AGENDA. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. BUITENLAND. HEDEN Katwijk Zee. „Casa Cara". Ds Leen- rnans. 8 uur. Zaterdag. Graanbeurs Leid9ch A.V.R.O.-Comité, vergadering. 8 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 18 tot en met Zondag 24 Aug a.s waargenomen door Öe apotheken: G. H. Blanken. Hoogewoerd 171, telefoon 502, en D. J. van Driesum, Mare 76, telefoon 406. HET RIJK EN DE GEMElEiNTEN Bijzonderheden omtrent nitkeeringen en opcenten. De Minister van Financien, gelet op art 263 van de Gemeentewet, zooals dit is ge wijzigd bij de wet van 14 Juni 1930 (Staats blad no. 245) en op art. 1, tweede lid, van de Wet op de Personeele Belasting 1896, zooals deze bepaling luidt krachtens de wet van 16 Juli 1929 (Staatsblad no. 388). heeft bepaald: 1. De uilkeering aan de gemeenten van de zuivere opbrengst van: a. de gemeentelijke opcenten op de grond belasting; b. de hoofdsom van de personeele be lasting; c. de gemeentelijke opcenten op de perso neele belasting, vindt plaats op denzelfden voet als de uiikeering van het gemeentelijk aandeel in de hoofdsom van de grond belasting. 2. De uilkeering aan de gemeenten van de zuivere opbrengst van: a. de gomeentelijke opcenten op de ge- meentcfondsbelasling b. de gemeentelijke opcenten op de ver mogensbelasting, vindt plaats op denzelfden Voet als de uilkeering van het gemeentelijk aandeel in de hoofdsom van de gemeente fondsbelasting Is de gemeente voor de heffing van de ge- meentefopdsbelasling niet gerangschikt in de tweede of de derde klasse, dan vindt de ultkeering volgens deze paragraaf plaats op denzelfden voet als ware de gemeente in een andeTe dan de eerste klasse gerangschikt. 3. De uitkeering van de in deze reso lutie genoemde hoofdsommen, hoofdsom- aandeelen en opcenten geschiedt op den voet van het Koninklijk besluit van 28 Maart 1925 (Staatsblad no. 125) door tusschen- komsl van de Bank voor Nederlandsche Gemeenten te 's-Gravenhage. 4. Deze resolutie vindt voor de eerste maal toepassing ten aanzien van het boe- kingslijdvak 19311932. o NA DE RELLETJES TE MAASTRICHT. De CommiBzarie van Politie met ziekteverlof. Naar de „Res-Bode" verneemt is de Commissaris van Politie te Maastricht, de heer Soeten, voor een maand met ziekte verlof gegaan. Hoofdinspecteur Bekkering is voorloopig met de leiding belast. CONTROLE OP AUTO's. De controle op de naleving van de voor schriften der Wegenbelastingwet geschiedt herhaaldelijk op een wijze, die voor de chauffeurs en voor hel verkeer zeer hinder lijk is te achten. Deze controle geschiedt door de ambte naren der directe belastingen, invoerrech ten en accijnzen, van Rijks- en gemeente politie en marechausse, zonder eenig onder ling overleg en eneige samenwerking. Naar aanleiding daarvan heeft de B.B.N.. Bond van Bedrijfsautohouders in Nederland, zich lot den Minister van Financiën gewend om te willen bevorderen, dat aan dezen noode- loozen overlast, den autobestuurders aange daan een einde komt door bijv. het ver strekken van een bewijs ter bevestiging aan het motorrijtuig ten teeken, dat de aan gehouden auto reeds is gecontroleerd. Ge vallen zijn bekend, dat een chauffeur op één dag met dezelfde auto op hetzelfde tra ject zeven maal werd aangehouden voor onderzoek. Vooral in de grensstreek is de controle op deze wijze tot een hinder ge worden. Op een reis van Hengelo via Win terswijk naar Duitschland werd een auto viermaal aangehouden en wel tusscheu Enschedé en Haaksbergen, onder Eibergen, in Groenlo en nabij de Duitsche grens. In Duitschland wordt bij aanhouding van een motorrijtuig ter controle op de naleving van belasting bepaling, aan den bestuurder een gekleurd biljet verstrekt, dat op de voorruit kan worden bevestigd ten teeken, dat dit rijtuig op dien dag is gecontroleerd Ditzelfde heeft de B B N nu voor Neder land gevraagd waar het noodzakelijk is, zoo lang tal van autoriteiten hel recht