ROCCO DUBOIS AGENDA. BUITENLAND. HEDEN: Den Burcht: Ver. van oud-leerlingen Ge nootschap M. S. G. Ledenvergadering 81/* u. Prinsenstr. 74: Evangelisatiebijeenkomsi 8 uur. Donderdag. Leidsch Volkshuis: Oogstfilm 81/* uur n.m. Prinsenstr. 74: E/angelisatieb'jeenkomst te 8 uur nam. Bodegraven (Openb. School Kerk straat.) Historische tentoonstelling. Geopend van 101, 36 en 710 uur. De avond- nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 15 tot en met Zondag 21 Sept a s. waargenomen door de apotheken G. F. Reysl, Steenstraat 35, telef 136 en A. J. Donk, Doezaslraal 31, télef. 1313. RECLAME. LA BONNE SOCIÊTÉ APPRENO DANSB A l'Academie de Danse 34 J.P.COENSTRA&T 34 8800 Telefoon 71909. DEN HAAG NEDERL. VEREENIGING VAN HUISVROUWEN, Afd. LEIDEN. Opening van een vereenigingslekaal. Mei een enkel woord hebben we gisteren r.og melding kunnen maken van de opening van het keurige zaallje der Leidsche buis vrouwen in hel perceel Hreeslraal 81. Het is aan den eenen kant maar goed, dat de opkomst der leden in den komenden winter wel niet altoos zoo groot zal zijn als gistermiddag, anders ware de voorzie ning in de gevoelde belhoefte middels de thans beschikbare ruimte wel zeer onvol komen te noemen. Doch op minder drukke dagen was de dag van gisteren, om eens een veelgebruikt woord van dezen tijd le bezigen, in het leven der Leidsche huisvrouwen niet een ..hoogtijdag"? stellen we ons voor, dat het in het vrij groote vertrek erg gezellig zal zijn. Voorzoover we dat gistermiddag in de volte konden beoordeelen, is het zaallje met smaak gestoffeerd en gemeubileerd; er heerscht geen overdreven luxe noch dito soberheid, kortom het geheel ademt een sfeer van huiselijke, knusse gezelligheid, waarin onze Leidsche dames ongetwijfeld gaarne zullen vertoeven. Namens de commissie van voorbereiding heeft mevr. C. F. SchotsN'ueboer het zaallje mitsgaders deszelfs inventaris aan het bestuur overgedragen, waarbij zij den wensch uitsprak, dat het thans verkregen bezit een periode moge inluiden van nog inniger samenwerking tusschen bestuur en huisvrouwen dan totdusverre en dat dit ver trek het contactpunt moge zijn van de huis vrouwen met den middenstand die hier de gelegenheid krijgt zijn artikelen te demon- streeren. Na een opsomming van de talloos vele ge schenken, welke van diverse zijden waren beschikbaar gesteld en voorlezing van een groot aantal telegrafische en schriftelijke ge- lukwenschen, droeg mevrouw Sohots de zaai aan het bestuur over. Daarop verhief zich de presidente der afdeeling, mevr. RomijnSjollema zich van achter den bioemenberg op en om den be stuurstafel en aanvaardde het lokaal met een toespraak, waarin zij allereerst allen hartelijk welkom heette. In het bijzonder richtte zij zich tot de zich voor deze gelegen heid gevormd hebbende commissie onder voorzitterschap van mevr. Schots, die den sloot tot de slichting heeft gegeven en dankte haar voor den grooten steun, welke het bestuur van haar heeft mogen onder vinden in 'het bijzonder ook de dames Maas en den Ouden, die geen moeile of tijd ge spaard hebben om alles voor de eerste ont vangst in gereedheid te brengen. Warmen dank bracht spr. ook aan allen, die hebben bijgedragen lot de inrichting dezer vertrekken, niel alleen uil erkente lijkheid voor de goede gaven, maar bovenal uit het groote medeleven, dat daarin tot uiting koml. Het is geenszins, aldus spr., dal zij zoo weinig huisvrouw zijn, dal wij buiten ons eigen intiem milieu behoefle hebben aan een gezelligheidslokaal, maar omdat wij een open oog hebben voor de belangen van de huisvrouw en meenen op deze wijze die