DE LEIDSCHE STADHUISBOUW. Het plan Dudok met behoud van den ouden gevel m Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 22 Augustus 1930 Derde Blad No. 21605 t I ft) Vv fML De heer W. M. DUDOK. I\* het jongste besluit van den Gemeente- fa inzake den Stadhuisbouw mocht publi- I* van het plan Dudok met behoud van i ouden gevel tegemoet worden gezien |in overeenstemming daarmede kunnen j ihans aan onze lezers en lezeressen ver nadere gegevens verstrekken in vorm van een vijftal teekeningen, toe licht door den heer W. Dudok aan het le»e van B. en W. uitgebracht rapport. |Dit rapport luidt: L. Situatie uit stedehouwknndig oogpunt. per motiveering van de situatie, verwijs "naar mijn uitvoerig rapport d.d. 9 Maart waarin werd uiteengezel dat ook thans ^de situatie van het oude raadhuis van herbouw bijzondere qualiteilen biedt, [nog steeds een zeer geëigende ligging i hel bouwwerk in het stadsplan waar- |gt. Bij de beoordeeling van mijn voorsrtel leze overweging uit den aard der zaak l primaire beteekenis. t Piiucipieele grondslagen. fel is bij de uitwerking van het plan dan Ier van het grootste gewicht, eener- de bezwaren van de ligging in een stadscentrum voor het gebouw zelf ree! mogelijk op te heffen, en anderzijds erkeersbezwaren, uit'het tamelijk inten- le gebruik van een raadhuis in de oti- ■dellijke omgeving voortvloeiende, zoo- li mogelijk te voorkomen. Ihderde factor van overweging komt dan ladien nog aan de orde het al of niet |-men van den beslaanden ouden gevel t nieuwe project. Dit laatste mocht i-'mijn meening slechts dan geschieden, keer die gevel de ontwikkeling van een gaaf, modern plan met volkomen redelijke ruimte-distributie niet in den weg zou staan. Want het zou slecht te verantwoorden zijn, Ihans een bouwwerk tot stand te brengen, waarin ons nageslacht wellicht honderden jaren de bezwaren zou ondervinden van onze verkeerd begrepen deferentie voor oude architecturale schoonheid. Maar daar tegenover slaat, dat voor het opnemen van dezen gevel in het nieuwé plan, wanneer aan de boven omschreven voorwaarde vol ledig zou kunnen worden voldaan, niet al leen kunsthistorische, maar ook practische overwegingen pleiten. In kunsthistorisch opzicht bleef in dezen fraaien gevel ongetwijfeld het meest waarde volle deel van hot oude raadhuis behouden, dat. afgezien nog van het geheel onvol doende vloeroppervlak, een uiterst gebrek kige planindeeling vertoonde en in het alge meen slecht verlichte vertrekken bevatte Deze gevel besloot echter voortreffelijk een zeer lang bouwwerk aan een smalle, eenigs- zins gebogen straat: de onderhoudende de tailleering is typisch op het nabije effect be rekend. Laat men den ouden gevel verval len, dan zou men er niet licht toe komen een zoo representatief bouwwerk in de oude rooilijn te plaatsen; men zou het op groo- ter afstand wenschen te zien, liefst te over zien, maar dat laat de beschikbare bouw- diepie niet toe. Door aan de Vischmarkt de willekeurige verbreeding van den Oude Rijn te lalen vervallen en deze op een nor male Leidsche grachtbreedte te reduceerén en voorts door het overbouwen van een win kelgalerij aan de Vischmarkt, bleek het, met behoud van den ouden gevel, mogelijk, een zoo groole bouwdiepte beschikbaar te krij gen, dat een ruim binnenplein in het plan kan worden opgenomen. Dit is het essentieele van het aangeboden project. Door dit binnenplein, dal een oppervlakte van ruim 25 x 45 vierk. M. verkrijgt wordt het mogelijk aan alle dienstvertrekken een voortreffelijke rustige ligging te verschaf fen, en ze in verband met de oriënteering, alle zooveel als eenigszins mogelijk is van de zónbeiichling te doen profiteered Het binnenplein is voor voetgangers zoo wel aan de Breestraat (door het poortje onder de hoofdtrap) als van de Vischmarkt Cop 2 plaatsen aan het pleineinde) bereik baar