tmm* n m VRIJDAG 22 AUGUSTUS 1930 No. 21605 pcieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. ONZE VACANTIEPHOTO'S. Het voornaamste Nieuws van heden. BINNENLAND. EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts. per regel voor advertentiên uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd gijn. Voor alle andere advertentiên 35 Cts. per regeL Kleine Advertentiên uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post I. 2.35 ■+- portokosten. ƒ0.18 „0.18 Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. vergadering van den gemeenteraad van leiden I op maandag 25 augustus 1930 des namiddags te twee nur, in het gebouw „tot nut van 't algemeen" (Steenschnnr 21). J Alsnog te behandelen: foorstel lot beschikbaarstelling van gei- ten behoeve van de inrichting van de kamer van de Hoogere Burgerschool Meisjes tot leslokaal en daarmede ver- 1 'houdende werken. (164;) ADRESSEN AAN DEN RAAD. 1ZICHTIGING PLAN-RAADHUISBOUW. urgemeester en Wethouders van Leiden hgen ter kennis van de ingezetenen dat J plan voor den bouw van een nieuw Idhuis, met behoud van den ouden gevel, |af Zaterdag 23 Angnstus a.s. tot nadere kondiging voor een ieder kosteloos ter Ichtiging zal worden gesteld in een der en van het Stedelijk Museum „De Laken- r, (ingang Lange Scheistraat) Het Museum zal zijn geopend op werk- jen van des voormiddags 10 tot des na- Jdags 5 uur en op Zondagen van 12VJ [5 uur. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Ben, 22 Augustus 1930. 7084 ET STADHUIS-PLAN DUDOK. parloe door den Burgemeester in de ge- fnheid gesteld, waren de leden van juwkunst gisteren in groote getale opge ien naar de Lakenhal, ter beizichtiging [plannen voor het nieuwe Raadhuis, pe heer Dudok gaf hierbij uitvoerige toe- Jtingen. Je voorzitter, de heer J. A. Verhoog, fht aan het slot allereerst dank aan den pemeester voor de uitnoodiging en feli- jerde den heer Dudok met de z.i. genieuze hting van dit nieuwe raadhuisplan op >ude plaats, hetgeen door velen onder- [ept werd met applaus. INAUGURALE REDE Prof. DROSTE. [rof. Droste, benoemd tot hoogleeraar al- in de hoogere stelkunde, differentiaal [integraalrekening, theorie der functiën waarschijnlijkheidsrekening, als opvolger prof. Kluyver, zal zijn inaugurale rede [Qen op 24 September a.s. Over de straatbelasting. Aan den Raad is volgend adres gezonden: Geeft met verschuldigden eerbied te kennen: De Leidsche Middenstands-centrale, ge- gevestigd te Leiden, omvattende de Chris- lijke Vereeniging voor den Handeldrijvenden en Industrieel en Middenstand, de Roomseh- Katholieke Middenstandsvereeniging ..de Hanze" en de Vereeniging voor den Handel drijvenden en Industrieelen Middenstand voor Leiden en Omstreken, allen gevestigd te Leiden dat zij met groot leedwezen uit het Inge komen Stuk No. 146 heeft gelezen dat het College van B. en W. dezer Gemeente den Raad heeft voorgesteld over le gaan tot het invoeren van een straa(belasting met een vermoedelijke opbrengst van f. 200.000 per jaar; dat zij zich niet tegen deze belasting wil keeren enkel en alleen omdat dit weer een nieuwe belasting is. terwijl zij er voorts prijs op stelt het College te verzekeren dat zij volledig erkent de verplichting van ieder ingezetene om er toe mede le werken, dat de Gemeente over voldoende inkomsten de beschikking heeft teneinde haar overheids taak naar behooren te kunnen vervullen. dat haar verzet dan ook niet is gericht tegen het heffen van deze f 200.000.op zich zelf, doch wel tegen de wijze waarop en de vorm waarin deze heffing zal moeten geschieden; dat immers het kenmerkende van een straatbelasting haar zakelijke werking is en dus moet worden voldaan ongeacht het feit of in de perceelen. naar welker belastbare opbrengst zij wordt geheven, een bedrijf met winst of met verlies wordt gedreven-, dat derhalve deze belasting in het geheel niet beantwoordt aan het allereerste ver- eischte, dat aan een belasting mag worden gesteld, namelijk dat zij rekening houdt met de draagkracht der belastingplichtigen, hetzij door zich te richten naar het inkomen van de betrokkenen, hetzij door in meer of min dere mate afhankelijk te zijn van de verte ringen, die men zich veroorlooft; dat deze zakelijke werking voorts tenge volge -heeft een verhooging van het onkosten cijfer, dientengevolge de strekking heeft de prijzen te verhoogen of een eventueele daling te beperken en op die wijze hef