HALLO!! REGENJASSEN w f. 6.75 SCHEFFER's KLEEDING-MAGAZIJNEN AGENDA. SUPP05IT0RIA FAILLISSEMENTEN. BINNENLAND. VRAGENRI'BRIEK. BUITENLAND. HEDEN: Stadszaal: Spr. Fedde Schurer, 8 uur namiddag. Zaterdag. Pieterskerkgracht 11: Tentoonstelling klei- arbeid leerlingen lagere scholen. 3 uur nam. Stadszaal (foyer): Ver. van Oud-leerlingen Genootschap M. S. G 7 3/1 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 8 tot en met Zondag 11 Sept, a.s. waargenomen door apotheek: M. Boekwijt, Vischmarkt 8, Tele foon 552. RECLAME. Dr. H.NANNING's (Zetpillen legen aambeien.) 5579 politieposthuis is nog steeds in gebruik is reeds nu duidelijk waarneembaar, welk een belangrijke verbetering hier lot stand wordt gebTacht. De doorvaartwijdte wordt vergroot van 10 M. 12 tot 11 M. 10; de doorvaart- hoogle gebracht op 1 M. 30 en ook het land- verkeer zal in aanzienlijke mate profiteeren van de breede, zacht glooiende opritten. Zooals bekend mag worden verondersteld, omvat de vernieuwing dezeT brug tevens den bouw van een politiepost- en brugwachters- huis benevens een Iransformalorstation annex urinoir. Beter dan woorden zijn eenige cijfers bij machte een denkbeeld te doen vormen van den omvang van dit werk, dat door de firma Verhagen met de regelmaat van een machine wordt uitgevoerd. Dat deze firma overigens voor geen klein geruchtje vervaard is, moge blijken uit het feit, dat zij momenteel nabij Kindhoven een nog heel wat grooler werk in uitvoering heeft, n.l. het graven van een kanaal, welk karwei haar voor de somma van een half millioen gulden werd opge dragen. Nadat hulpdammen waren aangelegd, werd een put van 7 Meter diepte gegraven, waarin 900 heipalen van gemiddeld 12 meter lengte werden geslagen. Ifieroverheen werd een houten vloer van 200 vierk. meter opper vlakte gelegd, waarop de betonnen kelder, waarin de machinerieën een plaats zouden vinden, werd aangebracht. Voor dit doel werd ongeveer 840 kubieke meter beton ge stort. waarbij circa 80.000 K.G. bewapenings ijzer werd verbruikt. Onze foto geeft een beeld van het ijzeren geraamte, vlak voordal met het betonstorlen een aanvang werd gemaakt. Tenslotte wer den voor het metselwerk van politieposthuis, transformatorstation en kademuren, behalve een groole hoeveelheid graniet, 75.000 stee- nen gebruikt. Zooals wij deze week al eerder schreven, bestaat de ijzeren brug uit twee stukken, elk van 45 ton. Hierbij zijn niet gerekend de trot toirs, het eigenlijke brugdek en de verbin dingen. Er is rekening mede gehouden, dat de constructie zwaar genoeg is om in de toe komst ook tramverkeer over de brug toe te laten Het monleeren van den ijzeren bovenbouw geschiedt onder leiding van onzen oud-stad genoot, ir. W. M. van Rossum du Chattel van de Ned. Staalindustrie. Precies in den daarvoor bepaalden tijd van drie dagen heef', men de beide stukken op hun plaats gebracht en onderling ver bonden en gistermiddag legen 5 uur was men zoo ver, dat de eleclrische installatie in werking kon worden gesteld. De voor de heffing benoodigde kracht wordt geleverd door een 35 P.K.-electromotor, welke de brug in slechts één halve minuut kan openen. Provisorisch wordt deze taak verricht door een 7'/, P.K. hulpmolor, welke daartoe 2'/j minuut behoeft. Nadat in de morgen- en middaguren de brug was uitgebalanceerd, waartoe een be lasting van ruim 70 000 K.G, noodig was, werd in tegenwoordigheid van eenige ge meentelijke autoriteiten en ambtenaren, waaronder de directeur van Gemeentewer ken, ir. de Blaauw, de brug voor de eerste maal mechanisch geojaend. Langzaam verhief zich het ijzeren gevaarte, als door een on zichtbare hand getrokken, omhoog, tot een vrijwel verticale stand was bereikt. Toen passeerde de eerste motorschuit officieus de opening van de vernieuwde Groole Haven- brug. Of kapitein J. Sijm van de „Maria" uit Texel erg gevoelig was voor die eeT, konden we op het zonverbrande schippers- gelaat