DE STERRENHEMEL IN NEDERLAND IN DE WEEK VAN 15—22 OCTOBER, DES AVONDS TE 8 UUR M.T. OECRSTE KW. ©VOILE HAAM O LAATSTE KWARTIER #NIEUWE HAAN UIT DE OMSTREKEN. ZUID VINUS MARS JUPITER JATURNUS tegenwoordigheid van den keizer. Eerst luisterde hij zwijgend naar de uiteenzetting hoe Pópa's hatelijke tegenwoordigheid aan «het hof, haar hebzucht en grofheid een slechten naam gaven aan de omgeving van de keizerin; hoe de keizer er over dacht daaraan een einde te maken, doch er tegenop z&g dit te doen, omdat de keizerin sedert haar jeugd aan haar Spaansche kamenier gehecht was. Wat Lepic er van dacht. Het antwoord was anders dan de vrager had voorzien. „Tk wil oprecht zijn, Sire. Tn een tijd, waarin prinsen herderinnetjes huwen, moet men er zich niet over verwonderen, dat er klompen door huis slingeren". De zin was wreed van duidelijkheid. De keizer, wien het in zijn persoonlijk leven aan prestige ontbrak om van zijne vrouw de meest waardige ingetogenheid te eischen. was erdoor getroffen. Hij zeide niets, maar draaide zenuwachtig aan de gelijmde punten van zijn knevel. Hij had al lang meer dan genoeg van de idylle. De herderin had, toen ,.het uur van den herder" voorbij was. hem niet lang meer kunnen boeien. Maar de klompen, ja, die slingerden nu en dan door huis en die moest hij zich laten welgevallen. De bijzonderheden, die in dit en eenige vorige.artikel over het leven in de Tuilerieën werden medegedeeld, bevestigen den indruk, dien zij, die zich nog iels van het Tweede Keizerrijk in Frankrijk herinnerden, reeds 9edert lang hadden. De publicaliën van de Lalo en anderen lichtten echter zooveel van de 9luiers op, waarachter .het intieme leven van hét hof zich had afgespeeld, dat daar- van een duidelijk beeld zichtbaar werd. Het was een leven van den dag op den dag in een voortdurende jacht op genoegens. Men liet Gods water over Gods akker loopen en volgde daarin het niet ter waarschuwing genomen voorbeeld van Lodewijk XV en zijn omgeving. Een brutaal egoïsme, dat slechts scheen te vragen naar persoonlijk en oogen- iblikkelijk genieten, overhecrschte. Het Na poleontische hof was waarschijnlijk niet meer verdorven dan dat der Lodewijks, maar de onvoorzichtigheden, de overmoed, braken zich baan in een tijd, waarin óók een vorst blootgesteld was. en in zekeren zin onder worpen, aan kritiek en die aan gekroonde hoofden hoogere eischen stelde dan op ko ninklijke wijze geld stuk te slaan en de leuze over te nemen: „na ons de zondvloed". Achter het koning, en het keizerschap stond in de 19e eeuw de stembus, die de kritiek in straffende daden kon omzetten. Die be straffende daden zouden zich aan het luid ruchtige, lichtzinnige hof hebben voltrok ken, zoo niet de oorlog met Duitschland aan zijn roes een einde had gemaakt. Voor Napo leon en Eugénie kwam de zondvloed nog tijdens hun leven. Het Tweede Keizerrijk sleepten zij in hun val mede. Na zestig jaren doet het leven in de Tuileriën. zooals het geleid werd in do periode vóór 1870 denken aan een bal aan den rand van een, afgrond of boven een kruitmijn. A. J. BOTHENIUS BROUWER. AALSMEER. Aan do gemeente Aalsmeer is een voorschot uit '9 Rijks kaa verleend tot een maximum van f. 3600, ter uitbetaling van tiet door een landarbeider benoodigde