AGENDA. VISSCHERIJBERICHTEN. BINNENLAND. LAND- EN TUINBOUW. BUITENLAND. HEDEN Zomerlusl: Tuinconcert T. en D. 8 uur nam. 0eg6tgeest (Dorpstraat 76): Jeruël. 7 1/2 uur nam. Dagelijks. ..Casino-bioscoop" Hoogewoerd: Voorstel lingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur kinder- en familie-matinee. „Luxor-theater", Stationsweg: Bioscoop- en Variëté-voorsteliingen. Dagelijks te 8 uur. 's Woendags en 's .Zaterdags matinée te 2 uur. „Trianon-Theater", Breestraat: Bioscoop- en Variëté-voorsteliingen. Dagelps te 8 uur. 's Woendags en Zaterdags familiematinée. „City-theater" Haarlemmerstr.Bioscoop voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 's Woen dags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. Woensdags: Inst. v. Praeventieve Genees kunde: Consultatiebureau voor moeilijke kinderen. Halféén tot 3 uur n.m. Donderdags: Int. v. Praeventieve Ge neeskunde: Consultatiebureau voor Alcoho listen. 810 n.m. De avond-, nacht- on Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 25 tot en met Zondag 31 Aug. a.s. waargenomen door de apoheek C. B. Duyster, N. Rijn 18, telefoon 523. Soutendijk, Koninginnelaan 24 J. L. F. Spruijt, Manënpoelstraat 7 P. J. Staal, stuurman. Levendaal 132 H. Stafleu, metselaar, Middelstegr. 55 A. Stange, dienstbode, Rijnsburgerweg 179 A. Stig- ter, schipper, Pres. Steijnstraat 30a M. Stolwerk, timmerman. Ifaagweg 180 J. E TerlaakHoffmann, Fagelstraat 25 P Timmers, dienstbode. Steenstraat 3 A C. Treur, Utr. Veer 20 L. A. van 't Verlaat, 3 Octoberstraat 26a H. Vietb, dienstbode, Levendaal 156 G. de Vink, Uiterstegracht 95 A. Walczak, dienst bode, Resedastraat 8 J. J. Wijnsouw, Lt. Inf., Jlorschpoortkazerne W. M. van der Zon, dienstbode, le Binnenvestgr. 15. o VERTROKKEN 11. G. A. Bakker, Alkemade, Rijpwetering A. Biegel, Bussum, Groot Herthoginne- laan P. J. le Blanach, Zwammerdam. Buitendorpsiraal D. Boelee, Zutphen, Lieve Heerensleeg 10 A. LindhoutBo- zaard, Rijnsburg, Brouwerstraat 142 J. Brouwer. Alphen a. d. Rijn, Jan Nieuwen- huizensir. 18 II. J. Cramer Vis, Den Haag, Schuijtstr. 10 Z. van Doorn, N. O. I. F. J Duparc. Den Haag, Alex. Gogelweg 73 A van Dijkhuizen, Oegslgeest, Ko ninginnelaan 14 H. M. Goddijn, Amster dam. Lauriergr. 41 J. J. Gout, St. Panera», Benedenweg 60 R. Grobbe, Rotterdam, Katendrechtschelaan 8 J. C. Hemker, Den Haag. de Sillestraat 17 J. L. Hoving, Am sterdam, Paramariboplein 57 II. van LeeuwenHuisman, Alphen a. d. Rijn, Em- malaan 6 M. A. J. Kleijn, Amsterdam, Hondekoeierstr. 30 M. Klinkhamer, N. 0 I. K. Knibbe, Noordwijk. Wilhelmina- straat 11a J. C Koert, Nieuwkoop, 13Sa G. Kok, Beverwijk, Boeweg 49 C. M. KruitEntrop. Haarlem, Korte Heerenstr. 14 zwart C. W. G. van der Kwast, Hilver sum, Frans Halslaan 8 P. Leemans, Haar lem, Pegasusstr 25 M Lunenberg, N. O. 1 F. G. MondtBruijn, Hor9chbergen (Dl.) Th W. Moorrees, Den Haag, Me-- dagslr. 16 T. S. IV. Plantfeber, Alphen a. d. Rijn, Vijvcrslr. 3 rood G. Rasing geb. de Rijk. Rotterdam, Veemarkt 4 G. van Reeuwijk. Bergen N.H Zwarleweg 9 F. A. F. M. Scheffer, Den Haag, Sneeuwbalstr. 141 M. A. Smils, Uilgeest, Burg. van Ni°- nesstraat 152 A.I. P L Stal, Oegstgeesl, Emmalaan 57 M. E Stol, Vijfhuizen, Cruquiusdijk 205 J. C. Tegelaar, .Amster dam, N. Heerengracbt 173 J. W. de Toinbe, Den Haag. Valkenboschlaan 67 G. P de Vries. Oegslgeest, Dorpstraat 46 JA. van de Wal, Oegstgeesl, Wijtenbach- we; 11 G. Warners, Haarlem. Gen. de la Reijslr. 