R.H.W. Fruit-Soda iMvkado^ Cj/u&otü (Bz&cAcut „Als Uw huid onfrisch is en jeukt... PALMOLIVE ZEEP (E VRIJWILLIGE JAGERS LEIDSCHE H00GESCH00L l8te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 17 September 1930 Derde Blad No. 21627 ABLEMENTAIR OVERZICHT LET OP R. H. W. RADIOPROGRAMMA. komt dit vermoedelijk door de zeep, die U gebruikt," FEUILLETON. DER Opening. Daar lag de eeuwen-oude Ridderzaal weer het getemperde licht van den na-zomer- dat door de prachtig-beschilderde ramen in zacht-glanzende schemering bin- sviel. Ja: fie is er, die zich aan de bekoring déér- kan onttrekken? flier, in deze zaal, is een stuk geschiedenis Holland gemaakt, en wie er met ge- jjde aandacht luistert, hoort er de stem der ^en. Het is er altijd mooi en altijd in dekkend. Hier dan verzamelden zich sieren weer de. volksvertegenwoordigers tehalve de tegenwoordig weer wègblijvende :iaal-democraten) en vele anderen: hoog- Bardigheids-bekleeders van stad en land. lechtig bij-elkaar kwam, als steeds, met -gzamen tred de Raad van State binnen, karna het ministerie, op den heer Beelaerts Blokland na (die in Genève vertoeft) jtallig. Maar het meest-pikante schouw de] van dezen dag is toch immer de hoek diplomaten, een groote volière, waar wel aariijk vogels van diverse pluimage aan wezig zijn, waar de hel-roode tunieken der agelschen scherp afstaken bij het dood- re^one, democratische zwart van de leden Amerikaansche legatie, die zelfs geen Enkele ridderorde dragen en dat terwijl i meeste gezanten van de halswervels tol knieschijven behangen zijn met allerlei oois, dat onder het loopen een zacht- iischende symphonie van zilver en goud logt. Bij hen vergeleken zien de meeste Kamer- Jen er zelfs een tikje dor uit. Werkelijk: Er zijn er onder, wien het ambtscostuum khtelijk-vreemd staat en wien de steek op (hoofd dobbert als een botter op de golven Op zijn hoogen stoel de waardige voor ster, baron de Vos van Steenwijk. Dan: Van buiten, uit de verte, eerst heel vaag, i wat aanzwellend, gejuich. Buiten speelt muziek van Boer het Wilhelmus. De «remoniemeester, met zijn staf op den grond (impend, kondigt de komst der Koningin Zij is ditmaal van alle andere leden het Koninklijk Huis vergezeld. De slechtigheid had overigens geheel zooals rige jaren plaats. Gezeten op den troon, ;t aan weerszijden de overige vorstelijke •rsonen, las Hare Majesteit de Troonrede "T, die zooals in het tweede jaar van ,n ministerie verwacht kon worden dit- niet zoo heel belangrijk was, althans wiet wat de aankondiging van nieuwe plan- en betreft, maar die sterk den nadruk legde de slechte tijden en op de waarschuwing soberheid en zuinigheid van rijkswege. Na de lezing werden de vorstelijke per- nen hartelijk toegejuicht en daarna zijn ze onze lezers hebben de bijzonderheden van lit-alles ongetwijfeld elders in dit blad ge lezen in het milde zonnelicht van dezen "chtigen dag teruggereden naar het Paleis, eral door een ontzaglijke menschen- snigte begroet. De nieuwe zitting der Staten- éneraal is geopend. Eerste Kamer. 's Middags is het Hoogerhuis in een korte rgadering bijeengekomen. Hierin heeft de heer mr. W. L. baron VOS VAN STEENWIJK, door de Koningin "derom tot voorzitter benoemd, zijn functie hvaard met een rede, waarin hij niet. nder eenige voldoeningl wees op de 3ede plaats, die de Eerste Kamer zich genwoordig in de schatting des volks heeft werd. Inderdaad I Hij sprak van een college, „dat in menig gewichtig moment van ons staatsleven het volksgevoelen op zoo gelukkige wijze wist te vertolken en aan het rechtsbewustzijn aller wege voldoening en bevrediging te schenken" en natuurlijk had hij daarbij in het bij zonder ook de laatste jaren op het oog. Het is een bekend feit, dat deze voorzitter een hartstochtelijke vereerder van de Eerste Kamer is en hij gewaagde er