AGENDA. EEN SIERAAD LEEUWIN'S Bhubetaagazijnen Haarlemmerstraat 54 - Leiden LEIDSCHE SCHOUWBURG. Zulke krassen krijgen Uw tanden, KERK- EN SCHOOLNIEUWS. BUITENLAND. etr HEDEN: „Jerucl", Groenest. Samenkomst 8 u. n.m. Nutsgebouw: Vrijz.-Dem. Bond afd. Lei den. Spr. de heer Marohant. 8 uur nam. Stadsevangelisatie, Morsohweg. Samen komst 8 uur nam. Stadsgehoorzaal: Borneo-film. 8 uur n.m. Voorschoten: Hotel Deurloo. Bond van Jonge Liberalen. 8 uur nam. Woensdag. Nulsgebouw: „De Dageraad". Vergadering 8 uur nam. Pieterskerk: Orgelconcert Hennie Schou ten. 8.15 uur nam. Boodenburgerstraat 1Ledcnverg. Centr. Isr. Wees- en Doorgangshuis. 8 uur nam. Stadsgehoorzaal: Borneo-film. 8 uur n.m. De avónd-, nacht en Zondagdien9t der apotheken wordt van Maandag 13 tot en met Zondag 19 Oct. a.s. waargenomen door apotheek M. Boekwijt, Vi-schmarkt 8, telel. 652. INAUGURATIE VAN DE NIEUWE UNITAS-LEDEN. Toespraak van den praeses. Gisteravond zijn de nieuwe Unitas-leden in totaal ongeveer 100 in het socië teitsgebouw aan het Rapenburg geinaugu- reerd met een toespraak van den praese9 van den Senaat, den heer J. J. Kips, waarin hij allereerst dank bracht aan de novitaats- commissie en de oudere jaars-studenten voor de verleende medewerking. Zich richtende tot de novieten, wees hij er op, dat voor hen het oogenblik is aange broken om in volle vrijheid de eigen richt lijnen voor het leven te bepalen. Dat die vrijheid, dat het studenten-leven u plichten oplegt, hebt gij ai een en ander maal vernomen en wellicht zoudt gij het op prijs stollen indien daarover verder niet te veel werd gesproken zoolang althans die plichten een zoo vage vorm behouden als zij voor velen uwer nog hebben. Welnu ik zal het daarover dan ook niet al te zeer hebben en volstaan met u de lijn aan te wijzen, waarlangs een behoorlijk stu denten-leven zich behoort te ontwikkelen om aan u zelf over te laten de keuze, welke der plichten, die gij op dien weg tegenkomt, gij op u nemen will Alvorens u dien weg te wijzen mogen wij eerst nader de gebieden beschouwen, door welke hij zal gaan en als eerste ontmoeten wij dan het groole gebied der studie, waar voor gij hier kwaamt en dat ook boven alle andere zaken, die uwe belangstelling vra gen belangrijk behoort te blijven. Gij moet wel goed het onderscheid gevoe len lussehen de Academische Studie en die der Middelbare Schooi. Hier moet gij zelf standig leeren denken eigen meening vor men, onderzoekingen doen, zelf uw studio plan maken, het belangrijke van de bijzaken leeren onderscheiden: in één woord den kend studeeTen. Het tweede gebied, waarmede de student Sn aanraking behoort te komen is dat der algcmeene ontwikkeling, de vorming tot een algemeen ontwikkeld mensch. Hier moet de nadruk vallen op „ontwik keling" méér dan op „algemeen" ontwik keling namelijk van het zelfstandig denken, dat helaas nog zoovelen nalaten ook buiten hun studie te doen. Zelfstandig denken leidt voor hem die het doet tot het realiseeren van waarheden, wier besef reeds een hoogere vorming geelt on waarop een eigen gedachtongang ge bouwd kan worden, die men zijn vollen eigendom weet en waarbij de waarde van alle aangeleerde min of meer goed begTepen gedachten van anderen niet in vergelijking kan komen. Zelfstandig denkon schept on- ontneembare waarden en prikkelt tot steeds nieuwe onderzoekingen. Uit deze zelfstandige gedachten-vorming nu vloeien als vanzelf vele