DE ORANJEFEESTEN TE NOORDWIJK AAN ZEE SCHITTEREND GESLAAGD RUSTIEKE SCHOONHEID. RADIONIEUWS. KINDERSPELEN - GROOT VUURWERK TOT SLOT. Hel Oranjefeest is hier gisteren weer op een geanimeerde wijze gevierd. De beide straten (Hoofdstraat en Schoolstraat) waren deze week reeds in feesttooi gestoken. Om 8 uur begon „De Echo der Duinen" met Koraal- muziek van den toren Daar was reeds veel belangstelling voor. Begonnen werd met Psalm 138 en tot besluit klonk het „Dankt, dankt nu allen God" Hierna had een bijeen komst plaats in de Ger. Kerk Eerst sprak, na de gebruikelijke opening de N. H. predi kant ds. Cupédo, over de ernst van dezen feestdag. Hij wees er op. dat het Gods genade is, dat wij Koningin Wilhelmina op den troon zien. Moge het gebed voor haar zich ver meerderen. Ds. Koers sprak over de dank, welke ge vonden moet worden bij ons Christenvolk. Ook onze Koningin, aldus toonde spr. aan, beloont een nazaat te zijn van hen. die met den Koning der Koningen een vast verbond heeft gemaakt. Dank voor alle zegen Gods in en door onze Koningin ontvangen. 5e. P. Markus, 6e. Jan Barnhoorn en Troost prijs Nico Meeuwenoord. Hel Ringsteken had den volgenden uitslag: le pr. Leo Beuk en A v. d. Plas, 2e. A v. d. Holst en A. Weslgeest. 3e W. de Ruyter en K. Prins, -4e. Jan v Duyn en Wijntje Barn hoorn, 5e. E. v. d. Vliet en M. Schoneveld, 6e. P. Barnhoorn en C Admiraal, 7e. H v. d. Pulten en A. v. Schie, 8e. Marie v. d Pullen en Mart v. d Putten Uilslag tonkruien: le pr. Jac. de Heus. 2e Henk Warners, 3e. Bastiaan Akkersdijk, 4e. Jac. v. d. Niet, 5e. Jan van Hal, 6e. Jac. v. d. Niet, 7e. Nic. don Hollander, 8e. Gerard IJzerman, 9e. Arie v. d. Niet, 10e. Jac. v. d. Niet. Balloopen voor meisjes: le pr. Jo Korbe, 2c. Truus v. d. Berg, 3e. Corry van Rooyen. 4e. Corry Westgeest, 5e. Marijtje v. Rooyen, 6e. Emmy v. Berghe, 7e. Tilly Dagenos, 8e. Sjaan Eijkman, 9e Janny Duindam, 10e. Jetty Landa. Foto Bleuzé. Onze [fotograaf legde gisteren eenige aardige momenten vast van de op den Boulevard gehouden kinderfeesten. Een vroolijk paartje in den optocht der smaakvol versierde rijtuigjes, een der hoogtepunten van het feest I Bij het uiteengaan zongen de aanwezigen spontaan het Wilhelmus. Hierop volgde een rondwandeling met de schoolkinderen. De muziek voorop en de kin deren allen feestelijk getooid met oranje, levens groepen met bogen van bloemen en allen le zamen zingend de vaderlandsche liederen, 't Is geen wonder dat voor dit nummer veel belangstelling bestond, vooral van de zijde der ouders, 't Was een aardige stoei! Na rondwandeling werden allen op de eigen school getracleerd. 's Morgens stond verder op hel programma Ringsteken per fiets door meisjes. De prijs winnaars waren: le pr. Riek Beuk, 2e. Janny de Ruyter, 3e. Annie Toebak, 4e Maartje Corbe, 5e. Siska Alkemade, 6c. T. v. d. Plas, 7e Maartje van Beelen, 8e. Cath. v. d. Niet, 9e Arendje Corbe, 10e. Geertr. v. Duyn en troostprijs Neeltje v. Roon. Op de Oude Werf werd het Masiklimmen gehouden, le prijs: Leen Haasnoot, 2e. Cees Barnhoorn Nicz., 3e. A. Passchier, 4e. Koos Barnhoorn, 5e. P. Schmidt, 6e. Maarten v. d. Wiel, 7e. P v. d. Wiel. Op den Boulevard was het 's middags bij zonder druk, tijdens de keuring der ver sierde rijtuigen die aan het ringrijden deel namen. le prijs versiering: L. Beuk, 2e. A. v. d. Holst, 3e. J. Schoneveld, 4e. P. Barnhoorn, Tijdens het lobbesleken werd weer harte lijk gelachen, wanneer het ongewenschte bad kwam. le pr. Willem v. Kan, 2e. Jac. v. Duin, 3e. Maarten v. Roon, 4e. Willem Hazenpot, 5e. Koos Meike, 6e. Henk v. d. Berg, 7e. A. v. d. Zwan, 