85 J. E. van de Weghe. Dordrecht, Bagijnhof 31 A. Wolters Socolowa, N. O I M. Zeeders, Velsen, Alex. Bell- straat 19. IJMUIDEN, 27 Aug. 1930. VISCHPRITZEN. Tarbot per K.G. f 1.801.60; Griel per kist van 50 K.G. f. 7642; Tongen per K.G. f.3—-2.50; Zetsdhol per kist van 50 K.G. f 5636; Kleine Schol per kist van 50 K.G. f. 316; Bot per kist van 50 K.G. f. 8.506; Schar por kist van 50 K.G. f. 165; Roggen per 20 9tuks f. 3828; Vleeten per stuk f. 3.501.33, Pieterman en Poontjes per kist van 50 K.G. f. 385; Groote Schelvisch' per kist van 50 K.G. f. 4633; Middel Schel- visch per kist van 50 K.G. f. 3325.60; Kleinmiddel Schelvisch per kist van 50 K.G. f. 19.5012; Kleine Schelvisch per kist van 50 K.G. f. 92.60; Kabeljauw per kist van 125 K.G. f.110—68; Gullen per kis! van 50 K.G. f.28—4.70; Lengen per stuk f.1 0.70; Heilbot per K.G. f. 21.60; Wijting per kist van 60 K.G. f. 62.80; Koolvisch per stuk f. 0.800.46; Makreel per kist van 50 K G f 12—8. Aangevoerd 510 kisten versche haring. Priizen f. 10.509.50. Aangekomen 22 Stoomlrawlers: 1JM. 383 met f. 2103; IJM 62 met I. 155C. IJM. 190 met f.3014; IJM 59 met f.3367. IJM. 192 met f.3500; IJM. 152 met f.2089; IJM. 180 met f.2350: IJM 105 met f 1955; IJM. 75 met f. 1853; IJM 122 met f. 1618; IJM. 91 mei f. 1740; IJM 52 met f. 1659: IJM. 197 met f. 6000; IJM. 140 met f. 1729; IJM. 155 met f 1251; IJM. 193 met f.1500; IJM. 77 met f.3300; IJM. 8 met f.3700; IJM. 330 met f.2000. IJM 104 met f.1500; IJM. 123 met f. 5400; IJM. 168 met f. 6004 v. IJsland; en 1 logger K W. 178 met f. 155. DE POSTVLUCHTEN NAAR INDIë. De eerste op 25 September. De voorbereidingen voor de postvluchten naar Indië zijn nu zoo ver gevorderd, dat het eersle toestel uit den lijndienst is ge nomen. De H.N.A.G.R. staat thans in de werkplaatsen van de K.L.M. op liet vlieg veld Waalhaven om grondig te worden na gezien, vóór het vliegtuig op .25 Septem ber a.s. start met den Oceaanvlieger E. van Dijk als eerste piloot, Wiersma als tweede piloot en Buitenhuis al9 mecanicien. De heer Martin, die op reis is langs de foute -welke de 'vliegtuigen zullen nemen, geeft goede berichten over de verschillende velden. Hij heeft vrijwel overal alles ge vonden (zooals het volgens de rapporten van de piloten die de vorige tochten onder nomen hebben, moest zijn. De velden wor den verbeterd, ze worden gedraineerd in verband met den zwaren regenval, zoodat ook in den regentijd de velden gebruikt zul len kunnen worden. De chef van den lechnischen dienst, de heer Guillonard, is met zijn staf al druk bezig om alles voor de tochten in gereed heid (e brengen. Zooals bekend is, zal er met driemotorige toestellen worden gevlo gen van het type F VII en van het type F IX, dat een radio-installatie aan boord krijgt; maar bovendien zal er een geheel nieuw type vliegtuig F XII in ge bruik worden genomen. Men wil met deze toestellen een experiment van commerci- eelen aard ondernemen. De machines van ■het type F VII zijn te klein om, wanneer er 500 K.G. post wordt meegevoerd nog vol doende accomoda/tie aan eventueele passa giers te verleenen. De machines van het type F IX zijn zoo grogt ,dat men met een kleinere machine kan volstaan. Dit type meent men in de F XII te hebben gevon den, die dezelfde afmetingen heeft als de F VIII, de tweemotorige Fokkers. De F. XII wordt evenwel uitgerust met drie motoren, die van een fabrikaat zijn. dat de K.L.M. die altijd met veel succes met Jupitermioto- ren heeft gevlogen, nog niet heeft gebruikt. De nieuwe machines die een totaal ge wicht hebben van 7600 K|.G. krijgen Wasp-motoren met een capaciteit van 4-20 P K. (de Jupiter-motoren van