S DE TROONREDE. l!te Jaargang DINSDAG 16 SEPTEMBER 1930 No. 21626 FFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN SO Cts. per regel toot advertentièn oil Leidein en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentièn 35 Cts. per regel. Kleine Advertentièn uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden Tan 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueels opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen - Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f. 2.35 portokosten. I nummer bestaat alt DRIE Bladen EERSTE BLAD. UITING HAARLEMMERTREKVAART VOOR SCHEEPVAARTVERKEER. Burgemeester en Wethouders van Leiden ?engen ter algemeene kennis, dat het iieepvaartverkeer door de Haarlemmertrék- urt, nabij' de Trekvaartbrug, in verband e: het leggen van een gaezinker, op insdag 23 September a.s., van des voor- :-ddaigs 6 uur tot des namiddags 6 uur J zijn gestremd. 8786 AUG. L. REIMERINGER, Weth. lo. Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 16 September 1930. DE STADHUISBOUW. De redactie van het „R. K. Bouwblad" is et best te spreken over Dudok's plan voor k nieuwe stadhuis, alhier. „Deze bouw- inst", schrijft ze, „lijkt ons fnuikend. Het jrdt een ramp als deze Dudokstijl ons rder inundeert en onder het gejuich van slachtoffers tot nationale glorie wordt ver ren. Hilversum is haast gereed; de Bijen- rf ontdoet zich van zijn steigers. Leiden »rt zijn papieren triomftocht. Maar is dit uwen? Geeft het al niet te denken, dat een eenheids bouwstijl van den dag voor adhuizen, crematoria, studentenhotels, n en modepaleizen blijkt te bestaan?" TER-AARDE-BESTELLING IVAN WITLEN DEN HEER S. LEMAN Mzn. Hedenmorgen om ongeveer halftwaalf i werd op de Ned. Israélietisdhe begraaf- SJiats te Kaïtwijk-Binnen onder groote be lgstelling ter aarde besteld het stoffelijk ïrsdhot van den heer S. Leman Mzn., i j.l Zondag na een kortstondige onge- Idheid op 64^ jarigen leeftijd overleed. Onder de aanwezigen merkten wij o.a. prof. dr. L. Paiac'he uit Amsterdam, ger voorz. der Isr. gem. te Leiden, op- rraibijn Maarssen uit Den Haag en de rkeraad der Isr. Gemeente uit Leiden. Nadat de kist in het reinigingshuis was ilaatet hield de heer Kappelman, tijdelijk •aar der 1st. Gemeente, een lijkrede. Vervolgens werd het woord gevoerd door 13 heer Loeb, voorzitter der Isr. Gemeente lier. Na de ter-aarde-bes telli ng dankte een in van den overledene, de heer Is. Leman, s aanwezigen voor de laatste eer zijn der bewezen. PARKCONCÉRT. Morgenavond te 8 uur zullen in de iziektent van het Plantsoen de Chr. Zang- «enigingen ..Halleluja" (Leiden), „Zang onze Leus" (Leiden) en „Halleluja" fgstgeest, Hooge Morsch) het door den Leiden en Omstreken van Chr. Zang- 'eenigingen aan het Gemeentebestuur geboden concert geven. Het programma luidt: Chr. Zangv. Halle- 3 Leiden: 1. .Avondvrede". Olivier Koop; ..Psalm 23". H. D. v. Ling. Chr. Zangv. Zang zij onze Leus. Leiden: Wij zingen Uwen Lof". J. A. P. Sehulz; „De Goede Herder", II. B Klein. Chr. Zangv Halleluja. Oegstgeest: 5. „Ons d van de Zee". P. Hartog; 6. „Bede". G. isma; 7. „Van een Herderin", Martin I pel aan. Chr. Zangv. Haleluja, Leiden: 8. „Lof der Iheid". Jac Bonset; 9. „Daar is een lied" 1~~Bonset, hr. Zangv. „Halleluja; Leiden: 8. „Lof der „Gij Herder Israels", Bordinantski; 11. •oome kind", J. P. J. Wierts. I Hel Muziekgezelschap „P. C. L.", direc- fde heer M. Bolderdijk, zal op Vrijdag September het vijfde van de door den id van Leidsche Harmonie- en Fanfare welschappen aan de Gemeente Leiden geboden concerten geven in het van der Ipark, waar het volgende programma worden uitgevoerd Amazone, Marsch, G. Lobman; 2. ie Heiuiëtte, Ouverture, L. Montagne; Am Meeresstrande. Wals, Max Fischer; Us Lilas Blancs. Fantaisie, O. Filsfils; .Dilbeck. Marsch. Leon Marchand. Pauze, jlroot Rotterdam, Marsch. Willv Schote- r; 7. Fraternilé, Ouverture. E. Derème, Karavaan, Karakterstuk, A. Zwart; 