MAANDAG 18 AUGUSTUS 1930 No. 21601 ntffimer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. STADSNIEUWS. ONZE VACANTIEPHOTO'S. BINNENLAND. Het voornaamste Nieuws van heden. 71<te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per refei toot adrertentiên uit Leiden en plaatsen waar agentschappen ran ons Blad gevestigd rijn. Voor alle andere advertentién 35 Cts. per regeL Kleine Adrertentiên uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor evenfueele opzending van brieven 10 Cis. porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden ƒ2.35, per week 70.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd xijn, per week „013 Franco per post f. 2.35 portokosten. kinderkoor ex-animo. Zaterdagmiddag heeft in „Oud-Hortus- icht" het kinderkoor zijn jaarlijksche feest- gehouden. Voorafgegaan door het uziekkorps P.C.L. werd heen en terug ge- andeld van het oefenlokaal Patrimonium den speeltuin. Begunstigd door goed r werden verschillende kinderspelen uit- voerd; terwijl ter verfrissching versnape- ngen werden rondgediend. feestavond „leidsche dilletantenclub. In het concertgebouw „Concordia" gaf vengenoemde vereeniging Zaterdagavond groote zomer-uitvoering met bal, waar door haar met voldoening kan terug den gezien. Nadat „The Populair Jazz" eenige bekende nummers het begin had ngekondigd, trad te ruim half negen de wrzitter naar voren om allen en in 't bij- nder de afgevaardigden der zustervereeni- ngen hartelijk welkom te heeten. Tevens »pte hij, dat de tooneelstukjes, die gegeven uden worden, in den smaak van de aan- •zigen zouden vallen, daar aan regie en nkleeding de meeste zorg was besteed. Hierna werd begonnen met de afwerking het goed samengestelde programma, lereerst werd opgevoerd het huiselijke spel één bedrijf „Liefde", van Rentmeester, applaus beduidde ten volle de instem ing van het aandachtige publiek, dat zich bij deze één-acter had welen te luseeren. De militaire kluchten „Ziek Gemeld" tweede stukje is een volslagen suc- geworden. Door het spel der vertolkers ihte de zaal bijna aanhoudend, terwijl het applaus schier geen einde scheen komen. „De bestelde schoonzoon" is oals de titel het reeds doet vermoeden eneens een klucht. Ook hier werden de rschillende rollen goed vertolkt, waardoor stukje eveneens veel succes oogstte. Op de muziek van „The Populair Jazz" r leiding van den heer Abdr. N. van ijk werd nog diep in den nacht gedanst larna allen welvoldaan huiswaarts keer- reddingsbrigade. Zaterdagmiddag werden in de Leidsche *eminrichting nabij den Hooge-Rijndijk tamens gehouden voor het diploma A van en Nederl. Bond tot het Redden van Dren- 'hngen. Er waren 7 Candida ten. Do uitslag was. dat voor het technisch- en riisch gedeelte slaagden de heeren: H. pestroo en H. C. Kosto en voor het tech- Kh gedeelte de heeren W. N. Broekhui- M. Duindam, J. H. de Heiden, A. aayenbrink en K. Stikkelorum. Deze zul- in dp gelegenheid gesteld worden her- aroen voor het medisch gedeeute te doen. Behoudens goedkeuring van de betrokken jwiteiten zullen op Zaterdag 6 September roerom demonstraties gehouden worden .het Rijn- en Schiekanaal bij de Wilhel- nabrug, Hooge Rijndijk. autotocht personeel „de blauwe klok" Tot slot van het 125-jarig jubileum van de firma Jan Zuurdeeg en Zoon verschenen Zaterdagmorgen vroeg vijf autocars van de ,^mova" voor de ..Blauwe Klok" om daarin het personeel met hunne vrouwen op te nemen, en den weg naar de Pyramide van Austerlitz in te slaan. Aan het woonhuis van