weerbericht. Barometerstand. TELEGRAMMEN. de invoering van den leerplicht in de sovjet-unie. uit britsch-indie. [brutale roofoverval. Lpv Ussrlichten dag hebben zij in de de toestand in china. cholera-epidemie. boerderij afgebrand. vlieger gedood. auto-ongeval. nalatenschap van een hindoe. de schoonheidswedstrïtd. vliegtuig gevallen. BINNENLAND. stannage naar huis terug prins en prinses takamatsu in delft. siameesche prins te den haag. c. ijsebaert. t onweer. goed afgeloop '.schoorsteenpijp ingestort. verdacht geval van pokken. nederl. opgelegde schepen. drankbestrijding. het nederlandsche eskader. luchtverkeer op de vliegvelden ge/durende de maand juli. zijn stuur kwijt geraakt. VRAGENRUBRIEK. RECHTZAKEN. oplichter veroordeeld. SPORT. rapid in nederland. BEURSOVERZiCHT. MARKTBERICHTEN. He! dikke pijltje geeft den stand aan van Idenmiddag 3 uur. Het dunne pijltje geeft den stand aan van [lesmiddag 3 uur. Gistermiddag 3 uur: 759. He-ienm.ddag 3 uur: 763. TELEGRAFISCH WEERBERICHT [ar waarnemingen in den morgen van 7 Aug., medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt Ëoogstc stand 766.6 te Vardoe. Laagste jsd 760.7 te Thorshaved. Verwachting den avond van 8 Aug.Matige tot like Westelijke tot Zuid-Westelijke of ïdeüjke wind. Aanvankelijk nog 2waar Jolkt met kans op regen. Later opkla- I en iets warmer. LUCHTTEMPERATUUR. J uur voorm.: 15 gr. C. (59 gr. F.) Kuur 'smidd.: 16 gr. C. (61 gr. F.) luur nam.: 17 gr. C. (63 gr. F.) OGWATERTIJDEN TE KATWIJK a. Z. Voor Vrijdag. hoogste stand des voorm. te 3 u. 2 min. Pcogste stand dee nam. te 3 u. 20 min, WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting ..Hooge Rijndijk". (uur voorm.: 19 gr. C. |l uur voorm.: 191/» gr. C. luur nam.: 19gr. C. Zweminrichting „De Zijl* j uur voorm.: 18*/j gr. C. hl uur voorm.: 18'/a gr. C. Juut nam,: 10 gr. C. LIOHT OP VOOR FIETSERS e.a. jonderdag 9.10 nam. tot 5 uur voorm. |)E DUITSCHE MOEILIJKHEDEN. RLIJN, 7 Aug. (V.D.) De „Vossischë ig" weet mee te deelen, dat de Ber- lebe Verkehrsgesellschaft zich gedwon- fziet met den Bedrijfsraad in onderhan- te treden over een verkorting van [arbeidstijd met twee dagen per maand, gepaard zal gaan met een belang- t verlaging der loonen. Niet alleen bij I rijdend personeel, maar ook bij het pinistratief personeel zal deze maat- '1 worden doorgevoerd. De noodzakelijk, i er van is een gevolg van den terug- fig van het verkeer, dat vooral in de Ihte maanden, sedert de verhooging van pissagierstarieven der gemeentetram, pti achteruit is gegaan. LANGEN, 7 Aug, (Wolff.)" Daar de tehen de directie en arbeiders der Bam- Wolfabrieken tot geen resultaat geleid toen, heeft de directie haar geheele per- Nel, bestaande uit 8-17 arbeiders, per 15 [Ustus of binnen li dagen ontslagen. H'OSKOTI, 7 Aug. (V.D.) Volgens publi- van het Volkscommissariaat van On- *>J8, zal door de invoering van den leer- jtot ia de Sovjet-Unie de inrichting van 900 nieuwe scholen noodig worden. Er pten 40.000 leerkrachten worden opge- terwijl van verschillende leerboeken toillioen exemplaren uitgegeven moeten Idea. Reeds bij de uitvoering van het Pte gedeelte van de nieuwe leerplicht- r het aantal schoolkinderen van 6 f 9 millioen. IOMBAY, 7 Aug. (Reuter). Pandit Ha- FR ie leider van het Congres, die op PWjstus werd gearresteerd, is heden ver- y, lo' een boete van 100 roepys en I '"en gevangenisstraf. Aug. (V.D.). Motorbandieten LjJ1. stèren een brutaal