iileK 55 jarig Bestaan In de maand October krijgt U op één dag alles gratis LAATSTE BERICHTEN. SPORT. TELEGRAMMEN. STADSNIEUWS. BINNENLAND. UIT DE OMSTREKEN. 3 October Optocht 1930 FEHBSOVEF7,pHT. MARKTBERICHTEN. RECHTZAKEN. Advertentiën. WEERBERICHT. Barometerstand. Het dunne pijltje geeft den stand aan van gistermiddag 3 uur. Het dikke pijltje geeft den stand aan van hedenmiddag 3 uur. Gistermiddag 3 uur773. Hedenmiddag 3 uur777. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarneming in den morgen van 2 October, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Inst. te De Bilt. Hoogste stand 775 6 te Berlijn. Laagste stand 759.6 te Röst. Verwachting tot den avond van 3 Oct. Zwakke tot matige Oostelijke tot Zuide lijke wind. Meest half tot licht bewolkt. Mogelijk nachtvorst, met overdag dezelfde temperatuur. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.13gr. C. (56 gr. F.). 12 uur '8 midd.13% gr. C. (56 gr. F.). 3 uur nam.14 gr. 0. (57 gr. F.). HOOGWATERTIJDEN TE KATWIJK a. Z. Voor Vrijdag. Hoogste stand des voorm. te 12.45 uur. Hoogste stand des nam. te 1.04 uur. Voor Zaterdag. Hoogste stand des voorm. te 1.47 uur. Hoogste stand dee nam. te 2.09 uur. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Donderdag 7.07 n.m. tot 6.35 v.m. Vrijdag 7.05 n.m. tot 6.37 n.m. m'.edelijk een goeden indruk zal maken in het buitenland. De publicatie van het regeeringspro- gramma heeft reeds een gunstigen invloed op de Berlijnsche beurs uitgeoefend, zoodat verschillende koersen stegen. Verzet tegen het programma van Brüning zal vrijwel uitsluitend worden verwacht van de vakvereeniging der ambtenaren en van den kant der kleine gepensionneerden. daar in het programma ook vermindering van de pensioenen wordt voorzien van alle gepen- sionneerden, die ook andere inkomsten hebben. levensstandaard zeker met 40 pCt. zal wor den verhoogd, wanneer ook op de levens middelen uit het buitenland invoerrechten zullen worden geheven. De Labourpartij schijnt eenigszins ver deeld. Minister Snowden heeft verklaard: geen politiek van invoerrechten op de voedings- midelen en geen protectionisme. Heden begint te Londen de conferentie vcor de EngelschRussische schulden. De Engelsche regeering heeft haar vorde ring per 1 April jl. op ongeveer 1 milliard pond sterling berekend. Zij spruiten voort uit de bedragen, welke Engeland voor en tijdens den wereldoorlog aan de tsaristische re geering heeft verstrekt. Daarbij komt dan nog de vordering voor vergoeding van de 9chade, door Engelsche onderdanen geleden wegens de nationalisatie hunner eigendom men door de sovjet-regeering. Aan den anderen kant heeft Rusland te- genvorderingen ingediend wegens de scha de, welke Sovjet-Rusland geleden heeft door de deelneming van Engeland aan expedi ties, welke ten doel hadden het sovjetbewind ten val te brengen. Het parlement van Victoria heeft een voorstel aangenomen om alle salarissen der hoogere ambtenaren met 6 tot 10 procent te verminderen. Hierdoor wordt een bezui niging verkregen van bijna 200.000 pond sterling. o OOSTENRIJK. Verkiezingen in November. De Nationale Raad is ontbonden en als datum voor nieuwe verkiezingen is 9 Nov. vastgesteld. Voorts is in den ministerraad besloten den waarnemenden vice-president van den Raad van Beheer der Oostenrijksche Bond j spoorwegen, dr. Engelbert Tollfnos tot pre sident te benoemen. 