UIT DE RAADZAAL. INGEZONDEN. EEN GOUDEN ECHTPAAR TE SASSENHEIM. STER-TABAK RADIOPROGRAMMA. DE VLUCHT UIT DE POPPENKAST VAN JAN KLAASEN EN TRIJNTJE. fonder meer wil dupeeren. Inmiddels was nu tevens het oogenblik aangebroken, om Ihet geheele radio-distributie-vra^gstuk te regelen. De beantwoording van de eerste vraag, of de radio-distributie al of niet in de ge meente moest worden toegelaten, leverde niet veel moeilijk-heden op. Het radio-dis- tributie-systeem toch is een stelsel, waar bij men op goedkoope en gemakkelijke wijze 'kan genieten niet alleen van de uitzendin gen van de hier te lande, maar ook, zij het onder bepaalde voorwaarden, van enkele in 'het buitenland gevestigde om roep stations. Op de radio-dis tri but ie zijn in hoofdzaak aangewezen degenen, die zich de kosten van aanschaffing en onderhoud van een eigen radio-toestel niet kunnen getroosten en dat zijn er uit den aard der zaak velen. Het weren van de radio-distri'butie uit on ze gemeente zou derhalve neerkomen op een bevoorrechting van de meeT gegoeden boven de minder gegoeden, waartoe uiter aard geen enkele aanleiding beslaat Bovendien beden-ke men. dat de radio- id is trilbutie, zoo al niet rechtens, dan toch .feitelijk te dezer slede reeds eenige jaren bestaat, zoodat aan vele ingezetenen een bron van ontwikkeling en genot, die zij wellicht reeds als een onmisbaar goed heb ben leeren waardeeren, zou worden ont nomen. Aangezien ten slotte bij en krach lens de wet wordt gewaakt tegen uitzendingen, welke gevaar zouden kunnen opleveren voor de veiligheid van den Staat, de open bare orde of de goede zeden, is het college van B. en W. tot de slotsom gekomen, dat de radio-distributie ook in het vervolg voor de ingezetenen behouden behoort te blijven. Minder gemakkelijk was de beantwoor ding van de vraag, of de gemeente zelve de radio-distributie zou ter hand nemen, dan wel daartoe concessie zou verleunen aan één of meerdere particulieren. Na am pele overweging en deskundige voorlich ting zijn B. en W. tenslotte tot de over tuiging gekomen, dat zoowel in het alge meen belang als in dat der gemeente en der ingezetenen, exploitatie door de ge- jmoenle de voorkeur verdient boven een door één of meer particulieren. Ter adstructie van deze meening wijzen zij in de eerste plaats op de circulaire van den Directeur-Generaal van 18 Augustus 1927, waarin hij Ie kennen gaf ,dat -bij het verleen en van Rijksmachtigingen van dit standpunt zal worden uitgegaan, dat als regel in elke gemeente slechts één radio- distributie-onderneming zou worden toege laten, zu-lks teneinde de meeste waarborgen te verkrijgen voor een levensvatbaar en aan in redelijkheid te sleiien eischen be antwoordend bedrijf. Waren B. en W. aanvankelijk tot een tegenovergestelde conclusie' gekomen, na dere bestudeering van dit vraagstuk en verdere deskundige voorlichting hebben hen van de juistheid van het uitgangspunt van den Directeur-Generaal overtuigd. In de eerste plaats zal het distributie-net over nagenoeg het geheele territoir van de gemeente moeten worden aangelegd. Zou den in het algemeen commercieele over wegingen alleen al daartoe leiden, teneinde een zoo groot mogelijk aantal ingezetenen aan het net te kunnen aansluiten, in dit bijzonder geval is die uitbreiding als regel ook wettelijke plicht, omdat artikel 34 van het Radio-reglement