HUN BEIDER WEG. Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 19 Augustus 1930 Derde Blad No. 21602 GEMEENTEZAKEN. I het maken van een luchttransport- i de paardenslachthal naar de run- lAthal; DE VLUCHT UIT DE POPPENKAST VAN JAN KLAASEN EN TRIJNTJE. vTP" V KUNST EN LETTEREN. INGEZONDEN. FEUILLETON. I BIKOEMINGEN en ontslag. j vacature-dr. D. A. H. van Eek als aan het Gymnasium, wordt door van curatoren aanbevolen dr. C. ieeraar in de wiskunde aan het liet overlijden van den heer H. X. njn diens lessen in het Hebreeuwsch Gymnasium tijdelijk zegeven door it. G. J. Thierry, alhier. Aangezien tot gToote voldoerftng van het Tan curatoren bereid verklaarde, sen te blijven geven, bevelen cura- m aan als No. 1 der aanbeveling, slijt is aangevuld met dr. J. P. te Alphen a. d. Rijn als Nb. 2. tijdelijk Ieeraar in het lijntcekenen H. B. S. voor Meisjes voor den cursus h\ wordt opnieuw aanbevolen do heer I Wattez en als tijdelijk Ieeraar in de ilijte historie in de vacature mej. dr. 1 Balier, dr. J. A. W. Groenewegen, d alhier. „„teld wordt eervol ontslag te ver- i aan den heer J. N, van den Ende als Ieeraar in de natuurkunde en Eygiène aan atdeeling B der Kweek- (roor Onderwijzers(essen) wegens be- l elders; aan den heer C. de Koning, acteur van den Gemeentereinigings- fismettingsdienst. met ingang van 1 is., zulks om gezondheidsredenen en n heer A. Tuk als onderwijzer aan de school voor U. L. O., eveneens om eidsredenen. NG OPENBAAR SLACHTHUIS. bjesleld wordt een plan tot uitbrei- i en vemieuwingswerken ten behoeve jet Openbaar Slachthuis. plan omvat: het ten Zuiden van den vroegeven (dieren paardenstal bouwen van: i werkplaats op het terrein van de a Keuken; brandvrije archiefruimte, 4 x 5.87 ,»t; jen rijwielbergplaats voor de ambte- j, 5.90 x 6 M. voor plm. 34 rijwielen; i weegloods, 5x3 M. i magazijn voor nieuw materiaal; it vergrooten van de veeloods; Ihet maken van een mandenbergplaals bestaande wagenremise; l maken van een afgesloten rijwiel- jlsats voor de werklieden in de bestaan- Tielbergplaats achter de wagenremise [Is rijwielen; het maken van een berg- en werk- lc.a. op het meest Oostelijke gedeelte kt Slachthuisterrein nabij de IJs- losten van de sub lo. en met 6o. ge- i werken, die door den Directeur der telewerken worden geraamd op resp, f.900, f.560, f. 4O0, f.8000 en 1, in totaal derhalve op f. 30.000, kun- X de middelen van het Alschrijvings- mieuwingsfonds der inrichting worden n. i bestemd voor de firma Tieleman die tot heden voor de berging van rdige emballage gratis gebruik maakte pt nog bestaande gedeelte van het ge- der voormalige centrale keuken, het- I echter bij uitvoering van de onderweT- werken moet worden afgebroken, «ie firma heeft zidh bereid verklaard zdbruik van de nieuwe bergplaats uriijksche vergoeding van f. 100te SUBSIDIE R.K. H.B.S. |R K. H.B.S. gelijkstellende met de Chr. geven B en W. in overweging op van de R.K. H.B.S. over 1928 een oe te verleenen van f. 1966,15. SUBSIDIE CHR. SCHOOL, NOORD EINDE 3 De Raad besloot een subsidie toe te staan van f. 81.400 voor de stichting van een school voor U.L.O. van de Vereeniging voor Qhr. Onderwijs alhier, in perceel Noord- einde 3. Volgens een nader van het schoolbestuur ontvangen schrijven, bedroeg hij de inmid dels gehouden aanbesteding van den ver bouw van genoemd perceel de laagste in schrijving f. 46.833,of f. 9328.39 meer dan waarop bij 't beschikbaar gestelde bedrag werd gerekend. Wel is het. nadat de