n«te Jaargang VRIJDAG 15 AUGUSTUS 1930 No. 21599 STADSNIEUWS. BINNENLAND. ONZE VACANTIEPHOTO'S. Het voornaamste Nieuws van heden. EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cis. per regel voor advertentiën uit LeideD en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd rijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiên uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 60 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueels opzending van brieven 10 Cis. porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:] Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per poet f. 2.35 -p portokosten. pt nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. |ET PENSIOENFONDS DER NOORD-ZUID-HOLL. TRAM-MIJ. de directie der Noord-Zuid-Holl. Tram- I-Mij. heeft een ontwerp van het her- reglement Pensioenfonds met een xicht van de belangrijke wijzigingen lit fonds aan de verschillende vakver- gingen toegezonden. De directie merkt er op, dat, indien het rapport van den wiskundigen raadsman van de Maat- ppij niet met de verwachtingen over- lemt en te belangrijke lastenbezwa- en daaruit zouden voortvloeien, eerst de vakvereenigingen overleg zal wor- gepleegd, omtrent andere beperkingen it fonds. directie koestert echter de hoop, dat 'et noodzakelijk zal blijken. Zij stelt voor het ontwerp in een in de maand l~mb<?r of October a.s. te beleggen ren tie met de vertegenwoordigers cfer ganisaties nader te bespreken. LEIDSCH A.V.R.O. LUISTERVINKEN-COMITE Op de Woensdag gehouden vergadering van bovengenoemd comité is besloten een tocht per as (rijwielen, auto's etc.) door Leiden te houden op 30 Augustus a.s. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Opheffing. Fl. Bamhoorn, Ten Britlenslraal 31a, Kat wijk a. Zee. Broodbakkerij met winkel. CONTRACT- DERHANDELINGEN IN DE BAKKERSBEDRIJVEN r de hoofd- en afdeelingsbestu/ren van Jgemeene, de öhr. en de R..-K. bonden (Arbeiders in bet Bakkersbedrijf, was avond een vergadering uitgeschreven het personeel van de Biscuitfabriek rix". deze Vergadering werd verslag uitgo ot van de onderhandelingen met de ,'ie van deze fabriek, over de afslui- van een arbeidsovereenkomst, dedeeling werd gedaan dat de directie de Biscuitfabriek „Nutrix" niet be was tot het afsluiten van een over- mst aan haar inrichting over te gaan, een enkele toezegging kon doen de n te verhoogen. 1 vergadering droeg de hoofdbesturen opnieuw tot de directie te wenden, de de loonen te verhoogen. NEDERL. GEDELEGEERDEN CONGRES TE PRAAG. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot ver tegenwoordigers van de Nederlandsche Re geering bij het in 1930 te Praag te houden 10e Internationale Pénitentiaire Congres de heeren: Mr. J. P. de Meyere. directeur-gene raal van het Gevangenis-, Rijkstucht- en Opvoedingswezen, Mr. J. H. R. van Schaik, voorzitter van het Centraal College voor de Reclasseering, prof. rar. J. Simon van der Aa vertegenwoordiger der Nederlandsche Regee ring m de Commission Internationale Penale et Pénitentiaire en mr. H. J. Spit, Oost- Indisch hoofdambtenaar met verlof, laatste lijk directeur van Justitie in Nederl.-Oost- Indië. STAKING IN DEN HAAG. 70 chauffeurs leggen den arbeid neer. Bij de A.T.A.M. te Pen Haag is een sta king uit gebroken onder de taxi-chauffeurs, die ongeveer 70 chauffeurs omvat. Naar van de zijde der directie wordt meegedeeld is dit een wilde staking, welke is uitgebroken tengevolge van het ontslag van twee chauffeurs, die hun werk niet zouden verrichten volgens den voorgeschre ven „rijdienst", waarin o.a. bepaald is, dat meer „belaste" dan „leege" kilometers ge reden moet worden. De chauffeurs, die herhaaldelijk gewaarschuwd werden, zijn ontslagen, waarop een sympathiestaking spontaan uitbrak. De directie, die van de gebeurtenis kennis gegeven heeft aan het bestuur van den Centralen Transport-arbei dersbond, waarin de meeste chauffeurs ge organiseerd zijn, had nog geen bericht van deze organisatie ontvangen. (Voor iedere geplaatste photo wordt f. 2.50 vergoed). DE BOYCOTBEWEGING. ZE WILLEN NIET BIJTEN Ingezonden door T. Holtz te Leiden. Het Duitsche kabinet hef niet eens. Aan het „Hbld." wordt gemeld: In de gisteren gehouden zitting van het Rijkskabinet is nog geen beslissing geval len over