53 MOORD IN CHINA. TIENTSIN, 2 Oct. (NeA Tel. Ag.). De En- gelsche schrijver Lennox S.mpson, die onder het pseudoniem Putnam Weale schreef, is in zrjn woning door drie onbekende Chineezen overvallen en gedood. Yen Sji Sjan had hem aangesteld als tol- commissaris te Tientsin, doch de militaire gouverneur van Mandsjoerije, Tsjang Sju Liang, wilde deze benoeming niet bevestigen. Simpson was echter niet te bewegen, het douane-kantoor te verlaten. Nader wordt gemeld, dat Sempoon niet gedood is Hij werd naar het hospitaal ver voerd. Ofschoon er geen onmiddellijk ge vaar bestaat voor zijn leven vreezen de doktoren dat hij voor de rest van zijn leven gedeeltelijk verlamd zal zijn, daar zijn rug- gegraad getroffen is. In het hoogverraadproces te Leipzig tegen de drie rijksweerofficieren uit Ulm heeft het O.M. tegen alle drie beklaagden een vesti- gingsstraf van 2 1/2 jaar geëischt, waarvan de voorloopige hechtenis in mindering wordt gebracht. Tevens eischte de officier, dat Ludin en Scheringer uit den dienst zouden worden ontslagen. Beklaagde Wendt is niet meer bij de rijksweer. De officier betoogde, dat tuchthuisstraf niet in aanmerking komt, daar beklaagden niet met eerlooze bedoeling hadden gehan deld, doch uit verkeerd begrepen vaderlands liefde. De straf mag echter niet te zacht zijn. De eenige reden voor clementie zou de jeugd van beklaagden zijn en het feit, dat hun be weging in de kiem is verstikt. De verdediging pleitte vrijspraak. o ENGELAND. Conferenties te Londen. De Britsche Rijks-conferentie, die thans te Londen is geopend, zal zeker, wat de belangrijkheid betreft, niet onderdoen voor die in 1926 gehouden, welke toen onder lei ding stond van den toenmaligen premier Baldwin. Stonden op de conferentie van 1926 de politieke kwesties op den voorgrond, wer den toen de betrekkingen tusschen de ver schillende onderdeelen van het keizerrijk be handeld, op de conferentie van thans, onder leiding van den eersten minister Mac Donald zullen voornamelijk de economische en fi- nancieele crisis en de werkeloosheid domi- neeren. Hier zullen wij den strijd aanschouwen tusschen hen. die den vrijhandel van Enge land willen behouden en de protectinnisten Verschillende onderwerpen en voorstellen zullen aan de orde komen. want. en het geeft wel de stemming in het Britsche rijk weer vrijwel alle partijen zijn geneigd den vrij handel. voorloopig of voor goed over boord te gooien om door. zij het dan tijdelijke pro tectie. verbetering te brengen in den voor Engeland inderdaad zeer benarden toestand. Er is het idee Beaverbrook en Rothermerp dat tusschen de gebieden van het keizerrijk vrij-handel wil, maar overigens om het ge- heele keizerrijk een barrière van douane rechten wil maken. Baldwin daarentegen, kan zich ook ver eenigen met den vrijhandel tusschen de ge- bied^eelen. maar wil slechts tijdelijk tol rechten tegenover de landen die eveneens het protectionisme in hun vaandel hebben geschreven Nevill® Chamberlain, de vermoedelijke leider der conservatieven na Baldwin wil beschermende rechten ook tusschen de ver schillende deelen van het rijk om de En gelsche industrie te beschermen De liberalen willen van geen protectie weten, daar zij van oordeel zijn, dat de POLEN. Sejmafgevaardigde veroordeeld. Een communistisch