bedrag voor dc verkrijging van een plaatsje. Gezellig samenzijn. Gisteravond heeft de tooneelvereeniging ..Gezellig samenzijn" in de Beurs te Hoofd dorp, het seizoen geopend met een uitste kend geslaagde uitvoering. Zooals gewoon- lii.k was de zaal geheel bezet. Opgevoerd word „Op hoop van zegen". Er werd vlot gespeeld en de aanwezigen hebben natfr hartelust genoten. Het zal voor deze populaire vereeniging, die met groots voldoening op dezen avond kan terugzien, een spoorslag zijn om op den ingeslagen weg voort te gaanl Hnisnummering op groote schaal. In Haarlemmermeer zijn alle aan de ver schillende wegen, straten, lanen en pleinen staande woningen van een nienw huisnummer voorzien. Een algeheele vernummering dus, dio voor sommige deelen van de gemeente dringend noodzakelijk was en dan ook een groote verbetering kan worden genoemd. Aan sommige wegen loopen de nummers tot ver over de 1000; wel een bewijs dat het een omvangrijke arbeid is geweest! Burgerlijke Stand. Geboren; Geertruida Calharina Servalia, d. van A. J. de Wildt en C. Welboren Bartholomeus Johannes, z. van J. B. van Kampen en Th. v. d. Zwan Basliaan. z. van K. Ippel en C. Biesheuvel Gijsbc-r'. z van G. de Smeth en W. de Kwaastenict Gijsberta. d. van P S. Zijlmans en H. C. Franzen Hendrikus Martinus, z. van J, L. van Zeist en M. C. Braak Helena Maria Wilhelmina, d. van J. M. Matze en J M. Meiman Oornelis Jan, z. van W. F. Hel sloot en D. v. d. Heijden Cornelia Adriana, d. van A. Bokhorst en C. B. Looijen Klaas, z. van Y. Cuiper en L. Schouten Cornelezina Adriaantje, d. van J. van Strien en T. Met Gijsberlus, z. van H. Klootwijk en N. Kreuger Hendrica Cornelia, d. van A. Uilcndaal en A. C. Staats. Ondertrouwd; R. W. Boom 25 j. en J. Bras 22 j. Gehuwd: P. Dol 25 5. en D. Koolhaas 20 j. G. Schalk 34 j en A. Hogeveen 22 j. C. G .Blokker 23 en I. A. Kardol 2t L. M. Koolhaas 25 j. en H. Franke 21 J. M. Corls 23 j. en K. Roos 23 j Overleden: Pielertje Schippers 62 j., wede. van Tb. Leeuwrik Hendricus Cornolis van Staveren 76 j., wedr. van M. van Schie Johannes Franciscus Willem Kappé 61 geh. met B. M. Weslhroek Adriana Hille- gonda 19 j., ongeh. dcchler van L. Kranen burg en A. van Splunter Jan Groeneweg 54 j., geh. met G. de Koter Pieler Sandi- fort 57 j.. geh. met A, v. d. Boogaard. KATWIJK. Aanbesteding. De uitslag der aanbesteding van 61 arbei derswoningen ten behoeve der bouwvereeni- ging was als volgt: J. Parlevliet 139 000; Zwanenburg v. d. Bent f. 130.470; G. Haasnoot Azn. f. 135.200-, Gebr. Verloop f. 134.995; E. v. d. Oever f. 137.000; Gebr. Slingerland f. 141.800; G. van Rhijn en A. v. d. Does f. 137.859; A. Haasnoot en J. P. Bekker f. 141 900; P. van Duivenbode f. 136.800; J. Houwaard f. 138.000; Jac. Th. Remmerswaal f. 142.800; T. Meijvogel f. 128.975. o KATWIJK AAN DEN RIJN. gouden jubileum der chr. j.v. missie op St. Vincent. Voor het verslag welke ingeleid werd door den heer Paridon, verwijzen wij naar dat van dezelfde lezing onder het hoofd Wassenaar. De Tninbonw. Alle hcn9 zijn thans aan dek. Nu het de laatste dagen zulk mooi droog weer is, wordt ijverig voortgang gemaakt met het planten der bollen. Vooral in de zware gron den waar voor eenige dagen niels te beleven, was in verband met de nattigheid