ASPIRIN AGENDA. RECHTZAKEN. KUNST EN LETTEREN. VISSCHERIJBERICHTEN. BUITENLAND. TELEGRAMMEN. Donderdag. Prinsenslr. 74: Evangelisatiesamenkomst te 8 uur nam. Dagelijks. ,,Casino-bioscoop" HoogewoerdVoorstel lingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot '4 uur kinder- en familie-matinee. „Luxor-theater", StationswegBioscoop- en Variëté-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 's Woendags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. „Trianon-Theater", BreestraatBioscoop- en Variëté-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 's Woendags en Zaterdags familiematinée. „City-theater" Haarlemmerstr.Bioscoop voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 's Woen dags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. Woensdag: Inst. v. Praeventieve Genees kunde: Consultatiebureau voor moeilijke kinderen. Halféén tot 3 uur n.m. Donderdag: Inst. v. Praeventieve Ge neeskunde: Consultatiebureau voor Alcoho listen. 8—10 n.m. 1 De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 11 tot en met Zondag 17 Aug. a.s. waargenomen door de apotheek: W PELLE, Kort Rapenburg 12, telefoon 594. ALG. NED. MOLENAARSBOND. Gisteren werd te Arnhem de jaarvergade ring gehouden van den Algemeenen Neder- landschen MolenaaTsbond onder voorzitter schap van den heer J. Dan Dzn. Op voor stel van de afdeeling Leiden werd aan den voorzitter, in verband met zijn vele werk zaamheden een toelage toegekend, welke voorloopig weid vastgesteld op f. 300 per jaar. De secretaris bracht rapport uit over de bemoeiingen van den bond inzake het verzekeringswezen. Besloten werd deze zaak met kracht te steunen in verband met het groote belang, dat voor de leden aan deze nieuwe afdeeling is verbonden. Ver der werd mededeeling gedaan over een con ferentie. welke het bestuur heeft gehad met den Minister van Landbouw inzake onge oorloofde propaganda van Rijksambtenaren voor de coöperatie .waarbij den Minister enkele feiten onder de oogen werden ge bracht in veiband waarmede een toezeg ging werd gedaan voor een ernstig onder zoek. In verband met een excursie, die vandaag zal worden gehouden naar Thomassens Mo- torenfabriek te De Steeg, werd door den directeur dier fabriek, prof. Klopper, een uit eenzetting gegeven omtrent de administra tieve en technische inrichting dcT fabriek. Na afloop van de vergadering had een geza menlijke maaltijd plaats, waarna een boot tocht naar de TVeslerbouwing weixl gemaakt. DE HOUDING VAN DEN ALG. NED. ZUIVELBOND. In Dnitschland met instemming begroet. De Duitsche bladen nemen met bevredi ging en ten deele zelfs met een onmis kenbaar gevoel van opluchting kennis van het besluit van den Alg. Ned. Zuivelbond. om de boycot van Duitsche goederen voor loopig te staken, aldus het „Hbld." Aan het commentaar van het „B. T." ontleenen wjj het volgende Nu ligt het vooral aan Duitschland om de moeilijkheden in het Duitsch-Nederlandsch handelsverdrag volkomen uit den weg te ruimen. Men mag verwachten dat de Duit sche tegenboycot van Nederlandsche goede ren. die in West-Duitschland op touw is gezet, onverwijld zal worden gestaakt.. Voor eerst is het natuurlek noodzakelijk, dat de Duitsche regeering zoo spoedig mogelijk klaren wijn schenkt omtrent haar verdere plannen ten aanzien van de boter- en kaas- tarieven. Een nauw met den Reichslandbund gelieerd