WAAROM IS CHIEF WHIP DE IDEALE SIGARET? sigaret voor ieders gezondheid is. GA VANDAAG NOG CHIEF WHIP ROOKEN! Ook met kurk en goud AGENDA. 1. Door de schitterende en steeds gelijkblijvende kwaliteit. 2. Omdat deze sigaret uit sluitend wordt vervaar digd van 100% fijne Virginia - tabak. 3. Omdat Chief Whip door haar gegarandeerde zuiverheid de beste ARDATH VIRGINIA LONDON Zaterdag. Vrije E;„ag. Gemeenschap CMidd. Gracht) Bidstond 8'/* uur. Zondag. Ned. Leger des Heils: Samenkomsten des voorm. te 10 en des nam. te 3*/> en 7u. Vrije Evang. Gemeenschap (Midd. Gracht) Bijeenkomsten 10 en 7 uur. Zomerlust: Concert van de Post. 8 uur. Oegslgeest (Dorpstraat 76): JeruSl. 7 1/2 uur nam. Maandag. Den Burcht: Feestavond Leidsche Chr. Oranjevereeniging, te half acht uur n.ra. Sportterrein Zoetenv. Singel: Wedstrijden Ver. „Koninginnedag" 2'fa uur nam. Dinsdag. Vrije Pairdenmarkt. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 25 tot en met Zondag 31 Aug. a.s. waargenomen door de apoheek O. B. Duyster, N. Rijn 16, telefooD 523. De geneeskundige Zondagsdienst te Leiden wordt van Zaterdagavond 8 uur tol Maan dagmorgen 8 uur waargenomen door de doc toren Bruining, Niemer, Schreuder en de Graaft Te Oegslgeest wordt deze dienst dan waargenomen door dr Hugenholtz. tel. 390 De Oegstgeeslsohe apotheek, de Kempenaer- straat 4. tel. 274 is dag en nacht geopend. MIJ. VOOR TOONKUNST. De lessen aan de Muziekschool der Maat schappij voor Toonkunst zullen Dinsdag 2 September worden hervat, die der Direc trice echter eerst Dinsdag 9 September. Van 2 tot 9 September is zij echter dage lijks van 1 tot 4 uur aan de Muziekschool te spreken voor alle zaken de school betref fende, alsmede voor hel inschrijven van nieuwe leerlingen. Zie verder advertentie. HET LEIDSCHE VOLKSHUIS. Dinsdag 2 en Woensdag 3 Sept. is er gelegenheid zich op te geven voor alle clubs en lessen, vreemde talen, naailessen, hand werken, enz.). Het nieuwe programma is gratis verkrijgbaar (zie verder de adver tentie). ADRES AAN DEN RAAD. I Over de radio-distribntie. Volgend adres is aan den Raad gezonden: Geeft met verschuldigden eerbied ie ken nen, ondergeteekende. Cornelis Ter Meer, domicilie houdende ie zijnen huize, Borneo- straat 2a, alhier: dat hij uit de pers heeft kennis genomen van het prae-advies van B. en W. en het daaraan verbonden voorstel van dit geacht College betreffende Radio-Distributie hier ter slede: dat hem uit dit prae-advies is gebleken, dat B. en W niet in het minst rekening hou den met zijn belangen dat hem voorts uit dit prae-advies is ge bleken, dat het College van B. en W. alleen spreken van na taxatie overnemen van do beslaande netten, terwijl over bedrijfs schade en vergoeding wordt gezwegen: dat. mocht dit voorstel werkelijkheid wor den hij niel alleen broodeloos wordt go- maakt, doch daarnaast met een groote schuldenlast Wijfl staan, daar hem door dezen maatregel alle inkomsten worden ont nomen; dringt er bij den raad met klem op aan, dit voorstel van het College van B. en W. niet aan te nemen. TUINIERS- EN BLOEMISTEN VER. „DOOR EENDRACHT VERBONDEN". Kweekwedatrijd. Evenals voorgaande jaren organiseerde bovengenoemde Vereeniging ook dit jaar een wedstrijd in hot kweeken van planten in putten Half Mei werden deze plantjes als kleine stekjes aan de deelnemers(sters) ter ver dei e verzorging uitgereikt. De resultaten hiervan werden in het ge bouw „Prediker" tentoongesteld De kwaliteit der planten overtrof die van voorgaande jaren. Door de heeren Jan Kriest Jzn. en G. Lubbe en Zoon te