71ste Jaartal!* VRIJDAG 17 OCTOBER 1930 No. 21652 Een nieuw Kinderverhaal. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. MUZIEK. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts. per regel toot advertentiên uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd rijn. Voor alle andere advertentiên 35 Cts. pei regel. Kleine Advertentiên uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 60 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:] Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post f. 2.35 '-f portokosten. Üf 0.19 „0.1% Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. Morgen zullen wij een aanvang maken met een nieuw, aardig verhaal voor de jeugd, met teeke- ningen verlucht. Het is getiteld Het gestolen luchtballonnetje of de geschiedenis van twee deugnieten. DE DIRECTIE. AANBIEDING HULDEBLITK AAN H.K.H. PRINSES JULIANA. Van de Leidsche ingezetenen. H.K.H. Prinses Juliana zal Zaterdag 25 dezer des namiddags te half vijf ten paleize „Het Loo'' ontvangen het comité uit de Leidsche burgerij ter aanbieding aan H.K.H. van een geschenk ter herinnering aan den tjjd, welken de Prinses aan de Universiteit te Leiden heeft doorgebracht. Het comité staat onder eere-voorzitter- schap van mr. A. van de Sande Bakhuyzen en onder voorzitterschap van mr. F. H. de Haan: vice-voorzitter de heer N. C. F. van Ginkel: penningmeesterresse mevr. M. MandorsVermeulen en secretaris de heer J. W. Henny. RECTIFICATIE OP ONZEN WINTERDIENST GIDS. De trams der N. Z H T. M. van Scheve- ningen naar Leiden loopen alle door tot het station Leiden, terwijl de trams van Leiden naar Scheveningen alle 7 minuten vóór het aangejreven vertrek van de Korevaarstraat van het Station te Leiden vertrekken. 3 OCTOBER IQ3I.... Onze opwekking -tol de Leidenaars om het bestuur der 3 Octobervereeniging te ver rassen met een plan voor 1931 heeft succes gehad; reeds is er één binnengekomen. Wij hopen, dat dit voorbeeld meerdere stadge- nooten zal aansporen tot navolgin?. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Opheffing: Stalhouderij „Den Vergulden Wagen", v. Boetselaerstr. 2, Alphen a. d. Rijn. Wijzigingen: T. J. Aukes, Steensiraat 3, Leiden. Goud en Zilverwinkel. Bovengenoemde handels zaak is omgezet in een naamlooze vennoot schap onder den naam: N.V. Goud- en Zil- verhandel v.h T. Aukes. Directeur. T. .1. Aukes, Leiden. Commissaris: J. P. .1 M. Driessen, Amsterdam. Maatschappelijk ka pitaal- f. 10.000, waarvan geplaatst en ge stort f -1000. P Gorba. Lange Mare 96, Leiden. Banket bakkerij Opheffing Filiaal: Leiden, Oude Heerengracht 15. dd. 6 Oct 1930. J Dijkstra en Zoon. Hoofdstraat 29i. Sas- senheim. Timmerbedrijf. Door het overlijden van den vennoot: J. Dijkstra, is bovengen, vennootschap onde- firma ontbonden en wordt de zaak voortgezet noor den overge bleven vennoot: E. Dijkstra, Sassenheim, als eenig eigenaar, onder den ouden naam. Lemkcs Zonen, v Boetselaerslraat 15, Alph-n a <i Rijn Kweekerij (tuinbouwbe- drij. Overleden Vennootschap- H J Lem- kes, Aiphen a d. Rijn, dd. 11 November 1929 J van Voorbergen, Raadhuisstraat 149, Alphen a. d. Rijn Kruidenierswaren Over leden Ei gr iar: J. van Voorbergen. Alphen a. d. Rijn dd 14 Sept. 1930. Wijziging han delsnaam thans Wed J. van Voorbergen. Nieuwe Eigenaar: Wed. L. G. van Voor bergenWalle, Alphen a d. Rijn. J. Griffioen, Prins Hendrikstr. 