staaltje uit- i int ^en een juwelierszaak beroofd. kume' *98P8n*PMMK'er en duo- dill voor een juwelierszaak op M h« j 'wee pfssagiers sprongen S'Wti me' een 'ouw ^eur 1311 1 oJ5jran' dicht, en sloegen met een '.fkelden hamer het vensterglas in. kr f.2" een greep in de etalage deden, RntffeV-6er ^u'zend P°ud Sterling aan Inij, °"nngen meenamen, en in de ver- °sgehinderd wisten te ontkomen. LONDEN, 7 Aug. (V.D.) Een afdeeling Britsche infanterie uit 6 officieren en 100 manschappen bestaande, heeft zich gisteren van Shanghai naar Hangkau begeven om de bemanning van den kruiser „Cumber land" te versterken. De afdeeling is uit gerust met machinegeweren. Morgen zal een tweede afdeeling volgen. Drie torpedoja gers van het 34ste flottilje aijn te Hang kau aangekomen en vier zijn onderweg. Het zenden der Britsche troepen is de eerste stap naar buitenlandsche interventie. Terwijl de toestand te Tsangtsja iets beter is, is die te Hangkau slechter geworden. In het Zuiden van de provincie Anwei werden drie dorpen door Chineesche ban dieten vernield. De bevolking heeft de Nanking-regeering om hulp gevraagd. DE GRAANPRIJZEN. TORONTO, "Augustus. (V.D.). De C&na- dcesche banken hebben thans maatregelen getroffen om te voorkomen, dal de niet ver kochte tanve-oogst op de markt zal worden gebracht. Wanneer de geweldige voorraden van het votige jaar ook op markt worden geworpen, dan zou er een prijzenpaniek met gevolg een financieele crisis ontslaan. UIT DE VLIEGWERELD. BATAVIA, 7 Aug. (Reuter). De Austra lische vlieger Cuningham, die was opge stegen met bestemming naar Birma, was zoek. Hij is gevonden to Bolang, op de kust van het eiland Flores, waar hij een nood landing moest doen. Hij wil zijn tocht voortzetten. LOS ANGELOS, 7 Aug. (Ned. Tel. Ag.) De Amerikaansehe vliegenier Frank Hawks heeft het Amerikaansehe continent in een recordtijd van 14 uur 50 minuten van New- York naar Los Angelos overvlogen. DE SLACHTOFFERS TE LüBECK LttBECIC, 7 Augustus. (V.D.). De gezond heidsdienst deelde hedenmorgen mede, dat wederom een der aangetaste kinderen ten gevolge van het Calmelle-apparaat is over leden, waardoor het aantal slachtoffers lot 64 is gestegen. TEHERAN, 7 Aug. (Reuter). Naar gemeld wordt ls de cholera-epidemie in Afghanistan sterk uitgebreid. Thans sterven dagelijks tweehonderd per sonen aan deze epidemie. WESTERLAND (Sylt) 7 Aug. (Wolf). Gisteravond is de bliksem ingeslagen in de in de nabijheid van een Hamburger vacan- tie-kolonie gelegen boerderij. De boerderij is totaal In de asch gelegd. De brandweer moest zich beperken tof het beschermen van de omliggende gebou wen. 8 PARIJS, 7 Aug. (V. D.). Te CJhauleau- Roux is de jonge korporaal-vlieger Oharles J. Secher van een hoogte van 50 M. neer gestort. De vlieg was op slag dood. BRUSSEL, 7 Augustus (V.D). Nabij Ber gen iri Henegouwen kantelde een autobus, welke arbeiders naar hun weit vervoerde, in een bocht van den weg en viel in een greppel. Een arbeider werd gedood en 10 andere ernstig gewond. TWEE JONGENS VERDRONKEN FREIBURG, 7 Aug. (WolfD Toen twee jongens met een onbeheerd staande auto speelden en aan het versnellingshandle kwamen, begon de auto plotseling te rijden en reed met de knapen de rivier in. Beide jongens verdronken. Hun lijken werden door den stroom medegevoerd. PARIJS, 7 Aug. (V. D.) Bij opening van het testament van zekeren Jagganmalch Prasad, een rijken koopman te Benares, bleek dat de overledene