C. G. SMIT BINNENLAND. LAND- EN TUINBOUW. DE ZEEVISSCHERIJ. Overzicht over de maand Augustus. De afdeeling Visschergen van het Depar tement van Binnenlandsche Zaken en Land bouw deelde het volgende mede omtrent de zeevisscherij in de maand Augustus 1930, waarbij de tusschen haakjes geplaatste cjjfers betrekking hebben op de maand Augustus 1929. Aan de zeevisscherij namen deel 665 (651) vaartuigen. Door Nederlandsche en vreemde vaartuigen werd volgens voorloopige opgave hier te lande aangevoerd 11.775.025 K.G. (13.509.250 K.G.) visch, met een waarde van f. 2.653.575.— (f. 3.007.325.—). In bedrjjf waren 160 (160) stoomtrawlers, waarvan er 3 (4) gedeeltelik in Engeland markten. Onze stoomtrawlers voerden bier te lande in 399 (413) reizen waaronder 6 (geen) reizen naar de Westkust van Engeland (Ier- sche Zee) en het Engelsche Kanaal, 30 (22) reizen van fcaringsfcoomtrawlers en 2 (2) IJslandreizen 4.294.500 K.G. (4.043.475 K.G. visch aan, opbrengened f. 970.735 resp. vorig jaar f. 1.065.700). Voor zoover onze hier te lande aanvoe rende stoomtrawlers de Noordzee be visch - ten (haringstooratrawlers niet inbegrepen) vingen en besomden zij gemiddeld per reis dag resp. 1091 K.G. (1012 K.G.) en f. 258 (f. 292). De gemiddelde vangst der stoomtraw lers was iets ruimer, doch de gemiddelde prijzen van do meeste travvlvischsoorten waren lager dan in Augustus 1929. Over het algemeen werden slechts matige be sommingen gemaakt. Aan de haringtrawlvisscberij namen 16 stoomtrawlers deel, die gezamenlijk in 30 reizen 728.200 K.G. visch aanbrachten (waarvan 702.175 K.G. versche haring), ter waarde van f. 122.575. Over het algemeen werden met deze vis- scherij goede resultaten bereikt. 17 Duitsdhe stoomtrawlers voerden in IS reizen, waaronder 16 reizen van haring stoomtrawlers 727.925 K.G. Noordzee visch to IJmuiden aan (waarvan 623.210 K.G. versche haring), ter waarde van f. 100.025, terwijl een tweetal Belgische motorkotters in 3 reizen 2550 K.G. viscih aanbrachten waarvoor f. 1125 werd besomd. Van Zoutkamp uit vischten een 4-tal (6-tal) sleepboottrawlers, die in 13 (34) rei zen 56.750 K.G. (100.825 K.G.) visch aan voerden, waaronder een belangrijke hoe veelheid puf. Van de motorloggers en mo torkotters namen nog slechts 0 (6) vaar tuigen aan de trawlvisscherij deol. Deze vaartuigen vingen en besomden gemiddeld per reisdag resp. 214 K.G. (253 K.G.) en f. 107 (f. 123) In totaal brachten zij in 28 (21) reizen 31.925 K.G. (30.050 K.G.) visch aan, ter waard evan f. 15 950 (f. 14.600). De trawlvisscherij met de kleinere motor vaartuigen langs de Noordzeekust kon vrij geregeld worden uitgeoefend, met uitzon dering van enkele dagen, toen de vloot wegens stormweder binnen moest blijven. In bedrijf waren 195 (195) motor en 11 (12) half gedekte ep open zeil vaartuigen. De motorkustvissöhers maakten 1774 (2148) reizen cn vingen gemiddeld per reis 175 K.G. (170 K.G.) Over het geheel waren de financieele re sultaten nog vrij bevredigend. Een Deensche motorkotter die met- de zeevisohzegen had geviseht bracht in éen reis 3775 K.G. visch te IJmuiden aan, ter waarde van f. 940. Aan de beugvissCherij werd evenals in Augustus 1929 door geen enkel vaartuig meer deelgenomen. Tegen het einde van do maand waren voor de haringvisscherij 61 (58) stoom-, 226 (294) motor- en 2 (10) zeilloggers in be drijf. De haringvÏ8Soherij in Augustus j.l. was voor het meerendeel der vloot zeer teleur stellend. Weliswaar kwamen enkele vaar tuigen met mooie vangsten binnen, doch de meeste schepen hadden bij de visscher'c weinig succes en verscheidene brachten na lange reizen nog slechts gedeeltelijke ladingen aan. De haringprijzen bicven geregeld hoog en de kwaliteit der haring was goc.d. Door de slechte vangsten waren de finan cieele uitkomsten voor de reederijen over het geheel echter onbevredigend en ook de haringhandcl leed onder den geringen aan voer en de abnormaal hooge prijzen. De gemiddelde vangst per reisdag van de stoom-, motor- en zeilloggers bedroeg resp. 900 K.G (1680 K G.). 