HUN BEIDER WEG. 71* Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 7 Augustus 1930 Derde Blad No. 21592 KERK- EN SCH00LNIEUWS. DE VLUCHT UIT DE POPPENKAST VAN JAN KLAASEN EN TRIJNTJE. FEUILLETON. predikbeurt BODEGRATEN. I Gerei. G™1- Vrijdas nam. half atiht. da. I Heikoop van Utrecht. o NED. HERT. KERK. Ijjerdepen: Te Hantum, Hantumhui- Lr c a. (toez.), ds. O. S. Cazemier te Sta- fcren- o lgemeene synode der ned. herv. kerk XIX (Slot), lüadat de vice-president over de registers D den secretaris heeft gerapporteerd, wordt den secretaris, dr. D. den Breems, dank „J voor zijn uitnemende diensten. Jferzoeken van de gemeenten Doetinchem l de Bilt, betreffende de toepassing van 23, Regl Predikantstractementen, wor- i toegestaan. j beer A. G. Louwerenburg te Haarlem li: de Synode uitgenoodigd kennis te trin van een door hem uitgevoerde leve orgelbewerking van de melodieën der ,en. Dit wordt voor kennisgeving aan ren. j brief van het Algemeen College van Eicht op het beheer over de toepassing van 143 Alg. Reglement wordt naar de Syn. [missie overgebracht. Lsn die commissie is ook opgedragen het temen van de leden der commissie voor (ziening van de liturgische geschriften, e in de zitting van gisteren ia be ien. lenige brieven geven aanleiding de daarin lelde verzoeken en opmerkingen te stel- |in handen van de betrokken kerkelijke [oren. i de Evangelische Gezangen-Compagnie [vorden bericht, dat er tegen een nieuwe ^ave van psalm- en gezangverzen ten raike van de Christelijke scholen geen vaar bestaat. [torna wordt kennis genomen van het ag over de kerken in Oost- en West- en van het verslag over den toestand e kerken der Waldenzen. Ook van het [richt van den staat der Nederlandse! tramde Kerk. Hierin wordt o.a. medege ld, dat wegens het nog ontbreken van tabellen der schriftelijke kerkvisi- het aantal zielen, tot de Nederlandse! tramde Kerk behoorend, nog niet kon (den opgegeven. Yolgens de uitkomsten RECLAME. ^3 Een Prettige Glimlach verhelderd door een rij parelblan- ke tanden, neemt iedereen voor U in. Verzorgt daarom Uw tanden met PASTOL, de tandpasta, die reinigt als geen andere. PASTOL ver wijdert allen aanslag, maakt de tanden prachtig blank en bovenal: houdt ze gezond I Neemt met PASTOL een proef en let op het resultaat. Doos 20 ct. Tube 35 ct. Dubbele doos 35 ct Dubbele tube 60 ct Bo der 10e volkstelling in 1920 bedroeg het 2.835.429 zielen. Het beheer van verschillende fondsen wordt aan de synodale commissie opge dragen. Daarna sluit de president de 115de ver gadering der synode, daarbij het woord richtend tot de hoogleeraren-praeadviseurs, den secretaris, den vice-president en in 't bijzonder tot die leden die voor hel laatst de synode hebben bijgewoond. Hij herinnert aan onze roeping om levende steenen te zijn en tevens medearbeiders aan den opbouw van des Heeren tempel, daarbij wijzend op de slotwoorden van Elizabeth Brownings gedicht: „Aurora Leigh": de wereld is oud, maar de oude wereld wacht op het uur der vernieuwing, op nieuwe kerken, nieuwe instellingen, nieuwe wetten, welke vrijheid laten en nieuwe vereenigingen, welke allen valschen schijn uitsluiten. Hij, de Heer zelf, zal alles nieuw maken. 