uilslag van de ge houden aanbesteding bekend was. gelukt op de raming van de totale kosten alsnog een bezuiniging van f. 1800,tot 9land te bren gen, doch het beschikbaar gestelde bedrag zal dan nog phn. f. 7500te laag zijn, B en W. stellen voor dit bedrag alsnog toe te staan. ELEKTRICITEITSVOORZIENING. Sedert eenige jaren wordt bij de exploita tie van de electriciteitsbedrijven van de 4 gemeenten in het Oostelijk jecl van het Leidsehe stroomleveringsgebied, n.l. Nieuw-, koop, Nieuwveen, Ter Aar en Zevenhoven, het bezwaar ondervonden, dat bepaalde stroomverbruikers niet anders dan met financieel nadeel door die bedrijven kunnen worden bediend, hetgeen er dan toe leidt, dat ergelijke verbruikers rechtstreeks door Leiden van stroom worden voorzien. Zoo lang dit de werkelijk groote afnemers be treft, beslaat hiertegen geen enkel bezwaar, doch wanneer plaatselijke omstandigheden en de verhouding van licht- tot krachtver- bruik tot gevolg hebben, dat zelfs kleinere afnemers niet meer door de plaatselijke electriciteitsbedrijven kunnen worden be diend, mag worden aangenomen, dat daar door een rationeele ontwikkeling van die bedrijven wordt geschaad en dat het op den weg van Leiden ligt daaraan tegemoet te komen; immers ook Leiden heeft belang bij een krachtige ontwikkeling van die bedrij ven. Door deze overwegingen geleid, heelt de Directie der Lichtfabrieken met de besturen van de genoemde gemeenten over eene wijziging van de met haar gesloten stroom- leveringsovereenikomsten onderhandeld, welke onderhandelingen ten slotte hebben geleid tot het verkrijgen van overeenstem ming omtrent de toepassing van een wat soepeler tarief met ingang van 1 Januari 1931 en omtrent een belangrijke verlenging van den duur der overeenkomsten. De cnocept-wijzigingsovereenkomst met Nieuwkoop bevat voorts nog een wijziging van het tweede lid van artikel 4 in verhand met den door Nieuwkoop uitgesproken wensch tot aflevering van electriciteit in een hoogspanningsstation aan het kabel gedeelte A—B met ingang van 1 Januari 1931; met het oog daarop is de door Nieuw koop te betalen tegemoetkoming in de aan- legkosten nader gepreciseerd. Uitbreiding van het kabelnet hebben de voorgestelde wijzigingen niet tot gevolg. De Raden van de betrokken gemeenten hebben reeds tot de voorgestelde wijzigin gen besloten. DE VEILINGLOODS AAN DE BOOMMARKT. B. en W. stellen voor het tot 31 Maart 1931 loopend contract met de Ver. Leidsehe Groentenveiling „Ons Belang" over de huur van de loods aan de Boommarkt (ad f. 2000 per jaarrifco Juni 1930 als geëndigd te be schouwen, nu de nieuwe veiling er is en de loods af te breken in het belang van de fruitmarkt op de Bloemmarkt. INSTELLEN VAN EEN RECHTSVORDERING Het aan de gemeente behoorend rem- mingswerk nabij de Spanjaardsbrug is on langs door een gesleept schip aangevaren. Hierdoor werd een schade veroorzaakt van f 198.Aangezien de eigenaar van dat schip, schipper KI. Sloepke, te Amsterdam, deze schade niet wil voldoen, stellen B. en W. voor hem in rechten daartoe aan te spreken. 537. Weldra zagen zij de politie komen, en zeker niet voor hun plezier. Want de agenten riepen, toen zij hen zagen: „De dieven chef, die vindt U hier." „Zij, dieven," zei de chef verwonderd, .maak dal nu aan een ander wijs". „Zie eens, zei een agent hoe zij zich verschuilen, vindt U dat niet reeds een bewijs?" 