De officieele opening der Winkelweek te Oegstgeest. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. 'N OPZIENBAREND FAILLIET. De „Corriere della Sera" meldt, dat de bank St. Joris te Milaan failliet is met een passief van zestig millioen lire. De bank heeft zijn schuldeischers 40 procent aangeboden. ONGELUK BIJ SCHIETOEFENING. Bij een schietoefening te Messina is een granaat van 28 c.M. ontploft, waardoor twee soldaten gedood en drie ernstig ge wond werden. 'N KAT MAAKTE BRANDALARM Het kasteel van baronesse Wittgenstein te Laasphe bij Kassei is Zondagnacht af gebrand. Door het miauwen van een kat werden de bewoners uit hun slaap gewekt Zc konden nu nog net uit het brandende gebouw ontkomen. DE KINDERSTERFTE TE LüBECK. Te Lübeck zijn weer twee zuigelingen bverleden. Het aantal dooden bedraagt hierdoor reeds 70. Er zijn nog 50 kinde ren ziek. EEN WILDE BRUILOFT. Te Salmis in Zuid-Finland heeft een vechtpartij plaats gehad op een bruiloft, waarbij 20 personen door messteken ge wond werden. Negen mannen en de bruid zelf moesten naar het Ziekenhuis vervoerd worden. Verscheidene personen werden le vensgevaarlijk gewond. NED HERV. KERK. Beroepen le Ooslhuis ds. J. Meyer te Gasselte; te Kielwinderweer ds. W. A. Wasch, O.-I., predikant met verlof in den Ha a^. Te Zierikzee (loez.), H. J. Pijnacker Hor dijk, te Sappemeer. Bedankt: Voor den Bommel, K. v. As, le Rouveen. GEREF. KERK. Beroepen: Te Reitsum, H. H. v. Kapel, le Kooten (Fr.). Te Ommen, W. de Graaf, le Hoogersmilde. Te Zuid-Beijerland ds. F. de Vries le Raamsdonkervecr. GEREF. GEMEENTE. Beroepen le Alblas9erdam ds. J. Fraanje le Barneveld. GENERALE SYNODE DEIR GEREFORMEERDE KERKEN. In de gisterochtend voorlgezellc vergade ring van de generale synode der Gerefor meerde Kerken werd meegedeeld, dat ds. R< J. v. d. Veen uil Goes tijdelijk vervangen «s door zijn secundus, ds. D. Scheele van Mid delburg. Nadat daarna de notulen van de vorige zitting goedgekeurd en vastgesteld waren, deed de praeses mededeeling van enkele nog ingekomen stukken, die naar de commissies verwezen werden. Ds. D. P. Koopmans uit Sneek rapporleer- de daarna over de uitspraak van de particu liere synode van Zuid-Holland Zuid. dat het oefenaarschap geen vaste dienst is in de Ge reformeerde Kerken en dat een oefenaar zich dus van allen ambtelijken arbeid, zoo als het bedienen van hel Woord en de sacramenten, het opleggen van den zegen aan de gemeente, het bevestigen van ambts dragers huwelijken enz. moet onthouden. De commissie stelde voor, dat de general synode een prsilieve uitspraak doet, waarin gezegd wordt, dat een oefenaar alleen ge rechtigd is lot hel spreken van een stichte lijk woord als gewoon gemeenlelid en *als een broeder onder de broederen Een uitvoe rige discussie onlslond, waaraan werd deel genomen door vele synodeleden. De conclu sies werden daarna aangenomen. Prof. dr. H. Bouwman uit Kampen rappor teerde over een vraag van den kerkeraad van Nederhorsi den Berg over de al dan niet ■geldigheid van den darbislendoop in de ge reformeerde kerken. Geconcludeerd werd, dal daar de darbislen aan de fundarnentee'.e waarheid vasthouden, de generale synode dezen doop zal moeten erkennen en uitspre ken. dat de kerkeraad van Nederhorst den Berg voorzichtiger gedaan had in een voor komend geval den darbislendoop te erken nen. Ds. W. W. Meinen van Dordrecht drong er op aan. dal de synode zal uitspreken, dat de kerkeraad van Nederhorst den Berg ver- keeixi heeft gedaan door een betrokkene op nieuw