Slapeloosheid 71ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 30 Augustus 1930 Derde Blad No. 21612 GEMENGD NIEUWS. DE WARMTE. Eenige personen aan de gevolgen overleden. Ia het Tesselschade-ziekenhuis te Amster dam is overleden een 46-jarige man, die op 27 dezer in het 1ste Weteringplantsoen aldaar door de warmte bewusteloos was ge worden en naar genoemde ziekeninrichting ffas vervoerd. De 67-jarige H. Hylkema te gerikum (Fr.) was bezjg, op het land aard appelen te schoffelen. Hij werd door zonne dek getroffen en overleed aan de gevolgen. TeKortezwaag is een tuinmansknecht en te Gorredijk een bakkersknecht door de hitte bevangen. Geneeskundige hulp was spoedig ter plaatse, die er in slaagde, de slachtoffers weer bij te brenger). De een kon 's middags 2jjn werkzaamheden weer hervatten; de ander zal rust moeten nemen. Ten gevolge van de hitte is een 20-jarig meisje plotseling Hardinxveld ineengezakt, en spoedig daarop overleden. Te Oranjewoud is de echt- jenoote van den heer S. Hoekstra tijdens werkzaamheden in haar woning door de warmte bevangen. Zij is na eenige uren overleden. Ten gevolge van de overgroote hitte der laatste dagen zijn de spoorrails in de nabij heid van het station Kootwijk, krom gaan staan. Als gevolg hiervan ondervond het Ireinverkeer in de richting Apeldoorn vertra ging, daar op het linkerspoor gereden moest worden, zegt de Tel. MEISJE ONTVOERD. Door een vrouwenhandelaar? 'De „Al'km. Crt." geeft een omstandig ver taal van de ontvoering van een 22-jarig meisje uit Noord-Schanvoude, waaraan wij het volgende ontleenen: Op het -bureau van de gemeentelijke ar beidsbeurs verscheen dezer dagen een 38- :ang man, die verklaarde Buis te heeten, uit Indië te zijn gekomen en een huis houdster te zoeken. Hem werd het adres gegeven van mej. Jansonius, een meisje van 22 jaar uit Noord-Scharwoude Genoemde 'heer Buis had inmiddels van den heer Van den Idzert in de Reguliers- laan een huns gehuurd en voorgegeven, dat hij van zijn vrouw gescheiden was en zijn met een baboe bij een broer van tem in Zeist had achtergelaten. Den huis eigenaar verzekerde hij, dat hij via de Twentsche Bank hem vooruit huur zou be talen. Bij den autohandelaar Tasóhe kocht hij i een minimum van tijd een auto voor 3000. Hij verklaarde ook daar, dat hij c?n anderen dag op de Twentsche Bank iou betalen en vroeg, van hetzelfde merk «n demonstratiewagen met een chauffeur, om in Alkmaar verschillende inkoopen te doen. Den geheelen dag heeft hij met den chauffeur rond gereden en op zijn uitnoodi- ?ing vergezelde mej. Jansonius hem, oan a van advies te dienen bij het aankoopen un meubilair voor het inrichten van het pbuurde huis. In den loop van den dag toht hij voor niet minder dan f. 15.000. autohandelaar Tasche, wien het veF- &ht was voorgekomen, dat de verkoop *23 de auto nog geen vijf minuten had ge aderd, had inmiddels aan de Bank van liiiselink verzocht, hem inlichtingen over genoemden Buis te verstrekken. Deze bank telefoneerde naar Zeist en al spoedig bleek, dat de man een gefingeerd adres had opgegeven. Buis was inmiddels met de auto en het osisje naar haar ouders in Noord-Schar- *oude gereden en daar vertelde hij, dat hij i Heiloo een villa bewoonde. Hij zeide, dat de chauffeur het meisje volgenden dag zou halen en verzocht baar al vast bij de inrichting van het huis khulpzaam te willen zijn. Den volgenden dag weigerde de autohan delaar echter den chauffeur opdracht te »^en om het meisje te halen. Hij had inmiddels de politie met het geval in ken nis gesteld, die onmiddellijk inlichtingen -nwon bij de winkeliers, die wel met el kander voeling hadden gehouden, maar de ïtiilie niet met de zaak in kennis hadden gesteld. De Bank van Wisselink won op verzoek •an de winkeliers