SCHAKEN. RADIONIEUWS. De ten laste van de gemeente komende lasten voor aanleg en onderhond van wegen too: tam» verlichting en voor afvoer van „Ier en vuil zijn in de laatste jaren belang, rj» festegen en in de Memorie van Ant- teSord berrooting 1930 is reeds medegedeeld B| het hoofdstuk Openbare Werken in de {SU;? en verdere toekomst wegens rente ■aflossing nog aanzienlijk zal worden raard en dat de meerdere jaariijksche aven op verre na niet dooT een gelijke neming van andere inkomsten dan be- (ragen zuilen kunnen worden gedekt, ral verbetering van bestratingen, die jenkort aan de orde moeten komen en ilteering van de hoofdstraten welke ooi op het programma staat, zullen veel aven vergen; de centrale rioleering zal tonnen goud9 kosten. Een straatbe- fcng is dan ook niet onbillijk en past zich bij de economische werken, die de ge uite verricht en die, hoewel Ze ook van rmeen belang zijn. in het bijzonder ten je tomen aan de eigenaars van gebouwen irijven. Wanneer Leiden nu een niet jge straatbelasting invoert, doet de enfe nog slechts een bescheiden stap de richting van zakelijke belastingen blijft zij op dit punt nog achter bij het el. dat reeds onder de tegenwoordige gering in vele gemeenten, waaronder otste, is ingevoerd, en zeer zeker na meer en meer toepassing zal vinden, en matige heffing op gebouwd© eigen- aen zal niet zwaar drukken. De grond ing (hoofdsom opeenten) bedraagt het gebouwd rond f. 3SOOOO.h 1.000.Het percentage, dat van de are opbrengst, aangewezen in de ka- ale leggers, wordt geheven, bedraagt in isom 4.86. Op de hoofdsom worden 20 Infen ten behoeve van het Leening- 1914 geheven, eveneens 20 ten he re van de Provincie en 80 ten behoeve de gemeente. Met de 120 opcenten be- ■gt het geheven percentage dus 10 692. een algemeen percentage van 6 zal de engst van eene straatbelasting ruim 10.000.zijn, hetgeen voor de gemeen te huishouding een niet onbelangrijk is, dat niet alleen van de ingezetenen oot van buiten de gemeente wonen- die belang hebben bij de gemeentelijke tëiingen aan straten, enz., wordt ge en. Tegen een uniform fariei kunnen |ivel gegronde bezwaren worden aange. Een degressief farief. dat geen ver- behoort te houden met de belastbare engst, oppervlakte, gevellengte e. d., met de kosten welke de gemeente ten behoeve van de wegen, waaraan ebouwde eigendommen zijn gelegen, is om aan te bevelen. Een heffingspereen- van 6 achten B. en W. gewenscht. ercentage dient fe worden geheven van eigendommen, welke gelegen zijn aan en, die door de gemeente worden onder en efi verlicht en waarvan de gemeente 1 afvoer r. water en vuil zorg draagt. In- i de gemeente slechts 2 van die voorzie- len voor hare rekening heeft, is het bil- een lager percentage te heffen en kan den volstaan met heffing van 4 pet. van belastbare opbrengst; komen geen of kis één van de drie bedoelde voorzienin- |toot rekening van de gemeente, dan B. en W. het te heflcn percentage op (tn stellen. i rerschillende gemeenten wordt het te percentage wegens eigendommen, ge- uan geasphalteerde wegen, iets hooger ii. Thans is dit voor Leiden nog niet belang; wanneer