1009 K.G. (1226 K.G.) en 491 K.G. (791 K.G.) en do gemiddelde waarde hiervan was resr». f. 210 (f. 340), f. 218 (f. 237) en f. 104 (f. 146.) De total* hoeveelheid en waarde der door Nederlandsche haringschepen aangevoerde driifnetvisoh bedroeg 6.342.700 K.G. (8.479.075 K.G.) waarvan 66513 kantjes (*8.834 kantjes) pekel- eb sfeurharing en f 1 393.075 (f. 1.660.325) in 43 (43) reizen der stoomloggers. 141 (151) reizen der mo torloggers en 2 (6) reizen der zeilloggers. NEDERL. TAARBEURS. De eerstvolgende te houden Nederland sche Jaarbeurs zal worden gehouden van 10 tot en met 19 Maart 1931. BOND VAN AUTOBUSDIENST- ONDERNEMERS. Bovengenoemde bond hield zijn jaarver gadering te Utrecht. Het jaarverslag werd goedgekeurd. De penningmeester, de heer v. Poelgeest, deelde in zijn overzicht mede, dat de honds- kas een batig saldo van f. 3.122.06 ver toont. De bestuursverkiezing had tot resultaat, dat de heeren G. P. H Worlman. J. Man neke te Breskens en H J. Jonkers te Yal- kenswaard werden herkozen. REGELING VAN DE ZIEKENFONDSEN. Nota van wijzigingen ingediend. Op het wetsontwerp lot regeling van de ziekenfondsen is een derde nota van wijzi gingen ingediend. De bedoeling daarvan is, blijkens de toelichting, de Ziekenfondswet, nu de Ziektewet in werking is getreden, te bezien in verband met die wet. Daarnaast zijn nog enkele andere wijzigingen aange bracht. De gelegenheid zegt de regeering die zich thans voordoet, de ziekenverzor ging te verbeteren, mag niet verzuimd wor den. Dit gevoelen stemt overeen met de gedachte, die van het oorspronkelijk ont werp ziekenfondsregeling de grondslag was. Wanneer ook al een oogenblik de gedachte is gegaan in de richting van een gelijke ver deeling der ziekenfondspremie de regee ring zou daarvan voorzien een zeer laag peil der ziekenverzorging hoofdzaak was toch de wensch, dat het voor de ziektewet beschikbare geld ten goede zou komen aan de ziekenverzorging der verzekerde arbei ders door de ziekenfondsen en dat het be schikbare geld zou zijn een tegemoetkoming in de premie, die de verzekerde arbeiders aan de ziekenfondsen betalen. De bedoeling van den wetgever zal het best tol haar recht komen als die in groote lijnen aldus verwezenlijkt wordt- Eenerzüds en primair slrekke de uitkeering tot verin- ging van de premie, die de verzekerde ar beider voor de normale ziekteverzorging zou moeten betalen.Anderzijds worde zij besteed om de ziekenverzorging voor hem op eenigszins hooger peil te brengen. Bij een uitvoering op dezen grondslag mag in iedev geval verwacht worden, dat het zieken fondswezen in kwantiteit en kwaliteit be langrijke vorderinen zal maken De wijzi gingen van de artikelen 7. 9 en 21 leiden er toe, dat ten aanzien van de leden in het algemeen, indien een fonds voor toelating in aanmerking wenscht te komen en dat, indien Rijkssteun wordt gegeven, die steun wordt beperkt tot die leden, die niet ver zekerd zijn krachtens de Ziektewet en wier inkomen binnen de weistandsgrens ligt. Het toezicht op de handelingen van aan de fondsen verbonden geneeskundigen enz. wordt opgedragen aan controle-commissies. Voorts wordt ingesteld een centrale com missie voor het ziekenfondswezen met een adviseerende taak. o HET VEERTIGJARIG BESTAAN VAN HORECAF. Drukke receptie te Den Haag. Ter gelegenheid van hel 40-jarig beslaan van Horecaf werd gistermiddag in hotel Paulez te 's-Gravonhage