wordt thans voortgang gemaakt. In de groenten liep het deze week redelijk. Jammer maar, dat de gewassen niet geheel tot zijn recht zijn gekomen door het overtol lige water. Er komt meer vraag voor export; waardoor de prijzen op peil blijven. Ook voor peen welke geheel voor het binnenland bestemd is. worden goede prijzen betaald; zoodat de teelt goed loonend is. Aanrijding. Het knechtje van den timmerman S., de 16-jarige P. S. uit Katwijk aan Zee, werd bij den hoek MolentuinwegVoorstraat door een auto, waarvan het nummer onbe kend bleef, van achteren aangereden. S. hield rechts van den weg doch de auto wilde zich schijnbaar haasten voor de ook achterop komende tram en veroorzaakte toen de aanrijding Het voorwiel der fiets werd vernield terwijl ook de kleeren van S. gescheurd waren. S. kwam er zelf goed af. De bestuurder zegde foe van het geval wel te laten hoorenl KAT WIJK-A AN-ZEE. Interessante Ülmveitooning. Gistermiddag hebben de kinderen en 's avonds vele volwassenen genoten van de film „Jozef in Egypte", die vertoond werd door den zoon van den bekenden Duitschen dominé Lehr. die al 28 jaar iederen zomer hier logeert. Ds. Kalkman leidde dezen avond. Daar de tekst van de tilm in het Duitsch gedrukt was, vertaalde hij deze hij 't vertoonen in hel Hollandsch. Na het zin gen van Ps. 25 6 en het uitspreken van het gebed, sprak hij een kort inleidend woord over deze Bijbelsche film, die ons geheel verplaatste in de zeden en gewoonten van de Oostersche wereld. Voordat deze hoofd film vertoond werd, zag men o.a. nog de onthulling van het monument door Prinses Juliana en de zanghulde der schoolkinderen voor de Koninklijke Familie voor hel Hotel du R'hin. Bekende Katwijksche figuren zagen we op het doek. De heer Lehr begeleidde de hoofdfilm op het orgel. Dr. Kalkman sprak nog een pakkend slot woord en na het zingen van den Avondzang en gebed, ging ieder voldaan naar huis. Op den Wassenaarschen weg werd W. J. H. uit den Haag per fiets aangereden door een achteropkomende auto, gemerkt H. 72550. De jas van den wielrijder werd gescheurd en hij zelf aan de hand verwond. LElbsèlfENDAM. Bij de Ned. Spoorwegen is benoemd lot adj. ingenieur de adsp.-adj, ingenieur Ir. J. Wessets Boer alhier. -o LISSE. Nienwe aansluitingen op de Telefoon. 4508: N V. Baarlman en Koning. Sassen- heim 4692: Johan H. Bader, Sassenheim 4647: P. Bos-xhmans. Lisse 4688: W. Buschman. Lisse 4586: Copese, Sassen- heim 2788: E. J. Defourny. Hillegom «4694- G. A. E. Duyster Jr., Sassenheim 2691: A. Graper. Hitlegom 896: Leo van Grieken, Lisse 41: N.V. L. v. Grieken on Zn., Lisse 4690: D. Hoogstraten, Sassen heim 2789: Toh. M v. Houten, Hitlegom 2787: P. W. van Houweninge, Hitlegom 2792: H. J. Juffermans, Hitlegom 4687 B D. Kapteyn, Sassenheim 903: Jac. en Paul Lefeber, Lisse 2738 J. E. v. d. Linden. Hitlegom 2377: Nic. W. Lom- merse, Sassenheim 4689: Firma K. Nieu wen hu is Sassenheim 4691J. v. Niew- koop, Sassenheim 2790- HymanRus man, Hitlegom 2786: Jac der Neder landen, Hitlegom 2202: R.K. Pastorie St. Martinus. Hitlegom 904: Gebr. Ransdorp, Lisse 899: Gebr. Rozier. Lisse 900: J. G. Smakhan. Lisse 901: G. Tegelaar, Lisse 2347: R. J. Veldhuyzen v Zanten, Hitlegom 4693: T. G. Vos. Sassenheim. Veïvallen aansluitingen: 