evenwel tot asphaltec- wordt overgegaan, kan zulks nader lea overwogen, ongebouwde eigendommen zouden B. niet in de heffing willen betrekken, it de opbrengst daardoor niet in bedui de mate zou worden verhoogd en zulks administratie en practische bezwaren [meebrengen. lij een regeling van de straalbelasting bovenbedoeld, kan, rekening houdende de toename van gebouwde eigendom- l. de opbrengst worden geschat op rond ri.OOO. fill. WOONFORENSENBELAST1NG. 0 gemeente is bevoegd een woonioren- fielasüng te heffen van hen, die, zonder pe gemeente hoofdverblijf te hebben, er 'ende het belastingjaar meer dan 90 nachtverblijf houden of er op meer 190 dagen voor zich of hun gezin eene Jubileerde woning beschikbaar houden, t tegenwoordige belasting op woonforen- 1 beeft voor Leiden niet veel te beteeke- De heffing geschiedt thans naar het in- #n van de belastingplichtigen. De nieuwe ttforensenbelasting mag niet afhankelijk I van het inkomen of van een deel van [inkomen, doch mag slechts worden ge- fu naar den duur van het verblijf, naar puunvaarde der gemeubileerde woning of f andere bij de verordening vast te sto'- I grondslagen. beteekems van deze belasting is dus [verminderd en Leiden zal daaruit geen asten van eenig belang kunnen ver en. i 'le' m°eilijk is te controleeren of land in een belastingjaar meer dan 90 |M in dn gemeente nachtverblijf houdt p er te wonen en de Personeele belas- I geneel ten goede komt aan de gemeente, P' bet heffen van een woonforensenbe- F1? wet in het belang van Leiden geacht. a'. omdat de aantrekkingskracht i 'lDeüik verblijfhoudenden er niet door Meid wordt. p- GEMEENTEFONDSBELASTING. Classificatie. f^e bet bepaalde bij art. 14 van de i Dmancieele verhouding, moet bij Terotdening worden bepaald, in ■a, 3 klassen, bedoeld in dat arti- gsmeente wordt gerangschikt. "Pbrengst van de Gemeenlefondsbe- U» wordt, na vermindering wegens '?00n en' voor 'je'^en geschat op bstinT' we"t bedrag ten goede komt 'e stellen gemeentefonds, waaruit Bvtwj ringen aan de gemeenten zul- B e# gedaan. Bij indeeling van de gemeente in de tweede of derde klasse is de belasting hooger dan bij indeeling in de eerste klasse. De meerdere opbrengst wordt rechtstreeks aan de gemeente uitgekeerd. Voor Leiden zou de Gemeentefondsbelasting bij plaatsing in de tweede klasse f. 46.000.en bij plaats-* sing in de deTde klasse ruim f. 90.000. meer opbrengen dan bij rangschikking in de eerste klasse. Het komt B. en W. echter niet gewenscht voor, dat gebruik wordt gemaakt van de bevoegdheid om de gemeente te plaatsen in de 2e of 3e klasse. De Gemeentefondsbelasting, vermeerderd met de daarop te heffen opcenten, neemt voor een groot gedeelte de plaats in van de lot dusver geheven plaatselijke inkomstén- belasting. Te Leiden vangt bij de laatste de belastingplicht voor ongehuwden aan bij een inkomen van f. 700.en voor gehuw den zonder kinderen bij een inkomen van f. 900(Bij rangschikking in de eerste klasse begint voor Gemeentefondsbelasting de belastingplicht voor ongehuwden even eens bij een inkomen van f. 700.en voor gehuwden zonder kinderen bij een inkomen