een druk bezochte receptie gehouden, In een der zalen van het hotel had zich het hoofdbestuur van HoTeeaf verzameld om de gelukwenschen van de talrijke belangstel lenden, deputaties van bevriende organisa ties en van de vele leden van den bond in ontvangst genomen. Talrijke bloemstukken stonden in de zalen opgesteld. Verschillende aanverwante en be vriende organisaties hadden van hun ge voelens bij liet feest van Horecaf blijk ge geven door het zenden van een bloemen hulde Voorts waren er bloemen van Vreem delingenverkeer, van verschillende afdeelin- gen van Horecaf. van de K. N A. C.. van den R.-K. Bond van Hotelhouders, van de Philips-fabrieken. van den Mid<lenstands- bond en van den Ned. Slagershond Het eerste voerde het woord de heer Kropveld, vice-voorzitter van de Kamer van Koophandel. Spreker zette uiteen het groote belang, dat de handeldrijvenden stand heeft bij goede hotels, op welke zij zoo vaak zijn aangewezen, wanneer zij voor hun zaken in den vreemde moeten verblijven. Namens de Kamer van Koophandel dankte de heer Kropfeld Horecaf voor alles wat de bond reeds gedaan had in het belang van het hotelwezen en wensch te hel bestuur bij voorduring alles goeds Een groot aantal sprekers voerde daarna nog het woord. De-heer Van Hanja heeft daarna alle spre kers en aanwezigen bartel ijk dank ge bracht. Rijk voorziene buffelten waren aangericht, waarop een keur van gerechten prijkte. Gisteravond vond in den Dierentuin een officieel diner plaats. NEDERL. SPOORWEGEN. Uiistel der herziening Dienstvoorwaarden. Naar het „Hibld." verneemt zijn in de conferentie tusschen de directie der N. S. en den Personeelraad uitvoerige besprekin gen gevoerd over het al of niet uitstellen der herziening van de Dienstvoorwaarden. De directie verklaarde, met het oog op de minder gunstige bedrijfsresultaten, geen enkele verbetering in de loonregeling in overweging te kunnen nemen. Evenmin zal er van een extra-ui Ikeering. als door den Personeelraad gevraagd, iets kunnen komen, al was de directie bereid, deze zaak in De cember a.s. nog eens nader te bezien. Als uiterste concessie verklaarde do direc tie zich bereid om. indien tot uitstel van de herziening van de Dienstvoorwaarden besloten werd. met ingang van 1 Jan a.s. de verbeterde standplaats-aftrek in te voe ren. waarvan de kosten ongeveer f 800.000 zullen bedragen. Na afloop der conferentie is in een ge combineerde hoofdbestuursvergadering der vijf erkende spoonvegvafcbondpn eenstem mig besloten om aan de leden te adviseeren in verband met de toezeggingen van de directie het uitstel der herziening van de Dienstvoorwaarden voor een jaar te aan vaarden. ALKMAAR'S ONTZET. Ondanks slecht weer goed geslaagd. Gisteren is de dag van Alkmaar's Ontzet op feestelijke wijze herdacht, hoewel het weer bitter weinig medewerkte. Tal van straten waren versierd en des avond9 fees telijk verlicht Evenals andere jaren, begon het feest ook weer met een reveille, waaraan een groot aantal kinderen meedeed en waarbij de daartoe aangewezen leden der feest commissie meeliepen. Om acht uur had de opstelling plaats op dc Steenenbrug en van daar ging het, begeleid door de muziek van het R.K. Muziekcorps „St. Louis", door ver schillende straten tot de woning van den burgemeester, mr. W. C. Wendelaar, waar halt gemaakt werd. Nadat alle kideren een tractatie hadden ontvangen en de comité-leden door den burgemeester waren toegesproken in zijn woning, ging de stoet verder door een aan tal straten weer naar de Steenenbrug, waar ontbinding volgde. Inmiddels had het Chr. Muziekcorps „Soli Deo Gloria" zich op de stoep van het stad huis opgesteld en van kwart voor acht tot kwart over negen klonk koraalmuziek. voor