638. Terwijl de chef de agenten zeide, dat hij het niet gelooven kon, zette de trein zich weer in beweging en een man sprong op het perron. Hij droeg kaplaarzen en een valiesje, een deukhoed en een grijze jas. Zijn wijde bnjek was okergeelkleurig, kanariegeel zijn lange das. POSTHUIS BIJ DE PAUWBRUG. De brugwachters, die met de bediening van een 10-tal bruggen nabij de Haven zijn belast hebben hun standplaats in het post huis op het Havenplein. Waar eenige dier bruggen op vrij grooten afstand liggen, is de bediening niet zooals met het oog op de belangen van den dienst wel wenschelijk is, zooals ook uit klachten uit scheepvaart kringen blijkt. De vernieuwing van de Ha- venbrug, waarmede opheffing der hulp bruggen over Oude Singel en Oude Hee rengracht gepaard gaat, zal echter geen vermindering van werkzaamheden van be- teekenis met zich brengen. De bezwaren zijn te ondervangen door bij de Pauwbrug, evenals vroeger, een af zonderlijken post in te stellen en daar een posthuis te plaatsen. De kosten worden op pl.m. f. 1500 geraamd. B. en W. doen een voorstel daartoe. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZENUW- EN GEESTESZIEKEN. 3 Juni 1929 besloot de raad tot de op richting, bij wijze van proef voor het tijd vak 1 Mei 1929>—1 Mei 1930, van een Con sultatiebureau voor zenuw- on geesteszie ke®. Bedoeld bureau zou staam onder lei ding van dr. H. C. Jelgersma, geneesheer verbonden aan de gestichten „Endegeest, Voorgeest en Rhijageest", onder oppertoe zicht van de Commissie van Beheer over die gestichten en gevestigd worden in een lokaal van den Gemeentelijken Genees kundigen- en Gezondheidsdienst. Bij dat besluit werd tevens bepaald, dat aan de hand van een vóór het einde van het proefjaar door den Geneesheer-Direc teur uit te brengen verslag omtrent do werkzaamheden van het bureau, zou wor den beslist omtrent de bestendiging van het bureau en eventueel omtrent zijn or ganisatie. Uit het verslag blijkt, dat het bureau in het thans afgeloopen proefjaar veel en nuttig werk heett verricht, zoowel ten aanzien van hen, die wellicht zonder de hulp van het bureau in een krankzinnigen- of zenuwlijdersgesticht zouden zijn opge nomen, als ten opzichte van hen, die reeds in een dergelijk gesticht zijn ver pleegd geweest, dooh wier terugkeer in het maatschappelijk leven zonder die hulp niet zou zijn gelukt. Het aantal ingeschrevenen bedraagt thans 107dat der afgelegde bezoeken door geneesheer en verpleegster bedroeg in het afgeloopen jaar 640, terwijl verschillende personen door het bureau aan werk wer den geholpen. B. en W. zijn dan ook met de Commis sie van Beheer over de gestichten van meening en de Commissie voor den Ge neeskundigen- en Gezondheidsdienst sluit zich hierbij aandat het bureau in een bepaalde behoefte voorziet 'en dat voor bestendiging daarvan alleszins aanleiding bestaat. Redenen tot reorganisatie va® het bu reau hebben zidh in het afgeloopen jaar niet voorgedaan, zoodat de werkzaamheden op den gewonen voet kunnen worden voort gezet. f. 600 worden voor dit doel gevraagd. AFWIJZEND PRAEADVIES. Het bestuur van de Centrale Vereeniging ter behartiging van de Maatschappelpe Be langen van Zenuw- en Zielsziekten te Amster dam verzocht te willen toetreden als lid dier vereeniging tegen een minimum contri butie van f. 50.