Aspirin AGENDA. Drukkende hitte KERK- EN SCHOOLNIEUWS. N E I/Atandpasta BURGERL. STAND v. LEIDEN VISSCHERIJBERICHTEN. SCHEEPSVERBINDINGEN. KUNST EN LETTEREN. BUITENLAND. HEDEN: De Zijl: Volks- en onderlinge wedstrijden. 7 uur nam. Donderdag. De Zijl: Volks- en onderlinge wedstrijden. 7 uur nam. Evangelisatie Prinsenstr. 74: Samen komst te 7'/> uur nam. Jeruêl: Bijbelbespreking te 8 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag '28 Juli tot en met Zondag 3 Aug. waargenomen door apotheek M. Boekwijt, Vischmarkt 8, Tele foon 552. RECLAME. - veroorzaakt licht hevige hoofdpijn. Neemt dan, als altijd, Aspirin-Tabletten. eenigopdewereW Loloporanj» band on Bayarkrul». Prl|» 73 cti> 5737 NED. HERV. KERK. Beroepen: Te ApeldoornHet Loo, H. W. te Winkel te Sneek Te Rijssen, G. v. Mohtfrans, te Barneveld. Aangenomen: Naar Blauwkapel, D. Bax, te Putterehoek Naar Brummen, Th. J. Mudde, te 2de Exloermond (Dr.) Bedankt: Voor Brandwijk, E. Schimmel, te Ameide c a. GEREP. KERK. Beroepen: Te Grijp9kerke (Z.) IJ. Pestman, cand. te 's-Gravenhage Te Opperdoes, M, B. van 't Veer, cand. te Goes Te Zuid- Beijerland, H. E. van Kapel, te Kooien. CHR. GEREP. KERK. Beroepen: Te A'alten, te Ede en te Bun schoten, N. Brandsma, cand. te Arnhem. Te Harderwijk: G. Salomons, te 's-Gravenzande Aangenomen: Naar Hoogeveen (voor den Miss. dienst op Celebes), M. Goleynse, cand. te Apeldoorn. GEREP. GEMEENTE. Beroepen: Te Rijssen ds. J. Fraanje te Barneveld. Bedankt: Voor 's-Gravonpolder ds. M. Hofman te Krabbendijke. RECLAME. Dr. H. NANNING's El I w ^%25&75c.p.tube reinigt «mond emtanden. 6148 Overzicht onzer belangrijkste Veemarkten. Nu er wat meer gebruikt vee los komt en ten verkoop op de markten wordt aangebo den, zijn de 9teeds maar hooger opgevoerde prijzen dan eindelijk lot 9taan gekomen, 1G stuks waren er gisteren te Groningen, weike bij zeer langzamen handel werden verkocht. Prijzen van f. 260—tOO per stuk. To Purmerend werden aangevoerd 529 Tunderen cn konden bij tragen handel do prijzen van vorige week niet geheel gehand haafd blijven. Ook op do Rollerdamsche markt een stroeve boel in den handel, 538 magere run deren, waaronder niet zooveel best melk vee, mager weide vee bleef duur en werd daardoor moeilijk verkocht. De vette koeien en dito stieren kon men nog goed verkoopen. Maandag waren zoo wel te Amsterdam als Rotterdam de aan voeren heel klein. Noteering f. 1.101.25, welke Dinsdag voor de kwaliteilsbeesten ook weer gemakkelijk was te bedingen. Pur merend gaf ook een prijshoudende notee ring, doch in Groningen gingen de prijzen iels omlaag. Veel vleesch komt er weer ons land bin nen uit Denemarken en zelfs komt er sinds cenige weken geslacht rundvee uit üuitsch- land ons land binnen. Desondanks blijven onzo slachiveeprijzen hoog, stieren even eens. Hiervoor viel Ie noleeren t. 0.95 1.10 per K G. Vetle kalveren bleven Maandag en Dins dag vrijwel op dezelfde nolecring, Gronin gen gisteren zelfs wat duurder. Nuchtere kalveren werden prijshoudend verkocht f. 1523 per stuk. Graskalveren 1. 