71st® Jaargang WOENSDAG 17 SEPTEMBER 1930 No. 21627 fficieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cta. per regel toot advertentiên uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ona Blad gevestigd rijn Voor alle andere advertentiên 35 Cts. per regel. Kleine Adverlentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdag? en Zaterdags 60 Cts. bij een maximum aantal woorden van 80. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35, pér week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post f. 2.35 portokosten. ƒ018 ,.0.18 nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. HINDERWET. iurgemeester en Wethouders van Leiden ingen ter algemeene kennis, dat door hen beslissing op het verzoek van: a. de L*ma Backer en Co. om vergunning tot het ichten van een caramelfabriek in de ceelen Caeciliastraat Nis. 59 en Turf- kt No. 8, kadastraal bekend Sectie H. 2819 en 2521 en b. de firma Dros en ebrs. Tieleman om vergunning tot het chten van een zeepfabriek op het perc§el teTwoudsche weg, kadastraal bekend ie 0. No. 1263 is verdaagd. AUG. L. REIMERINGER, Weth. Lo.-Burgemeester. VAN STRTJEN. Secretaris. tiden, 17 September 1930. 8869 De De BEVOEGDHEID TOT STEMMEN BIJ VOLMACHT. Burgemeester en Wethouders van Leiden tken bekend, dat een kiezer, met inacht- ^ming van het in de Kieswet bepaalde, be- oegd is bij volmacht te stemmen, indien zijn «oep of werkzaamheden medebrengen, dat herhaaldelijk of althans gedurende het ideelte van het jaar, waarin de stemming woonlijk valt, werkzaam pleegt te zijn lilen de gemeente op welker kiezerslijst hij ■oorkomt, mits zijn afwezigheid, indien hij durende het tijdvak of de tijdvakken, aarin hij aldus werkzaam is, een of meer alen in die gemeente terugkomt, als regel Ikens langer dan drie dagen duurt. Mede is, met inachtneming van het in de leswet bepaalde, bevoegd bij volmacht te Smmen de vrouw, welke, gehuwd met een her, die voldoet aan de bovenvermelde lorwaarden, met haar man. in verband met beroep of werkzaamheden, afwezig leegt te zijn. kiezerslijst wijst aan, welke kiezers oegd zijn bij volmacht te stemmen en welke verkiezing zij daartoe be- egd zijn. aanwijzing geschiedt niet dan nadat belanghebbende een daartoe strekkend met denen omkleed verzoekschrift aan het smeentebestnur heeft ingediend; de indie- mcet geschieden vóór 1 Januari en eerder dan 1 October van het vooraf- &nde jaar. Formulieren voor de bedoelde uzoekcchriften zijn van 15 September tot met 31 December ter gemeente-secretarie olelocs voor de kiezers verkrijgbaar. De belanghebbende, die een verzoekschrift bovenbedoeld heeft ingediend en die van gevraagde bevoegdheid gebruik wil aken, doet daarvan in persoon mededee- ter secretarie van de gemeente, op wel- kiezerslijsi hij moet voorkomen, aan den irgemeester of aan den daartoe door dezen ingewezen ambtenaar. De mededeeling kan Gebieden zcodra het verzoek is ingediend, ~cb niet later dan een week na den dag der didaatsielling. Hij geeft daarbij op naam en voornamen, sleekening en piaats van geboorte van zelf en van den door hem aangewezen machtigde. Van de aanwijzing wordt een schriftelijke ilmacht opgemaakt. De volmacht wordt or den kiezer en door den burgemeester of door dezen aangewezen ambtenaar '.rteekend Een afschrift van de volmacht ordl den kiezer uitgereikt De gemachtigde moet in persoon ter secre tie van de gemeente mededeelen, dat hij volmacht aanneemt. Van de aanneming 'ordt aanleekening gedaan onder het ongi- der volmacht; deze aanteekening wordt '<t den gemachtigde en door den burge- «ester of den door dezen aangewezen- öibtenaar onderteekend. Indien