de F IX heb ben een capaciteit van 500 P.K., van de Pratt and Whitney molorenfabrieken, welke fabrieken 60 pCt. van de Amerrkaansche vliegtuigmotoren vervaardigden. Zij wor den zooals dat oo'k met de F IX-toestellen is geschied, eerst op de Europeesche lijnen gebruikt, zoodat in Februari de eersle F XII naar Indië zal vertrekken. De eersle F IX vertrekt 13 November, reet den heer Strijkers van den radio-dienst van Waalhaven aan boord. Reeds ontvan gen de heer Strijkers en de heer Bouman, de Rotterdamsche stationschef, die tevens de radio-specialist is van de K.L.M.ver schillende toestellen, waarmee proeven zul len worden genomen. In elk geval gaat er een toestel mee voor korte-golf-ontvangst en een voor lange-golf-onlvangst. Bij het eersle type toestel zullen nog tal van moei lijkheden overwonnen moeten worden; vooral aan de magneetstoringen zal aan dacht moeten worden besteed, wanneer men dit "euvel geheel zal willen verhelpen. Bo vendien zijn er streken in Indië waar in het geheel niet met de korte golf gewerkt kan worden, b.v. in de omgeving van tin mijnen, die een sterk absorbeerend vermo gen hebben. Voor de berichten die telegrafisch zullen, worden gegeven, krijgt men de beschikking over een ontvangtoestel van den Rijkstele- graafdienst en de telefonische berichten zullen bij de firma Philips in Eindhoven worden opgevangen. Na deze tochten zal er worden beslist of men toestellen voor korte golf of voor lange golf zal gaan toe passen. o DE FEESTEN TE NITMEGEN. DE HISTORISCHE OPTOCHT. Gisteren is te Nijmegen de historische, optocht „Door alle tijden" gehouden. De stoet gaf een beeld van verschillende historische gebeurtenissen en persoonlijk heden van 1230 tot 1930. Zij werd vooraf gegaan door twee herauten te paard, waarna een muziekkorps volgde. Direct hierna kwam de eersle praalwagen, voorstellende de Nijmeegsche Stedenmaagd. Daarna ver 9cheen een antiek gerij, waarin burgemeester en schepenen der stad Nijmegen hadden plaats genomen met de oorkonde, bevattende de privilegiën van 1230. Achtereenvolgens passeerden de revue graaf Willem II (Roomsch Koning) 1256, Graaf Floris V, der Keerlen God. 1296, en zijn moordenaars Gijsbrecht van Amstel, Herman van Woer den, Gerard van Velsen en Jan van Kuyk, gevolg door Jan II, graaf van Henegouwen, Holland en Zeeland, 1304, Witte van Haem. stede. Willem de Goede, 1322, diens dochters Margarebha en Philippa, Willem V, 1364, Jacoha van Beieren, vergezeld van twee odtlliedon, Hertog Philips van Bourgondië, Karei de Stoute, Marie van Bourgondië, Maximilaan van Oosterijk, Philips de Schoo- ne, waarna de stoel onderbroken werd door een praalwagen, voorstellende Keizer Ka- rel V en vier pages. Daarna volgde Philips II. den Hertog van Alva, de graven Egmond en Hoorn en op een praalwagen Juliana van Stolberg. Direct hierachter volgden de Nassausche graven Adolf Hendrik en Jan. Prins Willem van Oranje. Prins Maurils, Johan van Oldenbar- nevell. Prins Frederik Hendrik, Prins Wil lem IJ. Johan de Witt, Cornelis de Witt, Prins Willem III, Jan Willem Friso. Prins Willem IV. Een merkwaardige praalwagen, ingericht als reiskoets, stelde voor den laat- sten stadhouder. Prins Willem V. met zijn gemalin Prinses Wilhelmina en hun drie kinderen, verblijfhoudende te Nijmegen van 7 November 1786 tot 23 September 1787. Hierna volgden de koningen Lodewijk Napo leon, Willem I, Willem II en Willem III, de broeder van den laatsten Prins Frederik. Het historisch gedeelte van den langen optocht, werd besloten met een prachtige praalwagen, voorstellende de Nederlandsche Maagd, de elf provinciën, in het midden waarvan een borstbeeld van de koningin prijkte. Tal van buurtvereenigingen sloten zich, gedeeltelijk gecostumeerd, met banieren en vlaggen aan. Langs de straten waar de stoet passeerde, stonden ter weerszijden de menschen in dichte hagen geschaard, vooral op het Keizer Karelplein wa9 de drukte over stelpend.