WIJ VERZEKEREN U J, BAALBERGEN GEMENGD NIEUWS. UIT DE OMSTREKEN. WIJZIGING ZUIDERZEESTEUNWET. De reorganisatie der generale commissie. Verschenen is een nota naar aanleiding van het verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wijziging van de Zuiderzee- steunwel. Daarin deelt de Minister van Waterstaat mede, dat het advies van den Zuiderzeevisscherijraad niet werd gewaagd, omdat dit college reeds meermalen de ge legenheid had gevonden zoowel mondeling als schriftelijk zijn meening kenbaar te maken. Omtrent de reorganisatie van de Generale Commissie heeft de Minister zich nog niet een gedetailleerde voorstelling gevormd. Voor zooveel thans valt te overzien, zal in de omschrijving van de taak der commissie geen verandering behoeven te worden ge bracht. Art, 3 van de Zuiderzeesteunwet kan daarom ongewijzigd blijven. Hoewel toch de bedoeling is de taak der commissie in hoofd zaak te verlichten door haar te ontlasten van de dagelijksche beslommeringen, aan de uitvoëring van de wet verbonden, wenscht de Minister geenszins uit te sluiten, dat zij bijstand in de uitvoering der we', zal kunnen blijven geven. Het initiatief tot deze reorga nisatie heeft de Minister genomen. Het ligt in de bedoeling de ambtelijke werkzaam heden over te dragen aan het secretariaat der commissie, dat, omgezet in een dienst, rechtstreeks zal resorteeren onder het Departement van Waterstaat. o I DE NATIONALISTISCHE MILITIE. Antwoord aan den heer Hendels. Op de vragen van den heer Mendels in zake de nationalistische militie heelt mi nister Deckers als volgt geantwoord: Ad 1. De ondergeteekende heeft kennis genomen van het in de eerste vraag be doelde verslag, voorkomende in ,,De Nieu we Vaderlander" van 6 September jl. en van de in dat blad genoemde kosten van aansdhaffing der uniformen enz. der „Na tionalistische Militie". Overigens is hem omtrent de oprichting van genoemde militie, of omtrent haar af richting door beroeps- en reserve-personeel der Nsderlandsche landmacht niets bekend. Ad 2. Wettigheid en geoorloofdheid dezer „Nationalistische Militie" kan ondergetee kende derhalve nog niet beoordeelen en evenmin kan er sprake zijn van zijn in stemming met, of toestemming tot het op treden van personeel der Nederlandsehe landmacht bij de africhting. VRIJZINNIG-DEMOCRATISCHE STATENLEDEN. Vergadering te Utrecht. De Vereeniging van Vrijz. Dem. Staten leden in Nederland hield le Utrecht een vergadering onder leiding van den heer Ketelaar. In de eerste plaats kwam aan de orde de vraag: „Bestaat de wenschelijkheid en moge lijkheid, bij de candidaatstelling voor leden der Eerste Kamer overleg te plegen met de Partij en zoo ja, op welke wijze dient dit dan geregeld te worden?" Dit onderwerp werd ingeleid door den heer Ketelaar Bij de gedachtenwisseling kwam naar voren dat algemeen gewenscht wordt, dat de partij een reglement vaststelt voor de can didaatstelling van leden der Eerste Kamer. Unaniem was de vergadering tegen het houden van een referendum. Overleg met partij-instanties, als Partijraad, Hoofdbe stuur, Tweede Kamerfractie en Bestuur der Vereeniging van V.-D. Statenleden werd wenschelijk geacht. Hel bestuur werd opgedragen een uit voerig rapport aaD het hooldbestuur uit te brengen. Vervolgens hield de secretaris, de heer J. van den Brink uil Baarn, een inleiding over de vraag: „Is het gewenscht, dat de V.