al gemeen prijspeil eji de toch al reeds hooge levensstandaard in deze gemeente ongun stig beinvloedt. zoodat ook uit sociaal oog punt deze vorm van belastingheffing af keuring verdient; dat deze belasting voorts op zeer wille keurige en kunstmatige wijze ingrijpt in de concurrentievoorwaarden der verschil lende bedrijven door slechts rekening le houden met de belastbare opbrengst voor de grondbelasting van de betreffende perceelen waarop %evellengte en etalage oppervlakte minimaal weinig invloed uitoefenen, terwijl voorts het al of niet afwentelen op even tueele huurders een onzekere factor vormt: dat adressante op bovenstaande gronden zich de vrijheid veroorlooft er bij Uwen Raad wel op aan te dringen de voorgestelde straatbelasting niet aan te nemen, doch de eventueel benoodigde gelden te doen opbren gen op een wijze die meer rekening houdt met de draagkracht der belastingplichtigen. Was geteekend door de drie voorzitters der vereenigingen en door den heer W. N. Appel, secretaris der L. M. C. (Voor iedere geplaatste photo wordt f. 2.50 vergoed). -»v "'".v HOE MEN ZICH AAN HET STRAND AMUSEERTI Ingezonden door J. J. Gijzenij, te Leiden. Voorts is nog volgend adres ingezonden: Geeft met verschuldigden eerbied te kennen De verhuurdersbond voor Leiden en Om streken. gevestigd te Leiden, Afdeeling van den Nederlandschen Bond van Huis- en Grondeigenaren en Bouwondernemers; dat adressant den Raad op de navolgende gronden met klem verzoekt niet tot in voering van de voorgestelde straatbelasting over te gaan; dat deze belasting een buitengewoon on billijke werking heeft doordat zij uitsluitend het huizenbezit aan belasting onderwerpt, terwijl alle overige bezittingen niet worden getroffen, welke onbillijkheia nog wordt ver groot, doordat de gemeente door haar recog nitie-verordening toch al op verschillende gronden speciaal de huiseigenaren treft en de grondbelasting eveneens alleen het on roerend goed als heffingsobject kent; dat het indruischt tegen alle eischen van redelijkheid en onbillijkheid om het speciale vermogensbestanddeel „onroerend goed' maar steeds zwaarder te belasten en door bijzondere heffingen te treffen, terwijl alle verdere vermogensbestanddeel en buiten den fiscus worden gelaten dat alleen dit argument al reeds voldoende is om zich tegen een straatbelasling te keeren, daar immers een goed belasting stelsel er naar dient le streven ongemoti veerde ongelijkheid in belastingdruk te ver mijden, althans zeker niet te verscherpen en le vergroolen; dat op deze omstandigheid le meer de aandacht wordt gevestigd nu het doel dezer belastingvoorstellen is het verkrijgen eener verlaging van belastingdruk, welke verla ging echter niet behoort te ontaarden in een zuivere verplaalsing van druk op een wijze, die tengevolge heeft dat een zeker bedrag aan belastinggelden, welke onder het hui dige stelsel worden opgebracht naar de draagkracht van ieder ingezetene, in den vervolge betaald moet worden naar een maatstaf, die een ongerechtvaardigde onge lijkheid schept en die bovendien in geen enkel opzicht met draagkracht rekening houdt; dat immers in de voorgestelde slraatbelas- ting zullen worden aangeslagen degenen, die krachtens recht van bezit of eenig ander zakelijk recht het genot van de belastbare perceelen hebben, heigeen echter niet wil zeggen dal deze ook de belasting zullen opbrengen; dat toch naast de vele particuliere eigen huis-bezitters een groote categorie huis eigenaren in deze belasting worden betrok ken, die deze woningen als geldbelegging exploiteeren en daaruit hun inkomen trek ken; dat deze categorie, waarvan alleen al bij adressant ongeveer 400 huis-eigenaren zijn aangesloten met een bezit van ongeveer 5000 woningen er niet aan kunnen en zul len denken, deze straatbelasting voor eigen rekening te nemen, doch deze op de huur ders der woningen zullen ahventelen dat zij daartoe ten volle in de gelegenheid zijn omdat de Bonds-standaard-contracten de bepaling inhouden, dat eventueele toe komstige belastingen, zooals nu de straat belasting voor rekening van den huurder komt, hetgeen tot resultaat zal hebben, dat niet een vorm van eigendom of bezit wordt belast, maar integendeel de belasting zal worden opgebracht door dat deel der bevol king. wat in huurhuizen moet wonen en tot de minst draagkrachtigen moet worden ge rekend-. dat de sociale werking van belasting der halve zeer funest