- Ook de burgemeester en verdere autoriteiten gaven van hun belangstelling blijk. In het Water- en Industriekwartier werd een bloemencorso gehouden. Om zeven uur 's avonds stelde zich op het wedrenterrein aan den Bijleveldsingel een schitterende lichtstoet op, die vergezeld van Verschillende muziekkorpsen, een rondgang door de stad maakte Op verschillende punten van de stad wer en voorts in de avonduren muziek- en zang- uilvoeringen gegeven. -o EEN VLAG VOOR DEN VOLKENBOND. Gemeld wordt: Men herinnert zich dat, in den loop van het vorig jaar, door een edelmoedig Ne derlander ter beschikking vaji de ,,Veree- niging voor Volkenbond en Vrede" een bedrag ter beschikking is gesteld om te komen tot het ontwerpen van een vlag voor den Volkenbond. Vlag, of uiterlijk kenteeken in het algemeen, die, naarmate de arbeid van den Volkenbond zich uit breidt, nuttig en noodig wordt geacht. De Union der Volkenbondsvereenigingen schreef op voorstel der Nederlandsche Ver- eeniging een prijsvraag uit, waarop bijkans 3000 antwoorden inkwamen. De jury. waar van de algemeen-secretaris van de Neder landsche Vereeniging voorzitter was, koos uit deze ontwerpen een vijftal, waaraan twee tweede en drie derde prijzen werden toegekend, zulks ten gevolge van het feit, dat men den eersten prijs niet kon toe kennen. Het is niet de bedoeling van jury of Union, dat bij den Volkenbond vooral er op zal worden aangedrongen om juist een clezer ontwerpen als vlag aan te nemen; het gaat er voornamelijk ora, dat de Volkenbond de vraag vari een vlag principieel in behandeling zal nemen, waarna dan de Volkenbond zelf wel zal vaststellen op welke wijze hij 't beste aan een geschikte vlag kan komen. Teneinde nu de aandacht van de leden van den Volkenbond voor dit initiatief te vragen, is besloten, dat de nationale Vol kenbondsvereenigingen, die in de jury voor de prijsvraag vertegenwoordigd waren, zich tot haar respectieve Regeeringen zul len wenden. De Minister van Buitenlandsche Zaken, de heer Beelaerts van Blokland, ontving daartoe een delegatie uit het midden van het hoofdbestuur der „Vereeniging voor Volkenbond cn Vrede", bestaande uit de vice-president mevr. C. BakkerVan Bosse en de heeren H. Cr. G. J. van der Man- dere cn H. G. Surie. Door deze delegatie werd uiteengezet, welke de bedoelingen zijn geweest van de prijsvraag en er na druk op gelegd, dat het op hoogen prijs zou worden gesteld, indien de Nederland sche Regeering aandacht aan dit vraag stuk kan schenken en wellicht tot initiatief overgaan. Van de zijde van den Minister werd be langstelling voor deze aangelegenheid ge toond en toegezegd, dat nadere overweging zal geschieden. De leden van de jury zijn thans doende om aan de verschillende regeeringen der Europeesche leden van den Volkenbond de vlagontwerpen aan te bieden. Dit is reeds geschied in Finland en de Baltische lan den; het geschiedt dezer dagen in Spanje en Portugal, in Zweden, Noorwegen en Denemarken en in Ierland, terwijl het eveneens reeds geschied is in Tsjecho- Slowakije, Oostenrijk en Hongarije en voor Polen en de Balkanlanden nog een afzon derlijke reis op het programma staat. A. BRUINS