6012: Christiaanse 4-181: Gebrs. Pe- schier 877: Th. Vink. De St.Crt. bevat de Statuten van Jacob L. Veldhuyzen van Zanten N.V. alhier. —o NOORD WIJK. De nienwe enelverkeeieweg. De minister van Waterstaat heeft zijn goedkeuring gehecht aan het plan tot uit voering van den snelverkeersweg. die achter de duinen van Zandvoort. Bloemendaal en Velsen, van deze gemeente naar het Noord zeekanaal zal loopen. Zeer waarschijnlijk zullen op de volgende begrooting de gelden voor dezen weg worden aangevraagd. Burgerlijke Stand. Geboi-e.ilJozef Maria. André, z. v. J. Th. J. de Groot en C. M. Mulder. Maria Cornelia, d v. J. dc Ridder en H. M. Vertuin. Gerrit, z. v. M. Bos en G. van der Veen Jacoba Margaretha, d. v. A. A. van Dijk en A. A. Hooger- i'orst. Cornelia, z. v. A. Vlieland en L van der Zwan. Maria, d. v. W. van der Meulen en N. van Duin. Ondertrouwd: H. van Venetiën 29 j. en M. H. Sommelini? 23 j. Getrouwd: L. v. Werkhoven 28 j. en C. C. de Haas 26 j. J. van der Bent, 24 j. en K. van den Hoonaard 22 j. Overleden Paulina Johanna Theodora Poulain 53 j. Lcentje van der Wiel 7 j. Geen enkel maantje komt op deze kaart voormen vindt haar, later op den avond of in den nanacht, 15: Tusschcn Tweelin gen en Kreeft; 18: bezuiden den Leeuw, 21nabij Spica, de helderste ster van de Maagd. Men dient er rekening mede te honden, dat in werkelijkheid het Oosten rechts en Westen tinka van den toeschouwer is, wan neer deze met den rug naar ft Zuiden en he* gelaat naar 't Noorden gewend staat; men pleegt echter bg sterrekaarten dit om te keeren, om geen spiegelbeeld van den GevestigdM. v. Egten, leerl.vepl. v. Deventer. Dr. Mr. W. v. d. Berghst. A. de Groot, boekhouder, Voorhout, Voor straat 143. J. de Jong, los arbeider, v. Katwijk, Dc Ruyterstr. 4. H. Nieuwen- huis, slagerkn., v. Apeldoorn Binnenweg 13. D. Zwaneveld, winkelbediende, v. Zwammerdani, Hoofdstr. 77. M. v. Grie ken, dienstb., v. Oudewater, Sdhelvisch- steeg 3. A. A. Peters, dienstb. v. AppeL- tern, Gooweg 16. H. M. Metzle>, dienstb., v. Duitschland, Oude Zeeweg 66. A. Helbig, diestbode, v. Duitschland, Stationsplein 3. Vertrokken: E. Holsteijn—Dé Haan, hulp i. d. huish., n. R'dara. Rak str. 29. H. A. Bosch en fam., gérant, n. R'dam, G. J. Mulderstr. 25b. H, P. v. Doorn, dienstb., n. Voorhout, 's-Gravèndamsche- weg. C. C. van WerkhovenDe Haas, n. Voorhout, Hoofdstr. 33. F. W. T. Furnee en fam., advocaat, n. Wassenaar, Stooplaan 22. F. A. Hoefer. n. Zutphen, De ven ter weg 110. M. L. Rutten, onder wijzeres, n. 's-Heerenberg, Klooster ,,St. Aloysius". W. H. de Kievit, n. Delft, St. Jorisgasthuis. A. G. C. Boon, on derwijzeres, n. Breda. Koninginnestr. 23. E. J. do Cocq v. Delwijnen, huishoud ster, n. Dordrecht, Steenstraat 7. C. J. M. v. Gelder. Montessorieleidster, n. Amersfoort, Leusderweg 302. M. L. van Rijswijk, n. Apeldoorn, Asselsohestraat. o NOORDWITKERHOUT. Kippendiefstal. Tijdens de afwezigheid van de wed. Cl. werden al haar kippen en een haan ont vreemd. De politie stelt een onderzoek in. .De macht van het kleine. hemel te krijgen. Wil men nu b.v., de sterrebeelden aan den Oftsthemel opzoeken, dan neme men dat deel van den kaarthorizon, waar OOST staat, vóór zich, zoo, dat de Poolster (aan het einde van den Kleinen Beer) van den