E VRIJWILLIGE JAGERS LEIDSCHE HOOGESCHOOL. Hste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 12 September 1930 Derde Blad No. 21623 HET ORANJEFEEST TE KATWIJK-RIJN. HET ORANJEFEEST TE SASSENHEIM. FEUILLETON. DER UIT DE OMSTREKEN. Folo Bleuzé. minst, voordeelen van Koning Willems va derlijke regeering genoten. Bij tractaten, door de groote Europeesehe mogendheden vastgesteld, waren Noord- Nederland en België één rijk geworden en in het Koningrijk der Vereenigde Nederlan den herschajpen. Groot en machtig zou dat Rijk zijn ge worden, als maar het Zuiden, in overeen stemming met het Noorden, uit dezelfde be ginselen, met dezelfde bedoelingen had ge streefd naar maatschappelijke en zedelijke vooruitgang, maar de Zuid-Nederlanders waanden zich tekort gedaan in hunne rech ten, benadeeld in hun belangen en gekrenkt in hun godsdienstige begrippen. Het volk, tot oproer aangezet, wachtte op hot oogenblik, dat voor de uitbarsting ge schikt was. Op den verjaardag van den Ko ning, 24 Augustus 1830, ontstond te Brus sel, na de opvoering van de opera „La Muette de Portici" (De stomme van Portici), een vreeselijk oproer, dat echter, indien men onmiddellijk krachtdadiger middelen had aangewend, in den beginne gemakkelijk had kunnen bedwongen worden. Het nam echter in hevigheid en kracht toe, daar men den weg van zachtheid en toegeven bewandelde. Koning Willem en diens beide zonen, de Prins van Oranje, later Koning Willem II en Prins Frederik beproefden door een minne lijke schikking het oproer te doen bedaren: doch tevergeefs! De Belgen wilden daarvan niet weten. Zelfs moest de Prins van Oranje, die zich daartoe in het oproerig Brussel had gewaagd en dien men aan den moedwil van het volk had overgelaten dank zij zijn onnavolgbare ruiterlijke bekwaamheid met zijn paard over de barricades springen, om zijn leven te redden (Wordt vervolgd). Een vrijwillige :ager der „Leidsche Hoogeschool". De platen bij dit feuilleton rijn ons welwil lend ter reproductie afgestaan door de firma Burgersdijk en Niermans alhier. De jaren 1830 en 1831. Naar het dagboek van den Oudjager K. BOON. Voorwoord. b vele geschrilen heeft men ons verhaald den Tiendaagschen veldtocht en al wat j*raan onmiddellijk voorafging: er zou een Voorlijke boekenplank mee te vullen zijn Hierbij bieden wij onzen lezers echter aan *:i tol nu toe ongepubliceerd dagboek van "•en oud-stadgenoot en oud-jager K. Boon, hierin meer in het bijzonder de weder- '^rdigheden vertelt van het Leidsche Ja fcrccorps der Leidsche Hoogeschool, dat de jaren 1831 en 183 J gedurende P04 10 maanden onder de wapenen FJ®. Hier van vormde de tiendaagse h* |pocht wel het hoogtepunt! Slechts kor- C lijd namen de jagers actief aan I*8 strijd deel, doch zij deden dit met *8 moed. die het nageslacht tot eerbied jjt! Het leek ons niet onaardig aan d.t -k dat nu toe in engen familie- - ?eiezen werd. grootere bekendheid te |*en slechts als een herinnering aan den I?" tusschen Noord- en Zuid-Nederland, L°,nze voorvaderen zoo hevig in beroering i^hten en welke uitliep op de onafhanke lijkheid onzer zuidelijke naburen, die zij dit jaar op zulk een luislerrijke wijze vieren. Doch tevens moge deze avontuurlijke be schrijving nog eens wijzen op de voorbeelde- looze zelfopofferingen, waarmede de Leid sche studenten