71*'e Jaargang DINSDAG 5 AUGUSTUS 1930 No. 21590 STADSNIEUWS. bezoek van nederl. conservenfabrikanten aan brunswijk. spoorwegongeval te rotterdam. wollendekenfabriek „de blauwe klok" speeltuinvereeniging „zuiderkwartier" Uitstapje naar Amsterdam. extra-trein voor laatkomers. VISSCHERUBERICHTEN. BINNENLAND. fcrins hendrik te rotterdam. het tapansche prinselijk paar in den haag. kingsford smith geopereerd. a. t. m. stumpff. t Het voornaamste Nieuws van heden. binnenland. buitenland. ned. chr. bond en de kleeding-industrie LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per rejel toot adrerfentiSn uit Leiden en plaateen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regeL Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 60 Cis. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecbt Voor evenlueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35. per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post f. 2.35 portokosten. ƒ0.18 „0.18 It nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. De Nederlandsche Bond van Fabrikan- i van Verduurzaamde Levensmiddelen Blik en Glas, waarvan do zetel geves- ;d is te Leiden, heeft dezer dagen een cursie gemaakt naar Brunswijk, het tote conservencentrum van Duitschland. Het gezelschap bestond uit 10 fabrikan- benevens den secretaris van den pd. ïefc doel der reis was het bezichtigen i eenige moderne conservenfabrieken van fabrieken, die machines, bussen, quetten en andere utensiliën voor de Dserven-industrie vervaardigen )e organisatie van deze reis was In Dden van de Einkaufsgesellschaft der utschcn Konserven-Industrie, Zweigstelle Hinschweig, die op uitmuntende wijze g heeft gedragen, dat de Nederiand- e fabrikanten datgene te zien kregen, voor hen uit vakkundig oogpunt we- swaardig en van het grootste belang is. et bezoek had plaats tijdens de boo- icampagne. Bezichtigd werden de con- venfabrieken van de firma W. Maseberg, firma C. Th. Lampe, de firma W. L. ens en de Dreiring Konservenfabriek, gelegen te Brunswijk, zoomede de oservenfabriek Busch, Barnewitz Co. Wolffenbütel. Iet bezichtigen van meerdere conser- ifabrieken stond nog op het programma-, door gebrek aan tijd heeft zulks niet inen plaats hebben. lovendiên werden nog bezichtigd de ihinefabrieken KaTges-Hammer en Her- t Kricheldorf BriiseT, beide gelegen Irunswijk, welke machines, in het con- enbedrijf benoodigd, vervaardigen. De raste machines werden door deze iken aan het Hollandsche gezelschap >d. ineens werd een bezoek gebracht aan firma I. A. Schmalbach, blikwarenfa- t, zoomede aan de étiquettenfabriek ;ust Wehrt, beide gelegen te Brunswijk. kn slotte werd het Conserven-Techni- bezichtigd, alwaar dr. Serger een in- issante voordracht voor de Nederland- e fabrikanten hield. Ie excursie kan dan ook uit vakkundig mnt als uiterst leerzaam worden be- ouwd. )e Duitsche fabrikanten zijn tevens ge- agd om voor hun Nederlandsche col 's het aangename met het nuttige te ^enigen, zoodat deze 'excursie in ieder icht als zeer geslaagd mag worden ge- lificeerd. 'e excursie werd besloten met een be- k aan Harzburg, daartoe in staat ge el door de Duitsche gastheeren, welke rtoe de noodige vervoermiddelen had beschikbaar gesteld. i?tcrén is de electrische trein 1088, die 13 32 van Rotterdam D. P. vertrekt, even Beugelsdijk tengevolge van het breken een as ontspoord. Het eerste molor- iig kwam dwars over de hoofdlijnen te n. wat een geweldige stagnatie in den inloop veroorzaakte. De electrische D 1071, die hier om 13.52 vertrekt, ging verdeadan Schiedam en keerde vandaar !r terug naar Amsterdam. Verder vertrok- de treinen met zeer veel vertraging en den reservclreinen uit Leidscbendam Men. De ongevallenwagens hadden !