eenmaal, van, dat hem,, „van kindsbeen al" eerbied voer het college was ingeprent. Namelijk door zijn vaaej. die ook president der Kamer is j geweest. Toen heeft de Kamer haar jaarlijksche werk gedaan: het opmaken van de voorzit ters-nominatie, welke aan de Koningin zal worden aangeboden. De nominatie viel precies gelijk uit al9 het vorig jaar: 1. mr. J. R. H. VAN SCHAIK (katholiek), 2. J. H. SCHAPER (sociaal democraat) en 3. dr. E. J. BEUMER (anti- revolutionnair), waaruit de Koningin natuur lijk eerstgenoemde zal benoemen. Nu, in den heer Van Schaik heeft de Kamer een even kundig als sympathiek president: van de 96 uitgebrachte stemmen kreeg hij er 85. Onder de overige 13 waren 8 blanco-stem men. Ook de heer Schaper werd direct tot tweeden candidaat gekozen en dr. Beumer tot derden: zij verwierven resp. 63 en 62 stemmen, de overige stemmen waren ver deeld. En hiermee was, voor dezen eersten dag, de officieele agenda afgewerkt. Maar: De sociaal-democratische fractie zorgde voor een dessert, want zij vroeg liefst drie interpellaties aan De heer VLIEGEN wenscht te interpelleer-en over het gerucht makende rapport inzake de relletjes van het vorig jaar te Maastricht; de heer CRAMER over het rapport-Hillen inzake de toestanden in het interneeringskamp aan den Boven- Digoel en de heer ALBARDA over het toe zicht op de radio-uitzendingen, dit laalste natuurlijk naar aanleiding van het conflict tusschen de V.A.R.A. en de Controle-Com missie. Donderdag zal over deze aanvragen worden beslist. Voorloopig is dus de inter pellatie-schotel weer flink gevuld. De vergadering was hiermee geëindigd. De Koningin zal nu den president benoemen. En dan komen we Donderdag weer bijeen. HAGENAAR. Mr. Van Schaick, die opnieuw voorzitter "der Tweede Kamer wordt. Ii, tusschen was het maar goed, dat baron de Vos van Steenwijk op „soberheid" in het debat aandrong. Want: Dat deze keurige Eerste Kamer in de laalste jaren veel te lang van slof is ge worden en volop Twééde-Kamertje speelt, i9 hektnd. Ook nette menschen kunnen le veel praten I De intreepreek van den voorzitter was spoedig afgeloopen en toen deed hij het voor sts!, de Troonrede vanwege de Kamer met een Adres van Antwoord te beantwoorden. Hetgeen met 32 tegen 12 stemmen werd aangenomen: de sociaal-democraten en de vrijzinnig-democraten stemlen er tegen, omoat zij de ceremonie overbodig achten. Nu zij beteekent dan ook weinig en de Tweede Kamer beeft er al vele jareh geleden een eind aan gemaakt. Tenslotte werden de af-deelingen nog samengesteld maar daarmee was het openings-program ma dan ook afgeioopèn Woensdagmiddag zien we elkaar wéér. Gezellig! Tweede Kamer. In den namiddag kwam ook de Twééde Kamer bijeen. En: Hiér bood de Minister van Financiën aller eerst de Rijksbegpooting voor 1931 aan. Waarop de opperbode der Kamer, ouder gewoonte, het gewichtige, in een kartonnen portefeuille gebonden document, van de tafel deT regeering naar die des voorzitters sleepte. Welke ceremonie beteekende, dat de begroo ting was ingediend. RECLAME. 6061 VOOR DONDERDAG 18 SEPTEMBER. Bilversnm (1875 M.) Uitsl. AVRO-uitzen- ding. 8.019.45: Gramofoonpl. 10.00 10.15: Morgenwijding. 10.3012.00: Concert Arnhemsche Orkeslvereen. 12.152.00: Concert. AVRO-Kwintet. Mary Sablairolles (zang) 2.002.30: Gramo- foonplaten 3.003.30: Gramofoonpl. 3.304.00' Voor de dames 4.005.00: j Ziekenuurlje 5.00—5.30: Gramofoonpl. 5.306.45: Concert. Orkest van Cinema i Royal 6.457.15: Sportpraatje door H. j Hollander 7.157.45: Radio-Volks Universiteit. 8.00: Tijdsein. Praatje door Mevr. Ketelaarvan Goch over Zonne straal-dag. 8.109.10: Concert, Mando line-orkest „Sempre Avanti", Georgina IJdo Springer, viool. 9.1010.00: Concert Omroeporkest. 10.00: Persber. Vervolg concert. 11.00: Gramofoonpl. 12.00: Sluiting. Hnizen. Tot 6 uur 298 M. 8.009.15: KRO. Gramofoonpl. 