een groot deel oud-HoIlandsche liederen. De muziek was niet van de lucht Immers om 9 uur begon de carrillonbespeling met natuurlijk eveneens een Vaderlandsch pro gramma. Het Doelenveld was de plaats, waar een talrijk publiek samenkwam uit belangstelling voor het bloemencorso. De deelneming was vrij groot, meer dan verwacht mocht wor den met het oog op het slechte weer der laatste dagen. Met twee muziekcorpsen voor op en omstuwd door een groote menigte trok de stoet door een groot deel van de stad om ten slotte op het punt van uitgang terug te keeren voor de ontbinding Tegen 12 uur had het voornaamste deel van den feestdag plaats, de huldiging van .het voogeslacht bij het Victoriebeeld. Telken jare geschiedt dit met eenige plechtigheid. In statigen optocht gaat de voor deze huldi ging aangewezen commissie naar het beeld, waarbij dan de jonge meisjes van een gym nastiekvereniging een grooten krans dragen die aan het groote beeld wordt gehangen. Dc voorzitter van de 8-October-vereeniging ..Alkmaar Ontzet", de heer A. II. P. Blaauw, hield een rede. Een groote menigte belang stellenden woonde deze plechtigheid bij. Ohder de aanwezigen merkten wij op het dagelijksch bestuur der gemeente, alsmede verschillende raadsleden en onderscheidene autoriteiten. Dit jaar voor het eerst was een versterkingsinstallatie aangebracht, zoodat het gesprokene door alle in het Victorie park samengekomenen kon worden verstaan. In den namiddag werd het feest voortge zet met carrillonbespeling en een concert door een groot kinderkoor onder leiding van den heer Jonker. Voorts had een reclame-optocht plaats, waarvoor 33 firma'? medewerking hadden toegezegd en gisteravond voerden leden van de turnclub ..Kracht en Vlugheid" marmer- groepen uit onder leiding van den directeur, den heer Boot. een en ander opgeluisterd door muziek. In dp Groote Kerk werd een concert ge geven onder leiding van den heer W. H Slinger met medewerking van Jeanne Baci- Tek. sopraan uit Amsterdam en den violist Boris Lensky, eveneens uit de hoofdstad. In eenige deelen van de stad hadden buurtcommissies een eigen feest op touw gezet, waarbij verschillende volksspelen op het programma stonden. DE UTRECHTSCHE COURANT. Dc Utrechtsehc Courant van gisteravond behelst een verklaring, waarin melding wordt gemaakt van een wijziging in de Statuten der NV. Uitgevers Mij „Neerlan- dia". krachtens welke de dagbladen en an dere uitgaven, hel karakter van courant hebbende, welke de vennootschap uitgeeft. n.I Limburger Koerier. Dagblad van Noord-Brabant en Utrec'htsche Courant zullen zijn Nederlandsche Roomsc'h-Katho lieke dagbladen. Van heden af. zoo zegt het blad. staat ook de Utrechlsche Courant in de rij rler hier te lande verschijnende dag bladen. welke de Roomsch-Katholiehe be ginselen zijn toegedaan en deze in elk op zicht voorstaan. WOLFSBERG EN MUNTBERG DOOR HET RITK GEKOCHT. Naar Het Volk verneemt, is de overeen komst tusschen de regeering en de Vere niging lot behoud van natuurmonumenten in Nederland, waarbij die vereniging de bekende landgoederen de Wolfsberg en de Muntberg onder Groesbeek aan het rijk in eigendom overdraagt, door partijen onder teekend Bij dezelfde gelegenheid is het grootste en aan natuurschoon het rijkste gedeelte van het landgoed de Hooge Hoen- derberg. dat als een enclace tusschen de heide andere landgoederen is gelegen, aan den staat getransporteerd. De totale oppervlakte van deze groten deels met hosch overdolrte terreinen, welke de regeering aldus in handen heeft gekre gen. bedraagt ongeveer 600 H.A. VERSPREIDE BERICHTEN. In de St. Antoniushoeve te Voorburg, waar hij thans wordt verpleegd, vierde de gepensioneerd luitenant-generaal W. Th. Philipse