BUITENLAND. UIT DE RIJNSTREEK. RADIONIEUWS. WILDE TACHT OP EEN AUTODIEF. De auto in beslag genomen; de diet verdwenen. In den nacht van 12 op 13 October werd uit een gesloten garage te Hilversum een twee-persoons Ford-auto ontvreemd. De Com missaris van Politie aldaar had hiervan overal kennis gegeven. Van dezen diefstal werd verdacht de 19-jarige G. W. te Delft. Eergisteravond omstreeks 10 uur werd aan de Roermondsche politie door de Ven- losche medegedeeld, dat deze auto Venlo op weg naar het Zuiden gepasseerd was. Te Roermond werd maatregelen getroffen om den dief te kunnen aanhouden bij den in gang der stad aan den Venloschen weg. Op een gegeven moment passeerde de wagen daar, echter met zoo'n snelle vaart, dat de op post staande agenten op zy moesten springen, om niet overreden te worden. Via het Wilhelminaplein, Godsweer- dersingel en Minderbroederssingel reed de wagen insnel tempo naar de Maasbrug, die met vol gas en zonder tol te betalen gepasseerd werd zegt de „Msb." De garagehouder J. C. uit Tegelen, die met zyn snelloopenden wagen te Roermond vertoefde en van het geval hoorde, bood zijn puto voor de achtervolging aam Dit aanbod werd door de politie aanvaard en weldra reed de heer C. met een paar agenten in de richting der Belgische grens. Daar aangekomen, bleek, dat ook hier de dief reeds eenigen tijd te voren met reuzensnel heid was - gepasseerd. Hg had er blijkbaar lucht van, dat hij achterna gezeten werd. Teneinde hem in te halen voerde de heer C. de snelheid op tot 120 K.M. steeds maar door naar het Zuiden. In Maastricht gelukte het C. die een buitengewoon handig chauffeur bleek te zyn, den dief voorby to rijden en zijn wagen dwars over de straat te zetten. De ander deed evenwel in handigheid niet onder, hij draaide den auto, gaf direct vol gas en was weer verdwenen, voor men iets tegen hem had kunnen uitrichten. C. bleef de achtervolging hardnekkig voortzetten. Thans ging het weer naar het Noorden over Meerssen in de richting Sittard. Bij Sittard in de bocht bij het viaduct, vond men den wagen naast den weg liggen. Blijkbaar door onbekendheid met den toe stand ter plaatse had de auto met te groote snelheid gereden en was van den weg geschoven. Van den dief was echter geen spoor te ontdekken. De auto werd op den weg ge trokken; hij kon nog op eigen kracht mee naar Roermond genomen worden. VALSCHE BANKBILTETTEN UITGEGEVEN. Door de gemeentepolitie le Renkum is een tweetal personen aangehouden, die een j valsch bankbiljet van f. 10 hadden uitge geven. De arrestatie geschiedde op aanwijzing van een caféhouder. De aangehoudenen liadden bij dezen caféhouder flinke ver tering gemaakt, en zoowel de bezoekers als den caféhouder getracteerd. Toen zij daar na betaalden met een biljet van f. 10 spoed de de caféhouder zich naar het postkantoor waar men hem zeide, dat het biljet valsch was. De_, caféhouder ging het tweetal ach terna en een agent kon tenslotte de beide mannen arresteeren. Een van hen zag nog kans een portemonnaie weg te werpen, doch eenige voorbijgangers hadden dit gezien. Er bleken nog eenige valsche briefjes van tien gulden in te zitten. Zij zijn naar Ooster beek overgebracht, waar zij aan een voor- loopig verhoor werden onderworpen. Het be- treft hier een 44-jarige hotelhouder en een 32-jarige steendrukker, beiden afkomstig uit Dordrecht. DE VERDUISTERING TE ROTTERDAM. Weer een arrestatie. Omtrent de malversaties bij de Rotter- damsohe melkinrichting en de Vereenigde zuivelbereiders te Rotterdam kan nog wor den gemeld, dat deze malversaties zich uitstrekken over een tijdvak van twaalf jaren. Het bedrag van de verduisteringen kan nog niet met zekerheid worden vast gesteld, al is uit het ingestelde onderzoek wel