belangen beter te kunnen behartigen. Uit wisseling van gedachten zal ons nieuwe kracht geven om ons eigen leven mei te meer opgewektheid onder de oogen le zien. Mevr Komijn eindigde met den wensch, dat allen een prelligen indruk van dezen eersten middag zullen medenemen en dat vele leden elkaar hier nog dikwerf zullen mogen terugzien (applaus). Nadat thee met gebak was rondgediend, voerden nog verscheidene dames het woord. Mevr. Oppenheimer bracht de gelukwen- scheu over van het Hoofdbestuur en uitte de hoop, dat het toekomstige verenigingslokaal de afmetingen zal bezitten van de groote Stadsgehoorzaal-, mevr. Patoir uit Rotter dam liet haar felicitaties namens de atdee- lingen Rotterdam en Overschie vergezeld gaan van een bureaulampje, terwijl mevr. Collard namens de afdeeling Den Haag de hartelijke gelukwenschen overbracht. Tijdens de daarop volgende receptie kwa men nog vele leden en der vereeniging wel gezinde vrienden en vriendinnen het be stuur met deze nieuwe aanwinst compll- pnenteeren, BUURTVEREENIGING „EENSGEZINDHEID" Uitslag van den ballonwedstrijd. Van de op 30 Augustus ,jl. door de Buurtvereniging „Eensgezindheid" gehouden ballonnenwedstrijd zijn tien kaarten binnen gekomen, waarvan de volgende vijf het verste weg zijn gevonden; le ballon van Jerry Friedhof te Dan- tun.adeel bjj Dokkum; 2e ballon van Bernard van Vliet te Grootebroek bij Enkhuizen; 3e ballon van Jan Meilof te Hoogkarspel N.II.: 4e ballon van Leni Filippo te Wheere, gem. Hoogwoud N.H.; 0e ballon van Ada Verbeek te Heer Hugowaard N.H. Aan deze kinderen zal een prijsje worden uitgereikt. Gisteravond is een onbekend gebleven auto, komende uit de richting OegstgeeM legen de boomen vgin den overweg aan den Hooge-Morschweg gereden, waardoor deze zwaar werden beschadigd De automobilist reed onmiddellijk na de aanrijding met groote snelheid terug Zaterdag 20 September zal de Neder- landsche spoorwegen een goedkoope trein 1ste, 2de en 3de klasse van Amsterdam Haarlem en Leiden naar Antwerpen laten loopen. Inlichtingen zjjn aan het slation le ver krijgen. Naar wij vernemen zullen ook het 4de R. I. en het 6e R. V. A. alhier deel nemen aan de op 24 en 25 dezer in Noord- Limburg te houden groote legeroefeningen. ZOMERCONCERT PIETERSKERK. Di Moorlag. Jaap Stotijn. Leo Mens. Jacques Perk sprak van ..gebeeldhouwde" sonnetten, noemde ze leekenend „kinderen der rustige gedachte". Veertien versregels imet een wereld van gedachten Elk woord, elke rust, elke verbinding helpt die gedacb- tenwereld dragen. In den Malhilde-cyclus ikomen sonnetten voor, waarin meer slaat dan in boeken van honderden pagina's druks. Bach heeft kleine stukken geschreven in zoo geserreerden, gesloten, stijl met zoo al-omvattenden geestelijken inhoud dal bij het zoeken naar een doeltreffende karakte ristiek Perks woorden zich als vanzelf aan melden. Is het niet een wonder zooveel le zeggen in het 'bestek van dat kleine prelu dium in e uit den derden Pelersband? Het geeft, juister gezegd het is de ontroering, die enkele zinvolle woorden kunnen dragen, die in steen zijn gebeiteld om de gedachte aan iets groots of ïefs moois of iets vreese- lijks levendig te houden. Dat kleine prelu dium is een geweldig drama. En de in den- zelfden lapidair-stij! geschreven fuga, op het preludium geïnspireerd, is er de bekroning van. Met dit sublieme meesterwerk heeft Mens zijn tweede zomerconcert geopend. Ook het andere orgelnummer van het pro gramma was van Bach (le deel uit de trio- sonale in d) behoorende lot de in velerlei zin merkwaardige composities, waarin drie zelfstandige stemmen op drie tastaluren