6193 Dr. C. J. VINKESTEYN. Dr. C. J. Vinkesteyn, inspecteur der gym nasia, voor het oogenblik te Utrecht vertoe vend wegens de Staatsexamens, is aldaar plotseling door een zoodanige ongesteldheid getroffen, dat zijn onmiddellijke opneming in het St. Antonius-zieken'huis noodig was. (Tijd.) Dr. J. STEIN S. J. Directeur van de Vaticaansche Sterrewacht. De „Maasbode" deelt mede. dat dr. J. Stein is benoemd tot directeur van de Vati caansche Sterrewacht. De volgende bijzon derheden over zijn leven zijn aan het blad ontleend: Pater J. Slein werd geboren 27 Februari 1871 te Grave, studeerde te Maastricht aan het gemeentelijk Gymnasium, en trad 26 September 1888 te Mariëndaal in het novi ciaat der Paters Jesuieten. Na zijn novi ciaat en junioraat te Mariëndaal. studeerde hij drie jaar philosophie te Oudenbosch, waarna hij te Leiden werd ingeschreven als student in de wis- en sterrekunde. Hij pro moveerde 20 Mei 1901 op proefschrift: ..Beobachtungen zur Bestimmung der Brei- tentariationen in Leiden, nach der Horre- bow-methode angestellt, von Juni 1899 bis Juli 1900". Ten behoeve van dit proefschrift bracht hij ook eenigen tijd door op de sterre wacht te Washington U. S. A. Hij begon tzijn theologische studiën te Maastricht in 1900, werd Priester gewijd 26 Aug. 1903, en na nog een jaar theologie en het derde novicaatsjaar in Como. Italië, ging hij op uitnoodiging van Pater Chera, directeur der sterrewacht te Tortosa naar Spanje, om daar de metingen van de eclips- koorden bij de totale zonsverduistering van 1905 te verrichten. In hetzelfde jaar werd hij Benoemd tot 'leeraar aan het R.K. Gymnasium en H. B. S. te Katwijk a. d. Rijn, doch vertrok reeds in 1906 naar Rome. waar hij assistent werd aan de Specula Vaticana. In 1910 keerde hij terug en werd verbon den aan het St. Ignatius-College te Amster dam, Docfi niet allleen als leeraar en opvoeder as P. Stein in de laatste 18 jaren te Am sterdam werkzaam geweest. Tevens bleef hij i 6teeds werkzaam voor de Vaticaansche Sterrenwacht, waar zijn beroemde orde genoot Pater J. G. Hagen S.J., bijna voort durend op zijne medewerking kon rekenen. In 1924 verscheen het tweede deel van diens groote werk: „Die Veranderlichen Sterne", nl. „Mathematisch physikalischer Teil" in een omvang van 381 blz. 4o, dat geheel van de hand van P. Stein is. Het tijdschrift „Studiën" ondervond ook sinds jaren zijn gewaardeerde medewerking en verschillende artikelen van zijn hand ,o.a. over de Galilëi-quaestie en de theorie van Einstein, zijn ook nog heden actueel. Bovendien is P. Stein lid van verschil lende geleerde genootschappen en o.a. ook mederedacteur van „Hemel en Dampkring", het orgaan van de vereeniging van weer- en sterrenkunde, waarin bijna geregeld artike len van zijn hand verschijnen. Behalve door zijn voortdurende medewer king aan de Vaticaansche Sterrekundige uit gaven genoot hij ook in Breederen kring be kendheid door zijn werken in den Amster- damschen Slerrekundigen Kring en in de Sterrekundige Vereeniging, waarvan hij thans nog voorzitter is. 517. En terwijl de dief aan het louw hing, reed een spoorlrein razend voort. Zijn puffen, hijgen, Mazen, rollen, werd ook door den dief gehoord. Spoortrein, dacht hij, dat is nog 'n kansje, misschien 'n redfniddel voor mij. Ik zal er pogen op te springen, gaat hij onder mij voorbij. 