-D Raads- en Statenleden zich tezamen in één organisatie vereenigen?" De vergadering bleek tegen samensmel ting van beide groepen. Wel zou het aanbeveling verdienen dat meer contact lusschen beide groepen werd verkregen, wat bereikt zou kunnen worden door, bij behan deling van belangrijke onderwerpen van provinciaal en gemeentelijk belang, de Sta tenleden uit te noodigen tot bijwoning der vergadering van raadsleden en omgekeerd. o DE „GRAF ZEPPELIN" KOMT BOVEN ONS LAND. Meegedeeld wordt, dat een tociht met het luchtschip „Graf Zeppelin" over Nederland zal worden ondernomen, evenwel zonder tusschenlanding. Het programma luidt als volgt: 18 Oct. Friedricihshafen Nederland Mann heim, afvaart 17 Oct. 24 uur te Friedricihs- halen, 19 Ocl. Landing fe Mannheim ca. 13 a 14 uur MannheimFriedridhshafen, afvaart ca. 14.30 uur, landing te Frie- driohdhafen ca. 16 uur. ALG. MILIT. PENSIOENBOND. Te Alkmaar is de jaarvergadering gehou den van den Algemeenen Militairen Pen- sioenbond, onder voorzilterschap van den heer F. Brandwijk Ruim 60 aldeelingen en correspondentschappen hadden afgevaar digden gestuurd, bovendien waren vertegen woordigers aanwezig van eenige bonden van militairen en het Kamerlid Suuring. De heeren Wijk en Brandwijk, aftredende hoofdbestuursleden, werden herkozen ver klaard, omdat geen tegencandidaten waren gesteld. De secretaris van het hoofdbestuur, de heer L. van Geest, hield een toespraak over het onderwerp „Ons doel op het gebied van pensioenherziening". In scherpe woorden keurde hij af wat lot dusver is geantwoord van officieele zijde op de wenschen van den Bond. Er is op geen enkele wijze recht ge daan en daarom moet de A. M. P. actief blijven. EEN INVAL IN EEN SPEELHOL. Bekende beroepsspelers, soutenenrs en kwartjesvinders aangetroffen. De Rotterdamsche politie berichtte zes weken geleden aan de Haagsche politie, dat een aantal bekende hazardspelers uit Rot terdam zoolang waren opgejaagd, dat ze besloten hadden hun domicilie te verplaat sen, waarschijnlijk naar Den Haag. Al spoedig bleek dat de heeren zich op het Spui hadden gevestigd. Juist op den hoek van den nieuwen verkeersweg staat een oud pandje, no. 38. Beneden is een rijwiel- zaak gevestigd, boven stonden twee étages leeg. Het wachten was nu op een definitieve aanwijzing, dat er daar gespeeld werd, om in te kunnen grijpen. Als het eenigszins mogelijk was, wilde de politie de heeren op heeterdaad betrappen. De controle van het verdachte perceel was niet gemakkelijk. De heeren hadden rondom posten uitgezet. Zoo stond 's avonds geregeld een man bij de auto's, die daar op het Spui geparkeerd worden, quasi als bewaker, maar in werke lijkheid als uitkijk en vangpost. In het mid den van de vorige week reeds was een overval voorbereid, maar juist voor men aankwam, verliet een groote groep het per ceel, zoodat waarschijnlijk net een spelletje was afgeloopen. Eergisteravond werd de overval herhaald. Gebleken was dat van 4 tot 7 uur en van 9 uur lot zoolang men wilde, gespeeld werd. Om half zes reden, beschut achter een bus van de tram Iwee auto's voor met ongeveer tien politiemenschen. Vóór de posten kon den waarschuwen, was men bij de deur. Er werd gebeld. Juist was men van plan den toegang te forceeren, toen er open gedaan werd. Over trapjes en gangetjes kwam men op de eerste verdieping. Maar het verraad was al bespeurd. Alle lichten waren ge doofd en tien zaklantarens van de politie konden niet anders vinden dan 20 mannen, die in een armoedige kamer om een groote, groene tafelniks zaten te doen. Wat dominosteenen, wat. kaarten en een damspel werden in beslag genomen, maar verder geen nieuws. Geen drank. Geen vrouwen. Komisch deed het aan, dat in deze armoedige omgeving Monte Carlo was ge- copieerd. Net als daar, zat de „croupier" in een inham van de tafel. Twee derden der aanwezigen bleken, vol gens het „U. D." bekenden te zijn, soute neurs en kwartjesvinders. De rest moet aspirant-slachtoffers zijn geweest. De houders van de speelgelegenheid ble ken te zijn de vier