de aan- ticing niet reeds gelijktijdig met de aan- %ing heeft plaats gevonden, geeft de bur gmeester of de door dezen aangewezen mbtenaar onverwijld van de aanwijzing :-onis aan den gemachtigde met oproeping binnen vijf dagen ter secretarie de vol- a?cht te komen aannemen; is binnen dien mhjn de volmacht niet aangenomen, dan zij vervallen en kan de kiezer niet op- *uw voor dezelfde verkiezing een gemach- ''6 aanwijzen. -Vis gemachtigde mogen slechts aange ven worden zij, die in de gemeente be- zijn tot het deelnemen aan dezelfde ^kiezing. Indien de kiezer een gemachtigde •*!t aangewezen vóór de vaststelling van kiezerslijsten na de vaststelling dier lijst •cht blijken, dat de gemachtigde niet aan eisch voldoet, wordt de volmach! als '■'vallen beschouwd en kan de kiezer niet biieuw voor dezelfde verkiezing een ge- l^ehtigde aanwijzen. I Een kiezer mag niet meer dan éón aanwij zing als gemachtigde aannemen, behoudens dat ,hij een tweede aanwijzing mag aan nemen, indien beide aanwijzingen zijn ger schied door personen, die tot zijn huisge- nooten behooren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, AUG. L. REIMERINGER, Weth. lo. Burgemeester. De Secretaris VAN STRIJEN. Leiden, 16 September 1930. 8870 DE GEMEENTE-LEENING VOLTEEKEND. Naar wij van bevoegde zijde vernemen is de vier procents obligatieleening ad f. 2.000.000 der gemeente Leiden ruim schoots volleekend. KON. NEDERL. MAATSCHAPPIT VOOR TUINBOUW EN PLANTKUNDE. Eerste wintervergadering der Leidsche afd. Gisteravond werd onder voorzitterschap van den heer J. G. Ballego de eerste verga dering van de wintercampagne in de afdee- ling Leiden gehouden. Spreker uitte den wensch, dat het leven in de afdeeling zou blijven zoo het is, dat de geestkracht zal blijven bestaan en dat de werkzaamheden dezen winter aangenaam en leerzaam zu1- len verloopen. Op het verhandelde in het zomerseizoen werd even een terugblik gèworpen en het deed den voorzitter genoegen te kunnen mededeelen, dat dr. J. W. G. Goethart een Koninklijke onderscheiding werd verleend en dat de ondervoorzitter der Mij., Baron van Pallandt van Ror- .ödaat op zijn 70sten verjaardag door het II. B. gehuldigd was De excursie naar den Hortüb en Wassenaar waren schitterend geslaagd; die naar de IIaag9che parken en plantsoenen jammerlijk mislukt, dooi de geringe medewerking van de Haagsche afdeeling. Besloten werd het bestuur der 3 Oclober- Vereeniging een verguld zilveren medaille ter beschikking te stellen voor het a.s. bloe mencorso. Na voorlezing der notulen, die ongewij zigd werden aangenomen en ballotage van een nieuw lid, werd de zilveren eeremedailte voor 25-jarigen trouwen dienst uitgereikt aan den heer Beekman, die 25 jaren bij den heer G. F. Hemerik in dienst was. De voorzitter deed dit op zeer hartelijke wijze, de heer Beekman is iemand van den ouden stempel, die liefde voor planten koes tert en een prettige verhoudfng met den patroon mogelijk is De heeren C. F Hemerik. T v. d. Berg cn J H. Smit werden benoemd als jury-leden voor het puntenstelsel; naar de Alg. Verg. werd afgevaardigd de heer C. F Hemerik, terwijl als plaatsvervanger werd aangewe zen de heer D de Jongh. Van het oude puntenstelsel zal dit jaar eenigszins worden afgeweken in dien zin, dat er nu voor iedere bijeenkomst een spe ciale cultuur zal worden gevraagd; buiten dien zullen alle andere bloemen of planten welkom zijn. De heeren de Jongh en Albers contro leerden de rekening en verantwoording van de huldeblijk-commissie Witte. Deze werd accoord bevonden en den secretaris-pen ningmeester der commissie dank gebracht voor de accurate afwerking. Na