71*te Jaargang DONDERDAG 7 AUGUSTUS 1930 No. 21592 Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. handelsregister [kamer van koophandel. ver. „koninginnedag" KUNST EN LETTEREN. het rotterd.-hofstad- tooneel te noordwi ik BINNENLAND. christelijk nationale werkmansbond. vier mitnenvegers naar indie. BUITENLAND. Het voornaamste Nieuws van heden. binnenland. buitenland. ONZE YACANTIEPHOTO'S. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts. per regel toot advertentiên uit Leiden en plaatsen waar agentschappen ran ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiên 35 Cts. per regeL Kleine Adrerlentiên uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 60 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueels opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noorïemdspteiri Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post f. 2.35 portokosten. fco.ie p 0.18 Dit naramer bestaat olt DRIE Bladen EERSTE BLAD. BREIDING U.L.O. SCHOOL HOOGLANDSCHE KERKGRACHT. I Burgemeester en Wethouders van Leiden Vengen ter openbare kennis, dat de Raad [er Gemeente in zijne op 4 dezer gehouden jadering besloten heeft medewerking te ferfeenen aan het bestuur der Gerefor- ;erde Schoolvereeniging tot uitbreiding i de school voor uitgebreid lager onder- fes aan de Hooglandsche Kerkgracht met (ree lokalen en tot aanschaffing van de verband daarmede benoodigde school- ïubelen, leer- en hulpmiddelen. I Binnen dertig vrije dagen, te rekenen [an heden af, kan ieder ingezetene en elk ïhoolbestuur, voor zooveel het daarbij be- fekken is, van dit besluit bij Gedeputeerde jtaten dezer provincie in beroep komen. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. I Leiden, 7 Augustus 1930. De Burgemeester en Wethouders van leiden doen te weten, dat door den Raad Ier gemeente, in zijne vergadering van den |n Augustus 1930, het volgende besluit is pomen: I DE RAAD DER GEMEENTE LEIDEN, [overwegende, dat bij de artikelen 8 en 24 ler verordening op het Rijden het Rapen- jurg Oostzijde tusschen de Breestraat en de foksteeg in de richting naar de Kloksteeg i het Rapenburg Westzijde tusschen de jorinensteeg en het Noordeinde in de rich- pg naar het Noordeinde zijn gesloten ver jaard voor het berijden respectievelijk met uigen en met alle motorrijtuigen; |dat het, ten einde een systematische re- van het verkeer op en nabij het ipunt Rapenburg-Breestraat-Kort Rapen- b-Noordeinde, alsmede verder over de rie zijden van het Rapenburg, mogelijk te aken, in het belang van de vrijheid en liagheid van het verkeer wenschelijk is f in de vorige alinea bedoelde regeling uit Ibreiden tot het verkeer met rijwielen; Idat derhalve de artikelen 24 en 24bis der ingehaalde verordening behooren te wor- fcn gewijzigd, respectievelijk aangevuld; IStelt vast de volgende verordening; VERORDENING, kondende wijziging van de verordening van i Mei 1912 (Gemeenteblad No. 18) op het lijden, laatstelijk gewijzigd bij verordening [an 5 Augustus 1929 (Gemeentebl. No. 18). - Artikel I. I In artikel 24 vervalt het onder 5 en G ptelde en wordt in plaats van ,7" en .,8" pezen onderscheidenlijk „5" en „6". Artikel II. In artikel 24bis wordt de punt achter prschstraat vervangen door een punt- jomma en aan het artikel wordt toege- Jcegd- .,7. het Rapenburg, Westzijde, tusschen Nonnensteeg en het Noordeinde, in de [chtmg naar het Noordeinde; het Rapenburg Oostzijde, tusschen de Jieestrari en de Kloksteeg, in de richting par de Kloksteeg". 1 \aMfcesteld door den Gemeenteraad van kiaen, in zijne openbare vergadering van 1 *en Augustus 1930. 