Rotterdammers, de gebrs. T. de R. en L. L., die in Rotterdam woont, maar van Poolsche origine is. L. v. B uit de Nijenrodestraat alhier, scheen als baas op te treden. Hoewel men nog geen bewijzen vond, dat hier gelegenheid gegeven werd tot hazard spel, waren met de definitieve mededeeling, de gevonden aanwijzingen voldoende om de zaak te sluiten. Een post kwam in uniform voor de deur te staan. Uit inlichtingen, die men al controleeren- de kreeg, heeft men niet den indruk dat er grof gespeeld werd. Het hoogste bedrag, waarom het ging, zal wel een paar honderd gulden zijn geweest. Ook voor valsch spelen heeft men geen aanwijzing. Maar dat is een moeilijke ma terie, want valsch spelen kan men al doen met den stand van de sigaar in den mond aan te geven, welke troeven men in handen heeft. In Rotterdam hebben de heeren resp. op Leuvehaven en Goudsche Singel hun be drijf uitgeoefend. o EEN ONEERLIJKE BEDIENDE. Heer dan een ton verduisterd. Naar gemeld wordt is sedert eenigen tijd een employé van de Rott. Melkinrichting m het Huis van Bewaring (e Rollerdam opge sloten, verdacht van verduisteringen ten nadeeie van de R. M. I. en van de Ver. Zuivelbereiders, welke beide ondernemingen in hetzelfde kantoorgebouw zijn gevestigd. Het verduisterde bedrag moet meer dan 100.000 bedragen. o DOODELIJKE VAL. In het ziekenhuis le Terneuzc-n is over leden de 41-jarige metselaar W.. die enkele dagen geleden van l1/» M. hoogt viel en daarbij een metselbak op het lichaam heelt gekregen. o POSTZAK MET f. isoo.— VERMIST. Toen eergisteravond le hall 10 de post zakken op 'het postkantoor te Winschoten aankwamen, werd uit de post van Pekela, die in een specialen postwagen per stoom tram, begeleid door een besteller, naar Win schoten wordt vervoerd, een postzak met 1.1500 vermist. De politie heelt een uitge breid onderzoek ingesteld, doch tot nu toe zonder resultaat. De begeleider van de post, een zekere S., is voorloopig aangehouden. Hij verklaart echter nergens van le weten. AUTO TEGEN ElEN BOOM. Gisteravond is te Winschoten de vracht auto van de firma Brouwer legen een boom gereden. De wagen werd totaal ver nield De bestuurder, de heer Koopmans. alsmede de heer Brouwer, werden zeer ern stig gewond. Zij zijn in het ziekenhuis opge nomen. AUTO MET 32 PERSONEN VAN DEN DIJK GEVALLEN. Eergistermorgen is een voor passagiers vervoer ingerichte vrachtauto van den Brandstolfenhandel en goederenvervoer W. Baayens Zn. te Rotterdam, waarin dertig supporters van de Rotterdamsche voetbal club „Feijenoord" op weg naar den voetbal wedstrijd „HilversumFeijenoord", waren gezelen, bij Nieuwerkerk aan den IJsel van den dijk gereden. Het ongeluk gebeurde in een scherpe bocht. De wagen kwam in den zachten kant terecht, viel van den dijk, sloeg éénmaal over den kop en kwam op de wielen onder aan den dijk op een vijf meter afstand van den Hollandsche IJsel terecht. De dertig inzittenden maakten allen de salto mortale mede. Gelukkig bekwam niemand ernstig letsel. Een drietal personen bezeerde zich. Dr. Beekenkamp uit Gouderak be hoefde zelfs geen medische hulp te ver- leenen. Alleen was de consternatie begrijpe lijk groot. Van voortzetting der reis zagen de supporters af. Met de gewone autobus zijn zij naar Rot- I terdam teruggekeerd. De auto bleek nog in vrij goeden staat te verkeeren. Wel was de kap geheel ingedrukt. Maar toen het voertuig later op den weg was gebracht, kon het op eigen kracht naar Rotterdam terugrijden. „Tel." DE ONTSNAPTE PSYCHOPATHEN. De te Heilo ontsnapte psychopathen zijn lusschen Alkmaar en Schoorldam aange houden. AANRANDING. Gisteravond ongeveer half zeven werd de krantenbezorgsler mej. P, op den Blaricum- mer Tollaan te Laren door