van een eeuw geleden hun krachten in dienst stelden van Koning sn i Vaderland! Op 81-jarigen leeftijdruim een halve eeuw nadat hij onder de wapenen was heeft de heer Boon dit dagboek samengesteld uit de notities van zijn zakboekje, dat hij immer bij zich droeg. De stijl onzer vaderen is voor het tegen woordige gehoor dikwijls aan den langdra- ligen kant: ook de volzinnen van den he°r Boon kenmerken zich veelal door dit euvel, if en toe scheen er geen einde aan te zullen komen! Terwille van de duidelijkheid en spanning, die voor een hedendaagsch cou- rantenfeuillelon onontbeerlijk zijn, brachten wij veranderingen aan in het verhaal, zon der aan de getrouwe weergave te kort te doen. Al te onbelangrijke gebeurtenissen lieten wij vervallen. Slechts de in deze ge schiedenis vervatte toespraken, legerorders etc. ftleven volkomen in den oorspronkelijken verm. Het boekje van onzen oud-stadgenoot, be vat 366 bladzijden en de inhoud ervan, werd door hem met onuitputtelijk geduld neergeschreven in hel fraai verzorgde ver wonderlijk nauwkeurig gevormde hand schrift dat kenmerkend was voor den rusti- gen. nog niet zenuwachtig ge jaagden tijd waarin onze grootvaders leefden en die zoo zeer contrasteert met de dagen waarin het moderne geslacht opgroeit. Daarbij werd door hem iedere pagina met gekleurde versieringen fraai en minutieus omlijnd, een werk op zichzelf! Het geheel is vervat in een blauw omslag, bedrukt met gouden betters, Het wordt geopend met een voorwoord aan de kinderen van den schrijver, waaruit het volgende zij aangestipt: „Voor u, geliefde kinderenI heb ik deze bladen op papier gebracht en er zoovele exemplaren van doen overschrijven, dat ik aan ieder van u er één kon geven. Ik deed dat, niet alleen, opdat de gedenkwaardige jaren 1830 en 1831, al schijnen die aan som migen geen belang in te boezemen, uwe be langstelling in de hoogste mate zouden op wekken of verlevendigen, als gij er gewezen wordt op de geestdrift, de kracht, den moed en de volhardende zelfopoffering, waardoor de zonen van het volk, dat tachtig jaren lang volhardde in den strijd voor vrijheid, waarheid en recht, hebben getoond niet ontaard te zijn van de deugden der vaderen, maar ook, dat gij er u over zoudt verheugen, dat uw vader mede van dien zelfden geest mocht doordrongen zijn." Nadat de schrijver er op beeft gewezen, dat „een gezette en getrouwe aanteekening aan den avond of aan den morgen van eiken dag plaats vond" en „alles naar waarheid is te boek gesteld", spreekt hij de hoop uit dat het lezen en herlezen dezer bladen „de liefde voor den grond irwer geboorte en het bemind stamhuis van Oranje" moge ver sterken Het is gedagteekend 28 Februari 1888, waarna het verhaal ongeveer als volgt luidt: De 24ste Augustus 1830, de verjaardag van Koning Willem I, werd in de Noorde lijke Provinciën van Nederland algemeen met den hoogsten luister en de meeste in stemming gevierd, toen men in Brussel de vaan van het oproer opstak. Na de roemrijke veldslagen van Quatre Bras en Waterloo, die echter met bloedig schrift in de jaarboeken der geschiedenis staan aangeteekend, waren vijftien volle jaren van vrede en welvaart voorbijgegaan en hadden de zuidelijke gewesten niet het De Koninginnefeesten te Sassenheim zijn op grootsche wijze gevierd! Een der belan- rijkste attracties van het uitgebreide progiamma was wel het corso der versierde vrachtwagens. Wij geven hier een „electrisohe tram", naar aanleiding van de vraag wanneer de beroemde stoomtram eindelijk gcëlectrificeerd zal zijn. Niet alleen voor de bewoners van Sassenheim is dit een brandende kwestie!! Versiering Paard en tilbury- le prijs C J. Borst; 2e Nic. Duivenvoorde. 