'Jste Jaargan? DINSDAG 12 AUGUSTUS 1930 No. 21596 IrriClEELE KENNISGEVING BINNENLAND. Het voornaamste Nieuws van heden. ONZE VACANTIEPHOTO'S. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts. per regel voor adrerteotiên uit Leióen en plaateen waar I agentschappen ran ons Blad gerestigd rijn. Voor alle andere adrertentiën 35 Cts. per regel. Kleine Adrertentiên uitsluitend tij vooruitbetaling Woensdags eD Zaterdags 50 Cts. bij een maiimum aantal woorden ran 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueel, opzending ran brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:: Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per poet f. 2.35 '4" portokoeten. 70.18 0.18 I nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. GEMEENTE-REKENING. •gemeester en Wethouders van Leiden igen ter algemeene kennis, dat de ning en verantwoording van de ont- tt;sten en uitgaven dezer gemeente over ^jaar 1929, met al de daarbij behooren- escheiden, aan den Gemeenteraad is [gelegd, tegelijk voor een ieder, gedu tte veertien dagen ter Secretarie dezer ente ter lezing is neergelegd, en in ift tegen betaling der kosten, alge- verkrijgbaar zal worden gesteld. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN 3IRIJEN, Secretaris, liden, 12 Augustus 1930. 6477 DE OPTOCH^ DER l-OCTOBER-VEREENIGING. pgemerkt komt de datum van Leiden's feest, de 3-October-vieTing weer verschiet, en hoewel naar buiten n nog niet veel blijkt, wordt er |enskamers aan de voorbereidingen van i feesten reeds hard gewerkt [oals wij destijds reeds meldden, zal [glanspunt der feestviering 1930 bestaan [een Bloemenfeest, een optocht, welke jlle opzichten wat praal en pracht be- zijn voorgangers in de schaduw kan sn. [et opzet schrijven wij „kam" stellen, t het succes van dezen optocht niet eerste plaats afhankelijk is van de [niseorende 3-October-Vereeniging, maar deelnemers. Het bestuur heeft alles lan om de deelname zoo aantrekkelijk te maken: flinke bedragen worden Blikbaar gesteld voor prijzen in geld f kunstvoorwerpen en medailles, jet lijkt ons overbodig onze lezers op te om aan dezen optocht deel te Het Bloemenfeest belooft zooveel [rekkelijks te geven, dat ieder, die daar- i de gelegenheid is, er aan zal willen (doen. De aan de versieringen verbon- I kosten behoeven zeer zeker geen bè- p te zijn, daar met een kunstzinnig goeden smaak met bloemen reeds :dig veel te bereiken is; vereenigingen let gebied van land- en tuinbouw kun- I bovendien al heel voordeelig aan het versiering bënoodigde materiaal n. Zulk een Bloemenfeest kan en t in Leiden, het centrum van bloemen- slagen en wel zeer luisterrijk. Daar- moet getracht worden te bereiken. evenals vorige jaren duizenden naai zullen komen om het 3-October- mee te vieren. |aartoe wij echter wel gaarne een op willen plaatsen is: om niet te lang pachten met zich op te geven. Het wik ten wegen van eén en ander, het voeren I besprekingen en ten slotte de defini- rodeeling, het opmaken en het doen ten van het programma kost-er. tijd deze gaat snel, zóó snel. dat de dag 3en October voor de deur staat [aleer wij het weten. Men kan het werk J de Optocht-Commissie nu ten zeerste Echten, door zich zoo spoedig mogelijk jden voorzitter der Commissie op to ge- Voor verdere inlichtingen verwijzen ■naar de in dit blad voorkomende a el fen tie. slotte wijzen wij nog op het vo!