beschouwer is afgewend: men lal dan voor het NO-lgke vierdepart van de kaart de sterrenbeelden zien, juist zoo, als zg aan den hemel staan. De sterren in bovenstaand kaartje, dia een gekaTtelden rand hebben, zijn van de le grootte o! helderder, de dikke ronde stippen zgn sterren van de 2e grootte en aJ de andere, kleinere, stippen zgn sterren van de 3e ol van een lagere grootteklasse. De heer W. Warnaar had verzocht niet voor een benoeming in aanmerking le mogen komen. Tot diaken zijn gekezen de heeren R. FI. Beerhorst en W. Bergraan. Burgerlijke Stand. Geboren: Wilhelmins Adriana Maria, d. van Hermanns van der Voort en van Maria Haver. Gehuwd: Willem vanGerven 23 j. en Jo hanna Martina Antonia Langelaan 21 j. Overleden: Johannes Jozef van der Voort 1 j., z. van Johannes vin der Voort en van Gerardina Langeveld. Gevestigd: Helena Hinelt, Hoofdstr. 161 van Bochum (Duitschl.) Theodorus Roe lof. van Gameren, HocMstr. 354 van Val kenburg (Z.H.) Nedtje Maria de Vries», Hoofdstr. 354 van Valkenburg (Z.H.) Hui- bertuis de Vries, Hoofdftr. 354 van Valken burg (Z.H.) Johanna Kaptein, Hoofdstr. 354 van Valkenburg ;<Z.H.) Johannes Doombo9ch, Vaart kade 5 van Amerika Anna Maria Schravin, Hoofdstr. 167 van 's-Hertogenbosch /driana Martina Wil brink. Oude Poststr. 8 ran 's-Gravenhage Imze Schiszler. Hortuilaan 6 uit Hongarije Wed. Overvliet geh Bouwmeester en ge zin, Kerklaan 33 v. Oegstgeest Jeroentje Dieuwertje van der .Ploeg, Klinkenberg 9 van Hillegom. Vertrokken: -Joha. Martina Antonia Lan gelaan, van Niéuwe Haven 9 naar Voorhout Petrus Tillenburg v. Fl. Schoutenstr. 13 naar Zwolle Jacobus Visser Vlasveld en echtgen., v. Hoofdstr. 181 naar Den Haag Wilhelmina Joh. Cornelia Meyer, v. Jac. Beierenl. 6 naar Leiden Franciscus Goos- sens en gezin van Hoofdstr. naar Ouderkerk a. d. Amstel Hutartus Gornelis Qoater- beek, v. Hoofdstr. 220 naar Gouda. HAARLEMMERMEER. de uitkomsten van den oogst. Veel dooi iegen en wind bedorven. Omtrent de uitkomsten van het land bouwbedrijf in den Haarlemmermeerpolder over 1930 niet de finantieele uitkomsten, want dio zijn allertreurigst werden ons van betrouwbare zijde de volgende gegevens verstrekt. In 't voorjaar en in den vooTzomer werk ten alle factoren mede voor de ontwikke ling van de verschillende gewassen Over het geheel genomen stond alles er goed voor en "waren de verwachtingen omtrent een best oogstjaar inderdaad hoog gespannen; doc.i hoe werd men hierin teleurgesteld toen een 6 tal weken in Juli en Augustus (de honds dagen) met z'n regen en wind veel had be- dorren. Tarwe liet zich goed aanzien, doch door de hevige windvlagen en den zwaren regen val legerde het gewas; vooral de zware stukken lagen len slotle vast tegen den grond; waardoor de korrel Biet droog werd en ontkiemde. De minder zware stukken en die welke vroeg gemaaid konden worden, hebben door minder slecht weder een nogal bevredigend beschot gegevenook de kwali teit viel dan niet tegen. Haver. De opbrengst was vrij goed, be- hóudens dan de schade door het weder ge leden. Gerst. Ook hier was dc kwantiteit vrij goed behoudens verlies op het land. Rogge. Voor zoover geteeld gaf ze een goede opbrengst. De kwaliteit van dc ver schillende stroosoorten heeft begrijpelijker wijs ook veel geleden