- AGENDA. BINNENLAND. BUITENLAND. SCHEEPSVERR!NWNr-F„N. HEDEN: Leidsche Schouwburg- Gezelschap „De Flierefluiters, „Flierefluiters oponthoud". 8 uur nam. Leidsche Volkshuis: Tentoonstelling 71/» uur9 uur n.m. StadszaaJ (kleine zaal)Filmvertooning Maggi's producten. 2.30 en 8 uur nam. Voorschoten: Gebouw v. Chr. Be langen; ds. Lamin, 8 uur. Zaterdag. Den Burcht: Alliance frangaise. Confé rence de M. Daniel Michenot. 8 h. du soir. Leidsche Volkshuis: Tentoonstelling 35 uur en 71/»9 uur n.m. Schouwburg: Litteris Sacrum. „-n Partijtje Poker". 8 uur nam. Zomerzorg: Concert der Blinden uit Grave te 8i/4 uur. Zondag. Leidsche Volkshuis: Tentoonstelling 35 uur n.m. Dagelijki. „Casino-bioscoop" HoogewoerdVoorstel lingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 nur kinder- en familie-matinée. „Lnxor-theater", StationswegBioscoop- en Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 nur. 's Woendags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. „Trianon-Theater", Breestraat: Bioscoop- en Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 'b Woendags en Zaterdags familiematinée. „City-theater" Haarlemmerstr. t Bioscoop voorstellingen. Dagelijks te 8 nur. 's Woen dags en 's Zaterdags matinée te 2 nnr. Woensdags: Inst. v. Praeventieve Genees kunde: Consultatiebureau voor moeilijke kinderen. Halftwee tot 3 uur n.m. Donderdags: Int v. Praeventieve Ge neeskunde: Consultatiebureau voor Alcoho listen. 810 n.m. De avond-, nacht en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 13 tot en met Zondag 19 Oct. a.s waargenomen door apotheek M. Boekwijt, Vischmarkt 8, telei. 552. WAALOVERBRUGGING BIJ NIJMEGEN. Schrijven van minister Reijmer aan hat gemeen tabeatnnr. Door den minister van Waterstaat mr. P. J'. Reymer is een schrijven aan het ge meentebestuur van Nijmegen gericht betref fende de Waal-overbrugging. In dit schrijven zegt de minister o.m.: „Het plan bestaat de brug te bouwen met een grootste doorvaartwijdte van 220 M. in plaats van de oorspronkelijk aangenomen wijdte van 170. Die grootere wijdte houdt verband met de in het belang van het verkeer te land en inzonderheid van het plaatselijk verkeer gekozen plaats van de brug. welke voor de scheepvaart eenig bezwaar biedt. Tenge volge van deze wijziging in de'plannen zul len de kosten van den brugbouw grooter worden. Aangezien deze kosten geheel door het rijk zullen worden gedragen, zal de verhouding, waarin provincie en gemeente in de kósten van alle werk tezamen zullen bijdragen, ten nadeele van het rijk wijzi ging ondergaan en wel in dezen zin, dat overeenkomstig het verslag van de com missie-van Citters volgens plan B voor re kening der provincie f. 528.300, voor reke ning der gemeente f. 626.700 zou komen. Het aandeel van het rijk. dat in het verslag was gesteld op f. 4.285.000, zal dan wel on geveer f. 6.000.000 bedragen. Ik kom thans lot Uw college met het volgende voorstel, dat ik U ernstig in over weging geef te aanvaarden De totstand koming van de brug over de Waal zal ik met alle kracht bevorderen, indien de ge meente zich vereenigt met de waardeering van het vermogend bestanddael. dat het veer geacht kan worden te vormen, op f. 425.000. Ik voeg daaraan toe, dat ik gaarne zal medewerken om zooveel mogelijk voor het vrijkomende personeel en het over tollige materieel van den veerdienst een passende bestemming te verkrijgen. De kwestie van hel veerrecht blijft dan dus builen beschouwing en kan worden geacht finaal te zijn opgelost, indien de door mij voorgestelde regeling tof stand komt als ge heel speciaal geval, waarin ook op speciale wijze wordt voorzien. Voor het onverhoopt geval, dal mijn voorstel niet mocht worden aangenomen, moet. zooals vanzelfsprekend, dat voorstel geacht worden geheel te zijn vervallen, zoodat daarop vervolgens geener lei