niet bespeuren. Volgens het weekblad „Handelsbelangen'' werden gedurende de maand Augustus bij de gezamenlijke griffies in Nederland gede poneerd 41 crediteurenlijsten met een totaal passief van f. 796.774, waarvan f. 103.623 preferent is. Van 1 Januari 1930 af werden in totaal gedeponeerd 948 crediteurenlijsten met een totaal passief van f. 17.431.106- waarvan preferent f. 2.701 096. NIEUWE UITGAVEN. Ter gelegenheid van liet 5de internatio nale luchtvaarlcongres heeft „Ons Neder land" aan de serie „speciale nummers een „cosmopolitisch" luchtvaarlnummer toege voegd. „Cosmopolitisch", omdat het Neder landsche. FTansche, Duitsche en Engelsche artikelen en advertenties bevat. Door de sa menstelling van dit nummer heeft de Alge- meene Vereeniging voor Vreemdelingen verkeer blijk gegeven het internationale luchtvaart verkeer naar waarde te schatten. Tal van terzake deskundigen hebben aan de totstandkoming van dit nummer mede gewerkt, _j DE PROEFTOCHT VAN DE MARNIX VAN ST. ALDEGONDE Het schip overgedragen. De speciale V.D -verslaggever aan boord der Marnix van St. Aldegonde seint: Nadat twee dagen op de Noordzee, be gunstigd door mooi weer. was proefgevaren en nadal het nieuwe motorschip van de Stoomvaart Maatschappij ..Nederland" aan alle eischen bleek te hebben voldaan is gisteravond het schip aan de Maat schappij „Nederland" overgedragen. Na mens de Nederlandsche Scheepsbouw Maat schappij heeft de heer Goedkoop, directeur dezer Maatschappij een toespraak gehou den, waarin hij de Maatschappij „Neder land" dankte voor het geschonken vertrou wen. Daarop heeft de heer N. C. Koning, direc teur der Maatschappij „Nederland" met een rede het schip namen9 de Stoomvaart Maat schappij „Nederland" aanvaard. Te ongeveer acht uur gisteravond werd de vlag van de Maatschappij „Nederland" op de nienwe aanwinst der Maatschappij ge- heschen. HET LUCHTVERKEER. Schiphol, de luchthaven van Amsterdam, werd gedurende de maand Augustus aange daan door 737 verkeersvliegtuigen der gere gelde luchtlijnen, 418 vliegtuigen van leger cn marine en 28 extra vliegtuigen, terwijl 10 proefvluchten met vliegtuigen van de IC L. M. en andere luchtvaartmaatschappijen werden uitgevoerd. Tevens hadden er 83 vluchten plaats met vliegtuigen van de N.V. Nederlandsche Vliegluigenfabriek „Fokker" en 70 vluchten met Pandervliegtuigen van de Nationale Luchlvaarlschool. Het aantal pleziervliegers bedroeg 1685 en het aantal bezoekers 38080. Waalhaven, de luchthaven van Roller- dam, werd gedurende die maand aange daan door 470 verkeersvliegluigen. 141 vliegtuigen van leger en marine, 37 vlieg tuigen van de Koolhovenlabriek en ver schillende particulieren. Bovendien werden op Waalhaven 148 proef- en oefenvluchlen uitgevoerd door vliegtuigen van de K. L. M., de Koolhovenlabriek en van leger en marine. Het aantal pleziervliegers bedroeg 779 en het aantal bezoekers 30.164. o DE LEGEROEFENINGEN ZITN NU IN NOORD-LIMBURG. De legeroefeningen onder leiding van den commandant van het veldleger, welke we gens hel heerschen van mond- en klauwzeer niet overeenkomstig de getroffen voorberei dingen in de streek Barneveld, Lcusden. Amersfoort kunnen doorgaan, zullen thans worden gehouden in Noord-Limburg van 2326 Sept. a.s. (2425 Sept. zijn de eigenlijke oefeningen). o DE V. A. R. A. MORGEN EN ZONDAG. De minister van Waterstaat beeft be paald, naar de „Radio-Bode" meldt, dat Zondag 14 September een „hoogtijdag" is voor de V.A.R.A. (14 September is de dag van de demonstraties te Amsterdam en Rot terdam van het N.V.V. en de S.D.A.P. legen de Vlootwet). De V A.R.A. krijgt daarom op dien dag, behalve haar gewone zenduren, ook die van 125 u. nam. De A V R.O. krijgt dezelfde uren terug op Zaterdag 20 September. Zoo dat dus èn morgen én Zondag a.s. de V.A.R.A. op de 1875 golf is; eerst Zon dagavond om 8 uur komt de A.V.R.O. weer aan de beurt. o GEEN UITLEVERING VAN DE UITGEWEKEN GEÏNTER