(lig het rijtuig in het rechte spoor, en even 17 uur was de treinenloop weer loed als normaal. Huldiging van de 'directie ter gelegenheid van het 125-jarig bestaan der fabriek. Zooals wij dezer dagen aankondigden, was het vandaag 125 jaar geleden, dat wijlen de heer Jan Zuurdeeg hier ter stede een wol- lendekenfabriek vestigde. Dat de tegenwoor dige firmant, de heer F. C. Zuurdeeg, die bijna 40 jaar aan den bloei van de zaak heeft medegewerkt, dezen dag niet onge merkt heeft willen laten voorbijgaan en dat het personeel op zijn beurt deze gelegenheid met beide handen heeft aangegrepen om van zijn aanhankelijkheid jegens het ge slacht Zuurdeeg blijk te geven, spreekt vanzelf. Te ruim 10 uur hield de auto, waarin de familie Z. was gezeten, stil voor de deur van het feestelijk versierde fabrieksgebouw aan den Oude-Singel, waar de heeren A. Wende! procuratiehouder en J. Landzaal gereed stonden hen te ontvangen Hel jongste meisje van het personeel bood mevrouw Zuurdeeg een bouquet theerozen aan. Nadat zij waren binnengeleid in de feest zaal, welke door ontelbare bloemstukken van leveranciers, kennissen en personeel in een lusthof was herschapen, en waarin aan het bloem-omkransle geschilderde portret van den oprichter een eereplaafs was inge ruimd, trad de heer A. Wendel als woord voerder van het 70 man sterke personeel naar voren. Hij riep de familie een hartelijk welkom toe op dezen gedenkwaardigen dag, welke een mijlpaal in hel bedrijf beteekent. Over de geschiedenis der firma wilde spr., na alles wat daarover reeus is geschreven, niet verder uitweiden en alleen erop wijzen, dat de tegenwoordige firmant bijna 40 jaar aan de zaak verbonden is. In dien lijd heeft hij door zijn volhardenden ijver, zijn groote stuwkracht en gestadige werkkracht het fabrikaat welen op te voèfen tot een hoog peil, dat ook over de grenzen met eere wordt genoemd. Als bewijs daarvan noemde spr. de hooge onderscheiding in 1928 te Pretoria aan het fabrikaat verleend. Daarnaast heeft de heer Z. altoos getoond een open oog te hebben voor de belangen van het personeel. Met den wensch, dat de vijfde generatie uit het geslacht de voet sporen van zijn voorvaderen zal mogen drukken, bood spr. als blijvende herinnering aan dezen dag namens het geheele personeel een tegeltableau van het fabrieksgebouw aan, vervaardigd bij „De Porcelyne Fles" te Delft, volgens ontwerp van den heer P. Senf. De boekhouder, de heer J. Landzaat, sprak de hoop uit, dat de zaak nog vele jaren de vruchten van de bekwame en tactvolle lei ding van den heer Z. zal mogen plukken en dat zijn zoon zich een goed opvolger zal be- toonen, die de goede reputatie van het fabri kaat weet te waardeeren als een kostbare erfenis. De vroegere meesterknecht, H. H. Sierat, bracht hulde aan de heeren Zuurdeeg, die ook in dagen van tegenspoed den naam der fabriek hadden hoog gehouden en dankte voor het medeleven, dat de tegenwoordige patroon steeds tegenover het personeel aan den dag had gelegd. Tenslotte zeide hij zich erover te verheu gen, dat de naam Zuurdeeg ook in de naaste toekomst aan de fabriek verbonden zal blij ven en uitte den wensch, dat de zoon de zelfde goede eigenschappen zal bezitten als zijn vader. Een ander lid van het personeel, I. J. Sie rat, bracht allereerst hulde aan de stichters van het bedrijf, die een grondslag van goede beginselen hebben gelegd, waarop de nako melingen konden voortbouwen. Een woord van hartelijken dank richtte hij tot mevr. Zuurdeeg, voor hetgeen zij voor de arbeiders heeft gedaan. Onder ooimoedigen dank aan den Heer voor hetgeen Hij in het geslacht Zuurdeeg aan dit bedrijf heeft geschonken, besloot hij met den wensch, dal het jongste lid der firma dezelfde lust en opgewektheid zal bezitten als zijn voorouders, opdat het der zaak wel ga Daarna was het woord aan den directeur, den heer F. C. Zuurdeeg, die de hem en de zijnen gebrachte hulde terugwees op zijn voorouders en hunne medewerkers en dankte voor het fraaie geschenk, dat hij gaarne