SLOT t Te Rotterdam is in de inrichting Eudokia overleden de heer A. Bruins Slot, oud-bur gemeester van Smallingerland en lid van de Provinciale Staten van Friesland. DE ZEPPELIN KOMT OP 6 SEPTEMBER NIET. Naar gemeld wordt zal de door ..Het Leven" georganiseerde vlucht van de Zep pelin naar ons land met een lusschenlan- ding op Schiphol, op 6 September in ieder geval niet doorgaan. Men tracht het plan in de maand October le verwezenlijken. AANSTELLING IN PENSIOEN GERECHTIGDEN DIENST. Blijkens een in de eerstvolgende Leger orders opgenomen kennisgeving ligt het in het voornemen, om de personen, die in het genot zijn van wachtgeld uitzicht hebben op z.g. uitgesteld pensioen en in burger- betrekkingen bij het leger of de legerjn- ric'ht'ingen op arbeidscontract zijn herplaatst in aanmerking te brengen voor een aan stelling in pensioengerechtigden dienst, m. a.w. voor aanstelling als vast of tijdelijk ambtenaar c.q. vast of tijdelijk werkman, al naar gelang de functie welke zij op het oogenblik vervullen, er een is van vasten of van tijdelijken aard. .0 VERSPREIDE BERICHTEN. Aan den disch van H.M. de Koningin en Z.K.H den Prins der Nederlanden zaten ten Paleize het Loo gisteravond aan Z.Exc. Jhr. V. E A. Boreel, Opper-Hofmaarschalk van HM. de Koningin en mevrouw Bareel, Jhr. dr J. Loudon, Harer Majesteits Gezant te Parijs en mevrouw Loudon; Luitenant- Kolonel Jhr. Storm van 's Gravesande. ad judant van H.M. de Koningin en mevrouw Storm van 's Gravesande; Majoor -Jhr. W. de Jonge van Ellemeet, adjudant van "H.M. de Koningin en mevrouw de Jonge van .El- lemeet Gisteravond is te Venlo tengevolge van bloedvergiftiging in den ouderdom van 52 jaar overleden de heer H. Trienekens, wethouder van openbare werken te Venlo en lid der Prov Staten van Limburg. Het „Hbld." verneemt dat de heer 'J. J. Roovers, de hoogst bekwame gemeente secretaris van Amsterdam, het voornemen te kennen heeft gegeven nog slechts één jaar in functie te blijven en ontslag te nemen tegen het tijdstip van het bijeen komen van den nieuwen Raad, d.i. in September 1931. Bij Kon. Beslujt is met ingang van 1 September 1930: I. den luitenant-kolonel J. A. Pet, com mandant van het 5e regiment infanterie .op het daartoe door hem gedaan verzoek, een eervol ontslag uit den militairen 'dienst verleend; II. benoemd, bij het wapen der infanterie iot luitenant-kolonel, comandant van het 5e regiment, de majoor H. Heetjans, van het 22ste regiment. De landbouwweek van de Geldersch Overyselsche Maatschappij van Landbouw welke van 26 tot 30 Augustus te Arnhem gehouden wordt, is gisteren geopend. Overal in de stad was het reeds 's-morgens een gezellige drukte. Van verschillende huizen wapperde de Nederlandsche driekleur en trams en autobussen waren in vlaggentooi. AARTSDIOCESANE BOEREN- EN TUINDERSBOND. De algemeenc vergadering van den A. B. T. B. is gisteren té Arnhem voort gezet. Het grootste gedeelte van de och tendvergadering werd in beslag genomen door de vergaderingen van verschillende onderafdeelingen, instellingen van den bond. Deze vergadering der Onderlinge Ziekte verzekering werd geleid door den heer A. J. de Geoy uit Montfoort. De balans werd vastgesteld met een eindcijfer v, f. 32.053 De kostenberekening over 1929 op f 23.854. Het aantal deelnemers bedroeg op 31 Dec. 1929 1957 met 3019 verzekerden. Aan schadeloosstelling werd uitgekeerd een be drag van f. 18.322 (f. 5647). De directeur van de verzekeringsinstel lingen van den Bond, de heer J. T. M. van den Heuy, hield een inleiding over de