6238 De Burgemeester, A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Le Secretaris. VAN STRIJEN. I Er is hiervan afkondiging geschied, waar |-t behoort, den 7en Augustus 1930. A VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN 31 RIJEN. Secretaris. Seuwe inschrijvingen: E Raaphorst, D. 167, Hazerswoude, dorp. mkel in sigaren en drogisterij. Eigenaar J. iR vrst- Hazerswoude. mop ^en^ra'e Voorscholen, Schoolstraat - L, Voorschoten. Eigenaar P. Kaavk. Voor- riolen Wijziging; L: Eaayk, Schoolstraat 10 E, Voorschoten, lbo en reparatie-inrichting. Wijzi- 2 uitgeoefend bedrijf thans: plaatsen en L wreeren van radio-ontvanginstallaties en [tij^jjfrale. Wijziging handelsnaam thans 10 Centrale .Voorschoten. Het programma der feestelijkheden. Op een andere plaats in ons Blad vindt men een groote advertentie van de vereeni- ging „Koninginnedag". Wij meenen goed te doen, de aandacht onzer lezers te vestigen op deze jonge, hard werkende vereeniging, wier noodlot het is dat haar jaarlijksch feest valt kort vóór 3 October en, ditmaal, niet lang na de Leidsche Lustrumweek. Even wel, zij despereert niet, doch spant al hare krachten in, den 50en verjaardag onzer Landsvorstin met de gansche burgerij door een vaderlandsche feestviering te herden ken. Aantrekkelijke sportieve wedkampen voor jongens en meisjes, een wedstrijd in de huiskamer (denkelijk met het oog op den natten zomer!), waarbij het er op aankomt, ons mooie stadhuis zoo sierlijk mogelijk weer op te bouwen in papier, verder den ganschen dag muziek en tot slot een véél- belovende lichtstoet. Inderdaad een pro gramma vol afwisseling, waarbij in de eer ste plaats aan jong Leiden is gedacht, wat niet na zal laten, de vereeniging vele vrienden enleden aan te brengen. Wij wenschen haar dit van harte toe en twijfelen er niet aan of de Leidsche bur gerij zal door het uilsteken van alle beschik bare vlaggen, door het in feesttooi brengen van de stad en, bovenal, door een druk be zoek op het terrein aan den Zoeterwoud- schen Singel, blijk geven van hare warme instemming met het nationale werk van „Koninginnedag". Onze stadgenoole, mej. A. A. van Buuren is geslaagd voor het examen Engelsch M O. akte A. De heer P. Boekkooi, wonende to Oegstgeest en doctorandus in de wis- en na tuurkunde aan de Universiteit alhier is met ingang van 1 September a.s. benoemd tot leeraar aan het Geref. Gymnasium te Kampen. De heer T. de Jong, adj.-onderofficier der militaire administratie is met ingang van 1 September a.s. door den minister van Defensie benoemd tot administrateur der militaire verplegings-inrichtingen te Dordrecht. Gisteravond te ongeveer kwart voor negen is een kind door de brugleuning heen in het water van de Langegracht gevallen. Een 16-jarig meisje, Zwetsloot, wonende Langegracht 182 bedacht zich geen oogen- blik, sprong geheel gekleed in het vieze grachtwater en 9maakte het genoegen de kleine behouden op den wal te brengen daar bij terzijde gestaan door den heer Holwerda, die zich eveneens te water begaf. Het dap pere tweetal werd door de omstanders mot een warm applausje beloond voor zijn koene daad. Door het bouwkundig bureau H. H. Verhulst en L. Th. v. d. Laken alhier is voor rekening van den heer J. C. Edelaar aan den heer Proper, aannemer te Oegst geest, bij ondershandsche aanbesteding de bouw opgedragen van een autogarage voor 10 auto's aan de Korte Mare, alhier met bij komende werken Het voormalige café „Sport" aan de Nieuwe Beestenmarkt 30 is overgegaan in handen van den heer