gemaakt, geheel buiten het raadhuis om. Afgescheiden van de groote practische voordeden is daardoor een zeer aantrekke lijk element in het stadplan gebracht: tus- schen Breestraat en Vischmarkt harmonisch* van verhouding zijnde binnenplein zal zon der twijfel juist zooveel voetgangers verkeer tol .zich trekken als voor verlevendiging daarvan wenschelijk is. Op de teekeningen is fe zien. dat de zuidelijke pleinwanden lager konden worden gehouden dan de noor delijke, waardoor de overvloedige toetreding van zonlicht wordt bevorderd De eisch tenslotte, dat het nieuwe raad huis het toch al drukke Breeslraatverkeer niet behoort te verzwaren, is bevredigd door den meest gebruikten toegang aan de Visch markt te leggen. De bijzondere vorm der situatie vToeg daar een bijzondere oplos sing: de ingang is zooveel mogelijk voor het gevelvlak voornitgebouwd, op het smalste punt een rijwegbreedte van 15 M. vrij latende. CIn verband met bestaande en elders ooit bereikbare wegbreedten is deze afmeting zeker voldoende). De ruimtelijke vorm van het bouwwerk sluit zich daardoor zooveel mogelijk aan bij dien der situatie, terwijl anderzijds het gebouw architecturaal vol doende uit zijn omgeving naar voren tTeedl. In plastisch opzicht is dan ook wel degelijk naar aanpassing bij de omgeving gestreefd: de houding van het gebouw is stedebouw kundig verantwoord. 3. Planindeelingen. Voor de planindeeling vormt het uitvoe rige cahier de charges dat ik van het college van B. en W. ontving den grondslag. Daarin staan de verschillende diensten met HET NIEUWE FRONT AAN DE VISCHMARKT RECHT ER VOOR STAANDE GEZIEN de daarvoor benoodigde vloeroppervlakken nauwkeurig vermeld. Buiten het represen tatieve, centrale bestuursgedeelle en de noodige trouw- en vergaderzalen bevat het project ruimten voor de eigenlijke secre tarie (Algemeene Zaken, Onderwijs. Finan ciën, Militaire Zaken en Burgerlijke Stand) voorts ruimten voor den dienst van den Gemeenteontvanger. Al deze vertrekken- reeksen zijn in de .,beganegrond Breestraaf- verdieping en in de eerste verdieping onder gebracht en daar als een eenheid tot uit drukking gekomen. Maar bovendien bevat het plan op de tweede en derde verdieping de localiteiten voor de technische gemeente diensten (Bouwtoezicht en Publieke Werken). De opneming van deze ruimten in het pro ject acht ik een groot voordeel, immers hierdoor verkrijgt men de beschikking over een ruime actieve reserve. Het verkeer in het gebouw wordt geleid langs een zeer eenvoudig 'en goed belicht gangenstelsel, dat speciaal voor de dienst vertrekken op den beganegrond bovendien nog een verlichting van de gangzijde waar borgt. Ter beperking van het verkeer ligt de hoofdtrap onmiddellijk bij den hoofd ingang; twee neventrappen bevinden zich bij de belangrijke hoekpunten. Bij alle trap pen voorziet een dubbele (Paternoster) lift in het gemakkelijke verticale verkeer. Voorts is zoowel aan de Breestraat als aan de Vischmarkt op een dienstwoning gerekend. Beschouwen wrj na deze algemeene op merkingen de verschillende verdiepingsplan nen nader, dan komen wrj achtereenvolgens tut: Plan begane grond Vischmarkt. Daarin treft allereerst de opneming van een winkelgalerij, waarvoor verschillende argumenten pleiten. In de eerste plaats achtte ik het onjuist het bedrijvige karakter van de Vischmarkt te schaden, door het bouwen van een lang. 