|'lrte Jaargang MAANDAG 8 SEPTEMBER 193C No. 21619 Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. ZILVEREN ZAKENJUBILEUM. Het voornaamste Nieuws van heden. LE1DSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cfs. per regel toot advertentien uit Leiden en plaatsen waar agentschappen Tan ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere tdvertentiën 35 Cis. per regeL Kleine Advertentiên uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Gts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueels opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 6 Cis. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post f. 2.35 -f- portokosten. f 0.18 „0.18 B nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden,; Gelet op het bepaalde bij de Wet van 5 Juli 1930, Staatsblad no. 333; Brengen ter kennis van belanghebbenden: lo. dat de hoofden van binnen deze ge- tente aanwezige inrichtingen, tot de op- :!ing of uitbreiding waarvan vóór 12 Fe- ari 1929 vergunning is verleend krach- sde Hinderwet of .de vóór hel in werking •en dier wet geldende Koninklijke beslui- verplicht zijn de hun verleende vergun- vóór 1 April 1931 aan het Gemeente luur over te leggen; lo, dat daarbij tevens moeten worden over legd alle daaraan gehechte stukken en t besluiten, waarbij de vergunning is ge- jiigd of waarbij ontheffing van voorwaar- 3is toegestaan; 3o. dat bij niet inachtneming van het venslaande vóór 1 April 1931, de betrok- 3 inrichting, te rekenen van 1 Juli d.a.v. icht zal worden zonder vergunning in iking te zijn en dat wijziging der vergun- of ontheffing der voorwaarden niet is r.'eend. fan de overlegging der bovenbedoelde iken zal door het Gemeentebestuur een Glaring worden afgegeven. Binnen één :-nd na de overlegging zullen zij tegen af- fe van een bewijs van ontvangst aan de inghebbenden woiden teruggegeven, ite inlevering dient te geschieden ten ^eerilehuize Rapenburg 12. AUG L. REIMERINGER, Wefch. lo. Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. ien, 8 September 1930. 8188 HINDERWET. jrgemeester en Wethouders van Leiden gen ter algemeene kennis, dat door hen unning is verleend aan: a. F. A. M. aseck en rechtverkrijgenden tot het hten van een metaalgieterij in een ge- van het perceel Doezastraat No. 35, unende aan de Ruime Conscientiestraat, fraai bekend Gemeente Leiden. Sectie üo. 1649; b. de N V. Leidsche Manufac- ihandel van Vroom en Dreesmann en «iverkrijgenden tot het oprichten van een i?e met ondergrondsche bewaarplaats benzine in het perceel Boommarkt 3, kadastraal bekend Gemeente Leiden, ■e G. No. 17! c. J. Raaphorst en recht- toijgenden lol het uitbreiden van de ^bakkerij in het perceel Pasteurstraat 26, kadastraal bekend Gemeente Leiden K. No. 1546; d. de St. Elisabethslich- en rechtverkrijgenden lot het uitbreiden hetjziekenhuis in het perceel Hooigracht 1327, kadastraal bekend Gemeente &n, Sectie I. No. 2649. AUG. L. REIMERINGER, Weth. Lo.-Burgemeesier. VAN STRIJEN, Secretaris, kn, 8 September 1930. 8209 AFSLUITING PASSAGE OUDE-VEST. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat het ge deelte van de Oude-Vest, gelegen tusschen de Pelikaanstraat en de Koestraat, in ver band met de uil voering van rioleerings- weTken, vanaf Dinsdag 9 September a.s. tot nadere aankondiging voor het rij verkeer zal zijn afgesloten en dat bedoeld verkeer zal worden geleid langs Oude Singel en langs Pelikaanstraat, Haarlemmerstraat en Koe straat. AUG. L REIMERINGER, Weth. Lo.-Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 8 September 1930. 8210 INSCHRIJVING VAN LEERLINGEN VOOR HET OPENBAAR VERVOLGONDERWIJS. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat de in schrijving van leerlingen voor het Openbaar Vervolgonderwijs zal plaats hebben op Dins dag 9, Donderdag 11 en Vrijdag 12 Septem ber e.k.: voor jongens in het gebouw van de Cen trale School voor het 7e en 8e leerjaar, in gang Caeciliastraai, des avonds van 7-8 uur; voor meisjes in het schoolgebouw aan de Langebrug No. 62. des avonds van 78 uur; dat nadere inlichtingen omtrent het ver volgonderwijs bij de inschrijving door de hoofden der betrokken scholen zullen worden verstrekt. AUG. L REIMERINGER, Weth. Lo -Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris. Leiden, 8 September 1930. 8207 AFSCHEID VAN DEN HEER PARMENTIER. Als leeraar aan de AmbachtsschooL In de bestuurskamer van de Ambachfs- school heeft Zaterdagmiddag in den kring van schoolbestuur, leeraren en familie de onder-directeur, de heer A. Parmentier af scheid genomen van zijn superieuren en col- lega'9 in verband met het feit, dat hij den dienst met pensioen gingverlaten. Als eerste spreker voerde de voorzitter van het schoolbestuur, ir. A. M. Touw. het woord. Deze wenschte- allereerst den scheidenden leeraar geluk met zijn 65slen verjaardag om vervolgens de aandacht te vestigen, op de groote belangrijkheid welke het bereiken van dezen leeftijd met zich brengt, n.m.l. het moeten verlaten van den dienst; waardoor het eindpunt van de leeraarsloopbaan wordt bereikt. „Met voldoening" aldus spr., kunt U terug zien op het klimmende succes, dat gij door uw ijver, volharding, bekwaam heden toewijding hebt weten te bereiken, gij hebt mannen helpen kweeken, bekwaam in ■hun vak die met dankbaarheid zich uw lessen zullen herinneren. Gij zijt uitgeschakeld uit het raderwerk van het maatschappelijke leven, doch hebt hieraan nieuwe raderen toe gevoegd, die aan uw onderwijs hun bewe- gijigskracht hebben te danken en gij blijft voor hen. de thans latent geworden stuw kracht. AI treedt gij thans ook terug uit het öagelijksche leven der Ambachtsschool uw naam zal door uwe successen altijd blijven voortduren. In het kort schetst spr. dan de loopbaan van den heer Parmentier aan de Ambachtsschool. Namens het schoolbestuur dankte ir. Touw den scheidenden leeraar voor al hetgeen hij in de afgeloopen 37 jaren voor de Ambachts school -heeft tot stand gebracht onder aan bieding van een rookstoel met aanzet- tafeitje- beiden in de school zelf vervaardigd. Met den wensch. dat de heer Parmentier nog vele jaren van zijn welverdiende rust in de schoot van zijn gezin zou mogen ge nieten, besloot spr. zijn rede Vervolgens voerde de heer Kuinljes. direc teur der Ambachtsschool, het woord, die den scheidende huldigde als leeraar en onderdirecteur; daarbij eveneens uitvoerig de groote verdiensten van den heer Parmen tier releveerend. Dat de oud-leerlingen hun leeraar nog niet vergeten zijn. toonde de heer Ruintjes door het voorlezen van brie ven, welke vergezeld gingen van bloem stukken, van eenigen hunner aan. Ook van den reeds gepensionneerden heer Wassink, die om gezondheidsredenen niet tegenwoor dig kon zijn» las spr. een schrijven voor. Vervolgens complimenteerde spr. den heer Parmentier namens de ..Vereeniging tot Bevordering van de Vakopleiding" om hem tenslotte namens de collega's een divan met kleed aan te bicden. Hierna dankte de heer G. Brilman als collega den heer Parmentier voor de onder vonden collegialiteit en samenwerking. In zijn hoedanigheid als een der oprichters van den Nederlandschen Bond van Leeraren en Leeraressen bij het Nijverheidsonderwijs werd de 65-jarige vervolgens door den heer G. A. Meurs onder aanbieding van een bloemenmand gehuldigd. Nadat de voor zitter van het bestuur den kinderen van den heer Parmentier hun vader ten voorbeeld had gesteld en het gezin in zijn geheel nog vele jaren van onbedorven geluk had toege- wenscht, werd de cerewijn rondgediend; waarna allen nog eenigen tijd bijeenbleven. Foto's Bleu zé BUURTVEREENIGING „EENSGEZINDHEID." Plantenkweekwedstrijd. Zaterdagmiddag