REGENJASSEN I m i ROCCO DUBOIS AGENDA. reeds vanaf f. 6.75. SCHEFFER's DE CRISIS IN LAND EN TUINBOUW. BUITENLAND. HEDEN: Hooglandsche Kerk: Wijdmgszangdiensl „Ex Animo" 8 uur nam. Leger des Heils: Hooigracht 30 Bgz. 'Heiligingsmeeting 8 uur. Prinsenstraat 74: Samenkomst te 8 uur namiddag. Vrijdag. Chr. Oranjever.: Openbare feestavond zaal Prediker 71/2 uur. Leger des Heils: Hooigracht 30. Meeting 8 uur. Schouwburg, Ver. Rott. Hofetadlooneei „Meisjes op een oorlogsschip". 71/' u. nam. Sladszaal (groote zaal en foyer) Cabaret. 7uur nam. Maandag. Patrimonium: Verg. Oud-Gepensionec- den Zeemacht 1918. 8 uur nam. De avond- nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 29 Sept. a s tot en met Vrijdag 3 Oct. waargenomen door de apotheken D. J. v Driesum, Mare 76, telefoon 406 en G. H. Blanken, Hooge- woerd 171, telefoon 502. en van Zaterdag 4 tot en met Zondag 5 Oct. door apotheek C. B. Duyster, N. Rijn 18, telefoon 523. RECLAME. GR00TERE OMZET STEEDS LAGERE PRIJZEN! Groote partij op te ruimen 75 KLEEDÜVG-MAGAZIJNEIY Haarlemmers It. 149 Vischmarkt 18 RADIO-DISTRIBUTIE. Gemeld wordt dat in beginsel is be sloten tot oprichting over te gaan van eene vereeniging van leiders van gemeentelijke radio-distributiebedrijven. Het doel van deze vereeniging zal zijn technische en statis tische gegevens onder de leden uit te wis selen en aangeleg nheden van aigemeenen aard en van gemeenschappelijk belang te behandelen, teneinde de leden in staat te stellen hun gemeentebesturen zoo volledig mogelijk te kunnen adviseeren èn door over leg de aan hen toevertrouwde belangen op zoo goed mogelijke wijze te kunnen behar tigen. Aan de directie van den gemeentelijken telefoondienst van 'sGravenhage is verzocht zich voorloopig met de leiding te willen belasten. UIT HET BOEKDRUKKERS- BEDRITF. In een druk bezochte vergadering van het district Winschoten en Omstreken van de Federatie der Werkgevers-organisaties in het Boekdrukkersbedrijf is de volgende motie aangenomen: Dp vergadering, enz., kennis genomen hebbende van de eischen der werknemers in het drukkersbedrijf, gesteld bij de ver nieuwing van d© collectieve arbeidsover eenkomst, welke dit jaar afloopt; overwe gende, dat die eischen voor ons district neerkomen op een loonsverhooging van 5 cents peT uur; overtuigd dat het be-frijf, dat reeds den nadeeligen terugslag ondervindt van de al- gemeene misère, deze belasting niet kan dragen; van meening, dat in verband met de dalende kosten voor levensonderhoud, de eischen der werknemers onredelijk en onbil lijk zijn; besluit geen enkele verbetering voor de werknemers in den vorm van directe of indirecte loonsverhooging in een eventueel voortgezet contract te aanvaarden. Mocht deze onverhoopt toch vanwege de Federatie worden opgelegd, dan blijft den leden van het district niet anders over dan zoo spoe dig mogelijk voor de Federatie te bedanken. RECLAME. 9992 HAVENMEESTER IJMUIDEN. VAN De heer Jac. Seyiieit benoemd. Wij kunnen thans mededeelen dat tot havenmeester van IJmuiden is benoemd de heer Jac. Seyffert, kapitein bij de Stoom- vaarlmij. „Nederland". De nieuwe haven meester zal op 6 Oct. a.s. zijn ambt aan vaarden. De heer Seyffert wordt in November a.s. 44 jaar. Hij is dus een man in de volle kracht van zijn leven, iemand, die dit is de algemeen© meening in koopvaardijkrin gen volkomen is berekend voor de zeer verantwoordelijke taak, welke thans op zijn schouders is gelegd. Zijn laatste groote reis als gezagvoerder heeft hij gemaakt aan j boord van het s.s. „Rotti", (Hbld.