ook bij de bijkantoren van de Twentsche Bank inlichtingen in en ook daar bleek, dat de rekeninghouder Buis tit Zeist niet bekend was. Toen in den loop van den dag den heer knsonius te Noord-Scharwoude bleek, dat ^noemde Buis hem als borg voor de in dopen had opgegeven, en het bericht van de behouden aankomst van zijn dochter uitbleef (zij zpu met den heer Buis inkoo- in Alkmaar doen) kreeg hij argwaan en begon ook hij inlichtingen in te winnen. Het bleek hem toen, dat Buis niet in Weiloo woonachtig was Hij waarschuwde gelijk de politie te Noord-Scharwoude, 1 zich oogenblikkelijk naar Alkmaar be- er zich aldaar met de Alkmaarsehe po- 'tie in verbinding stelde. -ingezien mej. J. zich in het bezit heeft ?esleld van een Engelschs pas, en Buis zich "r over had uitgelaten, dat ze later samen D*ar Londen zouden gaan, heeft de Alk- ^"vrsche politie zich. na kennisneming Van het vermoeden van den burgemeester 'an Noord-Scharwoude, dat men hier te heeft met de ontvoering van een ®tisje. onmiddellijk in verbinding gesteld de poli lie in de verschillende haven plaatsen. Gisteren is op verzoek van den burge n-ster van Noord-Scharwoude per radio Opsporing van het meisje verzocht wordt ernstig gevreesd, dat "t meisje handen is gevallen van een handelaar j* blanke slavinnen en dat zij zieh reeds landen bevindt DE REGENPROEVEN VAN DEN HEER VERAART. Herhaling eerst in begin September. De heer Veraart deelt mede, dat tenge volge van de voor zijn proefnemingen niet gunstige weersgesteldheid, alsook in ver band met het feit, dat tengevolge van het conflict 'bij de K. L. M. de vliegdiensten zijn stilgelegd, zijn pogingen voor -het verwek ken van neerslag uit de lucht, niet konden plaats vinden. Vooropgesteld, dat de weers gesteldheid gunstig is en bedoeld conflict opgelost zal zijn, zullen begin September de proefnemingen worden herhaald. EEN AANKLACHT. De heer J. J. Debets van Loon heeft gis teren, naar men aan de ,,N.R.Ct." meldt, op verzoek van den officier van justitie te Rotterdam, een uitgebreide en gedocu menteerde aanklacht ingediend bij den procureur-generaal van het gerechtshof te 's-Gravenhage, tegen de N.V. Bouw. en Ad ministratie-maatschappij De Lichtstraal, ge vestigd aan de Koningin Emmakade 175, Den Haag en haar directeuren J. H. S. en W. B. en tegen haar orgaan. De Vraag baak, redacteur H. A K., ..wegens bedrog, zwendel en oplichting bij herhaling ge pleegd." FIETS TUSSCHEN DE TRAMRAILS GERAAKT. Gisteren is de 45-jarige W .V. uit de Croos- wijkscliestraat op het Stieltjesplein te Rot terdam met zijn fiets t.usschen de tramrails geraakt, tengevolge waarvan de man is ge vallen. Hij heeft zijü rechterenkel gebro ken en zijn linkerpols ontwricht. Per auto van den geneeskundigen dienst is hij naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd. ERNSTIGE BOTSING MET EEN MOTORRIJWIEL. Twee personen gewond. Gistermiddag om half 2 is op den hoek van Scheldestraat en Maasstraat te Rotter dam een ernstige aanrijding gebeurd. Een auto, bestuurd door den 38-jarigen T. A. v. D. van de Nieuwe Haven kwam in botsing met een motorrijder. Omtrent de oorzaak, werd door getuige medegedeeld, dat de motorrijder zeer woest gereden zou hebben. Op het motorrijwiel zaten twee personen; beiden werden door den schok ernstig ge wond. In ernstigen toestand werden zij door den Geneeskundigen Dienst naar het Zieken huis gebracht. Men heeft nog niet kunnen nagaan hoe hun namen zjjn. „Msb". WAGEN DOOR TREIN OMVERGEREDEN. De voerman gewond. Gistermorgen omstreeks elf uur bevond de landbou werskneoh t O. van den landbou wer D. zich met een met twee paarden be spannen zwaar met garven rogge beladen wagen op den onbewaakten overweg Leyen- sche weg te Bilthoven, toen een trein na derde, dien