AGENDA. UIT RUSLAND. STAATSLOTERIJ. AMERIKAANSCHE NOTITIES VISSCHERIJBERICHTEN. FAILLISSEMENTEN^ BEDEN: Katwijk aan Zee (Casa Cara) Spr. ds. Leenmans vaD Delft. 8 uur nam. Dadelijki. „Casino-bioscoop". Hoogewoerd: Voorstel lingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur kinder- en familie-malinée. „Luxor-theater", Stationsweg: Bioscoop- en Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags matinée te 5 uur. „Trianon-Thealer", Breeslraat: Bioscoop- en Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en Zaterdags familiematinée. „City-theater", Haarlemmerslr.: Bioscoop voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 's Woen- dags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. Woensdag: Inst. v. Praeventieve Genees kunde: Consultatiebureau voor moeilijke kindexen. Halféén lot 3 uur n.m. Donderdag: Inst. v. Praeventieve Ge neeskunde: Consultatiebureau voor Alcoho listen. 8—10 uur nam. MUSEA. Btadalijk Museum de Lakenhal, Lange Scheistraat 2. Geopend in November, De cember, Januari en Februari van 103 u.; in Maart, April en Mei van 10i uur, in Juni, Juli, Augustus en September van 105 uur, in October van 10—4 uur. Zon dags vanaf halféén. Entrée Zondags koste loos, Maandags f. 0.25, overige dagen f. 0.10. Rijksmuseum van Ondheden, Rapenburg 28. 1 Dec.1 Febr. van 103 uur, 1 Febr. tot 1 April van 104 uur, 1 April1 Oct. van 105 uur, 1 Oct.1 Dec. van 104 uur. Zondags van 1i uur. Enlrée Maan dags f. 0.26, overige dagen f. 0.10. Geologisch Mineralcgisch Mnseum, Garen- markt. lederen dag van 912 en van 1.304 uur. Zondagen gesloten. Kosteloos. Ethncoraphisch Mnsenm, Rapenburg 67-69 en Breeslraat 18. Op werkdagen van 104 uur. Entrée Maandags f. 0.25, overige da gen f. 0.10. Rijksmuseum v. Nat. Historie, v. d. Werlf- park. Werkdagen 8.3012, 1.305, Zater dags 8.3012. Kosteloos. Prentenkabinet, Kloksleeg 25. Tijdelijk gesloten. Herbarium, Nonnensteeg. Dagelijks van 912.30 en 26 uur. Kosteloos. Hortus Botanicus, Rapenburg 73. Alle werkdagen van 1 April30 Sept. D6 uur, 1 October31 Maart 94 uur. Op Zon dagen alleen van 1 April30 Sept. 101 uur. Kosteloos. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 4 tot en met Zondag 10 Aug. a.s. waargenomen door de apotheken: G. F. Reyst, Sleenslraat 35, tel. 136; A. J. Donk, Doezastraat 31, tel. 1313. ZWITSERLAND. De veredigingsbelasting. De financieele commissie uit den Natio- nalen Raad stelt voor de buitengewone oor logsbelasting. die gediend heeft tot dekking van de Zwifsersclie mobilisatieschulden, te gen het einde van 1932 af te schaffen RUSLAND. De verdedigingsbelasting. In de .Jswcslia" is de volgende nota ge publiceerd, welke a-ta officieel kan worden beschouwd: ..Wij betalen de schulden uil den Tsaren- lijd niet. maar wij konden de vreemdelin gen tegemoet komen door hun een hooger rentevoet toe te slaan op de leeningen, wel ke zij ons verschaft hebben. De handel is op credieten gebaseerd. De Amerikanen ver. leenen ons geen credieten. omdat wij de Tsaristische schulden niet betalen. Maar reeds sedert 1905 hebben de revolutionnairen de builenlandsche kapitalisten gewaar schuwd geen gelden te leenen aan den Tsaar. Wij zullen de Tsaristische schulden niet betalen''. CHINA. Het belang der vreemdelingen. Zoowel Engelschen als Japanners verster ken hun troepenmacht le Hankau om op alles voorbereid te zijn. Japan versterkt tevens het aantal oorlogsschepen in de Chi- neesche wateren. De Engelsche ambassadeur heeft gisteren een lang onderhoud gehad met den plaats- vervangenden minister van Staat. Castte, over den toestand te Hankau. In verband hiermede werd verklaard, dal er geen ge meenschappelijke actie aan de Jangtse be sproken is en dat de Amerikaansche regee- ring niet voornemens is eenige