71sïe Jaarpan? WOENSDAG 8 OCTOBER 1930 No. 21644 Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van hetien. LAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cis per regel toot advertentiën uit LeideD en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd lijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cis. per regel. Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrechL Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco peT post f. 2.35 portokosten. f 0.18 ,.0.18 Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. INENTING EN HERINENTING TEGEN FOKKEN. Burgemeester en Weihouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat op de Woensdagen 15 en 22 October e.k., tel kens van des namiddags 23 uur in het Elisabethshof aan de Oude Vest gelegenheid zal worden gegeven tot kostelooze inenting en herinenting tegen pokken. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris. Leiden, 8 OclobeT 1930. 345 o BEVOEGDHEID TOT STEMMEN BIJ VOLMACHT. Burgemeester en Wethouders van Leiden maken bekend, dat een kiezer, met inacht neming van het in de Kieswet bepaalde, be voegd is bij volmacht te stemmen, indien zijn beroep of werkzaamheden medebrengen, dat hij herhaaldelijk of althans gedurende het gedeelte van het jaar, waarin de stemming gewoonlijk valt, werkzaam pleegt te zijn buiten de gemeente op welker kiezerslijst hij voorkomt, mits zijn afwezigheid, indien hij gedurende het tijdvak of de tijdvakken, waarin hij aldus werkzaam is, een of meer malen in die gemeente terugkomt, als regel telkens langer dan drie dagen duurt. Mede is, met inachtneming van het in de Kieswet bepaalde, bevoegd bij volmacht te stemmen de vrouw, welke, gehuwd met een kiezer, die voldoet aan de bovenvermelde voorwaarden, met haar man. in verband met diens beroep of werkzaamheden, afwezig pleegt te zijn. De kiezerslijst wijst aan, welke kiezers bevoegd zijn bij volmacht te stemmen en voor welke verkiezing zij daartoe be voegd zijn. De aanwijzing geschiedt niet dan nadat ie belanghebbende een daartoe strekkend met redenen omkleed verzoekschrift aan het gemeentebestnnr heeft ingediend; de indie ning .moet geschieden vóór 1 Januari en niet eerder dan 1 October van het vooraf gaande jaar. Formulieren voor de bedoelde verzoekschriften zijn van 15 September tot en met 31 December ter gemeente-secretarie kosteloos voor de kiezers verkrijgbaar. De belanghebbende, die een verzoekschrift als boveribedoeld heeft ingediend en die van de gevraagde bevoegdheid gebruik wil maken, doet daarvan in persoon mededee- ling ter secretarie van de gemeente, op wel ker kiezerslijst hij moet voorkomen, aan den burgemeester of aan den daartoe door dezen aangewezen ambtenaar. De mededeeling kan geschieden zoodra het verzoek is ingediend, doch niet later dan een week na den dag der candidaatstelling. Hij geeft daarbij op naam en voornamen, dagteekening en plaats van geboorte van hem zelf en van den door hem aangewezen gemachtigde. Van de aanwijzing wordt een schriftelijke volmacht opgemaakt. De volmacht wordt door den kiezer en door den burgemeester of den door dezen aangewezen ambtenaar onderteekend. Een afschrift van de volmacht wordt den kiezer uitgereikt. De gemachtigde moet in persoon ter secre tarie van de gemeente mededeelen. dat hij de volmacht aanneemt. Van de aanneming wordt aanteekening gedaan onder het origi neel der volmacht; deze aanteekening wordi door den gemachtigde