PAANAKKER Co. 10% KORTING! J. BAALBERGEN ONTVANGEN DE NOUVEAUTÊ's VOOR HET WINTERSEIZOEN EEN KEURIGE SORTEERING NAGEKOMEN BERICHTEN. BEURSQVEBZ1CHT. UIT DE RIJNSTREEK. KUNST EN IETTEPFN. UIT DE OMSTREKEN. Matrassen Dekens Tapijten en Linoleums MAARSMANSSTEEG 3 BUITENLAND. UIT CHINA. PEIPING, 23 Sept. (Ned. Tel. A«.) De Mandsjoerijsche troepen hebben de stad om middernacht bezet. Tn de geheele stad heerscht rust en orde. HET TURKSCHE PARLEMENT. KONSTANTINOPEL, 22 Sept (Ned. Tel. Ag.) Het Turksche parlement kwam heden in buitengewone zitting bijeen. Gemeld wordt dat in deze zitting over een wet zou worden beraadslaagd welke de re- geering zal machtigen voorloópig de in om loop zijnde hoeveelheid papieren geld te vergrooten. Men hoopt zoodoende het heer- schende gebrek aan betaalmiddelen voor- loopig te kunnen opheffen. Verder wordt gemeld dat Israelh Pasja in deze zitting heeft willen nagaan hoe groot zijn aanhang in het parlement, sedert de oprichting van een tweede politieke partij nog is. AMSTERDAM, 23 September. De beurs valt mee. Margarine Unies, Philipswaarden en Accoustieken prijshoudend. Aku's lager. Oliewaarden flauw. Tabakken onregelmatig. Rubbers stil. Suikerwaarden onveranderd evenals Mijnwaarden en Scheepvaartaan- deelen. Duilsche obligaties prijshoudend. Amerik. fondsen lager. De stemming ter beurze was heden iets beter. Weliswaar kwamen voor de meeste fondsensoorten geen noleeringen tot stand boven die van giste ren, doch ten opzichte van hedenmorgen kwamen de koersen van de toonaangevende fondsen hooger te liggen. Margarine Unies liepen na lager inzet tot vorig peil op. Aku's leden weer een klein verlies Philipsaan- deelen waren aanvankelijk iels lager, maar herstelden zich. Accoustiekaandeelen ble ven op peil. Oliewaarden flauw. Koninklijke zagen zich enkele procenten ontgaan, Amerik. fondsen meerdere punten. Continental Oils herstelden zich in het verdere verloop. Rubbers buiten de belang stelling en weinig veranderd. Tabakken onregelmatig. Oude Deli's golden hooger evenals Senembah's. Deli-Batavia waren weinig veranderd. Suikerwaarden maakten slechts zeer weinig variaties mede. HVA's waren aan den luien kant. Mijnwaarden en Scheepvaarten lagen bijna geheel buiten de belangstelling. Duitsche obligaties werden weer levendig verhandeld en konden zich thans handhaven. Voor Amerik. fondsen bestond op lager peil eenige vraag Prolongaties 2 pCt. WISSELKOERSEN. Engeland 12.05 1/16; Duitschland 59.01;. Frankrijk 9 73 1/4; België 34.56 1/2; Zwit serland 48 12; Oostenrijk 35.021/2; Dene marken 66.35; Zweden 66.65- Noorwegen 66.35; New York 2.48. ALPHEN. De Fokveedag! Naar wy vernemen, schynt voor de alhier a.s. Donderdag te houden fokveedag veel belangstelling te bestaan. Er kwamen reeds vele inschrijvingen binnen. Van gemeente wege werd gisteren een aanvang gemaakt met de voorbereidingen voor het in orde brengen van het terrein aan de Hofzicht- straat. o BOSKOOP. Auto te water. De heer Püper, ovenbouwer, wonende .te 's-Gravenhage, had in de Hoogenveen, doordat de chauffeur een kuU in den weg ■wilde ontwijken het ongeluk, met zijn auto, waarin behalve hij nog drie personen zaten, in de sloot te rijden. Door het stukslaan van een ruit, kouden allen ongedeerd de auto verlaten De wagen werd later door een kraan wagen uit Gouda gelicht. Bcskoopsche Middenstandsvereeniging. In aansluiting op ons bericht, betreffende het 20-jarig bestaan van de Boskoopsche Middenstandsvereeniging, zij nog het vol gende medegedeeld. Het bestuur heeft in haar hl. gehouden