9-1. Alphen a. d. Rijn Kruidenierswinkel, klompmakerij. Overleden Eigenaar: J. Griffioen, Aiphen a. d. Rijn. dd. 8 Juli 1930. Wijziging handets- naam thans: Wed. J. Griffioen. Nieuwe Eigenaar: Wed. H. GriffioenWels, Alphen a. d. Rijn. Patisserie-Lunchroom Gerwig. Pr. Hen drikstraat, hoek Stationsweg 53, Alphen a. d. Rijn Banketbakkerij en lunchroom. Over leden Eigenaar- N. E. Gerwig, Alphen a. d. Rijn, dd. 17 Jan. 1930. Nieuwe Eigenaar: Wed. N. Gerwigde Koning, Alphen a. d. Rijn. HET BLINDENCONCERT IN DE STADSGEHOORZAAL. Eerlijk gezegd: we gingen gisteravond cenigszins huiverig gestemd naar de Ge hoorzaal, waar de R.K. blinden uit het be kende instituut te Grave, met hun orkest zouden musiceeren. Immers: voor den ziende is degeen, die zooals het heet „zijn leven in 't donker door brengen moet", maar al te veel een bekla genswaardig schepsel. We zagen er wel wat tegen op, hen in grooten getale „op een podium" te moeten zien. Zoo zullen ook andere bezoekers het wellicht voor den aan vang hebben aangevoeld. Maar zoodra de eerste tonen van hun mu ziek door de zaal klonken, merkten wij het al: deze blinden kunnen niet ongelukkig zijn! Zóó blij en krachtig, zoo vol levens moed en ook vol geest was deze muziek, dat zij voor ons in menig opzicht tot een open baring werd! In een opgewekt tempo, vlot en met een opvallende accuratesse gespeeld, straalden o. a. de vroolijkste marchen door de zaal: het medelijden, dat wij eerst nog voor de uitvoerenden gevoelden, moest wel als sneeuw voor de zon verdwijnen 1 Zeker, in een orkest, waar volkomen ge steund dient te worden op 't geheugen, waar geen dirigent het geheel kan samenhouden, zooals we dat gewend zijn, waar een ver doorgevoerd intuïtief aanpassingsvermogen een eerste eisch is. kan het niet anders, of het spel wordt af en toe wat stroef en te strak rythmisch: het blindelings maathou den vormt de hechtste basis tegen een even tueel „er uit raken". Al zou dus een grootere soepelheid nog tot de wenschen kunnen behooren: voor het overige waarlijk niets dan groote en eerlijk gemeende lofl Zuivere en zekere inzetten: in alles een blijgestemd musiceeren, wars van somberheid, hetgeen zich ook al door de keuze der nummers demonstreerde! De dir.-componist van Kalmpthout. zelf blind, gaf slechts nu en dan vanaf zijn plaats in het orkest met een nauwelijks hoorbaar „een, twee, drie" de inzetten en de rustpoo- zen aan. Allen luisterden naar hem met een nauwgezetheid en een concentratie, die ook tijdens het spel de meest kenmerkende fac toren waren Concentratie: dèt is het, wat den blinden in hun ontwikkeling enorm ten goede komi! "We hebben dat vooral ook opgemerkt tijdens de interessante demonstraties van het blin denonderwijs. Met behulp van het Brailleschrift dat ook gebruikt wordl voor het muziekond er- richt welk éen zegen is deze uitvin ding voor de bunden geweest! werden hier door eenige jongens de ongelooflijkste staaltjes van hun uitgebreide kennis gege ven. Zij lazen vlot Hollandseh, Duitscb, Engelsch Fransch en zelfs Esperanto, de moeilijkste sommen losten deze reken kunstenaars in een minimum van tijd met behulp van een speciaal instrument op, een brief werd in eenige minuten op de schrijfmachine neergetikt. tenslotte verwon derden de toeschouwers zich over de gewel dige aardrijkskundige kennis, die tijdens de demonstratie met de groote, eigengemaakte globe naar voren kwam. Het kan niet anders, dan