van con trole hebben en geen onderling overleg met elkaar plegen. VIJF-EN-TWINTIG JAAR ESPERANTO IN NEDERLAND. Bij hot Zilveren Jubileum der Nederl. Esperantisten Vereeniging „La Est on to Estas Nia." Op 27 Augustus zal de Nederlandsche Es perantisten Vereeniging „La Estonlo Estas Nia" („De Toekomst Is Ons") vijf-en-twintig jaar beslaan. Vijf-en-twintig jaar is een heele tijd, maar Esperanto zelf bestaat eigen lijk reeds langer. De ontwerper, de Poolsche oogarts dr. L. Zamenhof, introduceerde in Ju'i 1887 officieel de door hem samenge stelde wereldhulptaal, zoodat deze dus reeds haar veertig-jarig jubileum achler'den rug heeft. Na het falen van het andere wereldhulp- taal-stclsel Volapük, dal drie internationale congressen beleefde, waar de congressisten echter groole moeile hadden elkaar te ver staan, maakte Esperanto, dat vrijwel gelijk tijdig ontworpen werd, zeer spoedjg furore en vond allerwegen aanhang.. En toen in Augustus 1905 te Boulogno-sur-Mer hel eerste internationale congres gehouden weid waaraan door 800 personen van tientallen naties weid deelgenomen, die zoo gemak kelijk converseerden, dal zelfs aan de uit spraak niet te hooren was lot welk land zij behoorden, was Esperanto voorgoed „ge vestigd". Na 1905 ontstond een beweging om zich landelijk te groepeeren. Ook in ons land werd dit streven merkbaar De pionier voor de invoering van Esperanto in Nederland was de thans nog steeds te Hilversum wo nende heer Dreves Uitterdijk, die reeds in 1898 de studie van Esperanlo was begonnen Spoedig vond hij steun bij menschen als dr C. J. Baart de Ia Faille, de gebroeders Gerlings, W J. Steinbruch, Bruno P. Tide- man, M. J. Wessel, H. J. Bulthuis en an deren, die zijn propagandawerk o.m belichaamd in de uitgave van „La Holanda Piontro" steunden. De heer Bulthuis is in later jaren bekend geworden als de schrijver van eon geheclc reeks oorspronke lijke E«i>eranto-romans. Degenen, die ervan overtuigd waren, dal de bestaande nationale talen niet langer voldeden aan de eiscben van het steeds in tensiever wordend verkeer en Esperanlo be oefenden als wereld-hulptaal, die de be staande talen ten volle eerbiedigt, vereenig- den zich in 1905 en stichtten de Nederland sche Esperantisten Vereeniging „La Eslonto Estas Nia", die zich ten doel stelde (en nog steil!) mei vermijding van a-lle vraagstukken op godsdienstig of partijpolitiek gebied, de Avereldhulptaal Esperanto in Nederland en Koloniën te verbreiden en te bevorderen. Het allereerste bestuur bestond uit de beu ren Dreves Uitterdijk, voorzitter. D. F. Ro mein, secretaris, en Valeton. penningmees ter. Tegenwoordig is „La Estonlo Estas Nia" zoowel ean landelijke federatie der plaatselijke organisaties als een vereeniging. waarbij men zich individueel kan aanslui ten. Sedert jaren worden door haar, in samenwerking met de R-K. Esperantisten Vereeniging, tweemaal per jaar examens afgenomen voor diploma A (taalvaardigheid) en diploma B (onderwijsbevoegdheid). Deze examens worden geruimen tijd reeds door een hoofdambtenaar van het Departement van O. K. en W. bijgewoond, waaruil mag worden opgemaakt, dat ook onze regeering met belangstelling de vorderingen var Es peranto gadeslaat. Dit moge eveneens Wijken uit het feit, dat ir. J R G. Isbrüoker. te Den Haag. al sinds jaar en dag op de periodieke congressen van den Esperanto-Wereldbond als vertegenwoordiger van de Nederlandsche Regeering het woord pleegt te voeren Het bestuur van „La Estonlo Estas Nia" bestaat thans uit de hoeren H. J Blokker, voorzitter, H S. Donker, secretaris; P M. Maibesoone, 2dè secretaris, allen te Amster dam en mevr M. P. Wensel-Venster, Am sterdam, pennmgmeesleresse en mej Chr. Offerhaus, Den Haag. o CONGRES NED. VEREENIGING VAN DANSLEERAREN. De Ned. Vereeniging van Dansleeraren heeft gedurende drie dagen te Utrecht haar jaarlijkseh congres gehouden in hotel „de i'Europe". Bij de opening werd