hun spel en tegenspel voeren. Mens heeft zich in deze belangrijke stukken de perfecte organist geloond, de organist die met den ernst dien Bach vraagt hel werk technisch en muzikaal voorbereidt, die daaraan het recht en de waardigheid ontleent om Bach te brengen lot den beschaafden muziekge voelige, om de juiste registreering ie vinden in die sonaten is een werk van eindeloos probeeren. De vertiouding tusschen de beide manualen en het pedaal is nog niel wat het zijn kan. De basstem was te weinig pregnant. Di Moorlag heeft hel slotgedeelte der solo-cantate voor 6opraan (No. 184) van den grooten cantor voorgedragen. Ze is een zangeres met zeer sterke kwaliteiten. Haar stem bezit karakter, glans en. vooral bij Bach onontbeerlijk, noblesse. Zij voelt Bachs kinderlijken eenvoud, zijn vreugde, zijn lijden zuiver aan. verheft haren zang lot kerkzang, tot gewijden zang. Ze zingt BaCh met niet genoeg te prijzen, schier instru mentale, accuratesse. Haar lage tonen geven wat weinig geluid en ze zal goed doen als ze dit euvel bestrijdt. In het midden, maar vooral in de hoogte, heeft de stem onge- meene bekoring. Ook in de beide aria's van Mozart en Handel hebben we genoten van haar fraaie zangkunst en van haar voor treffelijke muzikale uitbeelding. Stotijn, de meester-hoboïst van hel Resi dentieorkest, verleende eveneens solistische medewerking voor dit concert. Men weet wat dit beteekent. Daar behoeft niet meer over uitgeweid te worden. Laat ons vol staan met de vermelding, dat hij ons we derom in verrukking heeft gebracht door den prachligen toon van zijn prachtig instrument. Het is altijd een genot dien warmen levenden toon. even vibreerend, volumineus en van groote draagkracht tot in het teerste pianissimo, te hooren. Een oude Ilaliaansche sonate van Marcello dwong bewondering af, maar bovenal een variationen-satz van Weissmann, een Buitsch componist, hij is directeur van hel conservatorium in Stuttgart, heeft ons ge troffen. Een stuk van soliede Duitsche fac-. tuur, dat in wezen zijn grond vindt in Brahmsc'he romantiek, maar met een zeer aantrekkel ijken modernen diraad door weven Frisch, geestig werk met vaak op vallende klanken, door en door muzikaal. Stotijn heeft het prachtig voorgedragen. Ook dient hier Mens te worden genoemd voor de voortreffelijke wijze waarop hij deze lastige partij, die hij door de te lage stem ming van hel orgel een halven toon hooger moest transponeeren, heeft uitgevoerd. Voor den mooien en belangwebkenden avond is veel belangstelling van de zijde van het publiek betoond. VOETBAL. OM DEN TRIANON-BEKER. Het 6de R. V. A. door een 80 overwinning op de L. P. S. V. winnaar. Gisteravond werd op het Pomonatcrrein de laatste wedstrijd van de Trianon-beker- competitie gespeeld tusschen het 6de R. V. A. en de L.P.S.V. De militairen, die tot dusverre al hun wedstrijden hadden gewonnen, hadden aan een gelijk spel reeds voldoende om voor het eerste jaaa* op den beker beslag te leggen, terwijl een overwinning der politiemannen een be slissingswedstrijd tusschen deze heide riva len noodig zou maken. De militairen hebben het intussehen zoover niet laten komen; zij maakten dankbaar gebruik van de vele goede voet ballers, die momenteel voor herhalingsoefe ningen onder de wapenen zijn en brachten een zeer sterke combinatie in het veld, waartegen de politie bij lange na niet bleek opgewassen Na 10 minuten was de stand reeds 30 in het voordeel der militairen en toen de rust werd aangekondigd, hadden zij nog één doelpunt aan deze score toegevoegd. De tweede belft was een copy van de eerstehoe de politic ook zwoegde voor het zoozeer verdiende tegenpuntje, het lukte niet en geleidelijk werd de score opge voerd tot 8—0. De enthousiaste politie mannen liepen tegen de veel meer gerou tineerde tegenstanders van het kastje naar den muur en verdienen een pluim voor hun kranig volhouden. De eindstand luidt: gsp.gew.gel.verl.pnt. v.