10.00—10.30: NCRV Zang door Dameskoortje. 10.3011.00 NCRV. Ziekendienst. 11.3012.00: KRO. Gdosdienstig halfuurtje. 12.001.30. KRO. Concert. KRO-Trio. 1.302.00 KRO. Gramofoonpl. 2.00—2.45: NCRV. Gramofoonpl. 2.453.45: Cursus Fraaie Handwerken. 4.005.00: NCRV. Zieken- uurtje. 5.006.30: NCRV. Concert. Mevr. MulderBelser. alt, H.H. Wittpen, fluit, M. v. 't Woud, cello, G. Hengeveld, piano. RECLAME. 8811 „Gewone zeepsoorten kunnen veel onheil stichten. Moderne schoonheids-specialisten raden daarom het gebruik aan van metplantenoliëngemaakte zeep. Palmolive, uit zuivere palm- en olijfoliën samengesteld, werkt verfrisschend en is zelfs voor de gevoeligste huid onschadelijk." „Figaro", Kurfürstendaratn 200, Berlijn W. 13 verklaart CARSTEN, te Berlijn „Het dagelijksch reinigen der huid met Palmolive zeep vormt den grondslag van al mijn methodes, zelfs der meest ingewikkelde," vervolgt hij. In Herr Carsten's beroemden schoonheids-salon, waar elegante vrouwen uit de beste kringen der geheele wereld om advies komen, wordt uitsluitend Palmolive zeep aanbevolen voor de volgende eenvoudige be handeling, welke thuis door iedereen kan worden toegepast's morgens en 's avonds gezicht en hals twee minuten lang masseeren met uit Palmolive zeep en warm water verkregen overvloedig schuim. Met warm, daarna met koud water afspoelen. 24.592 schoonheids-specialisten, over de geheele wereld verspreid, bevelen mèt Leo Carsten deze methode ten zeerste aan. Ook U kunt haar toepassen .Begint nog heden! Blijft de Palmolive zeep, die zoo weinig kost, tevens voor Uw bad gebruiken, om Uwhuid jong, gezond en zacht tfc houden. wooa.A. „Moderne schoonheids behandelingen met ultra violette stralen of radio actieve prceparaten, heb ben in bepaalde gevallen stellig groote waarde. Denkt echter niet, dat de oudere, eenvoudigere methodes hierdoor buiten gebruik zijn gesteld", zegt Leo Carsten. 6.30—6.40: Koersen. 6.45—7.00: NCRV. Knipcursus. 7.007.30: NCRV. Joost i Sluis: „Algemeene wenken voor de verzor- j ging van ons pluimvee, in verband met den komenden winter". 7.308.00: NCRV. Cursus Maleisch. 8.0010.15: Herden kingsavond ter gelegenheid van het 40-ja- rig bestaan der Geref. Jongelingsvereeniging „Prediker 12la" van uit de Parklaankerk te Groningen. Sprekers: ds. P. Ch. van der Vliet en J. Bos. Muzik. medew. mej. Hoek stra, sopraan, H.H. Marinissen, tenor, L. Huizenga, orgel. 10.1510.25: Persber. 10.2511.00: Gramofoonpl. Daventry (1554 M.) 10.35: Morgenwij ding. 11.0511.20: Lezing. 12.20: Concert, F. Townson, sopraan, V. Hughes, viool, R. Sweetland, piano. 1.20: Orgel spel door R. Foort. 2.202.50 ^Gramo foonpl. 3.20: Kerkdienst. 4.05: Con cert, S. York Bowen, sopraan. 4.35 Orkestconcert. 5.35: Kinderuurlje. 6.20: Lezing. 6.35: Nieuwsber. 6.55: Markt berichten. 7.00: Pianospel door F. Da- RECLAME. 7820 vies. 7.207.40: Lezing. 7.45: Le zing. 8.05: Concert. Koor en solisten. - 9.20: Concert, Sextet, S. Nelis, sopraan. 10.05: Berichten. 10.20: Lezing. 10.35 Berichten. 10.4-512.20: Dansmuziek. - 12.2012.25: Televisie. Parijs „Radio Paris" (1725 M.) 12.50 2.20: Gramofoonpl. 4.05: Concert. 8.20: Tooneeluitz 9.50: Concert. Zange res, cellist en strijkkwartet. Langenberg (473 M.) 7.257.50: Gramo foonpl. 7.508.50: Orkestconcert 10.3512.15: Gramofoonpl. 12.30: Gra- mofoonplaten. 1.252.50: Orkestconcert 5.506.50: Orkestcpncert. 8.209.15 Concert, Orkest en cello. 9.20: Bach- concert. Daarna tot 12.20: Dansmuziek. Kalnndborg (1153 M.) 12.202.20: Or kestconcert. 3.205.20: Concert, Orkest lezing en zang. 8.2010.00: „Fane- vagt". Hoorspel van Otto Rung. 10.20 11.20: Orkestconcert. 11.2012.50: Dansmuziek. Brnssel (508.5 M.) 5.20: Trio-concert. - 6.50: Gramofoonpl. 8.35; „Moulins qui chantent". Operette van A. van Oost. Zeesen (1635 M.) 6.057.20: Lezingen. - 7.207.50: Gramofoonpl. 