gisteren in alle stilte zijn 90sten verjaardag. De gezondheidstoestand van den heer Philipse is echter zoodanig, dat hij dezer dagen van de laatste H.H Sacramenten is voorzien. Te Arnhem is overleden de heer P. de Roock. oud-directeur van het postkantoor te Dordrecht. Hij bereikte den leeftijd van zeventig jaar. Naar gemeld wordt, heeft de advocaat- generaal bij het Haagsche Gerechtshof, mr. B. R. Roijer, die eenige maanden geleden in het Paleis van Justitie van de trap is ge vallen en daarbij een been heeft gebroken, thans ontlsag uit deze functie aangevraagd. Te Kinderdijk is 54 jaar oud overleden de heer II. Smit Jr.. sinds 1912 directeui van de N.V. J. en K. Smil's Scheepswerven en van de N.V. J. en K. Smit's Machinefa brieken, beide aldaar. De gemeenteraad van Amsterdam be noemde gisteren tot directeur van de ge meente-gasfabriek, de heer ir. M. v. d. Horst De nieuw benoemde directeur werd in 1876 te Leiden geboren. Op 18-jarigen leef tijd verwierf hij het einddiploma aan het Utrechtsche gymnasium. Achtereenvolgens studeerde hij aan de Polytechnische school te Delft en aan het Chemisch-Technisch instituut der Techni sche Hoogeschool te Karlsruhe. In April 1902 volgde zijn benoeming lot directeur der gemeentegasfabriPk te Ylaar- dingen. Reeds vier jaar later trad hij in dienst der gemeente gasfabrieken te Amster dam, waar hij eerst als assistent-ingenieur en later als fabrieksdirecteur der Wester gasfabriek werkzaam was. RECLAME. STEENSTRAAT 49 - TEL. 485 Heden weder voorhanden mijn bekende Mainzer Zuurkool Frankforter Knack worstjes Casseler Kippcspecr en prima Kookworst 005 ONDERZOEK NAAR 'N MIDDEL TEGEN MOND- en KLAUWZEER. Dr. Prenkel's bevindingen over „Matafto". Het Corr. Bureau meldt van bevoegde zijde: Dr. Frenkel. die in opdracht van den minister van Staat, minister van binnen landsche zaken en landbouw, een onder zoek heeft ingesteld naar dc resultaten, welke met het middel tegen mond- en klauwzeer „Ma laf to" bereikt zijn, is van zijn studiereis teruggekeerd en heeft- zijn rapport met authentieke stukken ails bijla gen ingediend. Hieruit blijkt, dat de proeven, welke in Spanje met genoemd middel genomen zijn op het abattoir te Madrid, geenerlei bruik baar resultaat hadden, terwijl de proeven in de provincie Galicië met een zeer klein aantal runderèn de preventieve werking van Matafto niet hebben kunnen bewijzen. In Duitschland is men op grond van de proefnemingen, welke onder leiding van dr. Poeppel werden genomen, zoowel als die. welke door prof Poppe. te Rostock, alsmede die. welke onder leiding van prof. dr. O. Waldmann door dr. Alfred Brandt in de Staatliche Forschungsanstalten op het eiland Riems weiden verricht lot dc over tuiging gekomen, dat het Matafto geen preventieve werking bezit. Beide haatste on derzoekingen hebben bovendien dat resul taat gehad, dat ook curatieve werking niet er aan kon worden toegeschreven. De proeven, welke in Beieren werden in gesteld onder leiding van dr. Schörmer, hebben evenmin de preventieve werking kunnen bewijzen. Omtrent de curatieve eigenschappen wordt gezegd, dat hel middel in slaat is de genezing van weefseldefecten, die tenge volge van mond- en klauwzeer ontslaan, te bespoedigen. De afdeeling Rotterdam en omstreken van dc Holiandsche Maatschappij van Landbouw heeft door een commissie de cu ratieve werking van Matafto doen onder zoeken met ongunstig resultaat. De oud- districtsveearts, de heer G. Ubbels, con stateerde in een rapport, uitgebracht aan den inspecteur van den Veeartsenijkundi- gen Dienst, dat van een spoediger of beter herstel dan over het algemeen bij niet-be- hande'lde dieren, door hem nieis kon wor den waargenomen. Wanneer het middel, dat