dat de noodza kelijkheid van het zich concentreeren, het studeeren zonder eenige afleiding, de oorza ken zijn van de hooge ontwikkelingsgraad, die deze jongens voor hun leeftijd reeds be zitten. Daarbij moet in het instituut wel voor treffelijk onderwijs gegeven worden: hier van gaf tenminste de hartelijke en sympa thieke frater Dosodeo menig bewijs! Deze jongens zullen later hun weg in de maat schappij zeker vinden 1 Zoo werd hef een avond van veel variatie en van een groote belangrijkheid- steeds meer steeg ons respect voor de prestaties dezer blinden, die dank zij de ontwikkeling van eigenschappen welke bij de zienden heiaas te veel latent blijven (tastzin, ge voel, intuïtie, gehoor etc.), proeven van be kwaamheid aflegden, waarvan menig and?r nog geen begrip heeft! Neen, deze blinden zijn niet ongelukkig: wij hoorden nog het een en ander over hun leven, van de vroolijke stemming, die altijd in het instituut heerscht. van de vriende lijke wiize. waarop men hen steeds tegemoet komt en waardoor het leven van deze men- schen toch nog in menig opzicht goed en schown wordt! Deze hartelijke stemming heerschte ook op den avond van gisteren: het applaus, na ieder nummer, was enthousiast. Leiden heeft deze Gravenaars ingehaald en begroet op een wijze, zooals men het slechts zelden za! beleven! Den onderwijzers van het instituut onze warme hulde onzen grooten dank voor het onnoemlijk vele, dat zij voor de aan hun be schermende zorgen toevertrouwde blinden doen. Zij vormen menschen, die van het le ven kunnen genieten, zooals wij het doen: misschien nng wel meer! Een stampvolle zaal heeft geluisterd naar het op een hoog peil staande programma, waaraan menig ander orkest een voorbeeld nemen kan. Onder de aanwezigen zagen wij vele bekende persoonlijkheden uit de katho lieke wereld: o.a. Deken Homulle, pastoor Vijverberg, pastoor de Vette en verschillende kapelaans. De heer Simonis sprak een vriendelijk openingswoord, waarin dank gebracht werd voor de ontvangst en voor de wijze waarop de blinden, die gedurende li dagen in de omgeving zullen concerteeren, in het St. An- tonius-patronaat in de Hazewindsteeg gehuisvest worden. Tevens dankte hij de „onbekende dame", die de voortreffelijke bonbons schonk, welke in de pauze door lieftallige jongedames ten bate van het St. Henricusgesticht te Grave verkocht werden. Na de „Marsche Populaire" van den direc teur v. Kalmpthout had deze een apart ap plaus in ontvangst te nemen. Het was een mooie avond- wij vertrou wen, dat het financieele succes even groot geweest is als het artistieke, waarvan wij gelukkig getuige mochten zijn! Brave, dappere Gravenaars: wij hopen u terug te zien' Wij hebben ervaren, dat het licht toch in u schijnt, ondanks de duistere wereld, waarin gij leven moet! Leiden zal het zich zeker tof een eer reke nen, deze begaafde blinden nog eens te mogen ontvangen! NEDERL. VEREENIGING VAN HUISVROUWEN. Die Jahreszeiten von Hay dn. Voor een goed bezette zaal hield de heer Anton H. Tierie in het Verenigingslokaal van bovengenoemde vereeniging een cau serie over bovengenoemd werk. dat den 5en November a.s. door de zangvereniging Toonkunst zal uitgevoerd worden. Na door de vice-presidente, mevrouw Bosman, ingeleid te zijn, gaf de heer Tierie een glasheldere uiteenzetting van dit inooie werk, dat door Haydn op pl.m. 75-jarigen leeftijd werd gecomponeerd Merkwaardig dat iemand op