reeds gebleken, dat het de f. 150.000 naar alle waarschijnlijkheid overschrijdt. i De malversaties zijn gepleegd door een procuratiehouder, die belast was met den inkoop van de melk en die daartoe ver schillende staten moet invullen, waarop de ingekomen hoeveelbedeD melk worden ge boekt. Op een dag, dat de procuratiehou der nog bezig was cn toen bij ecnige4 melk fabrieken buiten de stad moest worden gewaarschuwd, dat de melk voor den vol genden dag later aan de fabriek bezorgd moest worden, is gebleken, dat een van de melkleveranciers, welke in de staat ver- j meld stond, gefingeerd was. De procuratie houder schijnt gedurende langen tijd deze gefingeerde posten in de staten te hebben ingevuld en het geld, dat hij daarvoor ont ving, ten eigen bate te hebben aange wend. Het is niet onwaarschijnlijk, dat de procuratiehouder stroomannen heeft gehad. Naar gemeld wordt is reeds eenigen tiid een tweede man gearresteerd, die inmid dels ook in het Huis van Bewaring ver toeft. RECLAME. werd zij door de studenten op een hagelbui van steenen onthaald. Bij het salvo, dat de politie loste, werd een a-antal betoogocs gewond. De rector van de Universiteit heeft da sluiting van het gebouw gelast. Vrouw van den zwaargewicht-bokser: ,,Maar stoute jongen wat heb je nu met je vader gedaan (London Opinion). o BUITENLANDSCH GEMENGD. VLIEGTUIG VERONGELUKT. Op ongeveer 60 K.M. uit de Engelsche kust nabij Perth heeft men het wrak ge vonden van een vliegtuig dat gisteren Croydon had verlaten en blijkbaar in zee is neergestort. De vlieger, twee leerling- vliegers en een verpleegster vonden den dood. Een vliegtuig, bestemd voor hel vervoer van zendelingen, is in Alaska gevallen, bij een proefvluchtt. De bestuurder en twee geestelijken zijn gedood. DE ALGEMEENE TOESTAND. De voorbereidende ontwapeningscommissie. De voorzitter der voorbereidende ont wapeningscommissie, jhr. Loudon, heeft in verband met de op 6 November a.s. aan vangende zitting der voorbereidende ontr wapeningscommi8sie door middel van het Volkenbondssecretariaat een nota gepubli ceerd, waarin de stand der ontwapenmge- werkzaamheden en de voorloopige agenda voor deze zitting worden meegedeeld. In de Novemberzitting zal de 'commissie in de eerste plaats moeten beslissen, oi oe grondslagen voor de vlootbeperking, die op de Londensche conferentie werden aange nomen, ook in het algemeene ontwapenings verdrag opgenomeü zouden kunnen worden. Voort? staan op de agenda de vlootef- fectieven en de vaststelling van het maxi mum aantal marine-officieren en onderoffi cieren, dat de verdrag-sluitende partijen niet mogen overschrijden. Een interessante discussie wordt ver wacht over de kwestie van de beperking van het materiaal der landmacht. Hier over kon de commissie in haar laatste zit ting slechts tot een zeer betrekkelijk resul taat komen, n.l, dat de beperking van het materiaal alleen door publiciteit van de be grooting bereikt zou kunnen worden. De Duitsche delegatie zal hierop een amendement indienen. Inzake de kwestie der controle en de naleving der conventie zijn nieuwe voorstellen aangekondigd van Fransóhe, Duitsche en Engelsche zijde. De commissie zal eveneens kennis ne men vaü het werk van het comité voor vei. ligheid en arbitrage gedurende de laatste zitting, met name van de door de laatste Assemblée aangenomen conventie voor fi- nancieelen bijstand aan een aangevallen staat. De commissie zal tenslotte, wanneer zij tenminste klaar komt in deze zitting (het geen het doel der bijeenkomst is, zooals jhr. Loudon duidelijk in zijn overzicht uit eenzette) concrete voorstellen aan den raad moeten doen inzake de mogelijkheid van den datum der algemeene ontwape ningsconferentie. VREES VAN EEN EDELACHTBARE VOOR 