afgevaardigde van de Sejm is wegens opruiing tegen de politie tot acht jaar gevangenisstraf veroordeeld. Deze afgevaardigde was niettegenstaande zijn onschendbaarheid te Lodz gearre steerd. o ZUID-AFRIKA. Rede van Malan. Op het nationalistisch congres te Somer set in de Kaapprovincie heeft de waarne mende eerste-minister dr. Malan verklaard, dat de onafhankelijkheid van Zuid-Afrika beschouwd moet worden als een uitge maakte zaak en hij betoogde, dat de juiste toestand van zaken op de Rijksconferentie de erkenning was van die onafhankelijkheid en die van alle andere staten. Naar de meening van Malan heeft de Rijksconle rentie opgehouden eenige functie te ver richten. Verder zeide Malan: Onze grondwettige vrijheid, ons recht van afscheiding, onze onafhankelijkheid moeten beschouwd wor den als definitief uitgemaakt, door ons eigen parlement. Belangrijker nog dan het recht van secessie is de kwestie van oorlog of vrede. Wij gelooven niet in een leer van de eenheid en ondeelbaarheid der Kroon, die onafhankelijke naties zou meeslepen in een oorlog, die zij zelf niet wenschen te verklaren. o ZUID-AMERIKA. De onrust. In tegenstelling met de jongste revoluties in Chili, Argentinië, Peru en Bolivia, heeft het volk van Ecuador het onmogelijke ge daan om president Azora te bewegen nog twee jaar aaü het bewind te blijven, terwijl het Congres hem een speciale motie van vertrouwen heeft gegeven. De president is voor dien aandrang ge zwicht. Het kabinet is du afgetreden. De vroegere Argentijnsche president Irigoyen heeft, naar La Prenza meldt, aan boord van den kruiser Buenos Aires" een beroerte gehad. Daarom moest hij in het marine-hospitaal van Rio Santiago opgeno men worden. Zijn toestand is verbeterd, doch blijft ernstig. DE VESUVIUS. ROME. 2 October (V.D.) Tengevolge van den steeds toenemenden gasdruk hebben zich in den afgeloopen nacht aan den voet van den lavakegel aan den top van den krater van de Vesuvius twee nieuwe openin gen gevormd waardoor de lava stroomt De stroom heeft echter een zeer geringe snel heid. zoodat hij reeds bmnen den kring van den grooten> krater stolt en den kegel om geeft. Voor de omringende dorpen bestaat geen gevaar In de laatste dagen ziet men vooral 's nachts een groote vuurzuil boven de Vesuvius, welke van verre is waar te nemen. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor hei doctoraal examen rechtsgeleerdheid de heer Z. W. Houttuyn Bloemendaal (Oosterbeek)candidaats-exa- men Indisch recht de heer P A. G. de Groot (Den Haag); economisch eandidaats- examen Indologie de heer J F. Stitterheiin (Breda); candidaatsexamen rechten mej. M. H. J. Menlhon Bake (Den Haag); en de heeren J. van Eijbergen (Rotterdam) en F. Lek (Brussel). o Geslaagd is voor het examen apothe kers-assistente mej. J. C. II. Borst (Vlaar- dingen). o Vanwege den Rijkswaterstaat werd heden aanbesteed het verleggen van het langs den Rijksweg Haagsche Schouw Bodegraven gelegen gedeelte van de ring vaart aan den Room- of Meerburgerpoider in de gemeente Zoeterwoude. Raming 12.500. Laagste inschrijver A. van Dijk le Utrecht voor f. 10160. DE POSTVLUCHTEN. Hedenmorgen is het tweede postvliegtuig van den geregelden vliegdienst naar Indië, de P.H A.EO., vertrokken. Piloten zijn Hondong en Pellens Mecanicien is Weber. Het le postvliegtuig is heden te Bangkok geland. LISSE. ZEILEN. DE INSCHRI1VINGEN VOOR DE NA-KAAG. Voor do Zaterdag en Zondag te houden Na-kaag zijn de volgende uitslagen binnen gekomen. 