aan de Hindoe9che Universiteit van deze stad zijn geheele for tuin, ter waard van 46 000.000 francs heelt nagelaten. GALVESTONE, 7 Augustus. (V.D.). Op het schoonheidsconcours is hier tot „Miss Universe" uitgeroepen „Miss America", die in het gewone leven miss Dorothy Oelljoff heet en in New Orleans woont. Miss Helen Hanan (Vereenigde Staten) werd 2, made moiselle Maria Nanigica (Roemenië) 3 en mademoiselle Nadia Dekosarin (Rusland) 4. DEAUVILLE, 7 Aug. (V. D). Te Deau- ville is een watervliegtuig van 800 M. hoogte neergestort: de 5 inzittenden werden ge wond. Slannage, de marconist van de „Southern Cross", zal morgenochtend te 9 uur per vliegtuig van Schiphol naar Londen ver trekken, van waar hij naar hui9, naar Frovton in Leicestershire, waar zijn ouders wonen, zal terugkeeren. In de plaats zijner inwoning wordt den koenen marconist door de bevolking een grootsche hulde bereid. In den loop van de volgende week zal Stan- nage naar ons land terugkeeren om een be zoek te brengen aan Kingsford Smith. Hedenmorgen heeft Prins Takamatsu en zijn gemalin met gevolg in vijf auto's een bezoek gebracht aan de Nieuwe Kerk te Delft. De Prins legde een krans van oranje bloemen, versierd met linten in de Japan- sche kleuren, op het graf van Prins Wil lem I. Na dit bezoek werd naar de fabriek van Delftsch aardewerk „De Porceleyenen Fles" gereden, waar het gezelschap werd ontvangen en rondgeleid door de directeuren Na dit bezoek vertrok het gezelschap om streeks half elf naar Rotterdam. Voor een bezoek van enkele dagen dat meer in het bijzonder ten doel heeft kennis making met H.M. de Koningin en de overige leden van onze Vorstelijke Familie, zijn te Den Haag aangekomen de Siameesche Prins Damrong en zijn beide dochters. Bij hun aankomst werden de vorstelijke personen verwelkomd namen9 de Koningin en den Minister van Buitenlandsche Zaken. Ver volgens werden zij in Hof-aulo's begeleid naar het Koninklijk Paleis aan 't Noordeinde, waar apartementen voor hen In gereedheid zijn gebracht. Hedennamiddag bood de Minister van Buitenlandsche Zaken den Prins en zijn dochters en enkele genoodigden een noen maal aan. Morgenochtend vertrekken do Vorstelijke personen in hof-auto's naar Soestdijk voor de ontvangst door de Koningin, gevolgd door een déjeuner. To St. Jan-Steen is gisteren in den ouder dom van 74 jaren overleden de heer C. IJsebaert, die gedurende meer dan 41 jaren burgemeester is geweest van die gemeente. Voorts was hij oud-lid der Prov. Stalen van Zeeland Hij was begiftigd met het eerekruis Pro Ecclesia et Ponlifice en de Koning Alhertmedaille, torwijl de Nederlandsche re geering zijn verdiensten erkende door zijn benoeming tot Ridder in de Orde van Ornnje-Nassau. Bij. het zware on weder, dat gisteravond boven vrijwel de geheele provincie Gronin gen heeft gewoed, is op verschillende plaat sen de bliksem ingeslagen. Te Toornwerd onder de gemeente Middel slum is de bliksem geslagen in den toren van de Ned. Herv. Kerk. Hetzelfde gebeurde te Hornhuizen. Op vele plaatsen gingen op het veld staande hokken gerst in vlammen op Vooral onder Oosterburen, Noordwolde en Kloosterburen werd daardoor veel schade aangericht. De te veld staande gewassen hadden door den hevigen slagregen ernstig te lijden. In het Winschoterdiep is gistermiddag nabij Roodehaan de melkauto van den heer O. te Onnen op onverklaarbare wijze te wa ter geraakt. De bestuurder en een inzitten de jongen