Oegstgeest werden bloe men ter opluistering ingezonden, waardoor een smaakvol geheel werd verkregen. De kinder- en speeltuinvereniging „Westerkwartier deed dit jaar voor het eerst met hare kinderen mede. De jury bestaande uit de heeren E. Th. Witte, Jan Kriest Jzn. en Joh. Jonker ken den de volgende prijzen toe: Afd Tuinkweekers, particulieren: H. v. d. Leek lslen prijs met zilveren wisselbe ker, met hoogst aantal punten; A Pardon, 2e prijs: J. H. Stammers, 3e prijs; A Lepe-, laai, ic pri"- Aid. Tuinkweekers, vaklieden: H. Koonie lste prijs. J. v d. Berg, 2e prijs; G. J. v. d. Berg, 3e prijs Afd. vensterkweekers, particulieren: G. A. Brandt en A. Burggraaf. Isle prijs; D. Wasenaar. 2e prijs. L Prevo, 3e prijs. Kindervereeniging „Westerkwartier"" T. Buys, Jac. Prevo, Jan Prevo en M. D Jur- gens, eerste prijs; J. A Ulje,, J. Dietz, P. C. Rijsdam en J. Ober, 2e prijs; Annie v. d. Bosch, Peelers, J. B. Slichers en A. Si mons, 3e prijs. C. T. Lith, eervolle vermel ding. AV ON DTEEKENSCH OOL VAN DEN R.-K. VOLKSBOND RECLAME. 7552 Opening van de jaarlijksche tenteonsielling. Gisteravond had de opening plaat9 van de jaarlijksche tentoonstelling van de door de' leerlingen der avondteekenschool van den R.K. Volksbond vervaardigde teekeningen, hout- en marmerstalen en boelseerstukken. Aan de opening ging het gebruikelijke ver slag over den afgeloopen cursus vooraf. Na verwelkoming van de aanwezigen, w.o. de inspecteur van het L. O. te Leiden de heer Baak, de geestelijke adviseur pater ■Mulder1 directeur en leeraren, vertegen woordiger van den Leidschen Bestuurders- bond enz. gaf de voorzitter de heer J. Nijlnus een kort verslag, waaruil wij het volgende aanstippen De algemeene toestand van het school gebouw laat te wensehen over, doch daar over is reeds geconfereerd met den wethou der van fabricage. Den lieer L. Schilder is op de meest eervolle wijze onlslag verleend als leecaar in de Ned. Taal, Rekenen en Meetkunde, wegens benoeming aan een openbare U. L. O. school te Velsen. In deze vacature is de heer J. J. M. Busch ke, onderwijzer aan de R.K. ULO. school aan het Rapenburg, tijdelijk voor een jaar aan gesteld. Het nieuw ingevoerde vakonderwijs, boet- seeren aan leerlingen, stucadoors van hun ambacht, werd opgedragen aan den heer P. J. J. van Weerlee en gezien de vervaar digde werkstukken, is dit een succes voor het gegeven onderwijs. De gezondheidstoestand der leerlingen was over liet algemeen zeer goed, enkele hunner waren door beroepsongevallen of door ziekte korteren of langeren tijd af wezig. Evenals vorige jaren, had de leeken- school ook nu weder te kampen met teveel ongeoorloofd verzuim van leerlingen, on danks alle pogingen door den Directeur dei schooi in het werk gesteld om dit euvel tegen te gaan, als: het zenden van brief kaarten aan ouders of voogden van leerlin gen, persoonlijk onderzoek, het geven van strafwerk enz. Medewerking van sommige ouders of voogden ter bestrijding van dit kwaad ontbrak ook thans. Het leerlingen-aantal bedroeg dit jaar 246, hetgeen een record beleekent; 127 van hen behoorden tot den Roomsch-Kalholie- ken, 119 tot den Protestantschen Godsdienst In den loop van den cursus verlieten 9 leerlingen om verschillende redenen de school, zoodat het aantal op 31 Maart 1930 nog 237 bedroeg. Het onderwijs omvatte: Nederl. Taal, Rekenen, Meetkunde, Vormleer, Projectie leer, Handleekenen, Rechtlijnig teekenen, Projectieteekenen, Vakteekenen, Hout- en marmerschilderen en Boetseeren, terwijl per week 128 lesuren werden gegeven en in het geheel 3390 