NEERDEN. De minister van koloniën heeft op de vragen van den heer Wijnkoop, betrekking hebbende op de uitlevering van de naar Australisch grondgebied uitgeweken geïn terneerden van den Boven-Digoel, geant woord: De hierbedoelde, naar het Australisch grondgebied van Nieuw-Guinea uitgeweken personen zijn door de regeering aldaar niet uitgeleverd aan het Nederlandsch-Indisch gouvernement, maar op last van den rech ter als ongewenscble armlastige vreemde lingen uit het land gezet. Uitzetting is steeds een eenzijdige daad van de betrokken regeering, i.e. de Austra lische regeering, die daartoe geheel zelf standig een beschikking neemt. o NED. STUCADOORS- PATROONSBOND. In de te 'B-Hertogenbosch voortgezette vergadering werd herkozen als bestuurslid de beer J. Alartinus Gzn. te Groningen; herbenoemd als redacteur-administrateur van het orgaan de heer D N. Verdoes en als leden der commissie van redactie de heeren J. van Gilst en J. H. W. Lutje harms. In de vacature, ontstaan door ont slagname van den heer H Vermeer te Rotterdam, werd tot secretaris gekozen de heer J. H. W. Lütjeharms te Alkmaar met 189 van de 253 stemmen. Tot commissaris werd gekozen de heer J. Karmis te Leeu warden. De afd. Haarlem en de voorzitter brach ten hulde aan den afgetreden secretaris, wien namens den bond en het bondsbestuur souvenirs werden aangeboden, terwijl hij tevens tot eerelid werd benoemd. Ook de heer E. Martens te Haarlem, die 10 jaar penningmeester is, ontving een aandenken. Qropingin wenschte het vraagstuk der partieelè besteding krachtig ter hand te zien genomen. Het bondsbestuur acht het practisch onmogelijk dit landelijk in te voeren. Liever ziet het aangedrongen op openbare aanbesteding. De vergadering vereenigde zich daarmede. Een voorstel-Amsterdam. dat ieder bonds lid 1/4 pCt van het door hem uitgekeerde loon aan den bond zou h ehtgai te betalen, werd verworpen. Dordrecht wenschte aangedrongen te zien op een \westsvoorstel bepalende, dat alleen zij tot het voeren van den naam werk gever*' zullen gerechtigd zijn, die in het bezit zijn van het einddiploma Mulo of. een daarmee gelijkstaand diploma. De voorzit ter ontwikkelde verschillende bezwaren tegen dit voorstel De afd .Dordrecht zal haar bedoeling nader in het orgaan doen bespreken. Een ontwcrp-leerlingregeling werd aan gehouden tot de voorjaarsvergadering. Na de vergadering werd in het Concert gebouw een gezamenlijke maaltijd gebruikt, waarna een feestavond volgde. VERSPREIDE BERICHTEN. Gisteren heeft F. J. W. Baron van Pallandt op het kasteel Rosendaal zijn 70en verjaardag herdacht. Geheel de gemeente Rosendaal heeft aan die viering deelgeno men. Aan den Zuid-Afrikaanschen minister Fourie is gisteren door de commissie voor den XederlandschZuid-Afrikaanschen han del in restaurant Anjema te Den Haag een noenmaal aangeboden. Om 5 uur heeft mi nister Verschuur een thé aangeboden in h°t gebouw van zijn departement. De deelnemers aan het Internationaal Rolary-congres, die gisteren een excursie naar de Zuiderzee hadden gemaakt, zijn gis teravond in Scheveningen aangekomen, waar zij in het paviljoen van de Pier door het Ned. Rotary-dislriclsbestuur werden ont vangen. Te Dordrecht is Woensdag in den nieuwen Biesboscbpolder officieel geopend het Tuinbouwbedrijf der Stichting Hulp door Arbeid aldaar; beoogende arbeiders die door lichamelijke of geestelijke gebreken nergens meer arbeid konden vinden, gelegenheid te geven in den tuinbouw een boterham Ie ver dienen. Met twaalf man wordt hel werk aange vangen op een terrein in den polder van ruim 5 ha. groot. De gewone audiëntie van den minister van Financiën zal op Maandag den 15en September aanstaande niet plaats hebben. o UIT NED. OOST-INDIE. DOOR EEN KRANKZINNIGE AANGEVALLEN. Vier personen gewond. SEMARANG, 10 September. (Aneta) Hedenmorgen drong een zekere Ma nap in een vlaag van waanzin, naar de „Locomo tief" meldt, eenige lokos op de Pasar