Tj&ikada& k&b&fye& nu /3 ct. R.H.W. 71sle Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 15 October 1930 Derde Blad No. 21650 BINNENLAND. PARLEMENTAIR OVERZICHT VINCENT, schoonheids-specialist der Parijsche Society, waarschuwt tegen het gebruik van slechte zeep U moet Palmolive zeep gebruiken 20 SPREEKCEL. FRUITSODA FEUILLETON. De verloren Injectienaald. DE 2q8 METER GOLF. Opheffing dei storing? Het „Handelsblad" verneemt, dat de Zweedsche regeering op telegrafisch ver zoek van het hoofdbestuur der P. T. T. te Den Haag heeft medegedeeld, dat het Zweedsche kortegolf-station Fallun. dat l/hans de 298 Meter in hooge mate stoort, een dezer dagen zal weggaan. De 298 Meter wordt voorts gestoord door telegrafiesta- tions, o.a. een Fransch station. Ook deze zijn aangeschreven, doch van hen heeft men nog geen bericht gekregen. HET CONFLICT IN DE TYPOGRAFIE. Nieuwe besprekingen overwogen. Men meldt ons uit Amsterdam: De voorzitter der onderhandelingsconv missie in de Typografie, de heer J. H. van Lonkhuyzen te Zeist, heeft de twee partijen te Amsterdam bijeengeroepen, ten einde ge legenheid te geven tot een bespreking over de vraag of verdere onderhandelingen over een nieuwe collectieve arbeidsovereen komst eventueel nog tot overeenstemming zouden kunnen leiden. EERSTE KAMER. D© Eerste Kamer is ter vergadering bijeen geroepen togen Dinsdag 28 dezer, des avonds halfnegen. Het ligt in de bedoeling van den voor zitter van de Eerste Kamer, in een op Woensdag 29 dezer, des voormiddags 11 uur, te houden openbare vergadering ve doen behandelen het wetsontwerp tot rege ling van het toegepast^natuurwetenschap- pelijk onderzoek, waaromtrent het eindver slag 9 dezer is verschenen. VOOR HENGELAARS. De Minister van Staat, Minister van Bin- nenlandsche Zaken en Landbouw heeft met afwijking van eenige vroegere voorschrif ten, bepaald, dat: 1. een hengelaar, die visoh als aas ge bruikt, aan den hengel, in het bezit mag zijn van ten hoogste 50 levende, ondermaat- sche blank- en ruischvoorns, mits deze een lengte hebben van ten minste 13 c.M.; 2. visschers of handelaars in aasvisch, die voorzien zijn van een schriftelijke vergun ning van het districtshoofd voor het leve ren van aasvisoh aan hengelaars, in het bezit mogen zijn van levende blank en ruischvoorn, mits deze een lengte hebben van ten minste 13 c.M. Voorts kan de Minister op verzoek van belanghebbenden, voor bepaalde wateren, waarin het visschen op baars en snoek baars, van eenige beteekenis blijkt te zijn, onder nader te stellen voorwaarden, ter voorkoming van misbruik, toestaan tusschen 1 November 1930 en 28 Februari 1931 te visschen met den hengel, geaasd met blank en ruischvoorn beneden de maat van 13 c.M. NEDERL. OPTICIENS-VEREEN. Te Utrecht is opgericht de Nederland- sche Opticiens Vereeniging. Tot leden van het bestuur werden gekozen de heeren Haan te Arnhem als voorzitter, P. J. Vink te Haarlem als secretaris, K. Landsman te Zaandijk, penningmeester, en de heer P. J. Krook. Krommenie, algem. secundus. De heer mr. Meyhuyzen te Santpoort werd als rechtskundig adviseur 'benoemd VERSPREIDE BERICHTEN. Van de Koningin-Moeder, die than» te Garmiscb Partenkirchen vertoeft, komen goede berichten. H. M. geniet zeer van de hooge lucht, en hoewel het weer afwisse lend is kan H. M toch vele wandelingen en tochten in de mooie omgeving maken Van de aardschokken heeft de Koningin- Moeder nagenoeg niets gevoeld, hoewel H. M. zich nog niet tor ruste had begeven, toen de schokken voorkwamen. H. M. denkt voorloopig nog te Parten kirchen te blijven. De heer Henry Allize, oud-gezant van Frankrijk te 's-Gravenhage. is op 70-jari- gen leeftijd te Parijs overleden. Bij Kon. besl. is benoemd tot burge meester der gemeente Scherpenzeel jhr. mr. W. F. Roëll. De audiënties van de Ministers van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen en van Waterstaat, op resp. Maandag 20 Octo ber en Woensdag 15 October, zullen niet plaats hebben. TWEEDE KAMER. Hei Menn. Nu zijn de najaars- en wintervoorstel- lingen dan