KONINGIN WILHELMINA VIJFTIG JAAR. ;i«>e Jaarganp ZATERDAG 30 AUGUSTUS 1930 No. 21612 I nummer bestaat utt VIER Bladx EERSTE BLAD. fficieele Kennisgevingen. ONZE VACANTIEPHOTO'S. 7 STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts. per regel toot adTertentiên uil Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd rijn. Voor alle andere advertenitiên 35 Cts. per regel Kleine Advertentiën uitsluitend bij TOoruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postxecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cis. porto te betalen Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden ƒ2.35, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post I. 2.35 portokosten. cro.is „0.18 i DIENSTPLICHT. Opgave van adres. De Burgemeester van Leiden brengt ter muis van onderstaande dienstplichtigen zij in hun eigen belang worden verzocht de Afdeeling Militaire Zaken der Ge- ?nte Secretarie, Breestraat No. 119, hoek ilsteeg, opgave te doen van hun tegen- wrdige verblijfplaats. Elfcerlus Marinus Koning, dienstplichtige de lichting 1931 uit de gemeente Leiden Cornell's Antonius Jozef Rietmeyer, dienst- van de lichting 1931 uit de ge ënte Leiden; Hermanus Krekelaar, dienstplichtige van loting 1931 uit de gemeente Leiden; Johannes Cornel is IJsbrand Nieuwenhuy9 nstplic'htige van de lichting 1921 uit de neen te VGravenhage; Jornelis Johannes de Leede, dienstplich- van de lichting 1927 uit de gemeente Iravenhage en Derk Terwindt, dienstplichtige van de ng 1927 uit de gemeente Amsterdam; A VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. Leiden, 30 Augustus 1930. HINDERWET. j-argemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het verzoek van: M. A. M. van Noort om vergunning tot oprichten van een banketbakkerij in het reel Doezastraat No. 19, kadastraal be- Gemeente Leiden, Sectie E. No. 1667. A. van Hoïlsteijn om vergunning tot oprichten van een zetterij, drukkerij en rij in de perceelen Morschsingel No. en 16, kadastraal bekend Gemeente Sectie L. No. 1220. let op de artikelen 6 en 7 der Hinder den kennis aan het publiek, dat ge ïnde verzoeken met de bijlagen op de etarie dezer gemeente ter visie gelegd ilsmede dat op Zaterdag, den 13den Sep- ier e.k. des voormiddags te half elf uren het perceel Breestraat 125 (Bureau van aeentewerken) gelegenheid zal worden 'eren om bezwaren tegen deze verzoeken brengen, terwijl zij er de aandacht op en. dat niet tot beroep gerechtigd zijn die niet overeenkomstig art. 7 der Hin- voor het gemeentebestuur of een *er leden zijn verschenen, ten einde hun ttaren mondeling to ete lichten. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Men, 30 Augustus 1930. 7656 Aan de Slaten-Generaal, dio 31 Aug. 1880: ..Het is voor ons een groote vreugde U de blijde tijding te kunnen mededeelen, dat H.M. de Koningin, onze beminde Gemalin, hedenmiddag bevallen is van eene Prinses. Wij zijn overtuigd, dat de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal van harte deelt in de gevoelens, die deze heuge lijke gebeurtenis bij ons opwekt en met ons dankbaar den zegen erkennen, die door den Allerhoogste aan ons Huis en aan het Vader land :s geschonken. En hiermede mijne heeren bevelen wij U in God's heilige bescherming. Willem." Op deze wijze werd de geboorte van Prin ses Wilhelmina, thans onze Koningin, mee gedeeld. Nauwelijks was het heugelijke nieuws be kend of allerwege traden de dichters op den voorgrond om van de vreugde en het geluk van het Vorstenhuis, van het volk en het vaderland te zingen nu een nieuwe loot was gekomen aan den ouden stam der Oranje's. Zoo van niemand minder dan Nicolaas Beets, die o.m. dichtte: Laat Oost en West de blijmaar hooren, Die kroon en volk vervult met vreugd. Den koning is een kind geboren, Een dochter, die zijn hart verheugt. Wees welkom, welkom, koningskind. Vóór uw geboorte reeds bemind. Geertruide Carelsen ving met de volgende strophe aan: De klokken