de pauze besprak de heer J. Mater de vraag of het mogelijk is in de maand Maart een vak met bloeiende Violieren te hebben. Na deze vraag beve^li^nd te hebben inge leid. ontstond er een zeer aangenaam debat. De heer C. F. Hemerik deelde hierna mede, dat aan de schitterend gekweekte, dcor den heer Kriest ingezonden planten van Justicia Carnea het hoogst aantal pun ten was toegekend pn da! de inzending be stekken van den Hortus en de Dahlia zaailing van den heer Ballego eervol ver meld werden. Nadat de heeren Ballegd, Maler en Kriest een en ander hadden medegedeeld over hel dcor hen en den Horlus ingezondene. sloot de voorzitter deze perste bijeenkomst welke waarschijnlijk doordat het nog te lang dag is, slechts matig was bezocht. AUTOBOTSING TE DEN HAAG. Gistermiddag te ongeveer 2 uur heeft in de Rijnstraat en de Lekstraat, nabij het Staatsspoorslation te Den Haag een botsing plaats gehad tusschen een Ford-auto, waarin gezeten waren de 27-jarige W. S. en de 27-jp.nge A R beiden uit Leiden en een vracht au to van Van Gend en Loos De heide inzittenden van de Ford-auto bekwamen snijwonden in het gelaat en werden naar een ziekenhuis overgebracht; hun auto werd zwaar beschadigd. DE LEIDSCHE STADHUISBOUW. DE MEENING VAN HET R.-K. BOUWBLAD. In aansluiting op hetgeen wij reeds me dedeelden over de meening van het ,,R.K. Bouwblad" over het plan-Dudok betreffende het Leidsche Raadhuis laten wij hieronder dit gansche artikel volgen. Dit bouwblad schrijft: Na lange en afmattende barensweeën wij denken hier aan de vele instanties, ver gaderingen, rapporten, besprekingen en schrifturen..die er aan zijn te pas gekomen heeft het plan voor het nieuwe raadhuis van Leiden het levenslicht aanschouwd. Het is nu juist niet het dankbaarste moment om eventueple bezwaren tegen de architec tuurrichting. die het vertegenwoordigt te opperen Toen men Dudok koos als ontwer per, wist men wal men had te wachten Het was de derde vrucht van monumentaal ka liber, die men te rijpen hing aan den tak, door hem geënt op den Nederlandsche bouw. stam. Wat iemand, die hel ontwerp vóór anderen had gezien, ons antwoordde op de vraag: hoe is het? bleek zonder reserve juist Het is.... Dudok! Het kan dan ook haast niet anders, of het wordt door de opdracht gevers met instemming ontvangen. Wat men wenschte, is geschied: het oude is gespaard, het nieuwe staat er tot onheil of tot heil, zonder blikken of blozen, tegenover en te genaan. Zij, die bij voorbaat overtuigd waren zijn nu eerst recht gewonnen, zij, wien bij voorbaat de schrik al om het hart sloeg, zijn een keer te meer verslagen. Zij, die het colombarium te Westerveld doorproeven en bewonderen, zijn opnieuw geëxalteerd, zij, die het laken en verafschuwen, zijn opnieuw hevig ontzet. Eere, wien eere toekomt! De planindee- ling is niet kinderachtig. De ligging in het stadsbeeld is. gegeven Dudok'9 architectuur- ppvatting, opgelost met klaarblijkelijke in telligentie. Daarin is Dudok niet dom. Het is daarom, èn om de zich vermeerderende wer ken van de soort, van des te meer belang, de gewenschtheid van de soort en van de gehuldigde opvatting te toetsen. Is het enkei vernuft of vernuft in dienst van een onheil, dan moet de kunst er tegen worden be schermd. Intelligentie is een' machtig wapen in dienst van de -bouwkunst, maar zij is geen bouwkunst zijn kan anti-bouwkunst dienen. Wij zouden ons willen 9charen in de rij van gelukwenschende kunstbroeders, maar zijn wij ermee verantwoord? Wat is de zaak? Dcz° bouwkunst lijkt ons fnuikend. Hel wordt een ramp als deze Dudokstijl ons verder inundeert en onder het gejuich van ds slachoffers