De S.D.A.P. en het Vlootplan Radio-rede van den Vara-voorzitter afgebroken. RADIOPROGRAMMA. fossielen, bekend als collectie-Dubois, ter wijl de gcheele bovenverdieping van het zelfde gebouw dooT het Rijk in buur werd afgestaan aan de stichting ,,Het Neder- landsch Historisch Natuurwetenschappelijk Museum", om daar haar verzameling onder tc brengen. De opening zal waarschijnlijk in den cursus 1930/31 plaats hebben. Een belangrijk aandeel in het groote veThuizingsproces had wederom het Boer- haavelrwartier, waarheen de klinieken voor interne geneeskunde, het klinisch labo ratorium, de röntgcnologische afdeeling, de dermatologische kliniek en het verplegend personeel werden overgebracht. Nog steeds niet overgegaan is de kliniek voor de Heel kunde en, al schijnt ook deze eaak in goede banen te zijn, het tijdstip, wanneer men zal kunnen verhuizen, is nog niet bij bena dering vooruit te zien. Het betrachten van groote spoed Ï6 oen vele redenen gewenscht de beteekenis van Zaaijer als chirurg en de bekrompen huisvesting zijner kliniek vor. men een contrast, dat ons geen cct aan doet, de centralisatie van 't zoo om vangrijke Ziekenhuis is noodzakelijk voor een praktische administratie, hoe onver moeibaar de directeur, de heer H. H. Maas, ook zijn móge, 'en ten slottede' spoedige ontruiming van het oude Zieken huis is noodzakelijk voor de verdere afwik keling van het gehouwenvraagstnkde verhuizing van het Ethnographisch Museum en de inrichting van goede en niet te kleine eollegelokalen voor de geesteswetenschap pen zijn heusch geen luxe, maar een drin gende eisch' van het oogenblik. Het Oostersch Instituut heeft dit jaar al weer de sfeer van zijn belangstelling uit. gebreid, doordat het complex der instel lingen, die het coördineert, met één ver rijkt is f10 Febr.), namelijk de Nieuw Gni- nea-Stichting. Koeren wij na dezen zwerftocht door wel haast alle wijken der stad Leiden terug naar het centrum van het universitaire leven, dit oude 'Academiegebouw! Hoezeer ook de te" bekrompen ruimte van zijn col legezalen ons doet hopen op betere lokali teiten elders, hoezeer wij het ook betreu ren, bij de diësviering nok dit jaar weder de plaatsen in het Groot-Auditorium te hebben móeten rantsoenepren, dit aan tra ditie zoo rijke gebouw blijft voor ons d e 'Academie, en elke daad van piëteit te zijnen opzichte stemt ons dankbaar. Zulk oen daad is 'de 'door Curatoren ter hand genomen restauratie der Senaatskamer. Op de" tweede Verdieping van het Academiege bouw wèhd de inrichting van een Historisch' 'Academisch Museum ter h'and genomen. Weldra zal Kei Museum met een' tentoon stelling gespend wórden. Met dé stad Leiden werd in de boste harmonie samengewerkt. Aan verschillende Onzer professoren, lec toren ënz. vielen binnen- en buitenlandschë onderscheidingen ten deel. Wederom organiseerden talrijk'è vêreSnï. gingen enz. een' gfööt aantal lézingén. In 't algemeen zal het sludeeren aan b\ri- tenlandsclie universiteiten bevorderd wor- dpn door een goede Tweeling der aequivaicn- lies van graden on diploma's. Waar alle ge dachtewisseling hierover op inlernalionale bijeenkomsten de Kuitengewone moeilijk heden van het vraagstuk doet blijken, slell ons Kei nieuwe, derde lid van artikel 132 der H. O.