'!ste Jaargang DONDERDAG 18 SEPTEMBER 1930 No. 21628 STADSNIEUWS. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. LAND- EN TUINBOUW. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per retel toot adrertentiên uit Leiden en plaatsen waar agentschappen ran ons Blad gevestigd rijn. Voor alle andere advertentiên 35 Cts. per regel Kleine Advertentiên uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal vroorden van 80. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2 35. per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per poet f. 2.35 -f- portokosten. ƒ0.18 „0.18 nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. DE NIEUWBENOEMDE HOOGLEERAAR IN HET NED-INDISCH RECHT. Prof. mr. H. G. P. Duyfjes. Mr. Hendrik Gerard Pieter Duyfjes te Gravenhage, die, gelijk gisteren gemeld, benoemd tot hoogleeraar in de faculteit ir rechtsgeleerdheid aan de Leidsche Uhi- irsiteit om onderwijs te geven in het Ned. disch Burgerlijk Recht en in de histori- he vorming van de hedendaagsche rechts tellingen. werd 2 November 1878 te riem geboren. Na daar het gymnasium hebben doorloopen, werd hij in 1896 aan Universiteit te Groningen als student in klassieke letteren ingeschreven, en deed laar in 1899 met gunstig gevolg het can- iaatsexamen klassieke letteren. Aange- hij zich inmiddels meer aangetrokken 1de tot de studie in de rechten, ging hij ar Leiden en liet zich aan de universi- als student inschrijven. Hij promoveer- alhier op stellingen tot doctor in de hlswetenschap en vertrok in 1904, na ït. gunstig gevolg het doctoraal examen disch recht te hebben afgelegd, als rech- rlijk ambtenaar naar Ned.-Indië, waar hij Pekalongan eerst als griffier en daarna onder-voorzitter van den Landraad 'erkzaam was. Vervolgens werd hij voor- lier van den Landraad te Muntok (Banka) s daarna te Fort de Koek. Na als zoodanig eenigen tijd werkzaam zijn geweest, volgde zijn benoeming tot (fier van den Raad van Justitie te Bata- 11. waarna hij wprd verbonden aan het ^ofdparket bij het Hoog Gereechtsh. aldaar In 1922 werd hij advocaat-generaal hij Hoog Gerechtshof te Batavia, in 1925 mcureur-generaal bij dit college, en in 87 lid van den Raad van Ned.-Indië. In t begin van dit jaar keerde hij met pen den naar Nederland terug. HOOGLEERAARSBENOEMING Dr. J. H. Thiel Ieeraar aan het Gymna- Jm te Haarlem is vanwege het Leidseh niversiteitsfonds benoemd tot bijzonder -«ogleeraar in de oude geschiedenis, in het "'jzonder in de geschiedenis van den Hel 1e- istisohen Tijd. Tot curatoren van dezen ^rsloel zijn benoemd de heeren mr. G. issering, dr. E. J. Haslinghuis en O. G. pldring. Johannes Hendrik Thiel werd in 1896 te ®9tprdam geboren. Hij bezocht de lagere hooi -en het gymnasium te Haarlem en udeerde van 19141920 aan de Univer- teit te Amsterdam in de klassieke lette- n. Na het doctoraal examen met gunstig -volg te hebben afgelegd. maakte hij een todiereis naar Italië, waarvan de resul- 'kn ten deele zijn verwerkt in het proef- hrift over het Xenophon-geschrift ..De clivalibus". waarop hij den 30sten Mei te Amsterdam promoveerde. Den 21sten September 1921 wrrd hij *noemd tot Ieeraar in de oude talen en de geschiedenis aan het Openbaar Gym- ^ium, terwijl hii in 1927 door de faculteit letteren en wijsbegeerte van de Leidsche diversiteit werd toegelaten als privaat bezit om onderwijs te geven in de oude fahiedenis. Verschillende publicaties zijn van zijn -nd verschenen o.a. in het Tijdschrift voor "•chiedenis, het Tijdschrift voor Rechls- ^hiedenis en het tijdschrift „Mnemosyne" Prof. Thiel blijft leerai.r aan het Haar- E31$che Gymnasium en alCaa:- woonachtig. PRINSES TULIANA EN DE V. V. S. L. Heden maakten de novieten van de Y.V.S.L. den gebruikelijken boottocht per Volharding-boot over de Kager- en Braas- semermeren. Hoewel