correspondentiebureau heeft dezer dagen verklaard, dat, in geval bet particu liere verdrag niet tot stand komt, onder allo omstandigheden het handelsverdrag dient te worden opgezegd. Ja, dat dit voor minister Schiele een kabinetsquaestie is. Slaagt hij er niet in de opzegging te bewerkstelligen, dan moet hij zijn portefeuille neerleggen. Het „B.T." spreekt naar aanleiding hier van de verwachting uit dat het kabinet zich door Schieles dreigen met demissie, niet zal laten verleiden tot een politiek van economischen oorlog. Wq hebben reeds in de enkele dagen van de Nederlandsche boycot de ervaring opgedaan, dat Duitsch- lanc in de frisch-fröhliche economische oor log niets te winnen maar oneindig veel te verliezen heeft. De opzegging van het ver drag met Finland zou het sein zqn tot de hervatting van de boycotbeweging en zij zou daarenboven in alle landen, waarmede wjj verdragstarieven hebben betreffende kaas. worden beschouwd als het sein voor een revisie, ook van deze handelsverdragen. CONTACT COMMISSIE VOOR HET MIJNBEDRIJF. In de gisteren gehouden vergadering van de Contact-commissie voor het Mijnbedrijf, werd van de zijde der mijndirecties de vol gende mededeeling gedaan In de vorige vergadering is reeds ter ken nis gegeven, dat bij den tegenwoordigen gang van zaken in de mijnindustrie, de sinds 1 October 1929 toegepaste verhooging der loonen niet langer kan worden gehand haafd, noch, dat deze over de maand Juli zal doorloopen Hoewel de verhooging dus vanaf 1 Augustus als geëindigd zou kun nen worden beschouwd, achten de directies zich, nu voor 1 Augustus geen bespreking over de loonregeling heeft plaats gehad, aan de verhooging tot 31 Augustus a.a. ge- bondenj Met 1 September neemt de ver hooging als contactueele verplichting een einde en wordt derhalve de vóór 1 Octobe® 1929 geldende loonovereenkomst wedeT on gewijzigd van kracht. Dit wil echter niet zeggen, dat de arbeidersloonen met 1 Sep tember over de heele lijn met 5 pCt. ver minderd zullen worden. De verschillende ondernemingen zullen in verband met den toestand in haar bedrijf, hebben na te gaan. in hoeverre zij de loonen nog eenigen tijd kunnen houden op een hooger peil, dan waartoe de loonovereenkomst verplicht. In elk geval ligt het in de bedoeling dat een terugbrenging der loonen tot het contrac tueel© niveau, slechts geleidelijk te doen plaats hebben. Naar aanleiding van deze mcdedeelin- gen ontspon zich een gcdachtcnwisseling, waarbij de vertegenwoordigers der vakver- eenigingen te kennen gaven, geenszins over tuigd te zijn van de noodzakelijkheid, de bedoelde tijdelijke verhooging te doen ver vallen. Zij achten den tijd daartoe niet ge komen en wezen er op, dat uitvoering van de voornemens der directies moet leidën' tot een verschillende toepassing van dö loonregeling door de onderscheidende on dernemingen. Naar hun meening in de toe stand der mijnindusfcrio zoodanig, dat de tegenwoordige loonen voor een langeren tijd kunnen worden bestendigd. Zij verkla ren tenslotte de mcdedeelingen der direc ties aan hu nhoofdbesturen te zullen over brengen. Van de commissie voor herziening van de groepsindeeling der arbeiders werd de samenstelling geregeld. Overeengekomen werd, dat de commissie in de eerste helft van September haar werkzaamheden zal beginnen. Besproken werd een door den Nederlandschcn Mijnwerkersbond ingedien