-wel. dal wijde perspectieven in deze richting opent, in staal een mooi voor beeld ie geven aan andeTe slaten. Bij K B. van 3 Juli is Ih'ans de regeling voor de dip'- m&'s der Yereenigde Stalen van Amerika vastgesteld. Een regeling Voor Zuid-Afrikn is in bewerking; daarop mogen andere landen volgen! Hiernaast ware zeer toe te juichen hel lol stand komen van een wettelijke re geling. die reductie of vrijstelling van co'- legegclden voor buitenlanders in biizondore gevallen zal mogelijk maken, gelijk deze blijkens aan de Senaten gevraagd advies door Z. Exr. de Minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen in overweging is genomen. Zelfs met de Iib'eraalsle regeling zal, door dat onze taal geen wereldtaal is. voor een al Ie groote invasie van builenlandsche slu- denlen niet le vreezen zijn. Te Leiden werden eenige cursussen voor builenlanders gehouden. Het vreemdelingenbezoek aan onze Uni versiteit besprekende, zegt spr.: Hier moet mij een wensch van bet hart! In menig geval is een niet al te lickrompen ontvangst van vreemden, die met vriend- «chaopelijke gevoelens tot ons komen, of een b'nitenlandsche representatiereis als een plicht le beschouwen, welks palatine aan land en universiteit schade doel Welnu, voor zulke gevallen lijkt hel ons hoog tijd. Hat de academische senaten over een zij het ook bescheiden representatie-budget gaan beschikken! Landen met zorgelijker financiëelen toestand dan het onze zijn in dit opzicht royaal, en dat is goed gezienl Het is mij bijzonder aangenaam te ver melden. dal een der antwoorden op een theologische prijsvraag der Universiteit en twee antwoorden op een prijsvraag, uitge schreven door Curatoren van liet Legatum Stolpianum. een bekroning zijn waardig ge keurd, terwijl bovendien aan drie antwoor den op medische prijsvragen der Univ-rsi- teit een eervolle vermelding is toegekend, De bekroonde antwoorden op de prijs vraag van het Legatum Stolpianum bleken te zijn ingezonden door de heeren dr. J. Tin- hereen te Seheveningen en W. J. de Langen te Wassenaar. Thans geet ik' het woord aan den pro- secretaris van den Senaat, om het verslag aangaande het oordeel der twee faeulleiien voor te lezen, op wier prijsvragen antwoor den bij den Senaat waren ingekomen Prof. dr. N. J. Krom maakte vervolgens bekend het oordeel over de antwoorden op de prijsvragen. Op de prijsvraag, uitgeschreven door de Faculteit der Godgeleerdheid, luidende: ,,De Faculteit vraagt een verhandeling over de verlossingsidee in de synoptische evange liën". zijn twee antwoorden ontvangen. De schrijver van het antwoord onder de kenspreuk: Allen die in schoonheid gaan, Gullen eens in echoonheid staan" heeft het onderwerp met warme belangstelling en een zekere originaliteit aangevat. Het stuk ver toont echter een zoodanige afwezigheid van kennis der beslaande problemen en van het wetenschappelijk onderzoek, dat daaraan is gewijd, dat het noch voor bekroning nodh voor eervolle vermelding in aanmerking kan komen, gezien wat de bedoeling der prijs vraag is. De schrijver van het antwoord onder de spreuk: „Qui sequitur me non ambulot in lenebris" js door de Faculteit bekroning waardig gekeurd, ondanks gebreken en on volledigheid, die de nog ongenoegzame er varing van den auteur verraden. Bij opening van het verzegelde brielje bleek de schrijver te zijn de heer J. N. Sevenster, doctorandus in de godgeleerdheid aan de Rijksuniversiteit te Leiden. Op de eerste prijsvraag, uilgeschreven door de Faculteit der Geneeskunde, luiden