wijziging te brengen in haar politiek tegenover China. De Amerikaansche schepen hebben enkel het bevel het leven der Amerikaansche bur gers te beschermen en hun taak. zoo eenigs. zins mogelijk, zonder toepassing van ge weld, uit te voeren. Het geval zou zich kun nen voordoen, dat men troepen aan land moet zetten om Amerikaansche burgers uit de gevaarlijke zone te bevrijden, maar een gemeenschappelijk optreden met andere mo gendheden komt niet in aanmerking. De meaning van een „spets". (Nadruk verboden). Een hooggeplaatste spets (zoo noemen de bolsjewiki de mannen, die aan het hoofd van groote trusts staan, zonder communist te zijn, de specialisten, deskundigen, inge nieurs e.d.), een man die ruim tien jaar een zeer verantwoorde!yke positie in de opperste leiding van de Russische staats- industrie inneemt en zoowel de goede als do slechte kanten van het sovjet-bewind op industrieel gebied door en door kent. heeft aan zyü vrienden in het buitenland een uitvoerig exposé gezonden (de man zelf is een felle tegenstander van de bols jewiki, overigens een gewoon verschijnsel onder de z.g. „partijlooze spetsen"). De in houd van dat stuk is zeer begrijpelijk en wij meenen goed te doen, den lezer een overzicht te geven van de hoofdpunten van het betoog van den spets. In het algemeen komt dat betoog overeen met ons eigen standpunt in zake de bolsjewistische indus trialisatie. Het bolsjewisme, aldus de spets, heeft zyn eigen logica, het ontwikkelt zich gelei delijk en in volle overeenstemming met de bedoelingen der leiders. Daarbij houden die leiders steeds rekening met de internationale verhoudingen, passen zich aan de omstan digheden aan om ze des te beter te be nutten. Het tegenwoordige bolsjewisme heeft reeds lang al zijp illusies opgegeven. Van het oorspronkelijke communisme en het idea lisme van een Lenin is niets meer over gebleven. Behalve de woorden dan, waar mede de leiders der bolsjewieki den buiten landers op bijzonder handige wyze zand in de oogen strooien. De bolsjewistische lei ders spreken nog over het socialisme enz. maar in werkelijkheid denken zij nu alleen aan hun eigen machtspositie. De émigré's staren zich blind op het voorbeeld van de Fransche revolutie en verwachten redding van een Russische „9 Thermidor", van een Russisch bonapartisme. Volgens den spets hebben zoowel de Rus sische émigré's als de buitenlanders niet bemerkt, dat er reeds drie jaar geleden in Rusland een soort Thermidor heeft plaats gevonden^ al was dit geschied op een andere wijze dan in Frankrijk en is de macht in handen van den man gebleven, die reeds daarvoor in Rusland heerschte (Stalin). Ook het bonapartisme, d.w.z. de dictatuur van één man, is reeds een feit; de drager van deze dictatuur is ook Stalin. Wij maken dus in Rusland een merk- waaraigen toestand door, waarbyi een en dezelfde persoon de rol van Robespierre, Barras en Napoleon vervult en daarby steeds aan de oude phrases vasthoudt. Men kan het een en ander tegen dit beeld inbrengen, maar het is aan geen bwyfel onderhevig dat het beeld in algemeene trekken vol komen juist is. In plaats van de dictatuur van het prole tariaat, welke Lenin heeft willen instellen, hebben wy nu de dictatuur van één man; hij steunt op een bevoorrechte klasse, de communistische party, die in Sovjet-Rusland dezelfde rol speelt als de ridders van een overwinnaar in de Middeleeuwen. Het eigen lijke doel is en blijft de geheele wereld te onderwerpen. Evenals de heerschende klassen in de Middeleeuwen willen de com munisten hun doel bereiken door de massa te knechten en voor zich te laten werken. De methoden zyn echter in de XXe eeuw anders nu zijn de industrialisatie en collec tivisatie de methoden; evenals in de Middel eeuwen blyven echter de