aanvaardt als een blijk van waardeering van het personeel tegenover het geheele geslacht. Hij betreurde de afwezigheid van den fabriekschef Tegelaar, wenschie hem een spoedig en algeheel herstel toe, dankte voor den ondervonden steun en deed een beroep op aller medewerking in het belang van allen en tot bloei van de zaak. Terwijl de eerewijn en ververschingen waren rondge diend, bleef men nog eenigen lijd gezellig bijeen. Op de receptie, welke hedenmiddag van 35 uur wordt gehouden, komen wij morgen nog nader terug. DE EEnoTE VACANTIE-DAG. feeding van een abonné uit Lisse. Gistermorgen te half ach', vertrokken de kinderen der leden van bovengenoemde ver- eeniging vanuit de Lindestraat naar Am sterdam, met als hoofddoel .,Artis". Waar wij de laatste weken aan veel regen water gewend zijn. was het opvallend dat geen giet- of stortbuien de goede stemming meer konden bederven; anders was dit zeker gebeurd, wijl de reis aanvaard werd onder stroomende regea Vol goeden moed. met gezang en hoera-geroep t ok men naar het slation om met den trein van 8.40 uur naar Neerlands hoofdstad te vertrekken. Steeds maar regen en nog eens regen, ook in Amsterdam. Nadat het weer iets opgeknapt was. werd te voet de reis naar „Artis" aanvaard ondei geleide van de Amsterdamsche politie. Onderweg werd het zoowaar droog. Bij aankomst in „Artis'' werd het gezelschap in 16 groepen verdeeld, zoodat elke groep behoorlijk tijd had om rond te kunnen kijken zonder door de volgenden opgedreven te worden. Te ongeveer half één verzamelde men zich, om den inwendigen mensch te ver sterken en werden verschillende versnape ringen uitgedeeld. Hoogst voldaan verliet men om vier uur den Artis, om het verdere deel van den dag door te brengen in den kinderspeel tuin „Centraal'. Het bestuur dezer vereeniging. had voor zijn eigen kinderen den tuin om vier uur gesloten, teneinde de Leidsche Zusterver- eeniging een goede ontvangst te bezorgen. Dit liet dan ook niets te wenschen over. Tegen zevenen vertrok men weer naar het Centraal Station, om met den trein van 7.15 uur terug te keeren. Bij aankomst alhier stond de Harmonie- kapel „T. en D." klaar om de kleinen huiswaarts te brengen. De vroolijke tonen der muziek, het gewapper der 16 verschil lende groepsvlaggen en d? vereenigingsvlag en het blijde gesnap der kinderen gaf zoo'n blijden intocht, dat het leed van den morgen geheel vergeten werd. Het was ten slotte nog een goed geslaagde dag geworden. Wanneer de laatste trein 578 van Utrecht aankomst 0 04 alhier, in vertraging is en deze trein reizigers vervoert voor Haarlem en Amsterdam', moet trein 1190 alhier de aansluiting afwachten. Zijn er echter meer dan tien reizigers voor de richting Amster dam, dan wacht trein 1190 de aansluiting niet af, maar zal er voor die reizigers uit Utrecht vanaf Leiden een extra-trein loopen naar Amsterdam. De wethouder van financiën, de heer Goslinga, zal wegens uitstedigheid voor- loopig geen spreekuur houden. Mej. A. J. Molt, alhier, is te Utrecht geslaagd voor het examen Engelsch akte L O. De politie heeft een rijwiel in bewa ring genomen, dat onbeheerd in de om geving van de Roodenburgerstraat werd aangetroffen. IJ MUI DEN, 5 Augustus 1930. VISCHPRITZEN. Tarbot per K.G. f 1.901 25. Griet per kist van 50 K.G. f.8045. Tongen per K.G. f 43.40. Middelschol per kist van 50 KG. f.57 Zetschol per kist van 50 KG. f.52 38. Kleine Schol per kist van 50 K.G. f.21 7 Schar rer kist van 50 K.G. f. 7.50 Tongschar per kist van 50 K.G. f. 47. Ylee- tcn per stuk f.41.12 Pieterman en Poon tjes per kist van 50 K G. f 7f.30. Groote Sehelvisch per kist van 50 K.G. f 4ö36. Middel Seheivisch per kist van 50 K.G. f. 27 23 Kleinmiddel Sehelvisch per kist van 50 K.G f 1410. Kleine Sehelvisch p-^r kist van 50 K.G. f. 6 801.50. Kabeljauw per kist van 125 K.G f. 6742. Gullen por kist van 50 K.G f 