hij niet had opgemerkt, uil de richting station Bilthoven. Deze trein was een z.g. proeftredn met twee nieuwe wa gens, waarin zich spoorwegautoriteiten be vonden. Toen deze trein den overweg ge naderd was bevond O. zich met de paarden reeds over de rails waarop de trein zich bewoog. De wagen echter werd aangereden en geheel vernield, terwijl de stukken en de garven rogge over de spoorlijn ver spreid werden. De paarden sloegen op hol met den af gebroken disselboom achter zich, doch wer den dicht bij de boerenwoning van D. tot staan gebracht. Hun mankeerde niets. De landbouwersknecJht, die bij de botsing van de zittingfcist was gevallen, bekwam slechts schaafwonden, die door de politie werden verbonden. Het schijnt, dat de knecht door zijn hooge rogge-lading den trein niet heeft zien aankomen. Wel 'hoorde hij signalen, zette zijn paarden sneller aan, maar wist toch niet de rails over te steken, voordat de trein naderbij was. BRANDEN. Dertig man bij blusschingswerk onwel geworden. Het bleek gistermiddag noodzakelijk om het vuur, dat te Rotterdam in ruim 2 van het Russische stoomschip ,,Krasny Profin tern" woedde, met grooter kracht aan te tasten. Met 11 slangen heeft men het ruim onder water gezet, met het gevolg, dat het vuur ten slotte gebluscht werd. Het is voor de brandweer geen gemakke lijke taak geweest De geweldige hitte liet met na, op de brandweerlieden zijn invloed to doen gelden en daarbij kwam nog, dat uit het ruim een gloeiend heete, verstikken de damp sloeg. Niet minder dan 30 inan. die aan het blusschingswerk deelnamen, zijn tengevolge van de hitte en de opstij gende zwaveldampen onwel geworden. De maatregel, dien de G.G.D. getroffen had om een verpleger aan boord te stationnee- ren, bleek niet overbodig te zijn geweest Het bleek wel degelijk, dat men hier met vergiftigingsverschijnselen te doen had en men moest zelfs melk laten aanrukken om de vergiftigde magen weer in orde te brengen. Nadat men de zwaveldampen eenigen tijd had laten vervluchtigen, kon met het lossen van de ladi^- worden begontfen. PI LOTENSTAK ING BIJ DE K.L.M. Tenge voige van een geschil met de directie over verschillende condities inzake het vliegen naar Indië zijn de K.L.M. piloten in staking gegaan. Een vergadering der piloten in het hotel „Schiphol". V. 1. n. r.Soer, Parraantier, Kress, Tepas, Beekman, Duimelaar, Hondong, Frijns en Wiersma. Gistermiddag te ruim één uur werd de Apeldoornsche brandweer gealarmeerd voor een inslaanden brand aan boord van de in het Kanaal bij de Gasfabriek gemeerde „Koophandel II", een beurtvaartschip Apeldoorn—Amsterdam v.v. De brandweer onder leiding van den op- perbrandmeester was zeer spoedig met groot materiaal ter plaatse. Met alle macht werd gepoogd het vuur te blusschen, doch niets mocht baten, door de zeer brandbare la. ding, bestaande uit cloorkalk. olie en ben zine. Onmiddellijk na het bekend worden van den brand waren op het terrein aan wezig de commissaris van politie en ver schillende inspecteurs, met een staf agen ten, die uitgebreide maatregelen namen met het oog op mogelijke ontploffingen van de gevaarlijke lading. De in de nabij heid en aan den overkant liggende sche pen werden verhaald naar veiliger plaat sen. In het depot van de Shell, dat overi gens geen gevaar liep. was men op alle eventualiteiten voorbereid. Moch het onver hoopt noodig zijn, dan zou dadelijk han delend kunnen worden opgetreden. De brandweer legde' voortdurend meer slan gen uit, zoodat ton slotte met 10 stralen water werd gegeventegen den vuurgloed was echter niet te vechten Ook de water dichte schotten waren niet bestand tegen het vuur; het eene.ruim na het andere brandde uit. De vermoedelijke oorzaak wordt gezocht .in de zonnewarmte welke op de