de familie Zuur deeg werd even stil gehouden ten einde me vrouw bloemen aan te bieden en de geheelo familie gelegenheid te geven zich aan te sluiten Hoewel de tocht onder regen begonnen was. werd het spoedig droog, hetgeen den verderen dag gelukkig ook het geval bleef. Bij de Pyramide aangekomen werd deze eerst bezichtigd, om daarna in het Restau rant den inwendigen mensch te versterken. Daarna werd de tocht voortgezet door het Gooi naar Amsterdam, waar de rest van den middag weTd doorgebracht in „Artis". Vervolgens werden eenige versnaperingen gebruikt, waarop een feestmaaltijd in het Hotel „Centraal" van de A.M.V..T. over het Leidsche boschje volgde. Tegen elven werd de terugtocht aanvaard en even twaalf uur reden de wagens de Leidsche straten binnen naar de „Blauwe KTlok", waar met een „Lang zullen ze leven" afscheid werd genomen. Dat het personeel dezen dag naar waarde wist te schatten, bewees de vroolijke stemming, welke den geheelen dag heerschle en welke geen enkeie maal onderbroken werd. ernstige valpartij. Gistermiddag tegen oenen is een groep wielrenners, die deelnamen aan een wed strijd om het kampioenschap van Zuid-Hol land (zie ook onder „Sport") in de Plan tage in botsing gekomen met den wielrij der v. d. W., die uit de tegenovergestelde richting kwam en volgens de wielrijders plotseling van richting veranderde. Er ont stond een geweldige valpartij, waarbij tal van personen gewond en rijwielen bescha digd werden. De heer van der W. bekwam kneuzingen aan enkele ribben en werd evenals een der wielrenners naar het Acade misch Ziekenhuis overgebracht. Do deelne mers. die door hun verwondingen of de be schadiging hunner karretjes den strijd moes ten opgeven, werden met een volgauto naar Den Haag en Rotterdam teruggebracht. leidsche geitenfokvereeniging Zaterdag hield de Leidsche Geitenfokver- ecniging haar jaarlijksche stamboekkeuring. De aanvoer was niet zoo groot als andere jaren; het weer werkte hiertoe trouwens niet mede. De keurmeesters waren vol lof over het exterieur der dieren. Catharina S 4035, eigenaar de heer J. Slootweg te Oegstgeest, behaalde den eersten prijs, zilveren wisselbeker aangeboden door den heer W. K., benevens de medaille van den provincialen bond. Pauline S. 483S verwierf een geldprgs. Eigenaar eveneens de heer J. Slootweg. De heer Wervelman verwierf een geldprys. Het lam 96a eigen. Wervelman verwierf de ver- eenigingsmedaille. Het lam van den heer v. d. Broek no. 96 en van den heer v. Loef no. 95 werden in het register ingeschreven. Tevens zq nog vermeld, dat de heer L. v. d. Berg met zijn éénjarige melkgeit een medaille verwierf. Alles bijeen genomen, waren de keur (Voor iedere geplaatste photo wordt f. 2.50 vergoed). OP E1N OM EEN HEK.... Ingezonden, door F. Bredewold te Leiden. meesters van oordeel, dat het exterieur der dieren veel verbeterd is, en dat de eigenaars meer en meer zorg aan hun dieren besteden. Een woord van hulde voor de uitnemende verzorging, die aan den bok wordt en is besteed, is hier wel op zijn plaats. De Rïjksveeted conpulent uitte waardeering dan ook in gloedvolle bewoordingen. Rest ons nog aan de keurmeesters onze dank te betuigen voor het volvoeren van hun moeilijke taak, die zij ernstig hebben opgevat! Ds W. C. Lamain, alhier, heeft be dankt voor het beroep der Geref. Gem. te Westzaan. Wij verwijzen naar een advertentie in dit Blad betreffende de inschrijving van leerlingen voor de school der Eerste Leidsche Schoolvereeniging. Noordeinde 