van f 800Dit is dus voor gehuwden zonéer kinderen iets ongunstiger. Bij rang schikking in de tweede klasse vangt de be lastingplicht respectievelijk aan bij een inkomen van f. 600.en f. 700.en bij rangschikking in de derde klasse bij f. 500 en f. 600.Rangschikking in de tweede of derde klasse in plaats van in de eerste klasse zou dus minder gegoede ingezetenen, die nu geen gemeentelijke inkomstenbelas ting betalen, in de heffing van de Gemeen tefondsbelasting betrekken. In de gemeenten der 2e klasse bedraagt de belasting voor de lagere inkomens f.2 meer en voor de hoogste inkomens f. 6 meer dan in de eerste klasse. Plaatsing in de tweede klasse verzwaart de belasting bij een be lastbare som van f.800 met 200 pet., bij een belastbare som van f.850 met 100 pet., bij een belastbare som van f. 900 met 66 2/3 pet. en bij een belastbare som van f. 10000 met -slechts 12/3 pet. Voor gemeenten der derde klasso is het verschil nog veel grootcr (400 pet. bij f. 800 en 3 1/3 pet. bij f. 10000). A'ermits heffing van opcenten de hoofdsom van de Gemeeniefondébelasting ten hoogste met 80 pet. (in bijzondere gevallen met 100 pet.) kan verhoogen, is het duidelijk, dat plaatsing in een numeriek hoogere klasse voor de minder gegoeden ongunstiger is dan verkrijging van inkomsten door heffing van opcenten. De regeling van den kinderaftrek is Bij de Gemeentefondsbelasting gunstiger dan bij de thaps geheven plaatselijke inkomstenbelas ting. Bij de laatste beperkt zich de aftrek tot kinderen beneden den leeftijd van 16 jaar en bij de Gemeentefondsbelasting wor den voor kinderaftrek in aanmerking geno men de kinderen tot 21 jaar. Ook de bedra gen van den aftrek zijn, behoudens enkele uitzonderingen, bij de Gemeentefondsbelas ting gunstiger. Indien Leiden wordt gerangschikt in de eerste klasse, dan beteekent dit over het ge heel eep verminderden druk voor de minder draagkrachtige ingezetenen. Een aantal in gezetenen, die wel in de gemeentelijke in komstenbelasting bijdragen, zullen zelfs in het geheel geen Gemeentefondsbelasting ver schuldigd zijn. Hefting van opcenten. Artikel 243 (nieuw), eerste lid, van de Gemeentewet bepaalt, dat de opcenten op de Gemeentefondsbelasting op alle aanslagen tot een gelijk getal moeten worden geheven. Het tweede lid van dat artikel bepaait, dat het in afwijking van dezen regel geoorloofd is, het tarief op zoodani- gen voet in te richten, daf een geleidelijk stijgend getal opcenten wordt geheven bij toeneming van de be lastbare som. In beide gevallen mogen ech ter niet meer dan SO opcenten worden ge heven. die alleen bij met-progressieve heffing onder bepaalde voorwaarden tot ten hoogste 100 opcenten mogen worden opgevoerd. Pro gressieve regeling van opcenten brengt dus tevens een beperking in het te 'heffen be drag mede. Bovendien is de Gemeentefondsbeiasling reeds progressief geregeld. Daarbij komt. dat het gemiddelde inkomen van de aan- geslagenen te Leiden met hoog is. Een progressieve heffing zou dan ook niet zoo danig kunnen worden geiregeld, dat de minder draagkrachtige ingezetenen daar door in beduidende mafe zouden worden