te doen doopen Ds. Bouma van 'Arnhem wees er op, dat men de darhisten niet van zich vervreemden moet, welke op merkingen doordr. H. A. van Andel uit So'o (Ned -Jndië) onderstreept werden. Ook prof. dr Aalders, prof. dr. v. Gclderen en prof. L. Lindeboom namen aan de discussies deel. •De conclusies werden door de vergadering aanvaard. Prof. dr. Aalders. rapporteerde over een brief van den heer A. van Vliet Pzn. le Leeuwarden over de plaatsing van de gere formeerde diaconie op de lijsten volgens ar tikel 3 der armenwel onder den juislen naam. Besloten werd een opwekking tol de kerken le richten, verzoekende zich ten ge meentehuize te overtuigen of de diaconie op deze lijsten juist voorkomt, en zoo niet. om stappen te nemen terminde dal le verkrijgen. Prof. dr. C. van Gelderen rapporteerde over een brief van de commissie van de cor respondentie met de builenlandsche kerken, inhoudend een uitnoodiging om twee afge vaardigden te zenden tot een samenkomct van vertegenwoordigers van protestantsche kerkgenootschappen in Nederland en van de Oud bisschoppelijke clerezv ter bespreking van de vraag, wal len onzent zon kunnen geschieden in veihand mei en in den geest van de wereldconferentie van kerken, ge houden te Stockholm in 1925. Besloten werd voor deze uitnoodiging te bedanken. Prof. van Gelderen rapporteerde verdar over een brief van de particuliere synode van Overijssel inzake het catechismus- onderwijs aan schipperskinderen. Voorge steld werd voor deze zaak deputaten te be noemen. Prof. Lindeboom wilde de zaak lie ver direct aan de orde stellen, en het mode- ramen met de afgevaardigden van Overijssel opdracht geven met enkele dagen een schema ter synode aan te bieden. Dit voorstel werd lenslotte, dat het Moderamen met de hoog leeraren Waterink en Hoekstra een regeling zou ontwerpen. De zitting werd hierna ge schorst. MEDISCHE HOOGESCHOOL TE BATAVIA. Naar gemeld wordt is dr. R. Remmelfcs, vrouwenarts te Amsterdam en hoofdassis tent van prof. dr. A. H. M. J. van Rooy aan de Universileil9-Vrouwenkliniek, bestemd om benoemd te worden tot Hoogleeraar in de Verloskunde en Gynaecologie aan de Me dische Hoogeschool te Batavia; 31 October a.s. zal hij naar Indië vertrekken ter aan vaarding van zijn nieuw ambt. WATERPOLO. POELMEER—DE ZIJL I i—o. In de zweminrichting Poelmeer is gister avond een wedstrijd gespeeld lusschen de polo-zevenlallen van Poelmeer en De Zijl. Eerstgenoemde won met 10. (Rust 10). Het doelpunt werd gescoord door mej. A. v. d. Veer. CRICKET. H.C.C. II VERSUS REST VAN NEDERLAND. A.I. Haandag te Den Haag. Maandag 1 September a.s. zal op het H. C. C.-lerrein te Den Haag een cricket ontmoeting plaats hebben lusschen de kam pioenen van Nederland, het tweede elftal van dc H. C. C. en de Rest van Nederland. „De Rest van Nederland" .zal als volgt uit komen: Mr. G. Hamburger, mr. H. van Ma nen, dr. M. Jansen, J. J. Grootmeyer, W. Glerum, P. G. East, C. Alandt. A. Terwie!, W. Wittebol, jhr. P. R. Feilh en A. van Baasbank. De kampioensploeg, onder leiding van A. M. .1. de Beus, zal als volgt zijn samenge steld: A. M. J. de Beus, Ir. E. M. Neuerburg, jhr. W. v. d. Bosch, jhr. J. V. d. Bosch, E. Jansen, Ir. G Bouwmeester, J. A. Schill, Ir. J. v. d Berg, K. Neuerburg, L. J. Sod derland en F. Bok. ATHLETIEK. NEDERLANDSCHE ATHLETEN NAAR HET BUITENLAND. Naar Praag en Brussel. De Koninklijke Nederlandsche Alhleliek Unie heeft voor de Internationale Vrouwen- spelen, die van 6 tol 8 September a.s. te Praag gehouden worden, de volgende Ne- deTlandsche ploeg samengesteld: 1-00 Meter hardloopen. De dames E. ter Horst en T. Schuurman. 