in voederwaarde. Erwten en boonen. De opbrengst in II.L. was bevredigend. Oliezaden. De opbrengst was matig. Karwij. Deze heeft een vrij goed beschot gegeven. Aardappelen. De vroege en middelvroege soorten, waarvan vele zeer gevoelig zijn voor „de aardappelziekte" hebben veel geleden. De opbrengst, vooral van de niet of onvol doende besproeide akkers, was dan ook slecht. De sterke en late soorten geven een malig beschot (kleine knollen). Klavers. Deze hebben een goed beschot ge geven. Grasland. De eerste snede was zwaar en de tweede, die ingekuild moest worden wilde ze haar volle voederwaarde behouden, le verde ook nog een ruime opbrengst op. Het vee had altijd een ruime weide. Bieten. De opbrengst is vrij goed en ook het gehalte valt over liet algemeen niet te gen. (wel het tarra). Vlas. De opbrengst was vrij' goed. Blauw maanzaad en andere fijne zaden gaven een vrij goed beschot. Feestrede Ds. van Rijn. Gisteravond trad ter herdenking van het 50-jarig bestaan der Chr. Jongelingsvereeni- ging „Jer. 13 16a" in de Ned. Herv. Kerk als feestredenaar op ds. M. A. van Rijn van Twelloo, oud-voorzitter van de jubileerende vereeniging. De samenkomst werd geopend door ds. L. G. Bruijn, Ned. Herv. predikant alhier. Gezongen werd Ps. 150 1. Na het lezen van Ts. 33 ging ds. Bruijn voor in gebed. Hierna sprak Z.Eerw. een inleidend woord, waarbij hij wees op het groote voorrecht, dat 50 jaar lang. zij het met veel wisseling, het werk in de J.V. heeft mogen geschieden. God is het. die deze zaak heeft willen in stand houden. Het is een groote gebeurtenis een gouden jubileum te mogen vieren. Dit is slechts enkelen gegeven. Door omstan digheden heeft spr. nog niet persoonlijk met het werk der vereeniging kennis ge maakt. Hit hoopt dit echter spoedig te doen en wel meerdere malen. Onder het zingen van Ps. 119 5 besteeg ds. van Rijn. die de feestrede zou uitspreken, «len kansel. Spr. koos als uitgangspunt Deut. 8 2, het eerste gedeelte; „En gö zult gedenken aan al den weg, dien de Heere uw God u deze veertig jaar geleid heeft." Het was spr. buitengewoon aangenaam toen hij de uitnoodiging ontving om hier te komen spreken. Allereerst om de. her inneringen die hem aan Katwijk binden, maar ook om die aan de J.V. wier voor zitter hjj een viertal jaren heeft mogen ziin. De iocgelingsvereeniging toch is een uit nemend iets. Die moet worden gesteund. Dat gebeurt dikwijls maar al te weinig. Misschien dat znlk een avond als deze een aansporing moge zijn om meer steun te geven en meer medeleven te betoonen. Hierna trok spr. een naralel tusschen het herdenken van Mozes' leven gedurende 40 jaar in de woestijn en de 50 jaar. die do J.V. heeft bestaan. In boeiende taal wees spr. op de gevaren, die de jongeling schap van alle zijden bedreigen, als bioscoop, dans, herbergbezoek. De J V kan een middel zijn in Gods hand om ons te brengen tot don gids op onzen levensweg, tot Jezus Christus. Nadat nog gezongen was Gezang 361 en- 5 sprak de voorzitter der vereeniging. de hee. D. de Ruiter een kort slotwoord, v.aarbii hij dank bracht aan ds. Rruiirt en aan den oud-voorzitter ds. van Riin voor de waardeerende woorden, waarna ds. van Rijn eindigde met dankgebed. Lezing in het patronaategebonw. Gisteravond werd de