dien leeftijd de vitaliteit be zit om b.v. de lente in muziek te beschrijven Het is 'n werk, dat men nooit genoeg hooren kan; het is 'n werk, dat steeds mooier wordt en meer tot ons spreekt. De heer Tierie zette uiteen, hoe alle versieringen in de muziek van Haydn beteekenis hebben, het is een illustratief werk. De bas-soli werden op uit stekende wijze vertolkt door den heer Cou perus, die zeker na zijn volbrachte studie aan het Conservatorium in Amsterdam, nog wel van zich zal laten hooren. Aan het einde van den avond gaf de heer Couperus met den heer Tieri enkele liederen van Schubert ten beste. Mevr. Bosman dankte de beide heeren voor het muzikale genot en overhandigde ieder als aandenken aan de Leidsche Ver. v. Huisvrouwen een boekwerk over bekende Componisten. DIAMANTEN TUBILEUM. Van den lieer J. W. P. Licht. Vandaag herdenkt de heer J. W. P. Licht zijn 60-jarigen werkkring ten kantore van notaris Coebergh. Deze dag is voor den krassen jubilaris, zoomin als zijn gouden jubileum als af slager, onopgemerkt voorbijgegaan. Dat zal hjj zelf* ook wel niet hebben verondersteld, maar aan den anderen kant moet een zóó grootsche viering zijn stoutste verwach tingen te dezen opzichte hebben overtroffen. Nadat hij van morgen per auto met zijn familie van huis was gehaald en in het kwistig versierde kantoor was binnengeleid, werd hij allereerst toegesproken door zijn patroon, mr. H. M. A. Coebergh, die her innerde aan de banden, welke den jubilaris met het geslacht Coebergh verbinden en hem, onder aanbieding van verschillende ge schenken, bedankte voor den langdurigen trouwen dienst. Een dochter van den heer C. bood bovendien een fraaien bloemenmand aan. Onmiddellijk daarop kwam de burge meester mr. van de Sande Bakhuyzen de kroon op het werk zetten door na een hartelijk en geestig speechje den jubilaris de gouden eere-medaille, verbonden aan de orde van Oranje Nassau, op de borst te spelden. De heer Licht, op de hem eigen origineele wiize gaf zijn groote ingenomenheid met deze onderscheiding te kennen door de belofte „de Koningin een briefje te zullen schrijven". Namens de familieleden bood mej. Dora Coebergh een stoffelijk aandenken aan. terwjjl de candidaat-notaris. de heer H. van Cranenburgh zulks deed namens het per soneel. Nadat de eerewijn was rondgediend en men nog eenigen tijd gezellig had zitten napraten, werd de jubilaris wederom per auto naar huis gebracht om daar verder den dag feestelijk door te brengen en de vele indrukken van dezen drukken morgen te verwerken. DE MAGGI-FILM. In de Kleine Stadszaal vond gisteravond dt eer9te vertooning plaats van de film der fabriek van Maggi's voedingsmiddelen. Er bestond hiervoor overweldigende belang stelling, zoodat tientallen dames moesten worden teleurgesteld. Behalve de films over het landbouw- en fabrieksbedrijf werden nog eenige natuuropnamen met Zwitserland ver toond; lerwijl een causerie over doelmatige voeding met betrekking tot de Maggi's pro ducten en kookdemonstraties met eenige dier producten den avond aanvulden. Natuurlijk ontbrak de tractatie ter kennis making niet. BOND VAN GEMEENTE AMBTENAREN. Onderafd. Leiden en Omstreken. In de gisteravond in één der bovenzalen van het Café-Restaurant „de Harmonie" gehouden vergadering van den Nederland- sc.hen Bond van Gemeente-Ambtenaren (onderafdeeling Leiden e. o.) hield de heer Mr. J. B. Sens, gemeente-secretaris