teekeningen, 47 hout- en mar merstalen en 6 hpelseerstukken werden ge maakt. Bevorderd werden: van de le naar de 2e klasse 42. voorwaardelijk 15, niet bevor derd 15 leerlingen; van de 2e naar de 3e klasse 41, voorwaardelijk 6, niet bevorderd 9; van de 3e naar de 4e klasse 19, voor waardelijk 11, niet bevorderd 6; van de 4e naar de 5e klasse voortgezet vakteekenen en voortgezet hout- en marmerschilderen werden 24 leerlingen bevorderd, voor Meet kunde konden 13 niet overgaan, voor Ned. Taal 1 niet, terwijl 5 leerlingen niet voor bevordering in aanmerking kwamen. Dertien leerlingen kwamen in aanmerking voor hel getuigschrift ingevolge art 29 der Nijverheidswei. Voor vakonderwijs aan Timmerlieden, enz. P. F. van Atten, W Hanegra.ïf, L. M. Jan sen. C. Meeuwissen: A. J. C. Onderwaler, J. D. Piket: M. Verbiest. H M. P van Zijp. Voor vakonderwijs aan Smeden enz.: A. Regeer, M. Tuythof, F. de Vos. Voor vakonderwijs aan chemigrafen: A. Cornelisse. H. v. d. Meer. Het blijkt gewenschl. het onderwijspro- gram nog eenigszins uit te breiden met aan de hoogere klassen het vak werktuigkunde (beginselen theorie), terwijl ook met het oog op de aanwezigheid in dezen cursus van 6 electriciens-leerlingen het vak eleclro- techniek aan de hoogere klassen aanvulling behoeft met beginselen theoretisch onderwijs en op le dragen aan een bevoegd onder wijzer. Inmiddels hebben zij op de begrooting van 1931 voor de uitbreiding van onze lessen met 4 uren werktuigkunde en 4 uren elcctrotech- niek gelden aangevraagd. Ten slotte werd afzonderlijk toegesproken de leeriing G. v. d. Post, die op 30 Juli j.l. slaagde voor de acte lager onderwijs hand- teekenen. Een mooi succes. Hij werd geluk- gewenscht en ontving van het bestuur een boekwerk, op zijn vak belrekking hebbend. Na den voorzitter sprak de heer Baak inspecteur van het L. O., nog eenige woor den. Hij bracht hulde aan het bestuur, dat met zooveel belangstelling en toewijding ge heel belangloos zijn uren beschikbaar stelde voor dit Nijverheidsonderwijs Als man van ondervinding onderstreepte hij nog eens de woorden van den voorzitler, waarschu wende tegen het ongeoorloofd schoolverzuim. De tijden zijn moeilijk en alleen degenen die naast hun practische ervaring ook een degelijke theoretische voorbereiding kunnen meebrengen, zijn in staat die moeilijkheden te overwinnen. Tenslotte bracht hij hulde aan directeur cd leeraren voor de bereikta resultaten. Daarna werd de tentoonstelling aandach tig bezichtigd. Evenals vorige jaren zijn ook thans zeer fraaie staaltjes van teekenkunst te bewonderen. Vooral hel boetseerwerk trok sterk de aandacht. De tentoonstelling is vrij toegankelijk he den (Zalerdag) van 26 uur en Zondag van 12——4 uur. De inschrijving van leerlingen voor den eerstvolgenden nieuwen cursus 1 October 193031 Maart 1931 heeft plaais op Dinsdag 2, Woensdag 3 en Donderdag 4 September, telkens des avonds van half 8 tot 9 uur in het Bondsgebouw, Steenschuur 15 alhier, terwijl oud-leerlingen zich, om toegelaten te worden, dan opnieuw moeten laten inschrijven. I CHIEF WHIP LEIDSCHE BELASTING OPHAALDIENST. fi: Genoemde diensl heeft in de afgeloopen maand aan den Rijksontvanger een bedrag afgedragen van 18.