1570 per stuk met kalme handel. In schapen een ongeanimeerde handel. Vooral voor de velte zuiglammeren was zulks het geval. Oudere schapen redelijk verkoopbaar en nog wel prijshoudend. Lam meren wat lager in prijs. Veile varkens werden Maandag 1c Rot terdam en Amsterdam wet iets lager ver kocht. De prijs was ongeveer 1 cent per pond minder 29, 30 31 cent. Gisteren te Groningen en Purmerend maligo handel en tot bijna do oude prijzen verkocht. Voor zouters was de vraag wat beter en was do noteering 31—32 cent per pond. VAN DER S. GEBOREN Nicolaas, z. van N. Taverne en P. do Bruin Maria en Jannetje 2 d. van C. Zweistra en N. v. d. Mee Judith Theresia, d van G. Koree en R. v Steenbergen Cor nells Johannes, z. van G. v. Koert en A. Kentrop Nicolaas, z. van J. C. v. Kleij en P. Eveleens Petrus Anthonius, z. van N. T. Romijn en C. J. Zoetemelk Marinus Jan, z. van J. Elings en S. J. Degenaars Jobs. Evers. Pelrus, z. van E. Zoetendaal en G. J. M. Schuit Susanna, d. van I. La res en P. C. M. v. d. Berg Maartje, d. van C. J. Zwetsloot en A. Roman Willem Frederikus, z. van W. Sjaardema en F. Schram Nicolaas Petrus, z. van J. T. van Casse! en M. A. M. Duynisveld Florence Antonia, d. van M. F. Frank en W. Gerrils Hendrik, z. van J. P. v. d. Bosch en P. v. der Vegte Johannes Adam, z. van J. A. van Leeuwen en J. T. Uiterdijt Fi-anen- cus Johannes, z. van F. Loos en M. van Ha meren Huiberlha, d, van J. Vissers en G. van Roosmalen Leons. Corns. Hends., z. van L. J. v. Nobel en en A. C. v. Resteren Jacoba, d. van W. F. Kriek en C. M. C. Sjar- dijn Alida, d. van M. Lensveldt en A. Dubbeldeman Jacoba Elisabeth, d. van J. W. van Oost en J. E. van Bruggen Willem Frederik, z. van J. Laman en C. M. C. Sjardijn Petronella Maria, d. van G. J v. d. Ploeg en M. C. A. Koster Wouter, z. van W. de Bres en S. Flandrijn Gor- rigje en Johannes d. en z. van P. A. Stuij en M. A. da Jong Anna Cornelia, d. van M. J. van Rooijen en A. Sluivenberg IJbeltje Frederika, d. van P. J. H. de Leeuw en J. Meijer Jacoba Hendrika, d. van J. van Leeuwen en J. van Klaveren Maar ten, z. van W. Kaars en E. Wingelaar Lena, d. van A. Ouwehand en E. van Duijn Marceline, d. van W. F. Noordhoek Hegt en S. M. C. v. d. Hoevo Andries, z. van H. de Ruiter en J.W. Maliepaard Alida Calharina, d. van W. Neuteboom en E. Be- kooij Abraham Johannes, z. van A. J. Jansen en J. C. Stouten Adrianus, z. van A. de Keizer en G. M. Flanderhijn Frans Adam, z. van P. H. IJzerman en M. C. H. Tegelaar Susanna Maria, d. van H. de Geus en S. M. Vavier. GEHUWD H. Breedeveld jm. en C. Warmond jd. P. G. H. A. Grlmmon jm. en A. M. Knijper jd.F. J. M. v. Hal jm. en J. Blok jd.; S. Prevoo jm. en N. v. Egmond jd.P. J. Bergers jm. en E. J. Brouwer jd.; H. v. Rinsum jm. en B. H. Bremmer jd.J. Erem- mer jm. en J. S. Retjjik jd.H. F. Cavé jm. en G. C. Weeda jd.G. T. Lie jm. en E. Tjiong jd.J. J. Rozier jm. en M. A. Zjjlstra jd.; W. R. Rjjsbergen jm. en S. Redel jd.M. A. C. v. Zeijd jm. en W. J. A. den Hollander jd. OVERLEDEN J. M. Luiten man -f3 j. H. Brouwer wed. van Straler wede. 71 j. H. P. Trap zn. 7 mnd. G. TrapWaasdorp vr. tl j. M. BootRoest wede. 78 j. W. Doorn man 66 j. G. M. Kokvan der Laan vr, ■47 j. M. v. Kempende Bolster vr. 61 j, G. Logeman wedr. 76 j. C. v. Egmond zn. 3d. E. RosierPiket vr. 68 j. J. G. Akkermans dr. 2 dagen J. W. Blaauw man 47 j. H. J. v. Loon zn. 10 j. A. LinschootenRunhaar vr. -46 j. M. C. Wctselaar dr. 4 j. o GEVESTIGD F. Bakhuijzen, leerl. bandagist, Meezen- straat 7. J. A. Bronk en fam., contro leur R. v. A., Wasstraat 64. A. van Donkelaar geb. Kret, schrijfster, Rapenburg 84. W. Doomernik, Turfmarkt 10a. M E. de Bruine, de Welstr. 