A. J. Neuteboom, kapitein van de salonboot „Pauline". De heer Neuteboom heeft, nadat het interieur door brand geruimen lijd geleden ernstig beschadigd werd. tal van verbeteringen aangebracht, welke het geheel ten goede komen. De zaak ziet er momenteel keurig uit en de heer Neuteboom verzekerde ons, dat hij voor een prompte bediening zorg zal dragen. Wij wenschen hem bij dit pogen veel succes toe. Op 6 Augustus 1930 stonden 427 werk zoekenden bij de Arbeidsbeurs ingeschreven tegen 175 op 6 Augustus 1929. Dinsdag 12 Augustus geeft het Rotter- damsch-Hofslad-Tooneel, directeur Cor van der Lugt Melsert, in het Casino der Noord- wijksche Sportvereeniging te Noordwijk aan Zee,-een vertooning van: „Een vrouw zoo als ieder zoekt....", hel amusante blijspel van den Weenschen schrijver Ludwig Hirsc'hfeld. De hoofdrollen worden vervuld door: Louis Gimberg, Fie Carelsen, Jan van Ees, Wilh. Schwab—Weiman, Mary Dres- sel'huys e.a. Regie en décor: Eduard Veterman. 35ste algemeene vergadering te Rotterdam. De Ghr. Nationale Werkmansbond begon gisteren te Rotterdam haar 3öste algemeene vergadering onder voorzitterschap van den heer P. J. Nahuisen, te Utrecht. Vastgesteld werd het jaarverslag ran den secretaris, den heer J. A. Uding te 's Gra- venhage, dat o.m. vermeldt, dat er 180 af deelingen zijn, verdeeld over 10 provincies, met 11.017 leden. Deze cijfers zijn inmiddels gestegen tot 186 en 12.067 Bij het fonds Ubo zijn aangesloten 104. bij liet fonds Hulp in Nood 86 afdeelingen, bij het sana torium Kinderherstellingsoord 1557 leden. Het bondsorgaan wordt gelezen door 5196 betalende leden (thans 5388). Ook dit jaar was het werk van den bond van groote be- teekenis. In verschillende afdeelingen is hard gewerkt. De fondsen verkeeren tn goede gezondheid. Herinnerd wordt aan de opening van het dr. de Visserhuis. Goedgekeurd werd de rekening en verant. woording van den penningmeester, den heer J. W. Meijer te Amsterdam, die aan ont vangsten aanwijst f. 14.048,87, waarvan f. 11.395 aan contributies. Het kassaldo is f. J 611.63. Vastgesteld werd de begrooting voor 1931, sluitende op f. 11.500. Medegedeeld werd, dat 99 afdeelingen vertegenwoordigd zijn. dat er stemgerechtig de afgevaardigden zijn, vertegenwoordigende ruim 6500 leden en voorts afgevaardigden van provinciale comité's. Het fonds Ubo (uitkeering bij overlijden) heeft in 1929 afgesloten 2846 nieuwe ver zekeringen met een verzekerd kapitaal van f. 242.536. Er bedankten 574 per sonen met een verzekerd kapitaal van f. 36.331. Aan 193 personen werd f. 16.904 uitgekeerd Het fonds verheugt zich in een gestadigen bloei. Aan de onverdeelde winst, het weduwenfonds. werd ruim f. 9000 toe gevoegd. De wiskundige reserve steeg met f. 23.000 tot f 317,333. Het aantal posten vermeerderde met 2079 tot 34.194. Het al gem. ziekenfonds ontving f. 9401.04, waarvan f. 8859.67 contributies, f 246 28 extra bijdragen. De uitgaven aan ondersteu ning waren f. 9081.98, de totale uitgaven f 9429.14. In kas was op 31 Dec f. 21 756 22 Gedurende het eerste halfjaar van 1930 werd ontvangen f. 3938.07, uitgegeven f. 4336.49, zoodat op 30 Juni jl. in kas was f 21.357,80. Door de invoering van de ziek tewet daalde het aantal leden van 1061 lot 935. Bij de daarna in behandeling komende voorstellen werd, voortgaande in de een maal aangenomen historische lijn. nog eens vastgesteld, dat politieke voorstellen van staatkundigen of kerkelijken aard in den bond contrabande zijn. De vergadering werd geschorst, nadat er besloten was, een telegram van aanhanke lijkheid te zenden aan de Koningin, het Wilhelmus en het Bondslied gezongen wa ren. Daarna had een ontvangst op het stadhuis plaats. In de sociëteit van de Dier gaarde vereenigde men zich aan een maal tijd en des avonds was er concert in den Doelen, aangeboden door de afdeeling Rot terdam. Gistermorgen zijn de vier op de marine werf te Willemsoord gebouwde mijnenve gers voor de Ned.