en door den burge meester of den door dezen aangewezen ambtenaar onderteekend. Indien de aan neming niet reeds gelijktijdig met de aan wijzing heeft plaats gevonden, geeft de bur gemeester of de door dezen aangewezen ambtenaar onverwijld van de aanwijzing kennis aan den gemachtigde met oproeping om binnen vijf dagen ter secretarie de vol macht te komen aannemen; is binnen dien termijn de volmacht niet aangenomen, dan is zij vervallen en kan de kiezer niet op nieuw voor dezelfde verkiezing een gemach tigde aanwijzen. Als gemachtigde mogen slechts aange wezen worden zij, die in de gemeente be voegd zijn tot het deelnemen aan dezelfde verkiezing. Indien de kiezer een gemachtigde heeft aangewezen vóór de vaststelling van de kiezerslijst, en na de vaststelling dier lijst mocht blijken, dat de gemachtigde niet aan dezen eisch voldoet, wordt de volmacht als vervallen beschouwd en kan de kiezer niet opnieuw voor dezelfde verkiezing een ge machtigde aanwijzen. Een kiezer mag niet meer dan één aanwij zing als gemachtigde aannemen, behoudens dat hij een tweede aanwijzing mag aan nemen. indien beide aanwijzingen zijn ge schied door personen, die tot zijn huisge- nooten behooren Burgemeester en Wethouder? voornoemd, A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Burgemeester. De Secretaris VAN STRIJEN. Leiden, 8 October 1930. 8870 INAUGUREELE ORATIE VAN Prof. Dr. J. J. L. DUYVENDAK. Historie en Confucianisme. Prof. DUYVENDAK. In tegenwoordigheid van curatoren, pro fessoren, lectoren, privaat-docenten en stu denten heeft hedenmiddag in het Groot- Auditorium dér Universiteit prof. dr J. J L. Duyvcndak, benoemd tot gewoon hooglee raar in het Chineesch dit ambt aanvaard met het uitspreken van een rede getiteld: „Historie en Confucianisme". Spreker gaat allereerst na hoe het Confu cianisme de historie heeft gezien en gevormd hoé de moderne wetenschap die historie ziet en hoe het mogelijk is geweest, dat het Confucianisme zulk een voertuig van his torie is geworden. Toen de Chineesche geschiedenis in Eu ropa bekend werd. in de 18e eeuw, wekte zij een algemeene belangstelling en vertrou wen. Voltaire schreef aan den goeden zede lijken invloed van Confucius het lange voortbestaan van het Chineesche Rijk toe. De bron van de Europeesche kennis van de Chineesche geschiedenis was een tegen het eind van de 18e eeuw verschenen, zeer on nauwkeurige, Fransche vertaling van een groot Chineesch geschiedwerk, de „Histoire généralp de la Chine". Daarin scheen een geschiedenis van ongeveer 4000 jaar bijna zonder ontwikkeling te zijn verloopen, zoo dat het moeilijk was, daarop werkelijk vat te krijgen. Spr wijst er op. dat deze geschie denis geheel in Confucianistischen morali seerenden geest is geschreven, waarin de oudheid wordt verheerlijkt en de fictie van de eenheid van China wordt opgehouden. Wij moeten trachten de werkelijkheid terug vinden achter deze gestvleerde geschie denis De moeilijkheid voor de oudheid is. dat de bronnen zelf zijn geconfucianiseerd door de gelperden. door wier handen zij zijn gegaan en die dnarin veel hebben veranderd en vervalscht Tekstcritiek heeft ons doen zien, dat belangrijke gedeelten van de Con fucianistische klassieken, helzii latere ver- valschingen zijn hetzij niet den hoogen ouderdom hebben, die bun is toegeschreven Opgravingen hebben ons onafhankelijk daar. van eenige kennis omtrent dp oudbpid ge bracht; zoo heeft de vondst van beentjes