toch definitief begonnen. En: we krijgen in de eerstvolgende weken een paar aardige wetsontwerpen af te doen. waarvan de wijziging der Zuiderzee-steun- wet en het veelbesproken ontwerp van minister Deckers inzake de Indische vloot de voornaamste zijn. De dampende schotels staan dus op den disch en sommige er van (interpellaties!) zien er bepaald gezellig uit. U zult eens hooren, hoeveel gerucht de gasfen zullen maken. Maar nu was de socialistische heer Van der Sluis nog niet tevTeden over het menu en stelde voor er nog een gang aan toe te voegen, namelijk de voorstellen inzake de herziening der Pachtwet. Hier over is een halfuurtje gekeuveld, voorna melijk over de vraag of zoodoende de be grooting niet in het gedrang zou komen. Maar: toen de machtige heer Nolens het voorstel kwam steunen, was het pleit beslecht, want bij de stemming gingen op twee na (Van Wijnbergen .en Van Vuuren) alle Katho lieken met hem mee. en zoo werd het voor stel met 51 tegen 31 stemmen aangenomen. De Pachtwet-schotel is dus aan het menu toegevoegd. Het is een lange, lange weg naar Tipperary. Naar Kerstmis! Minimum-1 o onen. Toen ging het doek y—voor het eerste nummer van het programover minimum- Iconen. In 1928 is te Genève een Verdrag gesloten „inzake de invoering of handhaving van methoden tot vaststelling van minimum- loonen". En nu kwam ónze Regeering me1, een wetsontwerp, houdende „voorbehoud der bevoegdheid tot toetreding" tot dat V«*r- dr-.g, m. a. w. zij vraagt van het parlement machtiging, om tot dat Verdrag toe te treden. In de toelichting deelde Minister Verschuur mede, dat het de volstrekte bedoeling der Regeering is alléén minimum-.conen vast te stellen voor de huisindustrie, en niet voor andere industrieën. Echter: de liberale dr. Vos had geen zin dit ont werp nu reeds te behandelen. Hij vond dat voorbarig. De Regeering heeft namelijk een wetsontwerp inzake de regeling van de huis-industrie toegezegd, welnu, bij dat ontwerp kan dan ook de zaak der minimum- loonen worden behandeld, vond de heer Vos, en daarom stelde hij vóór het debat over het ontwerp te schorsen, totdat het Andere be loofde ontwerp ter tafel zou komen. Uitstel dus. Een gedachte, die steun vond bij de heeren Heemskerk (a.s.), Schokking (c.h.) en Knottenbelt (lib.). Maar ook hiertegen kwam de heer Nolens, de katholieke leider, in verzet. Want: zoo zeide hij het betreft hier geen toetreding, maar slechts het voorbehoud, de machtiging daartoe, dus een beginselverkla ring. De toetreding zélf kan later geschieden. Gekeuvel voor Gekeuvel legen. Ook een speechje van Minister Verschuur, die zich tegen uitstel verklaarde: de Regeering was tol indiening van het ontwerp op dit oogenblik verplicht, en inderdaad is het ontwerp een beginsel-verklaring, meer niet: de toetreding zélf zal eerst geschieden wan neer het andere ontwerp is afgedaan. 't Kwam dik in orde. Want het uitstel-voorstel van dr. Vos werd met 59 tegen 26 stemmen verworpen. Wéér had dr. Nolens z'n sterke fractie in de schaal gezet. Mèt haar stemden de socia listen. de vTijzinnig-democraten en nog enkele leden uit andere fracties tegen Zoo kwam dus het ontwerp zelf aan de orde en werden we aanstonds ge- tracteerd op een speech van den heer Lon de Visser, den hoofdman der bolsjewieken. Recept: kapitalistenuitbuitingonder drukking....; conventie en verdragen waardeloos....; met permissie: soep, om niet te zeggen: snert (maar snert is een kos telijk voedsel, en alleen reeds hierom den ken wij met weemoed aan onzen Leidschen soldaten-tijd terug)....; alles misleiding..; burgerlijke demagogie.boem-boem-boem. knalpotten en voetzoekers. Ontwerp niets en verdrag niets. Daarom: mordicus tegen. In naam van Moskou. Van Moskou (Rusland). De Minister sprak, hoffelijk, omdat een minister nu eenmaal Altijd hoffelijk moet zijn, een wederwoord Tot Moskou Agen tuur: de heer Lou de Visser. Met name ver dedigde hij zijn standpunt, om de regeling der minimum-loonen te bepalen tot de huis industrie. Deze beperking is geoorloofd, zoo is in Genève