Sani te Salatiga binnen Hij verwondde met e°n vlijmscherp mes twee Chineezen aan den hals, rende daarop weg en viel twee naar school gaande kinderen aan, die slechts licht aan hals en handen gewond werden. Dal zij slechts licht gewond werden, was te danken aan de tusschenkomst van enkele burgers, waarvan er een met een klewang den aanvaller neerlegde, die in zorgwek- kenden toestand naar Scmarang werd ver voerd De toestand van de slachtoffers is gunstig. RECLAME. IS DAT GOEDKOOP? Regenjassen met garantie reeds vanaf 852? Haarl.straat 149 - Vischmarkt 18 C. D., te L. Leiden, Zoeterwoude, Stomp wijk, Zoetemeer, Zegwaard, de Kruisweg, Bleiswijk, Bergsohenhoek, Hille- gersberg, Rotterdam. Maasbrug, driesprong bij Barendrecht, Wcvershoek, Rijsoord, Zwijndrecht. Totaal 54.2 K.M. D. B., te N. Uithoorn, Vinkeveen, Baambrugge, Loenersloot, Vreeland, Kor- tenhoef, 's-Graveland, Hilversum. Totaal 30.2 K.M. Het traject Uithoorn kunt u over Hilver sum of over Utrecht afleggen. Wij raden u het eerste, dat rijker is aan natuurschoon. Na Hilversum ie dan de route Hooge Vuursche, Soestd.ijk, Soest, Hotel Birk- hoven, Amersfoort. Totaal 50.1 K.M. G- G. B., te L. Leiden, Alphen, Zwam merdaci. Bodegraven, Woerden, Utrecht, Houten, Schalkwijk, Culemborg, Buurmal- sen, Gcldermalscn, Waardenburg, Tiel, Zaltbommel, Hedel, Orthen, Den Bosch. Vught, St. Michielsgestel, Schijndel, St. Oedemrode. Son, Woensel, Eindhoven. To taal 145.4 K.M. DE ALGEMEENE TOESTAND. Rcdeveringen van Briand en Henderson Voorstel van Cnrtius. Briand sprak ter Volkenbondsvergade ring in het eerste gedeelte van zijn rede als Frnnsch staatsman en in het tweede gedeelte als woordvoerder van de 2" Euro- peesche staten der Maandag gehouden Europeesche conferentie. In het gedeelte, waarin Briand als Fransch staatsman sprak, is vooral opge vallen de nadruk, waarmede hij verklaar de, met Italië in onderhandeling te zijn getreden over de voltooiing van het werK der Loudensche vlootconferentie en de hoop uitsprak, dat een Fransch-ltaliaansch ac- ccord zal worden bereikt, waardoor het werk der ontwapeningscommissie van den Volkenbond nog belangrijk zou vergemak kelijkt worden. Intusschen erkent Briand, dat reeds de gedeeltelijke resultaten van de Londensche conferentie de voorbereiden de commissie voor de ontwapeningsconfe rentie in staat zullen stellen in November haar werk voort te zetten. Met nadruk verzekerde Briand, dat. zoo lang hij aan het bewind zal blijven, geen oorlog zal uitbreken. De Fransche regce- ring is vast beloten alle internationale ge schillen. hoe ernstig deze ook mogen zijn, tot oplossing te brengen iu den vrede en door den vrede. In het tweede gedeelte van zijn rede uitte Briand zijn groote voldoening over het besluit der Europeesche conferentie. Hij herhaalde, dat het nimmer zijn bedoe ling was geweest om iets buiten den Vol kenbond om te doen. Al het vredeswerk moet binneD het kader van den Volkenbo^a geschieden, wil het tot eenig positief resul taat. leiden. De gedachte eener Europee sche Unie binnen den Volkenbond is echter in overeenstemming met den wensch der Europeesche volkeren. Briand achtte 't dwaasheid te gelooven, dat de Vereenigde Staten van Amerika met Itede loogen een aaneensluiting van Europa zouden aanzien. Briand erkende, dat de Europeesche aan eensluiting in de eerste plaats op econo misch gebied za! moeten geschieden en verzocht de Volkenbondsvergadering door hpt aannemeD van een besluit ten gunste van de Europeesche Unie, het werk der Europeesche conferentie aan te moedigen. 