200 M. hardloopen: mej. T. Schuurman. Hoogspringen met aanloop: mej. L. Gisolf. Discuswerpen: mej. D. Wevers. Speerwerpen: L. Rombout. Leider is de heer B. Verwaal; masseuse mevr. Verwaal. De ploeg zal 2 September vertrekken. De Nederlandsche ploeg voor Brussel, waar ter gelegenheid van de openstelling van het nieuwe Stadion te Heysel op 14 September een groot sporlleest plaats heeft is door de K.N.A.U. als volgt samengesteld: 100 M. en 4 X 200 M. hardloopen: Chr. Berger, M. v. d. Berge, A. Paulen en A. Benz. 1500 M. hardloopen: W. Efferen. 5000 M. hardloopen: J. Zegers Jr. VOETBAL. OM DEN TRIANON-BEKER. Voor den Trianon-beker speelden gister avond de scheidsrechters tegen de politie op het Lugdunum-lerrein. Van Weizen gaf de scheidsrechters de leiding 10, terwijl Van der Laan den stand tot 30 opvoerde. Nog voor de rust scoorde Verstraten legen. 3—1. Na de hervatting werd het 41 door Van Weizen, 42 door Van der Ham. terwijl Hillebrand uit een strafschop den eindstand op 52 maakte. WIELRENNEN. „SWIFT". Hedenavond laatste recordril over 1S.G K.M. Start precies 7.30, gewone plaats. SCHERMEN. „POLITIE"—A.E.W. Op Vrijdag 29 Augustus zal een scherm- wedötrijd op sabel worden getrokken tus- schen het le equipe der L P. S V. en een combinatie van A. E W. De wedstrijd, welke in het wachtlokaal der agenten aan hel politiebureau wordt getrokken, vangt om 8 uur n m. aan. TIJDSCHRIFTEN. „Sport in Beeld" geeft foto's en artikelen van. de wielerkampioenschappen le Brussel, de grasbaanraces le Alkmaar, zwemwed strijden te Heemslede, mej Huyhers, die een wereldrecord verbeterde, en het athletiek- lournooi van Te Werve. Groote belangstelling - Indrukwekkende rede van den Burgemeester. Gedurende de laatste dagen heerschte er in onze gemeente voor wat het uiterlijk be trof, een merkbare stilte, maar wanneer men zoo hier en daar eens achter de scher men keek, was het één en al bedrijvigheid! Overdag gaan meestal de gewone werk zaamheden voort als altijd, doch na dien dagelijkschen arbeid is, vooral de laatste da gen met groote kracht voortgewerkt tot diep in den nacht. De verkregen resultaten van dien arbeid zullen dezen dag aan het publiek getoond worden en wanneer wij ons niet vergissen, dan zal wel blijken dat de Oegslgeester winkeliers een goeden kijk er op hebben hun zaken meer en meer naar voren to brengen, zoodat zij met de grootere plaatsen in onze omgeving terdege kunnen wed ijveren I Het „Eendracht maakt Macht" is ook weer hier van toepassing. Na de voor korten lijd tot stand gekomen uitbreiding van de Win kelweek-commissie, hebben bijna alle zaken- menschen besloten, om er zich ook nu weer voor te spannen en te trachten alle vorige winkelweken te doen overtreffen. Spontaan is de samenwerking, ondanks de welhaast onoverkomelijke bezwaren, die zich voor de uitbreiding voor deden. De klove is echter door overbrugging van beide zijden verdwenen zoodat hedenmid dag aan het publiek door het openan van de etalages is getoond, wat bereikt kan worden door een aangename samenwerking. Met een groot aantal genoodigden w. o. hc-t gemeentebestuur, en vertegenwoordigers van vereenigingen, was de W.W. commissie he denmiddag 2 uur in hotel „Het Witte Huis" te samen gekomen waar de voorzitter, de heer M. C. v. d. Burg het volgende sprak: Toespraak de heer v. d. Burg Dames en Heeren, Ik reken het mij tot een groote eer deze vergadering te mogen openen. Echter