vergadering besloten, om dit jaar geen winkelweek te honden. Verder werd een commissie benoemd, die tot taak had om een program samen te stellen voor de te honden feestelijkheden. Bedoelde commissie, die bestond uit de heeren mr. C. M. Loef, W. M. de Vos, J. Koetsier, A. v. d. Hoeven en J. Kok, is met de samenstelling van dat program ge reed gekomen. Hieraan antieenen wij het volgende Het bestuur der Vereeriiging zal offi cieel receptie houden op Dinsdag, den Vden October a.s. des nam. tusschen half- vier en vijf ure in hotel Neuf. Des nam. van acht tot 10 uur zal den ingezetenen onzer gemeente een concert worden aangeboden, vanaf het balcon van hotel Neuf, door de muziekvereeniging Harmonie Excelsior." Des nam kwart over acht uur wordt den leden der vcreeniging met hun gezinsleden een boottocht aangeboden. Woensdag 8 October a.s. zullen bioscoop voorstellingen in hotel Klaassen plaats vinden. Donderdag, 9 October a.s. des nam. te 8 uur wordt in hotel Klaassen het 20-jarig bestaan in besloten kring feestelijk her dacht. Gemeentezaken. B. en W. deelpn den Raad mede, dat aan mevr. FrisselKromhout, onderwijze res der openbare school, op haar verzoex, gedurende den tijd van ten hoogste 5 maan den verlof is verleend, en dat gedurende den tijd van dat verlof, tot tijdelijk onder wijzer aan de openbare school is benoemd de heer W. H. Heringa te Arnhem, en verder dat in het voornemen ligt in een spoedig weer te beleggen raadsvergadering o.m. aan te bieden de gemeenterekening 1929 alsmede de begrootingen 1931. Voorts stellen B. en W. voor om in be ginsel uit te spreken, dat van gemeente wege pogingen in het werk gesteld moeten worden om te komen tot stichting van een lagere nijverheidsschool voor meisjes. B. en W. schrijven o.m. dat deze aangelegen heid in andere gemeenten reeds eerder aandacht heeft gevraagd, kan blijken ait de omstandigheid, dat telkens opnieuw scholen voor lager nijverheidsonderwijs, welke zich aanpassen aan de plaatselijke 'behoeften worden opgericht. Dat ook in onze gemeente behoefte be staat aan een inrichting, waarop meisjes eenig speciaal onderricht zouden kunnen ontvangen, is o.i. niet twijfelachtig, wan neer gelet wordt op het feit, dat de ge meente reeds voor onderscheidene kinde ren, die elders een school voor lager nij verheidsonderwijs bezoeken, bijdragen heeft te betalen; terwijl daarnaast wel kan wor den aangenomen, dat verschillende ouders van de gelegenheid om hun kinderen in een andere gemeente van dat onderwijs te laten profiteeren, geen gebruik maken, omdat de kosten, welke zij hebben te betalen, nog te bezwarend zijn. Voor onze gemeente zou het meest zijn aan te bevelen een lagere nijverheidsschool voor huishoudonderwijs in den geest van die, welke te Alphen be staat. Verder stellen B. en W. voor, om bij inwilliging van de verzoeken der bouw verenigingen „St. Joseph" en Patrimo nium" om uit de gemeentekas voorschotten te mogen ontvangen voor den bouw van samen 30 arbeiderswoningen, aan die ver- eenigingen te verkoopen, bijaldien zij daar van gebruik wenschen te maken de bouw grond van het gemeentelijk bouwterrein, gelegen aan de Julianastraat en Erama- kade. LEIDERDORP. Collecie „Roode Kruis". Morgen, Woensdag 24 dezer zal ten bate van het Roode Kruis een collecte langs de huizen worden gehouden. Evenals ver leden jaar, hebben enkele jongedames zich hiervoor beschikbaar gesteld. NOORDEN. Kadeverbetering. Naar wij vernomen moeten op last van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland en Utrecht nog dit