overeengekomen. Overigens zoo goed als geen debat: spoe diger dan iemand verwachtte, kwam het ontwerp in stemming en werd met 64 tegen 13 stemmen aangenomen. Er tegen stemden de liberalen, de beide communisten, de staatkundig-gereformeerden, benevens de heeren Weitkamp (c.h.) en Lingbeek (h g.) Hiermee is dus in beginsel beslist, dat Nederland tot de conventie in zake de mini mum-loonen zal toetreden. Zuiderzee-visschers. Laat op den middag is de Kamer nog be gonnen met het ontwerp tot wijziging van de Zuiderzee-steunwet. Men weet: reeds in 1918 zijn later gewijzigde regelingen getroffen om den Zuiderzee- visschers, die in hun bedrijf, in hun bezit tingen, in hun toekomst schade zouden lijden door de afsluiting en drooglegging, steun te verleenen, tegemoetkomen. Op allerlei wijzen. Door crediet-verleening Door het geven van andere betrekkingen. Door het verleenen van subsidies om hun kinde ren bepaald onderwijs te doen volgen. En- zoo-voorts. Maar de maatregelen behoeven verbetering en die brengt thans het wets ontwerp van Minister Reymer. Verschil lende bepalingen worden milder en soepeler gemaakt. De aflossings-termijn voor cre- dieten wordt verlengd van 10 op 15 jaar, de te betalen rente van 5 pCt. op 4 pCt. ver laagd. Zoo is er meer. Maar onze brave visscherlieden zijn RECLAME. 897 RECLAME. 80S Irriteert Uw huid U? Dan gebruikt U een verkeerd soort zeep. Neemt Palmolive zeep: uit palm- en olijfoliën samengesteld, heeft zij een frissehe, natuurlijke geur, beschermt de huid tegen alle irritatie en verleent U een jeugdige teint. 20, rue Royale, Parijs. Vincent, de beroemde Parijsche schoonheids-specialist, dringt er bij zijn internationale cliëntcle op aan, Palmolive zeep te gebruiken voor regelmatige reiniging der huid, als grondslag voor zijn speciale be- handelings-methodes. De poriën worden ergrondig en zondereenige irritatie mee gereinigd het huid-oppervlak blijft zacht en gaaf. Bovendien beveelt Vincent, en met hem 24.592 specialisten, over de geheele wereld verspreidde volgende eenvoudige schoon- heids-behandeling aan, CENT welke iedereen zonder het minste bezwaar thuis kan toepassen Maakt uit Palmolive zeep en warm water een overvloedig, zacht schuim. Masseert hiermede 's mor gens en 's avonds gedurende twee minuten gezicht en hals. Met warm, vervolgens met koud water afspoe len. Probeert U deze behandeling ook - nog hedenBlijft tevens Palmolive zeep voor Uw bad gebruiken. Wat zoo goed is voor het gelaat, is voor de huid van het overige lichaam van niet min der belang! gansch niet-tevreden en hebben in de resi dentie gedemonstreerd: het krioelde er van de pofbroeken. Nu: ook in de Kamer zijn vele ontevredenen. Hun aanvoerder is genaraal Duymaer van Twist, de onsterfelijke held der Zuiderzee- visschers, en hij opende het debat dan ook met een booze en strijdlustige redevoering, waarin hij betoogde, dat de maatregelen gansch onvoldoende zijn; dat er geen recht geschiedt aan de visschers; dat de ministers vroeger afgelegde beloften niet nakomen; dat er vergoeding dient te worden gegeven voor bedrijfs-schade en waardevermindering van eigendommen, in één woord: dat de visschers van onze Zuiderzee veel meer dienen te ontvangen, dan de Regee ring hun geven wil. Inzonderheid de omstandigheid, dat van vele visschers de schepen in waarde ver minderen, of zullen verminderen, en dat hiervoor geen schadeloosstelling gegeven wordt, was den generaal een doorn in het oog. En diezelfde doorn stak in het socialis tische oog van den heer Duys. Hij volgde den anti-revolutionnairen krijgsman op den voet en ook van zijn strijdlied was dit het refrein: de Zuiderzee-visschers hebben recht op méér, op veel meer, de Regeering is schriel en komt haar beloften en verplich tingen niet na. In bijzonderheden omtrent dit alles behoeven wij niet meer te treden, en dat zou trouwens te eentonig worden. Genoeg zij, dat beide afgevaardigden erken den: het ontwerp brengt eenige verbete ringen, maar die zijn onvoldoende. En: op de gereserveerde tribune zaten verschil lende