's avonds ongebruikt en daardoor eenigszins doodsch gevelfront; een winkelreeks past daar zeker in de sfeer. Maar ook het feit, dat de Vischmarkt plm. 2.20 M. lager is gelegen dan de Breestraat leidt ertoe om van de hoogte verschil van een 3.50 M. hooge winkel galerij te profiteeren: de oplossing der trap pen houdt met het resteerende hoogtever schil van 1.30 M. rekening. Door de winkels achteruit en langs de winkelgalerij te pro jecteeren, die juist in het verlengde van de Kapelstraat is gelegen, dient men eener- zijds het voetgangers verkeer en plaatst men anderzijds de winkels op een meer bescheiden plan. zonder de commercieele waarde te schaden. Verder bevat deze ver dieping ruime en zoowel van de Breestraat als van de Vischmarkt bereikbare rijwiel- bergplaatsen voor publiek en ambtenaren, de noodige brandvrije archief, centrale ver- warmingsruimten enz. Hoewel die niet speciaal in het plan staan geteekend, kunnen hier in overleg met de Directie der Stede lijke Lichtfabrieken een tweetal transforma torenruimten worden ondergebracht. b. Plan begane grond Breestraat. Hierbij vestig ik de aandacht op de oplossing van het hoofdentree aan de Viseh- rnarkl. Evenals aan den ouden gevel vormt hiereen machtige buitentrap waardoor men via de vestibule over de winkelgalerij wordt heengeleid het essentieele element. Voor de ligging van do verschillende neven ingangen die. een eenrichtingverkeer binnen het gebouw mogelijk make, moge ik naar de teekeningen verwijzen. Eenige moeilijkheid veroorzaakten de verschillende poorten in den ouden gevel, welke echter alle zeker evengoed, zoo niet beter dan vroeger tot haar rec'ht zijn gebracht. Een politiepost ligt aan de Breestraat naast den toegang lot de rijwielbergplaatsen en dicht bij do vertrek ken voor de geldelijke diensten. c. Plan eerste verdieping. De ligging der dienstvertrekken blijkt uit de leekening. Een statige trouwzaal met antichambre voor plechtigheden van meer gewicht, is, lang9 de fraaie hoofdtrap be reikbaar, boven den hoofdingang aan de Vischmarkt vooruitgebouwd. Deze verdie ping is voorts als hoofdverdieping te be schouwen, omdat hierin aan de Breestraat- zijde speciaal de representatieve vertrek ken zijn opgenomen^ waartoe de fraaie oude buitentrap aan dc Breestraat toegang ver leent, welke daardoor haar oude beteekenis bij feestelijke ontvangsten, bij het opgaan tot gemeenteraadsvergaderingen, en ook als toegang voor het hoofd der gemeente be houdt. Dat bij officieel© ontvangsten door het gemeentebestuur de Breestraat met nog intensiever verkeer wordt belast, ach-t ik met het oog op het zeer uitzonderlijke karakter zeker geen overwegend bezwaar. Links van deze hoofdtrap bevinden zich, aan een buiten het publieke verkeer gele gen gang, de vertrekken voor burgemeester, secretaris, enz., dicht bij afdeeling voor Algemeene Zaken; rechts van de hoofd trap leidt een fraaie opgang, van waaruit men direct een overzicht op de binnen plaats met den carillontoren verkrijgt langs de vergaderkamer van B. en W., de koffie kamer met dienkcuken voor de raadsleden, naar de Burgerzaal. Deze zaal is als open ontvangzaal opgeval de rustige ramen reeks in den ouden gevel komt hier voortreffelijk lot haar recht. De ligging van deze ont vangst- en feestzaal aan de drukke Bree straat is zeker geen bezwaar; de raadszaal heeft echter de daarvoor zoo verkieslijke, rustige ligging aan het binnenplein verkre gen. Daarnaast voltooit de leeskamer der raadsleden de serie besluurs- en representa tieve vertrekken en zalen, die gezamenlijk, door ligging en afmetingen een feestelijke reeks kunnen vormen; zij zijn zoo noodig evenzeer van de Visehmarktzijde bereik baar (diensttrap in den toren). Voor den raadzaalgevel is in de binnenplaats een bassin met fontein geprojecteerd. d. De plannen voor tweede en derde verdieping. Deze behoeven m.i. geen nadere toelich ting. Volledigheidshalve wijs ik erop, dat de kap van den ouden gevel geheel is benut, zon der dat het inwendige een zolderkarakter verkrijgt. Een cantine met dakterras voor het raadhuispersoneel maakt het mogelijk, dat hel personeel in het gebouw hun koffie maaltijd gebruikt. ÏICHT OP HET NIEUWE FRONT AAN DE VISCHMARKT, VANAF DE ZIJDE DER KOORNBRUG. GEZICHT OP HET BINNENPLEIN.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 9