\ I WIJNKOOP EN DE COMMUN. PARTIJ HOLLAND. Nog niet in genade aangenomen. De Tribune geeft een uitvoerig commen taar op de door den heer Wijnkoop in de Tweede Kamer aigelegde verklaring. Het blad eindigt met te verklaren, dat het te betreuren is, „dat in de verklaring van Wijnkoop nog niet voldoende duidelijk is aangegeven aard en oorzaken, die hem heb ben geleid tot een verkeerde politiek, waar van hij de funeste gevolgen erkent. Juist hier kan de arbeidersklasse uit lee- ren om gesterkt te worden voor verderen strijd. Want het hoeft geen betoog: fouten wor den niet erkend, omdat de Communistische partijen zelfvernedering1 eischen of iets van dien aard, zooals Het Volk zijn lezers tracht voor te stellen. Fouten worden erkend, om in de toe komst bij nieuwen strijd te leeren en met meer ervaring de strijd beter te kunnen voeren. Daarom zal het voor Wijnkoop noodig zijn, zijn verklaring nader te preciseeren. Tot goed begrip voegen we hieraan toe, dat de laatste alinea van de verklaring niet beteekent. dat Wijnkoop als lid van de partij aangenomen zou zijn. Over zijn al of niet toelaten, is door het Ekki nog geen uitspraak gedaan. Zijn verklaring ip de Kamer kan alleen beteekenen. dat hij. in samenwerking met onze parlement-vertegenwoordiger. zijn hou ding in de Tweede Kamer bij de verschil lende vraagstukken zal bepalen." BENOEMINGEN EN ONTSLAG IN HET LEGER. Bij Kon. besl. met ingang van 1 Novem ber 1930: I. zijn benoemd: bij het wapen der inf., tot kolonel de luit.-kolonel J. G. Lutz, commandant van het 3e reg. inf.bij het wapen der art. tot generaal-majoor de ko lonel H. K. Koster, comm. van het korps luchtdoel-artillerie: bij het dienstvak der mil. administratie, tot kolonel de luit.-kolo- nel C. _Noos, controleur der militaire ad ministratie II. is een eervol ontslag uit dpn mil. dienst verleend: A. ter zake van langdu- rigen dienst: le. op het daartoe door hen gedaan verzoek, aan: den kolonel der inf. J. G. Lutz, voornoemd: den luit.-kolonel L Schutte, commandant van het l&e reg. inf. den luit.-kolonel F. E. Knoote, van den staf der Vilde infanteriebrigade; den luit- koloncl A M. Mol, van den staf den* Vide infanteriebrigade; den luit.-kolonel L. G. A. van der Reyden, van den staf der Tilde infanteriebrigade, den generaal-majoor der artillerie H K. Köst-cr, voornoemd, den luit.-kolonel T A. Palairct Hooglandt, commandant van het 3e reg. veld-artillerie den luit.-kolonel J. Kloosterhuis, van den staf der art., toegevoegd aan den directeur voor het materieel deT landmachtden luit.-kolonel-intendant W. Jansen toege voegd aan den hcofd-intendantden kolo-. cel der mil. administratie C. Roos, voor noemd: den luit. kolonel G F. Sloot, con troleur der mil. administratie: 2e. aan den luit.-kolonel C. Koning, commandant van het 15e reg. inf. Het eerste postvliegtuig is gistermor gen 5.53 uur uit Allahabad vertrokken en om 15.38 uur te Akyab aangekomen. Alles was wel aan boord. Dr. J. Th. de Visser is de gevolgen van zijn val bijna weer geheel te boven gekomen. Hij heeft het bed mogen ver laten en hoopt spoedig zijn gewone werk zaamheden weer te kunnen verrichten. Te Rotterdam is gisteren de directeur van gemeentewerken, de heer ir. L. W. H. van Dijk. gehuldigd ter gelegenheid van het feit, dat hij 25 jaar in gemeentedienst was. UIT NED. OOST-INDIE. MOORD. WELTEVREDEN. 