zal zijn, immers zal wor den afgewenteld op de schouders van hen, die er de minste draagkracht voor hebben en waar bij komt de groote onrust, die de toepassing zal veroorzaken, de misverstan den en moeilijkheden welke lusschen huur ders en verhuurders zullen verrijzen, al hetgeen wat juist vermeden en voorkomen dient te worden nu na de afschaffing der huurwetten eindelijk langzamerhand weer vrede, rust en elkaar begrijpen tusschen deze twee belanghebbende partijen is ont staan; dat deze verhooging van lasten voorts, ook al is zij voor ieder individu op zich zelf wellicht klein, toch het gevolg zal hebben op een andere wijze weer een compensatie te zoeken, welke naast het verhaal op de huurders, zal gevonden worden in een min dere uitlegging voor onderhoud der wonin gen, hetgeen eenerzijds de huurders der woningen maar anderzijds ook de belangen van de bouwvakpatroons en hun personeel zal schaden dat vervolgens de aantrekkelijkheid van het huizenbezit door deze heffing zal ver minderen hetgeen mede zal brengen een vermindering van woningbouw, welke uit sociaal oogpunt voor Leiden niet te verde digen of te wensdhen valt; dat al deze bezwaren des te scherper in het licht treden nu een heffingspercentage van 6 pCt wordt voorgesteld hetgeen neer-' komt op ongeveer 6 pCt. van het bedrag der aanslagen in de grondbelasting, een aanslag derhalve welke zeer aanzienlijk is. dat adressant er zich van overtuigd houdt dat de Raad met de bovenaangevoerde ar gumenten wel rekening zal willen houden en zich ernstig zal afvragen of thans al die factoren wel aanwezig zijn, die het invoeren van een zoo onbillijke en willekeurige be lasting absoluut noodzakelijk en onafwend baar maken; dat adressant van oordeel is dat nog te weinig gegevens beschikbaar zijn om tot deze noodzakelijkheid te kunnen besluiten en daarom hoopt dat de Raad de beslissing daarover tihans niet tijdig zal achten; Redenen waarom adressant zich wendt tot de Raad met het eerbiedig verzoek te willen besluiten de invoering van de voor gestelde slraatbelasting niet aan te nemen. w.g. H. van Leeuwen, 2e Voorz. w.g. P. T. de Jong, Secretaris DE H.B.S. VOOR MEISJES. B. en W. doen den raad nog volgend voorstel In verband met de uitbreiding van het aantal leerlingen is het noodig om de kleed kamer behoorende bij het gymnastieklokaal van de H .B. S. voor Meisjes in te richten als leslokaal. De kosten daarvan, met in begrip van die voor aanschaffing van meu bilair. worden geraamd op f. 450. In de ais gevolg hiervan ontstane be hoefte aan een nieuw kleedlokaal kan wor den voorzien door tegen het gymnastiek lokaal een nieuw gebouwtje aan te bou wen, waarvan de kosten, met weglating van het aanvankelijk daarin ontworpen voorportaal, worden begroot op f. 1000. Ten slotte is het gewenseht, zoowel we gens de uitbreiding van het aantal leerlin gen als in verband met dc inrichting van j het kleedlokaal tot leslokaal de rijwiel- I bergplaats op de speelplaats met 40 stan den uit te breiden, waarvan de kosten naar raming van den Directeur der Ge meentewei-ken f. 400 zullen bedragen. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: Naamlooze Vennootschap Eer ste Hollandse he Schoorsteen-Steenfabriek v/h. De Ridder Co., Hooge Morsohweg, Oegstgeest. De statuten zijn gewijzigd. Wijz. handelsn. thans: NV. Eerste Hollandsche Schoorsteen Steenfabriek v/h. De Ridder Co. De zetel der vennootschap is verplaatst van Oegstgeest naar Wassenaar, terwijl het kantoor Oegstgeest, alleen gehandhaafd blijft als fabriekskantoor van de aldaar ge vestigde fabriek. Opheffing: Agentuur- Commissiehandel I. H. Cohen, Wasstraat 29, Leiden. FAMILIETWIST. De 14-jarige S. veroorzaakte gisteren op het Levendaal een oploop. Tijdens een twist met zijn ouders en de bij deze inwonende schoonmoeder, stak hij de laatste met een mes in den arm. Hel jongmensch bleek wel driftig te zijn aangelegd! GEEN RIJWIELEN ONBEHEERD LATEN STAAN! De politie verzoekt ons de aandacht te willen vestigen op het feit, dat velen hun i fiets in achteloosheid ergens onbeheerd laten j staan en dan bij de politie aangifte van I rijwieldiefstal komen doen. Het opsporen f dezer rijwielen kost veel tijd en onkosten, terwijl dan later blijkt dat een bijv. fami lielid het rijwiel reeds lang opgeborgen had en dus alle moeite voor niets was. Teneinde een en ander te voorkomen, wordt een ieder verzocht meer aandacht aan zijn rijwiel