— 'sjaars. Het komt B. en W. voor dat er voor de gemeente geen enkele aanleiding bestaat om als lid dier vereeniging toe te treden. Immers, blijkens schrijven van de Com missie van Beheer over de gestichten „Endegeest, Voorgeest en Rhijngeest" wordt door die gestichten reeds een bijdrage van f. 25.per jaar aan de vereeniging toege kend, terwjjl door de oprichting ten vorigen jare van een gemeentelijk consultatiebureau voor zenuw- en geesteszieken de afdeeling Leiden der Vereeniging kon worden opge heven en haar daardoor een uitgaaf van f. 200.'sjaars werd bespaard. LEIDSCHE DUINWATER Mij. De Leidsehe Duinwater-Maatschappij ver zocht goedkeuring te verleenen op een plan voor de uitbreiding van het ontjjzerings- voorfiltergebouw, alsmede op een plan voor het maken van een vierden zandfilter. De voorfilter-inrichting bestaat thans uit '4 grindfilters en is in 1912 in gebruik genomen. Waar sedert dien tijd de filter snelheid tot het maximum is opgevoerd, is in verband met de toeneming van het waterverbruik uitbreiding van de inrichting geboden. Op denzelfden grond is de na- filter-inrichting niet meer voldoende te achten, zoodat de bedoeling is deze te ver grooten met een nieuwen zandfilter van 2.000 M2. oppervlakte. Daardoor zal een geregelde verwisseling van de filters voor reiniging of anderszins onder alle omstan digheden mogeljjk zijn. B. en W. stellen voor dit verzoek in te willigen. SPEENHOFF en ECHTGENOOTE J. H. Speenhof! en zijn echlgenoole zijn begiftigd met het witte mobilisatiekruis. Bij terugkomst van de familie in Holland zal het onderscheidingsteeken door generaal Snijders worden uitgereikt. HET SCHOUWTOONEEL. Het gezelschap van het Schouwloonee] is als volgt samengesteld: dames Esther de Boervan Rijk, Pine Beider, Dogi Rugani, Jettie van DijkRiecker, Mary Musch Smithuysen, Lena Kley, Lize van der Poll Hamakers, H. Rijkenvan Rijk, S. de Vries de Boer va® Rijk, Rolien Numan, M. van der Lugt Melsert en Enny Meunier; heeren Jan Musch, Ko van Dijk, Ko Arnoldi, Jaap van der Poll, Ezerman, Cor Hermus, Carel Rijken, Sam de Vries, G. .1. van Slaalduynen Jacques Snoek, Hein Harms, Folkert Kramer, Willem de Vries, Henk Schaer, Emile van Sluwe, Daan van Ollefen Sr., Ubbo Groe- nier, Maurits van Praag en H. Kemler. Mevrouw Marie Holtrop zal in eenige rollen medewerken. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Copie van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. ALS MEN ER MAAR EEN ANDEREN NAAM AAN GEEFT. Velen zullen gistermorgen misschien ge luisterd hebben naar de Morgenwijding die in het Regeerings-Algemeene Programma, dat verzorgd werd door de A.V.R.O., voor kwam. De morgenwijding is eertijds aan de A.V.R.O. verboden, omdat het godsdienst was, en niet algemeen; deze moest uit het Regeerings Alg, Programma worden ge schrapt. Maar de andere omroepvereenigingen ga ven toch godsdienst, morgenwijdingen, maar onder ander naam, op hun re geerings alg. programma. Dat de K.R.O., N.C.R.O. en V.P.R.O. (die in de gelegenheid wordt gesteld door de V.A.RJV.) bij het Regeerings alg. programma godsdienst uit wilden zenden is te begrij pen. Dat het tersluiks toegelaten werd is ook te begrijpen, want zij hebben „meerderheid" in den Radio-Raad. Maar dat het onder anderen naam moest toegelaten worden en het langs een aohterdeur werd binnen gela ten is niet te begrijpen en is in strijd mot welk godsdienstig begrip ook. Ik schrijf dit niet tegen een of andore godsdienst of tegen een of andere overtui ging, maar omdat dit het scheeve aantoont in deze regeeringsbemoeiing en omdat deze algemeenheid op zoo'n manier dient om goed geloovigen zand in de oogen to strooien. SMIT. |rjlr het Engelsch - H. ANTONSEN (Nadruk verboden). Md alle schatten van Joyce gezien, ken- |_;ernaakt