(j93 41. Het aantal aangeslotenen bedraagt thans 3.906. Zij. die zich alsnog wenschen aan te sluiten, kunnen zich 'daartoe opgeven aan het bureau Breestraafi 81 waartoe behalve gedurende de gewone kantooruren ook 's Woensdagsavonds van 7 tot 8 uur de ge legenheid bestaat. Verschuldigde aanslagen moeien worden medegebracht. Men wordt verzocht, niet te wachten tot de vervolging, daar dan eersl de verschenen lermijnen vooruit moeten worden voldaan. EEN DRIEDAAGSCH SCHOOLREISJE. Tot besluit van den leertijd op de lagere achool maakten de leerlingen van het hoogste leerjaar der openbare lagere school aan de Duivenbodestraat B op Woensdag, Donderdag en Vrijdag j.l. een driedaagsch schoolreisje naar Ede. In het verblijf voor meerdaagschc school reisjes van de vereeniging Volksonderwijs vonden zij daar een goed en goedkoop pension. Na een voorspoedige reis werd op den eersten dag met bosch en heide nader ken. nis gemaakt. Met het oog op de hitte werd van een voorgenomen groote wandeling af gezien. Op Donderdag ging het naar Arnhem en werd vandaar een boottochtje gemaakt over den Riin naar het schoone Westcrbouwing. Den iaatsten dag werd naar Lunteren ge wandeld en daar in de bosschen gedoold. Even na 9 uur kwam het troepje weer goed en wel te Leiden aaD. Mej. Korswagen en de heer Jac. Tjalsma. de leiders van de kinderen, hebben het evenals deze warm gehad Maar met vol doening zullen zij allen toch steeds aan dit „besluit" van den leertijd denken CHRISTEL. BEWAARSCHOOL OUDE RIJN 174. Heropening na restauratie. De Christelijke bewaarschool aan de Oude Rjjn 174 is inwendig geheel gerestaureerd, zoodat zij voor het onderwijs heel wat ge riefelijker is geworden. Het portaal, waarin zich de kapstokken voor de kinderen be vinden is keurig opgeknapt, zoodat de entree reeds dadelijk veel meer indruk maakt De lokalen zijn voorzien van nieuwe banke; en ander nieuw meubilair. De ge brekkige gasverlichting is vervangen door een electrische installatie en de closets zijn j naar de eischen van den tijd hygiënisch ingericht. Verder is het gebouw heelemaal opnieuw beschilderd, zoodat al met al de j inrichting, zoodanig verbeterd is, dat aan alle eischen, die men voor een dergelijke onderwijs-inrichting stri'en kan, is voldaan. Hel werk geschiedde onder leiding van de bouwcommissie van de Geref. Kerk. Vooral de heeren Brienen en Reijneveld hebben zich er voor geïnteresseerd. Gist'rmiddag had in t.genwoordigheid van lal van belangstellenden de heropening plaats. Nadat de bijeenkomst op de gebruike lijke wijze was geopend werd in de eerste plaats liet woord gevoerd door den heer J. W. Kooijmans, voorzitter van bet school bestuur die allen hartelijk welkom heette en daarna in 't kort de geschiedenis van de school releveerde, Spr. herinnerde aan het zegenrijke werk van de oprichtster mej. Clara Dozy en aan de wjjze waarop de school in handen der Geref. Kerk is over gegaan. Met vele moeilijkheden heeft men steeds te kampen gehad, maar het werk is toch met zegen bekroond geworden. Ook uit niet-godsdienstige kringen hebben veie kinderen de school bezocht, zoudat ook veel evangeliseerend werk is verricht. Spr. stond verder een oogenblik stil bij het veie werk, dal liet hoofd der schooi, mej. Blóte, voor de inrichting heeft gedaan, terwijl hjj' voorts releveerde wat de heer de Lange in vroeger dager, voor de school is geweest en ten slotte dank bracht aan de heeren Reijneveld en Brienen, voor hetgeen ze in den afge loopen tjjd voor de restauratie hebben gedaan. Daarna sprak ds. H. J. Kouwenhoven het officieels openingswoord. Spr. wees er op dat onder de vele merkwaardige dingen van onzen tijd ook deze school een plaats in neemt. Ondanks het feit, dat vroeger min of meer smalend over de opvoeding van de jonge kinderen op de bewaarschool ge sproken werd, is toch deze school groot geworden terwijl thans hoe langer hoe meer