518 En nog door 't vliegtuig vastgehouden, greep hij 'n wagen van den trein. Nu trachten, dacht hij, los te komen, dat zal dan mijn redding zijn. Hij klom op de Ireden van den wagen, hield zich daarbij stevig vast, maar het dikke louw om zijn lichaam, bezorgde hem heel veel last. LAWN-TENNIS. OM DE DUITSCHE KAMPIOENSCHAPPEN. Op den vierden dag van de Duitsche kampioenschappen te Hamburg sloeg Timmer den Australiër Willard 63. 75, 62. Bonssus sf. Kuhlmann 46, 1—6, 6—4, 63, 6—3. Crawford sl. dr. Dessart 3—6, 6—1, 6—8, 6—1, 6—3. Prenn sl. Hopman 1—6, 57, 7—5, 61, 75; Harada won van den Engelsch- wan Hughes wegens niet opkomen, door ziekte; Ohta sl. Lorenz 61, 62, b3. De laatste acht voor het heerenenkelspel zijn: Boussus, Timmer, Harada, Crawford, Prenn, Lester, Ohta en Féret. Timmer, die niet veel moeite had met Willard, komt in de volgende ronde uit tegen Boussus, zegt de „Tel." Een zwaren strjjd in het damesenkelspel had de Duitsche ex-kampioene mevr. Fried- leben tegen mej. Rollin Couquerque. De Nederlandsche had de eerste set met 6—4 gewonnen en stond reeds 51 in de tweede, toen mevr. Friedleben er met veel bravour in slaagde, het spel in handen te nemen, de tweede set nog met 1311 uit het vuur te slepen en de derde set met 64 te winnen. Mej. Canters ontmoette niet veel tegen- stónd van mej. Loewenthal en won met 6—0, 6—4. In de dames enkel won verder mej. Payot van mej. Baumgarten 63, 75; mej. Rost sl. mej. Hopman 61, 62; mej. Hammer sl. mevr. Schomburgk 06, 63, 6—3. Voor de dames zjjn de laatste acht: Frl. Aussem, mej. Canters, mej. Payot, mej. Hammer (Duitschland), mej. Rost (Duitsch- land), mevr. Friedleben (Duitschland), mrs. Godfree (Engeland) en mej. Krahwinkel (Duitschland). In het heerendubbelspel wonnen Mishu en Gleerup van Mitterer en Malgrane met 7—5. 6—3, 6—1, 6—4. Willard en Hop man sl. Wolff en Uthmöller 61. 63, 62. Harada en Abe sl. Hauss en Heit- mann 63, 64. 63. Moon en Crawford sl. Peltzner en Keiler 8—6, 6-3, 10-8. Damesdubbelspelmej. Krahwinkel en mej. Peitz, sl. mej. Stöckel en mej. Deutsch 64, 61; miss Haylock en miss Mudford si. mej. Horn en mej. Pfliigner 63, 60. Mej. Fehlmann en mile Payot sl. mej. Nagler en mej. Esche 62. 60. Gemengd dubbelspel: Mrs. Godfree en Gregory sl. mej. Hopman en Harada 7—5, 6-3. WATERPOLO. A.Z.C. I—LZ.C. III 4-3- A.Z.C. (Alphen) heeft een invaller. Direct na aanvang nemen de Alphenaars reeds de leiding. L.Z.C. komt dan snel opzwemmen en heeft spoedig succes, 11, terwijl wel dra een tweede doelpunt wordt gescoord. A.Z.C. maakt dan door Raaphorst weer ge lijk, 22, maar ook L.Z C. laat zich niet onbetuigd en heeft weer succes,. 23 De thuisclub komt dan in den aanval. Jonge- leen krijgt het leder en werpt op Binken afstand hard in doel. De druk op het L.Z.C. doel blijft voortduren en als een corner ont staat zorgt hierbij C. van Leeuwen voor de winnende goal, 43, waarna het einde komt! A.Z.C. II—L.Z.C. IV 0—3. De Leidenaars zijn iets sneller. Hierdoor komen zij telkens in den aanval. Het schie ten is niet altijd even zuiver, zoodat her haaldelijk over af naast wordt geschoten. Aan de andere zijde lukt het evenmin. Rust komt met 00. Na de hervatting neemt L.Z.C. weldra de leiding. A.Z.C. brengt er al heel weinig van terecht en de iets snellere Leidenaars zijn de A.Z.C. meermalen te vlug af. Spoe dig vergroot L.Z.C. den voorsprong om vlak voor het einde den stand op 30 in haar voordeel te brengen. KAMPIOENSCHAP RESERVE ie KLASSE. Dolfijn II en IJ II speelden gisteravond den eersten