ontlast, terwijl daarentegen de weinige hoogere inkomens veel zwaarder zouden moeten worden getroffen. Worden de opcenten progressief geheven dan moet, indien tot belastingveihooging wordt overgegaan, alsmede bij verlaging van het totaal belastbaar inkomen ot bij mogelijke tegenvallers, de belasting hoofd zakelijk voor de minder draagkrachtigen worden verzwaard, omdat van de hoogere inkomens reeds het bij de wet toegestane maxiroumgetal opcenten geheel of bijna geheel wordt geheven. De commissie van financiën kan zich met bovenstaande vereenigen. Losse nummers van ons Blad zijn behalve aan ons bureau ook verkrijgbaar bii de Firma A. HILLEN, Breestraat 154, Firma A. HILLEN Stationsweg, Firma A. T. H. WIJTENBURG, Haarlemmerstraat 2 W. G. J. VERBURG Sigarenhandel, Heerenstraat 2 Fa. A. SOMERWIL Azn. Hoogew. 24 A. M. VAN ZWICHT, Kiosk Prinsessekade. en bij JOH. HOGERVORST Haarl.str. 128 i en des Zaterdags bij 1 A. H. v. d. VOOREN, H. Rijndijk 74 LAWN-TENNIS. OM DE NATIONALE KAMPIOENSCHAPPEN. De dames CantersRollin Conquerque winnen het dubbelspel. Bij de gisteren voortgezette wedstrijden zijn de volgende uitslagen verkregen: Dames enkelspel: kwarteindstrijd: Mej. N. Lhoest slaat mej. M. Staab 61, 97; mevr. M. R. Joncquiere slaat mej. T. Groe- newegen 6—4, 61mej. M. Canters slaat mevr. Boutmy 63, 62. Heeren enkelspel: 2e afd. 2e ronde: W. J. Karsten slaat J. van der Hagen 60, 16, 61, 76; ir R C, Nauta slaat ir. A. Knappert 86, 36, 64, 6—2; 3de afd. Ie ronde: J. van Olst slaat M. Wetselaar 64, 36. 57, 86, 64; O. Koopman slaat G. R. Castendijk 4—6. 6—2. 8—6, 62: ir. R. C Nauta slaat J. D. van den Berg 7—6—3. 5—7, 7—6. Kwarteindstrijd; T. Hughan slaat G. W. Scheurleer 63. 46. 75, 6fmr. M. van der Feen sl. W. J. Karsten 5—7, 0—6. 6—2. 6—3, 7—5. Dames dubbelspel: 2e halve eindstrijd, Mej. Lhoest en mej. M. Staab slaan mej. H. C. van der Heide en mej. N. Spit 46. 64. 16. Eindstrijd: Mej. M. RoHin Couquerque en mej. M Canters slaan mej. N. Lhoest en mej. M. Staab 63, 63. 'Heerendubbelspel: 2e afdeeling le ronde: J. van Olst en J. van der Heide slaan dr. Ch. Mendes de Leon en ir J. A. Pennink 6—0. 6—0, 6—3. Th. van Eek en M. Wetselaar sl. ir A. Knappert en ir. R. C. Nauta 62, 36, 46. 64, 64; kwarteindstrijd: T. Hughan en J. Martens slaan H. G. Eilers en G. W. Soheurleer 64, 63, 63; Th. van Eek en M. Wetselaar slaan .1. G. Hel dring en J. v. d. Hagen 46, 62, 6—3, 6—1. Gemengd dubbelspel' 2e afdeeling Mej. E. Douglas en J. Martens w.o. mevr. I. C. Welselaar en M. Wetselaar; mevr. G. Spies en ir. R. C. Nauta 9laan mej. L. Polano en Th. van Eek 62. 4*6, 62; 3e afdeeling le ronde: Mej. H. C. v. d. Heide en J. Hughan slaan mej. E. van Herwijnen en W. Marinkelle 6-4, 61 .KwarteindstrijdMej. M. Canters en O. Koopman 9laan mej. N. Spit en H. G. Eilers 6—2, 61; mej. M. Rollin Cou- querque en G. R. Castendijk slaan mej. T. de Jong en mr. M. C. Sigmond 62, 61; mej. M. Canters en O. Koopman slaan mej. H. C. v. d. Heide en T. Hughan 61, 61. WEDSTRIJDEN VOOR OEFENMEESTERS. Te Noordwijk zijn gisteren de jaariijk sche wedstrijden voor 'befenmeesters be gonnen. De uitslagen van den eersten dag zijn: Enkelspel: A. Waasdorp sl. J. Baer van Slangenburg 64, 64, 64; Th. Goed- raad sl. J. Baer van Slangenburg 63, 06. 