konden door een voorbij komen den schipper eerst na veel moeite worden ge red. o— Te Muntendam i» gistermiddag een ong. 40 meter hooge schoorsteenpijp ineengestort Arbeiders, die bezig waren de pijp te stut ten, men vreesde een instorting, zagen het onheil aankomen en konden zich nog bij tijds in veiligheid stellen. Hedenochtend kwam te IJmuiden binnen hei s.s. „Poelau Roebia" van de Stoomvaart Maatschappij „Nederland", met de quaran- tainevlag in top, zulks in verband met een verdacht pokkengeval, dat zich bij een In- dischen bediende zou hebben voorgedaan. De zieke was in Suez van boord gegaan en de behandelende geneesheer had aanvan kelijk gemeend hier te doen te hebben met een geval van echte pokken. Een verder onderzoek heeft duidelijk be wezen. dat het slechts een geval van water pokken was. De directeur van den Gemeentelijken Ge neeskundigen en Gezondheidsdienst dr. L. Heijermans en dr. H. Peeters hebben te IJmuiden een onderzoek ingesteld en als resultaat daarvan het schip vrijgegeven. Het is hun gebleken, dat door den scheeps dokter alle opvarenden, voor zoover noodig, opnieuw waren ingeënt en alle maatregelen tegen de ziekte waren genomen. In de haven van Amsterdam zijn thans 21 Nederlandsche koopvaardijschepen op gelegd, metende totaal 107.768 bruto-tons. Hiervan behooren 11 met 82.551 tons aan de Stoomvaart Mij. Nederland: 6 met 15.503 tons zijn van de Kon. Ned. Stoomb.-Mij. en 4 met 9714 tons van de Hollandsche Stoomboot Mij., alle te Amsterdam geves tigde reederijen. Heden werd in de Oosterkerk aan den Zuid-Oost-Buitensingel te Den Haag de 30ate algemeene vergadering gehouden van Gereformeerde Vereeniging voor Drankbe- strijding ondeT presidium van ds. W. H. Gispen van Scheveningen. Deze vergade ring viel tevens samen met het dertigjarig bestaan der vereeniging, waarom aan het geheel een feestelijk karakter gegeven was. Voordat hedenochtend deze vergadering aanving, werd eerst een autotocht naar het Westland gemaakt. Tegen halfelf was men weer in Don Haag terug. Ds. Gispen opende de bijeenkomst op de gebruikelijke wijze en hield een korte ope ningsrede. Het aftredend lid van het mode- ramen, ds. A M. Berghoff, Chr. Geref. pre dikant te Amsterdam, werd herkozen. Even zoo de aan de beurt van aftreding zijnde hoofdbestuurders, die voor do verschillende provincies zitten, n.l. dc heeron J. Strating te Twijzel en H. Hasper te Assen. Hierna kwamen do jaarverslagen aan de orde. In dat van den secretaris, ds. J. van Herkscn, wordt melding gemaakt van den groei en uitbouw der organisatie. In ruimen kring vinden standpunt en optredon dér vereeniging al meer waardeering. Dit is een zeer bemoedigend verschijnsel. Het ledental steeg van 4821 tot 4702, georgani seerd in 120 afdeelingen, terwijl er 810 ver- spreide leden zijn. In de provincie Zuid- Holland was de groei het sterkst. De verslagen werden na eenige discussie goedgekeurd en de begrooting vastgosteld met een eindcijfer van f. 6345. Do heer H. J. te Hoove van Arnhem droeg vervolgens namens een daarloe uit da vereeniging gevormde commissie aan het hoofdbestuur over een fraai, op dd ateliers van Gebr. van Oven te Den Haag, vervaa-- digd vaandel dat door mevrouw Buitendijk van Amsterdam werd onthuld. Na een gemeenschappelijken koffietafel werd in do middagvergadering de heer C. Buitendijk uit Amsterdam op hartelijke wijze gehuldigd, nu hij 20 jaar op zoo voor treffelijke wijze de gelden der