Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 28 Augustus 1930 Derde Blad No. 21610 IT DE RIJNSTREEK. DE WINKELWEEK TE DEGSTGEEST. DE KONINGINNEFEESTEN TE ZOETERWOUDE. DE KONINGINNEFEESTEN TE AARLANDERVEEN. De autoriteiten, aanwezig bij de offtoïeele opening der Winkelweek. Op den voorgrond zittend o.a. de eerC- voorzitter, burgemeester Van Gerrevinlk en.- voorzitter v. d. Burg. Daarachter de talrijke genoodigden, rervolg op ons verslag van gisteren, rilen wij nog het volgende: het einde van zijn rede, zeide de r.ter der juryleden, de heeren IH. van uit Leiden, (Henry A. van Eysden J. J. van Houweningen, beiden uit irenhage, dank xjoor het zioh bereid en om de moeilijke taak der beoor- i Van de étéalages te willen aan- h. Ik wil u wel voorspellen, dat uw inzien de vele moeiten door de win- aan hun étalages besteed, en het ce door hen verkregen, niet gemakke- i zijn. sr uw ervarenheid en practische kijk bet u mogelijk maken een juiste uït- i te doen. ris deelde spr. mede, dat van de r van Koophandel te Leiden bericht '^hindering was ingekomen. de gelegenheid om het woord' te i weid na de aangeboden thee liet februik gemaakt door den heer W. F. mY,( die o.m. zedde, dat als deze win- slaagt, dit mèt het mooie weer zeker te danken is aan de goedé onderlinge samenwerking. Spr. dankte hen, die aan dit groote belang zoo krachtdadig hebben mede- bewerkt en sprak alz'oo namens de R.-K. Middénstandsvereeniging De (Hanze de beste wenschen uit voor het welslagen van deze Oegstgees ter Winkelweek. Vervolgens sprak nog de heer S de Roos, die namens de winkeliersvereeniging Noord- wijk aan Zee dankte,voor de ontvangen uitnoodig.ing met welgemeende wenschen ■tot het bereiken van een groot succes. (Hierna poseerde het ge'heele .gezelschap voor onzen fotograaf. Een groot aantal auto's' reed voor en bracht allen door de gemeente langs de éta lages, en men keerden welvoldaan terug naar „Het Witte Huis". De- officieele plechtigheid was hiermede ten einde. Omstreeks 6 uur begaf de jury zich op 't pad ter beooideelmg der étalages. Ook wij zijn later op den dag een rustiger kijkje gaan nemen, daar eerst het scherpe licht van het stralende zomerzonnetje de gelegenheid ontnam alles achter de spiegel ruiten te kunnen bezien. Trouwens de meeste étalages komen eerst volledig tot haar-recht wanneer het electrisch licht ont stoken is. Wij constateerden op onzen tocht dat dit jaar meerdere étalages een, zorgvul dige afweiking toonden, hetgeen wel een •bewijs is van een andere opvatting dan voorheen. Om 8 uur des avonds maakte het W. W.- Comité met muziek voorop van de N. Z. H. T. M. een rondgang door de ge meente, waardoor zopals begrijpelijk een groote mensdhenmenigte op de been kwam. De bewondering voor de prachtige étala ges was algemeen! Den ganschen avond was er een gewel dige drukte. De uitspraak van de jury zal npg .enkele dagen op zich laten wachten. Allereerst is de beoordeeling aan het publiek. Zeer nauw keurig toezien is echter geboden! (Hedenavond zal de R.-K. Harmonie „Triumph" een muzikale rondgang maken. BOSKOOP. Rijkstainb onwschool. Bij beschikking van den minister van Binnelandsche Zaken en Landbouw zijn voor het tijdvak van 1" September 1930 tot 1 September 1931 wederom benoemd tot leeraren aan de Rijks tuinbouwschool al hier de heeren G. Bleeker te Santpoort cn A. Frank, alhier. o HAZERSWOUDE. GEMEENTERAAD. Gemeenterekeningen Herziening Be lastingstelsel De voorstellen van B. en W. geaccepteerd. Aan schaffing motorspuit. De Raad dezer gemeente kwam in open bare zitting bijeen. Tegenwoordig alle leden behoudens de heer J. Brugman, die met kennisgeving af wezig is. Voorzitter de Burgemeester. Na opening en gebed worden de notulen gele zen en vastgesteld. Voor kennisgeving worden aangenomen de volgende ingekomen stukken: goedkeu ring