en schildpadschalen, die bij het wi chelen werden gebruikt, het bestaan van de Jindynastie waarschijnlijk gemaakt, zoo dat onze kennis ongeveer tot de 12de of 11de eeuw teruggaat Dat de beschaving in wat nu China is. wel veel ouder is. blijkt ui» de vondsten van Andersson, die beschilderde grafurnen heeft gevonden, welke groote ge lijkenis ver-toonen met wat is gevonden in Susa. ITarappa. Creta en elders Hieruit is gebleken een zeer vroege aanraking tusschen de Oostersché en Westersche wereld Aan immigratie der Chineezen uit het Westen behoeft niet te worden gedacht. Hun ver- vanlschappen zijn waarschijnlijk in Zuide lijke richting Ie zneken. met de volken die thans in Tndo-China wonen. Spr. doet aan eenige voorbeelden zien, hoe, in wat vroeger voor de oudste Chinee sche geschiedenis werd gehouden, mythen en legenden te herkennen zijn. die ver moedelijk iD verband met de riten van den vooroud°rdiünst zijn blijven voortleven Flij bespreekt de nieuwe opvattineen omtrent de oude Chin, sociale organisatie: een onderscheid tusschen de adellijke stedelin gen en de boerenbevolking, toch ten nauw ste samenhangend, zooals blijkt uit matri archale sporen in de feodale organisatie. Die feodale organisatie beheerschte het leven in het oude China, dat slechts om vatte het gebied om de Gele Rivier en staatkundig volstrekt geen eenheid vormde. De vorsten regeeren door hun magiseb- religieus prestigezij handhaven de goede orde in de natuur zoowel als in de menschap wereld, omdat deze beide werelden solidair worden gedacht. De ridders nemen stren? de étiquette in acht, waardoor zij zelf eveneens prestige deelachtig worden. Als in de 4de en 3de eeuw v. Christus de politieke en economische toestanden ver anderen, wordt men meer realistisch en komt macht en wet in de plaats van pres tige en étiquette. Uit den strijd tusschen de groote staten, die allengs zijn ontstaan, komt eindelijk een eenheid tot stand (221) onder Sje-hwang-ti, een machtig autocraai. Na diens dood wordt, na een periode van wanorde, door een man uit het volk een nieuwe dynastie gesticht, de Han-dynastie. Deze, gebruik makende van de administra tieve unificatie van Sje-hwang-ti, die het feodalisme heeft afgeschaft,'tracht haar prestige te verhoogen, door terug te grij pen op de oude opvattingen van den vorst., als handhaver van de goede orde in de natuurlijke en de zedelijke wereld. Zii maakt hierbij gebruik van het werk, dat de Confucianistische school in de laatste eeuwen heeft verricht, die een ideologie van de feodaliteit heeft opgesteld, waarbij echter zedelijke eisohen in den vorst pri meeren boven rechten door geboorte-adel. Zoo herleven Confucianistische idealeD in •een niet-feodale wereld, die in oorsprong lijnrecht tegenovergesteld was. Onder hun invloed worden nu de overleveringen om trent do oudheid vervormd. De dynastie neemt den schijn aan geheel overeenkom stig de oude tradities te regeeren; zij ves tigt zich op een ethische basis, de Confu cianistische cultuurtraditie. Het oude rid derideaal wordt, op ethische wijze ge transponeerd, de richtlijn voor de bureau craten, die voortaan besturen in plaats van de feodale heeren. Sindsdien is het staats systeem altijd in hoofdzaak Oonfuciauis- tlsch gebleven, en heeft het zich weten op te leggen aan al de verschillende ra«- een, die het huidige China bewonen. Een eenheid is tot stand gekomen, die echter steeds meer cultureel, dan politiek is ge weest. Spreker eindigt met op te merken, dat het de tragedie is 'van China's moderne ontwikkeling, dat, nu de eisen cultuur vorm voor het eerst in de geschiedenis i«i verbroken, een politieke eenheid moet- worden gevormd. 