aanwezige chloorkalk een gasontwikkeling veroor zaakte. die een explosie tengevolge had. Een der nabijwonenden had een knal ge hoord en zag direct een gitzwarte rookko lom opstijgen. Hij waarschuwde politie en brandweer en daarna het personeel, dat naar huis was om te schaften. De brand in het voorruim werd nog tijdig gebluscht met een Climax-apparaat. De helft van de hier nog aanwezige goederen werd nog in de haast naar wal gebracht tot het water door het schot heendrong en de rest onder water zette. Een enorme watermassa is door de brandweer in het schip geworpen, zoodat dit plm. 60 ra.M. meer diepgang kreeg. Het vuilgrijze water bleef gestadig borrelen, steeds gas ontwikkelend, wat een benauwde lucht teweee bracht, zegt de „Msb." De boot is door de geweldige hitte aan beide zijden geheel uitgezet. De machine kamer bleef vrijwel onbeschadigd, doch het Herwerk is ontzet. De „Koophandel II" was op beurspolis verzekerd. De goederen voor een gedeelte. De rest is als gewoonlijk voor risico van den verzender. Gistermiddag is te Spijk (bij Gorcum) brand uitgebroken op de houtzagerij van de firma De Later. De brand is begonnen in de houten loods op het terrein, welke loods naast de auto- garage van de firma, waarin een vracht auto was ondergebracht, geheel in vlam men is opgegaan. De nabij het terrein staande houten nood j woning, bewoond door H. Hoogenhuizen, vatte eveneens vlam en brandde tot den grond toe af. Een dertigtal konijnen en enkele kropen gingen verloren. Dank zij 't krachtige optreden van de Meukelensche brandweer kon een ia de nabijheid van den brand staand blok wo- j ningen, die reeds vlam hadden gevat en door de bewoners waren ontruimd, worden gered. De oorzaak van den brand is onbe kend. De verzekering dekt de schade. Gistermiddag ongeveer vier uur ontstond brand in de boerderij van P. v. Amersfoort aan het Apeldoornsch Kanaal te Beemte. De brandweer was spoedig ter plaatse, doch huis met inboedel en giooten voorraad hooi alsmede een schuur en havermijt gin gen in de vlammen op. Twee varkens en een paar konijneD verbrandden eveneens. Oorzaak was het spelen met lucifers door een vierjarig jongetje. Huis en inboedel waren verzekerd, doch laag. DOODELIÏKE VAL. De 48-jarige D. Eissen te Noord-Laren is gistermorgen, toen hij werkzaam was in een schuur van den landbouwer E. K. Bol huis aldaar, van een laag hooi gevallen en op een dorschvloer terecht gekomen. Hj was zoo ernstig gekwetst dat geneeskundige hulp niet meer mocht baten en hjj een half uur later aan de gevolgen is overleden. Inlander: „Massa, heb leeuwensporen go- vonden in 't Noorden." Jager op grof wild: „Prachtig, laat ons direct naar 't Zuiden gaan." (Passing Show). BUITENLANDSCH GEMENGD. VREEMD GEVAL. Toen gistermorgen tegen 7 uur een 48- jarige arbeider in Hamburg van zijn nacht dienst thuiskwam, vond hij in de slaapka mer zijn 41-jarige vrouw en zijn 18-jarige dochter dood in bed liggen. Op de lijken waren bloemen gestrooid. Ze waren doodge schoten. Het meisje zou zich over enkele dagen gaan verloven. Omtrent de aanleiding tast men in het duister. o HITTE EN ONWEER. De vierdedag van de hitte heeft in Engeland nieuwe records gebracht, nl. 90 graden in de sphaduw om twee uur in den middag en 93 graden om 3 uur. Totnutoe zijn er 46 slachtoffers. Gistermorgen vroeg is boven de Schotsche Hooglanden een hevig onweer losgebroken. De storm heeft veel schade veroorzaakt aan het vee en den vischstand. Honderden zalmen zgn gedood en het verlies aan vee kan niet geschat worden. De premier, die zich per vHegtuig naar zjjn vacantieverbljf Lossiemouth wilde be geven, was genoodzaakt wegens de on- weders, die in het Noorden van het land woedden, op het vliegveld te Catterick te landen. .VLIEGONGELUK