beroep gedaan kan worden. Integendeel moet ik voor dat geval alle rechten van het rijk mij voorbehouden Hel behoeft geen beloog, dat de totstandkoming van de brug over de Waal dan aanzienlijk zal worden verlraagd. omdat ik alsdan de beschikbare krachten en gelden zal moeten concentree- ren op ander werk welker voortgang niet wordt belemmerd, doch waardoor de ge meente niet zou zijn gebaat Een spoedig bericht van aanvaarding zal mij aangenaam zijn." Dit voorstel is eergisteren in een ge heime zitting door den gemeenteraad be handeld. Naar de „Tel." verneemt is het ontwerp van de nieuwe brug over de Waal bij Nij megen door het departement van Water staat opgedragen aan architect J. F. Staal. ALGEMEENNEDERLANDSCHE POLITIEBOND. Da 54e vergadering te Den Haag. Gistermiddag werd te Den Haag in een der zalen van den Dierentuin onder lei ding van den heer G. W. Stroinck. presi dent van het hoofdbestuur, de 54e alge- meene vergadering van den Algemeenen Nederlandschen Politiebond gehouden. Deze vergadering viel samen met de feestelijke herdenking van het 2e lustrum der Haag- sche afdeeling. Na de openingsrede werd door den pen ningmeester rekening en verantwoording afgelegd met overlegging van het rapport van de commissie van onderzoek. Uit het financieel overzicht over 1929 1930 bleek, dat de ontvangsten bedroegen f. 12.520 81 en de uitgaven f. 3.592.42. zoo dat er een batig saldo was van f. 8.934 39. De kasgelden op 1 Mei 1929 bedroegen f. 232.360.86. Het batig saldo bedroeg der halve op 1 Mei f. 241.295.25. Hiervan was op 1 Mei j.l. afgedragen aan den penning meester van den Algem. Nederl. Bond f. 233.584.501/a, verstrekt aan voorschotten f. 5.223.69, geplaatst op de spaarbank f. 1899.86, op postrekening en in kas bij den penningmeester der slichting f. 587.19'/*. Op een vraag van een der leden waar aan het accres aan leden, welks aantal thans 2834 bedraagt, is toe te schrijven, antwoordde de voorzitter, dat de militaire politie, welke meende zich te moeten af scheiden, van den Bond en zich aansluilen bij den Bond van Onderofficieren, voor het meerendeel weder als lid van den Bond zijn teruggekeerd. De voorzitter stelde voor den heer de Groot te dechargeeren als penningmeester en zegde hem hartelijk dank voor zijn be heer. De ontvangsten en uitgaven over 1931-32 werden geraamd op f. 51500 (vorig jaar f. 59.254.11). De voorzitter deed voorlezing van inge komen telegrammen van den Ned. Bond van Gemeente Ambtenaren en den Cenlra- len Nederlandschen Bond van Overheids personeel. Bij de hierna gehouden stemmingen wer den benoemd: tot lid van de commissie van vakonderwijs de heer A. L. van Beusekom, commissaris van politie te Hilversum (af tredend); tot lid van de commissie van be heer der stichting volgens art. 2 der Statu ten D. Harkema, gem.-veldwachter te 's Gravesande (aftr.)tot lid der financieels commissie bij tweede vrije stemming de heer Brasser. Tot leden van het hoofdbestuur wegens het periodiek aftreden van de hee- ren J. W. Perrels en A. F. Schreuder. wer den gekozen de heeren H. J. Meerlens. agent van politie te Maastricht en A. F. Schreuder, inspecteur van politie te Soest (altr.). De voorzitter verheugde zich over de ver kiezing van den heer Meertens, omdat deze het Zuiden des lands in het hoofdbestuur vertegenwoordigt. Hij wees op de moeilijk heden om aldaar voor de belangen van een „neutralen bond" op te komen en zag in deze uitspraak der vergadering het bewiis. dat dit aan den heer Meertens ten volle is toevertrouwd. Vervolgens richtte hij woorden van dank aan het scheidende hoofdbestuurslid den heer J. W. Perrels, die gedurende lange jaren zijn beste krachten aan den Bond heeft gegeven en meer in het bijzonder het hoofdbestuur met goed doordachte advie zen ten dienste heeft gestaan (Luid applaus) De heer Perrels