de klacht over niet-naleving der C.A.C. door een der ondernemers. Aan do verte genwoordigers der betrokken bonden werd verzocht de gevallen op te geven, waarop de klacht berust. Genoemde vertegenwoordigers verklaar den zich biertoe beTeid onder voorbehoud, dat de betrokken arbeiders daartegen geen bezwaar hebben. Na ontvangst van de be- noodigde gegevens zal de Commissie zich in een volgende vergadering nader met deze zaak bezig houden. NED. VER. TOT AFSCHAFFING VAN ALCOHOLHOUDENDE DRANKEN. In de voortgezette jaarvergadering van de Ned. Ver. tot Afschaffing van Alcoholhou dende dranken werd na een gloedvolle ver dediging (door dr. De Haas, Zwolle, met bijna algemeene stemmen aangenomen een bestuursvoorstel, waarbij het bestuur de op dracht kreeg overleg te plegen met de leiding van verwante bevolkingsgroepen, om te komen tot een speciale propaganda, steu nend op de beginselen van deze groepen. Uit de amendementen en toelichtingen bleek ten duidelijkste, dat men hierbq in de eerste plaats op het oog had de S.D.A.P. De volgende jaarvergadering zal worden gehouden te Arnhem. Tot leden van den Vereenigingsraad werden gekozen de heeren F. S. Noordhoff, 's-Gravenhage en dr. J. Intveld, Rotterdam. VERSPREIDE BERICHTEN. Te Heerenveen is wegens slapte in het bedrijf de fabriek van lqnolie en vee voeder, stop gezet; het personeel is ontslag aangezegd. Zaterdag zijn op de fabriek de Bek te Maastricht wederom 60 arbeiders ontsla gen. In deze fabriek, welke een onderdeel is van de N.V. Glas- en Aardewerkfabrie ken de Sphinx, worden uitsluitend muur- tegels vervaardigd. De opening der nieuwe haven te Venlo zal op 8 September a.s. geschieden door Z.K.H. prins Hendrik. Na korte ongesteldheid is in het zie kenhuis te Haarlem overleden dr. H. H. van Eyk, sedert 15 jaar arts te Huizen. Hij is geruimen tijd lid van de centrale gezond heidscommissie te Bussum geweest en heeft het medische gedeelte van hel werk Arts en Wet verzorgd. DIEFSTAL IN VEREENIGING. Vrijdagsavonds placht in het gebouw van „De Telegraaf" aan de St. Nicolaasstraat te Amsterdam, een trommel aanwezig te zjjn, waarin het geld t»it uitbetaling der locnen bewaard werd. In den avond van 7 Maart 1.1. werd die trommel gestolen: zij bevatte ongeveer f 48G5. Drie jongelieden, van ongeveer 22-jarigen leeftijd, van wie er één vroeger bij „De Telegraaf" werkzaam was geweest en die van de aanwezigheid van de trommel op de hoogte was. werden spoedig gearresteerd het geld was toen reeds zoo goed als geheel opgemaakt en hebben zich thans voor de Vacantiekamer der Amsterdamsche Rechtbank wegens diefstal in vereeniging te verantwoorden gehad. Eén, bekende volmondig. De beide anderen ontkenden met dezen verdachte een afspraak te hebben gemaakt, maar gaven toe ieder een bedrag van f S00 van den buit ont vangen te hebben. Het O.M.. mr. Overbosch, achtte voor alle drie verdachten mededaderschap aan wezig. Tegen den eersten verdachte, die bekende, vroeg hij acht maanden en tegen ieder der beide anderen één jaar en drie maanden gevangenisstraf. Als verdedigers traden op mrs. Mathuisen. Hartelust en André de Leeuw. Uitspraak 18 Augustus a.s. NIEUWE UITGAVEN. Verschenen is het eerste nummer van ..Warmte Techniek", uitgave Moorman's Periodieke Pers, Maandblad voor Warmte leer en haar toepassing, tevens orgaan van de Warmtestichting, de Ver. van