is bp het plein van de School in de Oosterstraat vanwege de buurt- vereeniging „Eensgezindheid" een Planten kweekwedstrijd gehouden waarvoor veel belangstelling bestond. Half Mei waren de stekjes van de planten uitgedeeld en de ten toonstelling bewees wel dat zeer velen met zorg en liefde deze stekjes hadden opge kweekt. zoodat zij met het resultaat zeer goed voorden dag konden komen. De jury be staande uit de heeren Ballego. Buurman en Mater was dan ook vol lof over de in zendingen. Er waren in 't geheel een kleine nonderd inzendingen, elk bestaande uit drie planten, zoodat het wel de moeite waard was even een kijkje op het schoolplein te nemen. De uitslag van den wedstrijd is als volgt: Fuchsias: N. Serlie, le prijs, Stikkelorum 2e prijs; D van Ark, 3e prijs; Geraniums: C. van Ark, le prijs, Adri Bink. 2e prijs, Maria Picket, 3e prijsColeums (donker ge kleurd): P. van Loon. le prijs, W. van Loon 2e prijs, J. van Loon. 3e prijs; idem (licht gekleurd)Trientje Wassenaar, le prijs. Adri Bink, 2e prijs, D. van Ark. 3e prijs; Best gekweekte geraniums: Koos Chaudron. le prijs, Arie van Loon. 2e prijs. Willy van den Broek, 3e prijs; Binnengekweekte co leums. W. van den Broek, le prijs, S. Eiker bout. 2e prijs; Buiten gekweekte Coleums: D Wassenaar, le prijs; Inzending planten vaklieden: H. van den Broek, le prijs; Jan Wassenaar. 2e prijs. Directie der stoomwasschcrij „Nooit Gedacht", de heer P. P. J. van Remundt met 'Üe tijdens de receptie, welke Zaterdag middag ter gelegenheid van het 25-jarig '^han der zaak werd gehouden. Abusievelijk spraken wij in on9 verslag van Zaterdag van een personeel van 50 man; bedoeld was 15. RIJKSUNIVERSITEIT. De inschrijving van studenten voor den cursus 1930—1931 vangt dit jaar aan op Dinsdag 16 September a_s. De aanmelding ter inschrijving geschiedt door middel van formulieren, welke reeds thans aan het inschrijvingsbureau der Academie, Rapenburg 71. kunnen worden aangevraagd of afgehaald. Bedoeld inschrijvingsformulier moet met twee losse pasfoto's, welke aan de achter zijde met den naam van de(n) inzender(ster) zijn gewaarmerkt, worden toegezonden aan den Ambtenaar, belast met de inschrijving, Rapenburg 71, of worden geworpen in de brievenbus der Academie. Nadat het voor collegegeld en inschrijving verschuldigde bedrag is gestort of overgeschreven op de postrekening No. 42000 (ten name der Rijks universiteit te Leiden) wordt het bewijs van inschrijving per post toegezonden, tenzij de betrokkene voor de eerste maal wordt inge schreven, in welk geval een oproepingskaart voor inschrijving bij den Rector wordt toe gezonden. Zij die gebruik wenschen le maken van het bepaalde in art. 98 2e lid (meerdere kin deren uil eenzelfde gezin), of art. 155 (theo logische studenten) der Hoogeronderwijswet, wenden zich tot den ambtenaar belast met de inschrijving, ten einde te worden inge licht omtrent de over te leggen bewijs stukken. Ook voor alle andere inlichtingen kan men zich tot het inschrijvings- en inlich- i tingenbureau wenden. I KERMISFEEST OP ENDEGEEST De viering van het Koninginnefeest, Vrij dagavond met een tuinfeest op Rhijngeest begonnen, werd Zaterdag voortgezet met een kermisfeest voor de patiënten van Ende geest en Voorgeest 's Morgens half tien stelde zich het muziekkorps van het ge- stichlspersoneel, onder directie van Broeder Simons op het Kastcelplein op om vervoi- gens onder vroolijke muziek langs do ver- I schillende paviljoens te marcheeren, waar de patiënten al ongeduldig stonden te wach- j ten. Bij ieder paviljoen sloten zich de feest gangers bij den 9teeds langer wordenden I stoet aan om aldus het feestterrein op de groote wei achter het Kasteel te bereiken i Het theehuis en een groot aantal kermis- I kraampjes waren feestelijk met groen, bloe