O.J.M.maïzena weerbericht. s hendrik in den haag 'ngsford smith ongesteld. °r eeN motor gegrepen. reclame. stuurinrichting defect geraakt. onder een auto geraakt. storm. brand. benoeming VAJ8 hoogleeraren aan de vrije universiteit. inbrekers aan het werk. minister de geer naar het buitenland. lijk gevonden. met z'n kano op zee omgeslagen. uit den mast gevallen. verdronken. na den brand in hotel des indes. i doodelijk verkeers-ongeluk. volkstuinen „ons genoegen" BEURSOVFRZiCHT. MARKTBERICHTEN. Barometerstand. dikte pijltje geeft den stand aan van middag 3 uur. dunne pijltje geeft den stand aan van iddag 3 uur. -rmiddag 3 uur: 768. enmiddag 3 uur: 750. EGRAFISCH WEERBERICHT waarnemingen in den morgen van Augustus, medegedeeld door het n. Ned. Met Instituut te De Bildt. -jte stand 767.0 te Janmayen. -ste stand 743.1 te Calais, achting tot den avond van 5 Aug ge tot krachtige, tijdelijk afnemende jke tot Westelijke wind. Tijdelijk nd later waarschijnlijk weer regen. verandering in temperatuur. Stormwaarichuwingadienst. ;nd van De Bildt te 12 uur aan ïlle ..Wordt verwacht storm uit hit [Westen", LUCHTTEMPERATUUR. r ur voorm.: 16 gr. C. (61 gr. F.) uur 'smidd.: 17 gr. C. (63 gr. F.) urnam.: 17'/> gr. C. (64 gr. F.) WATERTIJDEN TE KATWIJK a. Z. Voor Dinsdag. sland des voorm. te 12 u. 55 min. gale stand des nam. Ie 1 u. 9 min, WATERTEMPERATUUR, weminrichting ,.Hooge Rijndijk". ur voorm.: 20 gr. C. juur voorm.: 20 gr. C. r nam.: 20 gr. C. Zweminrichting „De Zijl" ur voorm.: 19 gr. C. |uur voorm.: 19 gr. C. ur nam.: 19'/» gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. 'ndag 9.15 nam. tot 4 56 voorm. s H. de Prins is hedenmiddag per un Soestdijk te 'a-Gravenhage voor dagen aangekomen. NEDERLANDSCHE WEEK IN BELGIE Antwerpen wordt gemeld: gemeentebestuur bood gisteren Ier eere dmiraal Quant in het Stadhuis een aan. er de aanzittenden bevond zich aan "tafel: Baels, minister van binnen- "Le zaken, de Nederlandsehe consul «-consuls en de Antwerpsche autori- r den burgemeester van Antwerpen n Nederlandschen consul werd een uitgebracht op koningin Wilhelmina Belgische koningshuis, emeesler van Cauwelaart dankte aan «eert Nederland voor haar deelname e tentoonstelling en-verklaarde dat er haat of slechte bedoelingen bestaan Let naburige land. jraal Quant sprak over de openhartig- 0':e tusschen beide landen moet be en dankte voor de ontvangst van hel ■andsch escader. Verder uitte hij zijn ning dat hij door den koning is ont- n en dat de kroonprins hem een be- Leeit gebracht. lens de receptie, die op het diner volgde de muziek van het Nederlandsch een serenade met fakkellicht. ■y le diende viieger Kingsford Smith •hiphol aankwam, klaagde hij zich niet "'el le voelen; doch, dat de hartelijke logsl te Amsterdam hem op de been H'l bon niet meer slapen of eten en •nraden van zijn vrienden is hij eenige ^'eere Ce?aan om hier uit le rus- hedennacht klaagde hij echter ov-r la den rug en hedenmorgen heeft hij door dr. Koch uit Middelburg laten j-oeken, die hem adviseerde eenige da- dbseryatie in het ziekenhuis te ko- «w Kingsford Smith zijn Engeland- j11 'u<"ht niet wenscht le onderno- 1 c' Let risico onderweg zipk te wor- f observatie zal volgens dr Koch eenige fem'lk namen> tijdens welke Kings- L noch brieven noch telegrammen ontvangen. ia te TJmuiden het 6-jarig van d^Van V' 'let oversie' a J a!raat_ door een motorrijder over- oriwJ 'd '3 's avon<Is ^n de gevol- 'Won. Tegen den motorrijder is pro- al opgemaakt. 