andere eigen schappen voort. De ruime denkwijze doet een beter begrij pen van anderen ontstaan, hun motieven worden duidelijker en een zachter beoordee ling kan niet uitblijven, verdraagzaamheid is ontstaan Tegelijkertijd vloeit er men- schenkennis uit voort, wanneer men door motieven en handelingen te beschouwen, elks reactie op de omstandigheden gade slaat En veelal zal wanneer men dit doet met het ruim begrijpen dat de algemeene ontwikkeling reeds bracht, hieruit ook men- schenlietde ontstaan. Maar behalve kennis van snderen vloeit er uit voort kennis van zich zeiven, van eigen motieven en van de grenzen van eigen kunnen. Want allereerst komen eigen karaktertrekken onbewust in aanmerking van het zelfstandig denken en geleidelijk ziet men de lijn zich afteekenen in het af gelegde gedeelte en gaat men ook trachten die voor de toekomst te vormen. Thans hebben wij nog do lijn te bepalen, die ons door deze beide gebieden leiden za.. Wanneer wij geen van beiden willen ver- waarloozen zal deze lijn noodwendig de grens tusschen boide gebieden moeten zijn. Bij den student behoort men te vergelij ken begin- en eindpunt zonder zich al te zeer er mede op te houden hoe hij tot dat eindpunt is gekomen. Aldus is de lijn, die mij voor den student de juiste voorkomt of beter nog dit schijnt mij de juiste richting volgens welke men kan vermijden te worden tot studeerende in plaats student en evenzer een verwaarlo zing der studie kan voorkomen en wij mo gen thans beschouwen welke invloeden daarbij een rol spelen, door welke middelen die richting wordt vergemakkelijkt. Daar zijn uit den aard der zaak vele mid delen, waardoor men tot algemeene ontwik keling kan geraken, de couranten, de biblio theken. de ervaring zij allen zijn hierbij on misbaar, maar in hoofdzaak is het toch de sludenten-verepniging, die u hier steunt en die op dit terrein een even belangrijko plaats inneemt als de Universiteit op dat der studie. Tenslotte wees de heer Kips den novieten op hun plicht als Unitas leden, waarna de gebruikelijke inauguratie-formule werd uit gesproken. TWEE ONTVLUCHTE GEVANGENEN AANGEHOUDEN In de omgeving van Leiden. De beide uitbrekers, die Zondag tusschen halfelf en elf uur uit de Bijzondere Straf gevangenis te Scheveningen waren ont snapt, zijn gistermiddag tusschen Leiden en Valkenburg door de Leidsche politie gearresteerd en naar Den Haag gebracht. Zij hadden beiden hun gevangeniskleding nog aan. Gistermorgen ontdekte de knecht van den landbouwer Van der K. aan de Amonslaan te Wassenaar, dat zich in het hooi in de schuur twee verdachte personen ophielden. Zij bedreigden den knecht en zeiden, dat het hem niet goed zou vergaan, indien hij hen verraadde, Na een tijd met deze wetenschap rond- geloopen te hebben kon de knecht niet lan ger zwijgen en vertelde zijn patroon van hetgeen hij ondervonden had. Deze, inplaats van de politie op te bellen, joeg ze uit de schuur en het erf af. Toen de politie dit ter oorc kwam, waren de beide mannen natuurlijk verdwenen. In de schuur van v. d. K. werden door de politie verschillende achtergelaten voor werpen gevonden, zoodat men vrij zeker weet met de uitbrekers tevens de daders van den inbraak hij O. gepakt te hebbeD. Vóór het bezoek bij O. hebben zij ook een bezoek gebracht bij den boter- en kaas handelaar G. J. aan den Schouwweg te Wassenaar, waar zij door het kelderraam een broodje met kaas hebben