- zooals mën begrijpen kan, wordt iedereen, die zich opgeeft, maar voet- nis deelnemer aangenomen. De Op- 1-Commissie wil de redelijke zekerheid pen. dat zij. die zich opgeven met een j'cring voor den dag zullen komen, die I de door de Jury te stellen minimum [bon voldoet. J rn dezer dagen ontving het bestuur der jctober-Vereeniging van Zijne Excellen- Jdon Minister van Defensie bericht, dat [dit jaar weer de paarden en bespan- v*n bet 6e Regiment Veld-Artillerie Ibeschikking voor de a.s 3-October-fees- zullen worden gesteld f winkelsluiting OP is AUGUSTUS e.k. latuur van de afdeelirn Leiden van ederl. R.-K. Bond van Handels-. Kan- ,en. Winkelbedienden St. Franciscus - ss'sio heeft aan de RH. werkgevers 01 winkelbedrijf een circulaire gezon- enrin zij worden verzocht om op 15 den feestdag van O. T,. Vr. ten "^beming, hun winkels tc sluiten -K, personeel vrijaf te geven. „WESTERKWARTIER". Gister hebben de groote kinderen van de Kinder- en Speeltuinvereeniging Wester kwartier" een uitstapje gemaakt naar Haar lem en omstreken. Te 8.4C met een extra tram van de Noord-Zuid Holl.tram vertrok ken. kwamen de kinderen te ongeveer half- elf onder stroomenden regen in Haarlem aan. Desniettegenstaande hebben de kin deren zich best geamuseerd. Nadat de regen een beetje bedaard was. werd van Haarlem naar Bloemendaal en na verschillende trac- taties genoten te hebben, vandaar naar Hotel en Uitspanning ..Vreeburg" gewan deld. waar de tafels reeds voor hei middag maal gedekt 9tonden. Door hel 9lechte weer, werd van de verschillende spelen afgezien Te ongeveer 6 uur werd de terugreis aan vaard en om 8 15 kwamen de kinderen met een extra tram aan. Voorafgegaan door de muziek van Tieleman en Pros en de ont plooide vlaggen en banieren ging het huis waarts. Na nog een omgarr door de ver schillende straten van het ..Westerkwarlier" werd le 9 uur de stoet ontbonden en gingen de kinderen zeer voldaan huiswaarts. H. M.'s 50ste VERJAARDAG. Prof. dr. J. P. B. de Josselin de Jong, buitengewoon hoogleeraar aan de rijksuni versiteit en conservator bij het Rijksethno- grafisch museum alhier is benoemd als ge delegeerde der Nederlandsche regeering bij het 24ste Int. Amerikanisten congres van 713 September e.k. te Hamburg- Prof. dr. E. Gorter alhier is benoemd tot gedelegeerde buiten bezwaar van 's rijks sdhat'k-ist bij het 2de int congres voor kin- dergeneeskunde van 1821 Augustus a.9. te Stockholm. 1 Majoor A. E. W. de Jong, commandant der 3de schoolbatterij van het 6de regiment veldartillerie alhier wordt 1 October overge plaatst naar Utrecht en is bestemd tot hoofd- instructeur bij het 1ste regiment van het wapen. Voor liet Mercurius-diploma Fransche Handelscorrespondentie slaagde onze stadge- noote mej. E. van Driesum, die werd opge- 1 leid door den heer A G. Groenhoff Gisternamiddag is de 18-jarige C. P. van R. op de Doezastraat van zijn groen- tenkar gevallen, waarbij hij een pols brak. De Eerste Hulpdienst vervoerde hem ter be handeling naar het Academisch Ziekenhuis. Een geschenk uit Indië. De Indische bladen melden, dat op 31 dezer aan de Koningin zal worden aan geboden, namens de V ere enig ing van Ge zagvoerders en Stuurlieden in Ned.-Indië, een schilderij van W. van der Does, voor stellende de reede van Soerabaja. Het doek is reeds naar Nederland over gebracht. o GASTEN OP SOESTDIJK. Met den Duitschen trein, die 0111 19.30 uur te Amersfoort aankomt. arriveerden gisteravond de vorst en vorstin van Wal deck Pyrmont met hun zoon Georg Wilhelm De Koningin-Moeder was ter begroeting te Amersfoort aanwezig. In twee auto's werd naar het paleis Soestdijk gereden, waar men even vóór acht uur arriveerde. Naar wij vernemen zullen de gasten eenigc dagen ten paleize verblijven In verband hiermede wordt verwacht, dat de koningin