151.85. Lengen per stuk f 2.750.57. Heilbot per K.G. f. 1 90 1.65. Wijling per kist van 50 K.F f. 92 Koolvisch per stuk f 0.65—0.15. Makreel per kist van 50 K.G. f 1811. Aangevoerd 378 kisten versche haring. Prijzen f. 10.5010. Aangekomen 15 stoomtrawlers: MM 58 met f.2991. IJM. 48 met f.4021 IJM. 143 met f 2965. IJM 186 met f.2616. IJM 196 met f 7501 IJM. 6 met f 2600 I.TM 63 met f 1259 MM 77 met f 2569 MM 128 met f 2735 IJM 90 mei r 2016. IJM 104 met f.1786 IJM 105 met f 1566. IJM. 195 met f.2700 IJM. 167 met f.2800 IJM. 177 met f. 1888. En in 3 loggers: KW. 67 met 388 kantjes. KW. 8 met 410 kantjes. KW. 102 met 377 kantjes pekelharing voor Katwijk. Bezoek aan de Brandweertentoonstelling. Gistermiddag om circa vijf uur heeft Z. K. H. Prins Hendrik, vergezeld van zijn adjudant luitenant ter zee Termeyte- len, een bezoek gebracht aan de Interna tionale Brandweertentoonstelling Rotter dam 1920. Zoodra de auto met den Prins het ten toonstellingsterrein was opgereden, werd de Prinselijke standaard geheschen. De hooge gast werd aan den ingang van de tentoonstellingshal hartelijk welkom ge- heeten door de leden van de tentoonstel lingscommissie, waarna een rondgang werd gemaakt langs de diverse stands. Om kwart vóór zes werd voor den Prins een défilé van het rollend brandweerma teriaal gehouden. Tegen zes uur vertrok Z. K. H. per hof- auto naar het „Windsor House" aan den Coolsingel. waar de Prins de gast was van de Koninklijk^ Nederlandsche Brandweer vereniging Nadat eenige ververschingen waren aangeboden, werd in het aangren zend restaurant -,,Tivoli" een gemeen schappelijke maaltijd gegeven. Na afloop van het diner werd een tweede bezoek gebracht aan de tentoonstelling. Gisteren aldaar aangekomen. Gisteravond te ruim zes uur zijn prins en prinses Takamatsu van Japan met de Etoile du Nord uit Brussel te 's-Graven- hage aan het Hollandsche Spoorstation aangekomen. De Japansche zaakgelastigde was het prinselijk paar tot Roosendaal te gemoet gereisd. Op het station werden de prins en zijn echtgenoote allereerst verwelkomd door .T. A. F. graaf du Monceau, opperceremonie- meester en grootmeester van het Huis van H. M. de Koningin, die het prinselijk paar namens H. M. toesprak; voorts namens den minister van buitenlandsche zaken door den chef van het protocol, jhr. J. C. E. G. Rendorp, en door den consul-gene raal van Japan te Amsterdam, baron Sweerts de Landas Wyborgh. Alle leden der Japansche legatie waren met hun dames aanwezig. De prinses droeg een fraaie rose bouquet. In een viertal auto's vertrok men van den koninklijken uitgang, waar velen van hun belangstelling blijk gaven. De prinse lijke gasten hebbeD hun intrek genomen in het Palace Hotel te Scheveningen. Mr. Dr. T. WIJNVELDT. Advocaat-generaal bij den Hoogen Raad. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Sep tember a.s. benoemd tot advocaat-generaal bij den Hoogen Raad der Nederlanden mr. dr. J Wijnveldt, thans iechter in de Arron- dissemenis-rechtbank te Rotterdam. Zijn toestand gunstig. Kingsford Smith is gisteravond om 9.15 uur door dr. Koch in het ziekenhuis voor appendicitis (blindedarm) geopereerd. De operatie, die een uur duurde, was een vol komen succes. De patiënt sliep daarna rustig en zal vermoedelijk binnen een paar weken het gasthuis kunnen verlaten. Waar schijnlijk zal hij een tijd rust moeten ne men na het vermoeiende leven, dat hij ge durende twee jaren heeft gehad. Toen gisteravond de pijn, waarover hij klaagde, plotseling heviger werd, bleek zulks een verschijnsel van acute blinde darmontsteking te zijn. Langer wachten met opereeren zou gevaarlijk hebben kun nen zijn. Het plan van Kingsford Smith, om naar Australië te vliegen, zal voorloopig nietten uitvoer worden gebracht. Gisternacht is te 's-Gravenhage plotseling overleden de heer A. J. M. Stumff, lid van de Algemeene Rekenkamer. De heer Stumff, die 67 jaren oud en een 25-lal jaren lid van de Rekenkamer was. kwam aan deze instelling als tweede klerk en klom op tot referendaris, waarna zijn be noeming tot lid volgde. De overledene had zitting in verschillende R.