13 en n Men schrijft aan de Standaard: In de eergistermiddag gehouden verga dering van den Raad der gemeente Grams- bergen heeft wethouder K., nadat hij vele malen zijn afkeurende en waarschuwende slem had laten hooren bij het behandelen van verschillende gemeentebelangen, den Voorzitter ernstig verzocht nimmer weer een Raadsvergadering te beleggen op den 13on eener maand Het maakte Zijn Edel achtbare zoo angstig: Men zat hier met 11 Raadsleden op den 13en October. Wat zou daarvan terecht komen? De genomen be sluiten hadden zijn angst vermeerderd om dat ze hem in 't geheel niet goed voor kwamen. Wilt u 't daarom nimmer weer, doen. vroeg Zijn Edelachtbare op de hom eigene ernstige wijze. Hardop lachen durfde niet elk Raadslid. Alleen wethouder Dt Jager heeft verklaard niet bang te zijn, dat 13 en 11, de door zijn Edelachtbare collega genoemde cijfers, gevolgen zouden hebben. BRUTALE' DIEFSTAL OPGEHELDERD. In den avond van 3 Oct. j.l. werden uit een auto gestolen in de garage Stoffer te Zwolle negen koffers met manufacturen ter waarde van ruim f. 1500, toebehoorende aan de firma Van Puffelen te Zwolle. In denzelfden nacht tusschen vier en vijf uur zag een Am9lerdamsche agent van po litie op de Prinsengracht een auto rijden beladen met koffers Op den hoek van een zijstraat stopte de auto om een persoon, die daar 9tond te wachten, gelegenheid te ge ven in te slappen. Een en ander kwam den agent verdacht voor en hij noteerde num mer en letter. Toen den volgenden dag het bericht kwam van den diefstal te Zwolle werd dit gecombineerd met de verdachte auto. Bij het onderzoek bleek de eigenaar van de auto te zijn een 22-jarige man uit Haarlem in wiens bezit een deel der ge stolen goederen werd gevonden, evenals te Soest ten huize van de moeder van den man. Een Zwolsche rechercheur van politie slaagde er gistermorgen in te Amsterdam een tweeden verdachte aan te houden. OM EEN BELOONING. Naar uit Trier wordt gemeld, heeft een spoorwegarbeider, die met de bewaking van de lijn was belast, bij de betrokken spoor- l weg-directie aangifte gedaan, dat hij op de lijn Coblenz—Trier (welke overigens voor de reis van den rijks-president buiten be schouwing bleef) stukken ijzer op de rails had gevonden, die door hem verwijderd waren. Bij hel verhoor, dat hij onderging, is de man echter door de mand gevallen. Hij had de stukken zelf op de rails gelegd en daarna verwijderd, om op deze wijze een belooning machtig te worden. SPOORWEGONGELUK IN SPANTE, De sneltrein uit Madrid is in de West- Spaanscihe provincie Monte Vedra op hei traject Madrid—Vigo, ontspoord. Er zijn één doode en veertig gewonden, van wie enkele zeer ernstig. VRACHTSCHIP GEZONKEN. Tengevolge van een aanvaring met een andere sttoomboot is het groote vrachtschip .Octobre" aan den ingang van de haven van Santander gezonken. De kapitein wei gerde de brug te verlaten en verdween mei hei söhip in de diepte. JACK DIAMOND. De toestand van Jack Diamond, die wat gunstiger was geworden, heeft zidh weer verergerd. En mej Marin Roberts, op wier kamer in het hotel Jack zat te ontbijten, toen er naar hem gevraagd werd, heeft aan de politie verteld, dat zij de moordenaars niet kende, maar dat dit lieden uit New- Jersey waren geweest. Ook Diamond heeft gezegd. dat hij zijn aanvallers niet kende, maar dat gelooft de politie niet; de theorie der politie is thans, dat Jack zou hebben gepoogd ook te gaan dranksmokikelen in den. staat New-Jersey en dat de plaatselijke belanghebbenden dat wilden verijdelen. Het meisje is wegens mogelijke mede plichtigheid gearresteerd. Bovendien nog zoowat 20 lieden te Ohicago. MISLUKTE BOMAANSLAGEN. Te Beuthen in Opper-Silezië ontvingen twee doctoren ieder een postpakket. Bij