tot nationale glorie wordt verheven. Hilversum is haast gereed: de Bijenkorf ontdoet zich van zijn steigers. Leiden viert zijn papieren triomftocht. Maar is dit bouwen? Geeft het al niet te denken, dat er een eenheidsbouwstijl van den dag voor raadhuizen, crematoria, studenten-ho tels. scholen en modepaleizen blijkt te be staan? De volksmond scheert bereids I.ciden's raadhuis en de fabriek van Van Nelle over één kam Is het steen, die ons doet gelooven of cynisch den spot drijven? Oppervlak kigheid of verdiepinr Samenbinding of verstrooiing? Dat zijn vragen, die er toe doen omdat wij meenen, dat er te dien aan zien verantwoording rust op de nazaten van een geslacht, dat van der Werf zijn lijf aanbood loen de nood van de stad het hoogst was. Hei oude front, aan de Breestraat. een reusachlige gedenkplaat uit die roemruchte dagen (door Dudok wel „onderhoudende" architectuur genoemd) is gespaard, maar on der de groole stoep vindt men den toegang tot den hof van het nihilisme en de frivo liteit. Met name de noordoosfwand. waar men 't eerst op komt te kijken, geeft een beeld van stijlloosheid In plaats van een uiterlijk, dal op zinvolle wijze de orde van den opbouw te zien geeft, slechts een ver moeiend batterij van roeden en spiegelglas. Daarboven en daaronder mitrailleurvuur van baksteenen, waar wij het woord muur eigenlijk te mooi voor vinden 19 het zoo verheffend het volk te demonslreeren. dat je lak hebt aan de wetten van de zwaarte kracht, of. dat je de basis van een toren kunt inkerven. alsof het een boom was die gerooid moet worden? Als de heer Dudok, blijkens zijn toelichting, de rustige ramen- reeks van den ouden gevel, waarvan hij gebruik maakt voor de burgerzaal, zoo mooi vindt, waarom ontwerpt hij dan geen even rustige reeksen (deze zijn toch niet verouderd) in het nieuwe gedeelte? In plaats daarvan krijgen wij (zooals de H P. schrijft) „het allernieuwste streepjes- en ruitjesdessin", dat nu in de mode is. maar morgen heeft afgedaan. Waarom afgedaan? Omdat het niets dan een gril is, een „gees tige" inval van het ooenblik, die even wei nig met bouwen heeft te maken als een cros9wordpuzzle-oplossing: van links naar rechts een aantal harde klinkers, van boven naar beneden een handig foefje Daar er nu eenmaal geen dak is, kan daaraan geen mis. vat ting van het begrip bouwen worden ge toond. Van het oude spaart het ontwerp den ge vel, maar dan ook geen streep meer dan gevel. Met het dak ervan heeft het al afge rekend vóór het aan den achterkant de goot heeft bereikt. Op die manier kan men goed koop staande houden, dat het nieuwe met het oude in harmonie is. De heer Dudok laat er in zijn toelichting met bekwamen spoed op volgen, dat het zoo gelukkig is, dat men het oude en nieuwe nergens tege lijkertijd ziet! Inderdaad wel §en gelukje bij het heele ongeluk. Wanneer de heer Dudok zich snedig beroept op de binnenplaats van het dogenpaleis te Venetië, waarvan de wanden een groot stijlverschil vertoonen, zonder dat dit hinderlijk opvalt, vergeet hij er bij te zeggen, dat ze althans overeenstem, men in een klaarblijkelijk juist begrip van bouwen, dat in beide stijlen heerschte. Heerschtc dit nu ook in het Leidsche raad- huisontwerp, dan zouden wij voor de aan sluiting niet zoo bang zijn. Maar het is of de ontwerper er met hardnekkigheid naar heeft gestreefd, een raam geen raam en een muur geen muur te laten zijn Na de steun punten eerst zorgvuldig uit den gevel te heb ben verwijderd, met geen ander blijkbaar doel, dan om die al te duidelijke getuigen van een opbouw kwijt te zijn, hangt hij zijn raam er voor als een geweven kleedje, (is dit het