den houder van de Rijksmachtiging verplicht, om elke aan vraag om aansluiting aan zijn inrichting te voldoen, indien de belanghebbende aan de voorwaarden voor het verkrijgen van zoo danige aansluiting heeft voldaan. De aanleg nu van zulk een uitgebreid nel zal alleen dan op de meest doelmatige en daarmede tevens op de minst kostbare wijze kunnen geschieden, wanneer hij in in één hand is. En is die aanleg alleen in handen der gemeente ,dan kan het leggen van de voedingskabels zooveel mogelijk worden gecombineerd met het leggen van kabels tenbehoeve van de telegraaf, de te lefoon en de electricileils-voorziening, het- voor de distributie van de uilzendingen van 4 stations, bij welke wijze van aanleg het rog altijd mogelijk is door technische voor zieningen (duplexverbimdingen) zonder hoo- ge kosten een vijfde en zesde station in de distributie te betrekken. De aanleg is gedacht met behulp van inductievrijen bovengrondschen loodkabel langs de huizen, terwijl voor kruisingen van sliaten en grachten inductievrije gearmeer- de loodkabel zal worden gebruikt, alle ka bels voorzien van ten minste 4 dubbeldraden Op deze wijze is een goede onlvagst ver zekerd en worden de onderhoudskosten tot een minimum teruggebracht. De verdeeling zal. tenzij bij de uilvoering mocht blijken, dat het gebruik van meerdere centrale punten financieel voordeeliger is, vanuit één centraal punt geschieden, dat met zorg zal worden gekozen, teneinde een zooveel mogelijk storingvrije ontvangst te verzekeren. Van dat centrale punt uit zullen 8 A 10 voedingskabels worden geleid naar even zoovele voodinesnuntrn (wijken) in de ver schillende Stadsgedeelten. Het aantal wijken op 10 stellende, kunnen de aanlegkosfèn per wijk, indien de uitzen dingen van ten minste 1 stations worden ge distribueerd. op plm. f. 15.625.in totaal derhalve op f. 156.250.worden gesteld. Daarbij komen dan nog de kosten van den bouw en de inrichting van een gebouwtje voor de centraio ontvangst, welke in totaal op f. 11.000worden geraamd. Trekt men tenslotte voor onvoorziene uitgaven een be drag van f. 32.750.uit. dit bedrag is met opzet zoo hoog gesteld, teneinde even- tueele teleurstellingen te voorkomendan kan derhalve een aanleg voor de distribu tie van uitzendingen van 4 stations worden lol stand gebracht voor rond f 200 000. De koste van de huisaansluitingen, welke op plm. f. 10.per aansluiting kunnen wor den geschat, zijn bij deze berekening buiten beschouwing gelaten, omdat deze door de abonné's moeten worden betaald. Uigaande van een net voor de ontvangst en de distributie van 4 stations en rekening houdende met de wenschenlijkheid van al ge heele afschrijving in 4 jaren, zal de exploita tie-rekening bij een aantal van 4000 aan sluitingen ad f. 24.per aansluiting per jaar er als volgt uitzien: Lasten Rente en afschrijving van het net, 27.87 f. 55.740.stroomkosten f. 760.onder, houd (loonen en materialen) f. 6.000. leiding, toezicht en administratie f. 4.500 voordeelig saldo f. 29.000.totaal f. 96 000 Baten 4000 abonnementen ad f. 24f. 96.000. Het aantal abonné's zal aanvankelijk lager zijn. zoodat de eerste jaren ook het batig saldo minder zal bedragen; na twee volle exploitatiejaren mag evenwel op een aantal aansluitingen van 4000 wel worden gerekend. In den Helder en Harlingen bijv bedraagt het aantal aansluitingen 10 pCt. van