9. Soirée d'Automne aux Ardennes Fan- I ie, A. Govaert; 10. Defile des Nations, fsch Louis Fremaux. H. M. de Koningin heeft hedenmiddag bij de opening der Staten-Generaal volgende Troonrede uitgesproken: Te midden van U, leden der Staten-Gene raal, kan Ik den toestand des Lands, al stemt veel tot erkentelijkheid, niet onver deeld gunstig heeten. De economische crisis, die zich over de geheele wereld doet gevoelen, heeft ook zoo wél in het Rijk in Europa als in de over- zeesche gewesten tot ernstige gevolgen voor het bedrijfsleven geleid. Hier te lande maken in het bijzonder verschillende takken van onzen land- en tuinbouw moeilijke lijden door. Groote krachtsinspanning en wijs be leid zullen met Gods hulp moeten voeren naar betere tijden. Onder de voorzieningen, welke zullen moe ten worden getroffen om de moeilijkheden te overwinnen, treedt de hervorming van de economische voorlichting op den voorgrond. Daar echter de crisis de geheele menschheid drukt, is zelfs van de best voorbereide en ten uitvoer gelegde maatregelen weinig vrucht le verwachten, indien zij niet door oprechte internationale samenwerking in hun kracht worden versterkt. Ook met het oog hierop blijft Mijn voortdurende aandacht gericht op het bevorderen van betere internationale ver houdingen. De zeer vriendschappelijke aard van de betrekkingen, die wij met de andere mogendheden onderhouden, vormt voor dit streven den onmisbaren- grondslag. Een donkere schaduw wordt door de inge treden crisis geworpen over den toestand van 's Rijks financiën. Niet alleen zal het gunstig verloop van de opbrengst der mid delen, zooals dit in de. laatste jaren werd gezien, een einde nemen, maar ook van een normale stijging der middelen zal eerlang geen sprake meer kunnen zijn. Anderzijds zullen de natuurlijke oorzaken, welke tot een normale stijging der uitgaven leiden, haar werking onverzwakt blijven behouden. Naast voortgezette versobering van 's Rijks dienst door reorganisatie, zal daarom buiten gewone beperking in het nemen van maat regelen, welke offers van 's Rijks schatkist vergen, in de naaste toekomst plicht zijn. In Nederlandsch-Indië openbaren de gevol gen van de crisis zich reeds in een sterke daling van de opbrengst der landsmiddelen. De uiterste zorg zal vereischt zijn om het evenwicht in de Indische begrooting te bel waren zonder de grondslagen van ^welvaart en volksontwikkeling aan te tasten. Verschillende ontwerpen van wet zullen bij U aanhangig worden gemaakt. Naast andere ontwerpen van justitieelen aaTd zal U een voorstel van wet betreffende de rechtsverhoudingen ten aanzien van han delsagenten en handelsreizigers worden aan geboden. Een voorstel tot wijziging van het reeds eerder ingediend ontwerp van een cursuswet zal U spoedig bereiken. Een ontwerp van wet tot herziening van de Lager Onderwijswet 1920 zal, naar Ik vertrouw, nog in dit zittingsjaar bij U worden ingediend. Een wetsontwerp betreffende de rechts positie der nqilitairen kan spoedig worden tegemoet gezien. Blijvende aandacht wordt geslonken aan de spoedige totstandkoming van verbete ringen in de wegen te land en te water en thans in het bijzonder aan den bouw-van vaste bruggen over onze groote rivieren. Een wetsontwerp inzake de bedrijfsraden nadert zijn voltooiing. Tegelijk daarmede zal worden ingediend een in ontwerp gereed zijnd voorstel betreffende de publiekrechte lijk! regeling van de collectieve arbeidsover eenkomsten. Voorts zijn ontwerpen voor een nieuwe Veiligheidswet en voor een wijziging van de Stuwadoorswet voorbereid. De ontwikkeling van de staatkundige ver houdingen in Nederlandsch-Indië vordert bij voortduring aandacht. De invoering van de bestuurshervorming heeft over geheel Java en Madoera haar be slag gekregen. De geleidelijke doorvoering van die hervorming in de buitengewesten is in voorbereiding. Het overleg omtrent wetgevende