de- „De Faculteit vraagt een onderzoek naar de beteekenis der verhouding van aibumine en globuline in het bloed voor hel ontslaan van oedemen", is één antwoord ingekomen onder de kenspreuk ,,La science ne connaft que ce qu'elle peut démon Ir er". Waar er eenerzijds veel te prijzen is, meent do Faculteit toch, dat het antwoord niet voor een bekroning met de gouden me daille in aanmerking kermt, doch acht zij bet een eervolle vermelding waardig. Na verkregen verloi lot het openen van hel naambriefje, bleek de schrijver te zijn de heer A. Goudsmit Jr., candidaat in de geneeskunde aan de Universiteit van Am sterdam. De tweede prijsvraag van de Faculteit der Geneeskunde luidde als volgt: „Sedert de onderzoekingen van Schrader (Zur Physiologie des Vogelgêhirns, Pllügers Archiv, Deel -44. biz. 175) wordt algemeen aangenomen, dat vogels, in tegenstelling met zoogdieren, na exslirpatie der groote hor senen nog kunnen zien. Gevraagd wordt een nauwkeurig ondorzoek van de reacties op optische prikkels, die vogels zonder groote hersenen nog zouden vertoonen en een kri tische bespreking van de vraag, of op grond der eventueel waargenomen reacties mag geconcludeerd worden, dat de dieren inder daad het gezichtsvermogen hebben behou den". Hierop k'wamen drie antwoorden in, onder do kenspreuken„Over gedecorebreerde vo gels", „Ex animi sentenlia" en „Ignoramus et ignorabimus". In het algemeen kan gezegd worden, dat alle drie degenen, die getracht hebben de vraag te beantwoorden, hun werk hebben ingezonden in keurigen vorm, verduidelijkt door voor het meerendeel uitstekende pholo- graphieën, filmopnamen en feekeningen. Alle drie komen tot het resultaat, dat van een behoud van het gezichtsvermogen geen sprake is, wel van het behoud van eenig gezichtsvermogen. Bij alle waardecring voor de poging, een boog niveau van oordeelen in deze moeilijke slot le verkrijgen, meent de Faculteit, dat de bereikte proefondervindelijke resultaten be trekkelijk gering zijn en dal deze niet vol doende kritisch zijn verwerkt om het eerst genoemde antwoord voor een bekroning of eervolle vermelding in aanmerking le doen komen. De scbrijveT van het onder de kenspreuk „Ex animi senteniia", ingekomen antwoord geelt blijken een originee, scherp experimen tator (e zijn, die in staat is eenvoudige, en daardoor duidelijke antwoorden gevende, proeven op te stellen. Op grond van do feilen, dat sommige con clusies te lichtvaardig gelrokken weiden en enkele zelfs in strijd blijken te zijn mei overtuigende waarnemingen van anderen en dat de belangrijke verschijnselen bij het vliegen van vogels zonder groote hersenen vrijwel niet bestudeerd zijn. meent de Fa culteit, dat dit antwoord niet met een gou den medaille mag worden bekroond. Waar echter de proefopstellingen zoo ori gineel bedacht en zoo juist uitgevoerd zijn en een sober geformuleerd antwoord op de vraag is bereikt, is de Faculteit van mee ning. dat het een eervolle vermelding ten volle verdient. De inzender onder de kenspreuk „Igno ramus et ignorabimus" vergelijkt de gedra gingen van normale duiven, groothersen- looze duiven en duiven, waarbij de oogen zijn weggenomen, met elkaar. Ook bij dit onderwerp werden te vele ge breken geconstateerd om de toekenning van een medaille le rechtvaardigen: de goede eigenschappen van het werk ecliter maken, dal de Faculteit dit antwoord voor een