geen studente meer, maakte ook IT. K. H. Prinses Juliana den tocht mede. VER. VAN OUD-LEERLINGEN GENOOTSCHAP „M. S. G." 19de algemeene ledenvergadering. Gisteravond hield de vereeniging van oud leerlingen van het Genootschap „Mathesis Scientiarum Genitrix" in de Koepelkamer van „Den Burcht" haar 19de algemeene ledenvergadering. De wnd. voorzitter, de heer D. van Lith opende de matig bezochte bijeenkomst met een woord van welkom tot de aanwezige leden en een herinnering aan den geslaagden feestavond van Zaterdagavond j.l. en gaf vervolgens het woord aan den secretaris, den heer H. H. Verhulst tot het lezen van de notulen der vorige vergadering, welke onveranderd werden goedgekeurd. Aan het jaarverslag van den heer Verhulst ontleenen wij, dat het afgeloopen vereeni- gingsjaar zich kenmerkte door een zeer stil en regelmatig verloop. In de samenstelling van het bestuur kwam geen wijziging. De voorzitter, de heer O. 8. Knottnerus werd 'op zijn 70sten verjaardag gehuldigd. Het ledental nam ondanks het ijverig werken der propagandacommissie met slechts vier toe en steeg van 20?» tot 207. De secretaris eindigde zyn verslag met den wensch. dat iedereen in het komende jaar zijn medewerking te verleenen tot uitbrei ding van het ledental. Het verslag werd onder dankzegging goed gekeurd. Uit. het verslag van den penning meester, den heer A. A„ Schreuder ver namen wij, dat de inkomsten inclusief een beginsaldo van f. 542.72, f. 1075.13 en de uitgaven f. 212.67V2 bedroegen. Aan het fonds 1810 werd in 18 jaar tijds f. 1425. afgedragen. Op schriftelijk voorstel van de kascom- missie werd de penningmeester onder dank zegging van zijn gevoerd beheer gedechar geerd. De aftredende bestuursleden, de heeren A. A. Schreuder, P. Arnoldus Jr. en C. Nieboer werden allen herkozen. Tot kasnazieners werden benoemd de hee ren C. R. Lau, J. J. van Weerlee en W. Th. Nieboer. B\j de bespreking der bestuursvoorstellen werd betreurd, dat de bibliotheek van het Genootschap, waarvoor de vereeniging al jaren lang gelden beschikbaar stelt, nog steeds niet is opengesteld voor het gebruik door de oud-leerlingen. De boekwerken zijn aangekocht en in kaart gebracht, doch zij staan nog steeds niet ten dienste van de oud-leerlingen. Besloten werd aan het be stuur van het Genootschap den wensch ken baar te maken, dat oud-leerlingen van de bibliotheek gebruik kunnen maken en mede te deelen, dat de vereeniging bereid is finan- tieelen steun te verleenen om een gedrukte catalogus te doen verschijnen zoomede tot de inrichting van een lokaal, waar de boek werken ter inzage van de oud-leerlingen liggen. mits binnen één jaar na dato aan de verlangens der vereeniging tegemoet wordt gekomen. Bij de rondvraag bepleitte de heer van Weerlee van meer contact onder de oud leerlingen bijv. door het doen houden van lezingen. De voorzitter meende, dat dit buiten het kader der vereenicing valt het bestuur zal deze kwestie evenwel nog eens onder oogen zien. Hierna werd de vergadering onder dank voor de opkomst gesloten. AUTO-BOTSING. Hedenmorgen vond te ongeveer half negon op den Haag weg nabij de Vink een bot sing plaats tusschen een Fiat en een Che vrolet. De eerste wagen reed na de botsing nog twee boomen om en werd op zij ernstig besr-hadiid van de tweede werd slerhts bet snatbord vernield De inzittenden kwa men mei den schrik vrij. ONTVLUCHTE PSYCHOPATHEN. De recherche te Amsterdam heeft een tweewielige hittenkar, een paardentuig en een schimmelhit in beslag genomen, die in den nacht van 12 op 13 Sept. j.! aldaar twee resp. 24- en 21-jarige uit het Psycho- pathenasyl alhier ontvluchte jongelui ge stolen hadden. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving. Kupferschmidt en Co., Oude Zeeweg 42, Noordwijk. Fotohandel. Eigenaar: H. H. Kupferschmidt, Scheve- ningen. Wijzigingen: R. A. van der Horst, Pieterskerkkoor- steeg 20, Leiden. Handel in melk, boter, kaas en eieren. Uittredende eigenaar: R. A. van der Horst, Leiden, dd. 9 Juni 1930. Wijziging handelsnaam thans: H. v. Rijn. E. L. M. van Wensen Co, Oude Singel 60, Leiden. Groothandel in meubelstoffen in den ruiftisten zin des woords. Bovengenoemde zaak is verplaatst naar Amsterdam, Singel 415. Gebrs. Aangeenbrug. Kerklaan 191, Sas- senheim. Het kweeken van en den handel in bloembollen en aanverwante artike len, enz. Üittredende vennoot: D. L. Aangeenbrug Sassenheim. Nieuwe vennoot: J. Aangeenbrug, Sas senheim. Handelsonderneming van J. Zijlstra Hz. (filiaal), v. Mandersloostr. 9, Alphen a. d. Rijn. Hoofdzetel Heerengracht 72, Amster dam. Groot-winkelbedrijf. De statuten zijn gewijzigd. Wijz. handelsnaam thans: N.V. J. Zijl stra Hz. Kapitein B Brinkman van het 4e regi ment infanterie, die de lessen volgt aan de Hoogere Krijgsschool, wordt 22 dezer ge detacheerd bij de militaire gasschool te Utrecht tot het volgen van een cursus. Bij Kon. Besl. is als blijk van goed keuring en tevredenheid de bronzen eere medaille voor menschlievend hulpbetoon toegekend aan onzen stadgenoot J. Eer- land, agent van politie 2de klasse, die eenigen tijd geleden in de Genestetstraat met gevaar voor eigen leven een op hol geslagen paard, gespannen voor een wa gen. waarop een 4-jarig kind was gezeten, tot stilstand bracht Bij de firma S. C. van Doesburgh alhier is verschenen het „Jaarboek der Universiteit voor 1930". hetwelk de gebruikelijke opgave bevat van het College van Curatoren, Be stuur van den Senaat. Besturen der Facul teiten. Voorts van hoogleeraren. lectoren en privaat-docenten, de diverse com missiën uit den Senaat etc. Bijzonderheden over de wetenschappelijke inrichtingen en verzame lingen zijn uitvoerig beschreven, alsmede die over stichtingen, fondsen enz., tevens de geschiedenis der Universiteit gedurende het academiejaar 1929/1930. Tenslotte alles wat dienstig is voor een academische opleiding. Het boekje is als steeds een belangrijke bron voor ieder studeerende. De commissaris van politie alhier brengt in herinnering de Verordening, re gelende het toezicht op in Leiden vertoe vende Vreemdelingen, waarbij is bepaald, dat een ieder, die een Vreemdeling in zijn inrichting, huis of woning opneemt, bin nen 24 uur verplicht is daarvan kennis te geven aan genoemden commissaris van po litie (bureau Vreemdelingendienst Zontie- veldstraat alhier, geopend van 912 uur, van 24 uur en van 79 uur). Door aangifte aan het bureau van de Bevolking en den Raad van Arbeid, ver valt bovengenoemde verplichting niet. Verzuim is strafbaar gesteld. Deze bepaling geldt niet alleen voor dienstpersoneel, doch ook voor logé's enz. Bij het hedenavond door de Harmo niekapel „Werkmans Wilskracht" uit te voeren nummer „Dans le Jardin d'un Mo- nastère" van A. Ketèlby zal de zangpartij vervuld worden door het dubbelmannen- kwartel „Zang en Vriendschap". Het bestuur van de Philosophische Faculteit der Leidsche Studpnten heeft zich voor het jaar 19301931 als volgt samengesteld: .1 de Boer, praeses; mej. C. van Kerkwijk, ab-actis; G J. Broekhuysen, quaestor: A N. Borghouts. assessor 1; J. W. Blom. assessor II, mej. H. A. E. Bone- meijer. assessor III. Op 17 September 1930 stonden 647 werkzoekenden bij de Arbeidsbeurs inge schreven tegen 240 op 17 September 1929. NED HERV KERK. Beroepen: Te Moereapelle, J. E. Eykmnn, cand. te Zeist: te Schalkwijk, D. E. J. Hup- kes te Oosterwolde; te Langsveer c.a. J. W. Noteboom te Aagtekerke. Aangenomen Naar Coevorden. D. Tam- hinga. evang. te Stadskanaal. GEREF. KERK. Tweetal: Te Schiedam: A. J. Bouma te Heeren veen en J. v. d. Meulen, te Soest. Beroepen: Te Mijdrecht, S. Hoekstra, cand. te 