het aantal ingezetenen De bovengenoemde bedragen zijn geba seerd op den aanleg van een geheel nieuw net. Het zal intussChen aanbeveling ver dienen, zulks ook om met de exploitatie van gemeentewege dadelijk te kunnen beginnen, het door Ter Meer gelegde net tegen taxatie van hem over te nemen, zoodal de werke lijke koslen aanvankelijk lager zullen zijn, dan de boven becijferde. Aangezien de aan leg van dit net echter in menig opzicht zeer gebrekkig is ên bovendien niet op de uitzen. ding van 4 stations is berekend, zoodat toch spoedig belangrijke uitgaven voor verbete ring daarvan moeten worden gedaan, kan ook bij overneming van het net van Ter Meer de bovengenoemde raming worden aange houden DE GENEESHEER-DIRECTEUR DER GESTICHTEN. De commissie van de Gestichten vestigt er de aandacht op, dat de salarieering van den Geneesheer-Directeur de vergelijking met die van zijne ambtgenooten aan andere gestichten, geenszins kan doorstaan. Het belang der inrichtingen, dat ten nauwste verbonden is met de mogelijkheid om te allen tijde een bekwamen Geneesheer-Direc teur te kunnen verkrijgen of behouden, brengt derhalve mede, dat het salaris wordt verhoog^. En de commissarissen zouden wel licht dan ook niet geaarzeld hebben een daartoe strekkend voorstel te doen, ware het niet. dat de salarieering van het geheele gemeente-personeel thans bg een Raads commissie ad hoc in onderzoek is. Onder deze omstandigheden komt het hier noch doelmatig noch gewenscht voor de salari eering van den Geneesheer-Directeur af zonderlek, dus buiten het verband met de salariëering van het overige gemeente- personeel, aan de orde te stellen. Doch wel heeft de grootst mogelijke meerderheid der Commissie in het bovenstaande, alsmede in de wijze, waarop de tegenwoordige functionaris zijn verantwoordelijke en vee4 omvattende taak uitoefent, aanleiding ge vonden om, in afwachting van de door de salariscommissie ad hoc in te dienen voor stellen, in overweging te geven te bevor deren, dat aan dr. F. J. Stuurman zijn laatste periodieke verhooging van wedde, waarop hij eerst op 1 Juli 1932 recht heeft, bij ver vroeging en wel gerekend te zijn in gegaan op 1 Juli 1930 wordt toegekend. De kleinst mogelijke minderheid der Commissie kan zich echter met het voorstel van de meerderheid niet vereenigen en is van meening, dat de kwestie van de salari eering van den Geneesheer-Directeur tegelijk behoort te worden behandeld met die van het overige gemeente-personeel. B. en W. gaan met de meerderheid accoord. DE LEIDSCHE FINANCI6N. Na de uitvoerige toelichting van B. en W. bij hun voorstellen inzake de nieuwe be lastingregeling en na de uitvoerige raads- debatten daarover vermeenen wij in een nabeschouwing kort te kunnen zijn. B. en W. (vooral wethouder Goslinga) hebben, door de Commissie van Financiën, spe ciaal dooT de heeren De Reede en mr. Donders, krachtig ondersteund, het pleit gemakkelijk over de geheele linie kunnen winnen. Zeker niet te verbazen, daar geen der raadsleden, die in oppositie waren, andere bronnen van inkomsten van be- teekenis vermocht aan te boren of andere wegen aan te wijzen, waarlangs het voor de gemeentehuishouding benoodigde geld kan binnenvloeien. Daardoor werd ook de zoozeer aangevochteo straatbelasting, waarvoor niemand geporteerd bleek, zelfs niet het college van B. en W., dat er race kwam