eer volle vermelding in aanmerking brengt. Na verkregen verlof tol liet openen der naambriefjes bleek de schrijver van het ant woord „Ignoramus et ignorabimus" le zijn de lieer J. Visser, doctorandus in de genees kunde en semi-aris aan de Rijksuniversiteit le Leiden; het antwoord „Ex animi senten- tia" bleek ontstaan te zijn door de samen werking van drie Bludcnten. Daar het oor deel der Faculteit der Geneeskunde, geheel in den geest van artikel 84 der hooger on derwijswet, uitgaat van de veronderstelling, dat hel antwoord het werk was van éón sludeerende, en daar hel onmogelijk is uit te maken, in hoeverre hel aandeel van elk der drie studenten recht zou geven op een eervolle vermelding, moeten de namen der drie samenstellers hier ongenoemd blijven. Daarna reikte prof. van Wijk aan den heer Sevenster de gouden medaille uit en wenechte ook de heeren Goudsmit en Vis ser geluk, met de hun toegekende eervolle vermelding, waarna hij zijn rede als volgt besloot: En nu, waarde Vogel, is hel oogenblik voor mij gekomen om het rectoraat dezer Universiteit aan u over te dragen. De snelle opbloei van het Instituut-Kern onder uw lei ding heeft getoond, wat de doelbewuste energie en vasthoudendheid van één man vermag. Nu gij thans deze zelfde eigen schappen van uw persoon in dienst zult kunnen stellen van de Universiteit in haar geheel, hoop ik gaarne op een zegenrijk academisch jaar, en met dien wensch be groet ik als eerste u als onze Rector Magni ficus. 120.000 demonstranten op de meetings. Het demonstratief congres van S.D.A.P en N.V.V. in het gebouw van K. en W. te Den Haag, heeft Zaterdag tot eenige strubbeling geleid door de kwestie over het uitzenden der radio-redevoeringen. Wij heb ben Zaterdag nog gemeld dat de Radio- controlecommissic uitzending verboden had, omdat de sprekers niet vooraf hun redevoeringen, of de schema's daarvan, ter inzage wilden geven. Tegen hot tijdstip van aanvang van het congres deelde de Vara-omToeper het volgende mede: ,,Wij hebben aan ons congTes mededee- ling gedaan van dit telegram en tegelijker tijd een telegram gezonden aan den Minis ter van Waterstaat, waarin wordt gezegd ,,Wij doen een dringend beroep op uw Excellentie om deze beslissing ongedaan te maken. Het V.A.R.A.-bestuur heeft de commissie gewezen op dc in de pers gepu bliceerde resoluties, zoodat de geest der redevoeringen bekend mag worden geacht-. Het congres vangt aan om 1 u. SO." ,,Wij zullen", zeide de omroeper, „het antwoord moeten afwachten en nu het con- gres niet aansluiten. Inderdaad heeft de commissie hefc recht te voren de teksten te vragen; zij vraagt dit evenwel niet van alle programmanummers, wel van enkele, als zij met eenigen grond mag aannemen, dat 'er bestanddeelen in zijn, gericht tegen orde van den Staat enz. Het vragen van inzage is dus eigenlijk een bewijs van wantrou- wén, in dengene, die het- programma ver zorgd heeft. En het is begrijpelijk, dat mannen als Oudegeest, Kupers, Van de Walle, Albarda en anderen zich niet neer- léggen bij een openlijk getoond bewijs van wantrouwen, alsof zij de veiligheid van den Staat of de goede zeden in gevaar zouden brengen. „Deze beslissing van do controlecommis sie zal, naar alle waarschijnlijkheid, groote gevolgen hebben. Meer wil ik er niet van zeggen op dit oogenblik, Alleen wil ik er nog op wijzen, dat deze beslissing van do commissie zeker ook