te willen besteden! BINNENLAND. Het plan-Dndok inzake bouw van het Leidsche Stadhuis met behond van den ouden gevel (3de Blad). De normen voor het algemeen radio programma (Binnemland, lste Blad). Windhoos boven Zaandam richt groote schade aan (Gemengd, 2de Blad). Een wolkbreuk boven Tilburg (Gemengd, 2de Blad). Het luchtschip „Graf Zeppelin" zal ver moedelijk op 6 September op Schiphol lan den (Laatste Berichten, Iele Blad). BUITENLAND. De politieke verwarring van Dnitschland (Buitenland, lste Blad). De Fransche stakingen in hoofdzaak geëindigd (Buitenl. en Tel., 1ste Blad). De Hertogin van York van een dochter bevallen (Buitenland, lste Blad). De Minister van Onderwijs, K. en W. brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in de maand September en, zoo noodig, in de volgende maanden van dit jaar -gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen der exarnens ter verkrijging van een getuig schrift, al9 apothekersassistent. Zij, die tot die examens wenschen te wor den toegelaten, worden uitgenoodigd daar van schriftelijk vóór 10 September e.k. te doen blijkeij aan de voorzitter der examen commissie. dr. L. E Goester, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit alhier. HET ALGEMEEN RADIO-PROGRAMMA. Meening van minister Reymer. Bij Kon. besluit is aan den heer M. Lunenberg landmeter van het kadaster alhier, op zijn verzoek, met ingang van 21 Augustus 1930, eervol ontslag verleend uit 's Rijks dienst. Te den Haag slaagde voor het examen Handenarbeid de heer M. J. van den Ende, alhier. Het Radio- en Electrotechnisch Bureau ,,W:ra". sinds Januari gevestigd aan de i Hoogewoerd 150, is vanaf heden met een j schitterende étalageruimte voor den dag gekomen. Verkrijgbaar zijn hier alle soorten radiotoestellen, krachtverstérker-installaties, j o.a. voor weergave van gramofoonmuziek, toestellen speciaal geschikt voor de ultra kortegolf (in het bijzonder voor Indië elec- tro-dynamische toestellen, ook van eigen fabrikaat Wij beluisterden een muzikale weergave, die perfect was. Den ondernemer wenschen wij succes met de uitbreiding van zijn zaak toe! Morgenwijding en volksliederen toegestaan. Minister Reymer heeft aan de algemeen programma-commissie het volgende mede gedeeld: 1. Dat als maatstaf bij de beoordeeling van het algemeen programma zal moeten gelden, dat zoodanig algemeen programma of hetgeen practisch op hetzelfde neerkomt, een gemeenschappelijk programma slechts onderwerpen mag bevatten, waaraan nie mand redelijkerwijs aansloot kan nemen. Dit is het uitgangspunt geweest bij het nemen mijner beslissing. 2. Hieruit volgt, dat het uitzenden van mededeelingen van politieken aard niet kan worden toegelaten. Het zal wel overbodig zijn op te merken, dat hieronder zeker niet is te verstaan het ten gehoore brengen onzer nationale volks liederen. 3. Wat betreft de uitzending van mede deelingen van religieuzen aard ben ik van oordeel, dat in het algemeen programma niet thuis behooren of f icïeele kerkelijke diensten of bepaalde kerkelijke belijdenissen, welke in den bizonderen omroep geheel tot hun recht kunnen komen Tegen religieuze toespraken echter, mits die toespraken geen. polemiek bevatten, behoefl in het algemeen geen bezwaar te bestaan Ik heb hierbij hizonder op het oog morgenwijdingen, bijbel lezingen en het verzorgen van ziekenuur'.jes. 4 Overigens meen ik. dal het vraagstuk van de samenstelling der algemeene pro gramma's gaandeweg in de praktijk, mede in overleg met de omroepvereen:gingen, zal moeten worden opgelost. De aanwijzingen uwer comnvssie zullen daarbij een richtsnoer voor de nmmep-orga- nisaties moeten zijn en naar ik vertrouw een samenwerking tusschen hc-n kunnen be vorderen. OUD-GEPENSIONNEERDEN DER NEDERL. SPOORWEGEN. De heer Suring heeft den Minister van Waterstaat de volgende vragpn gesteld. 1. Is het juis.t dat bij de toekenning van uitkeeringen aan oud-gepensionnperden der Nederlandsche Spoorwegen dezelfde rege ling wordt toegepast als tot 31 Augustus a.s. geldt voor de oud-gepensionneerden van het Rijk? 2 Is de Minister bereid te bevorderen.dat voor de oud-gepensionneerden der Neder landsche Spoorwegen van 1 September 1030 af dezplfdp regeling van uitke ringen zal gelden als bij Koninklijk Besluit van 22 Juli 1930 (Staatsblad no. 337) voor de oud- gepensionneerden van het Rijk is vastge steld?

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 1