600S Gistermiddag heeft op den weg tusschen Boxtel en Best een doodelijk auto-ongeluk plaats gehad. De heer Berchman uit Eind hoven was in gezelschap van den 17-jarigen van G. met een auto uitgereden naar Breda. Op den weg is de stuurinrichting defèct ge raakt, waardoor de wagen in botsin? kwam met drie langs den kant slaande boomen. Do auto werd geheel vernield. Van G., die achterin den wagen zat, kcm er tijdig uit springen, de heer B. zat echter achter het stuur bekneld: hij is op weg naar het zie: kenhuis overleden. Vanmorgen om negen uur, wilde te Am sterdam de vrouw van C. F. per fiets een stilstaande auto passeeren. Op hetzelfde oogenblik naderde van den tegenovergestel- den kant een zware vrachtauto. De vrouw kwam te vallen, waardoor zij onder de auto geraakte en werd gedood. Den chauffeur treft geen schuld. Gisteravond omstreeks 7 uur heeft te Aalst gem. Lienden (Geld.) een zware storm ge woed, die uit Westelijke richting kwam op zetten en naar het Oosten trok. Een groot aantal fruitboomen werd vernield, terwijl vele hooibergen uit elkaar geslagen werden. De storm duurde slechts korten tijd. Te omstreeks vijf uur brak gistermiddag brand uit in de bovenste verdieping van een woning aan den Huizerweg, tusschen Bla- ricum en Huizen. De dubbele villa, bewoond dk..jr de families Lantern* en Degens brandde geheel uil. De inboedel van de familie L. kon nog voor een gedeelte worden gered. Ook de inboedel van de zomergasten, die de benedenverdieping bewoonden, ging ver loren. De brandweer was spoedig Ier plaatse. De druk op de waterleiding was echter ge ring. Hel tramverkeer ondervond eenige vertraging. De brand ontstond door het am- vallen van een petroleumlamp. Benoemd zijn tot gewoon hoogleeraar in de faculteit der Wis- en Natuurkunde aan de Vrije Universiteit te Amsterdam dr. J. F. Koksma te Kampen, om onderwijs te geven in de Wiskunde, en tot buitengewoon hoog leeraar in de faculteit der Wis- en Natuur kunde dr. M. van Haaften le Amsterdam, om onderwijs te geven in de verzekerings- wiskunde. Gieternacht hebben inbrekers te Wychen op brutale wijze hun elag geslagen. Nadat zij eerst in de huizen van Zoetekouw, Ruye van Ducbteren en van Bloemen hadden in gebroken, waar zij door de bewoners wer den verrast en het hazenpad moesten kie zen, belandden zij in het huis van notaris Stubbe, waar zij alles doorzochten. Het gelukte de dieven niet de brandkast te forceeren' In een kamer waar een kleinere geldkast stond, hadden zijn meer succes. Daar werd aJl het geld meegenomen. Ook een aantal kleine en groote zilveren voorwer pen maaklen zij buit. Daar de vrouw des huizes, die over deze gestolen geldmiddelen ging, buiten 's lands is, kon nog niet worden vastgesteld, hoeveel bet gestolene bedraagt. De politie van Nijmegen en de mare chaussee stellen een onderzoek in. De Minister van Financiën, jhr. mr. de Geer, is, na een kort verblijf in Gelderland, naar het buitenland vertrokken. In het plantsoen naast de Hertenkamp te Den Haag tegenover de Daendelsstraal is hedennacht een man dood gevonden. Op het lijk is een revolver gevonden. Hel bleek te zijn een in Den Haag wonende Italiaan. Van misdrijf is geen sprake. Gistermiddag omstreeks één uur is een kano, waarin de 19-jarige A. E. B. i»it de Zuiderparklaan 12 te Den Haag zich op zee bevond, varende in de richting naar Kijkduin, in de nabijheid van de haven van Scheveninjen omgeslagen. Gelukkig