spelen, Aan alle ooren Een blij hoezee. Vermeldt de wind- En vlaggen deelen Daar is geboTen. De mare ons mee. Een vorstelijk kind. P. J. Baale te Leiden uitte zich als volgt: Stem, Neerlands volk, de vreugde-snaren Steek uit, steek uit d'oranjevlag. De Heer, de God der Legerscharen, Is 't, die weer zeeg'nend op ons zag. De geboorteacle opgemaakt door baron F M. van der Duyn. wethouder van 's-Gra ven ha ge, was onderteekend dooT koning Willem III. den minister van justitie Mod derman en den minister van binnenlandsche zaken, baron van Lynden van SandenbeTg. Prinses Wilhelmina werd den 17en Octo ber gedoopt door den hofprediker ds C. C. van Koetsveld. Dat de dichters zich in die dagen niet onbetuigd lieten kan ook blijken uit de ver zameling van gedichten van A. Haverkamp en hij voegt het er uitdrukkelijk bij zijn Oranje en vaderlandslievend huisgezin te Amsterdam, die van af de geboorte van de Prinses tot Koningin Wilhelmina achttien jaar werd, elk jaar zijn gedicht schreef. Zoo zong hij op den achttienden verjaardag: „Zoo is de dag dan daar. En 't kroonfeest (u gewijd." De dichtader vloeide ook waar de jonge Koningin, vergezeld van H.M. de Koningin- Regentes Emma in het openbaar optrad en steden en provincies bezocht. Zoo in Utrecht, 10 Juni 1892: (Voor iedere geplaatste photo wordt f. 2.50 vergoed). KLAPROOSJES. Ingezonden door Lien Trouwee, te Leiden. „Juicht, Utrecht, juicht, de Koningin Wendt ook lot u haar schreden." Zoo in Leeuwarden, Juni 1892: „Wilkom ljeawe Koninginne, Neerlans Ijeafst en wirdichlst p&n." (Welkom, lieve Koningin, Neerland's liefst en waardigst pand). Zoo zong men haar 21 Juni 1892 in Groningen toe: „Ik bied u, lieve Koningin, Uit naam van Gruno's jeugd Wat bloemen aan. Versmaad ze niet." September 1892 werd een bezoek aan Haarlem gebracht en daar hoorden de Koninginnen: Wij bidden, blijf lang door Gods (goedheid gespaard En gaat gij ook ras weer van hier. Het bleek u toch duidelijk hoe lief (gij ons waart, Vorstinnen ons harte zoo dier. Uit de aangehaalde versregelen uit ver schillende plaatsen kunnen wij volgen welke sleden en provincies de'Koningin, nog onder de regeering van Koningin Emma heeft bezocht. In versregels vindt men niet uitgedrukt de bezoeken en de plechtige bijeenkomsten, welke door de Koningin werden gemaakt of door haar werden bijgewoond. Juli 1891 bracht keizer Wilhelm II een bezoek aan de Koningin, dat Mei 1892 werd beantwoord met een bezoek aan Berlijn Een jaar daarna. October 1893 kwam Wei- mar aan de beurt en in 1895 zagen de Lon- denaars haar voor hel eersl in de hoofdstad van het Britsche rijk, 'oen zij een bezoek bracht aan het Engelsche hof. In 1895 valt ook haar bezoek aan de groote tentoonstelling te Amsterdam en toen zij daar Oud-Holland betrad, sprak de burge meester van de Oude stad haar toe, begin nende als volgt: Heil, koninginnen, heil in deze stad (van weken. Broos en vergankelijk en toch vol hoogvaardij Op eeuwen heugenis." Dat in 1898 de dichters weer op het tapijt kwamen, spreekt van zelf-. Niemand minder dan dr. H. J. A. M. Schaepman zong o m.: Nu bimbamt en beiert en klingelt, Gij klokken, omhoog in de lucht. En jubelt en kleppert en tjingelt In alles meesleepende vlucht. Nu luidt met uw weemlende tonen. De lent van 't vaderland in. Die Nederland's jonkvrouwe zag komen Tot Nederland's hooge vorstin. En de hierboven reeds aangehaalde dich ter Haverkamp vervaardigde ter gelegenheid van de kroning, 6 September 1898: „Uw kroningsfeest, thans koninginne van gansch ons Nederland." En hij eindigde: „De zinspreuk van 't Oranje Blijve het „Je maintiendrai. Herinnerend ons aan Spanje Te land als ter zee. Sta pal in uw besluiten, Uw leidsman zij steeds God En er kan uit ontspruiten. Een zegenrijk genot." Aan de Koningin werden ook gedichten gewijd toen zij, met een koninklijk gebaar President Kruger een oorlogsschip aanbood om hem, een der meest tragische figuren uit de