3e B. Dui- veiwoorde Nz.; 4c J. van Eeden. Versiering auto's, le prijs J. W. v d. Klugt; 2e Jos. Wösten; 3e C. Zonneveld, 4e Nic. Hoogervorst. Vogelschieten. 28 deelnemers. 2e vogel, romp: T. Jansen; Linkervleugel Jac. Dui venvoorde; Rechtervleugel H. Duivenvoorde. T. Brama; Jac. Duivenvoorde; P. Heems kerk L Pz. le Vogel: romp: J. Hoogervorst. le vleu gel C. Meyland; 2e vleugel Th. van Schoo ien; kop P. Nulkes; vlag C. Meyer; staart J Hoogervorst Hardloopen met hindernissen. 14 deeln. Jongens, le prijs W. Broekhof Ez; 2e Cor Balk; 3e C. v. d. Slot Jr; 4e Jan Vroolijk; 5e Floor Broekhof; 6e C. J. Bouwmeester Jr. Blaastrappen voor Meisjes. 14 deeln. le prijs: Marie v. d. Slot Jd; 2e Lina Tilburg; 3e Ali v. d. Berg Cd.; 4e Marie Bakker5e Ali v. d. Berg Ad. Hardrijden met lange pijpen voor jongens 18 deelnemers, le prijs: C. J. Bergman; 2e Sam. Bergman; 3e A. Oostdam Pz.. 4e Petr. Meyer Pz; 5e Cor Balk. Fietsrijden met hindernissen voor Meisjes pop aankleeden. 12 deeln. le prijs Dora v. Gijlswijk; 2e Mina Bakker; 3e Jo Wessels; 4e Mina Oostdam; 5e Corry Slobbe o SASSENHEIM. DE ORANJEFEESTEN. Feestelijke voortzetting Hard fietsen en niet opschieten! - Schitterend bloemen corso - Prachtig vnnrwerk. Reeds vroeg trokken velen een bedenkelijk gezicht. Besrokken lucht, dampig en Oosten wind. Je weet dan nooit wat het worden zal! 't Kan opklaren, doch meestal komt er regen van. Gelukkig is het eerste gebeurd en tegen twaalf uur kwam het zonnetje zelfs even kijkenl Ook bij het bloemencorso gaf de zon biijken van nieuwsgierigheid, evenals de tal rijke Sassenheimers en de vele vreemdelin gen. Het was dan ook de moeite waard, doch daarover straks! Te kwart over negen arriveerde het mu ziekgezelschap der N. Z. H. T. M. en direct weerklonken de vroolijke tonen door de gemeente. Tijdens de volksspelen bleek het corps onvermoeid, het bleef steeds door spelen. Te halftien vingen de volksspelen aan: tobbetjesteken, hindernisloopen, turfraoen, hardrijden per fiets en touwtrekken. Het hardrijden was weer iets nieuws. Er waren speciale rijwielen beschikbaar. Aan De Koninginnefeesten te Katwijk aan den Rijn zijn gisteren onder enorme belangstelling voortgezet, 't Zijn voor de gemeente ireer prachtige dagen geweest! Vooral de versierde fietsen trokken de aandacht. U ziet hier eenige dér prijswinnere vroolijk vereend. NOORDWIJKERHOUT. Een schitterende verlichting! teravond trok de verlichting van het i\ve Raadhuis te Noordwijkerhout een ïhousiaste belangstelling van de talrijke feestvierende Oranjeklanten! DE ORANJEFEESTEN. 