met Mary, de dienstbode, had 'l sleutelgat van de studeerkamer ge- 'i en kopjes gekregen van de poes geheel ss 't program. Daarna waren ze met L" naar beneden gegaan en zaten nu Xd groote, open haardvuur, welks knet- Ke blokken het vertrek met een door kende fijne geur vervulden. Ze rooster- k'J hun brood, zetten den theeketel ;j«n de houtblokken en porden het vuur Buiten was het donker geworden, '«n de meid met een brandende lamp riepen ze tegelijk, dat ze die Jeer mee kon nemen en bleven bij het ,T"»r zitten schemeren. Het werd s stiller in de kamer. Ze staarden alle E hijgend in de vlammenJoyce zat M»handen onder haar kin; Audrey lag 'et midden in een luien stoel met de 'a naar het vuur uitgestrekt; Dick zat krukje aan haar andere zijde en tegen de leuning van haar stoel, tand lag tegen zijn wang aan. - gedachten dwaalden af naar een «g hoekje op het stille kerkhof. Er groei- "-oten en bloemen op dat graf. Ze had '"«geplant. Tas de eerste maal sedert den dood ®oeder, dat er een vierde aan hun - Toen Dick Audrey aan zijn vader voorstelde, had er even een vreemd stilzwij gen geheerscht. De oude geleerde scheen ontstemd een nieuw gezicht te zien. een beetje bang voor den nieuwen sloel, die aan zijn rechterhand gezet was, zich afvragend, wat haar aanwezigheid daar moest beteeke- nen. Heel even had het meisje hem de hand gedrukt. Toen scheen ze voor hem terug te zinken in 't onbekende waaruit ze was op gekomen. Hij at, als gewoonlijk, met een soort berustend geduld, gaf geen verwonde ring te kennen over Dick's aanwezigheid, scheen er zich niet van bewust, dat zijn zoon ooit uit huis wa9 geweest en toen de maaltijd was afgeloopen stond hij op en ging volgens gewoonte naar zijn studeerkamer terug. Toen hij weg was, keek Audrey naar Joyce, alsof ze niet begrijpen kon, hoe zij dat uithield, als Dick niet thuis was. Ze had al haar best gedaan cm den ouden heer aan het praten te krijgen. Soms had ze een enkel, kort woord als antwoord gekregen, maar meestal geen. Zijn waardige uiterlijk had indruk op haar gemaakt, maar zijn stroefheid werkte afstootend op haar. Op het eind van den maaltijd was ze te leurgesteld over zichzelf. Ze had gehoopt een gunstigen indruk op hem te maken, hem aan het lachen en praten te krijgen en dat was haar totaal mislukt. Dick had er pret in. Ik dacht nog al. dat je hem zou inpal men 1 zei hij. Ik ookl zei Audrey. Joyce keek ten hoogste verwonderd. Vader inpalmen? vroeg ze bijna schamper. Audrey keek hen beiden aan. O, maar ik ben nog niet heelemaal verslagen! Wacht maar, tol hij aan me ge wend is. Ik geloof, dat de goede man bleu was. En bovendien, je kunt toch niet van hem verwachten, dat hij zijn levensgewoon ten in vijf minuten zoo maar geheel ver anderen kan! Ben je heusch van plan het vol te hou den? vroeg Joyce. Of ik! antwoordde ze, haar arm door dien van Joyce stekend. Als ik in jouw plaats was, zou ik me niet zoo door hem la ten behandelen. Ik zou hem eens flink door elkaar schudden. Ik zou hem dwingen wak ker te worden en rekening met me te houden. Joyce haalde de schouders op. Door elkaar schudden is de eenige me thode, die ik nog niet geprobeerd heb. Ik ben benieuwd, zei Dick, of vaders ooren niet tuiten! Ik hoop het, zei Audrey, als hij dan maar begrijpt, dat we het over hem hebben. Luister eens, stelde Dick voor, wat denken jullie ervan om een jas aan te trek ken en den heuvel op te gaan? Je moogt niet gaan slapen, voordat je er boven op bent