mede zal zijn ge schied, omdat in de controlecommissie geen vertegenwoordiger van de moderne arbeidersbeweging zitting heeft. Daardoor wordt het conflict nu des te pijnlijker." In plaats van de Haagsche congres-rede voeringen werd vervolgens e'en gevarieerd zang- en muziekprogramma uitgezonden mét énkele voordrachten, dat begon met 'de „Internationale". Bij elke aankondiging sprak de omroeper den wensch uit, dat de controle-commissie het gebode-ne niet staatsgevaarlijk zou vin den of iets van dien aard. Even na- vier uur kwam de heër De Vrie6 voorzitter van de V.A.R.A. voor de micro foon. Hij hield een toespraak waarin hl] het uitzend-verbod van de congresredevoe ringen aanstipte. Ilij Vertelde daarna- wat op het congres in Den Haag werd behandeld en vroeg bij elk onderdeel raedezeggingschap, vacan- tiê, arbeidstijd, ouderdomspensioen, ont wapening of dat gevaarlijk was voor de veiligheid van den Staat, de openbare orde of de goede zedén. De V.A.R.A.. ging spr. voort heeft tot nu eigenlijk buiten het geschil gestaan. Zij had den sprekers verzocht de redevoerin gen in tc zenden. De sprekers hebben ge weigerd. En terecht, meende spr. De V.A.R.A. was bereid tot uitzending. Zij zag in de onderwerpen niets dal de veilig heid van den Staat, de openbare órde of de goede zeden in gevaar bracht. Integendeel, door het- militarisme te be strijden verhoogd men de veiligheid, be vordert. men orde en de goede zeden. Het jaar 1914 "heeft geleerd, wat het mi litarisme voor de veiligheid der Staten beteekendé De stem van den heer De Vries was wég, kwam nog even terug „het militarisme" weer weg. Een andere stem: ,.Hier de Nederland- 6che Seintoestellenfabrick, Hilversum De Radio-controle-commissie heeft de uit zending verbroken, zij wordt over dertig minuten hervat." Het was toen halfvijf. Tegen vijf uur op verzoek v&n de V.A.R.A. was de termijn van een half uur verkort kwam de V.A.R.A. terug. Er klonk rumoer, gefluit, gesis, dat later overstemd werd door de „Internationale". De omroepeT: ,,U hoorde 3e groote ver ontwaardiging van de luisteraars, waaruit de Internationale opbloeide." Het programma ging nu gewoon door, een praatje over fotografie. Maar daarna zou de heer T. Landré spreken over het binnenhuis. Hij zeide na- het gebeurde van den middag te denken aan den oorlog, die ook het binnenhuis vernield. En in af wijking van het programma schetste hii, uit eigen ervaring, de oorlogsverschrik kingen. De Controle-commissie liet deze afwij king van het programma over haar kant gaan. In het antwöörd-telegram aan de VARA' van den Minister van Waterstaat, deelde de heer Reymer mede, dat aangezien een beroepsinstantie als indertijd mr. Boon in zijn vragen heeft bedoeld, nog niet is tot stand gekomen, de minister van meening blijft, dat hij zich van tusscïïenkomst be treffende beslissingen van den radio-om- roepcontioleraad moet onthouden. Het demonatratiel congres. Het congres in Den Haag trok niet die enorme belangstelling, welke men verwacht had. De galerij lag geheel verlaten, de bal. cons slechts matigjes bezet, alleen de za-al was vol. De voorzitter van de S.D.A.P., de heer J. Oudegeest, begroette het congres. Spr. roerde ook heb conflict tusschen de V.A.R.A. en de Radio-Omroep-commissie aan. Spreker protesteerde met kracht tegen het uitzend-verbod. Als sprekers traden daarna op de heeren E. Kupers, voorzitter