—t. 6de R. V. A. 4 4 8 17— 3 Scheidsrechters 4 2 115 1313 Politie 4 2 2 4 13—14 Post 4 112 3 11—14 Bel.ambtenaren 4 4 6—rie B.E.C.A.S.C. Voor den a.s Zondag te Delft te spelen competitiewedstrijd. B E. G.A S C. is het A. S. C.-elftal als volgt vastgesteld: Fiellieltaz Goethart Josson Lefrandt Brouwer de Jongh Tjiam Janssen v. d. Putten Schmidt de Ruiter v. d. Leeden De wedstrijd vangt aan le halfdrie. BOKSEN. WEDSTRITDEN VAN „DE PUGILIST". Hel gaat blijkbaar vrij goed met de Leid sche boksvereeniging „De Pugilist"! Reeds heel in den aanvang.ya.il hel seizoen heeft zij het aangedurfd natkVfrhle wedstrijden te organiseeren en zij fyeeft daarbij het zeer talrijke publiek in de groote zaal van Con cordia een welverzorgd programma voorge zel, dal alferwege waardeexing heeft ge vonden. Deelgenomen werd door boksers uil Leiden, Amsterdam, Den Haag en Roller- dam. De partijen, die afwisselend onder lei ding slonden van de heeren Scharroo, uit Den Haag, en Limburg, uit Rotterdam, pingen alle over 3 ronden van 3 minuten. De Amslerdamsche deelnemers werden ver zorgd door den bekenden bokser Karei Miljon voor wien men op dezen avond vruchteloos een tegenpartij had gezocht....! Al le goed boksen blijkt ook nog bezwaren mee le brengen I Begonnen werd met de partij Pijlak (Den Haag)Floris (Amsterdam). Laatstgenoemde was in den aanvang sterker en verzamelde toen vrij veel punten. Geleidelijk kwam de Hagenaar echter beter in vorm en vooral z'n verdediging met fraai duikwerk bracht de handen der toeschouwers eenige malen op elkaar. In de derde ronde scheen hij een oogenblik groggy, doch de gong bracht red ding. Pijlak won op punten, hetgeen mis schien meer was dan hij verdiende. Roelandse (Leiden) leverde een moedig ge vecht tegen Goojaards (Amsterdam), doch de veel betere stijl van laatstgenoemde gaf den doorslag, vooral ook doordal de Leidenaar vergat de in dit geval eenig juiste methode toe le passen, namelijk den strijd op den korten afsland. Freeke (Leiden) en De Nys (Amsterdam) zorgden voor de noodige vroolijkheid door een soort demonstratie te geven van boksen, gecombineerd met worstelen. Het was een genoeglijke vechtpartij, waarbij harde klap pen werden uitgedeeld, doch die met boksen eigenlijk niet heel veel te maken had. De partij eindigde onbeslist. Van Weizen (Leiden) hield zich aanvan kelijk uitstekend tegen De Bruin (Den Haag), doch de meer geroutineerde Hagenaar wachtte rustig zijn kans af en zag die Teeds in de tweede ronde. Een geweldige rechtsche op de kaak bracht den Leidenaar geheel van de wijs en na eenige oogenblikken stak hij dan ook de hand op ten teeken van overgave. Op een aanmerkelijk hooger plan stond het werk van Heusden (Leiden) in de match tegen H. Faassen (Amsterdam). Er bleek in den beginne weinig verschil, maar allengs demonstreerde zich een iels betere en vooral „hardere" aanval van den Leidenaar. In de tweede ronde werd Faassen door de gong van den knock-out gered. Heusden won ten slotte op punten. De laatste partij voor de pauze tusschen Galjard (Den Haag) en Witvliet (Amster dam), eindigde al in de eerste ronde met diskwalificatie van den Hagenaar, die zijn tegenstander door een slag in den nek builen gevecht stelde. De tweede helft van het prograjnma is geopend met een huldiging van de