's Middags was het woord aan den Brifc- schen minister Henderson. Deze zette uit een, dat de ontruiming vnn Rijnland ae bekroning beteekent vaD het te Locarnö aangevangen vredeswerk. De vroegtijdige dood van Stresemann en Nansen is zeer te betreuren, aangezien beide staatslieden op rechte vrienden van den vrede zijn geweest. Hun aandenken zal in de geschiedenis na den oorlog blijven voortleven, als die van dappere mannen Ten aanzien van Pan-Europa verklaarde Henderson dat Groot-Brittannië hot zou toejuichen, indien in den boezem van den Volkenbond een Europeesche studiecom missie zou worden in het leven geroepen. Een zoodanige oplossing zou te verkiezen zijn boven de instelling van eeD zeer kost bare Europeesche organisatie, met een jaarvergadering, een permanente commis sie en een permanent secretariaat. Henderson legde er den nadruk op, dat het plan voor een Europeesche overeen komst op geen enkel punt strijdig zal mo gen zijn met de bepalingen van het Volken- bondssfatuut. In de eerste plaats dient echter de ern stige economische crisis te worden bestre den en te worden opgelost. Naast een vreedzame oplossing van internationale con flicten is een energiek optreden op het ge bied van de ontwapening een dringende vereischte, want zonder een ernstige beper king van de militaire uitrustingen, is het onmogelijk tot een werkelijk internationale veiligheid te geraken. Zonder een vermin dering der bewapening zal de Volkenbond in moeilijke oogenblikken nooit tegen zijn taak opgewassen zijn. Artikel 8 van 't Sta tuut is. aldus vervlogde Henderson, van groote beteekenis, en moet gelijk de an dere bepalingen van het Volkenbondssta tuut consciëntieus worden gerespecteerd. Spreker herinnerde er aan. dat Engeland op de vlootconferentie te Londen ernstige pogingen heeft gedaan om een waardevolle bijdrage te leveren voor de voorgenomen ontwapeningsconferentie van den Volken bond. Dezp ontwapeningsconferentie moet. het volgende jaar te Genève bijeenkomen. (Stormachtige toejuichingen). Spr. deed tenslotte een beroep op alle hier vergaderde naties om zich aaneen te sluiten voor een poging om het groote doel, voor hetwelk de Volkenbond is opgericht, te bereiken Tot slot van den dag heeft dc afgevaar digde van Haïti Bellegarde, zich met bui tengewone felheid tegen de imperialisti sche douane- en economische politiek van de Ver. Staten gericht. De gevaarlijke eco nomische concurrentiestrijd is, evenals de politieke geschillen, een voortdurende be dreiging van de goede verstandhouding van den vrede onder de naties. Spr. twij felde er niet aan, dat de vorming van een Europeeschen Statenbond er veel toe zal bijdragen om de Amerikaansche economi sche politiek in Euiopa te bestrijden. De economische heerschappij van Amerika drukt zwaar op de StateD van Midden, en Zuid-Amerika. De Europeesche Statenbond kan voor deze staten een steun worden voor hun politieke zelfstandigheid. Uit bovenstaande ziet men dat Briand met geen woord over Duitschland heeft ge rept. Het is wel een uitzonderingsgeval, doch in de gegeven omstandigheden mis schien het beste, gelet op de komende ver kiezingen in Duitschland en de spanning rondom dc rede van Trevianus. In Duitsche kringen heeft de rede van Briand een zeer gunstigen indruk gemaakt. Daarentegen is Briand's rede in Italië algemeen ongunstig ontvangen.- De ,,Tribuna" zegt, dat Briand geen enkel woord ter rechtvaardiging van de I milliarden, die Frankrijk jaarlijks met de I landender kleine entente en Polen voor I militaire uitrustingen uitgeeft, heeft ge- zegd. Over de uitingen van Briand inzake I de Italiaansch-Fransche besprekingen merkt I het blad verder op, dat wanneer de onder handelingen tot een resultaat zouden lei- den, de Italiaansche regeering steeds zal kunnen bewijzen, dat zij van den aanvang af bezield is geweest met den wil om tot een verzoening te komen. Het „Giornale d'Italia" verwijt Briand, dat zijn rede wer kelijke beteekenis mist. Wat de opmerking over dc ontwapening betreft, steunde Henderson zijdelings het Italiaansche oordeel en ook in Duitschland zal men Henderson's aandrang om einde lijk eens op het terrein der ontwapening iets ,,te doen" ongetwijfeld met ^vreugde begroeten. Trouwens Henderson hand haafde overigens tegenover Briand geheel