7lste Jaargang DONDERDAG 4 SEPTEMBER 1930 No. 21616 FF1CIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. hollandsche maatschit. van landbouw. lectorsbenoeming. consultatiebureau voor moeilijke kinderen. gids van de leidscke universiteit. burgelitk armbestuur. MUZIEK. „sursum corda". handelsregister kamer van koophandel. ONZE VACANTIEPHOTO'S. witkgebouw „geloof-hoop-liefde". BINNENLAND. de a.v.r.o.ibetooging. zuiderzee-visscherij- tentoonstelling. Het voornaamste Nieuws van heden. binnenland. buitenland. het rijk en de gemeenten de volkenbond niet algemeen genoeg. nationaal chr. geheel- cnthouders-vereeniging. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cis. per regel toot advertentiên uit Leiden en plaatsen waar agentschappen Tan ons Blad gevestigd rijn. Voor alle andere advertenliên 35 Cts. per regel. Kleine AdTertentiên uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 60 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor evenlueele opzending Tan brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post f. 2.35 -j- portokosten. ƒ0.18 „018 Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. STREMMING SCHEEPVAARTVERKEER BIJ GROOTE HAVENBRUG. Burgemeester en Wethouders van Lei- &n brengen ter algemeene kennis, dat in terband met het monteeren van de brug- ilapvan de Groote Havenbrug, het scheep- lartverkeer aldaar op Maandag 8, Dins- lig 9 en Woensdag 10 September a.s. pootendeels gestremd zal zijn. Waarschijn- zal voor schepen gelegenheid tot pas seren bestaan des Maandags vóór 7 uur ,m., op een tijdstip gelegen tussehen on eer 11 uur v.m. en 3 uur n.m. en na 9 ar n.m. des Dinsdags en des Woensdags rfór 7 uur v.m. en na 9 uur n.m., terwijl Woensdag waarschijnlijk gedurende den ifbeelen dag een doorvaarthoogte van plra. i.30 M. beschikbaar zal zijn. AUG L. REIMERINGER, Weth. lo. Burgemeester. Leiden, 4 September 1930. 7925 Afdeeling Leiden en omstreken. In de gisteravond in „Den Burcht" ge- iuden vergadering der afdeeling Leiden m bovengenoemde maatschappij werden notulen der vorige vergadering, samen- steld door den secretaris, dr. D G. Ubbels veranderd vastgesteld. De heer J. de raaf bracht vervolgens rapport uit van de ?21 Mei j.l. te Den Haag gehouden alge mene vergadering, welk verslag voor ken- sgeving en onder dankzegging aan den ^vaardigde werd aangenomen. Xa behandeling der ingekomen stukken, rike weinig belangrijks opleverden, bracht voorzitter, de heer C. Bakker den be- bijvingsbrief voor de op 10 September te Amsterdam te houden algemeene radering in bespreking. lid van de financieele commissie zal kandidatuur van den heer J. de Veer te agen worden gesteund en als lid van Hoofdbestuur in de vacalure-W Boer Wegraven), die van den heer C. Bakker Oegstgeest. Tot afgevaardigde naar deze s*?adering werd benoemd dr. Ubbels en 1 zijn plaatsvervanger de heer van der Xa rondvraag werd de vergadering geslo- i onder dankzegging voor de opkomst. Bi] Kon. besluit is benoemd tot lector in f faculteit der wis- en natuurkunde aan 'universiteit alhier, voor onderwijs in de «kunde, dr. TI. D. Kloosterman te Munster. H D. Kloosterman werd in 1900 geboren, 5 bezocht de Leidsche Universiteit en pro beerde in 1924 bij prof dr. J. C. Kluyver epn proefschrift getiteld: ..Over het splït- - van gehecle positieve getallen in een to van kwadraten". Na zijn promotie be- dit h'j de universiteiten van Kopenhagen, iford en Hamburg. Momenteel is hij als assistent te