IN BEIEREN Ten Z. van de Beiersche vliegtuigfabriek is de bestuurder Waneeck uit Linz bij vlieg- oefeningen met een sportvliegtuig op nog onopgehelderde wijze neergestort. Het vlieg tuig ging in de vlammen op en de piloot is verbrand. EEN BERENTEMMER GEDOOD. In het ziekenhuis te Hastings is een berentemmer overleden aan de verwondin gen, die zijn beren hem toe hadden ge bracht. De beren waren, naar men gelooft, woest geworden van de warmte. Hij was een Tsjecho-Slowak en stond be kend als een der bekwaamste temmers ter wereld. MOHAMMEDAANSCH HOOFD VEROORDEELD. De pir van Pigaro in Britsch-Indië, het invloedrijke Mohammedaansche hoofd, dat door duizenden personen in het gebied van Soekoer wordt vereerd als een heilige, werd tot een periode van zes jaar gevangenis straf en een boete van twee duizend roepies veroordeeld wegens schending van de wet op den wapenhandel en wederrechtelijke vrijheidsberooving. Er waren 27 beschuldigingen tegen den pir ingebracht. Hij werd vrijgesproken van de beschuldiging van moord. De omstandigheden, waaronder de pir begin van dit jaar werd gearresteerd, ver wekten opschudding. Na een dringend ver zoek van de vrouwen van het huis van den pir van Pigaro drong de politie te midder nacht in de vesting door en bevrijdde ver schillende leden- van zijn harem. Bi) een doorzoeking van de vesting drie maanden later ontdekte de politie een groote hoeveel heid wapens en munitie, die verstopt was, evenals een jongeman, die reeds vier jaar in een kooi zat opgesloten. GEHUCHT IN DE ASCH GELEGD. In het gehucht Leutendorf bij Coburg is een geweldige brand ontstaan, tengevolge waarvan de woonhuizen, schuren en bijge bouwen geheel in de asch gelegd werden. De oorzaak van den brand is nog niet bekend. RECLAME. tengevolge van de zomerwarmte, overwint men spoedig door het gebruik van een paar Mijnhardt's Zenuwtabletten. Buisje 75 ct. i 7615 Overzicht onzer belangrijkste Veemarkten. Er is plotseling weer een groote terug gang in de aanvoeren van gebruiksvee le constateeren. Ook waren gisteren de rijen aan onze markt heel dun bezet. 170 koeien op de magere markt, was dan ook al heel weinig Te Leeuwarden 382 stuks, wat ook een gering kwantum was. Te Zwolle 613 stuks runderen in totaal. Ter Leidsche markt een lui prijshouden- den handel en te Leeuwarden en Zwolle was de handel stil, met eenige verminde ring van prijzen. De vette koeien handel had gisteren te lijden van de warmte. De slagers toonden een kleine kooplust. Aanvoeren stonden overal op hetzelfde peil, doch de prijzen waren niet geheel vast meer. De kwaliteits koeien maakten van f. 1.121.20 per K G. Stieren kalm, f. 0.951.08 per K.G Ook voor het verdere slachtvee, als vette kal veren. schapen en lammeren drukten het warme weer op den gang van zaken. Iets minder waren de prijzen hier ook wel. 't Gebruik van vleesch verminderde bij zulk abnormaal warm weer natuurlijk sterk. Voor fokschapen bestond voor de Texelaars gisteren een goede belangstelling. Er werd vlug gehandeld en men besteedde hooge prijzen f. 3714 per stuk. Voor Noord- Hollandsche weideschapen niet zoo willig, doch toch ook duur. Zuiglammeren konden van f. 2733 per stuk opbrengen. Groot was hiervan de aanvoer niet. De magere varkensmarkt was ook niet zoo druk bezet en de stemming der handel blijft kalm. Prijzen gingen nog weer wat omlaag. Mesters f. 2648. Biggen f. 1321 per stuk. Voor de vette varkenshandel werkt ook de hitte ongunstig Prijzen zakten weer wat in Leeuwarden noteerde 2931 cent en voor zouters 2930 cent per pond. Als we straks weer koeler weer krijgen zien we al het slachtvee weer omhoog trek ken in prijs. Er is nog altijd weinig voor radig in ons land. VAN DER S.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 9