10.2012.20: Lezingen. 12.201.15: Gramofoonpl. 1.152.20: Lezingen. 2.202.50: Gra- mofoonplaten. '2.204.50: Lezingen. 4.505.50: Concert. 5.508.50: Lezin gen. 8.50: Orkestconcert m. m. van so liste. 9.20: „Heimkehr". Hoorspel van E. Moes en O. Rombacb. Daarna: Berich ten en tot 12.50: Dansmuziek. De jaien 1830 en 1831. Naar het dagboek van den Oudjager K. BOON. De toespraak maakte op allen een diepen indruk en vervulde ons met vernieuwde, tdele geestdrift! De kapitein scheen te ont- toerd, om een woord te spreken, doch ant woordde namens het corps door een saluut toet den degen. Toen klonk door de kerk- lewelven zijn commando: Divisie, marsch! !D het corps marcheerde naar de Breestraat, *aar wij door Burgemeester de Mey van streefkerk, curator der Hoogeschool, als volgt Werden toegesproken. ..Geachte kweekelingen van Leiden's Hoo- &esehool! Ook voor U is dan het oogenblik gekomen, waaiop gij, Uw letterkundige oefe tongen verlatende, uwen arm aan het herland en aan de verdediging van al w^t recht en heilig is, wilt leenen. Geluk! lachte jongelingen! daar mede; het doet U deelen in eenen roem, welke thans het ^nsohe oude Nederland vervult. Geluk met tot oogenblik, want het roept U tot het ver dien van di?n heiligsten plicht. God, die Aederlaoid zoo dikwijls redde, die zal óok onder zijne magtige bescherming nemen na voor ihet Vaderland en zijn heiligste regten gestreden te hebben- u tot uwe haard steden, tot deze stad, tot deze Hoogeschool behouden tem* voeren, om, na aldaar uwe letteroefeningen hervat en voleind te heb ben, de sieraden te worden van het Vader land, voor welk9 behoudenis gij strijden wilt. Vaart dan wel. Edele jongelingen! met het oog op God. moedig ten strijde! Wij zullen u. als overwinnaars zien wederkee- ren en onze geliefde Koning, het Vaderland, deze stad en de Hoogeschool zullen zich daarover verblijden! Leve de Koning! Zoodra deze toespraak geëindigd was, klonk het commando „Marsch" Langs Breestraat en het Noordeinde marcheerden wij door de Wittepoort tot buiten de stad, waar de schuiten lagen, die ons vervoeren zouden. Twee divisies der Leidsche schutterij en een detachement kurassiers begeleidden ons als eerewacht in voor- en achterhoede. Aller wegen bewoog zich een onafzienbare me nigte van alle rangen en standen, maar op aller gelaat en uit aller houding voelde men de meest hartelijke belangstelling en inge nomenheid met een corps, dat vrijwillig ten strijde trok, om vorst en vaderland te ver dedigen. Uit vele huizen werd ons het har telijkst: vaartwel! toegeroepen. Moeders hadden de tranen in de oogen, evenals vaders, broeders en zusters, het afscheid viel aan allen zwaar! Vrienden drukten ons de hand en zelf9 de hoogleeraren verlieten hun leerlingen tot het laatste oogenblik niet. t Het viel moeilijk onder dit alles onbe wogen te blijven! Zeven trekschuiten, opgetuigd met vlag gen en winqpels brachten ons naar Delft. Ordelijk verliep de inscheping, het bevel klonk: De touwen los! vooruit! Nu ging heteen onzekere toekomst tegemoet! Telkens en telkens weer, werden wij toe- gejuichd door de Leidsche burgers- die ons langs den weg nog een tijdlang vergezelden. In Leidschendam werd aangelegd. Harte lijk was daar de ontvangst; men deed met de meeste voorkomendheid alles om de weinige oogenblikken, dat wij er waren, op te vroolijken. De goede ontvangst, de flinke geest en de ons betoonde genegenheid stem den ons vol lof en erkentelijkheid voor de bewoners van Leidschendam. In Delft marcheerden wij de stad door en een uur later ging het met de trekschuit ver der naar Rotterdam. Door een onafzienbare menigte werden wij daar ontvangen, alsmede door een Com missie uit Predikajiten, geneesheeren en rechtsgeleerden. Wij wandelden de stad in, voorafgegaan door de muziek en de commissie, omgeven door