een speciaal woord van welkom gesproken lol de afge vaardigden der Engelsche, Fransche en Duitsche organisaties. Een aantal leden werd geïnstalleerd. Als plaats voor het volgend congres werd Haarlem aangewezen. Hel 10-jarig bestaan der vereeniging zal dan tegelijkertijd wor den gevierd, dat een commissie van 7 leden zal voorbereiden. Overigens was het congres gewijd a3n de- I monstraties etc speciaal voor Walz. Slow I Foxtrot, Tango, Quickstep en Midway I Rhytm. Voorts plastiek en revue-dansen en j Spaansche nationale dans De Duitsche organisatie is op dil congres weer in contact gebracht met de Belgische I en Engelsche zusterorganisaties H. F. J. Kaub, essaieur van den waarborg en de belasting der gouden en zilveren wer ken te Utrecht, mei ingang van 1 October 1930, eervol ontslag verleend uit 's Rijks dienst, wegens verandering in de inrichting van hel dienstvak, waarbij hij werkzaam is, en waardoor^ zijn werkzaamheden overbodig zijn geworden Te Sappemeer is op 55-jarigen leeftijd overleden de heer Daniel Edzes, een bekende figuur in landbouwkringen, secretaris van de Coêp. Landbouw-aardappelmeel-Industrie. In vele andere vereenigingen, ook op financieel gebied, bekleedde hij mede een vooraan staande plaats. Te Bad-Mondorl, in Luxemburg, is overleden dr. F. W. Wissel, arts te Den Haag, oud-officier van gezondheid bij de Kon. Ned. Marine, in den ouderdom van 60 jaar. Naar de „Tel." verneemt zal Kingstord Smith de volgende week wederom in hel Gasthuis te Middelburg worden opgenomen. De oceaanvlieger zat nog een lichte operatie moeten ondergaan, on wel aan zijn aman delen. STAKERS-TERRORISME TE GELDERMALSEN? De heer Van der Bilt heelt den Minister van Binncnlandsche Zaken en Landbouw de volgende vragen gesteld: Is de Minister bereid een onderzoek te doen instellen ol het juist is, dal te Gelder- matsen een waar stakera-terrorismc hecrscht en de burgemeester, als hoofd der politie aldaar, volkomen te kort schiet in zijn plicht om de vrijheid van arbeid, in casu aan de Nederlandsche Chamottefabrieken, te waarborgen Zoo dil liet geval mocht zijn. is de Minis ter dan bereid, zoo noodig in overleg met zijn ambtgenoot van justitie, die maatrege len te nemen, die aan den ongewenschten en onwetligen toestand een einde kunnen maken? VERSPREIDE BERICHTEN. Gisterochtend te halltwaall arriveerde per auto H. M. de Koningin en Z K. H. Prins Hendrik op hel paleis te Soesldijk. tol het afleggen van een kort bezoek. Bij Kon. Besluit is benoemd tol ont- I vanger der registratie en domeinen te Box- I meer. J. A. L. Cockx, surnumerair der registratie en domeinen ten kantore Bergen I op Zoom; benoemd lol ontvanger der rc- gistratie en domeinen te Ruik, J- Formijne, surnumerair der. registratie en domeinen ten kantore te Alkmaar; benoemd, met ingang van 1 September 1930, lot essaieur van den waarborg en de belasting der gouden en zil veren werken te Amsterdam .1 B. de Vries, vdjunct-controleur bij dien tak van dienst, 'daar; benoemd, mei ingang van 1 October 1930, lot essaieur van den waarborg en de belasting der gouden en zilveren werken te j Leeuwarden A. .1. Besseling, adjunct-contro- I leur bij dien lak van diensl te Arnhem; aan UIT NED. OOST-INDIE. DE ACTIE TEGEN DE P. N. I. BANDOENG, 21 Augustus (Anela). Bij de voortzetting van de behandeling der P. N I - zaak op 20 Augustus j.k. heelt <)e voorzitter van den Landraad, mr. Siegcnbeek van Heu- kelom. een brief voorgelezen van dr, Tjipto Mangkoekoesoemo, waarin de oprichting van de nieuwe partij wordt afgeraden daar het publiek den indruk zou krijgen van eon tweede P. K. I. Beklaagde, ir. Soekarno ant woordt, dal dc plannen toch zijn doorgezet omdat de meening van dr. Tjiplo niet werd gedeeld De voorzitter leest daarop verschil lende passages voor uit .Indonesia Mer- dika", het orgaan van de Perhiinpoehan In donesia. waarin wordt gezegd, dal de P.N.I. de politieke ergernis