bewapening van de 'overheerschers en hun terrein onont beerlijk. Wie de methoden der bosjewiki niet door en door kent. vindt ze dwaas en zinloos. In werkelijkheid zijn ze veel eenvoudiger en logischer dan men denkt. De sovjet economie baseert zich op twee principes: gedwongen arbeid en lage loonen. Welis waar spelen de bolsjewiki zeer hoog spel en is de kans van een ineenstorting niet denkbeeldig, maar de internationale toe stand is hun bijzonder gunstig en het risico is gering, terwijl in geval van overwinning de bolsjewiki de geheele wereld zullen kun nen bedreigen. De sovjet-overheid bouwt haar industrie ten koste van middelen, welke zij onttrekt aan rlen landbouw en alle.lagen van het volk. Dat wekt natuurlyk ontevredenheid, de uitgezogen massa protesteert, maar de bols jewiki beschikken over een geweldige ge wapende macht om eiken opstand in bloed te smoren. De schitterende, in de wereld geschiedenis onbekende organisatie van spionnage en verklikkerij, de wreede terreur en een zeer merkwaardige gave van mis leiding stellen de bolsjewiki in staat hun overheersching stevig te verankeren. Om in staat te zyn de noodige middelen voor bun industrie uit de massa te pompen, voeren de bolsjewiki op systematische wijze een algemeene verarming van het volk door. De behoeften van de massa worden steeds meer en meer verminderd. De op deze wyze vrijgekomen bedragen, die in een groot land als Rusland zeer groot zijn, worden in de industrie geïnvesteerd, hetgeen de econo mische positie van de regeerende klasse, den nieuwen communistischen „adel", bij zonder sterk maakt. In het buitenland wordt vaak gedacht, dat deze politiek, waarbij het volk van alles beroofd wordt, een uiting van waan zin van de regeerders is. De „spets" zegt terecht, dat het geen waanzin is, maar integendeel een bewust gevolgde tactiek, die volkomen logisch is. Deze in de geschiedenis ongehoorde ex ploitatie van de volksmassa's is een onver mijdelijk gevolg van het tegenwoordige regime. Alleen door de massa op zulk een meedoogenlooze wyze uit te buiten en haar behoeften tot het uiterste te drukken kan de bolsjewistische partij haar industrialisatie plan uitvoeren. Eu hoe meer de industrie zich zal ontwikkelen, hoe meer die industrie zal produceeren, hoe armer de massa zal worden, hoe meer honger en gebrek zy zal lijden, hoe dichter zy den toestand van volkomen slaverny zal naderen. De bolsjewiki forceeren den gang van zaken. Zij hebben geweldige plannen uit gewerkt, maar toch zijn al hun plannen uitvoerbaar. Men vergete niet, dat de partij over een goed gedrild leger beschilct, over een geweldige legermacht van huurlingen, die bereid zijn eiken tegenstander neer tc «abelen, over zulk een volmaakte organt «atie als de G. P. Oe. De bolsjewistische industrie is bestemd voor het buitenland en niet voor het bin nenland. Haar doel is niet de behoeften van de massa te bevredigen, maar naar het buitenland steeds grootere hoeveel heden goederen uit te voeren, de wereld markt te veroveren, veel buitenlandsche valuta te verkrijgen. De loonen zijn nu in Rusland zeer laag. De laatste jaren zijn zij bijna in het ge heel niet gestegen en bedragen gemiddeld 100 roebel per maand. De waarde van den roebel is echter de laatste drie jaar aan zienlijk gedaald, zoodat 100 roebel nu een waarde hebben van slechts 20 goudroebels. 