's-Gravenhagele Duurswoude, W. Boon. cand. te Amsterdam; te Hoornster- zwaag, H. Retel, cand. aldaar. Aangenomen: Naar Hoornsterzwaag, H. Retel, cand. aldaar. Bedankt: Voor Numansdorp en Klaaswaal S. Hoekstra, cand. te 's-Gravenhage. DE SYNODE DER GER. KERKEN De Synode der Geref. Kerken heeft een geschil tusschen de kerken' van Heeren veen en Oudeschoot over de kerkelijke onder brenging van het dorpje Oranjewoud behan deld. - Besloten werd drie deputaten te benoe men. die met deze zaak nog geen bemoeienis gehad hebben, met de opdracht te trachten, zoo noodig met behulp van classe en Part. Synode door overleg tot een bevredigende oplossing te komen en aan de volgende Gen. Synode rapport uit te brengen. Aan de orde was hierna het rapport van deputaten voor de geestelijke verzorging der militairen. De voorzitter van deputaten, ds. T. J. Hagen uit Delft, las het voor. Namens de synodale commissie bracht ds. Meyering uit Katwijk a d. Rijn rapport over den arbeid en de handelingen der depu taten Overeenkomstig de door hem voorgestelde conclusies werd o.m. besloten, namens de Synode een brief te richten aan den minister van Defensie, waarin wordt medegedeeld, dat de Synode met dankbaarheid kennis nam van de opneming der bepaling in het reglement op den inwendigen dienst der In fanterie, met betrekking tot het beschik baar stellen van lokaliteiten voor gods dienstoefeningen van een bepaalde kerke lijke gezindte. De Synode spreekt het ver trouwen uit, dat deze bepaling zal worden uitgebreid tot alle wapens. Voorts besloot de Svnode 0. m.: de kerk te 's-Gravenhage-West uit te noo- digen om de correspondentie met den kring van geref. op Curacao op zich te nemen en in samenwerking met de te benoemen depu taten voor de geestelijke verzorging der mili tairen en zoo noodig met financ.ieelen steun van dezen, te trachten daarheen een jongen predikant tp zenden, opdat het altaar in den kerkelijken weg zoo spoedig mogelijk tot in- stitueering van een Geref. Kerk kome; aan alle kerken per circulaire medede*1- ling te doen van het adres der vereeniging ter bevordering van het geref. kerkelijk le ven op Curacao, met verzoek alle derwaarls vertrekkende leden hiermede in kennis te stellen; aan de classis Gorinchem te berichten, d^t de Synode meent op haar voorstel niet te moeten ingaan, aangezien het daarin over bodig geacht moet worden; opnieuw deputaten te benoemen en hun o.m. op te dragen eventueel mede te werken aan de benoeming van legerpredikanten en reserve-veldpredikers in komende vacatu res, met di^n verstande, dat aangedrongen worde op de benoeming van hvep geref. lecerpredikanten en dat ook deze. zoo mo gelijk aan ep'n plaatselijke kerk verbonden blijven, evenal® dit nu geregeld is voor de reserve-veldpredikers. Verder mopten deze deputaten bevorde ren. zoo noodig door het verleenen van financieelen steun, dat te Nieuwersluis en te Milligen godsdienstoefeningen wordpn ge houden vanwege de Geref. Kerken. Ds. Mevering rapporteerde daarop na der over oen brief van ds. T Tolennnr te Den Melder en negen andere legerpredikan ten in garnizoenskerken, inhoudende bezwa ren tegen het besluit der Gen. Synode van Utrecht inzake de vergoeding aan garni zoenskerken. Besloten weid, op het verzoek van ds. Tollenaar c.s. niet in te gaan. Nog eenige stukken met betrekking tot de zaak werden afgedaan. Inzake het leerboek voor de catechisaties werd beslist, dat er oen opwekking zal uit gaan tot hen, die zich geroepen gevoelen de samenstelling van een dergelijk leerboek ter hand te nemen. waaTaan zal worden toege voegd het verzoek eventueele proeven onder pseudoniem weg te laten. BINNENLAND. Hocgleeraarsbenoemingen aan de Leidsche Universiteit. (Stadsnieuws, le Blad.). Ingediend zijn de begrootingen voor De fensie en het