8e. Joh. v. Lippen, 9e. Arie Slagveld, 10e. K. Wits. Tenslotte de uitslag Hindernisloopen: le pr. P. Schmidt, 2e. J. de Vries, 3e. Joh. Barnhoorn, 4e. A. Kramer, 5e. M. v. d. Marei, 6e. H. Bosch, 7e. P. v. d. Berg, 8e. Jan Plug, 9e. Jo Barnhorn, 10e. Repko 's Avonds om halfacht volgde een zang- uilvoering in de Hoofdstraat, waarvoor ook veel belangstelling bestond. De plaatselijke koren brachten zeer verdienstelijk enkele nummers ten gehoore, waarna „de Echo der Duinen" lot pl.m. 9 uur een concert gaf. De lampion-optocht door het dorp bracht velen op de been. Om 10 uur werd op het strand een schitterend vuurwerk afgestoken, waarha nog een rondgang door het dorp werd gemaakt, met muziek aan het hoofd Hier mede was het feest afgeloopen. De leden der „Echo" zullen zeker met deze warmte geen makkelijke laak hebben gehad! En zeker ook niet de bestuursleden der O. V. Daarom een extra woord van dank aan het bestuur, waardoor alles werd gedaan om een waarlijk goeden feestdag le verkrijgen. Het prachtige weer heeft daartoe wel zeer bijzonder mee- geholpenl Foto Bleuzé. Een der lonnelje-rijdeTS, die ondanks de hitte, alle krachten inspanden om een prijs te bemachtigen! Hun prestaties werden dooT talrijke Noordwijkers, w.o. de Burgemeester, en badgasten met enthousiasme gevolgd, 't Was een spontaan en warmgestemd Oranjefeest I XI. Voor onzen nieuwen wandeltocht verza melen we ons bij de Wilhelminabrug. Met wijs begrip heeft men deze brug over het nieuwe verbindingskanaal tusschen Rijn en Vliet monumentaal aangelegd. Rechts van ons buigt met een breeden zwaai het ka naal naar het Zuid-Westen, begeleid door een geasphalieerden weg, zoo mooi als ner gens anders in onze onmiddellijke omge ving gezwegen naluurlijk van den Rijks weg naar Den Haag. Op dien mooien, lan- deiijkcn met boomen beplanten weg komen wij later nog wel terug. Aan de overzijde van het kanaal loopt de Roomburgerweg tot aan hel Zwembasin. Wij evenwel volgen den Hoogen Rijndijk, die hier den Rijn volgend naar het Zuid- Oosten buigt Voor het moderne snelverkeer is de weg wal smal. maar achter de zware kastanjes en iepen is .een veilig voetpad. 't Is hier een historische bodem. Een brug getje leidt over de RoombuTger sluis, waar door de Roomburger Wetering in den Rijn uitloost. In de dagen van T beleg was hier de Roomburgerschans. Roomburg is bet mis schien een verkorting van Romeinsche burg? Tn ieder geval schijnt ergens in deze buurt de Romeinsche sterkte Praetorium of Forum Agrippinae te hebben gelegen. üe oorspronkelijke toegangsweg zou dan hebben gelegen schuin over den toegang tot het Leiderdorpsche Hek. waar zwaar ge metselde stesnen damposlen zijn opgericht. Intusschen bemerken we aan onzen lin kerhand. tusschen den dijk en den Rijn her haaldelijk moderne villa's maar ook 18de eeuwsche buitenverblijven. Merkwaardig zijn bier, en trouwens langs de geheele Rijnstreek de monumentale pa len, waartusschen de toegangshekken zich bevinden Men vindt ze zoowel voor groote boerderijen als voor buitenverblijven. Op die palen gewoonlijk aardig bekroond hetzij met een klassicislische afdekking, hetzij met een bol of peervorm leest men den naam. waar bij we herhaaldelijk opmerken: „Bouwlust", „Vredelust", ..Weltevreden". „Rijnzichl", „Rijnhoeve", „Rijnlust". enz. Bij het buitenverblijf van den Graaf van Bvland waar de beplanting rechts van den weg ontbreekt, hebben we een vrij gezicht over de malsch-groene velden: een verge zicht dat rondom begrensd wordt door bet geboomle van den Kanaalweg, Cronen- steyn, Voorschoten en Zoeterwoude Intusschen naderen we de