van het N.V.V. en Th. v. d. Waarden. De laatste sprak over medezeggenschap en bedrijfsorganisatie. Na discussie werden eenige resolutie? aangenomen. In de resolutie betreffende Ouderdom s- verzekering wordt bij de Regeering en de Staten-Generaal aangedrongen op: a. invoering van een staatspensioen aan alle mannen en vremwen, loonarbeiders, zoo goed als zelfstandigen, die beneden een zekere inkomensgrens blijven b. verbetering van de invaliditeitswet door uitbreiding van het aantal loonklas- sen met een dienovereenkomstige verhoo ging van de premies en de staatsbijdrage c. verbetering van de vrijwillige ouder- domsverzekering door het verleenen van een toeslag van staatswege. In de resolutie inzake wettelijke werke loosheidsverzekering wordt er bij de Re- gccring en de Staten-Generaal op aange drongen, zoo spoedig mogelijk een wette lijke regeling der werkloosheidsverzekering tot- stand te brengen, o.m. berustende op de volgende grondslagen a. De vrijwillige verzekering blijft ge handhaafd. waarbij de mogelijkheid wordt geschapen, om bij Kon. Besluit voor de daarvoor geëigende bedrijven of beroepen de verplichte verzekering in te voeren; b. met de uitvoering der verzekering worden uitsluitend belast de werkeloos- hcidskasscn der vakvereenigingen, die be houdens het noodzakelijk toezicht van overheidswege volledig zelfbestuur moet hebben c. alle gemeenten worden verplicht tot deze wettelijke regeling toe te treden; d. de kosten dezer verzekering zullen worden gedragen door dc verzekerden, de werkgevers cn de overheid (rijk en gemeen ten e de overheid verstrekt op de bijdragen der verzekerden en der werkgevers een bij slag van ten minste 100 pCt. f. aan het hoofd der werkloosheidsver zekering komt een bestuur, bestaande uit vertegenwoordigers van rijk en gemeenten on vertegenwoordigers van de belangrijkste vakcentral en van werkgevers en van werk nemers; g. er wordt een crisisfonds gesticht, waaruit in tijden van crisis gedurende een bepaalden tijd steun wordt verleend aan door werkloosheid getroffen arbeiders. De middelen van dit crisisfonds worden go vormd door bijdragen van de werkloosheids kassende werkgevers cn het Rijk. In de resolutie inzake medezeggenschap en bedrijfsorganisatie wordt van de regee ring geëischt de wettelijke regeling van medezeggenschap en doelmatige bedrijfs organisatie in de Volksvertegenwoordiging aan de orde te stellen. De avondzitting van het congres werd gepresideerd door den heer v. d. [Walle, onder-voorzitter van het N.V.V. De heer S. de la Bella sprak over de doorvoering van den 8-urendag en de wet telijke vacantieregeling. Voorts werd een resolutie inzake éën wet telijke vacantieregeling aangenomen. In de resolutie nopens den arbeidstijd wordt o.m. het bestuur van het N.V.V. en der aangesloten organisaties opgedragen, zoolang de regcering nalatig blijft in ons land de 48-urige werkweek algeheel in praktijk te brengen, alle krachten in te spannen, om met economische middelen de 48-urige werkweek practisch te verwezen lijken. Ir. J. W. Albarda, die «net applaus werd begroet, sprak des avonds over nationale èn internationale ontwapening. In do resolutie inzake nationale en in ternationale ontwapening wordt van de volksvertegenwoordiging de verwerping van het regeeringsvoorstel tot vlootuitbreiding geëischt. De heer v. d. Walle sprak een slotwoord. De meetings ie