pofbroeken van de kust der Zuiderzee, die katten, katers in vreemd pakhuis! met welgevallen luisterden naar wat hun kampioenen beneden vertelden. Woens dag Zuiderzee-ën we dóór. HAGENAAR. RADIOKLACHT. Een Bronkhorstslraat-bewoner klaagt er over, dat een radiotoestelbezitter in het blok BronkhorststraatMolenstraat eiken middag en avond van 6 tot plm. 11 uur zijn toestel laat genereeren en daardoor de ont vangst voor anderen bederft. Hij verzoekt beleefd doch dringend dit spelletje te staken. RECLAME. Alleen echt met dit merk. Mineraalwater m. Vruchtensmaak Fabriek te Leiden 1906 Van ALICE CAMPBELL. Geautoriseerde vertaling uit het Engelsch door J E. DE B. K. 7) Haar handen' Het was de eerste maal, dat Esther ze zag. Wat was er in die handen dat afweek van het gewone, dat haar aan trok en afstootte tegelijkertijd? Ze waren niel groot, ze waren zacht, blank, goed onderhouden, iedere nagel leek een plaatje van rose email En toch man keerde er iets aan, er was iets misvormd. De vingers waren te- kort, of liever gezegd, het eerste lid was (e kort, wat iets stomps gaf aan de handen, de nagels waren lang en puntig om het gebrek te verhelpen De duimen waren plat en veel te kort Het leek of de vingers twee inplaats van drie kootjes hadden Het gezicht maakte haar misselijk Ze sponsde de prik met jodium, reinigde de naald en legde haar in het étui en voortdu rend moest ze denken aan die vieemde. te rugstoolend er uitziende handen Ze wist dat niet veel menschen dit zouden hebivn opgemerkt Ladv Clifford was opgestaan met iets van zenuwachtige verwachting De dok ter keek haar aan en wendde zich toen tot Esther „U kunt naar huis gaan zuster Rowe", zeide hij Ik geloof niet, dat ik u nog voor iets noodig heb „Dank u, dokter." Het was een half uur voor haar gewonen vertrektijd. Even kwam het bij haar op. dat er toch wel een vonkje vriendelijkheid was in die logge, langzaam werkende machine en die gedachte gaf haar f-en prettig, warm ge voel. Zij had altijd behoefte om de men schen voor wie zij werkte graag te mogm lijden, dat was zooveel prettiger. Maar toen I ze hem vriendelijk glimlachend aanzag, rea geerde hij daar niet op. Hij had haar bestaan a' weer vergeten en wachtte tot zij de ka mer zou hebben verlaten t Geeft niets." dacht zij. terneergesla gen. terwijl zij de deur dichttrok. ..Zuster." riep lady Clifford op eens. ..mis schien wilt u wel zoo goed zijn een bood schap aan mijn chauffeuT te geven. Zegt u hem niet op mij te wachten, maar sir Char les aan zijn club te gaan halen „Ja lady Clifford" Vlug deed ze haar mantel om en ging de voordeur uit De auto. die aan den hoek stond, was een chique Rolls. De aschblonde Engelsche chauffeur rookte een sigaret en las een sportblad bij een klein electrisch lichtje In de auto zat op een donkerblauw kussen een kleine Aberdeen terrier, als een toon beeld van goed gedrag, gelaten door het raam te kijken De reisdekpn naast hem was ge voerd me' grns bont Zooveel was zeker dat ladv Clifford, wie ze ook mocht zijn. een overvloed van wereldsche zaken bezat En dat maakte het feit dat de dokter zoo den baas over haar speelde, al heel vreemd Niemand anders durfde dit waarschijnlijk aan: met al haar blondheid en teerheid zag ze er brutaal genoeg uit. De chauffeur keek Esther oplettend aan. toen ze haar bood schap overbrachf en zeide met strakken blik. terwijl hij aan zijn pet tikte en de machine aanzette: Heel goed, zuster." „Hoe gaat het u. zuster Rowe? Is dit het huis waar u werkzaam bent?" Verbaasd, dat iemand haar naam wist, keek Esther om. Toen. ziende wie achter haar stond, glimlachte zij „O. miss Paul Daar had ik niets geen idee op." Miss Paul was de eenige uit haar hotel, met wie ze wel eens wat langer gepraat had. Ze was groot en hoekig, altijd in het zwart, met een breedgerande, ouderwetsche hoed, wiebelend op haar hoog opgemaakt wit haar. „Ja. dit is het huis van den dokter." ant woordde Esther, „ik ben juist klaar voor vandaag." „Zullen we dan samen opwandelen?" vroeg de andere, terwijl zij hare groote