1. Zaterdagavond is een paard, dat voor een draaiorgel was gespannen, met zijn kop door de ruit van de deur van het sigaren magazijn van den heer S.. lïoogewoerd hoek Watersteeg geloopen. De schade wordt door verzekering gedekt. Gisteravond Ie ongeveer 7 uur is do Duitsche motorrijder W. H. met zijn motor rijwiel op den hoek van Breestraat en Noordeinde legen een met 'n paard bespan nen vierwieligen wagen, besluurd door K. v. d. B. opgereden. TL kwam te vallen, liep een vrij ernstige hoofdwonde op en werd ten huize van den apotheker P. verbonden door dr. Rnssers. Daarna werd hij naar het Academisch Zie kenhuis overgebracht. Tn de Stedelijke Werkinrichting waren opgenomen. Datum. Vólw. peTs. Kinderen. Totaal Maandag 11 Aug 28 28 Dinsdag 12 Aug. 30 30 Woensdag 13 Aug. 29 29 Donderdag 14 Aug. 29 29 Vrijdag 15 Aug. 30 30 Zaterdag 16 Aug. 29—29 de stritd in den aether. Een verbod voor de V.A.R.A. Zaterdagavond zou de heer G J. Zwet- broek. de omroeper van de V.A.R.A voor den zender te Hilversum zijn lezingen over „De geschiedenis van den Nederlandschen Omroep" voortzetten. Het was reeds het ze vende vervolg. Doch dit is niet doorgegaan. Er was namelijk ingekomen een brief van de Radio-Controle-Commissie, waarin deze berichtte, de verdere uitzending van de lezingen niet te kunnen toestaan, zulks met het oog op het polemisch karakter er van. De Commissie zou zich. ging de uit zending dóór, verplicht achten, om ook een bestrijding van de lezingen van den heer Zwetbroek van de zijde van andere omroe pen Ie moeien toestaan Dezen strijd nu achtte zij ongewenscht en vandaar het ver bod. Onmiddellijk na ontvangst van deze mededeeling was het V.A.R.A.-bestuur bij eengekomen. Het was van oordeel, dat de Radio-Controlc-Commissjp tot het uitvaar digen van dit verbod niet het recht had, omdat het niet steunde op de reglemen taire bepalingen, die alleen ^en verbod toe staan. wanneer de veiligheid van den Slaat, de openbare orde of de goede zerlen gevaar loopen, wat hier geenszins het geval was. Het bestuur wilde dan ook onmiddellijk bij den minister van Waterstaat in beroep gaan, maar dit bleek onmogelijk, omdat de minister met vacantie is. Liet het bestuur nu de uitzending toch doorgaan, dan stelde het zich bloot aan een strafmaatregel, in casu zelfs aan een algeheel verbod van uil zending gedurende eenigen lijd. Dit risico wilde het V.A.R.A.-bestuur niet loopen en daarom had het besloten, de lezingen van den heer Zweibroek niet Ie laten doorgaan, doch het zou dadelijk na de terugkomst van minister Reymer bij dezen in beroep gaan. opening vliegveld te oostvoorne. Zaterdagmiddag te 3 uur had te Oost- voorne de officieel© opening plaats van het vliegveld, gelegen aan den voet der duinen. Er was veel belangstelling. De gemeente besturen van de omliggende gemeenten waren vertegenwoordigd. Ds heer van Hoei- Smith te Oostvoome hield een korte inlei ding en de heer Kolf. voorzitter van de Retterdamsche Aero-club heeft met een toe passelijk woord geopend. Een viertal Pander vliegtuigen van leden van de Rotterdamsche Aeroclub streken in weerwil van het slechte weer op het veld neer. de scheveningsche uitkijktoren. Vernieuwing noodzakelijk. Do in 187-t gebonwde houten uitkijktoren in de Scheveningsche boschjes is zoo bouw vallig geworden, dat hij voor bezoekers ge vaar oplevert. De toren is dan ook ajjge sloten. Het hout is zoover vergaan, dat herstel niet meer mogelijk is. Daarom stellen B. en W. van Den Haag voor een nieuwen toren van