AGENDA. KERK- EN SCH00LNIEUWS. SPORT. BUITENLAND. TELEGRAMMEN. Woensdag. Stompwijk: Kortebaan draverijen te 10 uur voorin en 2 uur n.m. Donderdag. Prinsenstraat 74: Evangelisatie te half 8 nur n.m. Stompwijk: Volk6- en kinderspelen des i:voorm. en nam. MUSEA. Stedelijk Museum de Lakenhal, Lange Scheistraat 2. Geopend in November, De cember, Januari en Februari van 103 u.; in Maart, April en Mei van 104 uur, in Juni, Juli, Augustus en September van 105 uur, in October van 10—4 uur. Zon dags vanaf halféén. Entrée Zondags koste loos. Maandags f. 0.25, overige dagen f. 0.10. Rijksmuseum van Ondbeden, Rapenburg 28. 1 Dec.1 Febr. van 103 uur, 1 Febr. tot 1 April van 104 uur, 1 April1 Oct. van 10—5 uur, 1 Oct.1 Dec. van 104 uur, Zondags van 14 uur. Entrée Maan dags f. 0.25, overige dagen f. 0.10. Geologisch Mineralogisch Mnsenm, Garen- markt. lederen dag van 912 en van 1.304 uur. Zondagen gesloten. Kosteloos. Ethncgraphisch Mnsenm, Rapenburg 67-69 en Breeslraat 18. Op werkdagen van 104 uur. Entrée Maandags f. 0.25, overige da gen f. 0.10. Rijksmnsenm v. Nat. Historie, v. d. Werff- park. Werkdagen 8.3012, 1.305, Zater dags 8.3012. Kosteloos. Prentenkabinet, Kloksteeg 25. Tijdelijk gesloten. Herbarium, Nonnensteeg. Dagelijks van 912.30 en 26 uur. Kosteloos. Hortus Botanicus, Rapenburg 73. Alle werkdagen van 1 April30 Sept. 96 uur, 1 October31 Maart 94 uur. Op Zon dagen alleen van 1 April30 Sept. 104 uur. Kosteloos. Dagelijks. „Casino-bioscoop" Hoogewoerd: Voorstel lingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 nor kinder- en familie-matinée. „Luxor-theater", Stationsweg: Bioscoop- en Variëté-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 's Woendags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. „Trianon-Theater", Breestraat: Bioscoop- en Variëté-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 's Woendags en Zaterdags familiematinée. „City-theater" Haarlemmerstr.Bioscoop voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 's Woen dags en 's Zaterdags matinée te 2 nur. Woensdag: Inst. v. Praeventieve Genees kunde: Consultatiebureau voor moeilijke kinderen. Halféén tot 3 uur n.m. Donderdag: Inst. v. Praeventieve Ge neeskunde: Consultatiebureau voor Alcoho listen. 810 n.m. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 18 tot en met Zondag 24 Aug. a s. waargenomen door de apotheken: G. H. Blanken, Hoogewoerd 171. telefoon 502, en D. J. van Driesum, Mare 76, telefoon -H6. PREDIKBEURT BODEGRAVEN. Ohr. Geref. Evangelisatie (Willemstr.j: Woensdagnam. halfacht, de heer C. B. Epker van Rotterdam. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Scherpenisse, G. C. Seve- rijn, te Waarder (Z.-H.) Te Vinkeveen, E. V. J. Japchen, te Maartensdijk (U.) Bedankt: Voor Genemuiden, H. A. de Geus, te Huizen (N.H.) Voor Renesse- Noordwelle ds. D. F. Los te Brielsch Nieuwland. GEREF. KERK. Beroepen: Te Ierseke, P. v. Strien, te Veere Te Boombergen de heer H. Post, candidaat te Hollandscheveld Te Oost- en West-Souburg ds. H. R. Pel te Suawoude. Bedankt: Voor Amersfoort, S. Wouters, te Dronrijp Voor Zuid-Beijerland, H. H. v. Kapel, te Kooien. GEREF. GEMEENTE. Beroepen: Te MiddelTiarnis, ds. M. Hof man te Krabbendijke. EVANG. LÜTH. GEM. Aangenomen: Naar Purmerend, H. L. G. Ouwerkerk, te Groede. BAPTISTEN GEMEENTE. Bedankt: Voor HeerlenTreebeek, H. Visser, te Sneek. DE ALGEMEENE TOESTAND. Het herstel der Habsbnrgers. Gisteren was het 100 jaar geleden, dat keizer Franz Joseph werd geboren, wier nagedachtenis zoowel in Oostenrijk als in Hongarije nog zeer levendig is. De monar chisten daar hebben dezen dag dan ook niet ongemerkt voorbij laten gaan. Vooral in Hongarije, waar men smacht naar herstel der Habsburgers. Zoo is de parade van de studenten die de militaire academie te Boedapest hebben afgeloopen, niet als gewoonlijk op St. Steven gehouden, maar gisteren. Alle te Boedapest vertoevende leden van de familie Habsburg waren aanwezig. Gouverneur Horthy legde een krans voor het standbeeld van Franz Joseph voor de militaire academie neer en hield een toe spraak, waarin hij den gewezen keizer ver heerlijkte. Hjj prees de militaire deugden van Franz Joseph, in wien hij het ideaal van den soldaat zag. dat hij den jongen kadetten tot voorbeeld stelde. 