7/Oo China er in de toe komst in mocht, slagen een natie te vormen, dan zou het in wezen toe te schrijven zijn aan een samensmeltenden invloed in het verleden van het Confucianisme, dat thans is onttroond. Hierop volgden de gebruikelijke toe spraken. PROF. Dr. L. BAAS BECKINK. Benoemd tot hoogleeraar in de plantkunde. Dr L. Baas Beckink te Pacific Grove (Cal.) benoemd lot hoogleeraar in de plant kunde aan de Leidsche universiteit als op volger van prof. J. M. Janse, werd in 1895 te Deventer geboren, bezocht de H. B. S. te Amersfoort en studeerde daarna een jaar aan de Technische Hoogeschool. te Delft. Vervolgens ging hij naar Utrecht, waar hij in 1919 hel doctoraal examen in de wis- en natuurkunde aflegde. Hierna ging hij naar California en stu deerde daar aan de Stanford University. Hij promoveerde aldaar op een onderzoek naar de anatomische structuur van het geslacht Botrycium. In 1921 keerde hij naar Utrecht terug en promoveerde toen aldaar op een proef schrift, getiteld: „Radiation and vital phe nomena". Na daar eenige jaren assistent van prof. Went te zijn geweest, ging hij weer terug naar California, waar hij aan de Stenford University een leeropdracht kreeg in de economische botanie en vervolgens een pro fessoraat in de algemeene physiologie Hhans is hij directeur van een deel van het Hopkins Marine Slation te Pacific Grove dal zich in hel bijzonder de bestudeering van het zeeplankton ten doel stelt. Eenige jaren geleden heeft hij als ruil- professor colleges gegeven te Leiden, Utrecht en Amsterdam. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Aanvulling: Prowaseck Slöxen. ITooge- woerd 75. (Koenesteeg). Kunstgieterij De opgave, d.d. 25 Sept. 1930 in het dossier van het Handelsregister van bovengenoemde zaak: wijziging van adres Ruime Conscien- tiestraat. heeft niet betrekking op de zaak: Prowaseck en Stöxen, doch beleekent dat de kunstgieterij: F. A. II. Prowaseck. in de Ruime Conscientiestraat is gevestigd Wijzigingen: Fa. Johan Parmentier, Scbel- penkade 6, Leiden. Fabricatie van sajetten en gebreide goederen. De akte van oprichting is gewijzigd II. Berkhey, Ten Brittenstraal 8. Katwijk aan Zee. Vleeschhouwerij en spekslagerij. Overleden eigenaar: H. Berkhey. Katwijk, dd 17 Sepi 1923. ..Onderling Hulpbetoon", Dorpsstraat 123 Nieuwveen Ziekenhuisverzorging Uittre dende 2de voorzitter C. Wolf. Nieuwveen. Uittredende 2de secretaris: J. Könst, Nieuw veen. Uittredend algemeene plaatsvervan ger: A. J. Blom, Nieuwveen. WITKGEBOUW „PNIëL." Bazaar ten bate van het menbilaii. Reeds tal van jaren achtereen organiseert een groepje trouwe bezoekers en bezoeksters van het Wijkgebouw „Pniël" (wijk VI der _Ned. Herv. Gemeente) een bazaar, waarvan "de opbrengst komt ten bate van de vernieu wing en verfraaiing van het meubilair. Ook ditmaal is deze kern van getrouwen niet in gebreke gebleven; integendeel: men is dit jaar nog beter voor den dag gekomen dan voorheen Men vindt er thans zulk een groote verscheidenheid van allerhand arti kelen op het gebied van de huishouding, dameshandwerken, loiletbenoodigdheden, ge bak- en chocolade-werken, enz., enz., dat we geneigd zijn om te spreken van het „Pnië!"