't Was een prachtige dag! Eindelijk was dan toch de lang verbeide ^r.derdag aangebroken! Gelukkig! Een be ukte lucht, doch vlug, droog weer! Al toeg kwamen de talrijke feestgangers op- alsmede de venters met hun oranje- lioiiaal; in de druk bevlagde straten ovei muziek! Alles werkte mede. om den Ko- ipnnedag alhier, alle luister bij te zetten! Te negen uur 's morgens trok onder de vroolijke tonen van twee muziek-korpsen een optocht van bestuursleden der Oranje- Vereen iging met aan het hoofd den bur gemeester, gevolgd door een stoet school kinderen en deelnemers aan de wedstrijden met vroolijke gezichten door het dorp. Daarne werden werden de prijzen toege kend voor de versierde rijwielen. Enkele waren zeer mooi versierd; over 't algemeen was er van het versieren veel werk gemaakt Toen namen de fictswedslrijden een aan vang; eerst voor de jongens, daarna voor de meisjes. Vijftig jongens en nog meer jonge dames bekampten elkander de prijzen in eerlijken strijd. Er waren mededingers, die alle ringen wisten te bemachtigen, waardoor om de prijzen geloot moest worden Bijna niemand kwam zonder lintje thuis, want-op de fiets zijn hier allen in hun element. Tegelijkertijd vond op een terrein achter het Dorp het vogelschieten plaats* en de Noordwijkerhoutsche schutters deden hun naam alle eer aan! De houten vogel zat stevig in den top,soms vlogen de blanke spaanders er af en bet duurde uren vóór één der schutters koning werd en de vogel op den grond viel Op het feestterrein weTden volksspelen gehouden: tonknuppelen. blaastrappen, koekhappen, en het grootste succesnummer fietsrijden met lange pijpen en hindernissen, als onderweg afstappen en een pop aan- en onlkleeden. Huisvaders zoowel als jongelui dongen mede naar de fraaie prijzen, welke ruim schoots beschikbaar gesteld waren 's Middags half drie werd begonnen met het hoofdnummer van het programma: ver sierde auto's. Al wordt de animo met de tilbury's minder, een aardige liefhebberij blijft het zeker al wil geen enkele jeugdige schoone zich meer tooien met het antieke kap en nzer. dat voorheen verplichtend was. Verschillende auto's waren prachtig ver sierd, vooral die van den heer B Zandber gen was schitterend. Een vijftiental auto's reed mee. j De grootste drukte heerschte 's middags op hei feestterrein, voor allen kosteloos toe gankelijk. Alle vermakelijkheden hadden 'het druk. In de verte snoof men reeds de geuren op uit de moderne poffertjes- en wafelkraam Geen huismoeder ging naar huis zonder oliebollen of een groote kermiskoek. Alle kramen deden goede zaken. Om de wagens der kooplieden verdrongen zich de koopers van snuisterijen, bananen, serpentines en roomijs. Overal muziek, behalve de offi- cieele. was er oök officieuze, van draai orgels. harmonica's en van zonderlinge or kesten in allerlei kleur en vorm. En bij dat alles bleef het weer uitstekend met nu en dan een zonnetje! Na afloop der ringrijderij werd aan de feestcommissie een diner aangeboden, dit maal op de bovenzaal van maison „Hens- bergen." Het ging er vroolijk toe en menige har telijke speech werd afgestoken, waarbij riet alleen hulde werd gebracht aan Hare Majesteit, maar ook aan den Eere-voorzit- ter en Voorzitter der Oranjeverecniging 's Avonds tegen acht uur begaf de feest commissie zdch naar de tribune om de be haalde prijzen uit le deelen. De eere-voorzilter der feestcommissie, burgemeester A A. C. M. van Tersel. hield een toespraak, die onder groote stilte werd aangehoord. In de flenste plaats schetste hij de beteekenis van het Oranjefeest en wel in verband met den vijftigsten verjaardag van Hare Majesteit Vóórts sprak hij zijn ge noegen