een naaktlooper aangerand. De vrouw schrok zoo hevig, dat zij haar bewustzijn verloor. Een chauffeur die met zijn vrachtwagen even later de laan opreed trof de vrouw languit liggende op den weg aan Hij stelde de politie met hel geval in kennis, welke een onderzoek instelde. Van den dader werd geen spoor ontdekt. o VERDRONKEN. Te Houten (prov. Utrecht) is hel tweejarig kind van den veldwachter K. in een onbe waakt oogenblik in de grachten van het landgoed Schonauwen te water geraakt en verdronken. o GEVECHT OVER MUSSOLINI. In het café van den heer St. in de Krommestraat te Amersfoort ontstond twist lusschen eenige bezoekers, waaronder enkele Ilaliaansehe granielwprkers. Toen de be zoekers wegens sluitingsuur haar buiten moesten, werd op straat de twist voortgezet De Amersfoorters vjertelden niet veel goeds van Mussolini en 'dat lieten de Italianen zich niet gezeggen. Op het hoogtepunt van den twist kreeg de Italiaan M. B. drie zeer ernstige messteken. Het slachtoffer werd naar het ziekenhuis vervoerd, waar dr. Aghina eerste hulp ver leende. Als verdacht is aangehouden zekere J., die reeds een gedeeltelijke bekentenis afgelegd heelt. Emmie (een bewonderaarster van de sprekende film).y,Moet ik iets zeggen O BUITENLANDSCH GEMENGD. DOOR EEN WERVELSTORM GETEISTERD. Volgens berichten uil Lyon i9 het dal van de Isére door een wervelstorm ernstig geteisterd In drie minuten tijds werd een materieele schade van zeker 10 millioen francs aangericht Daken werden afgerukt, huizen stortten in en telegrafische en andere verbindingen werden totaal verbroken. In een dorp slorlle de kerktoren in. Een jonge man werd gedood Tallooze boomen werden ontworteld. Het treinverkeer met Grenoble en Lyon is gestagneerd, daar de rails be dekt zijn met omgevalllen telegraafpalen en boomen. o EEN BNGELSCH SCHOLIER AANGEHOUDEN. De jonge Engelsche scholier Jowett, een neef van den Engelschen minister, is door de Russische politie aan de Russisch-Chi. neesche grens aangehouden toen hij op weg was naar zijn ouders fe Peking. De jonge man is onder gewapend geleide naar China teruggebracht, onder beschuldiging, dat hij op een ongeldig en gestolen paspoort reisde. De vereende pogingen van den consul-generaaJ te Charbin en van oen Engelschen gezant te Peking om den jon gen weer in vrijheid te doen stellen, zijn voorloopig niet geslaagd en volgens te Pe king ontvangen berichten zou hij een stren ge behandeling ondergaan. PANIEK IN SPAANSCHE BIOSCOOP. In een bioscoop in Valencia is onder het publiek tengevolge van 'n ongegrond brand alarm een paniek uilgebroken. In het gedrang aan de uilgangen werden talrijke personen gewond waaronder vier zwaar. o DE ONDERGANG VAN DE R. ioj In een inlervieuw met de „Times" heelt dr. Eckener eenige ervaringen medegedeeld, die hij op den vijfden October, den dag van den ondergang van het Britsche luchtschip R. 101, heeft opgedaan tijdens zijn vlucht met de „Graf Zeppelin", die dien dag juist een tocht maakte naar Leipzig en Goerlitz. Op een gegeven oogenblik. wees de hoogte meter plotseling een hoogte van 400 voet aan, lerwijl het luchtschip zich, stevig vast gehouden. op den beganen grond bevond. Dit was te verklaren uit een plotselinge verandering van den barometerstand. Dr. Eckener deelde den „Times-medewer- ker mede, dat hij voornemens was over zijn ervaringen, dien dag met de „Graf Zeppe lin" opgedaan, het Engelsche ministerie voor luchtvaart een uitvoerig rapport aan te bieden. Voorts sprak dr. Eckener zijn bewondering uit voor hel werk, dat Groot-Briltanniö op hel gebied van de ontwikkeling der lucht scheepvaart had gepresteerd. Tegelijkertijd deelde dr. Eckener iets mede over zijn nieuwe plannen. De L.Z. 