Münster ^kzaam. Overzicht van het eerste kwartaal. Dr. A. Querido zendt ons een overzicht van de werkzaamheden van het Consultatie- Bureau voor moeilijke kinderen alhier, in het tijdvak van 1 Juni1 September 1930, waaraan wij het volgende ontleenen: Er werden 72 patiënten ingeschreven. Hiervan kwamen 44 uit Leiden en 23 uit omliggende gemeenten. De ouders waren spontaan gekomen in 37 gevallen Gezonden door polikliniek kindergeneeskunde in 13 gevallen. Gezonden door polikliniek Zenuw- en zielsziekten in 6 gevallen Gezonden door huismedicus 6 gevallen Gezonden door voogdijraad 5 ge vallen. Gezonden door schoolhoofd 5 ge vallen. De reden van de komst was: Lastig- druk en ongehoorzaam thuis 14 maal. Achterlijk (meestal ter bevestiging van diagnose of advies omtrent Gesticht) 9 maal. Onzindelijkheid 8 maal. Slecht leeren 3 maal. Slecht spreken en stotteren 8 maai. Adviezen van den volgenden aard werden gegeven Opnemen in eene inrichting 4. Veranderen van school 2. Plaatser» op Buitengewone school (nu of t. z. t.) 7. Plaatsen op Bewaar school 5. Verwezen naar huismedicus of polikliniek (na gemaakte diagnose) 24. Ver wezen naar andere cqnsultatie-bureaux 2. Veranderen van omgeving (plaatsing in ander gezin) 4. Werk verschaft 2. In een aantal der gevallen kon worden volstaan met een enkel advies, vooral wan neer dit door medici of poliklinieken werd gevraagd. In andere gevallen bleek een voortgezet contact met het kind en het ge zin noodig. Hierin werd voorzien door de sociale werkster, die voor dit doel 4ö bezoe ken aflegde en 8 maal kinderen aan huis ontving. Het voorschrijven van medicijnen werd zooveel mogelijk beperkt: in het ge heel werd slechts 5 keer een recept afge geven. Ondanks den korten lijd. dal het Bur:au beslaat, blijkt het duidelijk uit den groolen toeloop, dat het in eene behoefte voorziet. Vanwege het Leidsch Universiteitsfonds is bij de firma S. C. van Doesburgh uitgegeven een gids van de Rijksuniversiteit alhier voor het academiejaar 19301931, Het handige boekje geeftletterlijk ant woord op alle vragen de Universiteit betref fende en bevat o.a. een opsomming van de namen der senatoren en curatoren, ivul- teitsbestuurders, hoogleeraren. lector u/'en privaat-docenten, wetenschappelijke' instel lingen, vereenigingen en commissies-, gege vens betreffende de verschillende studierich-, tingen, overzicht der colleges, benoodigd studie-materiaal, enz. enz. Kortom, een practische handwijzer die ieder student en m het bijzonder den eerste jaars van groot nut zal zijn. Jaarverslag over 1929. Aan bovengenoemd verslag, dat in druk bij de firma Ydo is verschenen, is het vol gorde ontleend. Meervoudige bedeeling is in 1929 216 maal voorgekomen, d.w.z. dat 216 onder steunden van het Burgerlijk Armbestuur te- gegelijk in geld of in natura gesteund wer den door andere instellingen van weldadig heid. In verband met de strenge vorst in Febr. en Maart werden extra maatregelen genv men. Het Burgelijk Armbestuur adviseerde voorts aan den Gemeentelijken Geneeskun digen Dienst aan 673 gezinnen of personen een kaart, recht gevende op koslelooze ge neeskundige hulp, uit te reiken, waardoor 507 gezinnen recht verkregen gedurende een vol jaar kostelooze geneeskundige behan deling. 82 gezinnen voor den tijd vai* 3 maanden en 84 vrouwen recht op kosle- stelooze kraamverpleging In 1928 werden ondersteund: 1133 per sonen, waarvan 796 mannen en 337 vrou wen en in 1929. 