weggehaald. Er doen verschillende verhalen de ronde omtrent degene, die de vluchtelingen het eerst heeft gesignaleerd. Hel meest gang bare is dat van een circa 17-jarigen jongen uit Rijnsburg die op een veld van zijn vader bij de Haagsche Schouw arbeidde, twee ver dacht uitziende mannen zag, die gevange niskleren droegen. Hij had reeds van de ontsnapping van twee mannen uit de bij zondere strafgevangenis te Scheveningen ge hoord, en dacht dadelijk dat de mannen, die hij gezien had. de twee ontsnapten wel eens konden zijn. Hij begaf zich zoo spoedig mo gelijk naar het café De Haagsche Schouw, waar hij het verhaal deed aan den kellner v. Meurs; deze belde de Leidsche politie op, die zich per politie-auto naar de Haagsche Schouw begaf, terwijl een aantal recher cheurs en agenten der Leidsche politie daar reeds per rijwiel aanwezig waren. Inmiddels was ook de Wassenaarsche politie gewaarschuwd, teneinde de mannen te kunnen omsingelen. Bewoners van den weg Haagsche SchouwValkenburg en de bovengenoemde jongen gaven inlichtingen, waaruit bleek, dat de mannen reeds in de richting Valkenburg waren vertrokken Verder wezen de inlichtingen er op, dat het niet onmogelijk zou zijn, dat de mannen zich in de Zonneveldlaan ophielden. De auto van de Leidsche politie reed deze laan in. De ontsnapten, die den auto blijkbaar hadden zien aankomen, hadden zich in een kreupelboschje verscholen. Toen de auto hen voorbij was gereden, kwamen zij met hun hoofd boven het boschje uit, juist op het oogenblik, dat de agenten der Leidsche po litie G. Paling en J. Boon, die den auto achterop waren gereden, aankwamen. Zij gingen naar de mannen toe, die desgevraagd dadelijk bekenden, dat zij de ontsnapten Maslanka en Venveyen, afkomstig uit do strafgevangenis te Scheveningen, waren. Het geheele gsprek dat gevoerd werd, was: „Zijn jullie de ontsnapten uil de gevangenis te Scheveningen?", waarop het eenige per tinente antwoord kwam: „Ja. dat zijn wij". Zij hadden hun gevangeniskleding nog aan; zelfs hadden zij hef gevangeniskalotje nog op het hoofd. Zij werden geboeid en uitgenoodigd in den politie-auto te stappen, waaraan zon der eenig tegenstreven voldaan werd. Op den Leidschen straatweg aangekomen, vond men den auto der Wassenaarsche politie, en daar deze veel ruimer is dan het Fordje der Leidsche politie stapten de gevangenen hierin over, terwijl de agenten Paling en Boon in den auto der Leidsche politie volgden. De mannen werden naar het hoofdbureau van politie op het Alexanderveld in Den Haag gebracht, waar zij voorloopig werden opgesloten. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Opheffing: P. J. A. van Oerle, Haarlemmerstraat 9o, Leiden. Handel in luxe- en toiletartikelen. Wijziging: „Onderling Hulpbetoon", Dorpstraat 123, Nieuwveen. Ziekenhuisverzorging. Nieuwe 2e Voorzitter: P. Sprey, Nieuwveen. Nieuwe le Commissaris: C. R. de Groot, Nieuwveen. Nieuwe 2e Commissaris: M. Notenboom, Leimuiden. LEIDSCHE KAPPERSCLUB „HULP EN VRIENDSCHAP". De sluiting van het nationaal kapconcoura. Gisteravond zijn de laatste wedstrijden n.m.l. het dames- en heerenknippen van het concours gehouden. Evenals Zondag waren ook thans zper vele vakmenschen uit den naasten omtrek en elders in de Stadsgehoor zaal aanwezig. Nadat de diverse patroons en bedienden, hetzij in de afdeeling dames knippen, hetzij bij het heerenknippen, hun proef hadden afgelegd, volgde een gezellig