Amsterdam en Rotterdam. In de hoofdstad hebben gi9lercn ongeveer 80.000 betoogers de meeting bijgewoond. Het voor een massa-meeting bij uitstek geschikte terrein bij den Zuidelijken Wan delweg en den Amsleldijk vulde zich gister morgen na tien uur geleidelijk met betoo gers. De rijen van het Amsterdamsche proletariaat werden in gestadigen 9troom versterkt door anderen uit steden cn dor pen van Noord- en Zuid-Holland, Utrecht, Gelderland, Drente, Overijsel Groningen, en Friesland. Zeer velen waren reeds Zater dag met extra-treinen uit Groningen, Twenle, Leeuwarden en Coevorden en om geving gearriveerdvoorls kwamen drie boo ten uit Leeuwarden en een uit Ilarlingen aan. zoodat aan den vooravond der be tooging reeds meer dan 10.000 demonstran ten moesten worden ondergebracht. Doch cok gistermorgen voerden extra-treinen aan Centraal- en Weesperpoortstation betoogers aan, welke stoetsgewijze naar het meeting- terrein optrokken, gadegeslagen door tal van belangstellenden. Het terrein zelf bood overigens, vooral als het zonnetje zich vertoonde, een fleurig as pect, vooral aan den kanl van den Zuidelij ken Wandelweg, waar de lallooze vlaggen, •banieren en borden met opschriften in de rekken waren opgesteld. Een deel van het ochtendprogramma, vrije demonstratie van Arbeiderssportbond en A. J. C., kon wegens de weersomstandigheden niet doorgaan. In verband hiermede werden de vele A. J. C.-ers over verschil'ler.de lokalen in de stad verdeeld. Wel werden op hef terrein de aangekondigd*1 toespraken tot de massa ge houden, o.a. één door ir J. W Albarda. lei der deraoc. dem fractie in de Tweede Ka mer. Aan het eind van zijn toespraak las spr. een (weetal moties voor, welke Genève en Den Haag zullen worden vert zonden. Terwijl te half twee muziek- en zangver-1 eenigingen strijdliederen ten gehoore brach ten. werd de stoet van betoogers gefori meerö. Te half twee zou men vertrekken doch, zooals dit bij massa-betoogingen] meestal het gevaJ is. werd het aanmerk* lijk later. Langs de straten, die dc bek gers» zouden doortrekken, stonden de i 1 angstellenden in vier dubbele rijen ge- schaard. Te ongeveer kwart over twee steldM de geweldige stoet zich in beweging, vooraf, gegaan door inspecteurs en agenten le paard. Onder de vroolijke tonen van ett muziekcorps ving de tocht stadwaarts aan Ongeveer 1200 afdeclingen hebben er aar deelgenomen. Tc Rotterdam had een meeting plaats oi Woudenstein. Tengevolge van de talrijke regenb'uitje in de morgenuren kwamen de menschel zeer laat op het terrein en vond o.a. <i voorgenomen demonstratie van de A. J. C zeen doorgang. De voorzitter van de alt Rotterdam, de lieer J. Brauligam opend met een kort woord om kwari voor één d meeting Er waren toen circa 40.000 beloo cers op het terrein aanwezig. Om één uu begonnen de redevoeringen, welke gelijk tijdig Vanaf een zestal spreekgestoelte! werden uitgesproken, door mej. Suze Grw neweg en de heeren Mo'Hmaker, Nooidhoil Oudegeost, Vliegen en Vorrink. Een (weetal moties werden voorgestel' een van nationaal en een van intemalio naai karakter, welke onder gejuich weidei aangenomen, In een stroomenden regen werd vervol gens de stoet geformeerd, die langzaam v; Honingerdijk, Oost-Zeedijk, Oostplein Goud sche Singel en Heerenstraal, naar de Ge< Boiersloot marcheerde om daar onlbondei te worden. Ondanks den regen bestond od langs den weg veel belangstelling helgeel niet wegneemt, dat dank zij uitstekende ve: keersmaalregelen alles een ordelijk vet loop had. VOOR DINSDAG 16 SEPTEMBER. HUversnm. 