gebrui kers van stoomketels en krachtwerktuigen en de Ned. Ver. voor Centrale Ver war mings-Industrie. Het staat onder redactie van prof. dr. M. de Haas, E. T. M. v. d. Held, prof. ir. H. J. ter Linden en prof. dr. L. S. Ornstein. Voorts is er een staf van deskundige medewerkers. In het eerste nummer treffen wij artikelen aan over Warmte Techniek", de schakel tusschen wetenschap en techniekThermodynamica an Rubber; Walsverbindingen voor stoom ketels; de Constitutie van Steenkool; het nuttig effect van Centrale verwarmingske tels: Technische cischen voor verwarmings inrichtingen Automatische waterpeilre geling bij stoomketels; de Vliegaschplaag etc. Ongetwijfeld een interessante uitgave 1 Verschenen is het jaarverslag over 1929 an de Nederlandsche Vereeniging tot Be scherming vaji Dieren. Het 175 pagina's tellende boekje is uitstekend verzorgd en maakt een prettigen indruk. Naast het jaarverslag van den secretaris bevat het werkje het financiecle van den penning meester, benevens de leden der diverse commissies en de onderafdeeling met een adreslijst van de bestuursleden. TITDSCHRIFTEN. „Ons Nederland" geeft ditmaal een spew, ciaal „Zwolle District"-nummer, waarin Zwolle naar aanleiding van het 700-jarig bestaan van velerlei zijden belicht wordt. Burgemeester mr. dr. Van Royen, schrijft o.a. een hartelijk „Welkom", gevolgd door een serie interessante artikelen, die deze plaats van haar schoonste wijzen doen kennen. Voorts wordt aandacht gewijd aan Hattem. Kampen, Coevorden. Ommen, Heerde etc. Een bijzonder mooi nummer! IJMUIDEX, 13 Augustus 1930. VISCHPRIJZEN. Tarbot per K.G. f 1.261.60: Griet per kist van 50 K.G. f. 7542: Tongen per K.G. 1.3.602.30; ZeLschol per kist van 50 K G. f;3627.50: Kleine Schol per lcist van 50 K.G. f.276; Bot per kist van 50 K.G. f. 3.40; Schar per kist van 50 K.G. f.13 4.70; Tongschar per kist van 50 K.G. f. 78; Vleeten per stuk f. 3; Pieterman en Poontjes per kist van 50 K.G. f. 3113; Groote Schelvisch per kist van 50 K.GÓ f.5450; Middel Schelvisch per kist van 50 K.G. f. 33 —26; Kleinmiddel Schelvisch p. k. van 50 K.G. f.20.5014.50; Kleine Schelvisch per kist van 50 K.G. f. 124; Kabeljauw p. kist' van 125 K.G. f. 7517Gullen per kist van 50 K.G. f. 256.90; Lengen per stuk f. 1.17; Heilbot per K.G f. 2.051.95; Wijting per fcist van 50 K.G. f.43; Koolvisch p. stuk f. 0 SO0.50; Makreel per kist van 50 K.G. f. 16.50—12. Aangekomen 18 stoomtrawlers: HC. 105 met 1.7505: HC. 82 met f.3600; 'HC. 96 met f.5700; SD. 116 met f.5500; IJM. 58 met f.4804; IJM 43 met f.2130; IJM. 48 met f.5200; IJiM 51 met f.2715; IJM. 2 met f. 3434; IJM. 7 met f. 3950; IJM. 365 met f. 1-415; IJtM 193 met f. 1500; IJM. 154 met f. 1910: IJM. 91 met f. 1785; IJM. 94 met f. 2700; IJM 95 met f 3000; IJM. 123 met f.5157: IJM. 60 met f.2439. Benevens de Deensche kotter E 110 met f. 937 en de loggers RO. 2 met f 496; T.TM. 268 met f 18-4. Aangevoerd werden 3000 kis ten versche haring ad f. 8.504.10 per kist. Praaiiapport Hi. Ms. „Nautilus"'. 11 Augustus. Op 1 gr. 5' Wl. 54 gr. 55' Nbr KW. 130: tusschen 0 gr 40' en O gr. 35' Wl. 54 gr. 50' NTir en 54 gr. 45' Kbr. VL. 14. 20 last. TL. 38, 10 last; VL. 115, 25 last; VL. 124. 15 last; SGH. 6. SCH. 23. 9 kantjes; SCH. 81. SCH 97. SCH. 135. 10 last; SCH. 161. 60 kantjes: SOU 275 3 last. KW. 2. 14 last; KW. 36. 