maatre gelen om principieele beperking te brengen in het stelsel van arbeidsovereenkomsten onder strafbedreiging i9 zoover gevorderd, dat een desbetreffende ontwerp-ordonnantie eerlang in Indië in openbare behandeling zal kunnen komen. De economische toestand van Suriname, welke ook den terugslag ondervindt van de daling der marktprijzen van de voornaamste lanabouwvoortbrengselen van het gewest, blijft gedrukt. Die van Curacao geeft reden tot voldoening. Met den wensch, dat God zijn zegen aan Uwen arbeid moge schenken, verklaar Ik de gewone zitting der Staten-Generaal geopend. Toen de huidige regeering vorig jaar voor het eerst voor het parlement trad, kon van de Troonrede weinig worden ver wacht. In het eerste levensjaar van 'n kabi net in het algemeen, van zoodanig inner lijk zwak kabinet als het toen geborene in het bijzonder, mocht direct geen vastom lijnd program worden tegemoet gezien. Nu het kabinet-Ruys de Beerenbrouck echter een jaar heeft volgemaakt en op nieuw in een Troonrede den Volke kond doet van haar voornemens, mocht meer lijn en meer inhoud worden verwacht. Deze verwachting gaat echter niet in vervulling, Zelfs niet, al wil men constateeren dat de regeering blijkbaar open oog heeft voor de zware tijden, die ons land voor den boeg heeft. Van de komende moeilijkheden is de regeering blijkbaar zelf zoo overtuigd, dat de Troonrede er geheel door wordt be- heerscht en volledig in mineur is gesteld. Het pessimisme heeft zoo de overhand, dat geen enkel bemoedigend woord ter opbeu ring kon worden gevonden en juist dit lijkt ons een omissie. Ongetwijfeld gaan we een periode van malaise tegemoet, van alge- meene malaise over de gansche wereld, die helaas slechts bevorderd wordt door de tolbarrières, die overal worden opgericht, doch daarom hadden wij behalve het con stateeren daarvan in de Troonrede, gaarne duidelijke aanwijzing gezien, hoe de re geering denkt daaraan het hoofd te bieden. Dit juist wordt echter bijzonder vaag aan geduid door aankondiging van versobering van 's Rijksdienst en buitengewone beper king van geld-kostende maatregelen, zonder meer, beide voor de hand liggend als wapen tegen de Tisisperiode. Doch verder Geen enkele verdere aan duiding, geen enkel woord van hoop van opwekking! In tegenstelling b.v. met de rede van den heer Graadt van Roggen bij de opening der Jaarbeurs, waaruit wij citeeren- „Spr. toont dan aan, hoe overdreven pes simisme juist die krachten ondermijnt, die noodig ziin voor het herstel. Niet uit hel oog verloren mag worden, het medewerken aan het aankweeken van een overdreven pessimisme voor een deel bewust in de hand gewerkt wordt door hen, die meenen uit de ruïne van anderen voor- deelen voor zichzelf te kunnen halen: ook het sloopersvak kan gewin brengen. Het klakkeloos of moedwillig aankweeken van pessimisme is óók een vorm van economi sche depressie, waartegen vooral de pu blieke opinie in slaat is krachtig stelling lo nemen Zie, zoo'n woord missen wij maar al te zeer. Wat de aankondiging van nieuwe wets ontwerpen betreft, ook deze is zeer sober en bevat weinig nieuws. Het betreft in hoofdzaak allemaal punten, die reeds eer der waren genoemd. Verheugen kan men zich over de toezegging van verdere wegen verbetering en bruggenbouw, bij het huidig verkeer een eerste vereischte. Wat be- drijfsraden-ontwerp etc. betreft, is uit den aard der zaak een oordeel nog niet te geven, zoolang men de uitwerking daar van niet kent, docih, waar de regeering zelf de malaise-toestand'en zoo naar voren schuift, is er o.i. alle reden aan te nemen, dat zij Tekening zal moeten houden met de industrie-belangen. Overigens biedt deze Troonrede geen reden om er meer van te zegigem Zij bevat, zooals steeds, de gebruikelijke algemeen heden. LEIDSCHE WINKELWEEK. Een flink opgezette actie. Gisteravond werd in-de receptiekamer van de Stadsgehoorzaal weer een bijeenkomst ge houden in