werd het ongeval opgemerkt door een op varende van eeD der kleine visschersboo- len, waarmede in het badseizoen tochtjes op zee worden gemaakt Ter hoogte van Seinpost werd het jongmensch opgeprikt, uit geput van vermoeidheid. Na door den G. G. D. naar Den Haag te zijn gebracht kwam hij na eenigen tijd op verhaal en kon toen huiswaarts keeren. Vanmorgen is de 25-jarige kwartier meester E. Standers aan boord van het Duit- sche stoomschip „Besam Maru" in de Jobs haven te Rotterdam uit een mast gevallen. De ongelukkige was direct dood. Vannacht is te Rotterdam de Duitsche zeeman F. K. Kiesen uit Hamburg, bij het aan boord gaan van het Duitsche stoomschip „Schwarze See" uit een roeiboot in de Maashaven gevallen en verdronken. In het hotel Des Indes te Den Haag had reeds heden alles weer zijn gewonen loop; alleen was de toegang lot de breede trap ter linkerzijde van de middengang nog afgeslo ten in verband met werkzaamheden aan het beschadigde deel van het gebouw. Met be kwamen spoed wordt aan het herstel van de bekapping en van de door hel vuur of het bluschwater aangetaste vertrekken ge arbeid. Omtrent den omvang van de schade kon ook heden nog geen juiste schatting worden gedaan. Gistermiddag reed de heer V. D. uil 's-Gravenhage met zijn auto op den Zut- phenschen straatweg in de richting Zulplien, toen plotseling de heer S. Opperman uit Apeldoorn met aan de hand een fiets, waar op een kind zat, van achter een boom te voorschijn kwam. De heer O. werd door ie auto gegrepen en werd zoo ernstig verwond, dat hij tijdens het vervoer naar het zieken huis overleed. Het kind trot niet het minste letsel. De gewone audiëntie van den Minis ter van Justitie zal op Vrijdag 8 Auguslus niet plaats hebben. Voor het M.U.L.O.-examen zijn te 's-Gravenhage geslaagd: M. J Leeunis. A. G. Sandesse en J. A. Veloo, Wassenaar, J. C. le Clercq, Sassenheim. STADSNIEUWS. In de volkstuinen van „Ons Genoegen", nabij de Zijl is Zaterdag een propaganda- middag gehouden, waarvoor vrij groote belangstelling bestond. Namens de gemeen te gaf de heer Jonker, opzichter der plant soenen door zijn tegenwoordigheid blijk van medeleven. De voorzitter, de heer Mulder, sprak een kort openingswoord Het Politie- muziekgezelschap luisterde het feest met muziek op. Tot besluit van den geslaagden middag werd een verloting van tuingereedschap ge houden. (Zitting van hedenmiddag). Voorzitter: burgemeester A. v d Sande Bakhuyzen. Afwezig met kennisgeving de heeren Ver- wey, Schüller, v. Rosmalen en Wilbrink. Na goedkeuring der notulen deelt de voor zitter mede. dat aan H. M. de Koningin Moe der op haar verjaardag een telegram van ge- lukwensch is gezonden en voorts doet hij voorlezing van eenige missives van Ged. Staten, houdende goedkeuring van raads besluiten etc. Het adres van de afd. Leiden van den Nederi. Bond van personeel ih Overheids dienst inzake inkoop van pensioen voor tos personeel (door ons Zaterdag 19 Juli ver meld) wordt in handen gesteld van B. en W. voor praeadvies. De heer VALLENTGOED dringt aan op spoed, hetgeen B. en W. toezeggen. Het adres van den heer J. M. G Klein Nibbelink inzake radio-distributie gaat naar B. en W. voor praeadvies evenals het adres van den heer C. ter MeeT inzake een radio centrale. Het praeadvies zal in Sept. worden behan deld. Alsdan zal de geheele radio-kwestie worden geregeld. De heer C. de Koning vraagt eervol ont slag als directeur van den Reinigingsdienst. In handen van B. en W. voor praeadvies. AGENDA. lo Benoeming van twee Ambtenaren van den Burgerlijken Stand, uitsluitend be last met het sluiten der huwelijken. (130) Benoemd worden de heeren mr. A: J. Romijn en M. II. de Reede. 