als noodzakelijk kwaad", aanvaard. En hoezeer feitelijk elke zakelijke be lasting giroote feilen heeft, dus ook deze straatbelasting, hoe het er buiten te stel len was, kon niemand aantoonen en daar mee was de beslissing gevallen. Zonder dé straatbelasting zou de begrooting een te kort van 2 ton aanwijzen en andere dek kingsmaatregelen, die wat inbrachten f 35.000 uit 50 opcenten extra op de ver mogensbelasting wilden de socialisten in brengen! werden niet aangegeven. Daarmede is alles gezegd 1 Eén ding i6 uit de debatten echter o.i. wel duidelijk naar voren gekomen: dat het er in 't algemeen met de Leidsche finan ciën niet zoo erg rooskleurig uitziet in de toekomst. Weliswaar is de belasting hier dit jaar gedaald, daar het vermenigvuldigingscijfer van 0.9 op 0.7 kon worden teruggebracht en brengt ook de wet-De Geer Leiden nog een kleine verdere ontlasting, al wordt door de straatbelasting dat verdere voor deel, voor een deel opgeheven, maar ver der zal men niet meer kunnen gaan, de eerste tijden. Vooral niet, waar onze Sleu telstad nog voor groote uitgaven komt te staan op allerlei gebied 1 Een voorzichtige financieele politiek zal dus zaak zijn (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Copie van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven DE LEIDSCHE STADHUISBOUW Mijnheer de Redakteur, Het lag niet in mijn bedoeling, mij te mengen in de diskussies omtrent de stad huisbouw, maar na het „ingezonden" van de heer H. W. in uw blad van heden, welke heer zich een "Stem uit de menigie noemt, meen ik goed te doen eveneens een ..stem uit de menigte" te laten horen, en wel uit dat gedeelte van de menigte, dat men wel eens aanduidt met de naam: „de jonge Generatie". De heer 14. W. blijkt geen bewonderaar te zijn van het ontwerp-Dudok, welnu ik ben het wel Smakeloos noemt de inzender de achtergevel, een monster van lelike naakt heid de toren en het binnenplein herinner! hem aan een fabriek Waar het inzender aan waardering ontbreekt, zijn zakelike opmerkingen zijn juist De toren is naakt en het plein doet denken aan een fabriek. Maar dat waarderen wij juist. Een kunst werk is de verstoffeliking van de idee, die de grondslag vormt van de tijd waaïin het ontstaat. Onze tijd en zeker de jonge Gene ratie zoekt een eerlikheid, die in de rechte en vooral oprechte lijnen van het ontwerp prachtig tot uitdrukking komt Voor ons js naaktheid nooit lelik. integendeel, we be wonderen haar. omdat ze ons eerlik en on bedekt het ware Wezen laat zien. Ik be wonderde ons oude stadhuis, omdat het ons zoveel vertelde van vroeger dagen, maar ik zou niet graag zien, dat we het nieuwe weer versierden met al die krulletjes en beeldjes. Nee. willen we in dit bouwwerk de geest van onze tijd bewaren voor het nageslacht, dan moeten we hierin leggen ons zoeken naar waarheid en eerlikheid. wat door het ontwerp-Dudok op meesterlike wijze ge schiedt. Het binnenplein doel denken aan een fa briek. Maar wat is de omgeving van dit bin nenplein eigenlik anders? ïs het geen plaats waar arbeid verricht wordt, zij het dan min der met masjienes, maaT met het hoofd? En mogen we dan niet zo eerlik zijn om dit in hel gebouw tot uitdrukking te brengen? En daarenboven ademt deze plaats m.i. een rust. juist door zijn strakke lijn, die. meer dan de grootdoenerige drukle van allerlei tierelantijntjes