najaar verschillende ver beteringen aan de kaden worden aange bracht, loopende vanaf Vrouwenakker tot het Woerdensch-Verlaat. De verkoop van speldjes op Zondag j.l. ton bate der drankbestrijding heeft op gebracht circa f. 30. ROELOFARENDSVEEN. De Oranjefeesten. Het feestprogramma der jaarlijksche oranjefeesten is versehenen, een in den oproep van het bestuur wordt er op gewe zen om dit jaar met het oog op de slechte uitkomsten in de tuinderij op bescheiden en gepaste wijze feest te vieren. Het feest is zoo zegt het bestuur in zijn voorwoord, bedoeld als een kinderfeest. De festiviteiten zullen een aanvang nemen op Woensdag 24 September met een optocht van de school kinderen. Aan den burgemeester zal als vertegenwoordiger van H. M. de Koningin een aubade worden gebracht. Op den dag zullen verschillende kinderspelen plaats hebben waarvoor aardige prijzen ter be schikking zijn gesteld. Des avonds dans muziek op het feestterrein en rond de muziektent de vermaarde hosvlonder. Tweede dag des morgens een optocht, waaraan een ieder kan deelnemen. Des morgens zeilwedstrijd, des middags wed strijden voor grooteren en des avonds con cert op het terrein. Wij hopen dat Roelofarendsveen weer op gepaste wijze zal mogen feestvieren. WADDINXVEEN. Burgerlijke Stand. Geboren* Elizabeth, d. v. A. van Oorfc en O. J. van den Berg. Pieter Johannes, z. v. P. J. Anker en O. van Slinger)andt-. Overleden: N. Verhoog, 48 j., echtge- noote van J Gcrsie. Gehuwd- P. Groeneveld en A. Zwanen burg. J. van 't Wout en N. van der Krans. J. Both en M. van Schoneveld. GevondenTwee dameshandsehoenen en een heerenhandschoen. Inlichtingen ter secretarie. 3 OCTOBER IN DEN SCHOUWBURG. Ter gelegenheid van de viering van Lei den's Ontzet op 3 October zal de N.V Ver- eenigd Rotterdamsch Hofstadtooneel in den Schouwburg ^en voorstelling geven van „Meisjes op een o-dorrssehip". De voorstelling zal om half acht begin nen en zal tijdig geëindigd zijn om nog aan wezig te kunnen zijn bij het vuurwerk op het Schuttersveld. AALSMEER. Vergadering „Het Witte Kruia". Gisteravond vergaderde de kring Aals- meerderdijk en omgeving der afd. Haarlem mermeer van „Het Witte Kruis", in het verenigingsgebouw „Samuël" aan den Kruisweg. Voorzitter was de heer J. Brands, die de zeer goed bezochte vergadering met een woord van welkom opende. Als eenigst punt op de agenda bracht de voorzitter in behandeling het bestuursvoorstel om tot verhooging van contributie over te gaan. De wenschelijkheid hiervoor is ontslaan, door dat de gemeente zeer waarschijnlijk het vol gend jaar een belangrijk lagere subsidie aan de afdeeling zal willen beschikbaar stellen dan tot nu loe het geval was. Reden waar om in het afdeelingsbestuur de wenschelijk- heid is besproken om naar versterking der middelen, om te zien, door middel van con tributie-verhooging. De contributie bedraagt thans f. 2 per lid per jaar en het bestuur wenschle dat tot f. 3 op te vieren, te betalen in maandelijksche termijnen van f. 0.25. Het voorstel werd lang en breed besproken, doch over liet algemeen zeer ongunstig ontvan gen. Men vond de tijd te slecht om meer contributie te gaan heffen, terwijl bovendien werd gevreesd, dat velen dan vooral ar beiders zouden bedanken, waardoor met de verhooging een negatief resultaat zou be reikt worden. Beter achtten verschillende leden het, een intensieve propaganda te gaan voeren onder de bewoners om zich bij „Het Witte Kruis" aan te sluiten. Vooral huisbezoek zou een best middel kunnen zijn. Deze kring toch, nog niet eens de minste