stap pen iets kleiner maakte. Niettegenstaande haar oud uitzien en vreemd voorkomen, was de dame een onvermoeide wandelaarster, die dagelijks mijlen aflegde, gewapend met parapluie. doos waterverf en vouwstoeltje. Esther was haar dikwijls tegengekomen, hol lende met haar bagage, mantel en sluier ten speelbal voor den wind. „Kent u deze wijk." vroeg Esther, toen het haar opviel dat haar metgezellin met veel belangstelling de Rolls Royce, die juist van positie veranderd was beschouwde „Ik geloof dat ik die auto ken." zeide miss Paul „Zeker ik ken het gezicht van den chauffeur. Kan 't zijn, ja nu weet ik het" Met voldaan gezicht wandelde ze weer door „Die auto is van een landgenoot; hij beeft een villa, in dat gedeelte dat ze la Ca lifornia noemen." Esther's todn was vol belangstelling, nu zou ze wat hooren „Hij is een mr. Clifford neen hij is nu sit Charles Clifford in den oorlog werd hij voor het een of ander in den adelstand ver heven. Hij heeft groote fabrieken in Lan cashire weet u. Misschien hebt u wel een9 gehoord van de fabriek Seabrook en Clif ford? Kaloenfabneken ziet u." Esther had er nooit van gehoord. „Neen natuurlijk niet. ik vergat dat u Engeland niet kent 't Is een heele groot.? firma, verscheidene fabrieken. Sir Charle3 zat jaren in het parlement voor de conser vatieven Hij heeft een buiten dicht bij mij tusschen Chester en Arlington. Ik heb hem dikwijls gezien." „Bij den dokter is nu een Lady Clifford. Wat is zij een schoondochter? Ze is nog heel jong." „Is zij een Fransche?" „Ja ,,0, dat is zijn vrouw Zijn tweede vrouw natuurlijk Zes jaren geleden trouwde hij voor de tweede maal met de een of andere Fransche. die hij ergens in deze streken ont moet had Daar is heel veel om dat huwe lijk Ie doen geweest, de heele buurt was ver baasd Voot zijn familie was het een heeie schok „Dus hij heeft familie?" „Alleen een zoon. in den oorlog verloor hij den anderen zoon En dan heeft hij een zuster, ongetrouwd, van mijn jaren Ik heb 1 haaT wel eens ontmoet op liefdad'gheids- Ko 7gra I „Kent u Lady Clifford I „Goed" hernel neen! Hier in Cannes heb ik haar dikwijls gezien Ik geloof dat zij too- neelspeclster is geweest." Men kon niet twijfelen aan de opvatting die miss Paul had over het tooneel. .Al hun tijd brengen ze hier door," ver volgde de oude juffrouw, .of da* nu is voor de gezondheid van sir Charles of omdat zijn vrouw het verkiest, kan ik niet met zeker heid zeggen Ik vermoed dat het in Cheshire niel vroolijk genoeg voor haar was, er was niet genoeg afleiding. Esther dacht aan den jongen Engelschman in het restaurant en zweeg. Hun wandeling voerde hen door het oude, schilderachtige gedeelte van de stad. een stadsgedeelte waar Esther veel van hield, want zij vond in die onregelmatige gebouw de steile en kronkelende straten een beko ring. die geheel ontbrak aan de nieuwe, haar bekende steden „Bekoorlijk, is het niet?" merkte haar metgezellin op als echo van haar gedachten. „Ik houd zooveel van dit gedeelte Als het weer warmer wordt zal ik mijn schetsboek eens meenemen om een paar kleine teeké- ningetjes te maken Daar heb je nu dit hoekje, is het niet verrukkelijk?" Zij drenlelden zoo'n beetje rond door een dYukke straat, waar markt werd gehouden en zij bezagen handkarren vol bloemen. 1 goedkoope kan! kousen, bont. bladen vol oude munten, porcelein. koper en brons, zij keken in verdacht uitziendp steegjes, geheel onder den invloed van het exotische. Het was donker nu. in de «traten flikker- 1 den de lichten ze verlieten de markt,, kwa men in een winkelstraat die Esther dik wijls door was gegaan en ze -«tonden stil voor een antiquair wen? vensters °en uit stalling vertoonden van majolica zilver verguld en Limoges émail tegen een achter grond van Vlaamschp tapijten „Dit is een van mijn meest geliefde win- kels", ze'de miss Paul Vfaar ik koop er na- tuurlijk nooit Veel te duur voor mijn heurs. Cannes is net als Chester als het op anti quiteiten aankomt, veel te veel touristen." (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 9