comptabiliteits-besluiten, benoeming lid Gezondheidscommissie, goedkeuring ver ordening op de Koudekerksche brug, ont- vangstbericht van de onderwijsverordening, de rekening betreffende de exploitatie van de Koudekerksche brug over 1929, bericht inzake de verhooging van de Provinciale bijdrage in het onderhoud en de bediening van de Koudekerkschebrug van f. 900. op f. 1500.de balans, en verlies- en winstrekening over 1929 van den Keurings dienst van waren te Leiden, het verslag van genoemden dienst over het le halfjaar 1930 en enkele opgaven de belasting betreffende. De rekening en verantwoording van de Ge zondheidscommissie over den dienst 1929 worden goedgekeurd, terwijl het bedrag dat door déze Commissie is geraamd als bij drage over 1931 in de begrooting dezer ge meente voor dat dienstjaar zal worden overgenomen. Aan H. van Hoff wordt op voorstel van B. en W. overeenkomstig zijn verzoek met ingang van 1 Januari e.k. eervol ontslag verleend als gemeente-werkman en klok kenist. Vervolgens vindt de aanbieding plaats door B. en W. van de gemeente-rekening, dienst 1929 en van de rekening van het Waterbedrijf dienst 1929. Eerstgenoemde rekening heeft een to taal aan ontvangsten op den Gewonen dienst van f. 127.265.281/' en een totaal aan uitgaven van f. 127.185.76 zoodat deze sluit met een batig slot van f. 79.521/3- De inkomsten van den Kapitaaldienst hebben bedragen f. 91505.45 en de uitgaven f. 99790.561/' zoodat het nadeel ig slot is f. 8285.111/'- De rekening van het Waterbedrijf heeft een totaal aan baten van f. 16523.48 en een AARLANDERVEEN. OORTZETTING DER KONINGINNE- FEESTEN, rcote menschenmenigte op de heen! de tweede dag kenmerkte zich een t gezellige feestdrukte, waartoe zeer liet bij uitstek prachtige zomenveer '?rkte. Overal heerschte een groote ïheid. Nadat des morgens een herauten te paard het feest den tweeden dag aankondigden en door het dorp de reveille bliezen. 10 uur het programma van de pelen aan Evenals den eersten dag be- "oor de verschillende spelen als kuip- (onkruipen etc., wederom veel be uling Des middags om 2 uur bevatte t-gramma een oud-Hollandsche ring- met paard en versierde tilbury, waar- bijzondere attractie een prijs was be- iar gesteld ten le voor hen die de versierde tilbury hadden en ten 2e -•?t oudste paar dat aan de ringrijderij •3, evenwel met de verplichting dat oen minimum leeftijd te samen van n had bereikt. Men begrijpt dat dit t van het programma en vooral deze kre attractie hij het publiek insloeg groote hilariteit verwekte. En dat het met deze attractie succes had blijkt hel feit dat de bedoelde prijs voor ile paartje werd toegekend aan den Kleer, oud 75 jrfar en Mej. A. Cas- -ud 60 jaar, die dus den voorgeschre- ^ftijdsgrens van 80 jaar ruimschoots treden en te samen niet minder dan telden. Bovendien werd des mid- -?t verdere programma der volksspelen ftwerkt. Des avonds werd onvermoeid -rteerd in de muziektent, terwijl door pmastiekvereeniging „Turnlust" eeni- ■"mx vivants werden uitgevoerd. Deze ?oed tot hun recht en vormden met "billende feeërieke verlichtingen een aspect Ook het slotnummer van den dag rondgang door de gemeente" muzeikcorpsen werd 'n enthousiaste vaarbij het jolig toeging! Een ieder ^'-h acter de muziek aan, waarbij *e( lampions en andere verlichtingen. fj*id blies de muziek er op I09, ge- een enorme hossende menigte! in den avond werd de feestvreugde zoowel op straat als in de ver- café's waar het bij een vroolijke •'•cd ook vroolijk was. Kortom, het ge- jjjsn waar succes geworden, waaruit dat tusschen het comité en in- algemeene eensgezindheid en ■k verhouding van samenwerking be ker velen zullen dan ook respect heb- bet comité, dat dit jaar weer zulk ^1 wisf te organiseerën. terwijl tevens 7^ van dank zeer op zijn plaats is die dit feest wedeTom financieel f"! bebben gesteund. Rest ons nog te Sjj, dat ook de burgemeester van ^Qgstelling deed blijken, door den de opening der festiviteiten bij te wonen. Tenslotte geven wij hier nog een overzicht van de uitslagen der verschillende wedstrijden en keuring der illuminatie, t.w. Eerste dag. Kinderoptocht. 