'Het werkelijke loon van den Russischen arbeiders bedraagt dus slechts 5 gulden per week. Onder dergelijke omstandigheden kan de bolsjewistische dictatuur goederen tegen prijzen aanbieden, waartegen geen enkel land in de wereld in staat zal zijn tc con- curreeren. Over een paar jaaT, wanneer de industrialisatie doorgevoerd zal zijn, zal de wereld overstroomd worden met goedkoope Russische goederen, die de wereldmarkt zullen veroveren. Welke gevolgen dat voor de overige landen, vooral voor dc indus trieels landen, die op export van fabrika ten aangewezen zijn, zal hebben, is niet moeilijk te begrijpen. En toch schijnt nie mand in het buitenland zich van dat gewel dige gevaar rekenschap te geven. In de sovjet-pers wordt vaak over d£ zeer slechte kwaliteit van de sovjet-fabri katen gesproken. De spets schrijft hierover het volgende: Men moet onderscheid maken tusschen de z.g. „lichte industrie", die voor een gedeelte voor de binnenlandsclie markt werkt, en de ..zware industrie", die voor den uitvoer werkt. Dat de kwaliteit van de fabrikaten der lichte industrie vaak veel te wenschen overlaat, is een feit, maar daar trekt zich niemand iets van aan. De goederen, die naar het buitenland uitge voerd worden, zijn echter in den regel van behoorlijke kwaliteit. Voor een groot ge deelte bestaan die goederen uit steenkool, olie, hout e.d., waarvan de kwaliteit uit den aard der zaak niet van een régime af hangt. Maar ook zulke goederen als ijzer, sta-al enz., welke de bolsjewiki naar het buitenland uitvoeren, zijn in den regel van behoorlijke kwaliteit. Men moet bovendien niet vergeten, dat de mededeelingen in de sovjet-pers over de slechte kwaliteit van sommige goede ren een bepaald doel natreven: zij dienen om de arbeiders en de technici schrik aan te jagen en hen te dingen, zich nog meer in te spannen. Men vergete niet, dat de sovjet-overheid in zulk een geval de schuldigen van „sabotagé" kan beschuldi gen, hetgeen de doodstraf ten gevolge kan hebben. Interessant is ook wat de spets schrijft over de industrieelc plannen der sovjet- overheid. Deze plannen worden elk jaar opgesteld en de leiders der bedrijven zijn verplicht de voorgeschreven hoeveelheden goederen te produceeren. Wie de sovjet bladen geregeld leest, weet dat de sovjet- regcering zich telkens beklaagt over het feit, dat die plannen niet geheel uitgevoerd worden. De spets geeft de volgende verklaring van het feit: De plannen worden zóó op gesteld, dat zij steeds hooger zijn dan het geen de overheid in werkelijkheid wil krij gen. De plannen geven den leiders der bedrijven alleen het uiterste maximum van inspanning aan, welke hij van de arbeiders moet verkrijgen. Onder normale omstan digheden zouden die plannen onuitvoerbaar zijn geweest en geen enkel kapitalistisch" land zou de arbeiders tot zulk een inspan ning kunnen dwingen als de bolsjewiki het doen. omdat elk land rekening houerfc met hot uithoudingsvermogen van den arbeider. "Voor de bolsjewiki speelt deze laatste om standigheid in het geheel geen rol. Rusland heeft veel menschen, meer dan het land in staat is te voeden, men hoeft dus geen rekening te houden met slijtage van het menschenmateriaal. Dat zijn in algemeene trekken de mede deelingen van den spets. Er zou natuurlijk het een en ander op aan te merken zijn (inzake de mogelijkheid deze politiek tot liet oneindige door te voeren), maar het exposé van een man met zijn positie in het economische leven van Rusland verdient in elk geval onze belangstelling. Het Wes ten moet zijn rekenschap geven van het vreeselijke gevaar, dat de massale uitvoer van door gedwongen arbeid vervaardigde en daardoor zeer goedkoope sovjet-goede ren de geheele wereld bedreigt. Dr. BORIS RAPTSCHINSKY. (NI e t-0 111 c I e e 0. «Je NED. STAATSLOTERIJ. Trekking van Donderdag 7 Augustus 193». 2e Klas. Je Lllll. floogc prijzen. 2860 100. Prtlzen van f 30. 