het Christelijk onderwijs ook op dit gebied tot zijn rechl komt. Het is wonderlijk in onze oogen, dat uit het nietige plantje, dat eenige tientallen jaren geleden werd geplant, een zoo krachtige boom is gegroeid. Er moet voor deze weldaad des Heeren in onze harten dan ook blijdschap zijin. God zal den arbeid, die hier met zooveel bewon derenswaardige opgewektheid en liefde is verricht, niet tevergeefs doen zijn. Spr. wenscht het bestuur en het hoofd geluk met deze groote verbetering en wenscht aan degenen, die hier het onderwijs geven, toe, dat God hun bekwaamheid en opgewektheid zal geven om dezen arbeid in Zijn Konink rijk voort te zettten. Daarna werd achtereenvolgens het woord gevoerd door den beer J. de Lange, die vroeger zeer veel voor de school heeft ge daan, zoowel als bestuurslid als in den gemeenten -door ds. H. Thomas, die de pelukwenschen van den kerkeraad der Geref. Kerk over bracht, door den heer E. G. Goslinga. a's voorzitter van de vereeniging voor Chr. F-öbelscholen en namens de Com missie van Beheer van de Geref. Kerk, door den heer Reüneveld namens de Bouw commissie van deze kerk en tenslotte dror den heer van Wijngaarden die namens de ouders een enkel woord in het midden bracht. Ds. Kouwenhoven ging daarna voor in dankgebed. CONCERT OP r SEPTEMBER. Het programma van het op Maandag I September ("terrein „Musis" Plantsoen).! uur luidt; 1. „Pro Iibertate et Patria", marsch, Geijf 2. Lustspiel Ouverture Keler-B«!» 3. Koningin Wilhelmina Wals Geijp 4. „Indianola" Onivu 5. Potpourri van Hollandsohe Volks zangen Geijp 6. „Spernrmt", marsch Turine 7. ..Valse Enchanteé" Berger 8. Volkspolpouuri Ooms 9. „La Monsmi" Ganne 10. „Ons Rood, Wit en Blauw, marsch Geijp Het programma voor hel concert op 1 September a.s. te 8 uur op de Korenbeurs, te geven door de harmoniekajbel „Weit- mans Wilskracht" luidt: Wilhelmus. 1 Sang Gaulois, marsch G Allier 2. Lustspiel Ouverture Kier BeU 3. La Gran Via. walsJul. Fuckie 4 Grande Fantaisie „Pastorale" Singelie Solo voor alt-saxophone 5. Juhileummarsch (met tamboers en t»- zuiniblazers) G. DS 6. „Egmont", ouvertureBeethoven 7. Hereinspaziert, wals Zieiher 8. Grande Fantaisie sur les motifs de l'Opéra „Zaubcrflöte" Mozarl 9. Manoeuvremarsch G. Stem DE BIOSCOPEN. City-theater In het City-theater wor den deze week twee hoofdfilms vertoond, voorafgegaan door een schitterende natuur opname en een twee-acter. Als eerst' hoofdfilm draait „Het zevende Gebod1' (Gi) zult nipt echtbreken), een 6pannend levens drama met Lila Lee en James Kirkwood in de hoofdrollen. Na de pauze gaat de musiceeronde lil® „Arme Rijkdom". Angela, de rijke, het, vervelende millionnairsdoChter. flirt mel den chauffeur Dewev Haines, die bij haar ouders in dienst is gekomen. Plotseling echter de chauffeur rijker geworden da» de millionnairsfaimilie. daar hij door een weddenschap vijftigduizend dollar gewon nen heefi, terwijl Angela's vader gerui»eerI is. Niets belemmert hun nu om te trouwen Angela, die in haar leven aan verkwist! gewend was, kan niet zuinig met omgaan, zoodat Dewey's fortuin ziender oogen minder wordt en spoedig geheel op i- Dewey hervat zijn vroeger ambt van chau' feur Angela heeft er aan gedaoht om met een rijken vriend naar Parijs to maar ten slotte besluit ze hij haar ms0 blijven en ze belooft hem. voorlas" e! zuinig leven te zullen leiden. Tn deze film worden de hoofdrolto" if werkelijk uitstekende wijze vervuld Dorothy Mackail als Angela en Jacl' hall als de chauffeur. 8-1

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 2