dankte met een geestig speechje het hoofdbestuur en de aanwezi gen en belooft, zoolang het hem gegeven is, den Bond Ie blijven dienen. DE WERELDTENTOONSTELLING TE ANTWERPEN. Het Anlwerpsche stadsbestuur heeft be sloten. de burgemeester van Amsterdam en Rotterdam uit te noodigen tot het brengen van een officieel bezoek aan de wereld tentoonstelling en de haven van Antwerpen legen het einde dezer maand Dit bezoek zou besloten worden met een groofe feest maal ten sladhuize. o VERSPREIDE BERICHTEN. De rijksmiddelen hebben in September jl.. wat de gewone bronnen betreft f. 40.808.200 opgeleverd, of f. 769 200 meer dan verleden jaar Sedert 1 Januarj bedroeg de opbrengst v. deze bronnen f 3S0 310 400 zijnde f. 6.530.300 meer dan in hetzelfde tijdsverloop van 1929 Naar aanleiding van de gepubliceerde wrichten omtrent de komst van het lucht schip „Graf Zeppelin" op 19 dezer wordt medegedeeld, dat daarmede noch ontvangst noch verzending van poststukken zal plaats Tinden. UIT NED. OOST-INDIE. ERNSTIG AUTO-ONGELUK. BATAVIA, 17 Oct. (Aneta). Drie blanke militairen. Giesbers, Hendriks en Zout- huizen, die gisteravond in een taxi reden op den Tandjong Priokweg, zijn veronge lukt, doordat een hunner het stuur van den chauffeur overnam en tenslotte tegen een boom botste. Alle inzittenden, inclu sief de chauffeur, werden zwaar gewond. DE ALGEMEENE TOESTAND. De ontwikkeling der politiek in Dnitschland. De verklarine van rijkskanselier Brüning in den Duitschen Rijksdag men zie hier onder heeft niet veel nieuws gebracht, maar dat was ook niet te verwachten. De Duitse he rijkskanselier heeft volstaan nog eens scherp te doen uitkomen, in welke positie het Duitsche Rijk zich bevindt, waar bij het zaak is met vereende krachten zich aan te gorden tot bestrijding van de drei gende gevaren. Een zware verantwoorde lijkheid rust nu op de partijen die toch een negatieve politiek volgen! Brüning heeft trouwens al het mogelijke gedaan, om zooveel als denkbaar is, steun te winnen buiten de regeeringspar- tijen, die. zooal<5 men weet, geen meerder heid achter zich hebben Hij verklaarde er zich toch mee eens, dat de noodverordening verwezen zal worden naar den Rijksdagcommissie, en dat er darr verbeteringen in aangebracht worden, >p voorwaarde, dat het doel en oogmerk der verordening daardoor niet in gevaar wordt gebracht. i Dat is een duidelijke hand-reiking aan ie socialisten, die nu vermoedelijk Brüning vooreerst hun steun wel zullen verleenen. Hun moties van wantrouwen zijn ingetrok ken I Door de verzekering, dat de regeering onder alle omstandigheden wil trachten met parlementaire middelen te regeerrn is de toestand verder opgehelderd. Doch ook daarmede heeft Brünini nog geen meerderheid. De beslising ligt bij de economische partij Haar houding is nog onbekend Een goeden indruk in het buitenland zal de verzekering maken, dat de regeering n geen geval voornemens is verandering te brengen in de buiten!..politiek! o DUITSCHLAND. De regeeringsverklaring in den Rijksdag Nieuwe botsingen. Koch uit de politiek, Scholz ongesteld. Gisteren heeft de regeering in den Rijks dag de aangekondigde verklaring afgelegd. Daarover wordt gemeld: Brüning verklaart, dat de regeering een oeconomisch program zal aanbieden waar door zij de ergste gevolgen van de wereld crisis denkt te overwinnen Met dit pro gram hangen de zoogenaamde noodveror deningen van 26 Juli jl. ten nauwste samen De regeering eischf verwerping van de voorstellen tot opheffing dezer verordenin gen. welker toepassing de begrooting al leen in evenwicht en de sociale maatre gelen tot uitvoering kan brengen Het tekort op- dep loopenden dienst voor 1931/'32 wordt op Jteén milliard begroot. Met nieuwe belastingen kan de nood niet worden tegengegaan en dus heeft dp regee ring zich mpt binnenlandsche leeningen be