der afdeeling procentsgewijze, heeft pl.m. 350 leden, welk aantal minstens ver dubbeld zou kunnen worden. Tot stemming overgaande, werd het bestuursvoorstel met groote meerderheid verworpen. Het bestuur werd opgedragen in de vergadering der af deeling de in den Kring naar voren ge komen ideeën, om te komen tot versterking der geldmiddelen, warm te verdedigen, n.l. om te gaan voeren een intensieve propa ganda voor het lidmaatschap van „Het Witte Kruis" en de idéé conlribulieverhoo- ging in deze teruggaande tijden beslist los te laten. Na nog enkele besprekingen van meer huishoudelijken aard, sloot de voorzit ter met een woord van dank de vergadering. o BENTHUIZEN. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: Cornelis Havenaar 21 jaar en Elisabeth van Es, 23 jaar te Boskoop, By de politie alhier, zijn voor den eigenaar inlichtingen te verkrijgen omtrent een gevonden big. Thans kunnen wij vermelden, dat in deze gemeente het Mond- en Klauwzeer als geweken kan worden beschouwd. De melk is alhier verhoogd met 2 cent per liter zoodat de prijs thans is 14 cent per liter. HAARLEMMERMEER. Witte Kruis. In de gehouden Witte-Kruisvergadering van den Kring Hoofddorp werd in de plaat9 van den heer N. J Rinkel, die wegens zijn a.s vertrek uit de gemeente bedankt had. tot bestuurslid gekozen de heer C. Kooij. De heer Rinkel is gedurende tal van jaren als penningmeester van de afdeeling Haar lemmermeer van de N. H Vereeniging vele goede diensten bewezen en hare belangen steeds op voorbeeldige wijze voorgestaan en behartigd. Tegen boem gebotst. Terwijl de koopman B. met z'n auto op den Hoofdweg alhier reed, werd hem door een hevige regenbui en het beslaan van de voorruit het uilzicht zoo belemmerd, dat de auto tegen een boom botste. B. liep door den schok een wond aan het hoofd op en had bovendien het ongeluk eenige tanden in z n mond te breken. RECLAME. HILLEGOM. Electriciteits-kastje. De maatregelen, die voor het verkeer bij den in aanbouw zijnde Hillegommer brug genomen zijn, voldoen goed Men heeft er zich werkelijk veel moeite voor getroost, maar een sta-in-den-weg is gebleven, na melijk een ijzeren kastje aan de Haven tegenover het huis van den heer Van Hou- weninge Dit kastje voor de electriciteit stond vroeger bij het huis. nu 9taat het echter een meier ongeveer van het trottoir af, op de straat, juist op een punt, waar bet smal is. Geruimen tijd geleden was er al sprake van dat kastje aan de overzijde in den Hofluin te plaatsen. Waarom wordt het daar niet gezet? Nu is het hinderlijk. vindt U bij BAALBERGEN. Waarbij komt, dat de arijzen laag zijn en de kwaliteit schitterend! Voorstraat 43 - Katwijk aan Zee. Gedurende de Winkelweek op alle artikelen KATWITK-AAN-ZEE. Overboord geslagen en verdronken. Gisteravond moest ds. Kalkman in de Kanaalstraat bij de ouders de treurige tijding overbrengen, dat hun 18-jarige zoon Jacob de Best, schippersknecht op een motorboot bij Jacob de Jong, in België (Baesrode) over boord was gevallen en verdronken. De haringvisscherij. De toestand blijft nog steeds dezelfde. Er wordt weinig gevangen en na een zeer lange reis komen er vaartuigen binnen, met 9oms niet eens een halve lading. Van één reeder kwam 'n logger binnen die na 7 weken, uitvaart slechts met 6 last haring thuis kwam Nu en dan is een enkeling gelukkig: zoo een logger, die 60 kantjes aan boord had en er in zeer korten lijd 200 kantjes bij ving. Zoo iets is echter een uitzondering! Maar daar we midden in het haringseizoen zitten, kunnen de maanden October en