deze week een bezoek aan Soest dijk zal brengen. HET TAPANSCHE BEZOEK- Minister Beelaerls van Blokland gaf gis teravond een maaltijd ter eere van den Ja- panschen prins Takamatsu en zijn gemalin die 's-middags een bezoek aan Amsterdam hadden gebracht. Prins Hendrik en eenige genoodigden uit hof- en diplomatieke krin gen zaten mede aan. CONSULAATWEZEN. Bij Kon bsl i- aar. <1 m 'f. Waanden, op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van vicecon sul der Nederlanden te Marseille: Is aan de heer M. J. F.ontein, W. Verbeek en A. C. Trompetter, eervol ontslag verleend uit hun betrekking van consuls der Neder- landen, resp. te Lagos, Freetown en Duala. De waarneming van de consulaten in ge-" noemde plaatsen is resp. opgedragen aan de heeren Trompetter, Fontein en Verbeek j voornoemd. Bij besóhikking van den minister van Buitenlandsche Zaken is het consulair res sort voor het Consulaat er Nederlanden le Port Said opnieuw vastgesteld en wel als volgt de gouvernoraten van het Suez Kanaal en Damiette en de provinciën van den Sinai, Dakahlieh en Charkiek. BEVORDERING VAN DE NEDERLANDSCHE INDUSTRIE. Zeer zeker is na den oorlog nimmer zoo zeer gevoeld, dat het van het grootste be lang is. aan het Nederlandsche fabrikaat een billijke gerechtvaardigde voorkeur te geven, dan in den legenwöordigen tijd het geval is In verband hiermede, zij er op gewezen, dat reeds sinds vijftien jaren de Vereenigmg Nederlandsch Fabrikaat al het mogelijke in het werk stelt, om deze landgenooten ervan te overtuigen, dat het een algemeen natio naal economisch belang is, aan de voort brengselen van de Nederlandsche Industrie de voorkeur te geven boven buitenlandsche artikelen, indien het Nederlandsche fabri kaat èn in hoedanigheid èn in prijs ten minste gelijkwaardig 1? aan het buiten landsche artikel. Het stemt zeer zeker tot groote voldoe ning. dat deze Verceniging, opgericht in een tijd. dat vrijwel iedere landgenoot onder vond hoe nadeelig het is. indien een land industrieel zoo afhankelijk is van het bui tenland als toenmaals in vele opzichten het geval was. tot groote ontwikkeling is kunnen komen. Onafgebroken heeft hel Bestuur der Ver eent ging Nederlandsch Fabrikaat op dit groote belang gewezen. Het heeft zich ech ter niet bepaald tot een algemeene. voort durende propaganda, voor dit beginsel, maar het Bestuur wa<= er zich volmaakt van be wust, dat naast een krachtige propaganda voor dit doel., voorlichting op dit gebied on ontbeerlijk was. Herhaaldelijk is ook. dank zij de zoo ge waardeerde medewerking van de geheel e Nederlandsche Pers. doel en werken der Vereenigïng bekend gemaakt. De volgende cijfers, betrekking hebbend op hetgeen o.a. in het afgeloopen jaar is ge schied. geven, een, zij het ook onvollediger» indruk op welke wijze de Verceniging werkt: 5 800 exemplaren harer tijdschriften. ..Nederlandsch Fabrikaat" en Nederlandsch Fabrikaat in Nederlandsch Oost- en West- Indië weiden maandelijks kosteloos verzon den: 95.000 exemplaren van haar vlug schriftje, waarin doel en werken der Ver- eeniging worden uiteengezet, werden ver spreid 170.000 exemplaren van het kinderspel .,Een Teis door Nederland" ten doel hebbend het opgroeiend geslacht spelenderwijs een indruk te geven van hetgeen Nederland op industrieel gebied beteekent. worden ver zonden: 1SG Nederlandsche induslrieele filmvoor stellingen werden georganiseerd daarbij ge bruik makend van het industrieel filmmate riaal der Vereeniging, waarbij werd ver toond: 283.500 Meter film; 240 keer werden Nederlandsche fabrikan ten en -afnemers met elkaar in