der P.K.I. met vreugde overnam en dat op de puinhoopen der P.K.I de nieuwe partij zal worden opgebouwd Beklaagde laaf de eerste opmerking ge heel voor rekening van „Indonesia Merdi- ka", voor wat de tweede opmerking betreft 'gelooft beklaagde dat de redactie van den raad van Pcrhimpoehan Indonesia niets anders heeft willen zeggen, dan dat na de verdwijning der P K. I een nieuwe partij was ontslaan. De verdediger, mr. Sartano, voegt er aan toe. dal uit het'pleidooi van Mohammed Halta. getiteld' „Indonesia Vrij" duidelijk blijkt, dat de Perhimpoehan Indo nesia" een zuiver nationalistische organi satie is, waarin dus haar orgaan de op richting van een nieuwe parlij toejuicht, dan moet die nieuwe partij ook nationalis tisch zijn, zoodal zij uiteraard piel kan zijn de voortzetting van de communistische P. K. I. De zitting wordt daarop "erdaagd. NED HBBV KERK Beroepen teBcrgschenhork de. C. v, d. Wal te Dirksland. Bedankt: Voor ApeldoornHel Loo, H. W. Ie Winkel, Ie Sneek. CHR GBRBF KERK. Aangenomen: Naar Ede, J. v. Doorn, cand. 1 te Yeenendaal. f Bedankt; Voor OnstweddeMussel en Broek o. Akkerwoude, J. v. Doorn, cand te j Veenendaal. GEREF. KERK. Beroepen: Te Zwartebroek, M. B v 't Veer cand. te Goes. Bedankt: Voor Den Helder, J. Meijer, te Hoogeveen. o ALGEMEENE SYNODE DER NED. HERV. KERKEN. In de gisteren voortgezette vergadering van de generale synode der Gereformeerde Kerken in Nederland werd mededeeling ge daan van een telegram van sympathic- I betuiging van de kerken in Hongarije, waar na aan de orde werd gesteld het verzoek van den kerkeraad van Doorn en van de classis Zwolle inzake het optreden van prof. dr. A. Noordzij in du genieenten. Het rapport concludeerde, dat de generale synode geen regelingen voor uitzonderingsgevallen kan treffen en dat het karakter van de ker kelijke examina onaangetast moet blijven. Besloten werd daarop afwijzend op de ver zoeken te beslissen. Aan de orde was hierna het verzoek van de particuliere synode van Gelderland om een aanbeveling voor het werk onder de ge reformeerden in Rijn-Pruisen en Westfalen. Besloten werd aan de kerken de gevraagde aanbevelipg te geven. Een verzoek van de gemeente Eger in Hongarije om financieelen sloun werd van de hand gewezen. Aan de orde was daarna het verzoek van den kerkeraad van Enkhui- zen inzake steunverleening aan de ver drukte Christenen in Rusland. Men was van oerdeel, dat deze zaak beter aan de plaat selijke kerken kgn worden overgelaten. De synode vereemgde zich met deze conclusie. Ds. J Jansen van Wierden rapporteerde over een voorstel van de particuliere synode van Utrecht, waarbij een uniforme regeling gevraagd werd voor de bevesliging van ge mengde huwelijken Voorgesteld werd, op dit verzoek afwijzend te beschikken, omdat men op deze wijze gemengde huwelijken kerkelijk zou sanctioneeren Na een vrij breedvoerige discussie waarbij er op werd gewezen dat een dergelijke conclusie de be staande moeilijkheden niot zou wegnemen, werd besloten deze zaak nader onder de oogen te zien Prof Bouwman van Kampen besprak een verzoek van den kerkeraad van de Christe lijk Gereformeerde Kerk te Winnipeg in Canada om de attestatie van naar Canada emigreerende gereformeerden per post toe te zenden, en niet, zooals te doen gebruikelijk is, aan de emigranten mee te geven. Beslo ten werd aan het verzoek te voldoen, met dien verstande, dat èn aan de betreffende personen èn aan de betrokken kerken een brief ter zake zal worden gericht Dienover eenkomstig werd daarop besloten. Over do radio-kerkdienstuitzending werd rapport uitgebracht door ds. J. E. Goud appel van Emlichheim. Deputaten passen op eiken dienst vijftig gulden bij, omdat zij op het standpunt staan, dat de radiodiensten aan de Nederlandsche Christelijke Radio Vereeniging legen den kostenden prijs moe ten worden betaald Besloten werd deputa ten voor hun arbeid te dechargecren, een vijftal