men en vlaggen versierd, een echte draai- J molen deed reeds met zijn electrisch orgel I zich hooren; de geur van de oliebollen, die I door de koks op het terrein gebakken wer- I den, brachten alien onmiddellijk in de ware I kermis-stemming. Hel duurde dan ook niet lang of allen hadden zich over het terrein verspreid en haalden hun hart op aan alle heerlijkheden. In de tent van de feestartikelen werden papieren mutsen, vlaggetjes, toeters enz. gekocht; aan de kraampjes met oliebollen, fruit en suikerwerken werd druk gesnoept; een grabbelton, een rad van avontuur be zorgden den speculatief aangelegden vaak een aangename, doch ook soms een teleur stellende verrassing; anderen trachtten door behendigheid een prijs te winnen bij het koek slaan, de ringwerptent, de electrische vischient, het blindelings knippen, enz. De draaimolen zat natuurlijk voortdurend stampvol. Onderwijl weiden wedstrijden ge houden: een hindernisbaan, sprietloopen met koekhappen, ringsteken op trekwagentjes, tonnetje kruien, zakloopen. bloempotloopen, steltloopen, eierloopen, blokjes rapen, teveel om alles op te noemen. Het Muziekkorps „Willen is Kunnen" hield er steeds de stemming inaf en toe voerden scharen patiënten een rondedans uit om het önvermoeibare muziekkorps; doordat, vele zusters zich in leuke maske radepakjes hadden gestoken en de meeste patiënten zich met mutsen en linten ver sierd hadden, leverde dit een kleurrijk schouwspel op. Veel succes had ook weer mej. de Wek ker, fröbelonderwijzeres, met de zangspet- letjes, die de kinderen van Voorgeest onder hare leiding uitvoerden. Begunstigd door fraai herfstweer, duurde het feest met een korte onderbreking voor het middagmaal, voort tot ruim zes uur. Toen verlieten allen in een langen stoet achter de muziek aan het feestterrein en marcheerden zingend en dansend door park en bosch van Endegeest. Teruggekeerd op het kasteelplein werd na een plechtig „Wil helmus" de stoet ontbonden en het feest ge ëindigd De geneesheer-directeur dankte allen die aan het welslagen can het feest hadden mee gewerkt hartelijk voor hun moeite; de voor bereiding van zoo'n feest vereisoht heel wat werk; met genoegen kon worden geconsta teerd dat allen met animo er aan hadden meegewerkt, niet alleen het verplegend per soneel, doch ook het administratief, tech nisch en tuinpersoneel. Het muziekkorps „Willen is Kunnen" werd in het bijzonder bedankt, evenals de hoofdverpleegster zr. Bloezee, die dit maal alleen de leiding had, daar de andere hoofdverpleegsters met va- cantie waren. Nog te vermelden valt dat van de Com missie van Beheer wethouder Reimeringer en de heer Kooistra, evenals burgemeester Gerrevink door hunne tegenwoordigheid het feest opluisterden. TUINCONCERT P. C. en L. Zaterdagavond vond in den tuin van „Zomerlusl" een geslaagd concert plaats van de muziekvereeniging P. C. en L. Een opgewekt programma heeft een groot aantai toehoorders waaronder wij o. ir. opmerkten den eere-voorzitter. den heer J. C A. Binnendijk doen genieten. Het corps heeft zich als steeds kranig ge weerd onder leiding van den begaafden directeur, den heer Bolderdijk. Eenige vlot gespeelde marschen, ouver tures en walsen gaven van het kunnen der musici een zeer goeden indruk. Naar deze vereeniging luistert men steeds gaarne. Dat was ook nu weer het gevalI PRIJSVRAGEN UNIVERSITEIT. Bij gelegenheid van de overdracht van het rectoraat der Leidsche Universiteit op Maandag 15 dezer zal het oordeel der Facul teiten der Godgeleerdheid en der Genees kunde over de antwoorden op de door deze faculteiten uitgeschreven prijsvragen worden bekend gemaakt, waarna de rector magni- fcius den gouden eere-penning zal overhan digen aan den heer J N. Sevenster, docto randus in de theologie, wiens verhandeling een bekroning is waardig