lezingenreeks van den Katholieken Kring geopend met een i lezing van pater Carlos Verbeke over de Mej. Adra. Mens had het genoegen veel nieuwe leden te winnen voor „De macht van het kleine". Aan het bestuur te Heemstede kon f. .33 worden afgedragen aan ontvangen contri- butie's, benevens f. 28.20 voor de supple- tiekas. In de duinen werd teruggevonden een portemonnaie. alleen inhoudende een paar kleine foto's, welke gestolen werd bij de on langs plaats gehad hebbende inbraak ten huize van dr Hofstede en den heer L. C. Bouwmeester. RITNSBURG. De Tninbonw. Speciaal met de grovere producten, waarvan hier nogal wat geteeld wordt, gaat het allesbehalve goed. Vooral in den uien- handel is het misère. Was de vorige week de prijs nog tot f 2.80 a f.3 per 100 K.G., thans kon zelfs voor de goede kwaliteit niet hooger genoteerd worden dan f. 1.902.10. Ook met roode en gele knol is het nog niets gedaan De besle kwaliteit kan niet meer opbrengen dan f. 7.40 tot f 9 Veel haast wordt daardoor met de aflevering met ge maakt De prijzen voor le kwaliteit bloem koolkool zijn goed. van f. 12 lot f. 18.50. doch van het beste wordt te weinig aange voerd. Het kwantum 2de soort is dit jaar abnormaal groot; dit tengevolge van de ongunstige weersgesteldheid van dit najaar. Met peen gaat het redelijk goed. Mooie peen kan gemakkelijk f 4 tot f. 5.20 per 100 K.G. opbrengen Grovere peen gaat voor f. 2 tot f.2 25 per baal van 50 K.G. SASSENHEIM. Benoemingen Ger. Keik. Bij de gehouden verkiezing zijn tot ouder ling der Geref. Kerk gekozen dn heeren I M. Krtsschelt. G. van Rijn, L. van Leeuwen j Lzn. en H. Noort. Tn de eerste helft van de maand Octo ber is als onbestelbaar ian het postkantoor alhier terug ontvangen een brief, geadres seerd aan G. van der Sto.t te Lisse. o— WASSENAAR. Lezing in het Patronaitsgebonw. Dezer dagen werd door dt paters Carlos Verbeke en Willibrord in het patronaats- gebouw een lezing gehouden «ver de Missie der Benedictijnen op het eiland Trinidad en St. Vincent. I De zaal van het Patronaa: was geheel bezet en de toehoorders hebben genoten van het verhaal, dat pater Carlos deed in zijn moedertaal, het Vlaamsch. De pater, die reeds 25 jaren als missio naris werkzaam is, wist zijn gehoor te boeien met al wat een missionaris zooal te lijden heeft in een arme Missie. Tijdens het verhaal lichtte pater Willi brord alles zooveel mogelijk toe imet licht beelden. Daar pater Carlos bet vmeest ge werkt heeft op hel eiland St. Virrent en de omliggende eilanden, vertelde hij hoofd zakelijk. wat daar door zijn werkzaamheid is tot sland gekomen. Yerseheidfne kerkjes heeft hij gebouwd, maar alles is nog zoo primitief. Gaarne zou hjj aan he; verlangen van zijn parochianen op de vtrschillendc eilanden voldoen om hun van bedehuizen te voorzién, maar dat kost geld, veel geld. Tijdens de pauze werd een collecte ge houden, welke flink wat opbracht. Misschien was de belangstelling zoo groot, omdat een paar zonen der parochie in diezelfde Missie werkzaam zijn. Ook dit memoreerde pater Bottelier in zijn ope ningswoord en daarom was hij zeer ver heugd de paters hier in zijn pitronaat in de gelegenheid te kunnen stellei om van de Missie wal te verhalen.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 14