10 last; KW 35, 10 last Overzicht onzer belangrijkste Veemarkten. Op de Rotterdamsehe markt was gisteren de aanvoer van kalf- en melkvee tamelijk ruim. Ook het slachtvee was iets ruimer ter markt, vooral stieren voor de slacht bank een groot aanbod. Voor kalf- en melkvee waren dc prijzen stationair, docb men kon toch op 't einde van de markt niet meer den prijs maken, die dikwijls des morgens was geboden. We kunnen dus zeggen, de markt was teruggaand. Mager afgemolken vee bestemd voor de vetweide, was nog duur en bleef het tot het einde toe. Het vette vee, voor de lste kwaliteit prijshoudend, moest ook voor de 2de en 3de kwaliteit iets op den prijs in boeten. Stieren deden f. 10 tot f. 20 per stuk minder als vorige weck. Op de Groninger en Purmerender marlet waren ook de aanvoeren wat grooter. Daar bleven bij kalmen handel de prijzen voor gebruiksvee gehandhaafd. Slachtvee bij kleine aanvoer iets duurder met vluggen handel. Stieren aldaar prijshoudend. Vette kalveren reeds vorige week iets goedkoo- per, Maandag en Dinsdag achteruitgaan de prijzen. Nuchtere kalveren en graskal veren met meer handel duurder. Nuchtere f 1626. Graskalveren f. 60—90 pe«r stuk. In wolvee kon begin dezer week de han del slechts een traag verloop hebben. De prijzen van de vorige week werden niet meer besteed. Er was ec-n verschil van circa f. 2 per 6tuk lager. Belangrijk was de stijging van de vette varkensprijzen. Maandag te Rotterdam en Amsterdam met 3 cent per K.G. op. Er werd 33—34 cent besteed. Groningen en Purmerend gisteren ruim prijshoudend. Zouters hielden (moeilijk prijs. VAN DER S. DUITSCHLAND. Politiek en arbeidstoestanden. Moldenhauer zal toch een Rijksdagcandi- datuur aanvaarden. Hij wordt no. een op de lijst der Duitsche Volkspartij von Mecklen burg. Hiltler's orgaan is voor 3 dagen verboden naar aanleiding van een daarin verschenen oproep aan het Duitsche volk, waarin de rijksregeering o.a. van volksverraad werd beschuldigd. Hoewel nog geen definitieve beslissingen zijn genomen, bestaan er, naar verluidt, voornemens aan werkgeverszijde in het Roergebied om het Ioontarief, dat per 30 Sept a.s. vervalt op 18 Augustus, di. met inachtneming van een termijn van 6 weken, op te zeggen. De te Kösen bijeengekomen districtscon- f eren tie van bet Duitsch Metaalbewerkers- veihond beeft de Berlijnsche arbitrale uit spraak van 6 Augustus, betreffende de nieuwe regeling van den werktijd in de Mdd- dcnduilsche metaalindustrie verworpen en het beleid van het bestuur der organisatie goedgekeurd. De werkgevers hebben de ar bitrale uitspraak aanvaard. FRANKRIJK. Ministerraad op Rambonillet. De Ministers zijn gisteren op het landgoed van den president der republiek Raraboui:- let bijeengekomen tot het houden van een Ministerraad. De minister van builenlandsche raken Briand gaf allereerst een uitvoerige uiteen zetting van den buitenlandsche-polilieken toestand in verband met de jongste gebeur tenissen in Duitschland. De minister voor de begrooting voerde ge- ruimen tijd het woord en wees erop, dat de begrooting-1930 5 milliard hooger is dan die van 1929. De voorstellen inzake credieten, die voor de komende begrooting van dc diverse ministeries zijn ontvangen, wijzen voor het jaar 1930—1931 reeds op een toe neming van de uitgaven met 6 milliard. De Ministerraad was van meening, dat een dergelijke toestand niet langer drage lijk is. Besloten