Ziektewet, in verband met vragen, welke daaromtrent gesteld waren Hierna werd een bestuursvoorstel tot statutenwijziging, waardoor de mogelijkheid geopend wordt dat de leden en hun huisgenooten ook kunnen verzekerd worden tegen zieken- huisverpleging, goedgekeurd. Hierna werd een vergadering gehouden van de Boeren- en Tuinders-Onderlinge. Bij deze instellingen warefi aan het einde van 1929 aangesloten 4018 werkgevers, met een loonbedrag van f. 3.981.000. Vergeleken met 1928 is dit een "toename van 119 leden en f. 298.000 loonbedrag. Het aantal in behandeling genomen gevallen bedroeg 151 (472). Over 1929 werd aan schadeloosstelling betaald een bedrag van f 19.126 (f. 23,360). De balans werd vastgesteld met een eind cijfer van f. 9776, de kostenberekening over 1929 goedgekeurd op een bedrag van f. 60,215. In de vergadering van de Onderlinge Brandassurantie wees de voorzitter, de heer J. B. Terhorts, uit Eist, er op, dat de 'uitkomsten niet zoo ongunstig zijn als in 1928, doch dat de brandassurantie toch een verlies heeft geleden van f. 9105. Niet minder dan 59 schadegevallen kwamen in behandeling, waarvoor te zamen een be drag noodig was vna f. 83.197. Het verze kerde kapitaal bedroeg op 3] December 1929 f. 29.242,461 (f. 23.323.260). Het aan tal afdeelingen steeg tot 160. De balans op 31 December 1929 werd vastgesteld op f. 132,681. De resultatenrekening over 1929 op f. 121,382. De vergadering der Onderlinge Paarden- verzekering werd geleid door don heer J. J. Wessels te Netterden. Uit het jaar- lijksch verslag bleek, dat in het afgeloopen jaar een winst werd gemaakt van f. 865. In verband met het feit, dat sleperspaar den niet meer in de verzekering worden opgenomen, daaJde het aantal verzekerde paarden van 2342 tot 1895, met een totaal verzekerd bedrag van f. 679,198. 152 scha degevallen werden uitgekeerd met een gezamenlijk bedrag van f. 41,065, waar tegenover staat de opbrengst van de ont eigening en gestorven paarden tot een bedrag van f. 16,195. De balans met 31 Maart 1930 werd vastgesteld op een be drag van f. 8240. De resultatenrekening op f. 47,903. Na de pauze deelde de voorzitter mede, dat het bestuur had besloten, den heer Wessels, die wegens hoogen leeftijd als bestuurslid had bedankt, te benoemen aJs eere-lid, waarmede de vergadering onder applaus instemde. De heer G W. J. van Koeverden, lid van het dagelijksch bestur, hield hierna een inleiding overUitgifte van de Zui- derzeegronden in het belang der boeren bevolking. DE ALGEMEENE TOESTAND,! Weer een rede van Tieviianm Opnieuw heeft Treviranus zijn standpj uiteengezet nu te Koningsbergen. 0pti«! heeft hg zpn eerste rede „verzachtid oordeele: Ik moet er op wijzen, dat ik geen bepaal! eischen heb gesteld, doch slechts een col stateering heb gedaan: de grensbepaling 1 het Oosten is zoodanig, dat de twee volk! Duitschland en Polen, ongerustt worden! dat de vrede van Europa door die grej bepaling in gevaar kan komen. Natuurll weet ik. dat een verzoek om revisie na sluitend door de verantwoordelijke regeerij bjj het aangewezen lichaam, nl. den Volte] bond, kan worden ingediend. Van zulk J oud gebruik kan men niet afwijken, al ij het alleen mcar om voor andere rnogenj heden niet. de gelegenheid te openen, dd geljjke wegen te bewandelen: Dit alles speel vanzelf. In mijn latere radiorede heb ik gelegd beid gehad in te gaan op een reeks wijten en een uitlegging te geven van U begrip „Brandgeist". Alleen met het indien van protesten kan men geen politiek voert indien wij niet alom den indruk wekkt dat