geschiedenis, over te brengen naar ons land. Jean Rameau wijdde aan dit konink lijke gebaar het volgende gedicht: O, blonde koningin, vorstin van duizend (weken, Gij, fiere koningin van 't kleine Nederland. Gij heerscht door goedheid groot, Niet slechts daar aan het strand. Maar waar Europa reikt, naar alle (hemelstreken. Meer dan Europa nog, de wereld hoort u toe, Want God schiep overal bedroefde (menschenzielen En wie op aarde lijdt wil voor u (nederknielen, Voelt zich als onderdaan, zich minder (levensmoe. Alleen bij U werd hulp gevonden voor den (zwakke, Gij. Gij alleen strekiet de hand uit naar (de smart De arme oude eik, getroffen door het hart, Bleef staande door den steun van fnssche (rozentakken." Op den zestienden October 1900 werd een nieuw tijdperk voor onze Koningin door ha. zelf aangekondigd: en/ Het is mij een behoefte aan het Neder- landsche volk, van welks levendige belang stelling in het geluk van mij en mijn huis ik zoo diep overtuigd ben. persoonlijk mede- deeling te doen van mijn verloving met Zijn Hoogheid, Hertog Hendrik van Meclenburg Schwerin. Ook nu weer kwamen de dichters aan het woord; zoo ook toen het huwelijk plaats vond, op den 7den Februari 1901. De dichter B. ter Haar Bzn. dichtte een huwelijkszang, dat aldus aanvangt: - „Lenle-zoelte, onzichtbaar neergezegen, Kust een bloemknop, leer en zacht". Nu kwamen dagen van groote bezorgdheid voor het leven van onze Koningin Het jaar 1902 heeft geloond hoe het Nederlandsche volk een was met de Koningin. Het volk treurde bij het ernstige ziekbed van de Vorstin Gelukkig het dreigend onheil ging voorbij. En er ging een kreet van vreugde door Nederland toen 12 December 1908 in de Staatscourant de volgende mededeeling ver scheen „Door Hare Majesteit de Koningin daartoe gemachtigd en met groote dankbaarheid heb ik de eer aan de Kamer mee te deelen, dat het H.M. heelt behaagd den Raad van Mi nisters uit te noodigen openbare bekendheid te geven aan de volgende verklaring, welke heden in de Staatscourant zal worden ge plaatst. De bedoelde mededeeling was een verkla ring van Prof. Dr. B. J. Kouwer en dr. Roes- singh. dat H.M. in blijde verwachting ver keerde. 30 April 1909 de ^volgende mededeeling in de Staatscourant: H. M. de Koningin is hedenmorgen, door Gods Goedheid bevallen van een Prinses. Omtrent deze heugelijke gebeurtenis is door de geneesheeren de navolgende bulletin verspreid.'. Het bulletin bevatte de mededeeling, dat II M en het Prinsesje zich wel bevonden. Zoo zou men het leven van de Koningin in gedichten, in proclamaties, in officieele mededeelingen kunnen weergeven. In het boekje, dat Miss Saxton Winter, de eerste gouvernante van Prinses Wilhelmina, over haar verblijf aan het Nederlandsche hof heeft geschreven, vindt men tusschen de regels door, een karakteristiek van de jonge prinses, die geroepen werd den kroon van Nederland te dragen. De éigenschappen van de Oranjes zijn ook de Hare: zelfbeheersching, wilskracht, plichtsbesef, scherpzinnigheid en de gave om zich te concentreeren. De weg, dien zij reeds vroeg, heeft afge bakend is zij trouw gebleven. Haar verzeke ring, bij het aanvaarden van de regeering, dat de Oranjes niet genoeg voor Nederland kunnen doen, heeft zij gestand weten te doen. Dat bleek telkens weer in voor-, in tegen spoed, in dagen van rampen en leed, in het voorgaan waar nood gelenigd moest worden, waar hulp verleend moe9t worden. Vooral ook tijdens de benauwde oorlogsjaren. Dat ons volk haar groote gaven waardeert bleek overduidelijk bij het 25-jarig regee- ringsjubileum. Vijftig jaar wordt de Koningin en zij, die haar van haar kindsheid hebben kunnen volgen, hebben te verklaren, dat zij een waardige vorstin is gebleven. Vorstin in haar houding, in de fierheid van haar gebaar. Vijftig jaar is onze Koningin en de lieide van het volk, dat zij reeds als jong meisje heeft weten te winnen, heeft zij behouden, door al de stormen en golven der tijden heen. Moge het haar gegeven zijn nog vele ge lukkige dagen met haar volk te doorleven. AFSCHEID BIT DE POLITIE. De heer W. Post. Gistermiddag heeft de agent van politie lste klasse, W. Post, die ongeveer dertig jaar bij het korps heeft gediend, den dienst BINNENLAND. De onderscheidingen ter eere van den 50en verjaardag van H.M. de Koningin. (2e Blad). De actie der K. L. M.