bal tot slot van het twee-daagsche concours, Om halfeen ongeveer werd gepauzeerd om den heer M. van Ankorfer gelegenheid te geven als jury-lid zijn meening over het con cours te openbaren. Allereerst wees spr. er op, dal waar de puntentelling volgens de internationale regeling is geweest, het een zeer bijzondere prestatie is een eersten prijs te bemachtigen, daar hiervoor minstens twee derde van het maximum aantal punten £90) moet zijn behaald. In de afdeeling heeren knippen was de beste prestatie geleverd en werden vier eerste prijzen behaald, die dus in waarde gelijk staan met eerste prijzen op groote buitenlandsche tournooien. Het minst goed was evenwel in de afdeeling damesknippen gewerkt, waar slechts derde prijzen konden worden toegekend. Nadat de heer F. J. Cornelisse als voor zitter der jubileerende vereeniging de jury leden, de heeren M, van Ankorfer en G. Wenderich uit 's-Gravenhage en K. Mossel en H. [Turkmans uit Rotterdam, had be dankt voor de juiste opvatting hunner moei lijke taak, maakte hij den uitslag van de laatste wedstrijden bekend. Deze luidt als volgt: Dameshaarknippen (patroons): le pr. niet toegekend: 2e pr. niet toegekend; 3e. pr. J. Biok, Dedemsvaarl; ie pr. G. van den Burg, Arnhem. Idem (personeel): le pr. niet toegekend; 2de pr. niet toegekend; 3e pr J. Moeliker, 's Gravenhage; ie pr. S. Mechelse, Leiden. Heerenhaarknippen (patroons): Extra le prijs G. van den Burg; le pr. P. Berlrand, Kerkrade; le pr. A van Hees, 's-Gravenhage 2e pr. J. Blok, Dedemsvaart; 2e pr. A. van der Waals, Leiden; 3e pr. C. Cornelisse, Leiden; 3e pr. H. van der Horst, Eindhoven. Idem (personeel): le pr. M. G Goverde, Zevenbergen; 2e pr. S. Verver, Leiden, 3e pr. H. van Gessel, 's-Gravenhage; 3e pr. P. Hen driks, Leiden; extra prijzen A J. de Wek ker en S. Mechelse, beiden te Leiden Conconrsprijzen (voor het hoogste aantal punten in drie groepen): le pr A. van Hees, 's-Gravenhage 2e pr. J. Blok, Dedemsvaart; 3e pr. G. van den Burg, Arnhem; ie pr. F. Nieuwenhuizen, 's-Gravenhage; 6e pr. H. v. d. Horst, Eindhoven. Kapitein J. M. Manie, van het 6de regiment veld-artillerie alhier, wordt 1 Nov. overgeplaatst bij het 5de regiment van het wapen te Amersfoort. Bij Kon. Besluit is met ingang van 1 November benoemd lot reserve-kapitein bij het 6de R. V A. de gepensionneerd ka pitein der artillerie van het leger in Neder- tandsch-Jndië, M. A. IJ. Hazeu. Eerste-luitenant P. G. C. A. van der Speck Obreen, van het 6de reg veldart al hier is gedetacheerd bij de Koninklijke militaire academie te Breda tot het volgen van een gymnastiekcursus. De lsle ploeg dienstplichtigen der lich ting 1931, bestemd voor het bereden ge deelte van het 6e regt. veldart. alhier wordt 6 Januari voor eerste oefening ingelijfd. Gisteravond is de 3-jarige J. E. aan boord van het zeilschip „Corry", liggende in het Galgewater van een trapje gevallen, waarbij het knaapje met zijn mond op een kolenemmer terecht kwam. Het ventje werd vrij ernstig verwond door den E. H. D. naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht. Gistermiddag trilde de 14-jarige J. v. d. B. uil Katwijk op.de Heerenstraat op de_ bok van een in beweging zijnden wagen springen. Hij stapte evenwel mis en geraakte met zijn linkervoet onder een der wielen, waardoor dit lichaamsdeel vrij ernstig werd gekwetst. De E. H. D. vervoerde den jongen naar hel Academisch Ziekenhuis. De politie alhier heeft den 23-jarigen los-werkman J. van E. aangehouden onder verdenking ten nadeele van H. N. S. een muntgasmeter te hebben gelicht. RECLAME. in uw woning is een LEEDWIN's DRESSOIR, ueheel massief eiken 129.