liet Engelsche standpunt inzake den Euro peeschen Statenbond. Curtius heeft bij den president van de Volkenbondsvergadering een voorstel inge diend, strekkende het hoofdstuk van het jaarrapport van den Volkenbond, dat be trekking heeft op de kwestie der minder heden, in handen te stellen van de politieke commissie van de Assemblee. Het secretariaat van den Volkenbond had deze aangelegenheid nog niet ©p de agenda geplaatst. Door dit van Duitsche zijde gedane voor stel is de mogelijkheid geschapen, dat in de politieke commissie de tot nu toe onvoL doende regeling van de minderheden-kwes tie in behandeling zal worden genomen. Verwacht wordt, dat de DuitsChe dele gatie in de politieke commissie practische voorstellen zal indienen. DUITSCHLAND. Verkiezingsstrijd. Hoe dichter men den l-4en nadert, den dag der verkiezingen, des te levendiger wordt de politieke strijd en blijkbaar ook de kloppartijen. De 21-jarige student Hein Oeüing, uit Gladbeok die aan een vergadering van de nationaal-sociahsten had deelgenomen en een zwastika droeg, is door jongelieden zoo met een mes gestoken, dat hij spoedig na zijn overbrenging in het ziekenhuis is over leden. De daders heeft men nog niet kunnea grijpen. Ook de bekende communist Max Hoelz is te Plauen ernstig gewond, hetgeen eenige demonstraties tengevolge had. FRANKRUK. Weer een weigerachtige Ros Nienwe botsingen in Annam. Weer een! De permanente juridische ad viseur der Sovjet-Russische ambassade en handelsvertegenwoordiging te Parijs, Se lenski, heeft zijn functie neergelegd. In het begin van deze maand ontving Selenski be vel direct naar Rusland terug te keeren ten einde zich daar over zijn handelingen le verantwoorden. Selenski deelde hierop zijn superieuren mede, dat hij de hem gegeven bevelen niet opvolgt en zijn functie neerlegt Uit Saigon wordt gemeld, dat in Annam nieuwe ongeregeldheden zijn uitgebroken. De politie heeft op de betoogers geschoten. Er vielen vijf dooden en vijf gewonden. o ITALIË. Een nienwe feestdag. Mussolini heeft besloten 20 September, de dag waarop in 1870 de Italiaansche troepen liet pauselijke Rome binnenrukten, als na- tionalen feestdag af te schaffen en te ver vangen door den llen Februari, den da? waarop door de onderteekening van h't verdrag van het Laleraan de vrede tusschen Quirinaal en Vaticaan werd gesloten. o POLEN. De arrestatie der oppositie-leden. Naar uit Warschau gemeld wordt heeft het bestuur der soc.-democratische partij, wegens de arrestatie van de leden van de Sejm, in plaats van de algemeene staking, waartoe oorspronkelijk besloten was, bij wijze van voorloopige maatregel besloten een proteststaking van 24 uur af te kondigen, waartoe gisteren overgegaan is. Het bestuur van de Duitsche sociaal democratische partij heeft aan het secreta riaat van de socialistische internationale te Zürich een schrijven gericht, waarin het de internationale verzoekt te protesteeren tegen de arrestatie van Poolsche parlementariërs. Men heeft hier niet le doen, schrijft het be stuur van de Duitsche sociaal-democratie, met eon binnenlandsche politieke aange legenheid van Polen of met een uitbreiding der fascistische dictatuur tot in de Pool sche republiek, maar met een ernstige be dreiging van den Europeeschen vrede". Nog eenige arrestaties hebben plaal9 Se' had. Te Warschau heeft zich een commissie Ier verdediging van de aangehouden afgevaar digden gevormd, waar de Orde van caten als zoodanig tot toegetreden is- *-'e schriftelijke bevelen tot inhechtenisneming van de aangehoudenen zijn nog niet vaardigd, maar naar het openbaar ministerie reeds heeft meegedeeld, zal het proces je gens staatsgevaarlijk optreden reeds spoe<dig aangespannen worden. Omtrent de verder ontwikkeling is verder nog niets te zegge Voor het sovjet-gezantschap te ^arsc* is wederom een bom ontdekt. Een on zoek wordt ingesteld. f

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 2