16. H. J. de Haas, Waardgracht 124. D. M. van 't Hekke, verpleegster, Acad. Ziekenhuis. A. Hermans, dienstbode, SI. Jorissteeg 7. Th. de Hoop, verpleegster, Acad. Ziekenh. - W. Velema, id. id. P. de Jong, Ambten. Rijnland, Heerengracht 72. J. van der Keur, smid, Steonschuur 9. M. Kloots, constr.-werker, Maredijk 47. J. van der Lelie, fröbel-ond., Waldeck Piermontstr. 22. N. M. Louwrier, buffetchef, Volmolen'gracht 2a. II van Niekerk en fam., expediteur, J. W. Frisostraat 37. G. Nust en fam., adj.-comm. Dir. Bel., H. Rijndijk 174a. M. H. M. J. de Moor, onderwijzeres, Cobet- straat 62. J. Ouwersloot, remisebeambte, Prins Froderikslr. 16a. J. Rous, id. II. Pasman, Oude Rijn 68. H. Peters, vee houder. Morschweg 5 M Schmale, dienstbode. Rijnsburgerweg 144. J. Som- meling, meubelmaker, Driflstraal 80. M. W. Spoor. Morschweg 26a. P. Stougjo, los werkman, Oude Varkenmarkt 7. Th. van Stralen. Oude Vesl 197. L. Tobi geb. Roetering, Noordeinde 22. G Milkema, dienstbode, Oude Singel 9G. A. G Visser dienstbode, v. Limburg Slirumstr. 25. P. J. Vijlbrief, timmerman, Blansjaarspoort 14. VERTROKKEN A. van Bouwendal naar Rotterdam, Oude Dijk 248b R. A. G. Musegaas, Amster dam. Adm. de Ruijlerweg 321-111 F. Bijlstra Hendrik Ido Ambacht, Hoogstr. 4 H. F. A. Goiso. den Haag, van Hohen- boutelaan 81 M. F. Vonk, Krommenie, Vlietsend 68 C. Kill, Leiderdorp, Does- werf 1 P. Smits, idem, idem G Steu- tel, Tubbergen, Hoofd der Sohool C, F. Haaiman, Beverwijk, Romerkerkweg 34 F. H. Bekkerln, den Haag, Noorderbeek straat 132 G. F. J. Wubbels, Arnhem, Karl van Gelderslr. 9 G. A. van Kempen Heemstede, Kamplaan 16a J. Frank, den Haag v. d Duinstraat U7 A. Ilooge- boom, Leiderdorp, Achlhovencrweg 32 J. C. Brendel—Trijsburg, Rotterdam, aan boord p, a. Wijnhaven 88 H. van Rijt, Zoeterwoude, Weipoort B2 C. Stafleu, den Haag, Goudenregenstr. 298 J. do Tong, idem, idem I. W. Kranenburg, Amsterdam, Prinsengracht 520 N. Tege laar, Rotterdam, Dirk Hofslr. 24a. H. A. S. van Beek, Hazerswoude, Tl, Rijndijk B 91 Th. Veldhuizen van Zanten, den Haag, Westeinde 132A. S. J. v. Schaik Amsterdam, 2e Weteringdwarsstraat 67 A. M. van Doornen, Nijmegen, SI. Jacobs- laan 416 G. Reginck, Amsterdam, Kruislaan 200 L. A. M. Mirwald, Wee- nen J. Warnaar, Leiderdorp, Jaagpad 16 A. Kramers, Rijswijik Z.H Kerklaan 8 H. A. de FerranteCarp, Buitenland Dr. Th, I. M, J. Deelen, Amsterdam, N. Oosterparkstraat 179 P. A. den Hartog, Alphen aan den Rijn, IJoornslraat 8 P. C. Hollewijn, N. Helvoet, Straatweg 26 A. A. Bueno Bibax, Paramaribo P, P. Grigg, Engeland H. J. Henzen, Roller- dam, Adrianadwarsslraat 6c L. R. van den Bergh, Den Haag Schev. Dorpstraat 3 H. Nijkamp Klaassen, Deventer, Sohoutenweg 1 A. G. van Schaik. Zoe terwoude, H. Rijndijk F. 30 J. H. van Deuren, Ferwerderadeel, FeTword J. It. Mooijman, Amsterdam, Kanaalstraat 202-1 A. H Vlaskamp. Deventer, N. Markt 31 B C. Sliggers, Oegstgeest, Emmalaan 4ö M. G. Koelman, HiUegom, Huize St. Joseph A. Knijfl, dsn