-Indische marine naar hun plaats van bestemming vertrokken. De mij nenvegers worden door twee sleepbooten van bureau Weismuller naar Soerabaja ge sleept. De „Friesland", een sleepboot van 392 registerton sleept de mijnenvegers A en B. terwijl de „Vlaanderen", die 289 register- ton meet, de mijnenvegers C en D op sleep heeft. Als het weer meewerkt, zal rechtstreeks naar Port-Said gevaren worden om daar te bunkeren Men hoopt einde dezer maand of het begin van de volgende maand daar te zijn. Van Port-Said zal de reis naar Aden gemaakt worden, waar weer kolen zullen worden geladen. Daarna wordt te Sabang nog eens gebunkerd, waarna het laatste ge deelte van den grooten tocht naar Soerabaja zal worden ondernomen. Begin November hoopt men op de plaats van bestemming te zijn. Elke mijnenveger zal bemand zijn met twee man, er wordt op de schepen niet ge stuurd, de roeren zijn vastgezet. Dr. F. D. A. C. VAN MOLL, t Op 80-jarigen leeftijd is te Arnhem over leden dr. F. D. A. G. van Moll, rustend oog arts. die in breede kringen, vooral op het ge bied van kunst, geneeskunde en maatschap pelijk werk bekend was. Negen jaar geleden vestigde dr. van Moll zich na een drukke en veelomvattende Rotlerdamsche practijk te Arnhem. DE ALGEMEENE TOESTAND. Zwitsersch antwoord aan Briand. Als laatste heeft gisteren Zwitserland geantwoord op het memorandum van Briand. De Zwitsersche regeering verklaart zich bereid mede te werken aan een loyaal on derzoek van het probleem, waarvan zij de beteekenis erkent. Zij verklaart echter op nieuw, dat zij geen verplichtingen aangaan kan, die van aard zouden zijn om inbreuk te maken op het neufcraliteitsstatuut, dat sedert eeuwen de grondslag vormt van de Constitutie van het Eedgenootschap. Een Europeesche Unie zou de groote meerderheid der Europeesche Staten moe ten omvatten om er niet uit te zien als een gewone coalitie, die de verstoring van het politieke cn economische evenwicht nog zon vergrooten. Van den aanvang af zou alles vermeden moeten worden, dat aanleiding zou kun nen geven tot conflicten van bevoegdheid of rivaliteiten tusschen het voorgenomen regionale verbond en den Volkenbond. De Bondsraad erkent de moeilijkheid, om een duidelijke grens te trekken tusschen de aangelegenheden die onder de bevoegdheid van de een of de andere van deze beide inrichtingen moeten vallen. Hij geeft toe, dat de economische proble men nauw samenhangen met de politieke, maar gelooft ondertusschen dat hetgeen de Europeesche landen onderling op het gebied der veiligheid zouden kunnen tot stand brengen, met. nog meer succes binnen het kader der bestaande inrichtingen bereikt kan worden. Een samenwerking uitsluitend op econo misch gebied is naar de mecning van den Bondsraad mogelijk. Zwitserland is in elk geval bereid deel te nemen aan de pogingen om den economisehen toestand van Europa te verbeteren. Tengevolge van een initiatief van den Volkenbond is de nauwe samen werking, speciaal op economisch terrein, tusschen de Emropeesche Staten reeds in gezet en dit begin is voor ontwikkeling vatbaar. DUITSCHLAND. De permanente Rijksdagcommissie. De commissie ter behartiging van de be langen der