Meerburger- sluis met ter eene zijde de aardige uitspan ning liet Witte Huis Wie zin heeft in een watertochtje kan hier zijn hart ophalen aan de riemen. Aan de overzijde van de Meerburger We tering zien we hel oude huis Meerburg, thans pastorie van een der aardigste R.K. dorpskerkjes uit den geheel en omtrek. Daarachter, zooveel mogelijk van de buiten wereld afgesloten ligt het gesticht „De Goede Herder" met een eigen kapel, waar men tracht verstooten ineisjes het geschokte ge loof en zelfvertrouwen te hergeven. Ik zal u niet opsommen, wat er aan den weg alzoo verder valt op te merken, alvo rens we gekomen zijn bij den driesprong, waar de Ommedijksche Weg naar het Zuid westen buigt Waren we nog een honderd tal schreden verder geloopen. dan hadden we naast den herberg „Ik leer nog", de z.g. Swietersluis gezien, waardoor de Weipoort- sche Vliet haar water in den Rijn ontlast. In den hoek, gevormd door Ommedijksche Weg, Rijndijk en Weipoorlsche Vliet stond in vroeger eeuwen het Huis te Swieten, waarnaar nu nog de boerderij Swieten is ge noemd, verkeerdelijk gespeld mei een Z. Het slot te Swieten is in 1805 zooals iemand, meer poëtisch bedoeld dan juist gezegd, mededeelt „onder het moordend staal de? sloopers bezweken". De heeren Van Swieten hebben zich op meer dan eene wijze in de geschiedenis naam gemaakt, in de M. E. vooral in de historie van Leiden en later meer algemeen. In 't bijzonder vermelden we nog God fried baron van Swieten, in 1734 hier gebo ren, in 1773 te Leiden gepromoveerd in de letteren, later directeur der Keizerlijke Hof- bibliolheek te Weenen. vriend van Mozart en beschermer van Beethoven, ofschoon hij bij de begrafenis van Mozart zoowat in alle opzichten in eerbied en hulde le kort schoot. De vijvers van hel voormalige Swieten- slot ziet men nog in de weilanden achter de genoemde boerderij. Wij wandelen den Om- •medijkschen Weg op die ons regelrecht voert naar den overweg van den spoorweg. Rondom ons breidt zich nu het ruime Ho!- landsche landschap uit De frissche wind ruischt aan over de malsche groene velden. Wonder mooi drijven de statige wolken vluchten aan uit het Zuid-Westen, zilver ge rand door de morgenzon, die in deze na zomerdagen al aan kracht heeft in geboet. Mooier is het hier nu onder de parelgrijze luchten met brokken malblauw en een fijn© zilversfeer aan den horizon dan in de heete dagen van Juni. Rondom ons wordt het panorama afgesloten door Leiderdorp, Leiden, Cronenstein Voorscholen Stomp- wijk, Zoeterwoude en Hazerswoude De bos- ren zijn hier gelukkig nog zoo conservatief, dat zij hun mooie watermolens niet vervan gen door allerlei moderne blokken Lans den spoorweg in de richting van Hazerswoude ziet u zoo maar vier bovenkruiers op een rijtje, die in deze dagen van hoogen water stand niet nalaten hun armen lustig te laten rondzwaaien en leven geven aan 't land schap. Even den overweg voorbij staat aan onze rechterhand, waar de weg zich buigt een heel mooie wipmolen, waarvan het beneden gedeelte tot woning is ingericht Zooveel verschil als er tusschen de woningen der menschen is. zooveet verschil is er tusschen de molens, a! lijken de vertegenwoordigers van één type allen op elkaar. Men verge lijke het molentje aan den Maredijk maar eens met dezen wipmolen. Langs den weg loopt rechts een sloot, die behalve haar vegetatie vaD witte en geie waterlelies op het oogenblik voor een groot deel bedekt is met bladeren die wat kleiner zijn dan het plompeblad en daar tusschen rijzen gele bloemen, die even doen denken aan miniatuur plompen. Het is de Watergentiaan, een bijzonder mooie