Haag; Hoetkade 905 R. Parqui, Wassenaar, Gr. Haze- broekscheweg 51 J. M I. Taverne, Kat wijk, Zeehospitium Tho Siong Huaij. Amsterdam Stadh. Kade 91 G. M. van der Werf, Steenwijk, Stationsstraat 4 T- M Benliheim, Goor, Grootestraat A. D. J. Antonissen. Groningen, Paters- woldscheweg H. Weimar, den Haag Scihev., C. Jolstraat 11. IJMUIDEN, 30 Juli. VISCHPRITZEN. Tarbot per K.G. f. 1.80—1.30. Tongen l 3.80—3.10. Griet per kist van 50 K.G. f. 76—40. Zetschol f. 55—37. Kleine Schol f. 24—7.60. Schar f. 17—9. Roggen per 20 stuks f. 45—25. Vleeton per stuk f. 4.70— 1.33. Kleine roode Poon y>. kist v. 50 K.G. f. 30. Pieterman en Poontjes f. 13.50—13. Groote Scbelviach f. 3423. Middel Schel- visch f. 26—20. Kleinmiddel Schelv. f. 20—8. Kleine Schelv. f. 9.50—2.40, Kabeljauw per kist van 125 K.G. f. 69—47. Gullen per kist van 50 K.G. f. 14—3.70. Lengen per stuk f. 1.10—0.90. 'Heilbot per K.G. f. 21.60. Wijting per kist van 50 K.G, f. 4.501.80. Makreel f. 2420. Aangekomen 22 stoomtrawlers: IJM 101, met f. 2953; IJM 129, met f. 2057; IJM 190, met f. 3529; IJM 125, met f. 1500; IJM 271, met f. 3100; IJM 272, met f. 2238; IJM 184, met f. 2245; IJM 331, met f. 1105; IJM 49, met f. 4694IJM 197, met f. 3637 IJM 147, met f. 2309; IJM 47, met f. 1568; IJM 8, met f. 3427IJM 138, met f. 3632 IJM 94, met F. 3800; IJM 22, met fi 2400; IJM 232, met f. 1600; TJM 232, met f. 1600; IJM 102, met f. 1700; IJM 130, mot f. 6800; IJM 42, met f. 1517IJM 18, met f. 1774 besomming en do IJM 168, met f. 5170 (zoute visCh. Voorts de Deonsche kotter FN 57, met f. 1420 cn do Belgische O 285, met f. 87B, Praairapport van Hr. Ms. „Vulcanns". 28 Juli. Op 56 gr. 20' Nbr. en 0 gr. 20' Wl. SCH 89, 8 last; SCH 181, 12 last; IJM 283, 10 last. Do volgende passagiersschepen zijn Don derdag 1 Augustus 1930 in radio-tolegra- fische verbinding met de daarnaast vermel de kuststations en via die stations recht streeks te bereiken. Medegedeeld door do N. T. M. „Radio-Holland" N.V. Baloeran, Scheven, radio Chr. Huy- gens, Scheven radio Coltica, Rugby radio Flandria, Scheven radio Gemma, Co lombo radio Insulinde, Scheven, radio J. P. Coen, Scheven, radio J. de Witt, Scheven, radio N. Amsterdam, Louisburg Radio Vas Orania, Cerrito radio Pa- tria. Scheven, radio P. C. Hooft, Scheven, radio Pr, d. Nederl., Scheven, radio Van Rensselaer, Barbados radio Rotter dam, Scheven, radio Sibajak, Scheven, radio Slamat, Scheven radio Spaarn- dam, Rugby radio Zeelandia, Rugby radio. Bij verzending van een radiotelegram vla Seheveningen Radio bedragen de totale kos ten 44 cent per woord. NIEUWE UITGAVEN. J. B. Wolters' Uitg. Mij. tc Groningen. W. Reindersma en dr. T. van Lohuizen „Nieuw Leerboek der Natuurkunde, voor Hoogere Burgerscholen met b-jarigen cur sus, Lycea en Gymnasia". Tweede deel met 284 figuren. Dr. E. Rijpsraa: „De ontwikkelingsgang der Historie". Geïllustreerde beknopte al- gemcene en vaderlandsche geschiedenis. (Kweekschooluitgave). Deel II. Van de Fransche revolutie tot heden, met talrijke illustraties en kaartjes. Werkboekje bij de kweekschooluitgave II. Dr. J. Theunisz: ,,De Schakel". Geschie denisboek voor do hoogste klasse van op leidingsscholen, met medewerking van J. T. de Jager. B. E. Bouwman en Th. A. Verdcnius: „Hauptpcrioden der deutschen Literativr- geschichto, nebsb Lesebuch für höhere Lehr- anstaltcn, rait Portrats und Kulturgeschicht lichen Bildern." T. van den Blink en J. Eigenhuis: „Door Bloeiende Velden" Een viertal leesboeken voor hot derde leerjaar der lagere school, met twee gekleurde en vele zwart plaatjes van C. Jetses en Sierk Schröder. Tweede deeltje. RECLAME. 