1189 personen, waarvan 826 mannen pn 363 vrouwen In 1928 werden 24 personen ondersteund met losse gif te en in 1929 21 personen In 1928 bedroegen de uitgaven der onder steunden: Aan huur, kost, inwoning enz. f. 133268.58.5 Aan 'huur, kost, inwoning, enz. aan werkloozen incl. brand stoffen f. 25324.805 Aan ondersleuning in losse giflen f 376. Aan kleeren en beddegoedf799 29 Aan brandstoffen f 8993.875 Apo begrafeniskostenf. 187.70 A|in uitbesteding van verla ten kinderenf. 440. Gistermiddag ongeveer half vier ge raakte op de Oude Vest ter hoogte van de Paradijssteeg een jongetje van circa 6 jaar te water. TJet kind, dat reeds in zinkenden toestand verkeerde, werd gered door een passeerenden bakkersknecht v. Hoven uit de Oosterstraat die zich gekleed te water begaf en het genoegen mocht smaken den drenke ling behouden op het droge te brengen. Bii de Arbeidsbeurs alhier waren gis teren 514 werkzoekenden ingeschreven, legen 222 op denzelfden datum in 1929. f. 169 390.25* In 1929 bedroegen "de uilgaven der onder steunden: Aan huur, kost. inwoning mz. f 151449.98 Aan huur. kost, inwoning enz., aan werkloozen inclt brand stoffen f. 15607 443 Aan ondersteuning in losse giften f. 400. Aan kleeren en beddengoed., f. 1964 68 Aan brandstoffen f. 11132 Aan begrafeniskostenf. 467.43 Aan uitbesteding van verla ten kinderenf. 455 37 iii f. 181476.94 In 1928 waren de totale kosten der ver- pleeggelden in gestichten f. 25972.695 en in 1929 f. 20889.4-1. Wijziging: Naamleoze Vennootschap „Handelsmaat schappij voorheen G. Splinter", Iloogewoerd 41, Leiden, complete meubileering-verkoop. De statuten zijn gewijzigd. Wijziging han delsnaam thans: Splinter, TapijtenMeu belen, N V. (Voor iedere geplaatste photo wordt f. 2.50 vergoed). LEVEND BEGRAVEN Ingezonden door Max. Deyn, te Leiden. In het clubgebouw van den V.C.J.B. Breestraat 150 A zal uitgaande van het wijkgebouw „Geloof-Hoop-Liefde" een tee- kententoonstelling met daaraan verbonden inschrijving gehouden worden op Vrijdag 5 en Zaterdag 6 September. Geopend Vrijdag avond 810; Zaterdagmiddag 2.305 en Zaterdagavond 79.30. Als leeraren voor den cursus zijn aange steld de herren Marks en Verstraalen voor rechtlijnig teekenen en de heer E. J. H. Alt, bouwkundig teekenaar, voor bouwkundig teekenen. Onderwijs wordt gegeven 2 avonden in de week in het wijkgebouw. Zie ook de advertentie in dit Blad. Hubert Cuypers gaat heen. Aangezien Hubert Cuypers wegens over drukke werkzaamheden voor het dirigent- schap van liet Gemengd Koor „Sursum Corda" heeft bedankt, werd gisterenavond op voorstel van het Bestuur door de alge meene ledenvergadering in zijne plaats be noemd de heer A. M. van der Horst te Hil versum. Men vertrouwt hiermede een ge lukkige keuze te hebben gedaan, aangezien de heer Van der Horst in vele opzichten de artistieke opvattingen van den heer Cuypers deelt. De kunstenaar is hier ter stede niet onbekend, daar hij bij de Kerkconcerten van Sursum Corda" in de Pieterskerk steeds voortreffelijke orgelsolo's ten beste gaf en eveneens op uitnemende wijz^ den zang van Mevr. Noordewier begeleidde Van der Horst is ook directeur van de C. O. V. te Utrecht en geeft zich veel moeite, de werken van Bach en vooral, die van Bach's voorgangers, ten dcfele onbekende, maar niettemin voortreffelijke meesters be kend te maken. Het AVRO.