geweest. ik ben van de partij, zei Audrey. Het is immers droog? Ga je mee, Jo? vroeg Dick. Joyce aarzelde. Niet, dat ze geen zin had mee te gaan, maar het was misschien tact voller om Natuurlijk gaal Joyce mee, zei Audrey. Kom, ga mee naar boven onze jassen halen. De beide meisjes gingen de Irap op. Dick was liever alleen met Audrey gegaan. Hij had haar zoo graag alleen gehad, om haar het stille woud op den heuvel te laten zien en het dorp dat aan zijn voet lag als een plaatje. Maar enfin, als ze al zulke goede maatjes met Jo was, dat wa3 toch ook al goed. Hij voelde zich zoo gelukkig, dat hij zich nauwelijks kon bedwingen om te gaan zin gen. Audrey in huis te hebben, haar stem in de gang te hooren, met haar aan tafel te zitten morgen en overmorgen en nog vele malen meer, dat deed hem de toekomst met vreugde inkijken. Al scheen de zon dan niet en waren de wegen een en al modder, toch was het heel wat heerlijker dan Seabridge met zijn strand en zee en motorbooten en auto's. Hij dacht weer aan Ivo Jocelyn en hij moest lachen. Hij stelde zich voor. hoe Ivo aankwam om de Kerstdagen te vieren, hoe de hertog zich van woede verbijten en haar moeder in alle stilte zich verheugen zou, omdat haar koppige kindje nu toch veel gelukki ger was. Audrey had hem in den trein verteld over het gesprek met haar moeder en ofschoon hij de hertogin nooit gezien had, hield hij reeds van haar, omdat hij diep in zijn harl voelde, dat ze feitelijk op zijn hand was. Maar lerwijl hij daar stond te wachten in de gang, met zijn overjas al aan de meisjes schenen zich absoluut niet te haasten kwam ook de gedachten aan werk en toekomst weer bij hem op. Dienzelfden ochtend was hij weggestuurd van kanfoor. Hoe zou hij in hemelsnaam.. Neen, daar wilde hij niet aan denkenI Het Was nu Kerstmis en het geluk was hem meer dan dienstig geweest. Waarom nu tobben? Hij zette een hoed op en riep aan de trap naar boven. Zegkomen jullie nooit Hij hoorde ze lachen en praten tegelijk. Eindelijk kwamen ze dan toch beneden en gearmd gingen ze met hun drieën de don kere laan in. XXXII. De houtblokken waren tot grijze asch verpulverd, voordat ze elkander goeden nacht wenschlen en naar bed gingen. Een enkel oogenblik stonden Dick en Audrey op de donkere gang te fluisteren, toen Joyce van hen was weggegaan om de kaare in Au drey's kamer voor haar op te steken. De lucifers lagen op hun gewone plaats, maar toch scheen zo ze niet te kunnen vinden; liet duurde ten minste wel een volle minuut eer de kaars brandde. Dick waardeerde dat tactvolle optreden van zijn zuster en loonde zijn waardeering wat bij de meeste broers nu juist geen gewoonte is. Wel te rusten, Jol fluisterde Audrey. Wel te rusten en God zegene je! zei Joyce. Ik wou wel, dat je hier je heele leven bleefl De drie deuren gingen zaohtjes dicht en alleen de poe9 bleef zich in de gang zitten likken. Daarna liep ze weg, ontevreden, omdat ze verwaarloosd werd, en kroop in Audrey's stoel voor den haard. Als ze vijf minuten langer gewacht had. zou ze Au drey in een kimono uit haar kamer hebben zien aankomen en aankloppen aan de deur Joyce. Die werd dadelijk opengedaan. Heb je erg slaap? Ik niet, zei Joyce Heel zachtjes ging de deur weer dicht en de beide meisjes gingen naast elkander op het bed zitten. Ik was net van plan naar jou toe te komen, zei Joyce. Zeg, etop dit kussen ach ter je.... ja zoo.... dat zit gemakke lijker.... Goed zoo? (TVordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 9