het lot van het Duitsch-Finsch verdrag. Zal uitstel in dit geval afstel zijn, of beteekent dit uitstel van de beslissing slechts uitstel van executie? Afgaande op wat men in parlementaire kringen zegt, zal dit laatste inderdaad het waarschijnlijkste zijn. Men gelooft vrij algemeen, dat Schiele er in zal slagen, zijn zin door te zetten. Al zal het wel Maandag worden voor de teer ling wordt geworpen. Want de tegenstand in den boezem van het kabinet tegen de opzegging van het handelsverdrag is vrij sterk. In de eerste plaats koestert dr. Curlius, de rijksminister van Buitenlandsche Zaken, zeer ernstige bezwaren tegen een derge- lijken stap. die er zeker niet toe zal bij dragen om Duitschlands internationale po sitie te verbeteren. Voorts is dr. Stegerwald de rijksminister van Arbeid, tegen de op zegging, daar hij te recht vreest, dat deze opzegging zal leiden tot een bemoeilijking van den industrieelen export en daardoor de arbeidsmarkt nog meer zal ontwrichten dan thans reeds het geval is. Dr. Steger wald is echter op het oogenblik niet te Ber lijn en het is nog met zeker of hij voor de beslissende kabinetszitling terug zal zijn. Zijn partijgenoot dr. Wirth, de rijksminister van Binnenlandsche Zaken, is eveneens te gen de opzegging gekant en wendt al zijn invloed aan, dit te verhinderen. Ook de staatssecretaris, Trendelenburg, die ad interim het rijksministerie van staat huishouding leidt, weert zich met hand en tand tegen de plannen van Schiele. Hij is van meening, dat door de opzegging van het Finsche handelsverdrag, de geheele Duitsche handelspolitiek op losse schroeven zal komen te staan. Omtrent de opvatting van de rijkskan selier dr. Bruenning tast men in het duister In parlementaire kringen gelooft men, dat de kanselier met het geval erg verlegen zit en het liefst de kool en de geit zou sparen. In de gehouden zitting schijnt men een compromisvoorstel te hebben gedaan, waarover nader van gedachten zal worden gewisseld Maar men vreest, dat het echec zal leiden. Daar de andere ministers be reid schijnen te zijn Schiele cn zijn land jonkers ter wille te zijn, heeft men inder daad het ergste te vreezen. Het ..Berliner Tageblatt" en dc „B. B. C." wijzen nog eens op de gevaren, die de op zegging meebrengt, terwijl ook de Verein. Deutscher Maschinen-Anstalten te elfder ure in een request aan den kanselier zijn waarschuwende slem doet hooren. Om het doel, van de belanghebbende agrariërs n.l. opheffing van alle vaste kaastarieven te bereiken, aldus heet het ongeveer in dit request konden ook dc belangrijke handels verdragen met Nederland. Frankrijk, Dene marken, Zwitserland en Italië worden op gezegd, omdat in al deze verdragen dc Duit sche kaastarieven eveneens zijn gefixeerd. De verdragen waarop de gunstige ontwikke ling van Duitschland's uitvoer in het bij zonder van den machine-export berust, zal men terwille van een verhooeing der kaas tarieven geheel willen prijsgeven. DE LOONEN der MIJNWERKERS De Ned. R. K. Mijnwerkersbond heeft een schrijven aan de Contract-commissie gezon den. waarin bevreemding wordt uitgespro ken, dat in de jongste vergadering inzake de loonen der mijnwerkers door den directeur een mededeeling is gedaan. De grootst mo gelijke willekeur kan door toepassing van deze mededeeling op de verschillende mij nen voorkomen, zonder dat de organisaties contractueel daartegen iets kunnen inbren gen. Ging het hoofdbestuur daarmede ac- coörd, dan zouden de directies zelfs volko men de vrije hand hebben om met een „ge leidelijke" toepassing de loonen der laagst betaalden in het mijnbedrijf te gaan verla gen en daarentegen weer die van de ver boven het contract uitgaande te verhoogen Het hoofdbestuur stelt daarom voor, zoo spoedig als maar ecnigszins mogelijk is de normale onderhandelingen in de vergade ring der Contact-commissie te herstellen en den toeslag van pl m. 5 pCt. gedurende Sep tember. October, November en December van dit jaar te handhaven. De Contact-com- missic kan dan begin December de situatie van het bedrijf goed onder de oogen zien. Mochten de winterbeslellingen dan nog geen oplossing hebben gebracht en de door de directie zoo gevreesde crisis zich op ern stige wijze in ons Nederlandsche mijnbedrijf doen gelden, dan zal het ook in