-comité deelt ons mede. dat de trams Zaterdagmiddag tussehen halftwee en twee uur van het terrein naast „Zomerzorg" naar Den Haag vertrekken. De fietsers ver trekken om kwart vóór twee vanaf den Haagweg bij de firma Noordman en de auto's en motoren te kwart over twee naar de Haagsche Schouw, waar wordt aangesloten bij groep I (auto's enz. uit de omgeving). Te halfdrie vertrekt dan de auto-colonne naar Den Haag. De N V. H en G. Schroder's Mode- handel, welke filialen heeft te Rotterdam. Den Haag. Groningen en Amersfoort heelt thans ook hier ter stede in het perceel Bree straat 118 een filiaal opgericht. De zaak is in- en uitwendig geheel verbouwd en gemo derniseerd en ziet er nu keurig uit. Alle damesmode-ariikelen liggen netjes achter glas of in fraai betimmerde vitrines geëta leerd. De indirecte verlichting, welke maakt, dat men geen hinder ondervindt van scha duwvorming. de mooie betimmering en last not least de goederen zelve verraden de zaak van het betere genre, dat nochtans dank zij den gecombineerden inkoop tegen redelijke prijzen kan worden aangeboden. Achter den winkel is eert speciale afdeeling voor pelterijen en Butterick-patronen. Bezoek van H. M. de Koningin-Moeder. H.M. de Koningin-Moeder heeft gisteren een bezoek gebracht aan de Zuiderzee- Visscherrj-Tentoonstelling te Enkhuizen. Te 1.54 uur arriveerde H.M. met Haar gevolg aan het station, alwaar zij verwelkomd werd door den burgemeester van Enkhuizen, den heer W. Th. C. Zimmerman, den heer G. P. de Vos, wethouder en Ph. Loggers, ge meente-secretaris. Mej. H. Sluis, bood de Hooge bezoekster bloemen aan. Van het station reed het gezelschap in auto's naar de tentoonstelling. De rijk met sparregroen, oranje en nationale kleuren versierde straten en straatjes van het typische Zuiderzee-stadje boden een vroo- lijken aanblik. Heel Enkhuizen was uitge- loopen om van het Koninklijk Bezoek getuige te zijn en langs Spoorstraat, Venedie, Wes terstraat, Breedstraat en Noord den weg, dien de stoet volgde stond het aan weerszijden vol nieuwsgierigen, die de grjjze vorstin toejuichten. Hare Majesteit betrad het tentoons ellings- terrein door den ingang van het Visschers- dorp, waar zij ontvangen werd door den voorzitter van de Z.V.T., den heer Stapel en den secretaris, den heer Woesteoburg. Vervolgens werd een bezoek gebracht aan het Visschersdorp, waar de Koningin-Moeder met briangst.ling de schilderacht ge huis es in oogenschouw nam en zich met de be woners onderhield. Hierna maakte H.M. een rongdang door het tentoonstellingsgebouw A, dat onderwijl ook voor het publiek toegankelijk oleef. Middelerwijl was op het grasveld naast het restaurant „De Drie Haringen" de lang verwachte „Markerbruiloft" aangevangen. Hieraan werd medegewerkt door een groot aantal Marker mannen en vrouwen, die in de cchtcnur°n warm gea riv er Wii kr:gen eei coirp e huw e ij \ot k i g voor den Burgerlijken Stand te zi n. door e?n heusch feestmaal, dat op lange tafels onder de groene boomen werd opgediend. Het ging er buitengewoon vroolijk toe en de zang der bruiloftsgasten en de muziek van de kapel in de muziektent wisselden elkaar voortdurend af. Toen het spel eenigen tijd aan den gang was verscheen H.M. de Koning-M Mer, in gezelschap van burgemeester Zimmernrn. diens echtgenoote en eden van het Ten toonstellingscomité en hunne dam?s. Het gezelschap nam plaats op de veranda van het restaurant, waar vervolgens de thee geserveerd werd. De kleine Lysje van Riel bood de Koningin-Moeder een tuiltje bloemen in een Marker klomp aan, waarna de muziek het „Wilhelmus" ten genoore bracht, dat door de honderden