333 J15 704 1234 I37S 1567 17S8 1797 2051 2540 2636 2645 2732 2804 3076 3133 3196 3670 3872 4045 4097 4130 4374 4390 4S30 4926 4951 5294 5973 6029 60S7 6241 6506 6859 7161 7569 7726 7601 7942 8164 8299 8442 8655 8698 8778 8993 9378 9597 9749 10230 10170 10882 10946 10980 11077 11454 11619 11630 11934 12022 12171 12419 12630 12651 12987 13009 14184 14345 I44S6 14520 14832 14884 14981 15532 15642 15S41 15950 16203 16331 16398 16402 16421 16869 17001 17545 17785 17857 17967 17984 18472 18608 18741 19187 19228 19398 19579 20887 20937 20991 Verbeterlugcu. 2e klas, 3e lijst: 11638 en 15984 elk ƒ200. MISDADIGERSPRAATJE. NEW-YORK, Juni 1930 Sinds den lsten Januari van dit jaar zijn in Chicago drie en veertig menschen op een gewelddadige manier aan hun eind gekomen, tien in elf dagen tijds. Daarvan behoorden er 42 tot het boevendom van de onderwereld, dat even hard aangroeit als het elkander uitroeit, maar het laatste slachtoffer was de verslaggever van een der grootste dagbladen en dit schot heeft Chicago opgeschrikt, een deel althans. De groote kranten hebben tezamen een bedrag van zestig mille beschikbaar gesteld als belooning voor dengene, die aanwijzingen geeft omtrent den verdwenen moordenaar. Maar het is zeer de vrang of er iemand zal bestaan die zijn erfgenamen zulk een goed hart toedraagt, want dat hij praten kan en een rusligen ouden dag heieven is onver- eenigbaar. Do verklikker of „squealer" uit de onderwereld is iemand, die levens moede is en van dien kant hoeven de kranten geen succes te verwachten, zelfs niet al verdubbelen zij hun belooning. Alfred Lingle was verslaggever van de beroemde „Chicago Tribune", wiens taak liet was den lezers hel eerste en beste nieuws te geven over de krijgs- en andere verrichtingen van het boevendom in de Winderige Stad. Door zijn Ia7igdurigc onder vinding en zich overal bowegen in alle lagen der maatschappij was Lingle, die een man \an geld was en het hoofdzakelijk uit liefde lol het vak deed, op uitnemenden voet ge- raakt zoowel'met de heele politie als met de onderwereld zelf. Hel gerucht ging altijd, dat hij genoeg wist om menigeen in een van die twee categorieën het leven verder onaange naam te maken en nu hij eindelijk ais slachtoffer van zijn veelwelendheid geval len is, vragen velen zich verbaasd af, hoe hij het zoo lang volgehouden heeft. Het mo tief voor den moord is, dat hii te gevaarlijk werd en te veel wist van een ander, waar door een ol meerderen met een onzuiver ge weten het raadzamer vonden hem uit den weg te ruimen of te doen ruimen Een bendehoofd zooals de beruchte Al Capone, bijgenaamd het Lidteekengezicht, is een meneer, die op een groole villa woont, in de mooiste auto's rondrijdt en er een luxe woonschip op nahoudt, hetgeen allemaal in overeenstemming is met zijn positie als groot zakenman aan het hoofd van 'n millioenen- concern, ook al wordt elke cent verdiend in openlijke minachting van 's lands wetten en voornamelijk op het gebied van de Droogleg ging. Een aristocraat onder de misdadigers als Scarface Al wordt door de politie ver dacht van ruim dertig moorden op zijn ge weten te hebben, maar het is zoo goed als zeker, dat hij er hoogslens een paar met eigen hand bedreven heeft, toen hij nog aan het begin van zijn carrière stond. Toen hij een man van gewicht begon te worden, zoo dat hij zich een lijfwacht moest aanschaf fen om zijn eigen leven elke seconde (e lalen beschermen, gaf hij opdracht aan ge huurde „gunmen" wij zouden het vrij kunnen vertalen met „menschenjagers" om dezen of genen verder onschadelijk te maken. Ot acht tegelijk met machinegewe ren, zooals het vorige jaar in Chicago ge beurde. Deze menschenjagers worden bij voor keur geïmporteerd uit andere steden, omdat zij dan niet zoo makkelijk herkend worden door de vijandige boeven of de politie, of schoon deze laatste de onhebbelijke eigen schap heeft tegenwoordig, dank zij de.radio, het overgeseinde systeem van vingerafdruk ken en portretten vrij goed op de hoogte te zijn van de