uit. over het goede weer. de groote medewerking van allen en de uitstekende muziek van beide corpsen. Ook werd een woord van dank gebracht aan de heoren der feestcommissie, welke zich zoo uitste kend Van hun .taak hebben gekweten. Tot sprekers spijt zal de uitslac van den etalage-wedstrijd wel niet naar aller genoe gen zijn. doch de keurings-commissie heeft geoordeeld naar haar beste weten en zoo onpartijdig mogelijk. Alle mededingers moe ten zich dan ook bij den uitslag neerleggen. Hierop volgde spontaan het „Wilhelmus" waarna mevrouw van Tersel de prijzen uit deelde. Op het feestterrein werd hierna de pret voortgezet. De paddensfoelenmolen en cen- trifugaalbaan boden gratis ritjes aan de ge heels Oranje-Vereeniging. De artisten van het circus „Alberli" vertoonden hun grootste toeren en de jeugd stepte genoeglijk onder opwekkende jazz-band-tonen. Tegen half tien werd een schitterend vuurwerk afge stoken, dat uitstekend slaagde. Een vuur werk overslaan doét geen rechtgeaard Noordwijkerhouter. Geen vrouwtje bleef ach ter he» spinnewiel! Het laatste nummer, een sloldecoratie bestaande uit „Leve de Koningin" omringd door een bloemen tableau met brilliant rood vuur, was oorzaak van een spontaan ge juich! Het Oranjefeest is hier met zeer veel animo gevierd. Hieronder volgende uitslagen der ver schillende wedstrijden: Ringsteken Dames rijwielen. 59 deelne mers. le prijs Dirkje Smit; 2e Jaantje v. d. Raadt; 3e Corry v. d. Bosch; 4e Corry v. d. Klugt; 5e. Lena Duivenvoorde; 6e Mietje Hoogervorst; 7e Ali de Winter; 8e Geertje v. d. Burg Jd.: 9e Marie v. d. Berg; 10e Jo Peters; lie Coba van Eeden; 12e Coba Heemskerk; 13e Lena Brama, 14e Pietje Oostdam; 15e Breggetta v. d. Putten. Versiering Damesrijwielen, le prijs Corry v d. Klugt; 2e Nelly v. d. Meer; 3e Jaantje v d. Raadt; 4c Ali Warmerdam Gd.; 5e Mina Oostdam Dd.; 6e Marie v. d. Putten; 7c- Jaantje Hoogervorst; 8e Ali Bama; 9e Lena v. d. Pulten; 10e Marie Immerzeel; 11e Neellje Hoogervorst; 12e S. Westrik: 13e Brigitta v d. Putten; 14e Anna de Winter Ad.; 15e Jo Peters Gd. Versiering Heerenrijwielen, 34 deelne mers- 1e prijs: Nic. Duivenvoorde Jr; 2e Adr. Oosldam Dz.; 3e Jav. van Steijn Cz; 4e Cor Oostdam Dz: 5e T. Uitendaal; 6e KI. van Tilburg. Ringsteken Heerenfietsen. le prijs: Nic. Disseldorp; 2e Hein Broekhof Tz; 3e J. Vrolijk; 4e T. Kaptein. 5e Jac. v. Steijn Cz. 6e D. v. Tilburg; 7e H. v. Denten; 8e Adr. Oostdam Dz. Tonknuppelen 54 deelnemers, le ton, Tho mas Duivenvoorde; C. Dieben; J. Heems kerk Pz: Fr. Broekhof: P. Koelewijn. 2e ton: Cor Guldemond; Ant. Duiven voorde; Jozef Meijer Pz. 3e ton G. Turk; Chris Westrik. 4e ton: Ant. v. d. Berg Hz; J. Nulkes Sz; J v. d. Berg Cz. 5e ton Ger. v. d. Berg Jacz.; B. vap Den zen; Th. van Roode. 6e ton: A. v. d. Vliet; T. Bamhoorn. Ringsteken Paard en tilbury en Auto's 19 tilbury's, 24 auto's, le prijs; M. G. Dui venvoorde en Neeltje Romijn; 2e Nico Dui venvoorde en Truus v d. Weijden-, 3e B. Zandbergen en Mejuffr. Zandbergen; 4e C. J. Borst en Mejuffr. Borst; 5e P. Duiven voorde en Anna v. d. Raadt; 6e Cor Pen- nings en Marie Kaptein; 7c B. Duivenvoorde Nz. en Nelly Duivenvoorde; 3e A. Duiven voorde Nz. en Keetje Duivenvoorde; 9e Nic. Duivenvoorde Nz. en Betje Duivenvoorde.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 9