aanwezigen spontaan werd medegezongen. TJare Majesteit sloeg geruimen tijd het Marker spel gade en begaf zich met Haar gevolg omstreeks 4.15 uur per auto naar het station, vanwaar per trein de terugtocht werd aanvaard. H.M. de Koningin-Moeder bracht gisteren een bezoek aan de Zuiderzee-Visscherij-Ten. toonstelling te Enkhnizen (Binnenl. Ie Blad) Het openlnchtspel te Zwolle is een succes geworden. (Binnenland le Blad). Het voortgezette congres van den Midden slandsbond (Binnenland le Blad). De Dnitsche delegatie ter Volkenbonds vergadering zal een gematigde houding aan nemen (Buitenland le Blad). De Engelsche Liberale Partij wil zelfstan dig blijven (Buitenland le Blad). In Turkije is een groot commnnisten com. plot ontdekt 'Buitenland le Blad). De Amerikaansche ballon Good-Year heeft den Gordon Bennett-wedstrijd gewonnen. (Builenl. Gemengd, 2e Blad). Vragen aan de regeering. Het Tweede Kamerlid de heer Hermans heeft de volgende vragen tot den Ministter van Financiën gericht: Wil de Minister aan de Staten-Generaal overleggen en algemeen verkrijgbaar stellen een staat van de voorloopige berekeningen van de uitkeering per inwoner, bedoeld in art. 3b der wet van 15 Juli 1929? Wil de Minister in staatvorm daarbij ver melden of deze uitkeering is gebaseerd: a. op de werking van art. 4, dan wel be paald wordt ingevolge art. 6, 1ste lid; b. ingevolge art. 6, 2de lid; c. ingevolge art. 6. 3de lid (garantie van minstens 60 pCt.); d. ingevolge art. 6, 3de lid Oimiet van 85 pCt.)? Wil de Minister deze gegevens verstrekken volgens indeeling der provincie en de gebrui kelijke groepsgewijze rangschikking door het Centraal Bureau voor de Statistiek? Wil de Minister hierbij tevens vermelden een staat van het verschil tussehen de op brengst hoofdsom personeele belasting 1928 (thans genomen als aftrek in art. 6, 3de lid) en de opbrengst der hoofdsom 1927, met vermelding der klasse, waarin de gemeenten in 1928 waren ingedeeld? Naar hel „Hbl." meldt, heeft de A.V.R.O. van den directeur-generaal der P.T.T. een mededeeling ontvangen, waarin de volgende merkwaardige zinsnede opviel: ,,De Algemeene Programma Commissie deelt mij mede, dat zij de uitzending van redevoeringen, welke tijdens de zitting van den Volkenbond le Genëve zullen worden gehouden, niet geschikt acht voor het alge meene programma." Nadat Dinsdagavond in hel gebouw De Vereeniging een bcgroetingssamenkomsl was gehouden, is gistermorgen in Musis Sacrum le Arnhem de 51e algemeene vergadering van de Nat. Christen Geheelonlhoudersver- eeniging begonnen onder presidium van ds. P. Veen uit Utrecht bij ontstentenis van den voorzitter, prof dr. J. R." Slotemaker de Bruine. Na behandeling van hel jaarverslag en -de rekening van den 'penningmeesterdeed het hoofdbestuur c. nige mededceln-ren over de viering van 1,1 gouden jubi'eum. hel vol gen'! jaar Ie Utrecht. De aflredende hesluurs- leden, de hceren ds. D. van Krevelen le Lichtenvoorde en dr. J van der Spek te Heemstede, wérden herkozen. Als lid van de commissie van redaclie werd herkozen ds. P. Veen le Utrecht Na de middagvergadering werd per e!ec- trische tram een rit gernan':! naar den Sehelmschenweg en werd de d en nluin be zocht. Daar boden de beide on!vangende afdeeüngen uen thee aan. Omstreekc half 5 werd de vereeniging op De Steenen Tafel door het gemeentebestuur ontvangen. Gisteravond was er in de Eusebiuskerk een wijdingssamenkomst.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 1