1 October (Aneta). De 34-jarige Bataksche klerk van het departe ment van financiën Elias Siman Djoetake werd hedenmorgen om 7 uur tussclien het departement en de sociëteit „Poncordia" door zijn neef Sitilonga, met wien hij samen woonde, met een mes opgewacht en door een steek in den rug vermoord. De aange vallene kon nog het mes oprapen en eenige passen voortstrompelen, waarop hij ster vende ineen zakte De moordenaar meldde zich bij een in de buurt wonenden Euro peaan, die de politie waarschuwde, tegen over welke de moordenaar een volledige bekentenis aflegde. Een voortdurende ruzie over het kostgeld is de oorzaak van den moord. DE MISLUKTE OVERWINTERING OP TAN MA YEN-EILAND. Men weet, dat er verschil van meening, althans eenige onzekerheid bestaat over de plek, waarin 1633'34 de zeven Hollanders op Jan May en-eiland hadden overwinterd en waren omgekomen. Toen in den zomer van 1834 hun Ijjken waren gevonden, zqn die teraarde besteld, natuurlijk vlak bij de overwinteringshut. Maar waar had die ge staan? Het antwoord op die vraag schijnt thans na driehonderd jaar te zjjn "gegeven. De correspondent te Stockholm ^an de N. R. Crt. seint n.l. d.A. 1 October: De leider van het Noorsche meteorolo gische s.a:ion op Jan Mayen heeft, na een systematisch onderzoek, dezer da^en het graf der zeven Hollanders die daar in 1633 tot '34 overwinterden en omkwamen, gevon den aan het zuidelijke deel der Walrusbaai op geruimen afstand van den dezen zomer opgerichten gedenksteen. NEDERL. VEREENIGING VAN BAKKERSZONEN. In de te Utrecht gehouden vergadering van Bakkerspatroons en bakkerszonen i9 opgericht de Nederlandsche Vereeniging van bakkerszonen. Doel van deze vereeniging is bakkers zonen voor le bereiden voor het toekomstig zakenleven, welk doel zij tracht te bereiken door: a. vakbesprekingen; b. het houden van vaklezingen en voordrachten-, c. het organi- seeren van cursussen lot geregeld onderwijs in vakken binnen het kader der vereeniging vallend, d. het voortdurend lezen van vak organen; e. het bezoeken van industrieele ondernemingen, f. het uitschrijven van wed strijden en het gezamenlijk deelnemen aan en bezoeken van vaktentoonstellingen; g. het met raad en daad bijslaan van leden der vereeniging. die tot uitbre'dinp van hun vakkennis in binnen- of buitenland een be trekking zoeken. De reeds bestaande plaatselijke en pro vinciale afdeelingen van bakkerszonen te Amsterdam, Rotterdam, Den Haag. Utrecht, Amersfoort en in Zeeland vormen afdeelin gen van de vereeniging. De Nederlandsche Bakkers-Bond en de Nederlandsche Vereeniging van Werkgevers in het Bakkersbedrijf zegden de vereeniging steun toe. Mededeeling werd gedaan, dat op meer plaatsen in het land afdeelingen in voor bereiding zijn. Het bestuur werd al? volgt samengesteld: G. C." Mulder Jr., Rotterdam voorz.; G. Kroeze Amsterdam, secretaris-. J Kalden. Den Haag penningmeester-. A. Vonk Jr.. Amersfoort en H. C. Stouthamer te Sas van Gent. VERSPREIDE BERICHTEN. In tegenwoordigheid van den direc teur-generaal ir. Damme, vele hooggepiaat ete ambtenaren, en tal van leden vao het personeel heeft gisteravond in de vroegere directeurskamer de heer J de Heijer, etiree teur van het Haagsche telegraafkantoor, af scheid genomen. De commissie-Lovink en het maalgebod Het standpunt der meelimporteurs. Ook zonder maalgebod kan het akkerbouwbedrijf gesteund, worden. Dat de taak van de Landbouw-Crisis-Com- missie. meer bekend als de commissie-Lo vink, veelomvattend en zwaar is, zal niemand dergenen. die min of meer van nabij op de hoogte zijn van den zorgelijken toestand, waarin onze boerenstand verkeert, een toe stand, welke zijn invloed op de geheele samenleving doet gelden, in twijfel kunnen trekken. Het beramen en adviseeren van maatregelen, ten doel hebbend om in het warne4 van moeilijkheden van onzen land bouw een uitweg te vinden, die het boeren bedrijf uit het moeras zal kunnen helpen, zonder dat hierdoor de belangen van andere, bij dit bedrijf direct of indirect geïnteres seerde groepen op ernstige wijze worden geschaad hetgeen voor een zuivere op vatting van de opgelegde taak als eisch gesteld zou mogen worden is