werd de voorstellen inzake ver leening van credieten aan een nauwkeurig onderzoek te onderwerpen om het even wicht van de volgende begrooting niet in ge vaar te brengen. ENGELAND. Generaal Smith-Dorrien f Uit IndiS. Generaal sir Horace Smith-Dorrien is aan de gevolgen van het auto-ongeluk overleden. Hij is 72 jaar oud geworden en had een zeer eervolle militaire loopbaan achter den rug. De toestand bij Pesjawar, in Indië, schijnt verbeterd daar de Afridi's op den terugtocht zouden zijn. Tal van schermutselingen 'heb ben echter plaats gehad. De botsingen tusschen Mohammedanen en Hindoes in het Upper-Sind-gebied heb ben langzamerhand den vorm aangenomen van algemeene plundertochten en ernstige onlusten. Vrijwel overal in het Sind-gebied duren de gevephten tusschen Hindoes en Mohammedanen voort. De aanvallers zijn in de meeste gevallen de Mohammedanen. Alle beschikbare troepen in het district Karachi zijn naar het Upper Sind-gebied ge zonden. o POLEN. Ook Lithauen genoodigd. De Warschausche bladen melden, dat dó Poolsche regeering van plan is Lithauen uit te noodigen tot deelneming aan een conferentie van de oostelijke landbouw- staten. Zaleski, de minister van buitenlandsche zaken, heeft zich tijdens zijn reis naar Est land in dien geest geuit. Deelneming van Lithauen aan deze con ferentie, welke einde dezer maand te War schau zal worden gehouden, zou, volgens de bladen, de verhouding tusschen Polen en Lithauen veel verbeteren. Doch of Lithauen zal accepleeren ROEMENIE. De kroningsfeesten van koning Carol, De kroning van koning Carol is Uyg definitief vastgesteld op 5 October, De triarch Miron Christea en de regeering reeds begonnen aan de uitwerking der ij. ningsplechtigheden. Over het geheel is ij program hetzelfde als bij de kroning van t-, ning Ferdinand. Alleen in het kerke'r> ceremonieel is verandering aangebnei; Daar n.l. zoowel Carol I als Ferdinand ij. tholiek waren, konden zij zekere door i. Grieksch-kalholieke kerk voorgeschrere, ceremoniën niet nakomen. Koning Carol I heeft tegenover een patriarch den rrnrnrj uitgesproken het ceremonieel te laten schieden volgens de oude Roemeensche ditie. De patriarch heeft zich dientengevol;: op de hoogte gesteld van de kroningspV. tigheden der Oost-Romeinsche keizers opdit de kroning volledig volgens de oud-R»: mecnsche traditie kan plaats vinden. RUSLAND. Verzet van de landarbeiders. Naar uifc Moskou gemeld wordt, heeft in het Russische departement Poltawa een vergadering van landarbeiders plaats ge had. waarin scherpe critiek op de land bouwpolitiek der sovjet-regeering werd uit geoefend. De sprekers betoogden, dal de besturen van de collectieve landbouwbedrijven zich niet hebben gehouden aan de aan de niet- bezittende en onbemiddelde boeren gedane beloften. De bijeenkomst kreeg langzamer hand een zoo heftig karakter, dat de poli tie zich genoodzaakt zag in te grijpen. De vergadering werd uiteengejaagd en tallooze arbeiders werden gearresteerd. In den Noord-Kaukasus, o.a. bij Arma- wir, hebben boeren een reeds geladen goe derentrein met graan in brand gestoken. Dit graan was door de staatsinkoopers met geweld in beslag genomen. De boeren hadden geëischt. dat zij in ruil voor het koren industrieele goederen zouden ontvan gen, doch men had hun slechts papiergeld gegeven. JAPAN. Vrouwenkiesrecht. Het ministerie van Binnenlandsche