62, 26. 63; Th. Goedraad sl. A. Dieckman 6—2, 6—2, 6—2; J. Goedraad sl. A. Beers 61, 61, 6—1; W. Hemmes sl. .1 Houps 64, 6—1. 6—2: W. Hemmes sl. A. Beers 6—1, 6—1, 6—3; A. Waasdorp sl. A. Beers 6—1. 6—2. 6—1; J. Houps sl. G. Krone 6—3. 63. 63: A. Dieckman sl. J. Houps 46 75. 64, 6—3; A. Dieckman sl G. Krone 6—3, 6—2. 6—3; A. Dieckman sl K. Pul 6—2, 6—1, 6—1; A. Beers sl. K. Pul 6—2, 6-3, 6—2. 0 WATERPOLO. DOLFIJN n—L.Z.C. II 3—2. De wedstrijd door den scheidsrechter gestaakt na verlenging. Gisteravond is deze wedstrijd (beslissing eerste plaats afd. B reserve eerste klasse) te Heemstede gespeeld. L. Z. G. had 2 inval lers, Dolfijn was volledig. Het begin is voor de Leidenaars; als Mun- ling een keer vrijzwemt, begaat een der Dol fijnen een overtreding, waarvoor deze het water uit moet: de toegekende strafworp geeft L. Z. C. de leiding. Na eenigen tijd van op en neer gaand spel met een kleine Leid- sche meerderheid weet Munting na een prachtige rush te doelpunten .(02). Na de rust moet een der L. Z. C.'ers voor een overtreding het water uit; zeven tegen zes spelend kost het den DoHijnen niet veel moeite om een doelpunt te maken. (12). Even daarna is de Leidsche mid-achler zoo onfortuinlijk een bal verkeerd op den kee per terug le spelen en onhoudbaar voor Fleerkamp gaat de bal in het doel. (22). Bij een volgenden aanval van Dolfijn constateert de scheidsrechter weer een over treding, waarvoor een der L. Z. C.'ers het water uit moet. Tegelijk wordt een tweede L. Z. C.-spe!er naar den kant verwezen, om een, naar de meening van den scheidsrech ter. ongepaste opmerking. Er is bovendien nog een strafworp toege kend, die Fleerkamp schitterend houdt. Vijf tegen zeven spelend, bedreigt de Leidsche ploeg, enthousiast, het Amsterdamsche doel. Aan de overzijde schiet een Dolfijn-speler vrijliggend naast. Met een Leidschen aan val komt het einde. Er moet echter een be slissing zijn, dus er wordt verlengd. De Leidsche aanvoerder ontving van den scheidsrechter desgevraagd de mededeeling, dat Indien er een doelpunt gemaakt zou worden, de uitgezonden speleTS weer aan het spel zouden mogen deelnemen. De L. Z. C.'ers gaven toen hun felle ver dediging op en spoedig stond het 32 voor Dolfijn. Toen de L. Z. C.-ploeg daarna weer vol ledig aan de lijn verscheen, wenschle de scheidsrechter slechts één der uitgezondenen toe te laten. Hierover ontspon zich tusschen den scheidsrechter en den Leidschen aan voerder een scherpe woordenwisseling, die er mede eindigde, dat eerstgenoemde den wedstrijd staakie. Wat wel een onbevredi gend slot was. OM HET KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. ■Het IJ en Dolfijn hebben gisteravond ge- Jijk gespeeld, 33, (rust 11) De tweede ontmoeting zal dus de beslissing moeten brengen. 0 WEDSTRIJD TE ALPHEN. Maandagavond 8 uur speelt A.Z.C. I en II een tweetal wedstrijden in het Alphenseh zwembad tegen G.Z.C. JTI en IV. ZWEMMEN. NEDERLANDSCH RECORD VERBETERD. 