-warenhuis. Daarenboven zijn er verschillende attracties, zooals een rad van avontuur, een touwtreklent, vischbak en last not least een thee- en koffieschenkerij, waar men onder het genot van goede muziek eens lustig kan uitblazen van het ver moeiende drentelen langs de stands. Gisteravond te halfacht had de officieele opening plaats. Na samenzang van Ps. 138 1 en gebed van ds. Riemens. sprak de voorzitter van het Meubilair-comité. de heer G. A Jasperse, woorden van welkom en dank voor de groote medewerking, welke het comité van tallooze zijden heeft mogen ondervinden Inzonderheid bracht spr. dank aan de dnmeskrans, die meer dan 50 pro cent der hier geëtaleerde goederen vervaar digde en de firma Buurman voor de zaal- vtr siering. Met den wensch, dat deze bazaar zou slagen en zou bijdragen tot meerderen bloei van het Wijkgebouw, gaf spr. het woord aan dr J Riemens tot het verrichten der opening. Alvorens daartoe over te gaan. gaf deze uiting aan zijn gevoelens van groote dank baarheid en blijdschap over wat hier is tot stand gekomen. Reeds hij het betreden van het gebouw was spr. aangenaam getroffen door de tegenstelling tusschen de donkere fabriokswijk. de Middelstegracht en de fees telijk verlichte en versierde zaal. Maar bovenal doet het spr. genoegen, dat de in den loop der jaren aangebrachte groote ver beteringen niet zijn geweest het resultaat van enkel jeugdig enthousiasme, doch het gecombineerde product van jeugdig vuur en bezonken geestelijke liefde van de ouderen jegens hel Wijkgebouw. Deze bazaar be wijst. dat cr leven zit in wijk VT en daarop is spr. trotsch. Namen noemen kan en wil spr niet .doch een woord van afzonderlijken dank meent hij toch niet te mogen onthou den aan de damesnaaikrans. we'ke onder het bezielende voorbeeld van de dames Lens zooveel goeds tot stand bracht Met de beste wenschen voor zijn welslagen ver klaarde spr. den bazaar voor geopend, daarbij de hoop uitsprekende, dat hij zou bijdragen tot uitbreiding van Gods Ko ninkrijk. De deuren waren inmiddels geopend, zoo dat er al spoedig een gezellige drukte heerschte. De bazaar is heden- en morgenavond van 811 uur geopend. RITKSMUSEUM VAN OUDHEDEN. Hel najaars-programma 1930 omvat de volgende archaeologische lezingen en cur sussen 28 October: J. J. van Deinse (Conserva tor van het "Rijksmuseum Twenthe). Oude volksgebruiken in het Saksische land 11 November: Dr. A. Mahr (Keeper Natio nal Museum of Ireland, Dublin), Die Mcga- lithische Kultur in Irland (Eine flüchtige Uebersicht). 13 November: Dr. A. Mahr, Primitieve Schiffahri und Fischerei in Irland (Praehis- torisch und Rezent-Ethnographisch) (Met vertooning van een Film). 25 November: Dr. J. H. Holwerda, Egypte en ons Hunnebeddenvolk. 9 en 11 December: Dr. A. Koster (Kustos Staati. Mus. Berlin), Ueber die Funde ïm Nemi-See. Museum-rondgangen zullen niet meer op vastgestelde tijden plaats hebben Zoodra meer dan 6 personen den wensch kenbaar maken aan een over 4 uren verdeelden Rondgang door een bepaalde Afdeeling deel te nemen, zuilen, in overleg met hen, door de Directie dag en uur nader worden vast gesteld. o ANTI-VLOOTPLAN- PETITIONNEMENT. De actie legen hel ontwerp-Vlootplan van Minister Deckers loopt, wat Leiden betreft, ten einde. Bedroeg in 1923 het aantal handteeke- ningen. hier ter stede geplaatst op de lijsten tegen het Vlootwet-ontwerp Colijn ruim 14000, thans verklaarden zich op de lijsten van N V V en S. D A P. bijna 16.500 per sonen tegen de