heeren Van der Vlist Sr. en Jr., die nadat een oude kwestie is opgelost na langen tijd weer lot hun oude vereeniging zijn terugge keerd. Scheidsrechter Limburg hield een aardig speechje, terwijl de heeren Van der Vlist bloemen ontvingen, benevens een fruilmand en een aschbakje. Onder luiden bijval kwam Van der Vlist Jr thans in den ring tegen den Rotterdammer Salfischbergen, die pas zijn achtste partij bokste en zich uit stekend heeft geweerd. Stellig; Van der Vlist, die een der beste boksers ujt zijn klasse is, was sterker en hij won dan ook welverdiend (tot groot enthousiasme van het publiek), doch de door den Rotterdammer gevestigde indruk was toch een zeer goede. Het was zijn eerste nederlaag! Langerak (Rotterdam) verloor op punien van C. Faassen (Amsterdam), die zijn kracht zocht in lijf-aan-lijf-werk, en dit deed met veel succes, terwijl Marijt (Leiden) tot slot van den avond een kleine, doch verdiende zege behaalde op De Vroome (Amslerdam). Langerak ontving den extra-prijs voor den mocdigslen bokser, Van Weizen en Goojaards die voor den beslen stijl DE ALGEMEENE TOESTAND. Rondom den Volkenbond. De Duitsche minister Curtius besprak in het vervolg van zijn rede ter Volkenbonds vergadering de kwestie der minderheden, waaraan de Duitsche regeering groote be- teekenis hecht. Het standpunt van Duitsch- land is nog precies onveranderd. Dt. Curtius besprak vervolgens het plan van Rriand inzake de Vereenigde Staten van Europa en hij verklaarde: Geen land heeft meer belangstelling voor verbetering van den toestand in Europa dan Duitschland. Geen land kan dringen der de aaneensluiting van alle landen van Europa wenschenNa jaren onder ue zwaarste offers een verzoeningspolitiek ge voerd te hebben, verkeert Duitschland thans in een toestand, die aanleiding tot ernstige ongerustheid geeft. Dit zou niet mogelijk zijn geweest, wanneer reeds vroe ger een internationale aaneensluiting had plaats gehad. Het geheele probleem van Pan-Europa moet naar een'studiecommissie verwezen worden, in welke alle landen ver tegenwoordigd zijn, wier deelneming wen- schelijk is Dr Curtius besprak vervolgens de eco- nomisch-politieke resultaten en betoogde: Overal, met slechts weinig uitzonderingen, heerscht de grootste economische depres sie. Daardoor is de gedachte aan een Euro- peesche samenwerking op economisch ge bied ontstaan. Duitschland js bereid hier aan mpde te werken. Duitschland heeft het grootste belang bij dc meest-begun6tigingsclausule. De Duit sche regecring denkt verder aan de kwestie van de kapitaalmarkt, want het is totaal oneconomisch, wanneer in bepaalde landen een ongehoord hooge rente moet worden be taald. In dit verband juicht de Duitsche delegatie het voorstel van den bondskan selier Schober toe. Dr. Curtius betoogde tenslotte, dat het niet gaat om kleine^ voordeelen voor een korten tijd te verkrijgen, doch om voor een langen termijn het economisch bestel van Europa te regelen De Fransche afgevaardigde Procope hield dan een koTte rede, waarna de Chilva Vilaeas een lans brak voor de eco nomische Wereldconferentie in het jaar 1931. De Roemeensche minister van Buiten- landsche Zaken, Mironescu, noemde als belangrijkste oorzaken van de economische wereldcrisis de dumping door een zeer groot rijk. waarbij hij op Sovjet-Rusland zinspeelde. De gevaarlijke communistische onlusten verontrusten vele landen. Verder kwam Mironescu terug op verschillende andere gebeurtenissen, zooals de Rijnland- ontruiming en de conferenties van Londen en Den Haag. Roemenië zal toetreden tot de faculta tieve clausule van dc verplichte arbitrage en ook