bloem, eigenlijk mooier en fijner dan de gele plomp als men er maar oog voor heeft. We komen nu aan de Weipoort, dat is de boerenslreek. die begint waar de weg de Weipoortsche Vliet nadert. Ik vind die Weipoortsche weg altjjd een der aardigste wegen buiten Leiden om er te wandelen of te fietsei. Een klein practisch voordeel is, dat men er niet zooveel last heeft van auto's. Maar de meer ideëele kant is, dat men nu in eens tusschen het hakhout zit en soms even onder hooger geboomte, dat de boerenhoeven omringt Aardig is. dat die vooral in het begin meestal met riet gedekte oude boerenwoningen, er zijn ook weer moderne tusschen, bijna allen staan met het vooreinde naar de Wei poortsche Vliet en met den achteruitgang van schuur en stallen naar den weg. De menschen hebben nu een mooi uitzicht over de polders in de richting van Hazerswoude, terwijl de hooiwagens en het vee vanaf den weg de schuren binnen kunnen komen. De boer is practisch. Verbazend aardig zijn de haventjes en vijvertjes die tusschen de woningen door tot aan den weg toeloopen. En deze haventjes met hun begroeiing van riet en biezen en moerasandoorn, waarvan het oppervlak getooid is met witte en gele waterlelies, kikkerbeet en watergentiaan, die half overschaduwd zijn door geboomte en struikgewas, geven aan den geheelen weg iets schilderachtigs. Reeds bij de allereerste boerderij kan men van dat schilderachtige genieten. Bovendien is hier een rijk vogelleven. De zwaluw staat hier blykbaar in hooge eere. Meer dan eens zag ik op de takken van het Op deze brug staande zien we hoe Ub lgk d9 Vliet tusschen het geboomte ligt hoe fijn het water de parelmoerglanjen den nazomerhemel weerspiegelt. Even een gezicht over de wjjde gtrekh der polders en dan vervolgen we onze w deling langs den Weipoortschen Weg Vlak tegenover een paar huizen met gevels we merken die telkens op loopt de Nieuwe Weg naar Zoetenvon dien we evenwel niet afslaan. We blip den Weipoortschen Weg volgen. Rechts n seeren we de boerderijen „Weltevredi „Ons Genoegen", „Elisabethshoeve". verder ligt „Altijd Zorg''. Hoe mooi aan zoo'n woning die afgeknotte rietkapp die overigens flink over de muren uitstek deze beschermen tegen inwatering. Eigen is zoo'n rietkap, begroeid met allerlei mos of goudbruin geworden door den 2 brand, en waarover een weelde van licht, veel mooier dan een pannendak vooral veel mooier dan een bedekt asbestplaten of gegolfd plaatijzer, waai men tegenwoordig wel zijn toevlucht 1.. Vooral de mooie rietkap van hooibei wordt nog al eens vervangen door een van gegolfd ijzer tot schade van 't rusti karakter O.a. ziet men dit bij het overigens mooie complex van „Vredebest". Aan linkerband vormt de boerenwoning B een heel mooi artistiek complex. Herh deltfk hebben we reeds opgemerkt, en laatstgenoemde woning zien we het hoe boven elk der kelderramen een hart is geschilderd met een wit kruis Vermoedelijk zullen de bewoners wel ka Hek zjjn. Overigens is het aanbrengen dergelijke teek ens een overblijfsel van heidendom, gelijk in Friesland de Oeieboi MOLEN AAN DE WETERING. struikgewas vlak bij den weg, zoodat men ze haast grijpen kon, een viertal jonge zwaluwen zitten, die ofschoon reeds goed ter vlucht, toch nog ijverig door de ouden werden gevoed. Met de nog geel gerande bekje3 zaten ze daar, keurig naast elkaar als poppetjes, de grijswitte borstjes vooruit sjilpend. Af en toe kwam een der oudeu; een ondeelbaar oogenblik bleef deze vlie gend voor een der jonge zweven en voerde het uit de krop en dan rits fn een breeden zwaai was het vlugge vogeltje weer weg. Dit is de gewone