3 50 M. wisselslag. Gisteravond hebben in het Sportiondsen- bad te Amsterdam zwemwedstrijden plaats gehad, die zich in een groole belangstelling mochten verheugen. Het Nederlandsch record 3 x 50 M wis selslag, dat onlangs met 1 min. 42 15/ sec. op naa-m van de H.V.G.B. werd gebracht, werd door het IJ verbeterd en op 1 min 40 4/6 sec. gebracht. De ploeg bestond uit H. v. Essen (nig- slag), J. Hoffman (schoolslag) en Vair Oostrom Soede (vrije slag). ZEILEN. DE SONTWEEK. De uilslag van de race van gisteren was: 1. Ubu van F. Murdoch (België); 2. Kdv 1930 yan baron Wedellsborg (Denemarken) 3. Dana van Grae (Denemarken). De Kemp haan van H. Pluygers werd vijfde. Er stond een sterke wind. Hbld. 5 ONZE ZESMETERVLOOT WEER KLEINER. Onze zesmeterVIoot wordt weder met een eenheid verminderd. De heer Hans Na than heeft nl. zijn zesmeterjacht „Braas- semermeer" overgedaan aan zijn broeder, den lieer Oskar Nathan, die ermede op de Berlijnsohe wateren zal varen, aldus do Waterkampioen. 5 CRICKET. Programma voor morgen. NHDERLANDSCHE CRIOKETBOND. Eerste klasse: H.D.V.S.A.C.C Overgangsklasse: V.RJl. UKampongi H.C.C. IllPhoenix; Quick (N.)Ajax (L.) Tweede klasse: B Phoenix IIExcelsior I, H.D.V.S. H—Quick (II.); Sparta—L.C.C. Derde klasse: B H.B.S.—H.D.V.S III: Ajax IIExcelsior II. 5 FLAMINGO'S— FREE FORESTERS. De Free Foresters hebben gewonnen met innings en 40 runs. Ziehier de scores van gisteren le innings Free Foresters: Luit. Col. A. C. Johnston l b w. Höpink 52 Maj. E. Burdett c. E. Jansen b. P. G East 7 J. B. Wheatley b. Sodderland 5 G. Wilson c. Höpink b. de Beus100 H C. Patti9on c. Sodderland b. P. G. East 98 C. I. Capes c. de Beus b. Höpink50 H. W. Franklin l.bw. P. G. Eeast11 K. B. Stanley c. en b. Höpink3 G A. Patterson b. East 2 Capt. J. Hughes Hallet c. M. Jansen b Sodderland 4 G. A. Macnab n.o9 Extra's 30 Totaal 371 Bowlingcijfers Flamingo's: P. G East 4 voor 81: B. Höpink 3 voor 80: M. Jan9en 0 voor 39; J. A. Schill 0 voor 14. A. de Beus 1 voor 60; Sodderland 2 voor 67. 2e innings Flamingo's- E. Jansen l.b w. J. Hughes Hallet 8 L. Sodderland b. E. W. Burdett0 M. Jansen b. E. W. Burdett 0 ir. G. Bouwmeester c. J. Wheatley b. Burdett0 A de Beus l.b.w. J. Hughes Hallett 33 P. Feith c. Patti9on b. Capes 23 Tonny Kessler b. J. B Wheatley 21 J. v. Tienhoven c. Wilsin b. Franklin 1 J. A. Schill b. Wheatley 27 P. G. East not out 14 B. Höpink b. Wheatley 0 Extra's 17 Totaal 144 (le innings 187) Bowlingcijfers Free Foresters: Capt J, Hughes Hallett 2 voor 31; maj. E. Burdett 3 voor 14; C. J. Capes 1 voor 20; G. A. Macnab 0 voor 3; J. B. Wheatley 3 voor 37 en H. W. Franklin 1 voor 22. WIELRENNEN. ALPHEN— SPARTA-COMBINATIE. Morgen speelt A'lphen I een wedstrijd tegen een Sparla-combinatie uit Rotterdam. De opstelling der elftallen is als volgt: Alphenl. doel: G. v. Leeuwen; achter: B Hoogeboom en H. Hesseling; midden: J. Broer, Th. Plantfeber en W. Dijkman voor: B, Goddijn, G. v Wilgen, H. van Kooyk, M. v. Kooyk en J. Bouthoorn. Sparta. doel: Nieuwveld; achter;: Sluijters en Kerkhof; midden: Meinders, v. d. Berg, Snoek; voor: Ehrbeeker, Wendt. Kinds, v. d. Welle en Voskamp. SWIFT. De