vereeniging heeft beheerd De voorzitter b'ood Hem met een harte lijke toespraak als bewijs van waardeering een couvert met inhoud aan en offreerde zoowel den heer Buitendijk als diens echt- genoote een fraaien bloemenmand. De heer Buitendijk dankte verrast voor deze vriendelijke altenlie. Te vijf uur werd de vergadering in Het gebouw Javastraat officieel door Burgemees ter en Wethouders ontvangen. Het Nederlandsche eskader heeft onder 'bevel van vice-admiraal Quant de haven van Antwerpen verlaten. Schiphol, de luchthaven van Amsterdam, werd gedurende de maand Juli aangedaan door 939 verkeersvliegtuigen der geregelde luchtlijnen, 267 vliegtuigen van Leger en Marine en 26 extra vliegtuigen, terwijl 10 proefvluchten met vliegtuigen van de K.L.M cn andere luchtvaartmaatschappijen werden uitgevoerd. Tevens hadden er 56 vluchten plaats met vliegtuigen van de N.V. Nederlandsche Vliegtuigenfabriek „Fokker" en 34 vluchten met Pandervliegtuigen van de Nationale Luohtvaartschool. Het aantal pleziervliegers bedroeg 2020 en het aantal bezoekers 31294. Waalhaven, de luchthaven van Rotter dam, werd gedurende die maand aangedaan door 518 verkeersvliegtuigen, 149 vliegtui gen Van Leger en Marine, 31 vliegtuigen van de Koolhovenfabriek en verschillende particulieren. Bovendien werden op Waal haven 168 proef- en oefenvluc'htem uitge voerd door vliegtuigen van de K. L. Mde Koolhovenfabriek en van Leger en Marine. Het aantal pleziervliegers bedroeg 559 en het aantal bezoekers 19.531. Een rijwielhersteller te Amsterdam, die hedenmorgen een door hem gerepareerde motorfiets wilde probeeren, geraakte in de Transvaalstraat de controle over zijn stuur kwijt, met het gevolg, dat hij met vrij groote vaart tegen een perceel opbotste. De man maakte een ernstigen val. Dr. Trompetter, die de eerste hulp verleende, constateerde een lichte hersenschudding. Per auto van den GG. en G D. is het slachlotfer naar het' O.L. Vrouwegaslhuis vervoerd. v. E. te L. De vraag is beantwoordt 31-'7, doch is abusievelijk vermeld onder v. L. te L. Het antwoord luidde: probeert U eens met warm water met een dunne op lossing van terpentijn of salmiak. -O- De Haarlemsche Rechtbank heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen A. F. v. W wonende te Amsterdam, die eenige maanden geleden in verschillende provinciale bladen advertenties plaatste, welke een zeer geloof- waardigen indruk maakten, en waarin hij monsterkisljes met vijftig sigaren, merk Nederlandsche Steden ter kennismaking aanbood voor den prijs van 50 cent per kistje. In totaal ontving hij ongeveer 1300 postwissels uit alle deelen des lands; kistjes werden evenwel niet verzonden. Terzake oplichting had de officier ander half jaar gevangenisstraf geëischt. De man is thans veroordeeld lot negen maanden gevangenisstraf met aftrek van de preven tieve hechtenis. VOETBAL'. De toer van de Oostenrijksche kampioen club in Nederland is thans definitief als volgt geregeld: 12 Augustus te Amsterdam tegen Ajax; 14 Augustus in den Haag tegen A.D.O.16 Augustus te Haarlem tegen' R.H.C.: 17 Augustus (e Eindhoven tegen P.S.V.20 Augustus te Rotterdam tegen het bondselftal De wedstrijd op 24 Augustus te Amster dam tegen een Nederlandsch elftal komt tc vervallen. AMSTERDAM, 7 Augustus. De lendenz was heden niet ongunstig, hoewel de affaire van bescheiden omvang was. Een uitzon dering vormden Margarine Unies, die druk verhandeld werden en na lager