128, het nieuwe luchtschip dat men te Friedrichshafen zal gaan bouwen, zal acht motoren hebben, die tezamen een energie kunnen ontwikkelen van 4000 PK., tegenover 2400 P K. van de motoren van de „Graf Zeppelin". Deze motoren zullen zoo wel met benzine als met het bekende „blauwe gas", dat ook voor de „Graf Zeppe lin" gebruikt wordt, gedreven kunnen wor den. Tol besluit verklaarde dr Eckener. dat hij niet zou gelooven, dat Engeland, dat zoowel voor de ontwikkeling der luchtscheepvaart als internationaal verkeersmiddel had ge daan, door dit eene weliswaar zeer ernstigs ongeluk, dal echler evengoed ieder ander had kunnen overkomen, zijn verdere pogin gen voor de toekomst zou opgeven. o EEN RECORDVLUCHT NAAR KAAPSTAD. De jonge Zuid-Afrikaansche vlieger R. F. Casparenthes heefl gisteren het record ver beterd 'van een vliegtocht naar Kaapstad. Hij is op 5 October met een Pussmoth- vliegluig van Lympne vertrokken en i9 gis termiddag 6.45 uur le Kaapstad geland. o DE VLIEGTOCHTEN NAAR AUSTRALIË. Majoor Pickthorne en luitenant Chabot hebben de voortzetting van hun tocht wegens pasmoeilijkheden in Perziê atgebroken en zullen volgende week naar Engeland lerug- keeren. Luitenant Hill is gistermiddag laat nog te Rangoon aangekomen en hoopt vanmorgen naar Singapore le vertrekken. VIJF PERSONEN VERDRONKEN Op de Enns kenterde gisteren bij Klau- serswall in Oostenrijk, een boot. Twee personen konden gered worden, terwijl de overige vijf verdronken, onder wie twee zusters, die vijf kinderen onverzorgd achter laten. HAARLEMMERMEER. Het 50-jarig bestaan van de aldeeling Haarlemmermeer van de N.H. vereeniging „Het Witte Krais". Op 4 November a s. zal het 50 jaren ge leden zijn. dat de afdeeling ..Haarlemmer meer" van de N.H. vereeniging ..Het Witte Kruis" werd opgericht. Omtrent 't ontstaan de werking en den bloei van deze afdeeling werd ons het volgende medegedeeld. Te Hoofddorp kwamen op 4 November 1880 eenige personen bijeen om pogingen aan te wenden tot oprichting van een ver eeniging voor de behartiging en bevordering van de gezondheidsbelangen der ingezete nen. De heer H. F. Bultman Sr., onder wiens leiding de vergadering stond, hield een krachtig pleidooi over de wenschelijkheid om voor Haarlemmermeer zoo'n vereeniging "waaraan de behoefte zich al meermalen deed gevoelen, in- het leven te roepen. Zijn rede werd met zooveel sympathie begroet, dat na korte bespreking tot oprichting der vereeni ging werd besloten. Het bestuur werd loen samengesteld uit de heeren H. F. Bultman Sr.. Voorzitter; P. de Breuk, secretaris; D. Eggink, penningmeester; Dr. Bolkestein. Dr. van Dorsten. J. H. M. Evelein en J. ten Hagen.- commissarissen, terwijl later als eere-voorzilter benoemd werd de toenmalige burgemeester Mr. J P. Amersfoordt. Het ledental bleef de eerste jaren gering, maar bij een hernieuwde poging om dit te vermeerderen. 9teeg het van 63 tot 287. ter wijl het later na de invoering van de wijk verpleging. tuberculosebestrijding enz met krachtige propaganda tot bijna 4000 kon worden opgevoerd. Aanvankelijk werd in Hoofddorp en Nieuw Vennep wijkverpleging verkregen en toen later Abhenes Vijfhuizen. Rijk en Aalsmeer- derdijk daarvan ook werden voorzien, werd het wenschelijk geacht voor het groote werk der afdeeling onderafdelingen in het leven te roepen, hetwelk met de benoeming van speciale krin2besluren gepaard ging en aan een vlugge afdoening van zaken bevorder lijk blijkt te zijn. Wijl het ledental te groot is om alleen een herdenkingsdag in Hoofddorp te houden, ligt het in de bedoeling van de- besturen van genoemde onderafdeelingen om ieder in eigen kring het 50-jarig bestaan der af deeling te herdenken. Er werden reeds be sprekingen