2o. Benoeming van eer lid der Gemeen telijke Commissie voor Maatschappelijk Hulpbetoon. (131) Benoemd wordt de heer S. L. le Poole LGzn. 3o. Benoeming van een Stads-vroed- meester, voor het tijdvak 1 Juli 1930 1 Juli 1933. (132) Herbenoemd wordt prof. dr. P. C T v. d. Hoeven. 4o. a. Benoeming van eene Stads-vroed- vrouw, voor het tijdvak 15 Juli 1930 tot en met 31 December 1930; b. Voorstel orti goed te keuren, dat n a expiratie van den sub a. genoemden termijn niet meer in de vacature wordt voorzien. (133) Herbenoemd wordt mevr. B. Alter de Jong. 5o. Benoeming in vasten dienst van een concierge aan de Hoogere Burgerschool met ó-jarigen cursus, in den rang van con cierge A. (134) Benoemd woTdt de heer P. C. van Vliet. Benoeming van een tijdelijk leeraar in ge schiedenis en aardrijkskunde aan het Gym nasium, voor den cur6us 19301931. (146) Benoemd wordt de heer dr. R. E. Dinger Hattink. te Den Haag. 6o. Voorstel tot overplaatsing naar de school Aalmarkt van: a. M. J. van den Ende, onderwijzer aan de school Haverstraat B; b. Mej. J. C Eggink, onderwijzeres aan de school Schuttersveld B. (135) Conform besloten. 7o. Voorstel tot overplaatsing naar de school Schuttersveld B van Mej. S. Lafeber, onderwijzeres aan de school Vrouwenkerk- steeg B. (136) Conform besloten. 8o. Voorstel tot overplaatsing naar de school Pieterskerkstraat van P. A. Wisse, onderwijzer aan de Centrale school voor het 7e en 8e leerjaar. (137) Conform besloten. 9o. Suppletoire begrootiug, dienst 1929, van het Geref. Minne- of Arme Oude Man nen- en Vrouwenhuis. (138) Goedgekeurd. lOo. Rekening, dienst 1929, van het Geref. Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrouwenhuis. (138) Goedgekeurd. Ho. Rekening, dienst 1929, van het Leidsch Muziekcorps. (138) Goedgekeurd. 12o. Suppletoire begropting, dienst 1929, van den Armenraad. (138) Goedgekeurd. 13o. Rekening, dienst 1929, van den Armenraad. (138) Goedgekeurd. 14o. Voorstel in zake het sluiten van kasgeldlecningen, gedurende het 3e kwartaal 1930. (139) De lieer DE REEDE vraagt: Zijn B, en W. van plan spoedig met leeningsvoorstellen le komen? De tijd lijkt hem gunstig. Wethouder GOSLINGA zegt, dat B. en W. wel een vaste leening overwegen, doch dit was tot dusver nog niet noodig. Vooral als punt 17 wordt aangenomen. Alsdan wordt conform besloten. 15o. Voorstel tot overneming in eigen dom en onderhoud bij de gemeente van: a. een strookje grond en water gelegen aan den Zoeterwoudschen weg, Sectie O, nis 197, 198 en 199 ged.: b. een strookje grond gelegen aan de Morschkade, Sectie P, No. 1605; c. een strookje grond gelegen aan de Warmonderstraat, Sectie L, No. 1426 ged. (140)' Conform besloten. 16o. Voorstel tot verkoop van een ge deelte berm met daarbij behoorende halve sloot, langs den Haarlemmerlrekvaarlweg onder Noordwijkerhout, aan Th. de Boer. (141)' Conform besloten. 