holpen Intusschen heeft de geldmarkt een ander aanzien gekregen, en zelfs Duitsche kapitalisten hebben uit gebrek aan ver trouwen en vaderlandsche gezindheid hun geld in het buitenland belegd (De commu nisten wijzen naar réchts en roepen ..Daar zitten dip heeren Dit heeft de Duitsche geldmarkt, die anders wel in staat zou zijn geweest aan de behoeften der regeering te voldoen. ern«tig benadeeld en dus moesten wc ons opnieuw tot het buitenland wenden Ik.hoop dal het Huis hetzelfde vertrouwen in het Duitsche oeconomische leven en de regeering zal hebben als het buitenland. De regeering heeft haar financieel en oeconomisch program reeds in groots trek ken openbaar gemaakt en waarborgl dat zii een evenwichtige begrooting voor 1931 zal geven. De zelfstandigheid van de wer- keloozenverzekering en een definitief fi nancieel vergelijk met de bondsstaten en gemeenten die eindelijk hun deel zullen moeten dragen, vormen er belangrijke onderdeelen van. De regeering wenscht geen voortdurende schommelingen in de loonen dv arbeiders» en ambtenaren maar om met de prijzen op de wereldmarkt in overeenstemming te komen, zijn loonsverlagingen der ambte naren onvermijdelijk Overigens zullen alle lagen der Duitschp bevolking hun offert moeten brengen. (De communisten roepen: maar dat verlaagt de belasting op het bezit.) Trots alle opruiing zullen de ambtenaren hun plicht weten te doen Wij kunnen ech ter geen sociale politiek in een leege ruimte maken en daarom moet de staatshuishou ding. die ten slotte alle middplen moet ver schaffen, eerst weer kerngezond gemaakt worden De regeering zal alles beproeven om de werkeloozen die werkwillig zijn. weer aan werk en brood te helpen maar intusschen zal voor een behoorlijke ondersteuning der werkeloozen gezorgd worden en derhalve zal de regeering de ontwerpen van arbeids bescherming nipuwe regeling van de on gevallenverzekering en het collectief con tract weer indienen, die in alle omstandig heden voldoenden steun -aan de werkeloozen zullen waarborgen. De mijnbouw in het Roergebied heeft zich bereid verklaard zijn prijzen van 1 December af met 6 pCt. te verlagen. Deze stap verdient te meer hulde daar de toe stand op de Duitschp steenkoolmarkt door gebrek aan exportgelegenheid niet gunstig is. De nood van den landbouw is uitsluitend het gevolg van de prijzen op de wereld markt en de algemeene depressie De re geering beschouwt het dus als haar eerste taak de overstrooming van Duitschland met buitenlandsche agrarische producten te be perken. Verhooging van de invoerrechten op rogge is onvermijdelijk ter bescherming der binnpnlandsche markt Aanwending van het overschot aan aardappelen door oprich ting van een fabriek van brandspiritus voor het stoken van motoren is in over weging De landbouw moet dan echter naast de regeering staan. Het hoogste, doel van de geheele binnen- en buitenlandsche politiek is de herwin ning van de volledige Duitsche vrijheid, (groote onrust bij de nat.-soc. Goebbels roept: „Vestingstraf krijgen orize nationaal gezi-nden De regeering zal echter geen avonturiers-politiek voor de bereiking van dit doel volgen. Volgens het oordeel ook van internatio nale deskundigen is de oeconomische posi tie van Duitschland van maand tot maand erger geworden. De regeering betreurt, dat aan deze vaststellingen in het buitenland niet voldoende aandacht is geschonken, of schoon de Internationale Bank. wier spe ciale taak het is, dit soort moeilijkheden te ondervangen, er reeds maanden op heeft gewezen. De bepaling van het verdrag van Ver sailles dat de gedwongen ontwapening van Duilschland ook door de andere partijen zou gevolgd worden, is tot nu toe niet uit gevoerd 'Goebbels: „maar u bestraft den wil tot tegenweer!") De regeering moet in deze omstandigheden alles doen om de verdediging des lands te