volksvertegenwoordiging, die uit een aantal voormannen van alle partijen bestaat en alleen kan worden bijeengeroe pen in tijden dat Duitschland. zooals thans, zonder parlement is, heeft gistermiddag ver gaderd onder voorzitterschap van den 90- ciaal-democraat Henk. Slechts één belang rijk punt stond op de agenda, nl. een bespre king over de noodverordeningen der regee ring. De communisten hadden voorgesteld deze verordeningen buiten werking te stel len, doch hiertoe mist de commissie de be voegdheid. Ze vervangt nl. den Rijksdag niet. maar heeft alleen tot laak de rechten der volksvertegenwordiging te beschermen ingeval de regeering mocht trachten deze rechten aan te tasten. Door haar noodver ordeningen heeft de regeering dit echter niet gedaan. Eerst de nieuwe Rijksdag zal be voegd zijn de noodverordeningen op te hef fen. indien hij dit zulks gewenscht acht. Dit inziende, stelden de socialisten voor de verordeningen in strijd met de grondwet te verklaren en dus langs een omweg het doel te bereiken. Zij voerden aan dat de verorde- De 35ste algemeene vergadering van de» Chr. Nationalen Werkmansbond (Binnen land, le Blad). De gevolgen van het onweer; hotel Spij ker te Beek voor een deel afgebrand; te Woensdrecht een man door den bliksem gedood (Gemengd, 2e Blad). De Generale Synode der Ned. Herv. Kerk beëindigd (Kerk en School, 3e Blad). Zwitserland antwoordt als laatste op het memorandnm van Briand (Buitenl., le BI.) Een Engelsch-Roemeensch handelsver drag (Buitenl., le Blad). Engeland heeft thans rnim 2 millioen werkloozen (Buitenl., le Blad). ringen op 't zelfde neerkwamen als de eerste krachtens besluit van den Rijksdag buiten werking gestelde verordeningen. Afgevaardigden van andere kleur bestre den dit en daarop heeft de commissie de bijeenkomst geschorst om te trachten dit geschil tot klaarheid te brengen. Na de pauze heeft de commissie met 16 tegen 12 stemmen een voorstel van cen trum, volkspartij, landvolkspartij, democra ten, oeconomische partij en Beiersche volks partij aangenomen, waarin zij zich onbe voegd verklaart de noodverordeningen op te heffen of ze in strijd met de grondwet le verklaren. ENGELAND. Handelsverdrag met Roemenië De werkeloosheid heeft de 2 millioen bereikt. Gisteren is tusschen Engeland en Roeme nië een tractaat van handel en scheepvaart geteekend, dat o.a. ten doel heeft den afzet van Britsche industrieele voortbrengselen in Roemenië en van Roemeensche land bouwproducten in Engeland te bevorderen* Er zijn bijzondere maatregelen genomen om te beletten dat goederen uit andere landen dan Engeland voortaan in Roemenië onder vaische handelsmerken voor Engel- sche verkocht worden. De Hertogin van York verwacht binnen kort weer een blijde gebeurtenis. Er heerscht zekere spanning, want indien do Hertogin het leven schenkt aan een zoon, zal deze de toekomstige troonopvolger zijn. daar de Prins van Wales immers nog on gehuwd is. Volgens een bericht uit Bombay zal de ongehoorzaamheidscampagne in de Cen trale Provincies een deficit ten gevolge heb ben op de begrooting van 345.000 pd.st., ten deele wegens de niet-betaling van ver schillende belastingen, met name de zout- belasting, en ten deele wegens hoogere uit gaven der regeering tot handhaving van. de orde. TT Het aantal werkloozen is thans gestegen tot 2.011.467! (Voor iedere geplaatste photo wordt f. 2.50 vergoed). HOOG BEZOEK AAN HET VOORTREKKERSKAMP TE GULPEN VAN DE C. J. M. V. PADVINDERS. Ingezonden door J. Rutgers te Leiden.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 1