vermag, tot een stil zitten noodt, wat naar ik meen in de bedoeling van de ontwerper lag. Ik geef toe. dat niet alles, wat het etiket: Modern draagt, mooi is, maar op gevaar af van door de heer H. W. voor ultra-modern of een scheppingsmaniak te worden gehou den verklaar ik nog eens „dat ik het ont werp-Dudok bewonder, al was het me liever geweest, als ook de Breestraat een modern0, gevel had gekregen. Wij. jongeren, want ik weet, dat velen het met me eens zijn. wij jongeren vinder, hel ontwerp mooi. en hopen dat hel, alle konservatieve stemmen hoe „kunstzin nig" ook ten spijt, zal worden uitgevoerd. U dankend voor de plaatsruimte, (Vereenv spelling.) BEN LIESE. UIT DEN AETHER. Waarde Redacteur. Het artikel van den heer Smit noopt mij tot een wederwoord De heer Smit erkent nu zijn vergissing maar inplaats dat hij nu hiermee volstaat, snijdt hij weer een paaT andere kwesties aan. Op die manier wordt het een geschiedenis zonder einde, wat toch niet in de bedoeling van den heer Smit za! liggen Nu vraagt de heer Smit mij om aan den Redacteur van „De Radio-Gids" 'te verzoe ken een plaatje te wijzigen dat in No. 44 van dat blad voorkomt, omdat de heer Smit niet accoord gaat met de bedoeling ervan Mijn eerste en voornaamste bezwaar hier tegen is, dat indien de. heer Smit het niet eens. is met den inhoud van „De Radio-gids" hij zich rechtstreeks kan wenden tot de re dactie van dal blad. Van mij kan toch niet worden verlangd de wenschen van den heer Smit aan anderen over te brengen. Mijn tweede bezwaar is, dat de heer Smit naar mijn meening niet de juiste uitleg geeft aan bedoeld plaatje. Een ieder die de programma-indeeling kent van „De Radio- Bode" kan zich aan den indruk niet ont trekken dat bij de redactie van dat blad de bedoeling voorzit te bevorderen dat de lezer zoo min mogelijk kennis neemt van de pro gramma's van de cultureele omroepvereeni- gingen en ze daarom een weinig in het oog vallende plaats geeft. En het is deze handelwijze die de leeke- Hlerboven een foto van het echtpaar Van den BerkVan der Mey, dat heden 50-jarige echtvereeniging viert. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar o| nummer van gisteren. naar tot het maken van het gewraakte i plaatje aanleiding gaf. M.i. volkomen te recht. Over deze kwestie zal de heer Smit het met ondergeteekende wel nooit eens worden, zoodat discussie hierover naar mijn meening vruchteloos is. Tenslotte wil ik wel zeggen dat ik het met den heer Smit afkeur indien er V.A.R.A. j leden zijn, die schelden op de vlag van andere omroepvereenigingen of deze vernie len Maar laat de heer Smit bedenken dat aan zulk onwaardig gedoe heusch niet alleen V.A.R.A. leden zich schuldig maken maar dat sommige A.V.R O. menschen in dit op zicht zeker niet vrij uitgaan. En laat dp heer Smit tevens bedenken dat ieder die zoo handelt een slechte propagandist voor zijn omroepvereemging is. Met dank voot plaatsing, C. J. MOSIES. Leiden, 26 Aug. RECLAME. Zoo n vroolijke Oom valt bij de neefies zeer in den smaak. Veel van ziin opge wektheid is te danken aan zijn pijp Dat weten de jongens nog niet. maar later zullen ook zij dit ontdekken en trouwe rookers van Ster-tabak worden. 7315 VOOR DONDERDAG 28 AUGUSTUS. Hilversnm (1875 MJ Uitsluitend AVRO- Uitzending. 