November nog veel goedmaken. De haringprijzen zijn enorm hoog; den 19den September was de marktprijs voor volle haring 30 gulden, en die van de maatjesharing ongeveer 26 gul den per kantje. Deze prijzen zijn een belem mering voor den handel, want bij eenigs- zins grootere aanvoeren, zullen de prijzen wel zakken. De achterstand in de aanvoeren, verge leken met verleden jaar. wordt van dag tot dag grooler, hetgeen blijkt uit de volgende statistiek: Te Vlaardingen zijn tot heden door Kat- wijksche schepen aangevoerd in 47 reizen 18516 kantjes, verleden jaar 22.367. Te IJmuiden zijn in 56 reizen aangevoerd 18.576 kantjes, verleden jaar 24.318 kanljes haring. LISSE. GEMEENTERAAD. Verzoek Voetbalclub Gemeente- rekening 1929. De Raad der Gemeente vergaderde gis teren ter behandeling van de volgende agenda. Na de gebruikelijke opening kwam vast stelling der notulen aan de orde, welke zonder wijzigingen werden gearresteerd. 1 Bespreking der kosten van de Elfde Algerneene Volkstelling Door het Rijk wordt voor ieder geteld persoon thans 7 1/2 cent vergoed (vroeger 12 1/2) B en W. stellen voor than9 uit de Gemeentekas 5 cent bij te betalen. De werk zaamheden zullen in hoofdzaak, zoo niet geheel, door het Secretarie-personeel wor- deD verricht Het Secretarie-personeel zal daarvoor overwerk hebben te verrichten. Verzoek van de R K Voetbalclub ..Lisse" om haar een perceel land te verhuren, ge itgen langs de Smalle Weg. De voetbalclub moet voor dit terrein van 75 bij 110 M2 een huur betalen van f. 300 per jaar Dit terrein zal door de club zelf ingericht worden. Mocht er nog een club om een terrein komen dan zal dit terrein samen gebruikt worden. De heer Sobels wil ook 's Zondags het terrein beschikbaar stellen. Weth. Tromp en de heer Segers zijn er sterk legen Ook wordt aangevoerd dat de in de om geving te bouwen kerk er last van al kunnen hebben. De heer J. P. Segers wil daarom daar geen voetbalveld hebben. De heer Warmerdam wil dit terrein in orde maken en nader overeen komen op welke voorwaarden dit terrein verhuurd zal worden, ook met het oog op een mogelijke tweede club. De onkosten voor onderhoud zijn in ieder geval voor de club. De heer Kuipers voert het pleit voor Voet balsport op Zaterdagmiddag opdat de Zondag voor dergelijke sport gevrijwaard zal wor den Hij hoopt op samenwerking in deze. De heer A. H Schrama is dankbaar voor het besluit van B. en W om dit terrein te verhuren. Hij wil het terrein omplanten met Elsenhout opdat het terrein voor den voorbij ganger niet zichtbaar is. Voor afschutting za! gezorgd worden. De club zal zich echter aan nadere be palingen van den Raad moeten onderwer pen Benoeming van een lid van de schat tingscommissie ter voorziening in de vaca ture-P Warmerdam Op voorstel van B en W wordt be- Doemd de heer A Raaphorst Hz Tot zesde lid van het Burg Armbestuur wordt benoemd de heer J C. de Haan, welke speciaal de wnonwagenbewoning aan zijn f zorg ziet toevertrouwd Verzoek van het comité „Lisse Vooruit" om een subsidie van ten hoogste f.500 voor I de feestelijke herdenking van den öOenver- I jaardag van H. M. de Koningin. B. en W. stellen voor op dit verzoek a| wijzend te beschikken, wat grooten bijv vindt. De heer Langeveld wil echter „Lis: Vooruit" de verdiende lof toezwaaien, d; zij, hoewel het niet op haar weg ligt, tocl zich voor een dergelijk feest wil gevei daar er geen andere vereeniging is die dj doet in haar plaats. Het voorgestelde vuurwerk zal niet afgi stoken worden. Verzoek van het Schoolbestuur der H Engelenbewaarders om