verband met de van 24 Sept. 5 Oct. le houden Leidsche Winkelweek. De opkomst was groot, daar de kamers beide geheel gevuld waren. In zijn openingswoord herinnerde de voor zitter, de heer J. P. Meyers, aan de motieven die tot de organisatie van deze Winkelweek hebben geleid. Spr. deelde voorts mede, dat de deelneming zeer bevredigend is en dat het aantal deelnemers grooler is dan ooit het geval is geweest. Vooral in het centrum van de stad doet men bijna huis aan huis mee. Het bezwaar dat door de winkeliers ge opperd werd, toen zij aangezocht, werden om mee te doen, was vooral dat zij er in vorige jaren zoo weinig succes mee hadden bereikt. Zij bedoelen daarmede dan, dat zij geen direct succes hebben, maar dit is toch niet verstandig geredeneerd. Het succes kan best eerst later komerr. Het publiek heeft dikwijls de aanlokkelijke artikelen, die het ziet, niet direct noodig. Maar wie zal zeg gen hoeveel menschen later gaan koopen wat ze in de winkelweek hebben gezien. Ook nog verschillende andere bezwaren die ge opperd zijn, ontzenuwde spr. Uit al deze dingen is echter wel gebleken, dat de zaak nog veel te eenzijdig wordt gezien. Het spreekt vanzelf dat men in de eerste plaats het voordeel voor zijn eigen zaak op het oog heeft, maar men zal toch zeker het nut en de noodzakelijkheid van een collectieve reclame wel inzien. Leiden moet zich bij de huidige -concurrentie van den Haag en Haarlem, als koopstad danig laten gelden. Ook bij deze winkelweek moet getracht wor den de belangstelling van het publiek te trekken en daardoor het prestige van Leiden als koopstad te verhoogen. Spr. gaf voorts enkele adviezen inzake de inrichting van de etalages en staat daarna eenige oogenblikken stil bij de attracties die aan de winkelweek verbonden zullen zijn: de reclame-optochten, voor de deelneming waaraan men zich alsnog kan opgeven, muziekoptochlen des avonds enz. Ook op andere wijze zal reclame gemaakt worden, doof middel van sprekende affiches, reclame op de tram en anderszins. Een" van de groot ste attracties is de beschikbaarstelling van prijzen door alle deelnemende winkeliers. Duizend geschenken, zoo heet het op de affiches, ter waarde van f. 10.000 zijn be schikbaar. Dezelfde reclame is ook toegepast, zooals spr. is gebleken, in het Westfeinde in Den Haag en daar is het een groot succes geworden. Spr. licht deze geschenken-attrac tie nog nader toe. Ze heeft ook dit voordeel, dat men nog een week lang na afloop van de winkelweek de menschen naar zijn etalage trekt omdat daar de uitslag van prijzen-loting wordt bekend gemaakt en het geschenk eerst een week later afgehaald kan worden. Spr gaf voorts nog een aantal in lichtingen, de inwendige organisatie van de winkelweek betreffende. Er volgde na deze uitvoerige toelichting een langdurige discussie. De voorzitter sloot daarna de vergadering met een opwekking tot allen om met kracht tot het welslagen van de winkelweek mede te werken. Ter verduidelijking van de. groote winkel week-reclame diene nog het volgende: Elke deelnemende firma stelt één, twee, doch niet meer dan drie geschenken beschikbaar, welke in de etalages worden tentoongesteld. Elke cliënt, die gedurende de Winkelweek bij een der deelnemende firma's koopt voor minstens 50 cents, ontvangt een genummer- den Winkelweekbon. Door een neutrale com missie wordt vastgesteld aan welke nummers de Winkelweek-geschenken moeten worden uitgereikt. Deze nummers worden na ^floop van de winkelweek aan de winkeliers op een kaart, die zij in hun etalage kunnen plaatsen, bekend gemaakt. Het publiek kan zich dan overtuigen of het eventueel een prijs gewonnen heeft, waarna des Zaterdags, een week na de sluiting van de winkelweek, de geschenken kunnen worden afgehaald. De bons, welke aan het publiek worden uitgereikt, zijn vanaf 20 Sept. voor de win keliers verkrijgbaar bij de Centrale Midden- standsbank aan de Turfmarkt in elke ge- wenschte hoeveelheid Er wordt nauwkeurig aanteekening gehou den van de nummers der bons, welke elke winkelier afneemt alsook van het aantal en den aard der geschenken die hij beschikbaar stelt, zoodat de commissie aan de hand van deze gegevens de nummers, waarop de ge schenken vallen zullen, kan vast stellen. BINNENLAND. H.M. de Koningin heeft heden het nieuwe zittingsjaar der Staten-Generaal geopend met het uitspreken van de Troonrede. (1ste en 3de Blad). 