opening ontplofte een daarin geplaatste bom, doch gelukkig werd niemand ernstig getroffen. Over de daders en de reden van den aanslag tast men volkomen in het duister. de ziellooze berusting van het Berlijnsche publiek het bewys, dat het Duitsche volk niet weet, waarheen het wil. De „Populaire" hoopt, dat de groot-indu strie en de haute finance, die Hitier ge steund hebben, thans ingezien hebben, waar toe deze politiek leidt. Hopeljjk heeft men begrepen, zegt het blad, dat de Hitier- beweging niet voor de brandkasten van de bourgeoisie zal blyven stilstaan. Rijkskanselier dr. Brüning tracht in een interview met den correspondent van de „Volontó" het Fransche publiek gerust te stellen. Hij verklaarde, dat de economische misère vooral de schuld draagt voor de sterke oppositiestrooming. Hg zelf beoor deelt den toestand rustig. De regeering is niet voornemens een her ziening van het Young-plan te bevorderen. Nog steeds is de rijkskanselier voor een ernstige samenwerking met Frankrijk. Hij moet echter wenschen, dat Frankrijk niet steeds bij de minste alarmeerende berichten zijn credieten overhaast uit Duitschland te rugtrekt. Ook betreurt hij het ten zeerste, dat de onderhandelingen over het Saargebied af gebroken zijn, aangezien een succes op dit gebied veel tot verbetering van den toe stand had kunnen bijdragen. Tegen de gearresteerde elementen, die deelnamen aan de vernielingen te Berlijn zijn zware straffen geëischt, n.l. 1 jaar en 2 maandenl De Rijksraad heeft gisteren het wetsont werp, dat een algemeene verlaging der pen sioenen voorziet, aangenomen met 53 tegen 7 stemmen. Saksen stemde tegen en Thfl- ringen onthield zich. Gisteren is de Pruisische Landdag geopend Direct in behandeling kwam de communis tische motie van wantrouwen Op de tribune was men zeer rumoerig en deze moest ont ruimd worden. De stemming over de motie (die verworpen wordt!) zal pas morgen plaats hebben. DUITSCHLAND. Rondom den Rijksdag. De verkiezing van den Rijksdagpresident is nog steeds het hoofdelement van alle besprekingen. Wat de candidatuur-Löbe betreft, kan ver wacht worden, dat de sociaal-democraten, het Centrum, Beierscoe Voik.,par,p, Staatspartij en de zes afgevaardigden van de Duitsche Boerenpartij voor Löbe zullen stemmen, het geen in totaal dus 250 stemmen betee- kent. Scholz kan op 244 stemmen rekenen. Het zal een verkiezing worden, waarbij het op een enkele stem aankomt. De economische fractie houdt nog vast aan haar besluit om dr. Bredt uit de re geering terug te nemen en zoo deze vol hardt bij het besluit, aan te blijven, hem uit de partij te zetten! De Duitsch-nalionale fractie heeft in een brief aan den Rijkskanselier nogmaals aan gedrongen op verbreking der coalitie tus schen Centrum en socialisten in Pruisen. Var.daar ook de motie van wantrouwen in de njksrègeering! Er heerscht, zooals te begrijpen valt, niet weinig verbittering in de Berlijnsche zaken wereld, en in de rest van Duitschland, over de barbaarsehe vertooningen, waarmede de eerste bijeenkomst van Duitschlands illustere vo'ksvertegenwoordiging vergezeld ging. Die verbittering treft in de eerste plaats de nationaal-socialisten, die blijkens de ver klaring van den Berlijnschen po itie-president bp de onlusten de hoofdrol hebben gespeeld. De nazis hebben zich dan ook gehaast een verklaring te publiceeren waarin het heet, dat de „ongeregeldheden een gevolg waren van de geprikkelde stemming der massa en met de nat.