rit over 35 K.M. had tot uitslag: 1'. Jan Verschoor 1 uur 8 m. 58 sec.; 2. D. Wurzer; 3. E. Sladek. Morgen wordt een sprint over 300 M. ge houden op wegfietsen te Noordwijkenhout. Vertrek te 9 uur van het clublokaal. VOETBAL. DE KOMST VAN RAPID TWIJFELACHTIG. Zij wilden de reserves sturen! Naar uit het wedstrijd-programma voor den Metropa-beker blijkt moet Rapid 17 Augustus voor dezen beker spelen en wint zij, dan de week daarop eveneens. Het is niet aan te nemen dat de Weensche kam pioenen dezen wedstrijd niet zullen spelen zoodat zij den toer naar Nederland, die tus schen 13 en 24 Augustus valt. dan niet kunnen ondernemen, in elk geval niet met hun eerste elftal. Naar wij vernemen heeft Ajax, die deze toer van de Weensche profs arrangeert, aanstonds opheldering gevraagd le Weenen. Er wordt reeds nader onderhandeld. Blijk baar waren de Weeners van plan hun re serves naar hier (e zenden en al mag aan genomen worden dat ook die een waardige tegenparlij voor de Nederlanders zouden zijn dat is natuurlijk niet de bedoeling en daar mee zullen Ajax. P.S.V. en A.D.O. en de K.N.V.B. wel geen genoegen nemen N. R. Crt. Goede oplossing probleem Marx van 'den heer Van Rijnswou. De driezet van Niemeyer zal ik de vol gende maal behandelen. Het bijgaande pro bleem geeft een deel van het pennings thema, dat niet veel behandeld wordt. Het zal wel niet gemakkelijk gevonden worden. H. J. TUCKER, le prijs, Melbourne Times 1919. SVit begint en geeft mat iri twét zétten» Wit: Ka®, Do2, Tb8, Pb4 én 'e'4, pi a7, c5 en eö. Zwart: Ko7, Dh5, Lhl en h2, Pa8, pi H7. De volgende partij werd eveneens op den wedstrijd te Alkmaar gespeeld. Fcenstra Kuiper. Kleefstra (Amat.) 1. Pf3 Pf6 2. c4 ge 3. b3 Lg7 b3 is solider als b4, Wat Sok gespeeld werd. 4. Lb2 0O 5. g3 cS Tot zoövêr werd dé partij Tartakowér- Marshall, New-York 1924 gevolgd. Nu ia Pc3 minder goed, daar dit Lb2 in zijn wer king belemmert. 6. Pc3 Pc« 7. Lg2 d5 Sterker was Pd4 vöör zwart. 8. Pd5Pd5 9. Lg7Kg7 10. cdBDd5 11. O—O Dh5 Beter lijkt Dd8. 12. Tol Lg4 13. Tc4 Tad8 Na Lf3: volgt Thl. Ook dreigt nu h3. 14. Dalt *6 Eenvoudiger waa d3 voor wit. 15. h3 Lf3 16. L£5Dh3 Om de H-Iijn te benutten 'offert wit een pion. 17. Th'4 De€ 18. d3 Pd4 Dit geeft moeilijkheden voor wit. Ï9. Lg4 Des 20. Kg2 f5 21. Lf3 Pf3: 22. Kf3: Dal: 23. Tal: e5 Wit. heeft nu nog één ressource. 24. Tel b6 25. b4 é4t Beter Tc8. 26. de4: fe4:t 27. Ke31 cb4 28. Tc7t Tf7 29. Tf7:t Kf7: 30. Th7:t Kf6 31. Ta7 Voor wit gewonnen verklaard. Zwaft ver liest zijn verstrooide pionnen. Dr. P. FEENSTRA KUIPER. EEN ARBEIDERS OMROEP- ZENDER IN OOSTENRIJK? De Ooslenrijksche Arbeiders-radiohond heeft krachtig stelling genomen tegen de RAVAG, dé Oostenrijksche omroep-maat- schappij. Men heeft besloten een eigen zen der te bouwen en te exploiteeren. Zonder toestemming van de regeering is zulks natuurlijk niet mogelijk, ook ont breekt een golflengte, terwijl de RAVAG van den Staat het omroep-monopolie heeft ge kregen en zonder diens toestemming geen ander omroepstation geëxploiteerd kan worden. 3—3 J

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 11