6 M.-klasse: Kemphaan (H. J. Pluigers), Lou (E. Proehl). Handicapklasse D: Wilwiedor (G. J. Biesot) Atalanta (A. B. Fles), Narmade (H. H. Tieleman), Buterfly (J. H. C. Lieverts), Thelis (F. Dürr). 45 M2. kruiserklasso: Coppelstock (E. D. Kalis), Walta (P. Sohiefler), Renati II (B. Fenenga), Viking (J. Camfierman). 22 M2. scherenkruiscrs: Oom Terus III (G. van Dusseldorp), Sperwer (C. A. Ver- maat). Regenboogklasse A: Holland (F. P. Bos), Hollandia (C. van Staveren), Leede III (W. Z. van der Mey). Regtnbuogklasse B: tM. J. W van der Horst), Regenboog (H. Brouwer), Methu- salem (A. H. Nierstrasz). Tjebbe (J'. W. Maas). Fen (A. W. Sijthoff). 12 voetsjollen klasse A: Wippie (G. Aten), Daphnia (B. J. M. Bothal, Mamselle X (T. Bakker). Dandy (J .de Brey), Bruinvisch, (V. J J. van Troostenburg de Bruyn), Loods je II W.Pluygers), D Tigratto (D. Rutgers), Woelwatertje II (C. C. J. Wernink), Had je me maar (H. Borgerhoff Mulder). 12 voetsjollenklasse B: II Swellsje (F. v. Tienhoven), Duke (J. C. van der Velde), Frank (J. W Maas), Onrust (L. v. Essen), Duvel (A. J. Tendeloo), Dobbertje )G. Ouds hoorn), Alvertje (J. van der Meer), Kliever (J. Kranenburg), Vagebond (Th. van Hel ved), Prins Charly (A. E. van Tricht), Radetisker (J P. Crommelin), (J. de Vries), Babs (G. J. Kastelein), My Hobby (M. RoozenKrans). Open, scherpe jachten; Rio Rita (S. Roo sendaal), Joho (F. Boom), Onschuld (P. H. Romeijn Jr.), Faljerel (dr. H W Borgerhof! Mulder), Toyo Tama (J. Meijer Wzn.). RECLAME. Gedurende de optocht morgen middag geven wij ter gelegen heid van het onzer zaak. ruim fl. 4500.-cadeau Let dus goed op nn inden stoet fav RONDOM DEN VOLKENBOND. GENEVE. 2 October. (V.D.) Bij den aanvang van de vergadering van den Vol kenbond deelde Titule9cu heden mede. dat Albanië de facultatieve clausule van het verplichte scheidsgerecht heeft aanvaard en dat Spanje zich heeft aangesloten bij het algemeen verdrag inzake de vreedzame bij legging van conflicten. Alle op 25 September gekozen rechters en plaatsvervangers van hot Permanente Hof van Internationale Jus. litie te Den Haag hebben de benoeming aan vaard. Daarop werden de debatlen over de economische vraagstukken voortgezet, waar bij de Bulgaarsche minister van Buiten- landsche Zaken, liet doorschemeren, dat Bulgarije in de toekomst misschien niet njeer aan haar verplichtingen zal kunnen voldoen, hetgeen tot een crisis aanleiding zou kunnen geven, waarom groote waarde wordt gehecht aan de voorkeurrechten GENEVE, 2 October. (V.D.) In de ver- gadenng van den Volkenbond van heden heeft de plechtige onderteekening plaat9 gehad van de conventie inzake financieele hulpverleening van bedreigde 9taten. De conventie werd omiddellijk door 28 staten geteekend onder vrie Frankrijk en Gr Brit- tanië. De conventie werd niet onderteekend door Duilschland. Italië, Zwitserland en een aantal andere stalen. De Grieksche en Fin- sohe afgevaardigden wezen op de groote be- teekenis van de conventie. De door de Harddraverijvereeniging Lisse en Omstreken uitgeschreven korte- baandraverij met handicap is onder begun stiging van fraai herfstweder gehouden. Van de 29 ingeschre\en paarden kwamen er 26 aaD den