bewegingen der heeren. Voor een opruiming in Chicago worden dus jagers uit Brooklyn gehuurd en wanneer daar wat ruimte gemaakt moet worden kunnen wat helpers bijv. uit Cleveland gehuurd worden. Het is anders een duro geschiedenis gewor den met die opruiming; een kwarteeuw ge leden Was twee honderd dollar de stan daardprijs voor een goed gemikt schot en tegenwoordig loopt het in de duizenden. Vijftien mille schijnt nu meer de gratificatie le zijn, wat opnieuw bewijst, dal het leven veel duurder is geworden vergeleken bij vroeger. Tot nu toe had de onderwereld uitsluitend elkaar bekogeld en het groote publiek had dal min of meer beschouwd als ratten die elkaar onderling verdelgen. Maar nu een man, wiens eenige veroordeeling gegrond vest wSs op zijn nauwe verbintenis met die wereld uit hoofde van zijn beroep, het zwij gen werd opgelegd, nu is de Chicago'sche pers in een staat van opwinding geraakt, maar het publiek blijlt ondanks dat alles vrij apathisch. Het is er van overtuigd, dat de groote schoonmaak van bovenaf aan in het gemeentebestuur moet beginnen en hoe hooger hoe beter. Om te beginnen hebben de hoofdcommissaris van politie en de chef van de detective-afdeeling beiden hun ontslag genomen: verder zal hel heele politiecorps aan een streng onderzoek onderworpen wor den om uit te maken of dit wel behoorlijk zijn plicht vervult en indien dit niet zoo is, zal nagegaan worden, in hoeverre hier van opzet sprake is. Want het heeft groote verwondering gebaard, dat Lingle op klaarlichten dag, midden in het drukste deel van de stad, is neergeschoten en dal de dader kans heeft gezien te ontkomen. Maar waarom doet men niets tegen dit moorden, waarom worden niet alle bekende misdadigers ,die rondloopen opgepakt? Zoo eenvoudig is dat niet Ten eerste moet men weten hoe de „gangs" werken. Het tooneei en de manier waarop veranderen steeds: de laatste moorden zijn gebeurd op een wijze, die eiken sensatie-romanschrijver tot eer zou strekken. Tegenwoordig verdwijnen de menschen spoorloos! Tenzij een schroef van een sleepboot het lichaam naar boven maalt weet niemand meer waar ze blijven. Er schijnt zelfs eigens een keurig cremalorium te zijn. waar men zich van de lastige cor pora delicti kan ontdoen. De „gang"-moorden in Chicago zijn door het heele land en daarbuiten bekend en iedereen weet, dat de sluikhandel in ster ken drank er de hoofdoorzaak van is: afper sing door middel van zoogenaamde va^ eenigingen, en hazardspel cn zijn «tb, aanleidingen. Dit alles bestaat Ï-. hard in New-Y'drk, Detroit. St. Louis andere groote plaatsen als in Chicago,!- wat daar niet gebeurt, is. dat de be--> van Chicago beschermd worden door s- mige invloedrijke gemeentelijke amble:-- De onderlinge veelen, die aan de opperrUr komen door de wekelijks voorkom:; moorden, moeten plaats hebben met weten van leden in het gemeentebestuur p zoolang dat gebeurt is er geen verbek^ van den toestand in het zicht. En datl nog niet attest De in 1919 ingestelde Cr.r" Commission, die jammer genoeg geen cieele autoriteit bezit, maar die strikt otpy iijdig alle handelingen van de Chicago's"- politic en justitie onderzoekt en de reei taten openbaar tnaakt, verklaart dat zelfs -J rechterlijke macht niet vrij uit gaat. En verder moet men bewijzen hebben iemand achter de tralies te zetten, ook de boef slaat op zijn grondwelteliji rechten! Zoo af cn loe doet de politie d: een raid op groote-schaal; bij de honderd, worden speakeasie9 en andere holen, waï de boeven uithangen, bezocht en dan ju alles naar de politiebureaux.om nan- loop van tijd weer losgelaten te worden gebrek aan bewijs op degenen na, die ink bezit van wapenen werden aangelroll Ook dit maakt niet' den minsten indruk het publiek, dat weet welk een nultelw