wedslrijd om het kampioen schap res. Ie klasse N.Z.B. Dolfijn II won met 53. KORFBAL. COMPETITIE-INDEELING 19301931. Volgens „Korfbal-Revue" is de competi- tie-afdeeling voor het district West en Oost voor den N.K.B. als volgt samengesteld: Westelijke le klasse N.H. Westerkwartier, Hercules, Olvmpia, Swift, Koog Zaandijk, D.T.V., D.D.V. en D.V.D. Westelijke le klasse Z.H. Het Zuiden, Doetos. H.K.V., Vitesse, Velox, Ons Eiber nest, Fluks en D.K.C. Westelijke 3e klasse F.: Fluks II, Vitesse II, Gymnasiasten, H.K.V. II, Ready en Emma DE TOER VAN VITESSE. Twee S1 overwinningen. De uitslag van den wedstrijd van Vitesse le Oosterwol de ia reed9 door ons vermeld. Daarna 19 te Dwingelo tweemaal tegen Rood-Wit gespeeld. Eerst werd gewonnen met 81. terwijl de tweede match onbe slist eindigde, 11. Onze medewerker meldt thans nader dat vervolgens gespeeld is te Ruinerwold. Het was den geheelen dag slecht weer, maar tegen den avond klaarde het iets op. zoodat er tenminste toch nog gespeeld kon worden. De Jong nam de leiding op zich en om streeks 7.i5 ving de wedstrijd aan. Het gladde veld en de vermoeidheid van de reis waren oorzaak dat Vitesse het kalm aan deed. Kios stelde zidh daarbij hardnek kig teweer, en zoo was het bij de rust 40. De volgende punten lieten tot een kwartier voor het einde op zich wachten. Toen werd het 60, 61 en in de snel-invallende duis ternis vond Vitesse toch nog driemaal den korf, zoodat met 91 yoor Vitesse het einde kwam. Vitesse is vervolgens naar het Oosten ge trokken. Uit Enschedé wordt ons gemeld: 'Het dreigde eergisteren weer een regendag (e worden. De reis ging van Zwolle tot Almelo onder een hevige onweer- en regen bui, maar toen men in Zwolle aankwam, scheen zoowaar de zon, als was het dan ook op glimmend natte straten en nog druipende boomen. Maar het was droog en Ihet bleef droog, en het terrein van D.O.S. een prachtig gazon van het fraaie van Heek-park, was in uitstekende staat toen de scheidsrechter de twaalftallen in het veld liet komen. D.O.S. had eenige invallers o.a. voor mej. Reys, Vitesse 'had haar sterkste combinatie opgesteld. Al spoedig kwamen de Leidenaars eenigs. zins in de meerderheid, vooral door tech nisch beter spel. Na 15 min. was het door, Lente 2O, Berfeld Jr. maakte 21, doch spoedig daarop had Uitienbroek 31 en nog voor de rust mej. Ensink 41 gemaakt. In de tweede helft kon D.OJ5. het niet meer bijbeenen. De oudste Noordhoek Hegt, maakte 51, mej. van Aalderen met twen prachtige schoten 71. en tenslotte Noord- hoek Hegt Jr. en mej. Molt 91. Toen was het spel niet meer le volgen, en na 40 mi nuten werd de wedstrijd geëindigd. BOKSEN. YOUNG STRIBLING TEGEN K. O. CHRiSTNER. Young Stribling, de overwinnaar van Phil Scott, zal den eersten September a.s. K. O. Christner ontmoeten te Atlanta in Georgia. i naar het Engelsch - H. ANTONSEN (Nadruk verboden). f* namen Dick terloops op en rt€® elkander even in 't voorbijgaan, ftels rammelden, lessenaars klapten open klonk een luid gelach. Eindelijk 1 mijnheer Bentham. - Goeien morgen! zei hij. Kom maar mee F binnen. J:ck volgde hem door de lage klapdeur en L boe ze hem allemaal nakeken, bij stond te wachten, totdat dë oude zijn handschoenen en paperassen op lessenaar gelegd had. Mijnheer Bent- Q wendde zich tot een der portiers. Is nheer Nash er al? b*. mijnheer, hij is meen ik al op