start. Daar de deelnemer* tot de beste klasse kortebaan-dravers uit alle deelen des lands behoorden, had de draverij een uiterst spannend verloop en kon deze nog juist vóór het invallen der duisternis tot een beslissing worden ge bracht. De uitslag was als volgt: le prijs f. 500. Make B (handicap 315 Meter), eigenaar H. Thies te Hoorn, berij der W. Geerspn; 2e pr. f. 250. Frettchen (310 Meter), eig. D. Beets te Roemster, be rijder eigenaar; 3e prijs f. ICO, Aga Khan, (310 Meter), eig. W. Herder te Joure, be rijder M. Siderius; 4e pr. f. 50, Nevada B. (300 Meter), eig. D. de Vlieger, Nieuw- Vennep. berijder eigenaar Om een loting te voorkomen, had het be stuur drie extra premies toegekend voor de laatst afvallende paarden. Des voormiddags werden hittenraces ge houden om een hoofdprijs van f. 75, be nevens f. 75 aan premies, die in series wer den geloopen. De hoofdprijs werd gewonnen door R. W. Laarman te Wassenaar, de premies respectievelijk door L. Sievers, R. Wolles- winkel en J. van Essen, allen te Hilversum. Ook dit aanvullende nummer van het programma viel zeer in den smaak van het talrijke publiek. NOORDEN. De echlgenoole van den heer G. Immer- zeel. alhier, werd in de Haarlemmerstraat te Amsterdam aangereden door een wielrij der. waardoor zij kwam te vallen en met een hersenschudding onmiddellijk moest worden opgenomen in het Wilhelmina-Gast- hui3 aldaar. LEIDEN, 1 Oct. Noteering Coop. Groen ten-, fruit- en bloemenveiling ver. „Leiden en Omstreken". Andijvie f.0 40 tot f.1. krolen f. 1 lol f. 2, bloemkool I f. 10 tot f.18, bloemkool II f.2 tot f.6, roode kool f. 4 tot f. 6, Savoyekool f. 5 tot f. 9, groene kool f.2 tot f.5 China kool f 2 lot f.4, ra pen f. 4 tot f. 6, meloenen f. 2 tot f. 15, pie terselie f. 1 tot f 2, prei f. 1 tot f. 2. radijs f. 1 tot f. 2, selderie f. 1 tol f. 2.E0, krop- saldae f. 0.50 tot f. 1.40, bleekselderie f.22 tol t. 25. knolselderie f. 2 tot t. 5, wortelen f 4 tot t. 6 per 100 stuks; kroten f. 4 tot f 5. kroten, gek. f. 6 tot t. 10, snijboonen f.10 tot f.63, stokboonen f.10 tot f.42, pronkbooneri f. 2 tot f. 5, stamboonen f. 15 tot f. 83, postelein f. 9 lot f. 15, spinazie f. 10 tot f 18, tomaten A f. 33 60, B f.31 60, C f. 28. CC f 15.60, uien f. 3 tot f. 6, worte len f. 1 tot f. 3. spruiten I fè 12 tot f. 18, spruiten II f. 2 tot f. 6, aardappelen L 6. per 100 kilo. BARNEVELD. 2 October. Eeierveiling. Aangevoerd 625 000 eieren. Prijs f. 7.50 8.40. Handel kalm. VEUH. Eierenveiling Café „Het Wapen van Veur" 1 Oct. Aangevoerd 7885 sluks. 7695 kippeneieren van t. 8.26 tot f. 7.90, 190 eendeneieren van f. 6.10 tot f. 7.50 per 100 stuks, 141 kippen van f. 100 tot f. 1.60, 14 eenden van 0.85 tot f 1.06, 17 konijnen van f. 0 30 tot f. 2.75 en 14 duiven v. f. 0.24 tot f. 0.28 per stuk. ALPHEN a d. RIJN. N V. Tuinbouwveil. „Alphen a. d. Rijn", veiling van 1 October. Spianzie f. 8 tot f. 1160, heerenboonen f. 13.10—17.40 per 100 kilo; peen f.8— f.1130, kroten f. 3.404.10. uien f. 4.10— f. 4.30, andijvie f 1.701.90 per 100 bos kropsla I f. 1 802.20, bloemkool I f. 14— 18, bloemkool lit. 2 tot f. 5, savoyekool f. 8.80 tot f. 9.30. roodekool f. 6.207.10, meloenen f. 19 per 100 sluks. JAPAN EN 'T VLOOTVERDRAG. TOKIO, 2 October. (Reuter) De keizer heeft het Londenscbe vlootverdrag onder teekend. Het keizerlijk zegel werd aan het document gehecht als finale acte der rati ficatie. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. BRUSSEL. 2 October (Belg Tel AgA Arrilio. die op 21-9 door een antifascist ernslig werd gewond op den boulevard Adolphe Max, is gisterenavond om Hal f tien overleden. RaarLstraat, hoek Donkersteeg 2-4-6 DE OVERVAL OP CURASAO. Hedenochtend heeft het Hoog Militair Gerechtshof te Den Haag een aanvang ge maakt met de behandelmg van de straf zaak tegeD den kapitein der infanterie A. F. Borren destijds commandant van de troepen op Curasao, thans dienende bij het i4e regiment infanterie, in garnizoen te Middelburg. Als getuige deskundigen werden beëedigd A. Hoorne (gep. O. I. hoofdambtenaar), A. H. Bennewitz (gep. majoor Ned. Ind. leger) en -J. C. de Ridder (gep, luit. kolo nel Ned. Ind. leger. Daarna werd kapitein Borren verhoord. Om 12 uur werd de zitting geschorst tot des middags. AMSTERDAM, 2 Oct. Beurs vast bij kalmen handel. Industrieele fondsen hoo ger. A.K.U.'s weifelend. Oliewaarden hoo- ger evenals Rub'beraandeelen. Mijnwaarden stil. Tabakken willig. Scheepvaartaandee- len lusteloos. Amerikaansche fondsen wil lig. Duitscne obligaties prijshoudend. De affaire was heden van beperkte afme tingen, doch de tendenz was vast nu zien in Wallstreet weer eens een gunstiger ten- denz heeft baangebroken. Van de Indu strieele fondsen behaalden Philipsaandee- len een avance van 6 punten, terwijl Mar garine Unies iets opliepen A.K.U.'s be gonnen in vaste houding, doch konden zich niet handhaven. Aceoustiekaandeelen wareo iets hooger Bepaald willig waren Tabak ken. Deli-Batavia's zetten 20 pCt. hooger in. doch verloren onmiddelliik de helft van het avance Rubbe<raandeelen waren aan den vasten kant, speciaal Amsterdam Rub. beraandeelen die t-ot boven 90 aantrok ken. Suikerwaarden profiteerden van de verbeterde tendenz voor Cuba-suiker »o New-York. In Oliewaarden ging wel wat omKoninklijke herstelden zich iets van de recente verliezen en de Acnerikaansche soorten wisten zich ook al een weinie te herstellen Scheepvaartaandeelen hadden een lusteloos verloop. De Mijn-afdeeling was stil, met weinig veranderingen. Amerikaan sche fondsen waren goed gedisponeerd. In Anaconda's ging veel om op aanmprkplijk verhoogd koprspeil. Dnitsohe obligaties wa ren goed prijshoudend. Prolongaties 1 3/4 pCt. WISSELKOERSEN. Engeland 12.05 1/8. Duïtschland 59.03. Frankrijk 9 73%. BpIcïp 34.59. Zwitserland •18.14. Oostenrijk 35.02%. Denemarken 66 40. Zweden 66 62%. Noorwegen 66.37%. New- York 2.48 1/16. Zoo de Heere wil en zij leven, hopen onze geliefde Ouders 481a PAULUS VAN HOOIDONK en ELIZABETH ZWANENBURG den 14en October den dag te herdenken dat zij voor 45 j'aar in den echt werden verbonden. Dat zij nog lang voor ons gespaard mogen blijven, is de wensch van hun dankbare Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Leiden. 2 October 1930. Oostdwarsstraat 15. Zoo de Heere wil en zij leven hopen onze geliefde Ouders WILLEM FREDERIK TAFFIJN en JOHANNA BROUWER den 16den October hun fO-jarige Echtvereeniging te herdenken. Dat God hen nog vele jaren moge sparen i9 de wensch van hun dank bare Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen en Ver loofden. 496a I/eiden, 3 October 1930. Korte Raamsteeg 69. 3—1

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 3