-soc. partij even weinig hebben uit te staan als met elke andere partp Ook het bestuur der nationaal-socia- listen was er door verrast". Verder wordt in de verklaring beweerd, dat communistische provocateurs door na'io- naal-socialistische strijdkreten de menigte hebben opgehitst. Intusschen heeft de chaotische herrie in en om Duitschlands opperste parlement, op den openingsdag, ook in het buitenland, en speciaal in Frankrijk, waar het zich herstellend vertrouwen in het Reich de laatste maanden opnieuw en zeer ernstig ge schokt werd de grootste bezorgdheid gewekt: „Zoo reeds deze zitting van den rijksdag", aldus schrijft de „Petit Parisien", „een er- bsrmelijken indruk maakte, een gediscipli neerd en beschaafd volk onwaardig dan be wijst dat, dat het kabinet met een syste matische oppositie van de rood- en bruin- hemden niet kan regeeren, en moet het nog grooter zorg baren, als men ziet. hoe de Hitlerjeugd in straatpogroms den burger oorlog voert". De „Journal" ziet in de verdeeldheid der republikeinsche partijen in den rijksdag en ENGELAND. Lord Thomson's opvolger Eynac gehuldigd. De Engelsche koning heeft de benoeming goedgekeurd van Lord Amulree tot minister van luchtvaart al6 opvolger van Lord Thomson, die bi] het ongeluk van de R 101 is omgekomen. Lord Amulree, die vroeger Sir William Mackenzie heette, is vorig jaar tot baron verheven. Hi] is 70 jaar oud en werd in 1886 tot de balie toegelaten. Van 1919 tot 1926 was bi] president van het Industrieele gerechtshof. Hi] is presi dent geweest van tallooze hoven van onder zoek en is opgetreden als rijksbemiddelaar in industrieele geschillen voor de departe menten van handel en arbeid. Toen Laurent Eynac, de Fransche lucht- minister, Vrijdag door den prins van Wales in het paleis van St. James ontvangen is, heeft deze hem den persoonlijken dank des Komngs betuigd voor het groote aandeel dat Eynao heeft gehad in de maatregelen van de Fransche regeering bij de werk zaamheden aan het wrak van de R 101. De prins overhandigde hem het grootkruis van het Britsche Rijk Imperiale Rijksconferentie en de En- gelsch-Russische schuldencommissie zetten haar besprekingen voort. Besluiten zijn nog niet gevallen. BRAZILIË. De opstand. Een bericht uit New-York zegt, dat d9 mededeelingen uit Brazilië er op wijzen, dat aan de verschillende fronten verbitterd gevochten wordt. Bijzonder bloedig waren de gevechten aan de grens van de staten Parana en Sao Paolo en in een deel van Minas Geraes. De berichten over de resul taten vaD den strijd spreken elkaar echter altijd nog tegen. Een „Associated Press"- telegram uit Rio de Janeiro zegt, dat de bondstroepen volgens een officieel commu niqué aan de winnende hand zijn. Een be langrijk deel van den staat Minas Geraes zou door de verovering van de stad Ube- raba van opstandelingen gezuiverd zijn. Een ander regeeringsbericht zegt, dat de opstandelingen bij Senges aan de grens van den staat Parana bloedige verliezen geleden hebben. Er bleven 15 dooden op het slagveld achter en talrijke opstande lingen werden gewond. De verliezen deü bondstroepen zouden maar zes gewondofl groot zijn. De aanvoerder der opstandelingen MiguH Costa zou ook gedood zijn. Maar men neme dit met het bekende korreltje zoutf GRIEKENLAND. Toezeggingen van Venizelos. Venizelos heeft tegen Bulgaarsche jour nalisten gezegd, dat Griekenland den BuL gaarschen minderheden scholen wil ga ran. deeren. Ten aanzien van Bulgarij's wen schen, toegang te krijgen tot de Egeïsohc Zee, is Griekenland bereid, Bulgarije een reede af te staan in West^Thracië. Veni zelos wil een desbetreffend verzoek van Bulgarije afwachten en biedt ondertusschen op dezelfde voorwaarden als aan Zuid Sla- vië, den Bulgaren een vrije zone te Salo- niki aan. Eveneens stemt Griekenland toe in het leggen van een spoorwegverbinding tusschen Petric en Derair Hissar, waardoor het Bulgaarsche en het Grieksche net op elkaar zullen worden aangesloten. SPANJE. Studentenonlusten te Barcelona. Te Barcelona hebben