5735 O.J.H.PUDDIMG beter <zr> toch niet duurder DUITSCHLAND. De politieke verwarring. Op 't oogenblk is men aan het vechten over de vraag: Of leden der Duitsche Volkspartij al dan niet zijn toegetreden tot de nieuwe partij der democraten. Anton Erkelenz, die gedurende lange ja ren een der meest gezaghebbende leden van de democratische fractie in den Riks dag was, is toegetreden tot de sociaal-demo cratische partjj. Dr. Kaas, de leder der centrumpartij, heeft op een vergadering van het partij bestuur verklaard, dat de samenwerking met de sociaal-democraten in Pruisen niet lan ger mogelijk zou zijn als de situatie van dien zwarten Vrijdag, waarop de sociaal democraten samen met de partij van Hugen- berg tegen de rijksregeering stemden, zich nogmaals zou voordoen. Een waarschuwing in optima forma dus, die thans echter weinig zin heeft. FRANKRIJK. De herdenking van de Jnli-revolntie. In een plechtigheid ten stadhuize van Paijj.i heeft de Fransche regeering gisteren het eeuwfeest herdacht van de Julirevolutie. Tardieu hield een toespraak, waarin hij de geschiederis rpharlde van (ie gebeurtenissen, die zich eenige dagen na den val van Algiers afspeelden en die de beginselen van 1783 en de driekleur herstelden, de pers vrijheid verzekerden en de komst van de volkssouvere ni eit vcorbfnidden, die thans verwezenlijkt is. Tardieu besloot met den v/ensch ui. te spreken, dat de verdeeldheden, die aan het republikeinsche stelsel zijn ver bonden, de uitoefening van de vrijheid niet in den weg zullen staan en zich zelf in hot nat'onaal be'ang aan tucht zullen onder werpen. ENGELAND. Indië en Egypte in het Lagerhuis. In een verklaring in het Lagerhuis Ion aanzien van do Ronde Tafel-Conferentie heeft Mac Donald er nog uitdrukkelijk op gewezen, dat de regeering zich volledige vrijheid voorbehield t. a. v. de voorstellen die zij als resultaat van do conferentie aan het parlement zou voorteggen. Op een vraag Van Baldwin zeidb de premier, dat hij hoop. te dat de namen der vertegenwoordigers van de oppositie voor het einde der week bekend gemaakt zouden worden, Lloyd George vroeg of do vertegenwoordigers der oppositie op ge. lijken voet zouden worden behandeld als de andere gedelegeerden, en o! de regeering een beslissing had genomen aangaande ver tegenwoordiging van de commissie van Simon. De premier beantwoordde de eerste vraag bevestigend. Over do commissie van Simon zei hij, dat de regeering op het oogenblik geneigd was om te zeggen, dat het een giWe fout zou zijn om de leden der commissie van Simon als vertegenwoordigers ter conferentie aan wezig te doen zijn. Sir Austen Chamberlain merkte op, dat het zeker onwenschclijk zou zijn dat leden der commissie werden opge nomen, maar hij vroeg zich ook af of do conferentie zich niet de medewerking van een tegenwoordiger van deze commissie diende te