nieuwen te benoemen en er naar te streven elk jaar zooveel mogelijk Zondagen j een gereformeerden kerkdienst uit te zen den. De ochtendwijdingen en de zieken- uurtjes beschouwen deputaten als een mid del tet evangelisatie. Na eenige discussie, waaraan een viertal predikanten deelnam, werd hel rapport goedgekeurd en besloten nieuwe deputaten voor dit werk te benoe men Nadat ds. K. Mtnnema had gerapporleerd over een bezwaarschrijl van een lidmate uit Groningen terzake van handelingen van den kerkeraad van Kollum. werd de synode toe gesproken door Rev. R. M. Knox van de Free Church of Schotland, die de groeten overbracht van zijn kerk en er .op wees, dat zij als van uitgesproken confcssioneele be lijdenis ietwat geïsoleerd staat, maar zich in den kring der Hollandsche gereformeerde kerken thuisvoelt. Vervolgens stond rev. Knox nader stil bij de opvalling van zijn kerk ter zake van den leer der inspiratie, in welk leerstuk zij lijn- 1 recht staat tegenover hel modernisme. Spr is van oordeel, dat de positie der orthodoxe kerken in Europa zeer ongunstig is. Hij sprak ten slotte zijn goede wenschen uit voor de eenheid van allen, die de eer van Chris- Ins in zijn kerk wil hoog houden. De kerk toch heeit een laak en een roeping bij alte actueele kwesties van het moderne leven. Zal zij tot die taak recht bekwaam zijn, dan heeit zij behoefte aan de uilstorting van den heiligen geest, opdat zij geslerkt worde tot den strijd voor het ware geloof. Prol. dr. G. C. Ulders van Hilversum be antwoordde Rev. Knr.x in het Engelsch, na dat hij eerst zijn woorden vertaald had en dank' hem namens de synode voor zijn toe spraak. Ds. J. J. Miedema van Groningen rappor teerde vervolgens namens de financieels commissie van de synode van Groningen 1927 Het verslag werd goedgekeurd. De assessor ds. J. Douma deed vervolgens mede deeling van de voorloopige begrooting voor de synode, die een eindcijfer geeft van f. 20.000. bracht dat generaal Heye zou heengaan jj opperbevelheber der Rijksweerbur>-_ Zelfs wordt de naam van generaal Hammerstein als opvolger genoemd Hg schijnen geruchten te zijn uit polity,, kring, die echter alle nog onbcvesliri - De aangekondigde ontslagen in het Rw gebied duren voort bij honderdlallen! FRANKRIJK. De stakingen. Na de werkgevers hebben nu ook j, werknemers in de textielindustrie in Noord- Frankrijk het bemiddelingsvoorstel vsj minister Laval aanvaard, zoodat oei- u, king als geëindigd is te beschouwen. Blij nog de uitsluiting te Havre. Alleen de communisten weigeren natuur lijk de staking op te heffen, doch dil t* duidt niet veel ENGELAND. De Hertogin van York Werkven.chaliing, De 'hertogin van Vork heeft het leven p schonken aan een dochter. Het in Engeland populaire echtpaar heeft Mum* twee doet Iers. DE ALGEMEENE TOESTAND. D« Volkenbond. De bijeenkomst van den Volkenbonds- raad, die op 5 Sept. was bepaald, is uitge- sleld tot 8 Sept. Den tienden begint dan de Volkonbondszitting. %j. BELGIE. Joris de Leeuw vrijgesproken. Het Militaire Hof heeft gisteren in appel de zaak De Leeuw behandeld, die door den krijgsraad te Luik tot 3% maand militaire gevangenisstraf werd veroordeeld wegens zijn herhaalde weigering in de Fransche taal gegeven bevelen uit te voeren. In zijn requisitoir, dat zeer kort was, gaf de auditeur-generaal toe, dat de Leeuw te goeder trouw handelde en ook niet sy stematisch dienst weigerde, maar^dit enkel deed wanneer hem iets in de Fransche taal werd bevolen en daarom eischte hij slechts een principieele straf. Mr. H. Borginon, de verdediger, vroeg vrijspraak op dezelfde gronden als die, welke door hem te Luik werden aange voerd. Na een beraadslaging, die ruim drie kwartier duurde, keerde het Hof in de rechtzaal terug. Onder diepe stilte werü voorlezing gedaan van het vonnis, waarbij het arrest van den krijgsraad te Luik werd vernietigd en De Leeuw vrijgesproken. De Leeuw werd door ccn groep