wij niet alleen op grond van persoi lpike belangen spreken, zullen wij g« resultaat bereiken. Hoe noodzakelijk ik. mijn veroordeeling van de huidige buiti landsche politieke verplichtingen, een revi van de verdragen ook acht, zoo kan 1 tijdstip voor zulk een actie eerst dan word vastgesteld, wanneer de kracht naar binn van ons volk ons de zekerheid geeft, i wij zulk een eisch ook kunnen doorzettt Anders is het nadeel veel grooter dan i nut ervan. In ons verkiezingsmanifest eisc! wij de revisie van het plan-Young en revisie van de oostelijke grens omdat het noodig achten de waarheid te zegg zooals wij die zien. Maar ik zou zelfs minister van buitenlandsche zaken niet en denken, Polen de gelegenheid te geven probleem thans te Genève aan de orde stellen, In dit opzicht bestaat niet de minste tegi stelling tusschen ons en de regeering. Maar de argwaan is gewekt. o DUITSCHLAND. De crisis in Beieren. De soc. dem. parfcg in Beieren heeft sloten de opdracht tot vorming van e kabinet te aanvaarden en in deze richti stappen doen. o ENGELAND. De werkloosheid Uit Britich-Iziil Het aantel werkloozen bedroeg op Augustus 2.017.957, hetgeen 32.930 1 der is dan de vorige week. Dit is de ee vermindering sedert 7 April. Uit Calcutta wordt gemeld, dat daa; nieuw een bomaanslag is gepleegd, thans het hoofdbureau van politie. Drie person werden licht gewond door bomsplinte terwijl bet gebouw slecht lichit beschadi werd. De Britsche geheime politie heeft 5 I den gearresteerd, die ervan verdacht w( den. deel te hebben genomen aan den aanslag op den politiechef. Sir Charles 1 gart. Onder de arrestanten bevindt ziëh vooraanstaand lid van bet Indisch con^n dr. Chandra. In de woning van een d daders, die door ontijdige ontploffing een bom gewond werd en later in een P litiebureau aan de gevolgen overleed. den 2 andere helsche machines gevonde FINLAND. Lappo-blad vervolgd. De Finsche minister van Justitie h<i den politie-prefecten van Oalma en Ka lebv in de provincie Oesterbotten opdrtf gegeven een vervolging in te stellen het dagblad Aktivisti. Daar dit blad hel o gaan is van de Lappo-beweging en dooroi Lappo-leider Kosola wordt uilgegev? heeft deze maatregel de noodige verwond ring verwekt. Dit besluit wordt hierop i grond, dat het blad zich smalend over autoriteiten moet hebben uitgelaten. o PERU. De oud-president gevangen. In den loop van den nacht van Maandi op Dinsdag verspreidde een bandelen' menigte zich door de stad Lima en slw overal aan het vernielen van al wat M innerde aan de elf jaren van het bevio van president Leguia. Poncé, die het hoofd is van de gr^P die Leguia ten val heeft gebracht, her een rede gehouden tot de studenten- Hij beloofde hun, dat Leguia, die zh thans aan boord van een Peruaansch oo' logsschip bevindt, zal worden teruggC"aa< om te worden gestraft. Dit is geschied. Leguia is thans de vangene van de militaire junta, daar uitgeleverd is door de officieren yan kruiser, die slechts 12 mijlen buiten kust was. toen een draadloos bericht- oo vangen werd, dat de officieren niri krijgsraad bedreigde, indien zij binnen uur niet terugkeerden. Twee dochters en een zwager van pt sident Leguia hebben een toevlucht J* zocht in de woning van den Amen*** schen zaakgelastigde. .- Geneeraal Poncé gaf aan een deput' bestaande uit den nuntius, en de tieke vertegenwoordigers v. Chili. land en Japan, de verzekering, dat of deren en levens van de buitenlander* de diplomatieke missies afdoende schermd zullen worden.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 2