1875 M. Uilsl. AVRO-Uilz. 9 019.45: Graimofoonplaten 10.01- 10.15: Morgenwijding 10.3012.00: Coi eert. Huiskapel van Theater Tuschinsky lUnslerdam 12.15—2.00: Concert. AVRC Kwintet. Cecilia Brenn (zang) 2.00—2.3C Voor de dames 3.004.00: Gramofoor platen 4.004.30: K. D. Koning: „Act ieriioeksche leut" 4 30—6.00: Piarn etudiemuziek door Veen en L. Schmic 5.005.30: Radio-Kinderkoorzang - 5.307.15- Concert. Haagsche Harmoni Orkest. TaJbe Bas (tenor), E. v. d. Ploe (barilon) 7.15—7.46: Radio Volks-Un versiteit. Spreker: Sem Dresden. Sonia Frsi (zang) 8.01: Radio-avond Joodsche Inv; lide. Het koor der Groote Synagoge, Obe; cantor I. Aller, hei Concertgebouw-Tri' Annie van Ees cn Cor v. d. LugtMelser Sprekers o.a. Mr. Jules Kieizer, W. Vogt 10.00: Persberichten 11.00—12.00: Gr mofoonplalcn. Hniaen. Tol G uur: 298 M. Uilsl. KIK Uitzending 8.009.15: Gramofoonplate 11.3012.00: Godsdienstig halfuurtje 12 00—1.30: Concert KRO-Trio 1.30- 2.00: Graimofoonplaten 2.002.30' Vrel wenuurlje 3.00—3.15: Praatje ter voO bereiding knip- en naaicursus 6.006 9 Gramofoonplalen 6.016.15: Dr. A. C I Vroom: „Medische Sportkeuring" 6.15 6 30: Gramofoonplalen 6.306.40: Koe een G 407.00: Graimofoonplaten 7.1 7.15: Mevr. ReibenNan: Inleidii schrijfcursus 7.157.30: Gramofoonj 7.30800- Mr IJ. van Haastert- ..D huidige crisis in den land- en tuinbou vergeleken met de landbouwcrisissen va 1820 en 1880" 8.00—9.30 Concert. An hemsche Orkeslvereeniging. Jules Mcx (tenor) 9.30- Nieuwsberichten 9.40- 11.00: Concert. Dubbelmannenkwartet „Arti 11.00—12.00: Gramofoonplalen Daventry. 1564.4 M. 10.35: Morgei wijding 11.05—11.20: Lezing 12.21 Concert V. Maitland (all), M. Morgan (bar ton) 12.50: Orgelspel door E. O'Henrv 1.20—2.20' Dansmuziek 2.20—2 2t Televisie 2.262.50: Gramofoonplaten 4-.20- Dansmuziek 4.50: Orkestconcert - 5.35: Kinderuurtje 6.20: Dansmuziek 6.35: Nipuwsberiehlcn 7.00: Pianosp door F. Davies 7.207 40: Lezing - 7.45: Lezing 8.05: Zang door M. Thonu fsopraan) 8.20: Concert. M. Anderso (alt). A Calterall (viool), Symphonic 0 kest 10.00: Weerberichl. Nieuwsberichte 10.15: I>zing 10.30' Marldberichte 10.4012 20 Dansmuziek. Parijs. „Radio Paris". 1725 M 12 50- 2 20: Gramofoonplalen 4.05: Orkeslcol cert en soli 8.20: ..Tannbïuser" vj Richard Wagner. Koor, orkest en soliste 10.20: Concert. Piano en orkesl. Langenberg. 473 M. 7.257.50 mofnonplaien 7.508.50: Orke9tconc 10.3512.15: Gramofoonplalen 1 Gramofoonplalen 1.252.50: Orkeslco eert 10.3512 15: Gramofoonplaten 12.30: Gramofoonplaten 1 252.50: kc-slconccrt 5.506.50: Solislenconc 8 20: Concert. Orkest en bas-barilon Kalnndborg 1153 M 12.20—2.20' kesteoncert 3.50—5.20: Okestconce Zang 5.20—5.50: Kinderuurljp 320 9 35: Concert. Orkest en solisten 9 50 10.16: Piano-recital 1035—1130 kesteoncert. Ernscel. 508.5 M. 5.20: Orkestconc 6.50: Gramofoonplaten 8.36: Orge spel door L loos 9 35: Dansmuziek 8.35: (338.2 M.) Concert georganiseerd d de SAROV. Zeesen. 1635 M 6.05—7.20' Lezin 7.207.50: Gramofoonplaten 12.20: Lezingen 1220—1.15: Gramofoo plalen 1 15—2.20: Berichten -- 2.50' Gramofoonplaten 2.50—450: zingen 4.50—5.50: Concerl 5.30—s Lezingen 8.20: Concert. Orkest et* bariton.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 10