- 98.50, 74.75, oj nr 54.50, 39.75, 01.1 3 869 TOONEELVEREEN. „D. O. S." IJSBRAND Tragi-comedie in 4 bedrijven door Fred, van Eeden. Dat een dilettanlenvefeeniging een werk van Frederik van Eeden opvoert, is feitelijk niet meer dan billijk. Heeft Van Eeden niet altijd het dilettanten-tooneel bevorderd, zelfs boven het beroepslooneeJ? De meeste van zijn tooneelproducten zijn dan ook door dilet tanten ten tooneele gebracht, terwijl het beroepstooneel slechts enkele een opvoering waardig keurde. IJsbrand is echter, na het eenvoudige „De Student thuis" wel het speelstuk van Van Eeden. In 1908 wérd het door de Kon. Ver. Het Nederl. Tooneel voor het eerst gegeven, terwijl later de Nederl. Tooneelvereeniging de reeks succesvolle opvoeringen voortzette. IJsbrand, in te deelen bij van Eeden's derde periode, is een zwaar speelstuk; mis schien wel mede door het feit, dat de auteur daarin ook heelt toegepast zijn meening, dat het publiek niet rijp was voor opperste schoonheid en een tooneel-auteur dientenge volge de schoonheid, die hij te geyen had, moest sublimeeren. O.i. zijn toch vele karak ters uit dit, wat men zou kunnen noemen klein-burgerlijk milieu, niet volledig scherp omlijnd. Hetgeen des te meer naar voren komt, waar de tand des tijds niel ongestraft aan ..IJsbrand" is voorbij-gegaan, doch dit tooneelwerk ook geducht heeft „aange vreten", D. O. S. had het zich derhalve door het kiezen van dit stuk voor een eerste opvoe ring in den Schouwburg allesbehalve gemak kelijk gemaakt en het was niet zonder vreefce, dat wij ons derwaarts begaven. Laten wij echter direct constateeren, dat D. O. S. zich op waardige wijze heeft gekweten van haar taak en al was het dan niet onberispelijk, toch een uitvoering heeft gegeven, die een dilettanten-vereeniging eer aandoet, en waarop zij met reden met alle genoegen kan terugzien. Speciaal de IJsbrand vond in den heer A. C. v. d. Woerd een vertolker, die deze zware en zeer moeilijke figuur van binnen aanvoelde en tevens in staat was dit zwe vende, ijlteere type naar buiten de noodige relief te geven, zoodat de hoofdfiguur leefde. Bovendien vond hij meerendeels goede plas tische standen. Er was heel veel goeds in deze uitbeelding, terwijl ook de dictie goed verzorgd was. Dit laatste was, afgezien van eenige dialectiek, over het geheel goed, doch de uitbeelding sloot zich daar niet altijd vol komen bij aan. Af en toe en juist daar, waar èr weinig actie was (het oude euvel voor dilettantenl) lag er iets mats over het spel, dat echter opleefde bij het toe nemen der actie. Het derde bedrijf was daarom over 't geheel het best. Maar, zooals gezegd, het geheel was heusch niet slecht en D. O, S. kan tevTeden zijn. Mei noesten vlijt en groote toewijding is iets goeds tot stand gebracht! De weduwe Hardendop was ietwat mono toon van handbeweging, doch acteerde overigens niet kwaad. Hel echtpaar Belmont van Hees was aardig getroffen. De „hij" be viel ons daar beter dan in zijn doublure als professor. De „jeugd" was niet zoo jeugdig als wel gewenscht was en van den burge meester had men, helaas, een caricatuur ge maakt in aankleeding. Dat van een klein rolletje wel iets te maken is, bewees de