200 deelnemers, waarvan 82 gecostumeerd. Meisjes. 1ste pr. J. v. d. Bijl; 2. A. van Beusekom-, 3. B. Berger; 4. J. Katsburg. Jongens, 1ste pr. M. Hooge veen.; 2. G .v. Aken; 3. A. Verhagen;.4. H. Hoogeveen. Wedloop met hindernissen voor jongens van 69 jaar. 1. M. Hoogeveen; 2. C. Hessel3. J. Stichter; 4. 'H. Lelieveld. Turfrapen voor meisjes van 69 jaar. 1. E. v. d. Bijl; 2. Joh. Hessel; 3. N. van Heusden; 4. T. Luyfoen. Op, in en door de ton voor jongens van 1215 jaar. 1. H. Eikelenboom; 2. M. Hoogeveen; 3. K. Schellingerhout Kampioenrace voor meisjes van 1215 jaar. Isle pr. A. v. d. Bijl; 2. "L. Heiman; 3. M. v. Leeuwen. Hindernis- loopen voor meisjes van 912 jaar. 1ste pr. S. Bunnik; 2. J. Hessel; 3. M. v. d. Bijl; 4. A. v. Egmond. Zakloopen voor jongens van 912 jaar. lsle F. Oosterman; 2. J. de Roos; 3. M. Hoogeveen; 4 K. Zuidam. Uit slag keuring illuminatie. Voor de buitenver lichting behaalde de lste pr. de fa. W. G. van 'tRiet en voor winkelverlichting de 2e prijs D. Katsburg en H. Liedorp de 3de prijs. Tweede dag. Uitslag behendigheidswedstrijd op de fiets, lste H. Mesman-, 2de C. Roos; 3de W. Niezing. Uitslag tonkruipen voor personen boven 15 jaar. lste prijs C. Roos; 2de prijs D. Leli- veld; 3de prijs H. Mesman. Uitslag kuipjesteken \roor personen boven 15 jaar. lste prijs C. Roos; 2de prijs Jfa. v. Steijn; 3de prijs L. Leliveld. Uitslag oud-Holland9ch ringrijden met paard en versierde tilbury. 1, D. Bunnik en G. Bunnik; 2. J. Maajer en J. v. Dolder; 3. T. Kempenaar en J v. Dam; 4. J Hoo geveen en C. Kleijn. Prijswinnaars mooist versierde tilbury: B. Edelman en Joh. v. Vliet Namen van het oudste paar, dat hieraan deelgenomen heeft e-n leeftijd. A. Kleer 75 j. en mej Kasper 60 j., totaal 135 j. Uitslag ringrijden per fiets, lste prijs-Cor. Luyben; 2de prijs R. Hens; 3de prijs S. •Hoonhout. ALPHEN. Aanrijding. (Tistermorgen had in de Bruggestraat een aanrijding plaats tusschen den wielrijder B. en een bestuurder van een personen auto. Het rijwiel werd hierbij bijkans ge heel vernield, doch de man zelf kwam er gelukkig goed af. Past op nw rijwiel! Hoewel de vorige week verschillende rij wielen in deze gemeente zijn ontvreemd, zijn er nog onvoorzichtige rijwielbezitters. Ook gisteren werd weer niet minder dan een tweetal onbeheerd gevonden fietsen op het politiebureau gedeponeerd, die ech ter door de rechtmatige, slordige bezitters later weer werden teruggehaald. Gisteren weTden de groolsohe feesten der Wi 1 helminavereendging met animo voortgezet! Onze fotograaf kiekte de ZoetelAvoudsche meisjes tijdens het spannende en opgewekte balletje rapen totaal aan lasten eveneens van f. 16523.48, saldo nihil. De kapitaalsinkomsten hebben bedragen f. 8271.711/» en die der uitgaven f. 10715.72, weshalve het nadeelig saldo bedraagt f. 2444.001/9. De heeren A. J. de Jong, C .Patijn en J. W. van Vliet worden aangewezen de beide rekèningen na te zien en daarvan rapport uit te brengen aan den Raad. Hierna wordt overgegaan tot behande ling van de, herziening van het plaatselijk belastingstelsel in verband met de nieuw herziene wet regelende de financieele ver houding tusschen het Rijk en de gemeenten Aan het door B. en W. uitgebracht Prae- aövies ontleenen wij het volgende: Als gevolg van de totstandkoming der nieuwe wet komt de plaatselijke inkomsten belasting, met inbegrip der forensenbelas ting, met 1 Mei 1931 te vervallen, welke be lasting over het belastingjaar 1929-1930 a. de uitkeering volgens het aantal niwoners, welke over heeft opgebracht f. 61500. Verder vervallen de