waarborgen en zij zal steeds op de bres staan voor den pa raatheid en weerbaarheid van hel Duitsche volk De weermacht moet echter geheel vrij slaan van allp mogelijke politieke invloeden en alleen haar uitsluitend doel voor oogen houden (Onrust bij de Nazi's.) Wal den geestelijken en oeconomischen nood betreft acht de regeering het haag eerste plicht („af te treden", roept Goeb bels) aan alle pogingen tot ondermijning van onze cultuur- en geestelijke goederen weerstand te hieden. De zware crisis, waarin ons land zich bevindt, eischt een dracht en zelfoverwinning der politieke partijen. Tegenstellingen uit den verkie zingsstrijd moeten vergeten worden. Wij moeten allen zware offers brengen en ons daardoor den weg naar ware vrijheid banen (Bijval regeeringsparlijen, onrust en lachen links en bij de nationalisten.) Hierna deelde president Loebe mede, dat door de Landvolkpartij een bijzondere motie van wantrouwen was ingediend legen mi nister Curlius Hedenmorgen neemt het debat over de regeeringsverklaring een aanvang. Dp fracties hebben de volgende sprekers aangewezen- sociaal-democraten Breit- scheid. nationaal-socialislen Strasser en Feder, communisten Pieck, Centrum Joos, Duitsch-natioualen Oberlohren. Volkspartij Dauch, economische partij Drewilz, Land volk Doebrich. Beiersche Volkspartij Land. christeliike-soeiale Volksdienst Rippel, Staatspartij Reber Verscheidenp sprekers zullen zich be palen tot het afleggen van een verklaring. In de Saksische Landdag is een voorstel verworpen der communisten tot het direct- staken der Young-betalingen. Aangenomen is achter een motie, waarbij de rijksregee- ring wordt aangezet lot onderhandelingen over herziening. De Rijksdagcommissie voor de handels politiek heeft het wetsontwerp inzake wij ziging van het Handelsverdrag met Fin land. betrekking hebbende op de vaststelling van de verhoogde rechten op boter en kaas, met groote meerderheid van stemmen aan genomen. De sociaal-democraten onthielden zich van stemming, aangezien hun fractie riog niet van gedachten had gewisseld over deze kwestie. De democraten hebben besloten de Duit sche Staatspartij te handhaven. Koch gaat echter heen als leider en als Rijksdaglid. Koch-Weser. Volgend schrijven stuurde hij aan de partij: Ik betuig mijn dank ervoor, dat het par tijbestuur op zulke rechtvaardige en voor name wijze mijn houding inzake de op richting der Duitsche Staatspartij beoor deeld heeft en dat het eenparig mijn jaren lange werkzaamheid aan het hoofd der partij gewaardeerd heeft. Ik vertrouw nog altijd, dat het lukken zal in de Staatspartij het noodige vereenigingspunt te vinden voor hen, die op den bodem deT republiek en zonder concessies aan de nationaal-socia listische staatsbestormers de Duitsche toe komst willen opbouwen. Zelf echter voel ik mij. na de ernstige politieke beslissingen der laatste maanden niet meer in staat aan de werkzaamheid als leider en in het parlement deel te ne men. Ik zal dus mijn Rijksmandaat neer leggen. Scholz. de leider der Duitsche Volkspartij i9 ziek en zal vooreerst niet kunnen deel nemen aan de politiek. Niet bevreesd voor een klein gerucht! De nationaal-socialistische Rijksdagfractie heeft een voorstel ingediend om de op hy potheken en leeningen te heffen rente vast te stellen door middel van een wetsbepa ling op ten hoogste 5 pCt. Daarvan moet minstens 1 pCt voor de delging van de schuld verrekend worden Na hoogstens 50 jaar geldt de schuld als gedelgd Wie een hoogeren rentevoet verlangt wprdt w-egens woeker gestraft met een gevangenisstraf van minstens drie maanden. Voorts behoort van gelden of vermogens, die uitstaan in het buitenland, de bevoegde autoriteit in kennis te worden gesteld, die desgewenscht hét terugbrengen van deze gelden naar Duitschland kan eischen. Van belasting plichtigen, die