90 Oostenrijkers hebben ex-keizerin Zita en den kroonpretendent Otto gisteren be zocht. De reis van den Hongaarschen premier Bothlen naar het buitenland wordt dan ook in verband gebracht met de pogingen tot herstel der Habsburgers en vooral in Zuid- Slavië is de verontwaardiging groot. Zoo schrijft de „Prawda" o.m.: Ondanks alle inspanning der cultuurstaten om den vrede te handhaven, schrikt de Hongaarsche minister president er niet voor terug om de Europeesche moraal met zijn geheime diplomatie in discrediet te brengen. Hjj verzamelt gevaarlijke springstoffen om daarmede den wereldvrede in de lucht te doen vliegen. Het wereldgeweten verlangt, dat het avontuur van Bethlen gebrandmerkt worde als een aanslag op den wereldvrede. Niet slechts de actie van Bethlen, doch ook de houding van Europa is een schande. Want in Europa is nog geen enkel protest verschenen tegen Hongarije. De eerste politiek van de verdedigers van den vrede moet een tegenaanval zijn tegen het oor logszuchtig gewoel van Bethlen. De „Novosti" publiceert een artikel uit Veldes. waar op het oogenblik het Joego- Slavisch hof. de ministers en het corps diplomatique verblijven. Het artikel beroept zich op inlichtingen uit welingelichte bron en kondigt wapengeweld aan tegen Hongarije en Bulgarije, ingeval de Habsburg-kwestie niet op bevredigende wijze wordt opgelost. De zegsman van de Novosti, legt er den r.adruk op, dat het herstel der Habsburgers een kwetsen van de vredesverdragen zou beleekenen. Derhalve hebben Zuid-Slavië eh de kleine Entente het recht met wapen geweld in te grijpen. Al zou men ook kunnen hopen, dat de Hongaarsche politiek nuchter genoeg is, om onderscheid te maken tus- schen demonstraties en tactische politiek, toch is waakzaamheid geboden. Wat Hongarije betreft, wacht Zuid-Slavië de ontwikkeling der gebeurtenissen af. Dit blad keert zich dan tegen Bulgarije en schrijft: De regeering zal echter niet langer met over elkaar geslagen armen de bloedige uitdagingen der Macedoniërs aanhooren. doch zeer energiek ingrijpen van den Volkenbond tegen de vredesverstoorders in den Balkan eischen. Mocht de Volkenbond weigeren in te grijpen, dan zal Znid-Slavië de meening handhaven, dat het tegenover Bulgarije vrije hand heeft. Opmerkelijk is, dat het artikel in de Novosti. ook verspreid wordt door het offi cieels gezantschap Avala. ZWEMMEN. DE H. Z. B-WEDSTRIJDEN IN „DE ZIJL". Men deelt ons mede, dat aan het pro gramma van de H. Z. B.-wedstrijden, welke a.s. Zaterdag in de zweminrichting „De Zijl" worden gehouden, nog een num mer schoonspringen voor dames is toege voegd. DUITSCHLAND. Hervormingsplannen De verkiezings propaganda Het arbeidscontract in het Roergebied. Het Rijkskabinet zal zidh heden bezig houden met de bespreking van verschil lende hervormingsplannen, welke dan zoo spoedig mogelijk na het samenkomen van den Rijksdag aan deze zullem worden voor gelegd. Het verst gevorderd zijn de her vorming van de Kieswet. De voorgenomen maatregelen laten de grondwettelijke be palingen van de kieswet onaangetast. Klaarblijkelijk wil het Rijkskabinet op deze wijze den dwang van een grondwet- wijzigende meerderheid welke in den Rijksdag, zooals de ervaring leert, niet is te verkrijgen, vermijden. De belangrijkste maatregel, welke door het Rijkskabinet wordt