een opgave, welker oplossing tot moeilijkheden van bij zonderen aard aanleiding geeft. Het Suiker- wetje, dat als eerste uitvloeisel gelden kan van den arbeid der Commissie-Lovink, be reikte het Staatsblad onder de protesten dergenen, die in de aanneming van dit wetje een gevaar zagen voor onzen vrijhandel; de bemoeiingen der commissie inzake het tarwe-vraagstuk, ten opzichte waarvan een z.g. maalgebod wordt aanbevolen, hetwelk „in zijn eenvoudigsten vorm" het gebruiken van inheemsche tarwe beoogt in grootere mate dan thans het geval is, ondervinden eveneens van verschillende kanten bestrij ding. Dit alles wijst op de gecompliceerdheid dezer materie, welke zelfs het Prijsvragen- instituut, dat is ingesteld door den Oranje- bond van Orde, aanleiding heeft gegeven tot het uitschrijven van een prijsvraag, de verkrijging van een brochure beoogend, waarin de noodlottige invloed van de crisis I in het land- en tuinbouwbedrijf wordt niteen- i gezet. Het standpunt der meelimportems. Het feit dat de totstandkoming van zij het ook tjjdeltfke maatregelen ten bate van de Nederlandsche tarweverbouwers een zaak is, waarbij naast die van genoemde categorie in de eerste plaats de belangen van de voor onzen handel zoo belangrijke groep van meelimporteurs ten nauwste be trokken zijn, heeft het Persbureau Vas Dias aanleiding gegeven, naar het standpunt te informeeren, dat in deze kringen ten op zichte van genoemd maalgebod wordt inge nomen, waarbij het bureau tevens aan de kopstukken onder de meelimporteurs ge vraagd heeft, op welke wijze zij meenen dat aan de huidige moeilijkheden van den akkerbcuv» kah worden tegemoet gekomen. Zoo bleek al dadelijk dat de meelimpor teurs het technisch en practisch voor niet uitvoerbaar houden, dat buitenlandsche tarwebloem na aankomst met een hoeveel heid Nederlandsche tarwebloem wordt ver mengd, vóór aflevering aan de bakkers. Dr. Lovink acht dit zonder eenig bezwaar tech nisch mogelijk. Hiertegenover staat zoo zeide men ons dat volgens den huidigen gang van zaken de uit het buitenland aan gevoerde tarwebloem voor een gedeelte na mens den importeur direct aan de Neder- landscne bakkers wordt afgeleverd, en een ander deel via demeelhandelaren zijn be stemming bereikt, zoodat zoodoende de prijs niet gedrukt wordt door onnoodige kosten van opslaan en alles, wat daarmede samen hangt. Slechts door deze economische wijze van dist ihueeren kan aan de concurrentie van de Nederlandsche maalindustrie het hoofd worden geboden. V rmengine van Ue buitenlandsche oloem met inlandscne bloem vóór aflevering aan de bakkers zou dus een reeks van dure maatregelen vervoer naar de opslagplaatsen, opslag, openen en bijstorten der zakken, afslag, pakhuishuur, I opnieuw vervoer naar beurtveer of spoor enz. met zich medebrengen, welke den prijs van buitenlandsche tarwebloem zoodanig zou opdrijven, dat importeurs en handelaren gedwongen zouden worden tot stopzetting van hun bedrijf, waardoor mede de expeditie bedrijven te Amsterdam en Rotterdam zou den worden geschaad. Onze vraag of de Nederlandsche tarwe verbouwers ook zonder invoering van een maalgebod zouden kunnen worden geholpen, werd van de zijde der meelimporteurs be vestigend beantwoord, zelfs is daartoe van deze zijde een tweetal middelen uitgewerkt. Volgens door de commissie genoemde cij fers levert ons land jaarlijks ongeveer 150.000 ton tarwe op en wel van een soort, die in den handel als z.g. „zachte tarwe" gekenschetst wordt. Deze tarwe wordt ge bruikt voor de fabricatie resp. van z.g. Zeeuwsche tarwebloem, van ongebuild meel, z.g. kropmeel, voor tarwebloem voor de broodbakkerij en voor veevoeder, hoofd zakelijk kippenvoer. Waar