het belang der mijnwerkers kunnen zijn, wanneer daarvoor een uniform loonreglement wordt getroffen. De andere bonden schreven in gelijken geest. DE ONGEREGELDHEDEN TE MAASTRICHT. Het officieele rapport. In zijn antwoord op de vragen, welke de heer Vliegen had gestéld naar aanleiding van de ongeregeldheden te Maastricht, heeft de minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw op 24 October 1929 toegezegd, dat een rapport omtrent het onderzoek naar het gebeurde ter inzage van de leden der Tweede Kamer ter griffie van de Kamer zou worden neergelegd. Aan die belofte is, naar men weet, voldaan. De heer W. Drop, lid van de Tweede Kamer, publiceert thans m „Het Volk" dat rtpport. Hij motiveert deze publicatie als volgt: „De redactie van onze arbeiderspers heeft aanstonds blijk gegeven van de op vatting. dat deze handelwijze der regeering het rechtsgevoel niet bevredigen kan. Zij heeft mij gevraagd, de stukken te lezen, ook met het oog op de vraag, of niet in breeder kring dan. die der Kamerleden van de zaak kennis moei worden genomen. „Een moeilijk geval. Het Reglement van Orde geeft mij geen antwoord op de vraag, of van ter inzage gelegde rapporten publieke lijk gebruik mag worden gemaakt. Maar ook al mochten er bezwaren zijn, dan zoo wil ik wel zeggen heeft de lezing der rapporten en bijlagen mij de overtuiging ge schonken, dat ver boven de bezwaren uit gaat het algemeen belang, dat door een nadere bespreking in de pers wordt gediend. En bovendien, nu de regeering maanden lang angstvallig niet meer los laat dan ze kwijt wil zijn, is spreken ook plicht, om het geen uit de rapporten nu blijkt. Al is aan den anderen kant bij bespreking van de zaak, zooals ze than9 staat, in de pers, het gevaar van onvolledigheid natuurlijk vrij groot. Maar ook dat en wat daaruit kan voortkomen, heeft de regeering, waar zij niet zelve de rapporten publiek gaf, aan zichzelf te wijten". De conclusies. De conclusies van het rapport formu leerde de advocaat-generaal, blijkens de publicatie van den heer Drop, als volgt: 1. De werkwilligen en hun gezinnen heb ben bloot gestaan aan ernstige molestaties, waarbij niet alleen de stakers de schuldigen waren, doch ook hun aanhang, bestaande in hoofdzaak uit het kwaadwillend deel der Maastrichtsche bevolking. Op haar rust in hoofdzaak de verantwoordelijkheid voor alles wat gedurende de maanden Juli, Augustus, September en October 1929 in Maastricht is voorgevallen. 2. Dat 't politiecorps, waarmede ik 't oog heb op het lager politie-personeel en hun leiders, de adjunct-inspecteurs Seelen en Boersma, geen blaam treft, behalve voor wat hun optreden betreft nadat hun in den avond van 16 October 1929 de verwonding van hun collega Houben was bekend gewor den, waaronder mee te rekenen is het ge val van mishandeling van J. Keulen, waarin de korporaal der militaire politie.... een groot aandeel had. 3. Dat hetgeen de redactie van „Het Haagsche Volk" ab alarmeerende berich ten de wereld inzond, aan haar blijkt te zijn verstrekt door verschillende personen, die deze berichten wederom van derden hadden. 4. Dat op den avond van 16 October 1929 het eerste schot niet is gelost door een bur ger, noch dat eenige ernstige aanwijzing be staat. dat dien avond door een burger is ge scholen. En dat de fatale schoten zijn gelost door de politie zelve en wel door de.der militaire politie...., terwijl hij tevens drie andere personen (Daer, II. Beckers en Seher- ders) heeft verwond en dat zeer waarschijn lijk de agent.. ..twee personen (Poolmans en Buncke) heeft verwond, alsmede dat een persoon (Willems) of door agent of den agent is verwond, alles door te schieten, (namen zijn weggelaten). 