achtkanten vorm te bouwen. Een nieuwigheid van dezen toren zal zijn, dat beneden een gelegenheid zal worden gemaakt, waar eetwaren en alcoholvrije dran ken kunnen worden verkocht. De kosten van den vernieuwing worden geraamd op f 5025. adres der ned. chr. onderoffieren vereen. Ut hoofdbestuur van de Ned. Chr. Onder Het hoofdbestuur van de Ned. Chr. Ond. H van een voorstel inzake de regeling van de dienst- en rusttijden, den minister van de fensie door den voorzitter van do commis sie voor georganiseerd overleg der land macht B, onderofficieren, aangeboden, in een adres aan den minister verzocht, te be palen: le. dat de duur der wachtdiensten worde beperkt tot 12 uur en de afkomende wacht ten minste 8 achtereenvolgende uren worde vrijgesteld van andere diensten en voor de dag- en nachtwacht en wachten op Zon en feestdagen afzonderlijke roosters worden gehouden; 2e dat in art. 48 R. I, D. Inf. en overeen komstige artikelen in de reglementen Inw. Dienst der andere wapens de woorden „de week" Worden vervangen door „den dag", met aanbrenging van de daaruit voort vloeiende wijzigingen, rlat gedurende de diensten de sergeanten van de week (dag) worden vrijgesteld van 't deelnemen aan de oefeningen, en dat gele genheid zal worden gegeven, de maaltijden in de woning te nuttigen; 3e. dat bij de bereden wapens gedurende den nacht per wapen en per garnizoen ten hoogste een gehuwde wachtmeester van den dag (de week) in de kazerne behoeft te blijven; 4e. dat onverminderd het gestelde in art. 85 R. I. D. Inf. in normale tijden aan het beroepspersoneel een wekelijksche rustdag worde gegeven, welke, voor zoover op een Zondag dienst moet worden verricht, worde gegeven op een der volgende dagen der week jeugdige personen bij het post- en telegraafbedritf Door mejuffrouw Groeneweg zijn aan de Ministers van Waterstaat en van Arbeid, Handel en Nijverheid de volgende vragen gesteld: 1. Is het waar, dat jeugdige personen van 15 en 16 jaar in dienst bij post- en tele- graafbedrijf worden beëedigd; dat zij belast worden met het uitbetalen ten huize van den geadresseerde, van ex presse-postwissels tot een bedrag van vijftig gulden en met het bezorgen van expresse- aangeteekende stukken, waatbij zij de iden titeit van den ontvanger moeten vaststellen; dat zij zeer ongeregelde werktijden heb ben met vroege diensten, aanvangende om 6 30 uur, en late diensten, eindigende na middernacht; Dat deze kinderen zelfs nachtdienst heb ben van 23 00 uur tot 6.30 uur, en ritten maken op rijwielen met olielantaarns, die op donkere wegen onvoldoende verlichting geven 2. Indien bovenstaande vraag geheel of voor een gedeelte bevestigend moet worden beantwoord, willen de Ministers dan zoo spoedig mogelijk maatregelen treffen om een einde te maken aan dezen ongewenschten toestand? o de duitsch-finsche boterbesprekingen. De Duitsche gedelegeerde voor de nieuwe onderhandelingen met Finland, ministerial- direktor Ritter van het departement van Buitenlandsche Zaken, is Zaterdagmiddag naar Helsingfors vertrokken. De besprekin gen met de Finsche regeering zullen naar alle waarschijnlijkheid heden beginnen en zooveel mogelijk bespoedigd worden. nijmegen 700 taar stad. Nijmegen staat aan den vooravond der feestelijke herdenking van het feit, dat deze plaats vóór 700 jaar de stadsrechten werden verleend. Als een inleiding tot de feestelijkheden kan do opening, die Zaterdagmiddag plaats had. worden opgevat eener kunst-tentoon stelling in het gebouw van de R.K. Meisje3 