huiszwaluw. Ook de z.g. boerenzwaluw, met bruinrooden keel, waarom een zwarten band zag ik er. De zwaluw staat bij de boeren in eere. In sommige bóeren- streken hecht men bijzonder aan haar. „Waar zij nestelt slaat het onweer niet in en breekt geen brand uit. Daarom mogen de nesten niet worden verstoord. Wie het toch doet, dien keert het geluk den rug toe; zijn koeien geven geen melk, het huis brandt af, de boer wordt ziek." Bijgeloof? Natuurlek! Maar de zwaluw wordt dan toch maar beschermd door dit bijgeloof. En dat is de hoofdzaak. En zoo ziet men hier ook heel veel het aardige beweeglijke kwikstaartje, -Jat van den menscb al evenmin kwaad heeft to vreezen als de zwaluw. At en toe worden de boerenhoeven af gewisseld met arbeiderswoningen, dikwijls met een aardig bloementuintje er naast. Soms staat een boerenwoning aan de over zijde van de Weipoortsche Vliet, en ligt dan geheel in het groen verscholen. Zooiets ontdekken we dicht bij de brug, die naar den weg naar Benthuizen voert, j en in Overijsel de topgevel versierin». melkkelder was vroeger vooral, toen e geen zuivelfabrieken bestonden, welh: bedrijfsoogpunt het belangrijkste deel de boerderij. Deze werd door derj teekens, kruisen of streepen. na3r meende beschermd tegen „de kwade of het booze oog". Heel mooi doet het een eindje verdt rijzige korenmolen met stelling, waar»- oprijzende wanden geheel bedekt zijn leien. Een buitengewoon mooi boerenwi complex vindt men een eind verder Een naar» heb ik niet kunnen ontde' Opmerkelijk hierbij is een achtkante selde werkhut. dien ik ook hier en elders in de Weipoort en te Zoeter opmerkte. Da vroomheidszin der platt-landsbevol heeft zich eenige tientallen M. verder in een rijmpje op het hek: O groote God, 0 Hemelkoning, Bescherm ons op deze woning. Wg bemerken ondertusschen dat de steeds smaller wordt, terwijl de Vlie breedte toeneemt. Mooi is 't hier, v( als we door een hek ten slotte aai einde van den weg komen, van waar voetpad naar de Zuidbuurt van Zoeterwi voert. U moet eens opmerken hoe prac van hier het gezicht over de Wiet sloten wordt door een kwakel met ei haalbrug er naast en een huisje in 't g verscholen. Gingen we over den kwakel kwamen we op-l.pt voetpad naar Benthu €n zagen weldra n aanzienlijke verbreei van de Vliet, de Noord-A. ITALIAANSCHE RADIO- STAATSBEMOEING. De Italiaansche regeering heeft een prijs vraag uitgeschreven voor het beste radio toestel. Alle radiotoestel-fabrikanten kun nen mededingen. De winnaar krijgt een jaarcontract voor de levering van 1000 3-lampstoestellen en 400 kleinere apparaten per maand. Deze toestellen worden verkrijgbaar ge steld op termijnbetaling. ZOOVEEL LUISTERAARS. Eind Juni waren er in Denemarken 374.445 luisteraars. In Zweden was het totaal 461.616 en in Zwitserland 92.000. STAATSOMROEP IN NOORWEGEN Alle bestaande oraroepstations zullen in Noorwegen overgenomen worden door het Rijk. In totaal vallen hieronder 43 sta tions en relaisstations. De programma's zullen verzorgd worden door particuliere maatschappijen, die een contract sluiten met het Rijk. RECLAME. H. P. H. KEEREWEEF BEGRAFENISSEN T<(.« AUTO-TRANSPORT Aalmarkt 16. CREMATII Losse nummers van ons Blad behalve aan ons bureau ook verkrijgbaar bii de Firma A. HILLEN Breestraat 'i Firma A. HILLEN Stationsweg Firma A. T. H. WIJTENBUKOj Haarlemmerstraat 2 W. G. J. VERBURG Siearenlia"1] Heerenstraat 2 Fa. A. SOMERWIL Azn. Hoogeff'| A. M. VAN ZWICHT. Kiosk Prinsessekade. en bii JOH. HOGERVORST Haarlui en des Zaterdags bii L A. H. v. d. VOOREN. H. KÜn°",l M|

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 16