koetsier! Bepaald slecht was de notaris. De heer v. d. Woerd had tevens de regie verzorgd en verdient ook daarvoor hulde. Het vrij talrijk publiek, waarbij stuk en spel een zeer dankbaar onthaal vonden, toonde zich ten zeerste ingenomen Wij ver moeden, dal D O. S., na dezen inzet, niet voor 't laatst den schouwburg heeft bespeeldI RECLAME. wanneer U ze behandelt met tand-poetsmiddelen, die scherp van korrel zij'n. Een goede pasta kunt U tusschen de vingers wrijven, zonder iets te voelen. Odol-tandpasta is zoo zacht als fluweel. 827 PREDIKBEURT. KATWIJK AAN DEN RIJN. Evangelisatie (Hooftstraat)Woensdag- nam. 7 uur, de heer A. J. Dekker. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Enkhuizen, G. J. Ko, imijn te Hornhuizen en Kloosterburen (Gron.) Zestal: Te Kampen (vac. A. v. d. Kooy), C. -J. v. d Graaf te Nijkerk; D. J. v. d. Graaf te Ede; E. V. J. Japchen te Maartensdijk (U.); H. A. Leenmans te Delft; W, L. Mulder te Voorthuizen en H. J. van Schuppen te Lunteren. Aangenomen: Naar Ferwerd (Gron.) M. Wiersum te Westerwijtwerd. Bedankt: Voor Doesburg, dr. G. P. van Itterzon te Alblasserdam. GEREF. KERK. Beroepen: Te Oudega (Sm.), W. v. der Heide te Zoutkamp. Aangenomen: Naar DuiiTswoude, C. Boon, cand. te Amsterdam. Naar Mid- delharnis P .A. Zeilstra te Sliedrecht. Bedankt: Voor Zuidwolde (Gr.), F. Neerken, te Ulrum. Voor Harlihgen, C- W. Keur, te Oudewater. GEREF GEMEENTEN. Tweetal: Te 's-Gravenhage, H. Hof man. te Krabbendijkeen J. R- v. Oordt, te Zeist. Bedankt: Voor Aagtekerke, M. Hof man, te Krabbendijke. DOOPSGEZINDE GEMEENTEN Tweetal: Te Leeuwarden, J. Yntema, te DaDtumawoudeen W. Bonga. te Leiden BELGIE. De begrooting. De regeering verklaart er in geslaagd te zijn, dank zij een herziening van alle vroeger toegestane credieten, het totaal cijfer der uitgaven voor 1931 aanzienlijk te verlagen; zoodanig zelfs, dat het ver beneden het cijfer van 1930 blijft. AaD do salarissen en pensioenen van het staart^ personeel zal niet behoeven te worden ge tornd. Ook meent de regeering te kunnen verklaren dat het evenwicht der begroo ting zal kunnen worden verzekerd zonder tot het heffen van nieuwe bekistingen over te moeten gaan. DUITSCHLAND. De opening van den Rijksdag Demon straties op straat De regeering Brüning in gevaar. De groote zittingszaal van den Rijksdag was reeds lang voor het begin van de zitting geheel gevuld. Steeds kwamen meer nieuwsgierigen om een plaatsje op de tri bunes te veroveren. Op de publieke tribune werd o.a prins August Wilhelm van Pruisen opgemerkt. De afgevaardigden van de sociaal-demo craten eD van de mfdden-partgen hadden reeds om kwart voor drie hun zetels inge nomen. Later verschenen de Duitsch-natio- nalen, vervolgens de communisten en als laatste fractie de nationaal-socialisten met den afgevaardigde dr. Frick aan het hoofd. Alle nationaaï-socialisten, die gesloten binnen marcheerden, droegen de bruine hemden met Hakenkrenz-armbanden. De nationaal-socialisten werden van links met een fevendig „hallo" en met gefluit be groet De regeeringsbanken bleven leeg, doch verscheidene ministers waren te vin den op hun plaatsen als afgevaardigde. De rijkskanselier dr. Brüning was bij den aan vang van de zitting niet in de zaal aan wezig. Ouderdoms-president Herold, van het Centrum, nam on den voorzittersstoel plaats en benoemde de afgevaardigden Taubadel (S.