var* Hillegom, een lezing over de verhouding van de administratie tot het privaatrecht. De vergadering was druk bezocht Spreker, die een diepgaande studie van dit moeilijke onderwerp heeft gemaakt en de stof volkomen beheersohte wist in een betrekkelijk kort tijdsbestek een duidelijke uitlegging te geven. Van de gelegenheid om vragen te stellen werd door verschillende genoodigden en leden gebruik gemaakt. Dat het gesprokene in den smaak viel gei tuigde het applaus van de aanwezigen nil afloop van de lezing, toen de Voorzitter, de heer A. P. Tolk, spreker dank bracht voor zijn keurige uiteenzetting. ACADEMISCHE EXAMENS. Bevorderd is tot doctor in de rechtsge leerdheid op proefschrift getiteld „Beschou wingen naar aanleiding van Kelsen's gelijk stelling van staat en recht" de heer H. L. M. van Sc hak geboren te Delft. Bevorderd is tot doctor in de godgeleerd heid op proefschrift getiteld „Harald Hoff- ding en zijne beteekenis voor godsdienst wijsbegeerte en zeaeleer" de heer G. H. do Haas geboren te Beneden-Knijpe (Fr.) Ds. F. Klein. Remonstrantsch predi kant te 's Gravenhage, zal a.9. Maandag in de Rem kerk, Hoogl. Kerkgracht, een lezing houden over het onderwerp: „De strijd om Geloof". De toegang* is vrij voor alle belangstellen den. Voor bijzonderheden zie men de adver tentie in dit Blad. Dinsdag 28 October a.9. des nam. te half vier houdt prof. dr. G. Jelgersma in het groot-auditorium der Universiteit zijn afscheidscollege. Tengevolge van het uitschieten van een beitel heeft gistermiddag de 18-jarige F. B. in de meubelmakerswerkplaats van den heer van D. in de Clarasteeg zich den linkerpol9?lagader doorgesneden. De Eerste hulpdienst vervoerde de jongeman naar het Academisch Ziekenhuis. Heden is hel laatste nog leegstaande winkelpand in de Korevaarstraat in gebruik genomen De heer H. T. Trossel heeft er een filiaal gevestigd van zijn bestaande zaak in heerenmodeartikelen Hoogewoerd 109, welke ook in de toekomst gehandhaafd blijft. De heeren Jansen (schilderwerk), Iterson (timmerwerk), de Nie (electr. ver lichting) en de Graaf (stoffeerderswerk\ hebben zich beijverd om een smaakvol in térieur te scheppen en zijn daarin volkomen geslaagd, waardoor de velerlei geexposeerde artikelen als hoeden, petten, dassen, cache- nez, pullovers en handschoenen dubbel fraai uitkomen. Wij hopen, dat deze nieuwe loot van den 9tam voorspoedig moge groeien. Al eenige dagen achtereen zullen de lezers van ons Blad zich hebben afge vraagd, wat toch die geheimzinnige letters „Lido" zouden moeten beteekenen. We kunnen thans de oplossing van dit raadsel geven. De N.V. Chocolaterie „Lido" opent morgen in het geheel verbouwde perceel Haarlemmerstraat 82 een filiaal; het een- en-twintigste hier te lande. Als filiaalhoud ster treedt op mej. Prevoo, die haar sporen op dit gebied reeds verdiende. Zooals de naam der onderneming al aanduidt, is het een winkel in chocolade- en suikerwerken, bonbons, koek, gebak, enz. BINNENLAND. Jaarvergadering te Den Haag van dea Alp. Ned. Politiebond. (Binnenland, le BI.) De Waaloverbrugging bij Nijmegen. (Bin nenland, le Blad.) De nitbreiding van het pharmacentisch laboratorium te Leiden. (Parlementair over zicht, 3e Blad.) Ter-aardc-bestelling van het stoffelijk overschot van wijlen mr. S. van Honten. (Laatste Berichten, le Blad). BUITENLAND. De Dnitsche regeeringsverklaring in den Rijksdag. (Buitenland, le Blad.) De