verbinding gebracht: 740 maal werden Nederlandsche fabri kanten in verbinding gebracht met afne mers, in het buitenland gevestigd Herhaaldelijk waakte het Bestuur tegen ongerechtvaardigde ten achterstelling van de Nederlandsche Industrie. Verscheidene malen werd medewerking verleend om inrichtingen van onderwijs in het bezit te stellen van leermateriaal, af komstig van Nederlandsche fabrieken Verschillende malen weïd medegewerkt tot het organisecren van Nederlandsche winkelweken. Gelukkig, dot hoe langer hoe meer het groote belanc wordt ingezien, dat de Neder landsche fabrikant zelf ervan overtuigd wordt, hoe belangrijk hei is, voor levering van grondstoffen, halffabrikaten, onderdee- len enz., zoo veel mogelijk de voorkeur te geven aan de voortbrengselen van de Neder landsche Industrie, terwijl zeer zeker ook, dank zij het werken der Vereeniging, Direc teuren. van Overheidsbedrijven, hoe langer hoe meer overtuigd worden van het belang van het doel der Vereeniging. De Vereeniging is geen fabrikantenver- eeniging. maar een onpartijdig lichaam, waarin plaats is voor elk Nederlander. Het Bestuur zal het op hoogen prijs stel len. indien degenen, die nog niet voldoende met het beslaan der Vereeniging bekend zijn. zich tot het Algemeen Secretariaat ('s-Gravenhage. Bezuidenhout 971 willen wenden, er zullen dan gaarne alle ge- wenschte inlichtingen worden verstrekt. Het is te hopen, dat de tegenwoordige om standigheden. waarin wij verkeeren. ertoe mogen bijdragen dat algemeen wordt inge zien dat het een nationaal, economisch be lang is, do Nederlandsche Industrie zoo krachtig mogelijk le steunen. NED. VER. TOT AFSCHAFFING VAN ALCOHOLHOUDENDE DRANKEN. De Jaarvergadering. I Gisteren tiield de Xederi. Vereeniging tot Afschaffing van Alcoholhoudende Dran- ken haar algemeene vergadering te Zwolle, oöder voorzitterschap van den heer P. van der Meulen uit Utrecht. in zijn openingswoord wees de voorzit ter op een schrijven van den Nat. Bond voor Plaatselijke Keuze, waarin sprake is van ,,de tamelijk ingedommelde drankbe strijders"; ook in de kringen der N.V. wordt over inzinking en gemis aan leiding gesproken, maar men moet niet vergeten, dat thans oneindig veel dingen de belang stelling en medewerking vragen. De openbare dronkenschap in Nederland is het laatste jaar weer toegenomen. De gemeentelijke overheid in enkele groote steden heeft den wijzer van den tijd terug gezet. door in voor het groote publiek on controleerbare, van het daglicht afgezon derde gemeentelijke lokaliteiten kostbare drinkgelegenheden te doen exploiteeren. Door minister Verschure werd uit het nog steeds niet afgedane wetsontwerp van Slo- temaker de Bruine, de plaatselijke keuze en het verbod van winkelverkoop genomen. Dit jaar kwam in het „Staatsblad" de wettelijke maatregel, dat drankzuchtigen j onder curateele gesteld kunnen worden., I Aan het- daarna uitgebrachte jaarverslag is het volgende ontleend Het ledental is achteruitgegaan van 1 19.017 tot- 18.533. Deze teruggang beschou- I wen wij als een gevolg van de omstandig heid. dat de beteekenis van het a.lcoho- lisme niet meer zoo sterk spreekt, waar door buitenstaanders het nut van aanslui ting niet gemakkelijk inzien en zelfs in j eigen rijen dat nut niet altijd even sterk wordt gevoeld. Verscheidene leden die wegens geld- of tijdsgebrek lidmaatschap pen willen opzeggen, denken vrij vlug aa,n de drankbestrijdersvereeniging omdat haar aj-beid minder noodzakelijk lijkt. Het komt ons volkomen onjuist voor, uit den teruggang van het ledental van alle drankbestrijdersveree-nigingen