voorgesteld, is een verkleining der kieskringen. Thans bestaan er 35 kieskringen, waarvooT later 160 kies kringen in de plaats treden. Op deze wijze zal bereikt kunnen worden, dat hoogstens 3 of 4 afgevaardigden gekozen kunnen worden, waaruit een engere verbinding tussohen afgevaardigden en kiezerscorps tot stand zal komen. De voorbereidende maatregelen voor de finaneieele hervormingen zijn nog niet zoo ver gevorderd. Uit den aard der zaak is de verkiezings propaganda druk aan den gang. Deze blijft zich bij voortduring onderscheiden door de actie der nationaal-sooialisten. Als voor beeld daarvan nog het volgende: Te Wolfenbüttel bij Brünswijk hebben Zaterdagnacht 5 nationaal-socialisten. die dronken van een bvuiloft huiswaarts keer. den. een lid van de Rijksbanie<r bewuste loos geslagen. Het slachtoffer was eeD ar beider, die onlangs was gewond en zijn arm nog in een doek droeg. Een paar com munisten. die toevallig voorbij kwamen, werden achtervolgd dooT de nationaal-so cialisten, die daarbij revolverschoten op de communisten losten Twee dezer werden door kogelaan de beenen gewond Het gevolg van het incident was, dat geduren de den ganschen nacht en ook den daarop volgenden Zondag vechtpartijen tusschen nationaal-socialisten en communisten plaats vonden. De vijf nationaal-socialisten die d,e relletjes hadden uitgelokt, zijn in hechte nis genomen. Zij waren niet meer in 't bezit van wapens. Het contract voor den mijnbouw icn het Roergebied is opgezegd. 25 dezer zullen de onderhandelingen over een nieuw contract aanvangen. FRANKRIJK. Een grensincidentje - De «taking verloopt. De bladen berichten over een incident aan de FranschItaliaansohe grens. Acht personen, die op een uitstapje zondeT dit te weten de grens hadden overschreden, werden door een Italiaansche grenswacht beschoten en gearresteerd. Na een lang durig verhoor in het grenswachtbureau, werden zij, daar hun pappieren in orde bleken te zijn, wederom vrijgelaten. De staking in het Noorden blijft verloo- pen. Wederom zijn een 15000 arbeiders aan het werk gegaan ENGELAND. Uit de textielindustrie. De door het afbreken van de onderhan delingen tussohen de vertegenwoordigers van de werkgevers en de vakvereenigin- gen over de invoering van het 8-weefstoe- lenstelsel j.l. Vrijdag gewekte sensatie is al weer aan bet afnemen. De geheele strijd draait niet zoo zeer ora principieoile kwes ties. als wel om de vaststelling van nieuwe loontarieven. Beide partijen schijnen thans te hebben ingezien, dat het niet aangaat, in verband met de in de Engelsche bladen met steeds meer klem ndar voren gebrachte eischen ton aanzien, vain de rationalisee ring van het bedrijf in Lancashire de loon kwestie als een "principieel 'conflict te be schouwen, dat door staking of uitsluiting zou moeten woTden uitgevochten. De vertegenwoordigers van de werkge vers hebben daarom dan ook gisteren offi cieus verklaard, dat zij weliswaar waar schijnlijk zullen besluiten hun verschillende leden tot", invoering van het 8-weefstoelen- stelsel te machtigen, doch den werknemers een beslissingstermijn van één maand zul len toestaan. Het uitbreken van een open baar arbeidsconflict in Lancashire schijnt door deze toezegging voorloopig vermeden te zijn, tenzij de vakvereenigjngen bevel geven, 't werk in de Burnley -fabrieken neer te leggen. Dit is echter nauwelijk* aan te nemen, daar nok van de zijde der ar beiders de tendenz tot toegeven bestaat. RUSLAND. Opstand in de Cekraine? - Vriendschap met Lithanen. Volgens eenige Roemeensche bladen woedt, sinds drie dagen in de Sovjet-Oekrai- nc een boerenrevolutie, die door emigran ten uit Berlijn en Parijs, die de Oekraine en Wit-Rusland hebben bereisd, zon zijn georganiseerd. De onmiddellijke aanleiding tot het uitbreken van de opstandige