onlangs in toe passing wend gebracht op negen kalveren door de heeren Ter Beek, Van Gelder en Stuurman, blijkens een artikel in Het Volk d.d. 2 October 1930. inderdaad in wezen met hel thans in den handel gebrachte Ma tafto indentiek is. dan zou ook door deze proef hier te lande gebleken zijn. dat het als voorbehoedmiddel waardeloos is. DE CHRYSANT. De Chrysant is volgens de 9maak van vele menschen de mooiste bloem die in den herfst bloeit. Dit is te danken aan kweekers, die met tal van variëteiten aan de markt zijn gekomen, de eene al mooier als de ander Zij varieeren in verschillende kieu- ren, en vorm, waardoor ieder zijn eigen smaak kan botvieren. De Chrysant is boven dien een sterke bloem, zij kan een stootje velen. Doch een bloemstengel die niet in het water staal verwelkt, hetgeen menigeen in. een warm gestookte k^mer ondervindt, die niet op het snel verdampen van het water in de vaas. die in een verwarmde kamer staat, bedacht is. Zij. die zich alleen met snijbloemen tevreden stellen weten misschien niet hoe aardig en betrekkelijk eenvoudig het is de Chrysant zelf voort te kweeken Men koope eens een plant en volge de hieropvolgende beschrijving der behandeling voor hel voort- kweeken Men onderscheidt bij de Chrysan ten: de kleinbloemigen. (ook wel tros-chrv- santen geheeten) en de groolblocmigen. Bij elke soort Chrysant heeft men het in de hand in. welk vorm zij zich aan ons oog zal vertoonen. hetzij als tros-chrysant of als een groote bloem. Men geeft de plant een goede plaats in de kamer, dus in het volle licht. Stook niet te hard in de kamer, in ieder geval zet de plant niet te dicht bij het vuur, want de bloemen kunnen niet tegen groote hitte en de bladeren evenmin. Deze vallen dan te vroegtijdig af, waardoor de plant onderaan kaal wordt, hetgeen de plant een leelijk aanzien geeft. Toch is dit op den duur niet te voorkomen, de plant wordt ouder en sterft langzamerhand af. Gedurende den bloei moet zij goed vochtig worden ge houden. Zoodra de plant is uitgebloeid worden de bloemstengels afgesneden ep de plant met kluit in een diepen aarden pot overgebracht. Dan ontwikkelen zich grondscheuten. Deze moeten geregeld weggenomen worden, aan gezien zich anders te veel grondscheuten ontwikkelen, die de plant zouden verstikken. Van deze houdt men ër per plant, 5 hoog stens 10 aan. Wil men groote bloemen kwee ken. dan moet men zich ook met kleinere vermenigvuldiging tevreden stellen. Hoe meer scheuten op de plantlaat, hoe kleiner bloemen. In geval men de beschikking heeft over een tuin. waarin $ich een bak met glas bevindt, dan kan men de moederplant reeds in December in de bak brengen. De plant wordt dan uit de pot geklopt en in de aarde ouder glas geplaatst. Men luchte en dekke gedurende de wintermaanden oordeelkundig. Onder glas kan men de meest ideale wijze van voortplanting toepassen, n.I. door mid del van „stekken". Past men deze method^ toe. dan kunnen alle grondscheuten gebruikt worden, men be'hoeft ze dan niet te dunnen, want bijna alle scheuten kunnen als stek dienst doen. In Januari of Februari kan met het nemen der stekken worden begonnen. Men kiest dan. de korlgedrongen grondscheuten uit ter lengte vaD 5—6 c.M. Men snijdt ze onder het blad af en steekt ze in een potje gevuld ■metl lichte, zanderige aarde, die men in een gesloten bak plaat9t waar ze dan gelegen heid hebben aan te wortelen. Het aanwortelen vereischt pl.m. 4 weken. Men gaat dan v. 1.1. na of de plantjes het potje met wortels gevuld hebben, zoo ja. dan moeten ze in een grootere pot en dit wordt herhaald totdat ze in een pot van 25 c.M. doorsnede kunnen worden over gebracht. Voor de laatste verpotting nemen men een mengsel van halfverteerde