moeite het is, liet zijn wol de kerele. die moorden ten uitvoer brengen, dio den reu achligen drankhandel bedienen en din a vandaag of morgen den kogel krijgen, mu de mannen, die aan het roer zillen, zijnh# ergens anders en maken ook uiterlijk li den indruk van moordenaars en gros le ri; Al met het Jjdteekengezichl heelt t Chicago schijnbaar den rug toegekeerd een schitterend landgoed in Miami, Florii gekocht, waar hij omringd door een wacht van dertig geharde bandieten r zaken blijft waarnemen uit de verte, fi wordt den armen Al wel moeielijk genui in Miami, waar hij zijn neus niet buiten deur kan steken of de politie arresteert b< op allerlei gronden, zelfs van landloopc omdat hij geen zichtbaar bewijs van mi men heeftl En hij wil zoo graag als rust burger leven en zich zelfs indringen bij society, die hij op champagne-fuiven bij i noodigt. Maar Aliami's burgerij weet b goerl, wie en wat Capone is, dat hij staal het lijstje der acht „vijanden van de Ams kaansche maatschappij" en zij trachten he op alle manieren uit de stad weg te krijg Capone klemt zich echter wanhopig vi omdat hij weet nergens veiliger te zijn evenmin meer welkom. Ook zou de Chicago'sche politie veel bi doen in den omtrek van de stad, lusschai bergen en meertjes, waar het vol staat n bungalows en zomervilla'tjes, een rail I doen. De plaatselijke politie daar weelr beter dan zich met de rijke heeren te b moeien, die daar heel vreedzaam in bootje zitten te visschen of golf spelen, i dat zij nooit zonder lijfwacht uitgaan, weet hoe met een machinegeweer omgeji moet worden. Dal zijn de ware moordem de bevelhebbers in den genadeloozen i om de opperheerschappij in de onderwi, met alle reusachtige geldelijke voordel die daaraan verbonden zijn. En die e blijft verdeeld tusschen de broeders Al Ralph Capone aan den eenen kant en luguberen „Bug9" Moran, Italianen ter Ieren. Wel sloten de chefs een wapeni stand, maar dat verhoedt niet, dat de b® leden onderling kleine geschillen mei 1 gels oplossen. Zoolang hoogerop onbelrot' bare ambtenaren in gemeentebestuur, poli' en justitie zich zullen handhaven, zoolt blijft het in Ohicago knallen. IJMUIDEN, 7 Aug. 1930 VISCHPRITZEN. Tarbot per K.G. f. 1.90—1.20; Griel kist van 50 K.G. f. 7040; Tongen per f. 3.903.05- Middelschot per kist van K.G. f. 62; Zetschol per kist van 50 f. 5033; Kleine sohoi per kist van 50 f. 288; Bot per kist van 50 K.G. I- schar per kisl van 50 K.G.xzeaonxzeai Schar per kist van 50 K.G. f. 17—5; VI ten per stuk f. 41.65; Pieterman en P<® tjes per kist van 50 K.G. f. 27.503; Gror Schelvisch per kist van 50 R.G. f. 70—6 Middel Schelvisch per kist van 50 K.G I -fö; Kleinmiddel Schelvisch per kist 60 .G. f. 2819; Kleine Schelvisch per van 50 K.G. f. 152.S0; Kabeljauw per van 50 K.G. f. 6112; Gullen per kisl 50 K G. f. 175.10; Lengen per sluk 1 1; Heilbot per K.G. f. 1 90—1.65; WÜ1 per kist van 50 K.G. f. 3.90—1.60; K« visch per stuk f. 0,680-42; Makreel kisl van 50 K.G. f II12.50. Aangekomen de Stoomtrawlers- IJM 73 met 422 kisten versche htri| prijzen f. 10.509.50 per kist; IJM 59 I 3276; IJM73 met f. 5068; IJM 371 f. 2817; IJM 99 met f 2234; TBI I 2600; IJM 74 met f 1530; IJM 6f I. 1587; IJM 84 met f. 071; IJM 41 f 1900: IJM 197 mei 1 3610; IJM t f. 1547, IJM 131 met f. 1655; IJM 13?* f 2174: IJM 23 met f. 1450; IJM 36 f. 2686; IJM 290 met f. 2219; IJM 65" f 1696; IJM 159 met f 1510; IJM 15? f 1526: O 119 met f. 479. Uitgesproken: A. M. Tschur, electro-lechniker. Haarlemmermeer, Sloterweg 152. Re S. J. Pit; cur. tnr. F. J. Gerritsen, HaV J. van Praag, barbier en kapper. lemmermeer. Nieuwe Meerdijk 29", trcï te Zaandam, Kweekerslraat 3. R.*c- cur. mr. F. J. Gerritsen, Haarlem.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 2