bewe ging bestaat in de verontwaardiging der boeren tegen de graanrequisities, die den laatsten tijd bijzonder streng zijn uitge voerd. Men zal goed dóen, deze berichten met het bekende korreltje zout te nemen. Wel schijnt de stemming slecht, tot zelfs ra het leger toe Over de agrarische conferentie der Oost- Europeesche staten, die binnepkovt te, Warschau zal plaats hebben, schrijft het orgaan der Russische regeering o.a.dat de Poolsche regeering de uitnoodigingén voor deze conferentie inv de wereld gezoxi den heeft, nadat gebleken was, dat de vor ming van een Fransch-Poolsch blok onder de vlag van 't Pan-Europa-plan van Briand onmogelijk was. Men onderneemt thans een poging, zegt het blad. om het plan over een beperkter front, doch thans onmiddel lijk bij de Russische grens, te. verwezen lijken. Doch volgens het Russische blad is het te verwachten, dat ook dit plan op groote moeilijkheden zal 6tuiten. Dit bleek reeds uit de weigering der Lithauscke re geering om deel te nemen aan de confe rentie. Dc betrekkingen met Lithauen zijn trouwens voor de sovjets gunstig. Een uit drie vliegtuigen bestaand Lithausoh mili tair vliegtuiigeskader, dat te Kofno opge stegen was, is te Moskou aangekomen. De De Lithausche vliegers, die den afstand KofnoMoskou zonder tusschenlanding af gelegd hebben, beantwoordden het bezoek, dat de Sovjet-Russische luchtvloot verleden jaar aan Memel heeft gebracht. Zij werden bij aankomst hartelijk begroet. De pers beschouwt het bezoek der vliegers als een uiting van de tusschen Lithauen en de Sovjet-Unie bestaande vriendschap in de laatste tien jaren, die zich steeds verder ontwikkelt. TURKIJE. De strijd tegen de Koerden. De Turksche pers brengt onthullingen over de agitatie der Koerdenleiders in Syrië. Volgens deze onthullingen zouden dc Franschen een groot aantal der tegen Tur kije ageerende Koerdenleiders aangesteld hebben tot grensinspecteurs, waarmede zij hun de agitatie vergemakkelijken. Ook zouden Fransche officieren in civiel ieel- genomen hebbeD aan de beraadslagingen der Koerden over dén inval in Turkije. Het b bekend, dat verleden jaar bij een inval der Koerden Fransche officieren in handen der Turken gevallen zijn. Zij droegen Koer dische kleeding over hun Fransche uni formen. DE VERKIEZINGEN VOOR DEN RAAD VAN DEN VOLKENBOND GENEVE. 19 Aug. (V.D.) Bij de komen de Volkenbonds-assemblée zullen drie ze tels in den Raad van den Volkenbond op nieuw bezet moeten worden, n.L die van Cuba, Finland en Canada. Volgens de tra ditie, waartegen in sommige Vodkenbonds- kringen nog al wat verzet begint op te srteken, maar die niettemin nog bestaat, zal in de plaats Van Cuba- een andere Zuid- Amerikaansdhe staat gekozen wofrden, waarschijnlijk Guatemala, dat thans aan de beurt is, en in plaats van Finland een andere Noordelijke staat, waarvoor waar schijnlijk Noorwegen in den Raad zitting zal nemen. Men venvacht echter een scher pen strijd om den zetel van Canada. Men verwacht, dat Engeland alles er o(p zal zet ten, om den zetel, die d)rie jaar geleden door de verkiezing van Canada voor het Britsdhe Rijk veroverd werd, voor het Bri tish Empire te behouden. In Volkenbonds- kringe.n iqecnt men in de reis van den Z. A frik aan scheen minister-president Hertzog, iiie de leider zal zijn Van de delegatie der Britst-he Dominions een teek en te moeten zien, dat Zuid-Afrika- gecandideerd zaJl wor den als opvolger van Canada. Men ver wacht voorts, dat Frankrijk zich tegen deze candidatuur zal verzetten, zulks in verband met het uit den Raad treden van België, dat niet herkozen werd. Bovendien zal China voor den open zetel in aanmer king wenschen te komen, zoodat men cen- fcllen strijd om den derden lossen Raads- zetel verwacht. Omtrent de keuze van een voorzitter zal de Assemble