opening het verlies tot luttele procenten konden redu- 9ceeren. Calvê Delft bleven gomakkeliik op peil. Aku's werden bij het begin van de beurs lager afgedaan, maar herstelden zich' later geheel. De Berlijnsche beure was iets beter gedisponeerd. Do Philips-nandoelen waren goed prijshoudend, terwijl dc Ac- cousliëkaandeelen een klein verlies leden. De petroleum-afdeeling was stil, maar goed prijshoudend. De Koninklijke waren weinig veranderd, Amerikanen bewogen zich op onsystematische wijze. Tabakken werden- op kleine scihaal verhandeld. De Sumatra- soorten waren eerder wat lu,i. Rubbers wei nig variaties. Suikers stelden zich aanmer kelijk beneden de vorige slotprijzen, waarna de lendenz verbeterde en hoogere noteerin gen tot stand kwamen. Op de Mijnafdeeling was nogal eens vraag voor Boetons, die verscheidene punten hooger kiwamen. De Scheepvaartmarkt was kalm. Scheepvaart Unies werden op lager niveau verhandeld. Prolongatie 11/2 pGt. WISSELKOERSEN. Engeland 12.08 13/16, Duilschland 59.29 1/2, Frankrijk 9.76 1/2, België 34.73 1/2, Zwit serland 48.26 1/6, Oostenrijk 35.85 1/2, De nemarken 61.80, Zweden 66.57 1/2, Noor wegen 66.60, New-York 2.48 8/16. LEIDEN, 6 Aug. Andijvie f. 2—4. Kroten f. 12. Komkommers f. 14. Bloemkool 1 f. 7—12. Bloemkool II f. 2—6. Roodekool f. 24. Savoyekool f. 8—9. Giroenkool f. 4—5 Meloenen f. 10—35. Pieterselie f. 1—2. SeL derie f. 1—2. Wortelen f. 37. Perziken f. 2 —15 per 10O stuks. Kroten f. 45. Snijboo- nen f. 1020. Stokboonen I. 1226. Pronk- boonen f. 2—6. Stamboonen f. 511. Pos telein f. 1013. Spinazie f. 10—15. Aardap pelen f. 4—5 p. 100 K.G. ALPHEN. Kaasmarkt van 6 Augustus. 'Aangevoerd 6 partijen. Prijzen: 1ste soort met rijksmerk f. 0.44—0.48 2de soort met rijksmerk f. 0.400.43. Handel matig. 8ARNEVELD, 7 Aug. Eiermarkt. Aanvoer 1.225.000 eieren. Prijs f. 5.00f. 6.20. Handel flauw. GOUDA, 7 Aug. Veemarkt. Aangevoerd in totaal 2313 stuks, waarvan 358 slacMvar- kens. Vette van 31 tot 32 cent per pond: levend met 2 pCt. korting. Loivdensohe van 27 tot 29 cent per pond; levend met 2 pCt. korting. Zouters van 30 tot 31 ct. per pond; levend met 2 pCt. korting. 851 magere vaT- kens f. 3050 per stuk; 1120 biggen f. 15 23 p. stuk; 11 runderen f.350100 p. stuk; 35 nuchtere kalveren f. 1218 p. stuk; 15 schapen f. 2232 p. stuk; 10 lammeren f 18 22 p. stuk; 12 bokken en geiten f.210 p. stuk. Handel; vette varkens vlug; Lon- densche vlug; zouters vlug; magere varkens matig; biggen matig; runderen matig; nuch tere kalveren matig; overige soorten ook matig. Kaasmarkt: Aanvoer 418 partijen kaas. Prijzen: 1ste kw. met rijksmerk f.47 52; 2de kw. met rijksmerk f.4045; zware f.54. Handel matig. Aanvoer 322 par tijen eieren. Kippeneieren f.5G p. 100; eendeneieren f. 55.50 per 100. Handel matig. Coóp. Z.-H. Eierveiling. Aange- gevoerd 36.700 kippeneieren, 6668 K.G., f. 5.20 p. 100 stuks; 58—60 K.G. f 5.30— 5.60 p. 100; 6062 wegende f.5 405.90 per 100; 6264 wegende f. 5.6Ó5.90 p. 100. Bruine eieren 6065 wegende f 5.60— 6.20 per 100 stuks. Eendeneieren aange voerd 430 stuks, f. 5.50 per 100 stuks ROELOFARENDSVEEN, 7 Augustus Groentenveiling. Snijboonen 0.101 75, Prinseboonen 1.30; Prinseboonen zonder draad 1.55; Dubbele stam 0.75. Alles per 10 K.G. Augurken fijn 3.60660; fijn basterd 2.552 60; basterd 1.40; grof 0 550.65; grof II 0.200.30; stippel 0.30—0.35 Alles per 25 E+G. 3-1 j

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 3