het verdrag ratificeeren betreffen de den financieelen steun aan de aange vallen staten. Zaleski, de Poolsche minister van Bui- tenlandschc Zaken, verklaarde accoord te gaan met de eischen van Henderson, in zake de ontwapening, doch voegde daaraan toe, dat de staten hun veiligheid niet uïfc het oog mogen verliezen. Door een optreden, waarbij met die cischen geen rekening wordt gehouden, zou de vrede in gevaar kunnen worden ge bracht. Zaleski verklaarde zich voor de verster king van de volmachten aan den Raad, ten aanzien van zekere preventieve maat regelen tegen den oorlog. Na verdere uiteenzettingen van Zaleski, Bianco (Portugal), Khan Ala (Perzië), welke laatste de ratificatie van de facul tatieve clausule aankondigde, deelde de president, Tituleski^nede dat een ontwerp resolutie was ingediend, volgens welke een bijzondere studiecommissie met medewer king van het Volkenbondssecretariaat met de taak zal worden belast voor de volgende jaarvergadering van den Volkenbond een rapport uit te werken betreffende het vraagstuk van een Bond van Europeesche Staten. Deze resolutie zal in de zitting van heden in stemming worden gebracht. De vereeniging der bij den Volkenbond geaccrediteerde journalisten heeft gisteren haar traditioneel noenmaal gegeven, waar de voorzitter der Volkenbondsvergadering en de voornaamste gedelegeerden aanzaten. Curtius, Henderson en Briand hielden toe spraken, waarin, half op luimigen, half op ernsligen toon schamplichten op den poli- tieken loesland geworpen werden. Dr. Curtius sprak over de synthese tus schen nationalisme en internationaal ver antwoordelijkheidsgevoel. Tusschen deze beide polen moet de harmonie tot stand komen. In dezen geest moet aan het herstel van de wereld gewerkt worden. Henderson ging kortelings in op de com mentaren. die in de pers verschenen zijn naar aanleiding van zijn bekende ontwape ningsrede en verklaarde, dat tusschen hem en Briand slechts meeningsverschillen over de methode, niet over het doel bestaan. Briand begon met op aangrijpende Slresemann te herdenken en verklaardj dat geen teleurstelling of tegenslag der staatsman, die den vrede wil. zal mogei weerhouden zijn vredespolitiek Voort "le zetten. Volharding is één der eersle voor waarden voor den staatsman, die den vred< inderdaad wil. en mocht hij door'zijn vré despolilick eens worden ten val gebracht, dan zal deze staatsman met des te groole energie zijn politiek van den vrede voortzet ten en trachten weer op te staan en aai het bewind te komen om opnieuw voor dei vrede le kunnen werken. Deze woorden, di cc-n duidelijke toespeling waren op de ge varen, die Briand in Frankrijk bedreigen die de stellige belofte inhielden dat Brian< in ieder geval de vredesslaalsman zal blij ven, die hij op het oogenblik is. lokten don derende toejuichingen van alle aanwezige uit. Ook waren deze woorden natuurlijk be slemd als een aansporing aan Curtius on eveneens vast in zijn schoenen le 9taan. DUITSCHLAND. Na de verkiezingen. Uil hei gisteren onder de lelegrammei vermeldde communiqué over den kabinets raad blijkt voldoende, dat het kabinet niet aan denkt heen te gaan. dcoh men wa het er over eens. dat de politieke beslissir. aan den nieuwen Rijksdag dient te wordt: overgelaten. Daar onmiddellijk na de ver kiezing van den president v3n den Rijksda; de noodverordeningen, die na de ontbindinj van het vorige huis door de rijksregeerin; zijn uitgevaardigd, zullen moeien woTden be sproken, zal de nieuwe Rijksdag spoedig ir de gelegenheid zijn zijn meening over hel kabinet-Brüning le uiten. Wil dit kabinet all parlementair kabinet