het wel mak kelijk eens worden. Als de candidaat, die de meeste kans maakt, wordt genoemd de Finsche minister van Buitenlandsche Zaken Procope, die zich in de drie jalren, dat hij zijn land in den Volkenbondsraad verte genwoordigt. vele vrienden in Volken bondskringen heeft verworven. VERKIEZINGSPROGRAM DER CONSERVATIEVE VOLKSPARTIT. BERLIJN, 19 Aug. (Wolff). De conser vatieve Volkspartij (Westarp-Treviranus) publiceert een verkiezingsmanifest, waarin zij de vrijheid zioh te verdedigen als voor waarde der staatssouvereiniteit opeischt. Aangedrongen wordt op herziening dei- oorlogslasten en dei- grenzen in het Oos ten, op ontwapening der overwinnaars in den oorlog met het oog op het herstel der gelijkheid van bewapening en bevrijding van elke moreele smet. De rijksmacht moet worden gesterkt, waarbij rekening moet worden gehouden met het eigen leven der Duitsche stammen. Geëischt wordt ver- den- hulp aan den landbouw en aan het Oosten, bescherming van heit zelfstandige bedrijf. Aan het slot wordt gezegd: „Wij weigeren een worstelend volk en een zoe kende jeugd*6teenen vootr brood te geven? REDE VAN HITLER. KEULEN, 19 Aug. (Wolff). Gisteren heeft de nationaal-socialistische leider Hit- Ier een rede gehouden waarin hij onder andere zeide, dat zijn beweging nationaal en pacifistisch was tot in de uiterste conse quentie. Hij noodigde het publiok uit den strijd na de verkiezingen met alle wette lijke middelen te voeren. Na afloop der vergadering ontstond op straat eenig tu mult, doch de politie dreef de menigte uiteen. HET GEVAL CUVELIER. BERLIJN, 19 Aug. (Wolff). Naar de Neurenbergsche politie, volgens de „Boer- sencourier" mededeelt, komt de Fransche zwemmer Guvelier (bekend uit het procëS te Zeits, waar hij wegens het steken met een mes tot gevangenisstraf werd veroor deeld), niet naar Neurenberg, zooals hij aanvankelijk voornemens was. DE POLITIEKE KLOP PARTIJEN. BERLIJN, 19 Augustus (V.-D.) In een lokaal aan de Reichenbergerstrasse ont stond gisteravond een vechtpartij tusschen nationaal-socialisten en communisten, waarbij vele personen werden gewond. De politie greep in en arresteerde het mee- rendeel der aanwezigen. In totaal werden andere politieke vechtpartijen meegere kend 144 personen, meest nationaal- socialisten, gearresteerd, die echter bijna allen spoedig vrij werden gelaten. ARBEIDSMOEILIJKHEDEN TE HAVRE. PARIJS, 19 Aug. (Ned. Tel. Ag.). Uit Le Havre wordt gemeld, dat in de haven talrgke onregelmatigheden hebben voorge daan. De havenarbeiders hebben het arbei derscontract verbroken. Het lossen der schepen ligt geheel stil. De Werkgeversbond heeft den dokwerkers ter kennis gebracht, dat indien niet morgen op alle schepen, zonder uitzondering, het werk op normale wtfze wordt hervat, alle werkzaamheden in de haven van 21 dezer af door de werkgevers zullen worden stop gezet. OPSTAND IN PERZIE. PARIJS, 19 Aug. (Ned. Tel. Ag.). De „Matin'' meldt dat volgens de berichten uit Therean, te Sjiras een opstand is uitge broken. Verscheidene officieren en 120 man regeeringstroepen zouden bjj gevechten met opstandelingen zjjn gedood. TURKIJE EN PERZIë. KONSTANTINOPEL, 18 Aug. (Ned. b; Ag.) De nieuwe Turksche gezant f? heran, Khoara Bey, heeft hedenavond i-, gora verlaten om zich op zijn poet TeheTan te begeven. LUCHTDIENST ENGELAND-. CANADA—AMERIKA. LONDEN, 19 Aug. (Ned. Tel. A%.) bladen publiceeren een dooor het Minister!» van Luchtvaart uitgegeven Blauwhof waarin o.a. gezegd wordt, dat zoodra n met. de beide Britscbe luchtschepen 100" dh ,.R. 101" voldoende ervaring-n heeft opgedaan, het plan bestaat een regelden 1 lichtdienst, tusschen Cardingto; en resp. Montreal em New-York te orp UIT BRITSCH-INDIE. LONDEN, 19 Juli. (V..). Van officia zijde wordt uit Linla medegedeeld, dak he aantal