-DGöring (Nat-Soc.) en Rauch (Beier- sche Volkspark) tot afroooers van de pamen der afgevaardigden. Dit werk nam drie kwartier in beslag, omdat over en weer ironische uitroepen gewisseld werden Toen de eerste nationsal-soc'aMtt Albreoht werd afgeroepen, antwoordde hij: „Hier. heil Hitfler", wat eemge volgende nationaal- socialisten herhaalde. Briinine's na*m werd door de communisten met de honger-dictator" begroet en de na men van Frick en Goehbels gaven tot leven dige commentaar aanleiding. Toen een soci aal-democraat Corbels verweet dat hfi zich aan een rechterlijke vervolging heeft ont trokken. antwoordde Goebbels: „Jawel ik saboteer ook jullie burgerlijke justitie". Von Oldenburg Januschau drukte Goeb bels de hand. wat nieuw geloei deed ont staan. Een paar andere Nazi's werden door de communisten met ..Veemmoordenaars" be groet, maar algemeen gelach ontstond weer toen een communist bij het afroepen van den naam van den nat.-soc. Heine riep: „Wat? Een Jood?" Drie communisten bleken niet aanwezig te zijn, daar zij gevangen zitten en Pieck stelde Herold voor om eerst tot opheffing van dten belegeringstoestand" over te ga^n. Oud-minister Moldenbauer werd door allo communisten met .,80.090 mark" (het be drag van zijn pensioen) begroet, maar ging uiterlijk kalm zitten. Hilferding en Breitecheid zjjn verder nog de mikpunten van den spot der commu nisten en Nazi's geweest. Na het afdoen van eenige formaliteiten werd de zitting tot hedenmiddag verdaagd. Dan wordt een presidium gekozen. Ten aanzien van de voorzittersverkiezing heeft Loebe verklaard, dat de geruchten als zou hij voornemens zijn samenwerking met een nationaaJ-socialistische vice-presi dent te weigeren, niet juist zijn. Een der gelijke houding zou in striid zijn met do opvatting van zijn partij, die op het stamf- mmt staat dat de gTootste fracties nr.?siJ dent en vice-presidenten moeten leveren. Op grond van deze verklaring acht men' Loebe's kansen om als Riiksdagpresidenï herkozen te worden, belangrijk grooter ge worden en acht men zijn herkiezing zelfg vrii wel zeker. Diverse voorstellen zijn nog ingediend. De socialisten stelden voor: 1. de presentiegelden der leden van den Rijksdag worden met ingang van heden met 20 pCt. verminderd; 2. de Rijksregeering wordt verzocht den Rijksdag binnenkort een voorstel te doen om de salarissen van den Riikspresident en de Rijksministers, evenalR de ministers pensioenen. met een evenredig bedrag te verminderen, met dien verstande, dat geen enkel pensioen, met inbegrip van de an dere inkomsten, de 12.0CO mark mag over- schrijden. De Duitsch-nationale Rijksdagfractie heeft verschillende voorstellen en interpel laties ingediend, waarin een verder blijven van Duitschland in den Volkenbond als doelloos voorgesteld wordt. De regeering wordt verder verzocht de gedachte te overwegen om een herstelbelasting te hef fen van den invoer in Duit-schland en voor bereidende stappen te ondernomen voor een herziening van het plan-Young. Ver der worden invoerverboden gevraagd voor landbouwproducten en de opzegging van handelsverdragen in zoover deze het uit vaardigen van Duitsche invoerverboden belemmeren. Op straat was het zeer rumoerig. Tegen tweeën werd politie versterking gerequi- reerd. daar hier en daar door het publiek getracht werd te demonstreeren. Telkens hoorde men de kreet ..Heil Hitter" of „Duitschland, ontwaak." De politie ging 2—1

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 2