een subsidie ten bi hoeve van het bewaarschoolonderwijs. Aangenomen. Eveneens een verzoek van hetzelfdi schoolbestuur om bij de nieuwe sch< waarschuwingsborden te plaatsen en eei maximum-snelheid te bepalen. De waarschuwingsborden zijn reeds bi sleld en worden met enkele dagen geplaals! Een maximum snelheid zal niet bepaal kunnen worden, daar het daar geen be| bouwde kom is en ver buiten het dorp. Verzoek om adhaesie te betuigen met he plan van Sassenheim om te komen tot di instelling van een Rijksverkeerspolitie. Alle Raadsleden stemmen van harte me dit voorstel in. Aanbieding der Gemeenterekening ovei het jaar 1929. Gewone dienst Ontvangsten f. 401.808 07 uilgaven f. 376.351 81, batig saldo f. 25.456 2t Kapitaaldienst. Ontvangsten f. 369.18152 uitgaven f. 359.852.58, batig saldo f. 9.331.9^ De heeren J. PijTiacker, J. P. Segers en C Schrama zullen de Gemeenterekeniiig na| zien. Vaststelling van de verslagen van he Gas- en Waterleidingbedrijf over 1929. Gas Onlv. en uitgaven f. 436.254.89. Wins f. 213.25 1/2. De winst is zeer klein dooi extra afschrijving van f. 17.500. Water: Ontv. en uitgav. f. 205.035 50 1/2 winst f. 366.33. Extra afschrijving f. 25042( en f. 963.05. Aanbieding van het verslag van den toe stand der gemeente en het verslag van dei keuringsdienst van vee en vleesch in de: keuringsdienst „Lisse", beide over het 1929.-(Zal den leden worden toegezonden). Comptabiliteit. Naar voren wordt gebracht dat het jubileum van den heer Suykerlac' den Raadsleden niet bekend was. Van d< zijde van B. en W. wordt gezegd dat hel inderdaad niemand bekend was dat di1 jubileum aanstaande was tot voor slecht; enkele dagen voor zijn jubileum Intusschei zijn de Raadsleden dankbaar dat B. en W. en de Secretaris dit jubileum nog tot eei waardig feit hebben gemaakt. In gek sf.. en mededeelingen. De rioleerin: bij de Voortlaan zal tegen de winter in ord' komen. De motie-Kuipers over de snelheid zal nader ter sprake worden gebracht bij de begrooting. De koop van de Alg. Begraafplaats (een gedeelte van het nieuwe Prot. Kerkhof) kan niet doorgaan omdat de Gemeente niet het recht gegund kan worden om eigen graven te verkoopen. Een Commissie voor bijstand wordt be-' noemd voor het uitbreidingsplan der ge meente, waarin zitting nemen de heeren J. Pijnacker. A. Verduyn, H. Ph. Sobels en| J. P. Segers. Rondvraag. De heer A. H. Schrama! wijst nogmaals op betere en doelmatigerI verlichting van ons dorp. De heer Noorlandt voegt er ook ncg| eenige woorden aan toe. Ook de heer Warmerdam is sterk voor! uitbreiding en verbetering dor verlichting-1 Hier of daar een lantaarntje bijplaatsen is| en blijft prutswerk. Laten wij de betrok-1 ken personen verzoeken een geheel nieuw! verliehtingsplan ter tafel te brengen. Aan-I genomen. I De heer Kuipers vraagt strenger toezien I het rooken der jonge kinderen en hel op hinderlijk heen en Muziekcoiicerten. loopen tijdens de Wa a rschuwing steekens. Op de drukke kruispunten in het dorp zijn (hans waarschuwingsborden geplaatst voor automobilisten. Vooral de borden bij de scholen waren dringend noodig. Wij hope-n dat aan deze borden aandacht zal worden geschonken. Auto-tocht. Voor den auto-tocht voor ouden van dazen gaven zich zooveel pérsonen op. dat men welhaast geen auto's genoeg heeft. wakkere Comité .Lisse Vooruit'' zal p,'h t>r geen der oudjes willen en kunnen teleur stellen. Vanwege de R -K. Nijverheidsschool zal hier in den a.s. winter een avond-tuin bouwcursus worden geho.uden.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 6