een onjuiste aangifte van de grootte van hun vermogen doen. kan het geheele vermogen ten bate van het ge heele Duitsche volk in beslag genomen worden. ALle termijn-transacties aan de beurs moeten verboden worden en beurs speculaties strafbaar gesteld. Op enkele plaatsen hebben opnieuw bot singen plaats gehad tusschen volgelingen van Hitler en communisten, terwijl in den gemeenteraad van Münchcn de nationaal- pocialisten slaags raakten met de leden der Bciersche Volkspartij, zoodat de zitting moest worden geschorst. O tempora, o mores! o ENGELAND. Liberaal congres. Gisteren is te Torquay het congres der Engelsehe liberale partij geopend. Er wa ren 800 gedelegeerden. De aftredende voorzitter. Sir Charles Hobhouse, die de leiding aan Sir Arthur Bennison over droeg. zeide in zijn afscheidsrede, dat hij hoopte, dat het congres zou opkomen voor het voortbestaan van een onafhanke lijke liberale partij als politieke eenheid. Een in dien geest door hem ingediende motie is aangenomen met toevoeging van een amendement, waarin gewezen werd op de noodzakelijkheid om aan de kiezers de verschilpunten met de beginselen der ar beiderspartij. welke punten he'* bestuurs recht der liberalen vormden, nog eens duidelijk uiteen te zetten. De besprekingen van Lloyd George niet MacDonald nopens bestrijding der wer keloosheid werden goedgekeurd, maar ge klaagd werd dat de partij aan zoo weinig aanvullingsverkiezingen had deelgenomen. Ten aanzien van het streven naar bescher ming werd in een motie nadrukkelijk be toogd, dat iedere bevoordeeling van een klasse der bevolking op kosten van het algemeen, dooT beschermende rechten een aanslag was op de eerste beginselen van liberaal staatsrecht. FINLAND. De ontvoering van Stahlberg. De vroegere staatspresident Stahlberg en zijn vrouw zijn gisteren te Helsingfors aan gekomen, waar zij door een menigte van ongeveer 15.000 personen bij het station opgewacht en hartelijk toegejuicht werden. Stahlberg hield een korte toespraak om te bedanken en zeide, dat in Finland aan het recht geweld woidt aangedaan. Wel is waar ontkennen de leiders van de Lappo- beweging, dat zij met de uitvoering iets uitstaan hebben, doch daartegenover staat dat de gearresteerden verklaren, dat zij tot de Lappobeweging behooren en op last van hooger hand gehandeld hebben. o RUSLAND. Arbeidsdwang. Naar uit Moskou gemeld wordt, heeft het volkscommissariaat voor arbeid een order uitgevaardigd, waarbij ingevolge de verordening voot de werkloozenondersteu- ning gedecreteerd wordt, dat alle werk- loozen in Rusland onmiddellijk in de ver schillende bedrijver, aan het werk gesteld moeten worden. Verder heeft het volkscommissariaat zich uitgesproken voot een verdergaand verbin den der arbeiders aan de fabrieken en in overweging genomen, om ten einde het vijfjarig plan te kunnen doorvoeren, dio arbeiders alle recht tot opzegging van hun dienst te ontzeggen. De navalgende passagiersschepen zijn Za terdag 18 October in radio-telegrafische ver binding met de daarnaast vermelde kusl- stations en via die stations rechtstreeks 'e bereiken. Medegedeeld door de N. T. M. Radio-Holland Algorab, Rugby Radio Aludra, Cerrito Radio Costa Rica, Flandria Indrapoera, Insulinde, Joh de Witt, Joh v. Oldenb., Kon. d. Nederl., Marn. v St. Aldeg alle Scheveningen Radio Nickerie. Rugby Ra dio Nw. Amsterdam. Scheven Radio Orania. Scheven. Radio Pr. Fr Hendr., Paramaribo Radio Rotterdam. New York Radio W.N.Y. Slamat. Scheveningen Ra dio Spaarndam, Rugbv Radio Staten dam Scheveningen Radio Stuyvesant, Rugby Radio Tjerimai, Scheveningen Radio Volendam. Marion Radio W C C. Zeelandia. Scheveningen Radio Bi) verzending van een radio telegram via Scheveningen Radio bedragen de totale kos ten 44 centen per woord. o 2—f

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 2