vroegere Dnitsche democratische leider Koch-Weser uit de politiek. (Buiten land, le Blad.) De Engelsche liberalen in congres bijeen. (Buitenland, le Blad.) LUTHERSCHE KERK. Jan Zwart. Dat een klein orgel mooi kan zijn bewijst het instrument, op welks bezit de Lutersohe Gemeente trotsch zou kunnen zijn, waarin ze zich in ieder geval zal verheugen. Wij hebben dat vorig jaar bij de inwijding na een omvangrijke restauratie uitvoerig mee gedeeld. Ook thans hebben we met de grootste voldoening naar den nobelen en sonoren klank van het instrument geluisterd, die door geen klepperende en knarsende bijgeluiden van het mechanische deel wordt onts.erd, zooals maar al te vaak het geval is bij orgels, die door gemis aan geregeld onderhoud in verval raken. Waarmee we willen zeggen dat dit zeer fraaie orgel aan spraak mag maken op geregeld zorgvuldig toezicht, waardoor het ook fraai kan blijven. Een uitnemende gedachte is het van het kerkbestuur 'om het voor en na te doen ,,tracteeren" door een volkomen „gehabi- liteerd" organist, om de termen te ge bruiken waar Bach zich zoo gaarne van bediende als hij het over orgelspel en orga nisten had. De heer Jan Zwart, de voor treffelijke Amsterdaihsche organist, op wiens kunst men andermaal een beroep deed, heeft zich niet onbetuigd gelaten waar het ging om de klankmogelijkheden te demonstreeren, waartoe dit orgel den klank- en kleurge- voeligen bespeler in staat stelt. Daar was zpn programma in hoofdzaak op ingesteld. Was dat speciaal voor deze gelegenheid of is het aan te merken als te correspondeeren met eigen artistieke voorkeur? De vraag kwam in on3 op door een vergelijking van zfin voordracht der brillante Handol- en Widor-nummers. ook die van zijn eigen werken met de ingetogen en verstilde koraal voorspelen van Bach. Deze uit het diepst van een kunstenaarsziel opgewelde gedachten „nur Gott allein zu Ehren. den Nachsten zu belehren", zooals de meester het in de oDdracht van het „Orgelbüchlein" schreef, stonden niet alleen wat vreemd en eenzaam op dit programma maar werden in de voor dracht ook lichtelijk stiefmoederlijk bedeeld. Zoo kwam het wondtrschoone „Wachet auf, ruft tins die Stimme" niet geheel tot zijn recht. Het sereene dezer allernobelste medi tatie, waarin de koraalmelodie als een troost woord uit hooger sfeer neerdaalt, leed onder een zekere vervlakking, onder een te kort aar. diepere expressie. Deze Bach per excellentiam viel ook wat vreemd na het klanksluk Zond' ik mijnen God niet zingen" van den concertgever en onmiddellijk ge volgd door het martiale F-dur-concert van Handel. Wat hiervan de diepere verklarings grond moge zijn, zeker is dat de orgel- virtuoos gisteravond pas zijn volle kracht ontplooide daar waar hjj in de toetsen kon grjipen om het instrument te laten juichen en weenen met alle weelde van klank en kleur, waarvan hij zich de hartstochtelijke minnaar toonde. Dit alles was dan ook frap pant mooi, warmbloedig, meeslepend. Do eigen composities, die eqp ruime plaats op het programma innamen, doen den gedegen en smaakvollen musicus kennen; ze bewegen zich niet on de nieuwe banen maar bereiken desalniettemin stemming: muziek van goeden huize, waar men graag naar luistert. En die door haar imitatorische stijl den savanten musicus doet kennen. Er was veel belangstelling en er werd aandachtig geluisterd.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 1