vlooluitbreidingsplannen Tezamen met degenen, die op de lijsten van „Kerk en Vrede" teekenden, bedraagt het aantal tegenstanders derhalve ruim 20.000 in Leiden. BINNENLAND. Inaugureele rede van prof. dr. J. J. L. Dnyvendak (Stadsnieuws, le Blad). Pogingen om de 298 M-omroep-golf slo- ringvrij te maken (Binnenland, 3e Blad). Door de Maatschappij Nederland worden 15 schepen opgelegd (Binnenland, 3e Blad). De voortgezette vergadering van Patri monium (Binnenland, 3e Blad). Drie mijnwerkers 24 nnr ingesloten; allen zijn bevrijd en ongedeerd gebleven (Ge mengd, 2e Blad). BUITENLAND. Na de ramp der R 101 (Buitenl. Gem. 2e Blad en Tel. le Blad). De Dnitsche Staatspartij is weer uiteen gevallen (Buitenl., le Blad). Tegenstrijdige berichten over den opstand In Brazilië (Buitenl., le Blad). Mc Donald verdedigt op j- Labonr-con- gres zijn" politiek (Buiten!le Blad). AANBESTEDINGEN. Hedenmorgen is door het bestuur van de Stichting tot beheer en exploitatie van woningen te Leiden aanbesteed het verrich ten van buiteiiverfwerk aan gemeentelijke woningen. Ingeschreven was als volgt: De la Rie en de Jong. den Haag f. 3834; Bink en van Woudenberg, Leiden f.5467; Uilenbroek. Zeist f.2752; A. Breed, Heer Hugowaard f.7666; W, J. de Bruin Jr., den Haag f.2379, F. J. G. Quintus, Haarlem f 5900; Gebrs. Pasman. Leiden f.3770; Het schildersbedrijf, fa. Oudshoorn, den Haag f. 3200; M. J. v. IJzerloo. Rijswijk f. 2465; J. H. la Roo en Cos. Amsterdam f.8750; A. J. Blijs en v.h. H. J. de Jong, Leiden f.3700; Th. Wilteman, Leiden, f.4753; E. Marcelis, Leiden f. 3800. De gunning is aangehouden. PSYCHOPAAT AANGEHOUDEN Een van de twee nog voortvluchtige ver pleegden uit het Psychopathena9yl alhier, D. S. is te Vries in Drente aangehouden. Hij toerde daar rond op een te Harderwijk ge stolen fiets en zal via Diemen. waar de politie ook nog een appeltje met hem heeft te schillen, naar Leiden worden overge bracht. Niet onaardig om te vermelden is, dat D. S. in samenwerking met zijn eveneens ontvluchten kameraad een handel in paar den op touw had gezet. Men weet, dat kort geleden een derde vluchteling is aangehou den, die bereids een paard en wagen had verduisterd en dus waarschijnlijk ook wel aandeelen in de zaak had. Reserve-lste-luitenants J. V. Tas. Th. Kleijn. R. Hauer, A. J. Oud'heusden. J. Bo venberg en C. Bogerd, van het 6de reg veld artillerie, komen van 3 tot en met 8 Nov. te Leiden voor herhalingsoefeningen onder de wapenen. Onze stadgenoot E. Boersma is ge slaagd voor het examen politie-diploma van den Ned. R.-K. Politiebond. Maandagavond 13 October komt in het Leidsche Volkshuis de heer dr. H. P Berlage spreken over zijn reis naar Rusland en zijn indrukken over de bouwkunst aldaar. Belangrijk zal het zijn hem te hooren vertellen van het groote land, waar nieuw leven een weg zoekt, waar naast veel mis vattingen toch ook een streven is naar nieuwe vormgeving van schoonheid en geest. Voor toegangskaarten zie advertentie. Gedurende de winterdienstregeling dir Nederlandsche Spoorwegen behoeven reizi gers, voorzien van plaatsbewijzen van Lei den vertrek 7.54 naar Bergen op Zoom, Vlake, Goes. Middelburg en Vlissingen in den D trein 14 vertrek 8 43 van Rotterdam D P. op het traject RotterdamRoosendaal geen toeslag voor D-treinen te betalen. Bij den stalhouder Dieben is een zwart bont varken geschut, dat gisteren op de markt is achtergebleven.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 1