symbool van de Leidsche wollen de kens?) waarvan de schering als een franje is doorgetrokken Zoowel de horizontale als de verticale geleiding van de constructie (vloeren en pijlers) worden weggewerkt, naarmate het den ontwerper invalt ons op het verheffend rythme van een 9tapel poet9- pomadedoosjes of een trekharmonica van ramen te vergasten. De hoofdingang aan de Vischmarkt. die, naar uit de toelichting blijkt, den tegenhan ger moet vormen van Lieven de Key's hoofdtrap, eindigt in een lage ijskast, onder een beangstigend in de lucht hangende (na tuurlijk kubische) gletscher Hoe blijft dat ding daar hangen? Geen nood, de heer Du dok heeft hem nog net opgevangen door een betonnen dwergzuiltje, dat hij zeker niet zal nalaten met gekleurde glastegels te bezetten! Een aardige verrassing. Zeker is hier be doeld een symbolische voorstelling van de onheilen, die hem en haar bedreigen, die deze stoep bestijgen om in den echt te treden I Toen alles af was. had de ontwerper een slapeloozen nacht. Wat ontbrak nog aan het plan? Een wandje om het tegen zijn omge ving van normale huisjes te beschermen Daarom plaatste hij op een lucieden zo mermorgen een hoogen stapel sleenen tegen de Noord-Deensche trouwzaal. Wie mocht denken, dat die element nog iets heeft uit te staan met het gebouw zelf, wordt uit den droom geholpen door den bol. die er onder is geschoven, aanduidende, dat het wegge rold kan worden Het zou dan ook zonde zijn ais de bol ontbrak waarmee Dudok al zoo veel schoons zijn fabrieksmerk heeft gege ven. Het is juist, die bol. die als triomf der zotheid door de kleine Dudokjes wordt ver menigvuldigd. Over materiaalgebruik lezen wij niet veel in de toelichling. die overigens demonstreert hoe bijzonder de bouwmeester zelf het met zijn schepping eens is Waar zij op dit punt concreet is. krijgen wij een nieuwe rilling. Gekleurde (glazen?) tegels wil de heer Du dok plaatsen op een natuursteenen plint Ons lijk!'vooral dat plint in Dudok'9 bouw kunst jammerlijk uit den tijd: een bedenke lijk atavisme Wij zouden een zeker ont zag voor zijn bouwstijl kunnen hebben, als hij zich zonder omzien op het standpunt plaatste van het nieuwe radicalisme maar d° heer Dudok 9peelt maar een beetje met overtuigde bouwkunst. Voor hem is zij slechts de slof voor een ietwat matig grapje. Als wij onze bedenkingen in een enkel woord samenvatten, dan is dit het ont breken van welke zedelijken ondergrond dan ook in deze architectuur, iets wat te meer opvalt, als zij wordt geplaatst naast bouwkunst uit een tijdperk waarin het leven nog een basis had van geloof. Een krant schreef zeer terecht: ..Een op lossing als deze aanvaarden is gelooven in de moderne Nederlandsche bouwkunst zoo als Dudok haar vertegenwoordigt, gelooven dat zij ook in dp toekomst blijvend zal worden erkend." (Msb^ Nu. dit geloof heb ben wij niet en het zou niet moedig zijn als wij dit voor ons hielden Wij gelooven in andere zaken, bijvoorbeeld hierin, dat een raadhuis er anders uit moet zien als een cabaret. Wel kan een raadszitting bijgeval daaraan doen denken, maar dat beeldt je toch niet in den bouwtrant van haar be huizing Als wij stadsbesluur waren, zouden wij liever zetelen in een primitief gebouw, da! getuigde van ernst, toewijding en res pect voor de voornaamheid van de opgave, dan in een hol stdk virtuositeit. V. V. S. L\ Er hebben zich in totaal 131 novieten la ten inschrijven voor het lidmaatschap der Ver. van Vrouwelijke Studenten te Leiden. Hel vorige jaar bedroeg dit aantal 110. De nieuw-aangekomenen zijn als volgl over de verschillende faculteiten verdeeld: juridi sche 38, philosofische 