het ptoor. I u dan maar mee. volgde Dick hem, langs een paar ,e vreemd gevormde weegtoestellen, J lePe brandkasten, die in den ijzeren "^areD ingebouwd, door een weeg- heen en dan over een donkere en binnenplaats, met traliewerk over- waarop verscheidene deuren en gan- ihri ^WarneT)- Er kwam een werkman toet ïf1 een voorscb°ot en een helder bauw afgezet buis. Daarna gingen nauwe gang in en tenslotte kwamen €eJi klapdeur in een reusachtige steenen muren, een glazen dak en een ijzeren vloer. Aan smeltovens, op gelijken afstand in de muren ingebouwd, stonden werklui aan den arbeid. In den hoek bij de deur was een klein kantoortje afgeschoten van de smelterij, rondom met glazen wanden. Daar bracht mijnheer Bentham Dick •binnen. Goeien morgen, Nash, zei hij. hier is je nieuwe helper, mijnheer Ardley Manners. Dick schudde even later de hand van een kort. gedrongen persoon van een jaar of veertig, in een witte jas met los hangenden boord. Heel aangenaam, zei mijnheer Nash, ik hoop. dat we samen goed kunnen op schieten in het werk. Dank uik zal mijn best doen. Uitstekend 1 Een andere man kwam uit een vertrek, dat later een kluis bleek te zijn. Hij was on geveer van Dick's leeftijd. Hij droeg ook een witte jas. maar geen boord. Dit is mijn tweede klerk, mijnheer Wilson, zei Nash. Hij is uw onmiddel lijke chef. Aangenaam, zei Dick. Dank u, zei Wilson. Van mijn kant ook. Terwijl de twee anderen een en ander met elkaar bespraken, bracht Wilson Dick naar een kleedkamertje en wees hem, waar hij zijn kleeren kon laten. Als ik u was, zou ik wat kleeren uit trekken. raadde hij Dick aan. Het is hier gloeiend, als ze het vuur wat opstoken. Hier hangen witte jassenuw voorganger heeft ze laten hangen. Dank u. zei Dick. Hij trok zijn jas en vest uit en een ver sleten. linnen jas vol roestvlekken aan. Toen ze terugkwamen in het kantoor, was mijn heer Bentham verdwenen. Dick had een ge voel, alsof zijn laatste band met de buiten wereld was verbroken. Wilson ging verder met zijn werk op zulk een handige, rustige wijze, dat de onhandigheid van zijn helper er des te beter door uitkwam. Hij begon mei het wegen van oude, gouden sieraden, bak jes vol met een goedje, dat er als korrelige, bruine suiker uitzag en in werkelijkheid fijn korrelgoud was, en baren metaal van een dofgrijze kleur, die Dick nauwelijks op kon lichten. Kijk eens, zei hij, ik zal telkens het gewicht aangeven en dan moet u het in schrijven. hierachter de nummers, die ik opnoem, in deze kolom. Ja.dat zie ik, zei Dick. Hij n§m een pen en Wilson begon. Drie twee-en-zestignegen, komma vijf. Drie vier en zestig.... acht-en-twiu- tig, komma nul zes. Drie zeven-en-zestig. twee acht-en-veertig, komma Een oogenblikje! zei Dick, den cijfer- stroom onderbrekend. Ik ben bang, dat ik het niet goed begrepen heb. U zult me mis schien eng dom vinden, maar ik heb dit soort werk nog nooit gedaan. Het spijt me erg. maar zoudt u het me nog wal duide lijker willen uitleggen. Wilson legde het hem uit en wees hern ook, hoe hij wegen moest. Zelf kon hij het gewicht van het ding, dat hij in handen had, op een paar ons na schatten, zoo maar op het gevoel af, terwijl het Dick drie of vier minuten koste eer het juiste gewicht ge vonden was. Tegen half tien waren al de ovens opge stookt en wees de thermometer negentig graden. Dick had een gevoel, alsof