aan het bewind blij ven, dan heeft het in elk geval de hulp de sociaal-democraten noodig. Om dit le berei ken moeten weder onderhandelingen worde: gevoerd, maar het schijnt, dat het legen woordige kabinet nog een tweetal weke wil wachten alvorens hiermede een begin te maken. Groote haast is trouwens niel noodig, daa 13 Oct. de Rijksdag pas bijeenkomt, gelij! men weet. Rijkspresident Hindenburg woon zelfs in Frankenland de manoeuvres bij. Inmiddels heeft de National-Liberale Kor respondenz, het officieele orgaan van d Duitsche Volkspartij, zich uitdrukkelijk ui gesproken tegen een samenwerking met d< nationaal-socialisten en toenadering tus schen de middenpartijen verlangd. Daarentegen heeft graaf Westarp als zij: meening te kennen gegeven, dat Bruning oo een poging moet doen om met de nationaal socialisten een regeering te vormen. Hitier heeft gisteravond te München sproken. Hij zeide o.a.: De beteekenis van de overwinning moe daarin gezien worden, dat de bewegnig ziel thans een plaats veroverd heeft in de open baarheid. Het is belachelijk in de vormin* van een nieuwe regeering het doel te ziei van de nationaal-sociali9tische bewegin; Voor sde naliónaal-socialislen is het parle ment niet doel op zich zelf, doch slecht een middel tot het doel. De overwinning va 14 September is geen leeken tot uitrusten 107 man slaan thans op een legaten grond slag; zij zullen toonen, dat de nationa.il socialisten niet alleen de massa's kunnen be heerschen, doch ook dat zij lloretschermen kunnen. Op dezen grondslag zullen d{ nationaal-socialisten iedeTe mogelijkheid uil builen, welke hen nader kan brengen tol hun doel. Hitier besloot zijn redevoering, die meen aangehoord werd door talrijke vertegenwoor digers der buitenlandsche pers, met den be zwerenden oproep niet te vertwijfelen strijd gaat door. ENGELAND. De werkeloosheid. Te Londen zijn de besprekingen tusschen de arbeiderspartij en de liberalen over het vraagstuk der werkeloosheid hervat. De regeering was vertegenwoordigd doo Vernon Hartshorn, Lord Privy Seal, ca Lees-Smith, postmeester-generaal, de libe ralen door den markies van Lothian en S eebohm-Ro wntree Het aantal werkeloozen is gestegen to 2.139.571! POLEN. Een proteststaking te Warschau Sovjet-handelsbedrog. Gisteren hebben de socialisten de reeds vroeger aangekondigde proteststaking van 24 uur tegen de arrestatie der Sejm-leden geproclameerd. Er namen 5000 arbeidcis aan deel. In alle fabrieken werden betoo gingen gehouden. Interessant is, dat het initiatief tot de staking genomen is door de vakbonden en niet door de socialisti sche partij, die uitdrukkelijk verklaart, dat zij de staking niet heeft gewild. De staking beperkte zich tot Warschau en het trampersoneel deed in overleg me de stakingsleiding niet mee. De Poolsche bladen deelen mede, dat to Lodz een groote opwinding is veroorzaak door een bericht, ontvangen door strieelen te Lodz uit Koningsbergen. Du de Jaarbeurs' waren n.l. in het. pavi!joeD der Sovjets verschillende textielgoederea» voorzien van Russisch stempel, tentoonge steld. Toch hebben de industrieelen uit Lodz, die de Jaarbeurs bezochten, boven allen twijfel vastgesteld, dat het r ren zijn, welke te Lodz gefabriceerd waie en indertijd door de Sovjet-handels- e.e gatie te Lodz gekocht waren. Merken e Lodzer fabrieken zijn verwijderd en bo sj wistische er voor in de plaats gesteld, zijnde goederen der grootste Sovje brieken. lodz De organisaties der fabrikanten te hebben besloten tegen deze handel^Uze de Sovjet-handelsdelegatie een pr° e te dienen. j

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 2