Wegenfonds. (3e Blad.). Ons parlementair overzicht. (3e B'lad.). Proeven met geheime radio-telefonie (Binnenland, 3e Blad.). Protestvergaderinn van dc V.A.R.A. tenen de radio-censunr. (Binnenland, 3e Blad.). Voortzetting van de behandeling der moordzaak-Lans (Rechtszaken, le en 3e Blad). De jaarvergadering van het Nederlandsche Rnndvee-Stamboek. (Land- en Tuinbouw, lo Blad. BUITENLAND. Rondom de Volkenbondsvergadering. (Bui. ten land en Tel., le Blad.). Een Amerikaansche waarschuwing aan de Duitsche verkiezingen. (Buitenland, le BI.). De besprekingen der politieke partijen in Cnitschland begonnen. (Buitenland, le BI.). HET NEDERL. RUNDVEE STAMBOEK. Algemeene jaarvergadering. De Vereeniging „Het Nederlandsche Rundvee-Stamboek" heeft gistermiddag te Utrecht haar algemeene jaarvergadering gehouden. De heer H. W. Kuhn te Naarden, voor zitter der Vereeniging, deed enkele mede- deelingen, waaruit o.m. bleek, dat een ver lenging van de overeenkomst met de Frie- sche Rundvee-Stamboek-vereeniging onder nader overeen te komen voorwaarden kan worden tegemoet gezien. Op deze mededeeling volgde een uitvoe rige gedachtenwisseling van huishoudelij- ken aard, waarbij de volgende door den heer Stapel voorgestelde motie: „De vergadering verzoekt het bestuur, alvorens een nieuwe overeenkomst met F.R.S. aan te gaan, de algemeene vergadering zich te laten uit spreken over de voorwaarden, waaronder die overeenkomst zal worden gesloten, ten slotte met 26 stemmen voor en 4 blanco werd aangenomen. Volgens het daarna door den heer H. Wibbens, secretaris der vereeniging, uitge bracht jaarverslag bedroeg het ledental der vereeniging op 31 December 1.1. 7209. Dit getal is iets lager dan op 31 December 1928, doch deze achteruitgang zal in 1930 zeker weer worden hersteld als gevolg van het opgewekte leven, dat in fokkerskringen wordt waargenomen. Wat de inschrijvingen betreft, werden in het afgeloopen jaar in het geheel 12,525 stieren en koeien geïnspecteerd en hiervan 5226 ingeschreven. In het register voor jong vee zijn 14060 kalveren geregistreerd. In het keurstamboek zijn 141 koeien ingeschre ven. Het jaarverslag merkt op, dat zonder twijfel er in den-vorigen herfst, welk proces zich in 1930 heeft voortgezet, een groot aantal dieren zijn geslacht, welke onder normale omstandigheden nog wel zouden zijn aangehouden. De geringe hooioogst in 1929, de hooge voederprijzen in den vroegen herfst, zijn hiervan vermoedelijk de oorzaak geweest, terwijl de vrees voor een inzinking van de veeprijzen hiertoe zal hebben bijgedragen. Bpvendien heeft er in den herfst van 1929 een groote uitvoer van vee naar het buiten land plaats gehad. Zeer duidelijk kwam dit aan het licht bij de voorjaars-stierenkeurin- gen in 1930. Overal was toen het aantal aangeboden pinkstieren geringer, doch tevens bleek ook, dat deze opruiming zich bepaald had tot de minder goede dieren. Niettegenstaande de kleinere aangifte is evenwel het aantal in geschreven stieren ongeveer hetzelfde ge bleven. Het verslag stelt ten slotte vast. dat over het algemeen bij aandachtige beschou wing der verschillende cijfers blijkt, dat de rationeele veefokkerij een goede schrede voorwaarts heeft gedaan, zegt de „N R.Ct." Over dit jaarverslag vonden eenige be sprekingen plaats. Het aantal ingeschreven koeien in het keurslamboek werd algemeen als laag beoordeeld. Sommige leden schre ven dit toe aan de hooge inschrijvings- kosten. De overgroote meerderheid gelooft echter, dat de eischen te laag zijn gesteld, waardoor men aan de ve.-l'regen inschrij ving in het keurboek slechts weinig waarde hecht Deze kwestie zal nader onder de oogen worden gezien. Na afdoening van enkele huishoudelijke zaken en rondvraag wpM de vergadering gesloten.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 1