vrienden triomfantelijk naar het Vlaamsche Huis ge bracht. Betoogingen hadden niet plaats. De hertog en hertogin van York, Bij wijze van werkverschaffing zullen ruïnes van kasteelen, kloosters en arie oude bouwwerken' in Engeland, die als cumenten in aanmerking komen om te 7 den geconserveerd, van able aangroeiseh plantenwoekenngen worden ontdaan, droge grachten, veelal in dichtgegroe* Staat verkeerend, zullen worden schooq maakt. Waar noodig zal ook tot verzeker; van het behoud der monumenten wod gemetseld. Er is een lijst opgemaak' honderd ruïnes, die hel allereerst voor i lieve zorg in aanmerking komen. DUITSCHLAND. De politieke verwarring. Verschenen is een z.g. gemeenschappelijk verkiezingsmanifest van de Duitsche Volks partij, de Economische Partij en de Con servatieve Volkspartij. Dit noemt het door Rijkspresident Hindenburg begonnen her vormingswerk op financieel, sociaal, econo misch en politiek gebied de meest dringende teak der Duitsche hinnenlandsche politiek. De drie partijen willen ook. in den toekom- stigen Rijksdag de grondslagen leggen van de parlementaire samenwerking voor de uit voering van dit Hindenburg-program. Achteraf blijkt echter, dat namens de Economische partij het manifest slechts voorloopig door Drewitz en Sachsenberg per soonlijk i9 onderteekend. Met gepubliceerde is het ontwerp, waarover de besprekingen reeds een week loopen en dat nog door de officieele partij-instanties moet worden goedgekeurd. De huidige publicatie heeft dan ook plaats gevonden zonder toestem ming der Economische Partij, welker be stuur zidh naar aanleiding van een telefo nisch verzoek zelfs legen deze publicatie verzette, Naar verluidt uit welingelichte kringen zou bet zeer twijfelachtig zijn. of de over eenkomst in de parlijbestuursvergadering wei een meerderheid zou hebbep gekregen ter bevestiging van de harjdteekening van Drewitz en Sachsenberg. Opnieuw werden geruchten in omloop ge- ROEMENIE. Allerlei geruchten. Officieel wordt thans bevestigd. 1 kroning van koning Carol is uitgesteld het voorjaar. Dit uitstel zou veroom* I zijn door de weigering ran koningin Heles j om zich met Carol te verzoenen en I te stemmen in de opheffing van de uit? I sproken echtscheiding. J Voorts doen in sommige kringen I ten de ronde, dat Carol, wanneer Hele niet toegeeft-, plannen zou hebben om prinses uit het Huis Bourbon-Orléans huwelijk te vragen. Volgens mededeelinf uit andere kringen zouden deze gerucht slechts op louter fantasie berusten. Het blad „Cuvahtul" publiceert het s? sationeele bericht, dat het kabinet-Mas door een regeerimg onder Titulescu ro vangen zou worden. Het nieuwe kabifl zou het zwaartepunt van zijn werkzaambei naar het terrein der binnenlandsche P- tiek overbrengen. De tegenwoordige parit namen zouden echter blijven bestaan. Minister-president Maniu daarentfl£< heeft- in een interview met een blad c KJausenburg verklaard, dat de regeens der nationale boerenpartij eerst thans et productieve werkzaamheid ontwikkelen s' omdat zij tot nog toe slechts de door vorige regime geschapen toestanden orde heeft kunnen brengen De koning werkt dagelijks 12 M en is evengoed op het gebied der bu landsohe als op dat der binnenland! economische politiek goed thuis, Ook io geval eener vrije koningskeuze had 0 als koning gekozen moeten worden, POLEN. Tegen Duitschland. Coronmnisk0 gearresteerd. Tn Polen zijn eenige prole$lvergaderif:f' gehouden naar aanleiding van de red^ den Duilschen minister Treviranus waren propvol Moties werden aangek- da! hel volk bereid is zijn grenzen I®r didigen lol het uiterste. In den laai sten tijd hebben de nisten in Warschau een levendige aehjl ontwikkeld en groofp demonstratie rejd voor den eersten September J* lieke politie is er nu in geslaagd Ie leggen op vele documenten, W waarvan 124 communisten Ie "ar* zijn gearresteerd. J

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 2