-K. wijkvereenigin- gen en was onder meer penningmeester van het R.-K. weeshuis. De Leidsche Gemeenteraad neemt het vcrrstel tot aankoop der aandeelen der Leidsche Duinwater Mij. aan. (3e Blad). De cycloon hèeft in tal van plaatsen van ons land groote schade aangericht. ^Gemengd, 2e Blad). Kingsford Smith geopereerd; zijn toestand gnnstig. (Binnenland, le Blad). Algemeene vergadering van den Ned. Chr. Bond in de Kleedingindnstrie. (Binnenland, le Blad). De politieke verwarring in Dnitschland. (Buitenl., le Blad). Overleden is Siegfried Wagner. (Kunst, 2e Blad en Tel., le Blad). Ir. a. l. de geldeirf To 's-Hertogenbosch is overleden, 55 jaar oud, de heer ir. A. L. de Gelder, hoofd ingenieur-directeur van den rijkswaterstaat aldaar, ridder in de orde van den Neder- landschen Leeuw. Op 16 Juli 1927 werd den heer De Gelder toegekend de plaquette in zilver ter erkenning van zij'n uitstekende daden bij den watersnood van 1926. De heer De Gelder was lid der rijkscommissie voor ont watering. De begrafenis is morgen op de algemeene begraafplaats te Orthen. De jaarvergadering te Rotterdam. Bovengenoemde bond heeft vergaderd te Rotterdam. De voorzitter deelde mede dat het ledental op 1 Juni 729 bedroeg. Het bezit van de bondskas is in het eerste half jaar van 1930 toegenomen met f 1068.67Vs' en is thans f 300 grooter dan vóór het conflict in het voorjaar van 1928. Het bezit van de werkloozen kas is toegenomen met f 671.02; het bezit van het ziekenfonds met f 355.05V2. Het aantal afdeelingen steeg van 24 tot 26. De ontvangsten waren in '23 f 20.066.98, waarvan f 10.129.10 aan contributies; in 1929 f 18.232.18, waarvan f 11.033.69 aan contributies. Het saldo van 1928 was f 5907.36, van 1929 f 7430.97. De ontvangsten van het ziekenfonds wa ren resp. f 9247.97 en f 9996.59, de saldo's f 7021.66 en f 6893.42. De ont vangen premiën bedroegen resp. f 2837.79 en f 2974.93, de uitkeering f 2084.31 en f 2954.43. De ontvangsten van de werkloozenkas be droegen resp. f 12.326.31 en f 13.861.93, de uitkeering f 5611.95 en f 6585.45, de saldo's dus f 6714 36 en f 7276.48. Op 31 Dec. j.I. bedroegen de saldo's tesamen dus f 21.600.87. Bij de besprekingen merkte de afgevaar digde van Den Haag op, dat de algemeene toestand het niet mogeljjk zal maken bjj het alloopen van het contract op December a.s. eischen van loonsverhooging te stellen. Intr-sschen zou het wel mogelijk zijn aan te dringen op andere verbeteringen, b.v. de invoering van premievrjjë ziektever zekering. De voorzitter antwoordde, dat het van de omstandigheden in December a.s. zal afhangen, welke eischen alsdan gesteld kun nen worden. Daarover zal voor dien ttfd nog wel eens tusschen hoofdbestuur en af deelingen geconfereerd worden. Nadat nog eenige opmerkingen naar aan leiding van de verslagen waren gemaakt, werden deze goedgekeurd. Besloten werd den zetel van het hoofd bestuur in Rotterdam te handhaven. Wanneer voor de volgende algemeene vergadering slechts één dag beschikbaar ge steld kan worden, dan zal deze gehouden worden in Utrecht. Bestaat de mogelijkheid om twee dagen aan die vergadering te besteden, dan zal worden nagegaan of de volgende algemeene vergadering gehouden kan worden in het vacantieoord van het C. N. V. te Putten. De afdeelingen Amsterdam, Den Haag, Groningen. Middelburg en Zwolle werden aangewezen, om elk één bestuurder in het hoofdbestuur te benoemen. De aftredende leden van de arbitrage commissie werden herkozen. Tot leden van de controle-commissie werden gekozen de heeren W. J. v. d. Kolff, A. v. Veelen en B. M. Verduin.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 1