nu vaststaat dat er in ons land voor elk der vier soorten voldoende afnemers zijn, waardoor verkoop van den geheelen oogst gegarandeerd is, en het er slechts op aankomt om den prijs goed te maken, zou dit laatste verwezenlijkt kunnen worden door den Nederlandschen verbouwer per 100 kilo tarwe een bepaalde premie te verstrekken. Stelt men deze op f. 1.per kilo, dan ontvangen de ver bouwers dus naast den in den vrijen handel bedongen verkoopprijs bjj verkoop van den geheelen oogst 1.500.000 x f. 1.dus f. 1.500.000.welke som de Staat, daar zij uit de Staatskas betaald wordt, kan ver halen op den belastingbetaler. Het tweede middel is, dat de Nederland- sc'ie meelfabrikanten en meelimporteurs van elke door hen afgeleverde 100 kilo tarwe bloem een bepaalde steunpremie aan een door den Staat in te stellen fonds betalen. De jaarlijkse he consumptie van brood-tarwebloem op 10.000.000 baaltjes van 50 kilo schattend, verkrijgt men, wanneer daarbij het aan steun op te brengen bedrag wederom op f. 1.500.000 gesteld wordt, door toepassing van een eenvoudig»rekensommetje een steun premie van 30 cent per 100 kilo afgeleverde tarwebloem als uitkomst. Voor het geval de tarweproductie grooter zou worden dan 150.000 ton of mem- dan f. 1.— per 100 kilogram zou moeten worden uitgekeerd, kan genoemde steunpremie natuurlijk worden ver hoogd. Deze maatregel brengt dus voor den Nederlandschen Staat geen kosten met zich mede en aangezien buitenlandsche tarwe bloem bij invoer steeds moet worden inge klaard, waarvan statisüekrecht gèhven wordt, zou dus de 3ls een soort accijns te beschouwen premie tegelijk met dit recht kunnen worden betaald, waardoor ontdui king uitgesloten kan worden geacht. Een weinig kostbare controle ten opzichte van de Nederia^d~che m^lVTF'a-ten kan voorts worden bereikt via de door hen gegeven weekstaten van de afgeleverde partijen. Beperking van den import Waar bij handhaving van het maalgebod er zoowel voor de Nederlandsche meel fabrikanten als voor de Nederlandsche meel importeurs alles aan gelegen is dat net in den loop der jaren verkregen terrein niet verloren gaat, is uit de kringen van laatstgenoemden het voorstel aan de hand gedaan om, zoolang het maalgebod voor de binnenlandsche meelfabrieken van kracht is, den import van buitenlandsche tarwebloem j te beperken tot een vast aantal balen per jaar, overeenkomend met den in doorsnee berekenden import der laatste vijf jaren. Dit geldt ook alleen, wanneer kan worden aan genomen, dat de hoeveelheid tarwe, welke gedwongen wordt biigemalen, de vrijwillig bijgemalen hoevee^eid aanzienlek overtr f. Het aandeel van iederen importeur in den gezamenljjken invoer kan op gronden van billijkheid worden vastgesteld, terwijl deze verdeeling, zoo mede de geheele controle het best zou kunnen worden opgedragen aan do direct geïnteresseerden; desgewenscht zou de regeering enkele door haar te be noemen personen aan deze- controle kunnen toevoegen. Onze zegslieden lieten echter nadrukkelijk uitkomen dat het aan de hand doen der boven geformuleerde voorstellen allerminst erkenning van hun kant inhoudt van de wenschelijkheid tot het treffen van eenige regeeringsmaatregel. Integendeel gaven zij te kennen, dat zij iedere regeeringsinmen- ging. welke een belemmering of beknotting van den vrijen handel en het vrije bedrijf tot gevolg heeft, uit den booze achten. Het akkerbouwbedrijf zoo zeide men ons is bij lange na niet het eenige, dat een crisis doormaakt; voor vele andere bedrijfs takken, die hieronder lijden, valt op geen steun van regeeringswege te rekenen Zoo danige steun trouwens verslapt de energie en is alleen daarom ook reeds af te keuren. Dat er aan