zij het mij vergund, alvorens daartoe over te gaan, een woord van welkom le mogen spreken. En dan wil ik dat in de allereersle plaats doen tot onzen eere-xoorzitter, den Edel Achtbaren heer A. J. van Gerrevinfc Mijnheer de eere-voorzitter, ik heet U namens het winkelweek-comité 1930 harte lijk welkom, maar ook willen wij onzen dank er voor uitspreken, dat gij wel zoo goed hebt willen zijn het Eere-Voorzitter- schap van ons comité te aanvaarden. Wees er van overtuigd, dat ons comiié het zich als een groote eer rekent dat U, als hoogste magistraat in onze gemeente deze functie wilde aanvaarden. Wij zien daarin een bewijs uwerzijds dat gij dat deel der inwoners uwrer gemeen te, dat zich op den detailhandel toelegt een goed hart toedraagt, ja wij zien het als een bewijs dal gij wenscht mede te helpen een bloeienden winkelstand in uwe gemeente te formeeren. Moge uwe sympathie voor de winkeliers en hunne zaken van blijvenden aard blij ken. Wij zeggen u loe dat wij er naar zul len streven goede inwoners uwer gemeente te zijn. Ook lot u, heeren Wethouders en Ge meenteraadsleden richten wij een woord van welkom en tevens een woord van dank. Wij zijn u dankbaar, dal gij een goedgun stige beschikking hebt genomen in het be lang der winkelweek, waardoor ook gij hebt getoond een open oog le hebben voor een goed geoutilleerden winkelstand. Wij zijn verheugd dat gij als o verheidscol lege ge loond hebt, in navolging onzer Regeering, den middenstand, waar mogelijk te willen bijstaan. Immers mogen wij middenstan ders ons sedert eenige jaren verheugen in verschillende Regeerings-instituten, welke zijn ingesteld ten behoeve van den midden stand. als daar zijn: de Kamers van Koop handel en sedert korten lijd het Economisch Instituut voor den Middenstand, enz. Ook U, mijnheer de gemeente-secretaris, mijnheer Reitsma, heelen wij hartelijk wel kom en hoewel ge nog slechts korten tijd in onze gemeente zijt. spreken wij toch den wensch uit, dat ook gij in uwen voornamen werkkring, waar mogelijk de belangen der winkeliers zult welen te behartigen. Vervolgens wil ik liet woord richten tot de besturen der RJv Middenstandsvereeni- ging „De Hanze" en der Winkeliersvereni ging „Oegstgeest. Ook u mijne heeren. dan ken wij, zoowel voor uwe tegenwoordigheid, «als voor uw zeer gewaardeerde medewer king, daarbij den wensch uitsprekende, dat de samenwerking gedurende de winkel week en ook daarna steeds een aangename moge zijn. Thans wil ik de tolk zijn van ons comité door u, dames en heeren auto-bezitters, vriendelijk dank te zeggen voor uwe zeer gewaardeerde bereidwilligheid, betoond door het beschikbaar stellen uwer auto's voor de rondrit welke wij ons voorstellen straks te maken. Zonder uwe modewerking, dames en heeren zou een schoon nummer van ons programma niet uitvoerbaar zijn. De heeren vertegenwoordigers der beide muziekverenigingen wenschen wij bij voorbaat dank te zeggen voor hunne on baatzuchtige medewerking, die zij ons even als vorige jaren weer hebben toegezegd. Dat het uwe vereenigingen moge gelukken, de feeststemming in de gemeente te brengen en die de gansche week te bewaren. Dan brengen wij van deze plaats dank aan corporaties en personen, die door dona- tiën blijk hebben gegeven van hun sym pathie. Een bijzonder woord van welkom willen wij uitspreken voor vertegenwoordigers van winkeliers en middenstandsvereenigingen uit omliggende plaatsen. Mijne heeren, het doet ons bijzonder genoegen dat gij zijt over gekomen om onze gasten te