studenten en ar beiders gedemonstreerd voor de vrijlating van hen, die bij de jongste onlusten gear resteerd werden. De betoogers drukten de deur der universiteit met geweld open, drongen de aula binnen en rukten de beei- tenig^van den koning van den wand. Het portret werd op de binnenplaats onder groot tumult verbrand. De rector trachtte de gemoederen- te kalmeeren, doch werd uitgefloten. Toen de politie arriveerde, ALPHEN. GEMEENTERAAD. Giondverhuringen - Aankoop van grond Ben protest namens de S. D. arbeiders. De Raad dezer gemeente k^yam in open bare vergadering bijeen. Afwezig met ken nisgeving de heeren P. v. Dijk en G. Berg8hoe£f. Een voorstel van B. en W. inzake ver huring van perceelen weiland aan den heei? W. v. d. Wel, wordt aangenomen. Voorstel van B. en W. tot weder verhu ring van een perceeltje weiland achter de Algem. Begraafplaats te Aarlanderveen aan P. v. Leeuwen Rzn., wordt aangenomen. Het voorstel van B. en W. tot weder ver huring van weiland aan den heer P. N. dö Kwaasteniet, wordt aangenomen. Het voorstel van B. en W. verhuring pand Prins Hendrikstraat 100 aan L. F.- Scheepers, wordt aangenomen. Het voorstel van B. en W. inzake het be roepschrift van H. v. d. Berg inzake wei gering B. en W., wordt aangenomen. Het voorstel B. en W. inzake aibraaK gemeentewoningen, wordt aangenomen. Het voorstel van B. en W. tot aankoop van panden aan de Hooft-straat wordt aaJi. genomen. Het voorstel B. en W. tot aankoop van een perceel bouwgrond aan de Goeman Borgesiusstraat van het bestuur der Nut-s- stichting tot verbetering van de Volkshuis- 1 vesting alhier wordt na discussie z.h.st. aangenomen. Het voorstel van B. en W. om gelden to© te staan voor aanschaffing schoolmeube ien voor de bijz. lagere school wordt aan* genomen. Het voorstel inzake medewerking tot uit*, breiding der Oranjeschool wordt aange nomen. De voorstellen inzake ontheffing van school schoonmaak, belooning deurwaar der, goedkeuring Algem. Armbestuur won den aangenomen Rekeningen 1929 water- en lichtbedrijveil etc. worden vastgesteld. Vergunning voor sfcraataanleg aan N.V. Gemeenschappelijk Grond- en Huizenbezif wordt verleend. Tijdens de rondvraag heeft de heeT Den Uijl een protest voorgelezen namens de sociaal-democratische arbeiders over de op den landstormdag door den burgemeester i gesproken woorden. Het was onjuist te spreken namens ,,de burcrerij", daar een deel der burgerij geen prijs stelt op mo narchistische demonstraties. De heer Ten Oatp Brouwer antwoordde hierop, dat iemand die spreekt namens dé burgerij, namens de meerderheid spreekt, anders zou men nimmer namens de burgerij kunnen spreken Na nog eenige discussie werd de verg. door den voorzitter gesloten. Alphensche Schaakclub. Gisterenavond werd met aanvankelijk 13 leden opgericht „De Alphensche Schaak club". Als speelavond werd bepaald Dinsdag avond in de zaal van Kemp's boekhandel in de Raadhuisstraat. Een avontuurlijke koe. Gisteravond verwekte een avontuurlijk© koe veel belangstelling aan de Rijnkade. Toen de schipper B. dit dier, bestemd voor slager B. van zyn motorboot wilde lossen, geraakte het in den Rijn. Daar 't ter plaatse zeer diep is in den Rrjn en men bovendien te kampen had met den hoogen walkant, moest men het beest noodgedwongen al zwemmende achter een roeiboot eerst naar den lageren walkant aan de Aarkade ver voeren, waar men er tenslotte met vereende kmchten in slaagde, het op het droge te brengen. Op rustige wyze zette het dier toen zyn wandeling voort. WAT RADIO-RECLAME KOST. Volgens een statistiek heeft de Ameri- kaansche radio-industrie in het jaar 1929 aan reclame een bedrag van 100 millioen gulden uitgegeven. 2—2

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 6