hij er al drie jaar werkzaam geweest was. Ieder oogenblik weerklonk er een knarsend gera tel en kwam er weer een karretje met goud staven binnen, onder geleidde van een be ambte. Bedienden kwamen het kleine kan toortje binnen met platte bakken vol ringen en sieraden, papieren bedekt met raadsel achtige cijfers, goud en zilverkant, valsche, gebitten, versleten goudversierselen van uni formen, kluwens goud- en zilverdraad en meer van dat soort dingen. Dat ging zoo ge regeld door. Nu en dan ging de deur van een smelt oven open en werd er brandstof in den .feilen gloed, die de geheele zaal doorlichtte, geworpen. Dan weer deden ze ruwe wanten aan en haalden met lange tangen gloeiend roode kroezen uit den oven, waaruit ze het gesmolten goud in vormen goten. Het zweet droop hun in stralen langs het lichaam en de hitte steeg voortdurend hooger. Uit het ernaastgelegen vertrek klonk ijzergekletter, eentonig machinegedreun en verstikkende zurige dampen prikkelden keel en oogen pijnlijk. Diok moest nummers schrijven met krijt op de ovendeuren en hij zengde zijn kleeren door er te dicht bij te staan en brandde her haaldelijk zijn vingers. Tweemaal moesten ze hem met een luiden kreet waarschuwen, omdat hij met bloote handen een baar wilde opnemen, dien hij voor afgekoeld aanzag, maar die nog slechts van wit-gloeiend tot zijn natuurlijke kleur was afgekoeld. Hij tilde zware stukken uit de wagentjes op den weegschaal voor Wilson, die het gewicht stond te noteeren, todat al zijn spieren pijn deden en zijn kleeren hem aan het lichaam kleefden. Z'n boord had hij al lang afgedaan Dikke, vette rook hing ais een mist door het lokaal, afkomstig van de vormen, die telkens voordat er goud in gegeten werd, met vet moesten worden ingesmeerd. De electrische gloeilampen hingen als in een nevel en uit de ovens trok de gloed vurige strepen door het lokaal heen. Iedere werkman had twee vuren voor zijn Tekening en er werkten on geveer dertig man. Dick moest de ovendeu ren merken met een stuk krijt. Het was een heel eenvoudig systeem. De staaf metaal, waarop een nummer geschilderd was, lag voor de ovendeur gereed om in den smelt kroes te gaan. De werkman, die voor den oven zorgde, riep- „Afteekenenl" En dan moest Dick uit het kantoortje komen, waar een electrische waaier ten minste eenige frissche lucht inbracht. Met de hand voor zijn gezicht bekeek hij het nummer, boog zich over den smeltkroes en schreef zoo vlug als het maar kon het cijfer op het dek sel. En als hij zich dan half verschroeid terugtrok, riepen al weer een paar andere werklui om hem. Zijn handen werden vuii, zijn eenige goede broek werd met de minuut vuiler, de mouw van zijn witte jas was tot aan den elleboog geel en bruin geschroeid en de zolen van zijn schoenen waren door gebrand. Eindelijk werd het één uur en lijd om le gaan lunchen. Wilson na-m hem mee naar boven en zette hem aan een tafel, waar on geveer twintig andere klerken zaten uit an dere af deelingen, die over niets anders spraken dan over tennis, voetbal, meisjes, politiek, het leger en hun chefs. Met één oog op de klok gericht aten ze heet schapen- vleesch met groenten en sagopudding en dronken er bier bij; daarna haalden ze een pijp of sigaret te voorschijn en slenterden de een na den ander weg. (Wordt vervolgd)3

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 9