zijn en wij winkeliers- en middenstandsvereenigingen hopen dat gij een goeden indruk van onze winkelweek zult mede dragen. Het fcij mij vergund u tevens dank te zeggen voor de aangename samenwerking, welke wij tot heden met uwe organisaties mochten heb ben en in het bijzonder richten wij dien dank tot de afgevaardigden van Noord- wijk, wij spreken den wensch uit dat de band met de omliggende corporaties steeds hechter moge worden. Den vertegenwoordigers van de Pers zij een woord van hulde gebracht voor al het geen zij reeds voor ons gedaan hebben en wij vragen van u voor deze week nog veel werk, wij danken u daar bij voorbaat voor en roepen u toe: „Wees critisch, maar good wills." En nu dames en heeren, verklaar ik de vergadering voor geopend. Mijnheer de Eere-voorzitter, namens het Comité verzoek ik u, wel zoo goed te wil len zijn de Winkelweek 1930 officieel te openen. Hierop sprak de heer v. Gerrevink het volgende: Mijnheer de Voorzitter, Dames en Heeren. Met zeer veel genoegen voldoe ik aan 'het verzoek van het regelingscomité om deze winkelweek, georganiseerd door alle in de gemeente vertegenwoordigde vakorganisaties officieel te openen. Ik zeide dit met genoegen te doen. maar wat meer zegt, ik doe het met overtuiging. Met de overtuiging, dat deze winkelweek, zij het dan op bescheiden schaal, kan mede werken lot 'liet weerbaar maken, bet weer baar houden van de in Oegstgeest werkende vertegenwoordigers van den handeldrijven- den middenstand en dus kan bijdragen tot de bestaansmogelijkheid van do plaatselijke vertegenwoordigers van dien machtigen fac tor, dien volkomen onmisbaren schakel in ons volksleven. Er is een lijd geweest, waarin den midden stand van alle zijden groote gevaren bedreig den, een tijd, waarin zelfs een man als Dr. Kuyper meende, dat het grootkapitaal, ge holpen door de zich voltrekkende verande ringen in het verkeerswezen, den midden stand zouden verdringen uit de machtige .positie, die hij gedurende eeuwen had inge nomen, die van den eenig denkbaren schakel lusschen voortirenging en gebruik Daarin heeft deze groote man. wiens fi guur, naarmate zijn tijd verder achter ons komt te liggen, zich machtiger boven die van zijne tijdgenooten zal verheffen, toch misgezien. Zeker zijn de gevolgen van de ontwikke ling van het verkeerswezen in dienst van het grootkapitaal ernstig geweest. Zoo is in het begin dezer eeuw de positie van den grossier uitermate verzwakt en lijdt het geen twijfel, ot deze schakel in den middenstandsketen zal verdwijnen. Maar de winkeliersstand, die steeds het talrijkst en het machtigst was, is gebleven en heeft (inderdaad) aan alle haar bedreigen de gevaren en nadeelige invloeden weerstand geboden. En die gevaren waren werkelijk van em- stigen aard. Ik behoef u slechts te herinne ren aan de opkomst, in de steden, van de ge bruikers-Coöperaties. aan de zoogenaamde vliegende winkels en de venters, aan de markten van alle mogelijke gebruiksartike len. aan de misstanden, die óf door de fabri kanten weiden veroorzaakt, of uit den bop- zem van den middenstand zelf voortkwamen het bedriegelijke aankondigen van zooge naamde uitverkoopen, de gedwongen win kelnering oneerlijke concurrentie, gebrek kige organisatie en administratie, onvoldoen de informatiewezen, gebrek aan warenken nis, vervalsching van waren, bet verkoopen van buitenlandsehe producten, die in eigen land evengoed of beter zijn te bekomen. Enkele van de invloeden, die op de positie van den middenstand nadeelig hebben ge