hier en daar gehouden en pro gramma's opgemaakt, waarover wij nog na dere mededeelingen hopen te doen. In botsing met een anto. Gistermorgen kwam op den Hoofdweg alhier, een met paard bespannen bieten wagen in botsing met een passeerende vrachtauto, waarvan de chauffeur vermoe delijk niet voldoende uitweek. Het paard werd ernstig gewond. De bestuurder kwam met den schrik vrij. De chauffeur bekom merde zich niet om het gebeurde en was zoo onwellevend om hard door te rijden. Inbraak. Te Hoofddorp werd 's nachts ingebroken in de woning van den heer G. De dief wist zich van een gouden horloge en eenig geld meester te maken. Het is der politie mogen gelukken den vermoedelijken dader, den 28-jarigen S, die geen onbekende van do politie bleek te zijn, aan te houden. Hij werd gisteren ter beschikking van de justitie gesteld. Bloeddorstige honden. In den Haarlemmermeerpolder bij v V. aan den Aalsmeerderdijk hebben een of meer bloeddorstige honden een slachting aange richt onder een aantal zich op het erf be vindende konijnen Een 7-tal werd ver scheurd en doodgebeten. Het is te hopen dal het spoedig gelukken zal het spoor van de honden te ontdekken. Aanrijding. Een heer en dame uit Amsterdam reden gisteren alhier op den Hoofdweg en moesten uitwijken voor een passeerende auto. De kwam er goed voorbij, maar de dame ver loor de macht over haar stuur en botste tegen de auto. die gelukkig heel langzaam reed, op. Zij kwam te vallen op haar fiets en werd aan het hoofd en de handen ver wond. Per auto werd toen de reis naar Am sterdam voortgezet Motorongeluk. De bestuurder van een motorrijwiel die gisteren nabij den Sloterweg alhier in volle vaart een kluft van den Ringdijk afreed, kon het stuur niet meer meester blijven, waardoor de motor door het plotseling krach- lig remmen oyer den kop 9loeg en met berij der en al in een sloot terecht kwam Geluk kig kwam er spoedig hulp opdagen en ken de man, die geheel onder de modder zat f-n eenige kwetsuren had bekomen, nog intr-ds uit zijn benarde positie worden bevrijd. Hij wrrd per auto naar zijn woning g>. braJit; te; wijl het gehavende motorrijwiel later met een vrachtauto werd weggehaalde HILLEGOM. Bouwplannen. Het plan bestaat om nabij de Ned.- Herv. Kerk een nieuw gebouw te stichten voor vergaderingen, repetities enz. Er wordt o.m. gedacht aan een nieuwe kosters woning. Om deze belangrijke zaak te be spreken, zal een vergadering gehouden wor den waarvoor uitgenoodigd zijn de bestu ren der Chr. Vereenigingen, in het bijzon der die van zang-, jeugd-, gymnastiek-, werklieden Zondagsschool vereen, enz. Veiling voor de Kerk. De gehouden bollenveiling voor aflossing der schuld van de Ned.-Herv. Kerk, heeft volkomen aan het doel beantwoord; het spreekt dus van zelf, dat een tweede vei ling tegen hot a.s. voorjaar voorbereid wordt. De commissie voor deze veiling be staat uit de heeren A Keur, J. Jansen, R. van Til en J. van Til. Bijeenkomst Arbeidersontwikkeling. Op de eerste bijeenkomst in het seizoen en ter gelegenheid van het 5-jarig bestaan heeft de voorzitter der afdeeling Hillegom van het Instituut voor Arbeidersontwikke ling een korte toespraak gehouden. Vooi' het jubileum was de heer S. de la Bella uitgenoodigd Hij sprak over den weg naar omhoog door ontwikkeling. Mevrouw EmeisVan Buuren declameer de poëzie en proza, o.m. uit Merijntje Gij- zens Jeugd. De heer J. C. Bol heeft, wegens aan staand vertrek naar Amsterdam, ontslag gevraagd als ouderling der Gereformeerde Kerk alhier. Er zal een verkiezing gehou den worden om in de vacature te voorzien. Keurige afwerking en lage prijzen! V< 'raat 43 - Katwijk aan Zee. 833 2—2

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 6