de menigte, die ons toejuichte op on dubbelzinnige wijze! Steeds weer klonk het: „Leve de studenten 1 en het „Oranje bovenI" Op de Groote Markt sprak de Rotterdam- sche Gereformeerde predikant Sprenger van Eyk ons als volgt toe: „Welkom, moedige zonen van Miner val hartelijk welkom binnen onze muren! Wij, leden der onderscheidene wetenschappelijke faculteiten dezer stad, begroeten u als onze getrouwe broeders. Toen de wapenkreet van den troon onzes geliefden Konings uitging, was zij ook ons eenen Godsspraak. Ook ons doortintelde het heilig vuur der vaderlands liefde. Ook wij verlangden het zwaard van hetzelfde aan te gespen; maar deels onze ge vorderde jaren, deels de behoefte der bur gerij en het voortzetten onzer studiën ont zeiden het ons. Thans echter zien wij ons do:or u vervan gen en het is on9 zoowel tot eer als tot vreugd. Gij zijt toch uitgetogen voor de hei ligste, rechtvaardigste zaak en gij zult haar weten te verdedigen, of, is het nood, helpen redden. Gij zu'lt godsdienst met moed, deugd met dapperheid paren en, door voorbeeldige krijgstucht uwe redelijke krachten ver sterken Gij zult, zoowel in den krijgsdienst als in den tempel der wetenschappen, uw familien, de Leidsche Hoogeschool, ja het Vaderland tot sieraad en tot roem zijn; en keert gij in welstand, tot uwe haardsteden, in rust tot uwe studiën weder, dat dan, bij het groe nen van de palmtak de9 vredes, ook uwe lauwren dezelfde waarde in onze schatting verhoogen. Trekt henen I broeders, waar uw Koning het wil en het Vaderland roept! Onze beste wenschen zullen u vergezellen en, hetzij gij waakt of strijdt, zal ons ge meenschappelijk gebed, zoo voor u en uwe strijdgenooten van de andere Universiteiten, als voor onze dappere sohutterijen en de overige nationale legermacht ten hemel rijzen! God, de Almagtige zij uw leidsman. De Heer der Legerscharen uw zon en uw schild! VaaTt wel ILeve de Koning! Bloeye het Vaderland!" Het volk juichte, de muziek speelde, waar na de uitreiking der inkwartieringsbilletten bij de aanzienlijk9ten der stad volgde. Als om strijd beijverden dezen zich, om leden van ons corps aan huis te ontvangen. Van den eersten luitenant der schutterij, Ledeboer, ontving ik met Boomkamp een uitnoodiging bij Ds. Doesburg. Wij troffen er teven9 aan de heeren Everts en Exalto d'AlmaraSi Da avond ging te snel yoorbij onder de aangenaamste gesprekken, terwijL vele dronken gewijd werden aan onze tocht, het Vaderland en den Koning, tevens aan onzen gastheer en gastvrouw. Onvergetelijke 13e November 1830! Nooit zult gij uit mijn geheugen gaan. Steeds zult gij herinneringen in mij opwekken van wee moed en zelfvoldoening, gevoelens van er kentelijkheid en van vreugde! 14 November. Boomkamp en ik hoorden den volgenden dag 't was een Zondag in de kerk der Remonstranten, helaas slechts een kort deel der preek van den grooten kanselredenaar, den Hoog leeraar des Amorie van der Hoeven. Tegen elf uur was er appèl gekomman- deerd op de Groote Markt. Hier werd ons medegedeeld, dat wij den eerstvolgenden nacht om drie uur zouden ingescheept wor den, om naar den Moerdijk te vertrekken. Gedurende den ganschen dag ondervon den wij van de aanzienlijkste Rotterdam mers de grootste belangstelling. Ieder jager ontving o. a. een introductie voor de groote sociëteit in den Doelen. Daarvan werd na tuurlijk een druk gebruik gemaakt en wij werden er boven allen lof onthaald. Des avonds woonden wij nog een preek bij van Ds. van den Broek over Rich. 6: 13, waarna weder een genoeglijken avond volg de met een keurig souper ten huize van onzen gastheer, die tevens een indrukwek kende toespraak hield. Wij" namen tenslotte een dankbaar en welgemeend afscheid van het beminnelijk echtpaar, bij wie wij zoo veel goeds genoten hadden. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 9