17o. Voorstel in zake den aankoop van aandeelen in de Leidsche Duinwater-Maat schappij. (129) De heer BOSMAN wil er nog een enkel woord over spreken na do uitvoerige uiteen zetting van B. en W„ waarvoor hij lof heeft, doch toch meent hij, dat z.i. het voorstel niet moet worden aangenomen, tenzij zijn bezwa ren alsnog uit den weg worden geruimd. Een drietal vragen wil hij beroeren: le. Of nog andere dan financieele over wegingen nopen tot koop; 2e o( de prijs niet te hoog is; 3e. of de aandeelen niet goedkooper zijn te krijgen. Z.i. blijkt uit het feit, dat de bezitters der aandeelen zoo grit den prijs aanvaarden, dat de prijs misschien wat lager had gekund. De aandeelhouders hebben toch de kwade kansen onder het oog gezienl Niettemin is hij ook voor overeenstemming in plaats van riskante ondernemingen. Wanneer de gemeente 15 pet. winst geeft, ge.eft zij z.i. de volle prijs. Waren er nu andere redenen tot aankoop, dan zou hij niet terugdeinzen voor een mis schien financieel offer, doch de redenen van B en W. acht hij niet overtuigend. Er zijn wel eens kwesties geweest doch. toch niet van veel beteekenis en bij overleg zijn deze z. i. wel uit den weg te ruimen. B. en W. geven tal van gemeenplaatsen, zooals hij nader uiteenzei; b.v. dat goed water noodzakelijk is etc. Meent het college b.v. dal particuliere ondernemingen eerder een niet goed directeur aanstellen dan een ge meente? En particulieren zouden zoo iemand eerder kwijt zijn. Deze concessie heett steeds gunstig ge werkt: goed water tegen lagen prijs. We zijn altijd goed bediend er. de gemeente kreeg jaarlijks nog een goede duit in den zak. Bij gemeente-exploitatie zijn er redenen van duurder worden, vreest hij n.l. meer om slag, meer'menschenl Z. i. heeft de particulier beter kijk op de mensohen dan de gemeente, zoodat in ge meentedienst eerder ongeschiklen insluipen. Misschien wijzigen de debatten zijn in zicht nog. Wethouder RELMERINGBR zegt, dat hij het met dit voorstel van het college niet eens is. Beter had hem geleken bij de be sprekingen vooraf, ook hem als minderheid le hooren, hetgeen men edbter verzuimd heeft. Hij is overtuigd, dat het voorstel zal worden aangenomen, doch hij meent uit plicht te moeten mededeelen waarom hij tegen is. Het praeadvies is z.i. vol tegen strijdigheid. Zie hoe het financieel beleid der Mij. in enkele opzichten wordt afge keurd, doch de gemeente-commissie keurde verbeteringsvoorstellen af. Een particuliere onderneming kan zelfs veelal beter exploi- teeren in 't algemeen. Sinds 30 jaren heeft zidh geen enkel feit van beteekenis voorge daan, dat aan het beleid der Mij. tornen kan, integendeel wordt dit beleid algemeen geprezen. Beter water is niet te krijgen' Bij een direcleurstbenoeming kunnen com missarissen even goed kiezen als de ge meente. Spr. wjjst dan op tegenstrijdigheden in praeadvies. Juist de Mjj. waarschuwde tegen te groote winsten uit de reserveering. Het winstcijfer van f 89.000 is z.i. dan ook een f 35.000 te hoog in de toekomst. Bij gemeente-exploitatie zal men aan dringen op tariefverlaging. Een kleine ver laging kost reeds duizenden, terwijl aan arbeiderswoningen reeds tegen kostprijs wordt geleverd 1 Mag de gemeente ruim 1,5 nrillioen er in sieken, terwijl nu de gemeente zonder geld een goed winst-aandeel krijgt? Dat waterverspdling beter tegen zai zijn ie gaan bij gemeente-exploitatie gelooft spr. ook niet. Het schrobben van straten kan men geheel verbieden als uit den tijd De zware risico van dit voorstel op lech- nisdh terrein durft hij niet aanvaarden (De zitting duurt voort). AMSTERDAM, 4 Augustus. Do handel was heden al zeer beperkt en ook do koersen bewogen zich tusschen enge gren zen. Over het geheel genomen kwamen d© noteeringen wat lager. In Margarine Unies was alleen de dag-handel aanwezig, daar Londen gesloten