Afridi's in de omgeving Peshawar steeds kleiner wordt en dat optreden der Britsche troepen speciaal vai de Britsche luchtstrijdkrachten, die met hs bombardementen een belangrijk aandeel den strijd hebben gehad de bevolking zeerste heeft gerust gesteld. De verde- gings-organisatie aan de N.W. grens, wai groote troepenmachten geconcentreerd mot; ten worden, zoodat sommige deelen van land van garnizoenen voor een groot was ontbloot, heeft geen bijzondere volgen in deze deelen van Indië gehad. Peshawar wordt gemeld, dat eenige öa_ geleden uit het gebergte een troep Bara'» leden van de Koekikelenstam kwam opdri ken, waarmee Britsche troepen dicht bij Khyber-pas een kleine schermutseling hal den. Nadat een Britseh vliegtuig even ach- <vas opgetreden trokken de Bara's zie echter terug. LONDEN, 19 Aug. (Ned. Tel. Ag.), de onderhandelingen met de leiders gematigde Indiërs zjjn afgeloopen h Gandhi een schrijven gericht aan den onde: koning, gelijk gemeld. Gandhi verlangt dat de onderkoning de Britsche regeering zich zullen verplicht? de werkelijke onafhankelijkheid van M op de a.s. ronde-tafel-conferentie ter te brengen. Wanneer Engeland deze politiek officie tot de zijne maakt en zijn belofte bekrachtig door het verleenen van algemeene ammerj aan politieke gevangenen, dan is Gaol bereid de thans gevoerde actie te staka In verband hiermede merkt de DaS Telegraph op, dat de onderhandelingen volkomen nutteloos zijn geweest en dal regeering dus niets anders overblijft li ook in de toekomst haar plicht te LONDEN, 19 Aug. (V.D.). Uit Cab wordt gemeld, dat gisteren de national Subbaschanbra Dose, die wegens zjjn dei neming aan de burgelijke ongehoorzaa heidscampagne zich momenteel in de gera genis jjevindt is gekozen tot wethouder t Calcutta. De verkiezing zou plaats viel tegelijk met de burgemeesters-verkiezing* 7 Augustus j.L; toen de menigte echter' raadszaal binnendrong om te verhinder4 dat een plaatsvervanger zou worden kozen van den burgemeester, die zich ev eens wegens nationalistische actie in i gevangenis bevond. COMPLOT TEGEN DEN GOUVERNEUR VAN FLORIDA JACKSONVILLE, 19 Aug. (V.D.) Ünd< de sensationeel© beschuldiging betrokke te zijn bij een complot tegen het lew van den goureneur van den staat Florid Carlton, zijn hier drie vooraanstaande p sonen gearresteerd. Op last van den s riff Cahoö werden de uitgever Free Eberhardt, verder Fa-ank Halls en Hem Halsema gearresteerd. De sheriff verklü de, dat hij in staat is de bewijzen van samenzwering tegen het leven van dn gouverneur ovett- te leggen. De gouverne heeft zich door zijn energiek optrede tegen de speelhuizen in Florida vijanden op den hals gehaald. DE TREINBOTSING IN LOTHARINGEN. PARIJS, 19 Aug. (Ned. Tel. Ag.) Bij treinbotsing in bet station Kreuzmald, Lotharingen, waarbij gelijk reeds gemfe vier personen om het leven kwamen den, volgens de laatste berichten 35 per* nen gewond, waarvan er 15 in zorgelijke toestand verkeeTen. Van zes der gewonde moesten de beenen worden geamputeerd De uit Saarlouis komende personentrfi die in het station Kreusv-ald op een g derentrein liep, was bezit met mijn*®* kers. De machinisten van beide nen konden het ongeluk niet voorkom^ daar hun locomotieven zich aan het eind van den trein bevonden. Het traject vrijgemaakt voor den trein uit Saarlom ERNSTIG MOTORONGELUK BERLIJN, 19 Augustus (V.-D.) - Of straatweg nabij Bad Freiwalde reed motorrijder, die bij een bocht zijn vaart»™ 100 K.M. niet voldoende minderde, groepje menschen in. Een herbergier zoo zwaar gewond, dat hij bijna on"1" lijk overleed, terwijl de motorrijder werd weggeslingerd en met een schedelbreuk dood werd opgenomen duorijder en een vrouw werden wond en moesten in een ziekenhuis opgenomen. j

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 2