den kant der meelimporteurs ook practische bezwaren bestaan ten aanzien van do invoering van een maalgebod, ligt voor de hand. Zoo staat het voor hen vast dat een dergelijk maalgebod in de practqk zonder eenigen twijfel moet uitloopen op een mono polistische positie van de binnenlandsche meelindustrie en dus met groote zekerheid de Nederlandsche bakkerij en het Neder landsche broodetend publiek beduidend zwaarder zou treffen dan de commissie-Lo vink voorloorig wil inzien of toegeven. Over deze practisch- bezwaren nog een en ander in een slotartikel. RECLAME. Blanke T and e n door regelmatige verzorging met pastol.de zuivere tandpasta 1 - Wrijft eens wat Pastol tusschen Uw vingers: dan kunt U consta- teeren, dat scherpe of grofkorrelige deelen er niet in voorkomen. pastol is daarom de ideale pasta, zij zal zelfs het teerste tand vleesch niet beschadigen. pastol wascht de tanden schoon, maakt ze parclblank en houdt den mond gezond. Probeert pistol en ziet hoe blank Uw tanden worden. Doos 20 ct. Dubbele doos 35 ct.. Tube 35 cL Dubbele tube 60 ct. Boldoots m aakT ClankeTa n den ï£3 9994 DE ALGEMEENE TOESTAND. Rondom den Volkenbond. De Volkenbondsvergadering loopt ten einde. Morgen waarschijnlijk de officieele sluiting. Heden vertrokken de meeste lei ders reeds. Bij de instelling van de studiecommissie voor een Europeesche Unie werd de secre taris-generaal van den volkenbond, sir Eric Drummond, gekozeq tot secretaris der com missie. Hij kreeg de opdracht, materiaal te verzamelen voor de bestudeering van een nieuwe Europèeschè aaneensluiting, welk materiaal zou worden voorgelegd in de Januari-zilting, die de commissie zal hou den. Aangezien sir Eric Drummond echter in het midden van November naar Zuid- Amcnka vertrekt, zal hij vervangen worden deur den waarnemenden secretaris-generaal van den Volkenbond, Avenol, die dezer da gen aan 27 Europeesche staten een circu laire zai richten, waarin hij de regeeringen uitnoodigl, practische en concrete voorstel len in te dienen, die het uitgangspunt kun nen vormen voor de komende werkzaam heden. DUITSCHLAND. Hindenburg 83 jaar Het program Brüning De eisch in het proces te Leipzig. Rijkspresident Hindenburg worlt heden 83 jaar. Hij heeft zich teruggetrokken in een klein Beiersch plaatsje, daar hij deze dag in stilte wil vieren. Vermoedelijk zal hij op zijn ouden dag de belangrijkste beslissingen van zijn heele leven hebben te nemen. Rijkskanselier Brüning zal heden de be sprekingen met de partijleiders beginnen. Als eersten zijn Westarp en Sohiele uitge- noodigd. Dan worden de besprekingen voortgezet met de leiders der achter de regeering staande partijen en vanavond ontvangt de kanselier Wels en Herman Müller van de sociaal-democraten. Morgen heeft Brüning afspraken met rechtsche leiders die hij zal vragen of zij het financieel program der regeering als een ge schikte basi9 voor nadere onderhandelingen beschouwen. In kringen van hander, industrie en ban ken is algemeen het regeeringsprogramma met sympathie begroet. Ook het Rijksver band der Duitsche industrie zal ondanks ds vele bedenkingen die het koestert, niet on geneigd zijn er zijn goedkeuring aan te •hechten, al i9 men in industrieknngen na tuurlijk geenszins ingenomen met de aange kondigde verhooging van de premie der ver zekering tegen de werkeloosheid. De in dustrie zal er zich echter vermoedelijk niet tegen verzetten. In bankkringen is men vooral tsvrcdm cmdat het programma van dr. Brüning ver- RECLAME. LA BONNE SOCiÉTE APPBEND DANSER EN CLUB OU LEQONS PRIVÉES l'Academie de D&nse 34 J.F, C0SN3TRAAT 34 9951 Telefoon 71909. DEN HAAG 2—1

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 2