18.000 kinderen hebben in Den Haag een zanghnlde gebracht aan H.M. de Koningin (Binnenland, 3de Blad). Wijziging der Visscherijwet; de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer (Bin nenland, 3de Blad). Inbrekersbenden aangehouden te Rotter dam, Zwolle en Maastricht. (Gemengd, 2de Blad). BUITENLAND. Nieuwe redevoeringen ter Volkenbonds vergadering (Buitenland en Tel., 1ste Blad). Na den uitslag der Duitsche verkiezingen (Buitenland, l©te Blad). Nieuwe arrestaties in Pern. (Buitenland, lste Blad). VER. VOOR FACULTATIEVE LIJKVERBRANDING. AFD. LEIDEN. De gisteravond in Hotel „Den Burcht ge houden vergadering van bovengenoemde afdeeling werd door den voorzitter dr. Rent meester geopend met eenige woorden -ter herdenking van wijlen den heer J. W. Blauw, in leven bestuurslid der afdeeling, en een harer meest belangstellende leden. In zijn plaats werd gekozen de heer K. Simon Thomas te Oegstgeest. Nadat de notulen der vorige vergadering waren goedgekeurd en enkele ingekomen stukken behandeld, werd de beschrijvings brief voor de Algemeene Vergadering te Bussum gelezen en besproken. De afdeeling zal vertegenwoordigd worden door haar voorzitter. Voorts werd in overweging genomen om dezen winter een propaganda-avond met filmvoorstelling te houden. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: Naamlooze Vennootschap Warnaar's Bloembollenkweekerij en Handel, Hoofd straat 87, Sassenheim. Overleden directeur W. Warnaar Jr., Sassenheim, dd. 30 Juli 1930. E. J. Remmelzwaal, Annastraat 19. Kat wijk aan Zee, handel in kruidenierswaren, enz. Uittredende eigenaar E. J. Remmel zwaal, Katwijk a. Zee. dd. 23 Juni 1930. Wijziging handelsnaam thans H. Guyt. HET BLOEMENFEEST DER 3-OCTOBER-VEREENIGING. De deelneming aan den 3 October-Optocht overtreft de stoutste verwachtingen van het bestuur en waar het der Commissie bekend is. dat velen, vooral ook verschillende firma's voor de afdeeling reclame, het plan tot inschrijving koesteren, wil de Commis sie er hierdoor op wijzen, dat de inschrij ving (zie ook de desbetreffende advertentie elders in dit blad) onherroepelijk aanstaan den Donderdag sluit. Dit ter voorkoming van teleurstelling. De firma Sala en Zonen was zoo wel willend een harer etalages ter beschikking te stellen, alwaar een groot aantal der uit geloofde prijzen vanaf heden is geëtaleerd. VER. VAN HUISVROUWEN. Een langgekoesterde wensch van de afdee ling Leiden der Ned. Ver. van Huisvrouwen is hedenmiddag in vervulling gegaan, n.l. de opening van een eigen verenigingslokaal in de achterzaal van perceel Breestraat 81. De presidente heeft hierbij een toespraak gehouden, waarop wij morgen nader hopen terug te komen. Wij verwijzen naar een advertentie in dit—Blad betreffende de inschrijving van. nieuwe leerlingen voor het christelijk onder-' wijs. Van de dienstplichtigen der lichting 1931 uit het indeelingsdistrict 's-Gravenhage zijn 569 bestemd voor het 4de regiment infanterie alhier. Wij verwijzen belanghebbenden naar een advertentie in dit Blad, waarin mede- deelingen worden gedaan over een verga dering der Christelijk Historische Unie, afdeeling Leiden. Ter zake van mishandeling van een politie-agent is gisteravond aan het bureau gebracht zekere A. K., die op het Levendaal met eenige burgers aan het vechten was en zich er heftig tegen verzette, toen bovenbe-< doelde agent de vechtenden wilde scheiden.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 1