verzekeren en ol daarom de regee ring Sir John Simon niet moest uitnoodigen aan de conferentie deel Ie nemen. De pre mier antwoordde dat hij dat op 't oogenhlik niet wenschelijk achtto. Daarop vroeg Cham, borlain of men van plan was van de Indische vertegenwoordiging menschcn uit te sluiten di" betrokken waren geweest bij de non- cof'peratiebeweging. De Premier antwoordde dal voor zoover hij wist het Indische cen trale congres niet vertegenwoordigd zou zijn, maar dit stond op het oogenblik in verbin ding met den onderkoning. Do beide Hindoe-leiders, Satra en Yaya- kar, zijn over het verloop van hun onder handelingen met Gandhi en met Motila] en Jawaharlal Nehroe zeer tevreden Zij hadden te Allahabad een ges'prek van ruim vier uur met de beide Nehroe's, die hun oen brief voor Gandhi overhandigden. Yajakar zal dezen brief zoo spoedig moge lijk aan Gandhi overhandigen. In het Lagerhuis heeft Churchill gister avond den toestand in Egypte ter sprake ge bracht, Hij zeide, dat het als het ware een beschikking der Voorzienigheid mocht hee- ten, dat do Engelsche troepen nog aanwezig geweest waren en althans een groote pre ventieve werking bij de jongste onluslen had den kunnen uitoefenen Hij vroeg, of de regeering nu eindelijk inzag, dat van verdere concessies aan Egypte geen sprake mocht wezen en do Engelsche troepen noch aan de Kanaal-zone, noch in den Soedan kon den weggenomen worden, omdat dan spoe dig een oesand van volkomen anarchie zou hcerschen. Henderson antwoordde dal de jongste on lusten in geen enkel opzicht de regeerings- politiek en aanzien van Egypte gewijzigd hadden. De strijd lusschen Sidky en Nahas Pasja was een uitsluitend binnenlandscbe aangelegenheid, waarbij do Engelsche regee. ring het zou kunnen laten bij een uitdruk kelijke waarschuwing om lo zorgen voor leven en goederen van buienlandera. De Engelsche troepen zouden in Egyple blijven, totdat de Egyptische regeering de vier door Engeland noodzakelijk geachte voorwaar den zou erkend hebben, maar als Egypte dit zou doen, zou nies de onderteekening tij een verdrag in den weg staan. In Egypt; zeil was alleen de Egyptische regeering hi: en meester. Lloyd George sloot zich aan bij de uiteet, zelling van Henderson en zeide, dat oofc i liberalen voor uitoefening van het zelft;. schikkingsrecht der Egyptenaren blev;i opkomen. He Hoogerhuis heeft het Vlootverdnp goedgekeurd. Het aantal werkeloozen is met 32.8341 1,972,700 gestegen. LITHAUEN. Woldemaras naar het bnitenland verbannen? Naar aanleiding van de laatste gebeurt» nissen heeft president Smetona besloten! kuur, die hij in een Tsjecho-Slowaksc badplaats maakt, af te breken. Na zijn l( rugkeer zal een besluit moeten worden p nomen betreffende de deportatie van We! demaras naar het buitenland. De Lithav sche regeering heeft n.l. bewijzen in ha: den gekregen, dat Woldemaras ondanks rij verbanning met behulp van politiek vrienden trachtte een burgeroorlog le oil ketenen. Het ligt in de bedoeling Wotöt maras van Kretynga over te brengen du Polonga. Gidzialis, de redacteur van het bU Lieluwos Aidas, die de hand had in i poging van Woldemaras om te ontvluchlt' is in hechtenis genomen. VEREENIGDE STATEN. De invoer van Russische goederen. Meer