8.01—9.45 Gramofoonpl. ÏO.OO10.15 Morgenwijding - 10.3012.00 Concert door het orkest van het Rembrandt Theater te A'dam 12.15—2.00 Concert AVRO-Kwintet 2 00—2.30 Gramofoonpl. 3.00 -4.00 Concert op orgel door Willem Zonderland K Koeler (cello) 400 5.00 Ziekenuurtje 5.00—5.30 Gramo foonpl. 6.30—7.15 Concert door I Haagsch Harmonie Orkest 7.15-11 Radio-Volksuniversiteit. Huib Luns: „K| en cultuur" 8.00 Concert AVRO-Va tie-Orkest 8.158.30 Haagsch Gemel Koor „Onder Ons" 8.30—8.45 Ver Orkestconcert 8.459.00 Vervolg i eert „Onder Ons" 9 009.35 Viool-re door Albertina Ferrari 9.35—10.00 1 volg Orkestconcert 10.00 Persber.l 10.15—10.30 Vervolg Orkestconcert 10.30—11.30 Dansmuziek door Haarl| Salon-orkest 11.3012.00 Gramofoo Huizen (298 M. Na 6 uur 1071 M.'J 8.00—9.15 KRO. Gramofoonpl. 10.(1 10.30 NCRV. Zang door dameskoortjel 10 30—11.00 NCRV. Korte ziekendieml 1L30—12.00 KRO. Godsdienstig halbij 12.00—1.00 KRO. Concert door KRO-Trio— 100—2 00: KRO. Gramoi 2003.00: NCRV. Gramoloon ij 5.00: NCRV. Ziekenuurlje. Lezing en I zang 5.006.30: SolistenconcertI praan-mezzo, sopraan, viool, piano) I 6.40: Koersen 6.40: Orgelconcert to ter Bake 7.408.00: Gramoloon. -I 11.00: Concert. Chr. radio-orkesl o P. v. d. Hurk, J. v. d. Ploeg, tenor I over den zorg voor hel misdeelde kit4 10.00: Persber. Daventry, 1564,4 M. 10 36' Mor wijding 12.20: Concert. E. Coockl Octet 1 20: Orgelspel door R. FooJ 2 202.50: Gramofoonpl. 3.20 dienst 4 05: Concert J. Hamj Smith (sopraan), T. Dance (bariton) - Orkestconcert 5.35: Kinderuurtje - Lezing 6.35: Nieuwsber. 6.56:1 berichten 7.00: Zang door John 1 7.207,40: Lezing 7.50: Vauded 9.20- Concert M. AndeTson (alt), I.l lipovsky (piano) 10.05: Nieuwsta 10.20: Lezing 10.35: Berichten I 12.20: Dansmuziek 12 2012.25: visie. Parijs „Radio Paris", 1725 M. 12[ 2.20: Gramofoonpl. 3.20: DansmuiieJ 4.05" Dansmuziek 4.35: Viool-recitil 7.40- Gramofoonpl. 8.20 Concert. V| en instrumentale solisten. Kwartet. Langenberg, 473 M. 7.26—750: moloonpl. 7.508.50: Orkestconced 10.3512.15: Gramofoonpl. 12.30.1 mofoonp' 1.252 50' Concert Orktl zang (liedjes bij de luil) 5.506 50 f eert Sopraan cello en piano 8 301 kestconceri. Daarna to 12 20: Oif conceTt Kalundborg, 1153 M. 12.20220J kestconcerl 3.205.20: Orkeslconcef viool-soli 8 358 55: Liederenvoorl 8.559.45: Moderne dansmuzidj 10.0511.35 Vervolg Moderne dansm 11.3512.50: Dansmuzik 12 5" Dansmuziek. Brussel, 508,5 M. 5.20: Trio-coned 6.55: Gramofoonpl. 8.35: Kamemj 9.20: Concert vanuit de Kurzsij Ostende. Zeesen, 1635 M. 6.05—7.20: Bert 7.207.50: Gramofoonpl. "1 12 20: Lezingen 12 20—1.15: Graof platen 1.152.20: Lezingen—? 3 20: Gramofoonpl. 3 504 20: Drt 4.205.50: Concert 5.508 50J zingen 8 50: „Fala Morgana". Muf allerlei 9.50' Hoorspel ,,Vom DirndB Baamlang". Sehrammeltrio en r»l] Daarna lot 12 50: Dansmuziek 551. Bijna waren Piero en Katrijntje op de aarde neer gedaald, loen zij tot hun schrik moesten ondervinden, dal het beste vliegluig faalt. Een smak, een schot, toen heftig kraken, een der vleugels brak in twee. Dal ik er heelhuids ben afgekomen, valt mij, zei Trijn, duchtig mee. 552. Heelhuids waren ze er afgekomen, maar niet bee- maal ongedeerd, wanl Piero had een buil opgeloope L Trijnlje haar zitvlak wat bezeerd. Piero zei telken-- J I Kalrijntje, ja gelool er komt veel bloed, 't Is me ook 1 alles, zuchtte Trijntje, als je kreupel loopen raoel^

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 10