H. B. S. aan den Bjjleveldsingel. binnenland. Het Koninklijk Bezoek aan Zeauwsch- Vlaanderen; een zegetocht (le Blad.) Motie der RJL Onderwijzers. (Kerk en School, 2e Blad.) Een rede der V.A.R.A. verboden. (Binnen land, le Blad) Vecht, Eem en andere wateren veroor zaken overstroomingen. (Gemengd, 2e Blad)' Het ontslag van den onderwijzer Schnrer te de Lemmer wegens propaganda voor den vrede gehandhaafd. (Laatste Berichten, le Blad.) buitenland. Een memorandum tegen Briand's plan? (Buitenland, le Blad.) Besprekingen inzake de Engelsche werk* loosheidsuitkeeringen. (Buitenland, le BI.)] Het Engelsche stoomschip Tahiti is ver gaan. (Buitenl. Gem., 2e Blad en Tel., le Blad.) luchtpostverbinding europa-zuid-amerika. De K. L. M. Ie 's-Gravenhage verzoekt om de aandacht le vestigen op den reeds 2 1/2 jaren bestaanden luchtpostdienst Europa Zuid-Amerika, geëxploiteerd door de Cie. Générale Aéropostale. Bij gebruikmaking van dezen luchtdienst wordt een aanmer kelijke tijdsbesparing verkregen; een brief welke des Vrijdagsavonds Nederland ver* laat, bereikt reeds na 8 dagen de Zuid- Amerikaansche centra, terwijl de afstand over zee van b.v. Nederland naar Buenos Aires, 23 dagen is. Het extra luchtrecht, te voldoen in ge wone postzegels, bedraagt f. 0.80 per 5 gram. Teneinde het gewicht van brieven zoo gering mogelijk te houden, heeft de K.L.M. speciaal luchtposlschrijf- en machinepapier gesteld, waarvan monsters op aanvrage gratis ver-, krijgbaar zijn^ het 750-tarig bestaan van hulst. De gisteren voortgezette feestelijkheden ter gelegenheid van het 750-jarig bestaan van de stadsrechten van Hulst stonden in het teeken van het openluchtspel. Nadat om 4 uur de Koninklijke Harmonie „De Kunstvrienden" te St. Nicolaas op de markt een muziekuitvoering had gegeven, maakten in den vroegen avond honderden zich op om zich naar het attractieterrein te begeven teneinde de opvoering bij te wonen van het historisch Openluchtspel „Ter Kruisvaart", van L. Lockef eer, een gelegenheidsspel, dat speelt in den tijd, waarin Hulst zrjn stadsrechten ontving. Het spel, dat onder leiding stond van den be kwamen Vlaamse hen regisseur Renaat Ver- heyen, leider van het Nieuw Vlaamsch Volks- tooneei en waaraan ongeveer 100 personen hun medewerking verleenden, is tot een uitbundig succes geworden. Meer dan 2000 personen woonden de opvoering b?j. In de beide afgeloopen dagen zijn de verschillende tentoonstellingen resp. door 1000 en 2000 personen bezocht. verspreide berichten. i Jhr. mr. W. V. R. K. Baud, generaa1- majoor-titulair, oud-commandant van de dienstdoende schutterij te den Haag, adju dant i. b. d. van de Koningin, heeft gisteren zijn negenligstcn verjaardag gevierd. De jarige ontving tallooze telegrafische en schriftelijk© gelukwenschen, waaronder een telegram van de Koningin, terwijl Prins Hendrik eveneens langs telegrafischen weg van zijn belangstelling deed blijken. Ten huize van den jubilaris werden verschei dene bloemstukken en andere blijken van sympathie onlvangen. In den namiddag werd een receptie gehou den. welke druk werd bezocht -Bij de Tweed© Kamer is ingediend een onleigeningsontwerp !en behoeve van de verbetering en den aanleg van een ge deelte van den weg van de Meern naar Oudewafer in d-^ gemeenten Linschoten, Montfoort en Willeskop. De nieuwe sluis te Vlissingen zal op Donderdag 4 September officieel worden ge opend door den minister van waterstaat, mr. P. Reijmer,

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 1