-piloten. (3e Blad). Het Jnnkers-renzenvliegtnig morgen naar ons land; demonstraties vanuit Waalhaven. (Binnenland, 2e Blad). Meerdere personen tengevolge van de warmte overleden. (Gemengd, 3e Blad). Scheepsbranden te Rotterdam en Apel doorn. (Gemengd- 3e Blad). BUITENLAND. De voorzitter van de Poolsche Sejm afge ranseld. (Buitenl. Ie Blad). Toenemende onrnst in Zuid-Amerika. (Buitenl. Ie Blad). met pensioen verlaten. Verschillende supe rieuren en zeer vele collega's hebben door hun aanwezigheid in de theoriezaal bewe zen, welk een goed hart zij Post toedragen. De eerste, die van zijn gevoelens van waar deering blijk gaf, was de agent Zwart, die in een vlot toespraakje den scheidenden collega dank bracht voor de steeds van hem ondervonden kameraadschap. Dat gij. al-* dus spr., in uw 30-jarigen werkkring bij de Leidsche politie, u vele vrienden hebt ver worven, is ons gebleken, toen het denk beeld naar voren is gebracht u bij uw af scheid een stoffelijk aandenken mede le geven. Met den wensch, dat Post nog vele jaren van zijn welverdiend pensioen zou mogen genieten, bood spr. hem een ameu blement voor de huiskamer van zijn nieuwe woning aan. De voorzitter van het politie-muziekge- zelschap de hoofdagent Dragt dankte Post voor alles wat hij voor dit corps heeft ge daan, niet alleen als ijverig voorzitter en bestuurslid, maar ook als trouw lid, dat vrijwel nooit op de repetities heeft ontbro ken. Als blijk van erkentelijkheid bood spr. een fraaie hanglamp aan. Namens de afdeeling Leiden van den Neutralen Bond sprak de voorzitter, agent Bruinsma den vertrekkenden bondsmakker toe, hem schetsende als een goed organisa- tiemensch. Ook deze spreker bood een ge schenk aan, dat inmiddels reeds ten huize van Post was bezorgd. Namens de superieuren sprak de inspec teur, de heer Duval zijn groote tevreden heid uit over de arbeidspreslaties van Post, hem verder een zonnige toekomst toe wens chende. .Ten slotte dankte Post voor de vele sym pathiebetuigingen en wekte op om door eensgezinde organisatie het leven van den politie-agent op een hooger peil te brengen. MAATREGELEN OP i SEPT. De directeur van het postkantoor te Leiden maakt bekend, dat op 1 September a.s. bij gelegenheid van de herdenking van den jaardag van H.M. de Koningin, het post kantoor en het bijkantoor aan de Heeren gracht te 14 uur zullen worden gesloten Voorts worden dien dag de navolgende dien sten niet uitgeoefend: postwissel (met uit zondering van telegrafische) postbewijzen, quifantiën, giro (met uitzondering van spoedbehandeling, pasmuntcirculatie en be lastingbetaling. Er zullen worden uitgevoerd Twee brief postbestelling nl. te 7.15 en te 18 uur: Eén pakketpostbestelling te 9.30; Vier buslich tingen nl. te 7.50. 11.30, 16.35 en 22 uur. De Commissaris van Politie brengt ter kennis, dat Maandag, 1 September a.s van pl.m. 8.30 en 10.30 uur v.m. ter gelegenheid van de kinder-aubade, het Rapenburg West zijde tusschen Noordeinde en de Kaiser- straat voor het verkeer zal worden afge sloten. Zij, die naar do aubade komen luisteren, kunnen zich het best opstellen op het Ra penburg Oostzijde, waar zoo noodig evenmin rijverkeer zal worden toegelaten. o GENOOTSCHAP M. S. G. Wij verwijzen naar een advertentie in dit Blad betreffende de inschrijving van nieuw* leerlingen voor de cursussen van hel Ge nootschap M. S. G. Tevens zijn aan dat adres nadere gege vens verkrijgbaar aangaande de verschil lende leervakken, waarin onderwijs wordt gegeven.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 1