kleigras- zodengrond, mostaarde en wat scherp zand. Pot vooral vast op. Bij het mengen van den grond doet men een weinig zwavelzure ammonia, palentkali en superphosphaat. Chrysanten wortelen niet diep. dus breede pannen zijn te verkiezen boven gewone potten. De planten blijven tot midden Mei in de bak, want evenals de meeste kamer planten kunnen zij geen groote koude velen. De bakken moeten veel gelucht worden, anders groeien de planten in de warme dag en van Februari tot en met Mei te ijl op. Zoodra de kans op nachtvorst voorbij is. kunnen de ramen van de bakken genomen worden en langzamerhand breekt de tijd aan, dat de potten buiten gebracht kunnen worden, liefst op een plaats waar ze be schut 9taan tegen den wind. Heeft men de planten in de kamer gehou den. dan moet ook de kamer door luchten een frissche atmosfeer hebben, totdat de tijd is aangebroken dat zij naar buiten ge bracht kunnen worden. Fen vereischle is de Chrysant aan den groei te houden Hieraan komt men tegemoet door de plant met een oplossing van kunst mest te begieten, eenmaal in de veertien dagen. Een goede oplossing verkrijgt men ioor 5 gr. palentkali, 5 gr. zwavelzure ammonia en 10 gr. superphosphaat in 1 L. water op te lossen. Planten, die in den groei stilstaan worden gewoonlijk ziek. Gedurende den groei onder gaat de plant de hewerking. die bepalen zal welken vorm de bloem zal aannemen. Om bossige planten te verkrijgen nijpt men de toppen 2 A 3 keer in (de vakterm is „in- nijpen", hetgeen men met de nagels van duim en middenvinger doet), daardoor stoe len de planten meer uit. Deze behandeling mag echter na einde Juni niet meer plaats vinden., want dan bloeien de planten te laat, en zij hebben geen tijd meer om flink rijp hout te maken. Voorts kan men de scheuten behandelen als z.g.n. eenpooters. dan nijpt men de top niet in. Men laat ze doorgroeien en als men later de zijknoppen eruit haalt (uitdieven) dan krijgt men op 1 scheut een groote bloem. Laat men alle knoppen aan een stengel, dan verkrijgt men een groote tak met kleinere bloemen. Al .kan men met toepassing van boven staande methode een soort naar keuze groote of kleine bloemen kweeken, toch dient er op gewezen te worden, dat de eene soort zich beter als groolbloemig laat. kweeken dan de andere. Kleinbloemige- of Troschrvsanten; Source d'Or, La Triomphante, Ceddy Masson, Cran- frod Yellow. Herco, Oranje of Rose Florv Kind Grootbloemige Chrysanten: Pulling. Mer maid, Radio, William Turner. Onder het z g. „uitdieven" verstaat men het wegnemen van de uitgroeisels, die zich in de oksels der bladeren vormen. Gaat men hiertoe over, dan moet dit geregeld geschie den. De dieven mogen niet te groot worden, anders wordt de plant onevenwichtig, en men zou het doei niet bereiken, want dan. zou toch het voedsel aan de hoofd knop wor- den onttrokken Doet het met beleid. Laat een zijknop die dicht bij den hoofdknop zit met rust, totdat de zekerheid is verkregen, dat de hoofdknop zich verder zal ontwik kelen. Men heeft dan nog een reserve in geval de hoofdknop eens breekt Het begie ten moet met overleg geschieden; kort na hel overpolten en nijpen niet te veel water. Zoodra de plant doorgroeit, verlangt zij meer water, vooral op warme dagen. Een plaag, waarvan de Chrysanten veel lijden is de oorworm. Dit insect vernietigt 's nachts de knoppen. Overdag verschuilt het zich in de blaren of tonkinstokken. Om ver nieling tegen te gaan zet men op de tonkin- stokken waarmede de planten gesteund wor den potjes met den bodem naar boven die men met hooi of houtwol vult De oorwormen kruipen er nachts in en 's ochtends kun nen ze gedood worden. 2—3

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 10