33, medische 17, lit teraire 39 en theologische faculteit 1. BINNENLAND. De Leidsche leening van 2 millioen Is volteekend. (Stadsnieuws, le Blad). De millioenen-rota wijd voor den ge wonen dienst van 1931 een nadeelia saldo aan van 9 millioen. (3e Blad). De Pers over de Troonrede. (3e Blad). Aan de vaandelgroet aan H.M. de Konin gin is door bijna 20.060 menschen deelge nomen; gisteravond werd de militaire tap- too gehouden. (2e Blad). Ons parlementair overzicht. (3e Blad). Ingediend is een wetsontwerp tot verhoo ging dei accijns op gedistilleerd. (Binnen land, 3e Blad). Een crisis-maatregel is te verwachten waarbij het verwerken van aardappelmeel in brood verplichtend wordt gesteld. (Binnen land, 3e Blad). BUITENLAND. Rondom den Volkenhond. (Buitenl. en Tel. le Blad). Na den verkiezingsuitslag in Dnitschland. (Buitenl. le Blad). Een 24-urige proteststaking te Waischan. (Buitenl. le Blad). BEGROOTING VAN ONDERWITS Wij lezen in de begrooting van onderwijs: Aangezien te Leiden het onderwijs in liet Fransch door den lector De Boer aan zjjn functie de beteekenis gaf van een hoog leraarschap, wordt f. 560 gevraagd om zijn wedde te kunnen brengen op het minimum bedrag van het hoogleeraarssalaris. Tegenover do schenking door de Rocke feller Foundation van 110.000 dollar ten behoeve van de Leidsche Sterrewacht, moet een jaarlijksch bedrag van hot Rjjk staan, dat, in verband met particuliere bijdragen, voor 1930 op f. 6900 wordt vergroot. Er i3 f. 5000 uitgetrokken als subsidie voor een expeditie van de Leidsche sterrewacht naar Midden-Afrika, welke plaats heeft voor een fundamenteel onderzoek betreffende de nauwkeurige plaatsbepaling van de vaste sterren. Voo het Ned. Historisch Natuurweten schappelijk Museum alhier is een jaarljjksch subsidie van f. 2800 uitgetrokken. DE ANTI-VLOOTPLAN-ACTIE. Do tegenstanders van de Vlootplannen der Regeering zijn blijkbaar niet van plan, om het bij de demonstratie van 14 Septem ber te laten. Maandagavond j.l. zijn talrijke leden van de moderne vakbeweging en van de S. D. A. P. begonnen met het verzamelen van hand- teekeningen tegen het ontwerp-Deckers. Op deze wijze werden in twee avonden hier ter stede ruim 5000 handteekeningen op de pelilionnemenlslijsten verkregen. Het ligt in de bedoeling, de geheele stad op deze manier le bewerken, terwijl boven dien op verschillende punten in de stad ge legenheid bestaat, de lijsten te teekenen. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: S H. C. Smits en Zoon, Prinsessekade 345, Leiden Dames- en heerenmode artikelen. Overleden eigenaar J. H. Smits, Oegstgeest, dd. 18 Juli 1930. Het filiaal Lei den, Doezastraat 20 is dd. 1 Augustus 1939 overgegaan aan de fa. Vlasveld. S. de Jeu. .Tongkindt Coninckslraat 4, Alphen a. d. Rijn. metselaar-aannemer. Overleden eigenaar S. de Jeu, Alphen a. d. Rijn, dd. 9 October 1929. NUT EN VERMAAK. Zondagavond opent de bekende muziek- en tooneelvereeniging „Nul en Vermaak" haar winterprogramma met de uitgestelde jaarfeestvienng in de Stadszaal. Er staat den leden en donateurs in de komende win- termaailden weer he# veel te wachten; we noemen hier slechts een „Kien"-avond met bal, twee schouwburgopvoeringen van „De schaduw van het verleden", het gebruike lijke Sint Nicola as-bal, een kinderfeest, een Nieuwjaarsbal, een wild-avond, opvoering van een blijspel en van een operette, het carnavalsfeest en nog tal van gezellige bij eenkomsten, teveel om op te noemen. Men zal het bestuur van „Nut en Ver maak" ook dit jaar bezwaarlijk het verwijt kunnen maken, dat het stil gezeten heeft

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 1