Zaken heeft aan vrouwen boven de 35 jaar het kiesrecht en de verkiesbaarheid voor de ge meenteraden verleend. TURKIJE. Turksche troepen op Perzisch gebied - De nieuwe partijgroepeering. Naar verluid; zouden Turksche troept reeds over de Perzische grens zijn gerukt zich hebben genesteld op de hellingen van Ararat. De Fransehe hooge commissaris van Syrii heeft "n hoofdman der Koerden, di© oogenblik in Syrië vertoeft, 't verdere ve;. blijf in 't land veitboden, daar z'n verblijf j;, vaarlijk is aangezien de Koerdische bm'. 'king daardoor tot opstand aangezet en goede betrekkingen met Turkije gestook zouden kunnen worden. President Kemal Pasja heeft een tw gesdhreven aan den oud-gezant te Pari; Fethi Bey. den opric,liter van de nieui Turfcsche Partij, welke als oppositie wot bedoeld van de tot dusver alleen beslamj Turksche Volkspartij. Kemal Pasja drukt in dezen brief ml doening uit over het plan van Fethi Bey verklaart dat de oprichting van "n nieira partij het politieke teven in Turkije nieuwen hloei zal brengen, De op rich I zelf beschouwt hij als een gewichtige beurtenis in de geschiedenis van de jot; Turksche republiek. Tenslotte verklaart hij, dat de nieuw slichten partij gedurende zijn ambtstijd in hem geen moelijkheden in den weg zulle worden gelegd. Naar verder gemeld wordl, bestaat in se mige kringen het plan, nog een derde part op te richten, welke meer socialistisch orienteerd zal zijn. i f CHINA. Onzekerheid aïom. Naar verluid, is Tsjangtsa nog niet w zooa'ls werd gemold, door de communis •bezet, doch is de bezetting aanstaande, regeeringstroepen hebben Tsjanlsa ontnii: De bewoners zijn. door 'n paniek aangefl pen en vluchten hij duizenden. De gouverneur van Hoenan heeft «ia: lijks ongeveer 250 verdachte communie deen folteren en executeeren. De corona nisten hebben gezworen, bij wijze van we* waak alle personen tusschen de vijfti en vijfendertig jaar te zullen vermoorden. Tusschen de troepen van de Chineest Nationale regeoring en de opstandige No» delijke legers is in de nabijheid van de spoa lijn Tientsin-Poe-Kau een veldslag aan gang. Van beide zijden werden groote btf penmassa's in het vuur gebracht. De tegec standers zouden even sterk zijn en 25.000.man lellen. Ook vliegtuig-e9cadnl les nemen aan den strijd deel. RECLAME. Uw gezondheid is het beste juist goed genoeg. Eiscnt daarom uitsluitend Aspirin* tabletten in de origi- neele verpakking mei het wereldberoemde BAYER-kruis. eenig op de wereM Let op oranj* band en Bayerkruls. Prijs 75 ets. NIEUWE REDE VAN TREVIRANUS. BERLIJN, 13 Aug. (Wolff.) Minister 7 viranus heeft gisteravond voor de raoao f sproken over de op zijn jongste reder oefende kritiek, waarlegen hij met opkwam. t r, Hij verklaarde o.a. aan een herzie&J* van de oostelijke grens door middel van oorlog niet te hebben gedacht. Het onr#* bij het vaststellen der grens begaan, j; slechts door vreedzaam overleg uit den worden geruimd Duitschland kon w* niet afzien van zijn recht op gelijke beü deling. Hij protesteerde er verder tegen, dat aj zijn opvatting tegenover die van.^yj Stresemann zette en verklaarde dal deze met de mogelijkheid der herzienin? het vredesverdrag rekening had gehoud^ Tenslotte betoogde Treviranus °s' Duitschers den vrede noodig hebben kunnen leven, doch een rechlvaai®' vrede.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 2