werkt, bleken niet van blijvenden aard te zijnaan andere hebben rijkswetten middel lijk een einde gemaakt, ik noem oneerlijke concurrentie g«iwongen winkelnering, wa ren vervalsching en gebrekkige administratie Weer andere zijn door het initiatief en de energie van den middenstand zelf opge ruimd of tot een minimum teruggebracht, afs gebrekkige organisatie en informafiemoge- liikheid. de uitverkoopzwendel. En tenslotte is de kracht, waarmede de middenstand, ik bedoel nu bijzonderlijk de winkeliers, hebben weeTsland geboden aan de verbruikers-coöperaties, een der spre- kensle bewijzen, dat het bestaan van den middenstand niet is een kunstmatig in het leven geroepen verschijnsel, maar een op de geldende burgerlijke rechtsbeginselen ge gronde sociologische noodzakelijkheid. De geweldige maatschappelijke omvorming die zich in de laatste tientallen jaren heeft voltrokken, heeft dan ook de positie van den middenstand in onze samenleving kunnen schokken, doch geenszins kunnen onder mijnen of verzwakken. Noemde ik dus het bestaan van den mid denstand een sociologische noodzakelijkheid. En als de Engelschen den middenstand noemen „the backbone of the nation", de ruggegraal van de gemeenschap, is hij voor mij de voornaamste waarborg voor de be stendiging der bestaande rechtsorde. Hij was. en is thans naar mijn meening meer dan ooit, de sterkste verschansing der maatschappij tegen de vijanden dier rechts orde. Dat is door die vijanden steeds zeer goed begrepen. Als zij de fiolen voor liun toorn legen de bestaande maatschappelijke verhoudingen uitstorten, moet gij. mijne heeren. het in de eerste plaats ontgelden. Niet de overheid, niet de adel naar ge boorte. intellect of geld, niet de ambtenaren, want dat laatste zijn de luidruchtigsten onder hen veelal zelf, maar de bourgeoi de „boerzwa" in den volksmond, dat is de Pi gröote vijand, de sterke arm tegen den re, rooden vloed. Als die dam ooit doorbrei dan is het met onze staatsinstellingen, ons eigendomsrecht, met ons huwelijksre met onze staalkundige rechten gedaan. Ook in oeconomischen en zedelijken zijt Gij in menig opzicht mede de dragn der goede, oude tradities. Ja. ook in rei, lijken zin. Want de nering bindt aan hui en zoo worden huiselijkheid en gezinslev; naar de eischen der Christelijke zedele bevorderd en de goede tradities in I], woningen en gezinnen voortgezet en aa het nageslacht overgeleverd. Dit alles wordt ook hoe langer zoo ingezien door de Regeering Menige voor den middenstand null wettelijke regeling vond in de laatste j den weg naar liet Staatsblad en menige tige instelling is d,e laatste jaren door de geering lot stand gebracht of onders'.eur En meer en meer dringt ook lot het be der natie door, dat onze maatschappij I onder iedere eenzijdigheid. Niet alleen belangen der arbeiders en werklieden, alleen die van de boeren en de hoog standen, ook de levensbelangen van middenstand moeten zijn een voorwerp aanhoudende zorg der Regeering. Alleen eerlijke en evenredige behartiging vap belangen van alle groepen der bevolking! een harmonische ontwikkeling onzer ma schappij verzekeren. Intusschen ligt de mogelijkheid van voortbestaan van een draagkraehtigen denstand in de eerste plaats in handen zijn vertegenwoordigers zelf. De miMe: stander moet hebben of aankweeken. Geloof in zijn bestaansrecht, gevestigd een klaarblijkelijk door God gewilde maa schappelijke en rechtsorde. Het bewustzijn, bij zijn vertegenwoori gers, dat hij in de maatschappij heeit dienende rol, dien hij zoo