was, probeerde men aan elkaar wat te verdienen, waardoor het koersverschil gering was. Philips hadden een beperkte markt en waren weinig ver anderd. De Accoustiek-aandeelen moesten zich bij minieme omzetten een kleine op offering getroosten. A.K.U.'6 6telden zich fractioneel lager. Eenige belangstelling be stond voor H.V.A.'s, die zich iets konden herstellen; de overige Suikers waren prijs houdend. Rubberaandeelen lagen geheel verwaarloosd in verband met het ontbreken van indicaties uit London. Talbakken wer den op bescheiden schaal verhandeld, de notceringen waren iets lager. Een gunstige uitzondering vorm den Koninklijke, die eenige procenten aan trokken:* de buiten] andsohe Oliewaarden waren onveranderd. Scheepvaart- en Mijn- waarden lagen buiten de belangstelling. Amerikaansche fondsen waren kalm. Prolongatie 1 3/4 procent. WISSELKOERSEN. Engeland 12.09 7/16, Duitschland 69.75, Frankrijk 9.77, België 34.75, Zwitserland 18.25 1/2. Oostenrijk 35.12 1/2, Denemarkan 66.60. Zweden 66.821/2, Noorwegen 66.60, New York 2.48 5/16. LEIDEN, 2 Aug. Leidsche Eierenveiling. Totale aanvoer 6131 stuks. Kipeieren f. 6 f. 6.60; Eendeneieren f. 4.80f. 5.40 p 100 stuks. Handel matig. AMSTERDAM. 4 Aug. Veemarkt. 278 vette koeien, le kw. 1.121.20; 2e kw, 0.90—1.08 3e kw. 0.74—0.88 per K G. slachtgewicht; 110 melk- en kalfkoeieu f 270580 per stuk; 101 vette kalveren. Ie kw. 0.84—0.90; 2e kw. 0.76—0.82; 3e kw. 0.700.76 per K.G. levend gewicht; 70 nuchtere kalveren f. 1219 per stuk; 43 schapen f. 3642 per stuk; 600 varkens, vleeschvarkene 90110 K.G., 0.740.75; zware varkens 0.720.74; vette varkens 0.70—0.72 per K.G. slachtgewicht; 111 paarden f. 120—230 per 9luk. BOSKOOP. Coöp. vereeniging „De Boskoopsch veiling". Veiling van 2 Aug. Rozen per bos: Ophelia 1018 ct.Golden Ophelia 16—23 ct.Marcel Royer 1829 ct.Hadley 37—51 ct.Claudius Peroet 33 5ö ct.Columbia 3045 ct.Butterfly 21—28 ct.Mac. Keiler 2640 ct.Wilh. Kordes 2235 ct.Rosalandia 4050 ct. Phoebe 3551 ct.Else-Poulsen 65—79 cf. Florex 5070 ct.Winnett 2030 ct.v. Rosseb 2933 ct.Jules Bouché 1628 ct. Diversen per bos: Anjers 2035 ct.id. gemengd 14—19 ct.*; Dalia's grootbloemig, 43€0 ct.id. kleinbloemig, 1726 ct. Gladiolen 1014 ct.Lelies 40—45 ct. NOORDWIJKERHOUT, 2 Aug. Veüing ,,De Eendracht". Grauwe capucijners f 1.15 —2.65; tuinboonen f. 0.551.60; snijboonen f. 0.70—1.50; dubbele heerenboonen zonder draad f. 0.45—0.60; idem met draad f. 0.55; stokheerenboonen zonder draad f. 1.00— 1.15; stamheerenbooncn zonder draad fl 1.45; enkele heerenboonen met draad f. 0.751.20. Alles per zak van 10 K.G. ROELOFARENDSVEEN. 4 Aug. Snij boonen f. 0.35—1.20; prinsesseboonen f 1.20 1.60; dubbe. staraboonen f. 0.90; witte pronkboonen f. 0.10 per 10 Kilo. Augurken fijn L 5.70—6.90; basterd f. 2.55—2.60 bas terd f. 0.80—1.10; grof i 0.50-0.65; stippel f. 0.250.30 per 25 Kilo. Tomaten A f. 4.50 —4.60; B f. 4.20—5.20; O f.3.20—3.90 per 50 Kilo. ROTTERDAM, 4 Augustus. Veemarkt Aangevoerd 400 vette runderen. 252 vette kalveren, 552 schapen of lammeren, 914 varken®. Koeien 5759 5154, 36-42; Kalveren 70—7 1/2, 57 1/2—62 1/2, 47 1/2—52 112 f Schapen 3240-. Lammeren 3236; Var kens 28—32; Zuiglammeren 311/2, 31, 30. VEUR. Vrije veiling, 2 Augustus. 15173 kippeneieren, f 6—6.75; 489 eenedeneieren f. 55.80; 57 kippen f. 1—1.80; 17 duiven f. 0.16-0.27; 43 konijnen» f. 0.40—3.75 75 kilo neren 1 0.100.27. 8-1

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 3