uitkeerin- gen welke de gemeente volgens de bestaande wet krijgt te weten: 1929 bedroeg f. 7162.05 b. de bijdrage in de jaarwed den van Burgemeester en Secre taris f. 600. In totaal komt dus te vervallen f. 69262.05 De gemeente krijgt uitgekeerd, zonder dat daartoe eenig besluit behoeft te worden genomen: aeen uitkeering uit het ge meentefonds, berekend naar f. 6,2648 per inwoner, bedra gende f. 29026.90 b. uitkeering van een gedeelte van het salaris van den Burge meester en den Secretaris, tot een bedrag van f. 3000. c. 75 pCt. van de opbrengst der grondbelastingting, zijnde 14981.90 d. de geheele opbrengst der per personeele bel. f. 11100.20 Totaal f. 58109.— zoodat alsnog door belastingen gedekt moet worden f. 11153.05 Dit bedrag moet nog verhoogd worden, wegens het vervallen van 50 opcenten op de vermo gensbelasting, met f 4182.50 zoodat in totaal nog door belas tingen gedekt moet worden f. 15335.55 In fiet prae-advies worden de mogelijk heden, welke de nieuwe wet aangeeft om dit bedrag te verkrijgen, aangegeven ter wijl tevens wordt gezegd dat ej gestreefd is het bedrag te verkrijgen zonder de be staande belastingen te verhoogen. Ver volgens wordt iedere belasting afzonderlijk besproken en aangetoond dat de bestaande toestand gehandhaafd blijft, terwijl ten slotte wordt voorgesteld de volgen beslui ten te nemen: le. de gemeente voor de gemeentefonds belasting te rangschikken in de 3e klasse. Hierdoor wordt een hoogere opbrengst ver kregen van f. 7839.50 welke rechtstreeks aan de gemeente wordt uitgekeerd. 2e. de gemeente voor de personeele be lasting te rangschikken in de 7e klas even als htans het geval is. 3e het aantal opcenten op de personeele belasting te verhoogen met 30 in verband met het feit dat de 20 opcenten welke thans door de provincie en de 10/20 opcenten, welke thans voor het leeningsfonds 1914 worden geheven met ingang van 1 Jan. a.s. vervallen. De belasting wordt dus voor de inwoners niet verhoogd terwijl de ge meente een hoogere opbrengst krijgt van f. 3330.—. 4e. de 50 opcenten welke thans door de gemeente geheven worden op de vermogens belasting met ingang van 1 Mei 1931 te laten vervallen aangezien het rijk met* in gang van dien dag 50 opcenten op deze be lasting gaat heffen ten behoeve van het gemeentefonds. Verder wordt medegedeeld dat volgens voorloopig gemaakte berekeningen voor '31 vermoedelijk 20 opcenten op de gemeente fondsbelasting gobeven moeten worden en dat een voorstel tot heffing dezer opcenten gedaan zal worden, zoodra de begrooting voor 1931 is vastgesteld en het juist be- noodigd bedrag bekend is. Ter vergelijking der bedragen van de te heffen gemeentefondsbelasting, vermeer derd met 20 opcenten na rangschikking in de 3e klas, met de bedragen der thans ge heven plaatselijke inkomstenbelasting, is een staatje overgelegd, waaruit blijkt dat de belasting voor de meeste personen aanmer kelijk lager wordt. Vooral de gehuwden met groote gezinnen zullen belangrijk minder in in de eerste klassen zelfs niets betalen. Bij de bespreking die volgt verdedigt de beer A. J. de Jong om de 20 opcenten op de grondbelasting onbebouwde eigendom men te laten vervallen. In 't algeraeefl wordt de belasting in deze gemeente lager weshalve het billijk is dat een belasting die slechts drukt op een gedeelte der nigezete- nen komt te vervallen. De heeren L. Noordam en C. A. van Dam spreken in gelijken geest. 'DE GEMEENTE IN FEESTSTEMMING' Foto Bleuzé. In Aarlanderveen zijn geslaagde Oranjefeesten gehouden, waarover wij reeds het een en ander vertelden. Hierboven het oudste paartje, dat aan het oud-Hollandsche ring rijden met paard en tilbury heeft deelgenomen. De heer A. Kleer, oud 75 jaar en mej. A. Gaspers, oud 60 jaar, wonnen den prijs. Hulde aan deze oudjes! Foto Bleuzé.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 9