behoort te vem len, dat de consument tot de overtoil komt, dat hij (n.l. de middenstand) niet mist kan worden. Eenheid en organisalie. Eenheid in dezen zin, dat bij de verat lende organisaties het besef levendig woi en blijve, dat tal van gemeenschappen belangen gezamenlijke behartiging kunt vinden, zonder dat daarbij eenig begin behoeft te worden losgelaten of verwa loosd. Organisatie, niet tot prijsvorming, dat ia de eerBte stap naar de trust, tegen de maatschappij zich weer zom moeten beschermen door bijzondere regelen, maar tot verheffing in maatscbi peiijken en in zedelijk-commercieelen tot het verkrijgen van een goede middi standswetgeving, tot verbetering van informatie en leerlingwezen van het delsonderwijs en de vakopleiding. Thans nog een enkel woord over de varen, die den middenstand in de dorpei het bijzonder bedreigen. Mijne heeren, wij wonen hier in de ripeherie van de stad. Verschillende keersmiddelen brengen de inwoners Oegstgeest in enkel minuten in haar trum. Gij wenscht dat de Oegstgeester ins tenen hun bcnoodigdheden en levci hoeften in uw magazijnen opdoen. Ik ondersteun gaarne dien wensch, rechtmatig is en ik wil gaarne het mi bijdragen tot zijn verwezenlijking en opwekking der ingezetenen in die ting, waar dat te pas komt. In meerdere dorper, echter, die ik trachten de winkeliers depr verhoozi van hun prijzen aan te vullen, wat aan een redelijk bestaan tengevolge gebrek aan debiet ontbreekt. Waar in die dorpen het verkeer kwj ging de winkelstand hard achteruit, winstmarge, om het verlies aan debiet vergoeden, nogmaals verhoogd, en meni winkelier geraakte op die wijze in een cieuzen cirkel, die in zijn ondergang digde. Ik zeg dit niet omdat ik weet of moed, dat onze winkeliers aan deze kwi lijden, maar het is toch wel goed. dat er een gelegenheid ais deze eens op gewer wordt, dat niet in de verhooging van winstmarge, maar in uitzetting van debiet het heil van den winkelier ligt. dit te verkrijgen zijn o.m. reclame en zorg voor zeer ruime keus en goede danigheid der artikelen geëigende delen. Het is noodig, dat wij onzen tijd begn pen. De verbetering der verkeersmidd' werkte tot nu toe zeer in het voordeel den stadswinkelier. Waar de buitengemeente zoo gunstig als Oegstgeest, slaan voor den ondernemr den winkelier onbegrensde mogelijkhede open. Mijne Heeren, leden van het regclinp comité en verder vertegenwoordigers den Oegstgeester handeldrijvenden en dustrieelen middenstand. Ik wensch U geluk met uw initialief, ons hier heden heeft samengebracht en breng den winkelier de welverdiende huid voor hun keurig uitstallingswerk. waan'a! meer dan een specimen mijn bijzondek aandacht trok. Inderdaad, aan deze demonslralie zijn kunnen verdient de Oegstgeesler keiier alleen reeds een uitgebreide en kwP grage klandisie. Dat ook van die Uw werk kracht niV uitgaan tot uw verheffing en de versterk"! van uw maatschappelijke positie Gaarne wensch ik U dit alle? toe, waar dit ambtelijk binnen mijn bereik wil ik gaarne een steentje bijdragen i' welvaart en den voorspoed van den 0 geester middenstand. Met de bede. dat des Heeren ze8c" rijke mate moge rusteD op uw werken pogen, verklaar ik deze winkelweek 'v' geopend. k Verschil lende sprekers voerden nog het woord. Wij zullen morgen een^ en ander terugkomen. Na afloop werd eer» rijtoer donr w meenle gemaakt ter bezichtiging rar hiert'i no; etalages. Hedenavond zal de eerste muzikale gang gemaakt worden. roöd' U

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 6