dan een half millioen leden van ki Algemeen Amerikaansch Vakverbond bib ben een actie op touw gezet, die ten dei heeft alle bijl het Verbond aangesloten co ganisaties te winnen voor een absoluut is voerverbod voor Russische goederen. Pi verbod zou dan in 1932 van kracht mods worden. Aan de regeering wordt verzoek reeds thans den invoer te verbieden re allo artikelen, die van „dumping" te Ijk hebben. De regeeriog verklaarde echter dat k thans met mogelijk is den invoer van to sische goederen geheel te verbieden. 1 Schatkist heeft wel onlangs het invoerrtt op Russische lucifers met 60 pCt. verhoop daar in dit geval „dumping" bewezen worden. Verder hebben de autoriteiten invoeren van ladingen hout uit Rusland boden, daar door ooggetuigen was vaslp steld, dat by} de lading dor schepen gesti ten haddon geholpen. De bepaling in nieuwe tariefwet, waarbij alle invoer door gestraften vervaardgde goederen «r verboden, treedt eerst 1 Januari 1932 i werking. Er zyjn nog 6 Russische houtschepen weg naar dé Ver; 'Staten; Men zal hun scbyjnlijkbèletteilIn Amerikaansche hans te lossen'. Lowma'n,'oh'd'etsfa'atssecretaris van Ite cién, heelt 'béwëêfd,' dat de' Sovjetregcen: een enorme'samenzwering op touw gif heeft om de Amêrikaahsche industrie te r- neeren door dé Amerikaansche markt e zeer goedkoope goederen te overstroom# die door de gevangenen gemaakt rijn, Men verwacht, dat voor de Amerikaan» regeering de lossing van bovengenoem! schepen zal toestaan, de Sovjetregeering a moeten toestemmen in het zenden van w ofFcieele Amerikaansche commissie van M derzoek, die zich op do hoogte zal stel!' van de productie der goederen, waarmMt in Amerika geconcurreerd wordt. CANADA. De liberale regeering verslagen. De regeering Mackenzie-King heeft, P als de eerste telegrammen Uit Canada rw deden vermoeden, bij de verkiezingen fj zware nederlaag geleden. Gekozen zijn conservatieven, 85 liberalen, 10 boerenbm 3 socialisten, 4 progressieven en 2 onalhl kelijlcen. Van 5 districten is de uitslag niet bekend, maar dfe conservatieven kt ben dus op zijn minst een meerderheid fl 136 legen 109 en op zijn hoogst van 1« 104. in alle provinciën behalve Quebec de liberalen verslagen en van de 11 !- rale ministers zijn er G niet herkozen. De oude Kamer, die op 1 Juni ontbow was, lelde 179 liberalen onder leiding Mr. Mackenzie King, die sinds 1921 e<* minister is (behalve gedurende een f3 maanden in 1926) en slechts 89 consejj ticven. Verder waren er 11 leden der W renpartij, 12 progressisten, 8 liberale f' gressisten. drie leden der arbeiderspartij' twee wilden. De verkiezingsstrijd, die zeer lievig i'P weest, beeft hoofdzakelijk over de ban® politiek gcloopen en in verband n'sl iarievenquaestie, over de verhouding r Canada tot het rijk. Mackenzio en zijnr gelingen wilden een gematigd tarief p voorkeurrechten voor Engeland: Pclir. en de conservatieven echter, die thlll'' overwinaars uit den strijd komen, een proteclionstisch tarief, dat de Eng'1* goederen zoowel als die van andere 1>» Amerikaansche in de eerste plaa builen het land houdt. Canada voor»' nadeezen is de strijdkreet van Benn'" weest. Mackenzie-King heeft zijn ontsla ingediend.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 2