gekeurd. BINNENLAND. De opmarsch der AVRQ-iegioenen naar Den Haag. (3e Blad.). Het conflict bij de K.L.M.; communiqué der piloten. (Binnenland, 3e Blad.). Mgr. Nolens is gisteren zeventig jaar ge worden. (Binnenland, 3e Blad.). Op Vrijdag 19 September zal Prinses Juliana te Katwijk 'n herinneringsmonument onthullen. (Uit de omstreken, 2e Blad.). BUITENLAND. Critiek nit Duitschland op de Fransche manoeuvres. (Buitenland, le Blad.). Prinses Astrid van België heeft het leven geschonken aan een zoon. (Buitenland, le Blad.). De revolutie in Argentinië uitgebroken; generaal Iribnrn aan het bewind. (Buiten land, le Blad.). DE REDDINGDEMONSTRATIES Ontelbare sladgenooten hebben Zaterdag middag nabij de Wilhelmina-brug aan den Hooge Rijndijk de jaarlijksche demonstraties in reddend zwemmen van de Leidsche Z wemclub in oogenschouw genomen I Kanaalweg en Roomburgerweg geleken groote tribunes waarvan de verrichtingen van een aantal stadgenooten en Schiedam- sche Roode-Kruis-mannen met belangstel ling werden gadegeslagen; ja, en eigenlijk geheel overbodig! Is het geen groote schande, dat in een waterland als Holland, in een stad als Leiden met haar vele grachten en singels en in den onmiddellijken omtrek de zee en groote plassen een handjevol menschen want dat is toch het aantal demonstran ten, hoogstens 30, in verhouding tot de naar schatting ongeveer 1500 toeschouwers! het reddend zwemmen moet demonslreerenl 1 Is het niet in en in treurig, dat er nog steeds hoewel het aantal eindelijk afneemt ettelijke duizenden zijn in ons land waar onder kerngezonde jonge meisjes en stoere jonge kerels, die niet eens kunnen zwemmen en dus bij een ongeval op het water waar toch een ieder op zijn tijd opkomt afhan kelijk zijn van de hulp van anderen en dus parasiteeren op hun medemenschen! Gelijk gezegd, neemt hun aantal af, doch al is het ook nog zoo gering, dan is het toch nog altijd te groot! Door een aantal leden van de Leidsche Reddingsbrigade werden de verschillende bevrijdingsgrepen, wijzen van vervoer van drenkelingen, sprongen in ondiep water, duiken naar drenkelingen onder water en het opwekken der levensgeesten gedemonstreerd. Door eenige leden van de transport-colonne van het Schiedamsche Roode Kruis werd het door de maatschappij ..Oxigenium" vervaar digde „Drager contra-long" apparaat dat den drager in staat stelt ongeveer 30 minuten onder water te blijven gedemonstreerd. HARING EN WITTEBROOD. Er hebben zich ongeveer 2500 personen aangemeld voor de gebruikelijke feestgave op 3 October, haring en wittebrood. Het vorige jaar waren er ongeveer 2200 gega digden. KINDERFEEST L.G.V. en D.C.L. Bovengenoemde vereenigingen hadden Za terdagmiddag j.l. een kinderfeest georgani seerd. Tot dit doel kwamen te circa half- drie de kinderen der leden of donateurs op de Papegracht bijeen. Vandaar werd onder toezicht van verschillende dames en heeren gemarcheerd naar het sportterrein aan den Haagweg, waar een draaiorgel er ras de stemming in bracht. Is het eigenlijk nog noodig te zeggen, dat er echt genoten is? De traclatie's: limonade, koek en snuisterijen, gingen er grif in. Tot groot vermaak van jong en oud wer den kinderwedstrijden gehouden als: drie- beenloopen, zeephappen, bloempotslaan, zakloopen enz. Onafgebroken klonk gejuich en gelach. Hoe glunder stonden de gezich ten; hoe glinsterden de oogen. wanneer een prijsje was veroverd en terecht, want, bij de prijsjes was zoowel rekening gehouden met het fraaie als met het nuttige en opvoedkun dige. Tot ruim zes uur is er echt gefeest, is er genoten door jeugd en ouderen. Rest ons nog een woord van waardeering aan de dames en heeren, die hun middag beschikbaar hadden gesteld. Zij kunmn tevreden zijn en terugzien op een zéér ge slaagd kinderfeest.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 1