af te leiden, dat het dramkgebruik in de bevolking zou toenemen. Al is het momenteel niet moge lijk, zulks met statistische gegevens te sta^ ven (de absoluut onbetrouwbare gegevens vóór de accijnsverlaging maken immers elke vergelijking illusoir), toch meenen wij te mogen aannemen, dat de massa niet sterker aan de drinkgewoonten verknocht raakt. Het aantal afdeelingen dat op 1 Januari 1929 361 bedroeg, vermeerderde door de oprichting van 4 afdeelingen, maar ver minderde door opheffing van 11 afdeelin gen e.n de samenvoeging van Rotterdam L.M.O. en Feijenoord, Rotterdam Noord met HillegersbcrgAnjum met Metslawier (de afdeeling draagt thans den naam Oost- Dongeradeel)Hoogezand met Sappemeer, zoodat het aantal op 31 Dec. 350 bedroeg Bij de verdere behandeling der agenda werd felle critiek uitgeoefend op de hou ding van het hoofdbestuur inzake de drank wetwijziging. Bij de bespreking van de re dactie der ..Blauwe Vaan" maakte o.a. Den Haag IV het verwijt, dat in dit orgaan te weinic over drankbestrijding wordt ge schreven. Als lid van het hoofdbestuur in de vaca- 1 ture-P Vooct werd benoemd de heer Chr. j vaai de Rilt. Heerlen. BINNENLAND. De Alg. Nederl. Znivelbond staakt voor" loopig de actie tegen Dnitsche goederen aankoop. (Binnenland. Ie Blad.) Het Nederlandsch wielerkampioenschap op den weg. (Sport, 2e Blad.) BUITENLAND. Grondwetsdag in Dnitschland gevierd. (Buitenland, le Blad) Een nienwe Turksche nota aan Perzië. (Buitenland, le Blad.) BENOEMING VAN GEDELEGEERDEN. Bijl Kon. besluit zijn benoemd tot gedele geerden van de Nederlandsche Regeering: bij het 3e intern, congres voor Sierkunst van 11—15 Aug. e.k. te Antwerpen de heer J. Jongert, hoofdleeraar aan de Aca demie van Beeldende kunsten en Technische wetenschappen te Rotterdam: bjj het 11e intern. Congres voor Zoölogie, van 411 Sept. e.k. te Padua, prof. dr. .1. T. van Bemmelen, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Groningen en prof. dr. H. J. Jordan, hoogleeraar aan de Rijksuniver siteit te Utrecht bij het tweede intern. Congres voor Volks kunst van 28 Aug. tot 7 S;ept. 1930 te Antwerpen, Luik en Brussel: prof. dr. Jos. Schrijnen, hoogleeraar aan de R.K. univer siteit te Nijtmegen en A. A. G. van Erven Dorens, directeur van het Nederl. Openlucht Museum te Arnhem. NEDERLAND EN DE VOLKENBOND. Uit Genève wordt gemeld, dat de Neder landsche Regeering haar adhaesie, mede die van Ned.-Indië, Suriname en Curacao, aan den Volkenbond betuigde met de algemeene acte, betreffende de vreedzame regeling van internationale geschillen. Op het Volkenbondssecretariaat werd gis teren bekend gemaakt, de ratificatie door de Nederlandsche Regeering van het protocol voor de herziening van het statuut van het Haagsche Internationaal Gerechtshof en het protocol voor de toetreding van Ame rika tot het statuut van het Haagsche Hof. Bovendien werd op het Volkenbondssecre tariaat gepubliceerd de Nederlandsche toe treding tot de hoofdstukken 1, 2 en 4 van de generale acte voor de vreedzame beslechting van geschillen van Sept. 1928. Thans zijn vijf Staten, namelijk Nederland, België, Denemarken. Zweden en Noorwegen, door de verplichting van de generale acte verbonden. (Voor iedere geplaatste photo wordt t. 2.50 vergoed). DE LEGER-MANOEUVRES. Naar wij vernemen, zegt hel „HbW." zul len de dit jaar bij Ede en de Harskamp vastgestelde manoeuvres niet doorgaan. Ver moedelijk zullen ze nu in de omgeving van Venlo worden gehouden. HEERLIJK ZIJN DE KAGERPLASSEN! Ingezonden door J. Teleng te Leiden.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 1