5. Dat, behalve aan het optreden van /bovengenoemd kwaadwillend deel der Maastrichtsche bevolking, aan het slechte beleid van den burgemeester en den com missaris van politie te Maastricht, te weten: het zich niet op de hoogte stellen en houden omtrent den toestand zooals deze zich in het verloop van 21 Juli tot 16 October 1929 heeft ontwikkeld en verergerd, en. voor zoo ver zij dit wel zouden hebben gedaan, het verzuimen van bel nemen van maatregelen, welke door genoemden toestand geboden waren, te wijten is geweest, dat de gebeur tenissen in Maastricht zich aldus hebben ontwikkeld en verergerd, dat hetgeen in den avond van 16 October 1929 is gebeurd, kon plaats hebben en zelfs moest plaats vinden, terwijl den commissaris van politie boven dien het verwijt treft, dat hij gedurende deze voor zijn politie-agenten zoo moeilijke tijden, deze zonder behoorlijke leiding heeft laten optreden en handelen, waarbij men de leiding van een zoo jeugdigen adjunct inspecteur van politie (Seelen, later Boersma) moeilijk al9 deugdelijke leiding kan beschouwen, met gevolg dat deze poli tie-agenten te recht de overtuiging kregen, aan hun lot te zijn overgelaten en op eigen verantwoording te moeten optreden, waarbij Jen. ©lotte deze agenten door den overmatig BINNENLAND. Het officieele rapport over de ongeregeld heden te Maastricht. (Binnenland le Blad)' De jaarvergadering van den Nederl. Bond. van Veehandelaren. (Land- en Tuin bouw, 2e Blad.) Onthnlling van het Jan de Bakker-raam in de Haagsche Groote Kerk. (3e Blad en Laatsche Berichten, le Blad.) BUITENLAND. Een Italiaansch memorandum over het secretariaat-generaal van den Volkenbond. (Buitenland, le Blad.) Ook de Perzen gaan tegen de Koerden optrekken. Tel., le Blad.) Een ernstig spoorwegongeval in Roemenië (Buitenl. Gem., 2e Blad.) zwaren dienst, hoewel meestal vrijwillig op zich genomen, om hun collega's bij te staan, zoo overspannen raakten, dat ernstige ge volgen niet konden uitblijven, des te eerder, waar de commissaris van politie had nage laten, zijn agenten voldoende bekend te maken met gebruik der vuurwapens, waar-< mede hij ze had uitgerust. 6. Dat ten aanzien van de arrestatie van den heer Pieters het volgende valt op te merken Dat de betrokken substituut-officier van Justitie mr. Kneepkens, door den commis saris van politie in den avond van 16 Octo ber 1929 een ontwerp proces-verbaal werd overgelegd, hetwelk hem recht gaf aan te nemen, dat bewezen zou kunnen worden, ook ondanks de ontkentenis van Pieters, dat deze zich had schuldig gemaakt aan opruiing, strafbaar gesteld bij art. 131 Wet boek van Strafrecht, in welk geval voorloo- pjge hechtenis kan worden toegepast. Dat, gezien den toestand in Maastricht, de ernst der opruiing en de vrees, dat Pie ters, van wien men wist, dat hij steeds te voren de bevolking had opgehitst, niet na laten zou daarmee voort te gaan, de aan houding van den heer Pieters niet alleen gerechtvaardigd, doch tevens noodzakelijk was. Dat weliswaar thans, na het gerechtelijk vooronderzoek gebleken is, dat bij vervol ging door gebrek aan bewijs geen veroordee ling zal kunnen volden, doch dat dit geen invloed heeft op de juistheid en wettigheid van de door den substituut-officier van jus titie op 16 October 1929 genomen beslissing, tot aanhouding van den heer Pieters. Dat ter zake hiervan derhalve geen nadere opmerking zou noodig zijn, ware het niet, dat het mij voorkomt, dat het van weinig tact en smaak van den commissaris van politie getuigt, dat hij den heer Pieters op den morgen van 17 October 1929, ongeveer negen uur, geboeid en omringd door een groote politiemacht van het hoofdbureau naar het palei9 van Justitie heeft doen ge leiden, terwijl de door hem aangevoerde gronden, welke hem daartoe brachten, niet steekhoudend zijn. daar hij immers hetgeen hij zegt te hebben villen voorkomen, juist daardoor heeft uitgelokt. DANSLEERAREN. Congres te Utrecht. Het Nederlandsche college van dansleera- ren hield op 12, 13 en 14 Augustus zjjn jaarlijkscb congres te Utrecht, in het in stituut van den heer A. W. van Eek. Bij het examen, dat aan het congres vooraf ging. slaagde de heer Mul uit Gouda. De examencommissie bestond uit de heeren Th. W. Bus. Groningen; A. W. van Eek, Utrecht en F. Lune, Den Haag. Als commissie van uitwerking van de fusieplannen werden benoemd de heeren A. W. van Eek en Th. W. Bus. Als afgevaardigde om de Staatscommissie in zake het dansvrajgstuk van voorlichting te dienen, werd a-ngewezen de heer Van Eek. Het bestuur is thans samengesteld uit de heeren A. W. van Eek, Utrecht, voorzitter; J. F. Lune. Den Haag, secretaris-penning meester en Th. W. Bus, Groningen, com missaris. Daarna werden door de buitenlandsche afgevaardigden gedurende drie dagen de nieuwe dansen gedemonstreerd en onder wezen.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 1