De oceaanvlieger Evert van Dijk weer thuis. VRAGENRUBRIEK. RECHTZAKEN. De eerste slok uit den aangeboden geslagen-zilveren bokaal. Eutlyoixsiaste huldiging door de bevolking van Wassenaar. Honderden auto's en duizenden voetgangers langs den weg. (Van onzen specialen verslaggever). Foto's Bleuzé Ik wil eindigen met op het echtpaar van Dijk een driewerf hoera uit te brengen. Ten volle werd door allen in den tuin hadden zich naar schatting ettelijke 'hon- derden belangstellenden verzameld aan I dezen wensch gevolg gegeven. Hierna i speelde ihct Wassenaarsc'he muziekgezel schap „Excelsior" het Wilhelmus, dat door allen staande werd aangehoord; waarna de heer A. Boic'hel als voorzitter van !het uitvoerend comité overging tot de 'huldi ging van den Flying Dutchman" (Vlie genden IHollander") eooals de 'heer v. Dijk in Amerika werd genoemd. De president, mr. Schepel, wees verdachte op de ernstige feiten. In den tijd van enkele jaren heeft verdachte kans gezien een te kort van f. 38 000 in zijn kas te krijgen. Getuigen werden thans niet gehoord. De advocaat-generaal achtte weinig ver zachtende omstandigheden aanwezig. Wat de opgelegde straf betreft, meende spreker, dat verdachte het voornamelijk aan zich- zelf te wijten heeft, dat de preventieve j hechtenis zoo lang geduurd heeft en dat er daarom geen reden is deze geheel in min dering te brengen. Spreker vroeg bevestiging van het vonnis k quo, waarbij echter van de opgelegde straf slechts twee maanden voorarrest zal wor den afgetrokken. Verdachte's raadsman, mT. J. de Vrieze uit Amsterdam, meende, daarentegen, dat er verschillende verzachtende omstandighe den aanwezig zijn. Pleiter wees o.a. op ver dachte's laag salaris en zijn plicht om een zekeren ..stand" op te houden, wat zich nog meer wreekte, toen hij ging trouwen. Een- i maal op den verkeerden weg was het voor I verdachte moeilijk weer terug te treden. Verdachte heeft veel berouw van W beurde. Pleiter drong op de uiterste clemente1 De uitspraak van het Hof volgt lak J. C., te L. Er is geen teïe:'-'" geven, dat bij procedeeren de door* noemde schadevergoeding toegewezen^ Ook voor u brengt een en ander kosten Het komt ons het beste voor u i»et met dien handelaar in te laten. Mej. M. M. B., te L. Leiden, l' dorp, Hoogmade, Ofwegen, Woubrugr- weg naar Ter Aar, Nieuwveen, akker, Uithoorn, Vinkeveen, Baaing Loenersloot, Vreeland, Kortenhoef, veland, Hilversum Totaal 60.5 K G. F. te L. De belasting is lijk van de geschatte huurwaarde kei en woning. Aangezien wij die fl* ten, kunnen wij de belasting niet Het dochtertje mag even van den arm van Paps af de menschenmenigte in oogenschouw nemen. Begunstigd door goed zomer-weder heeft gistermiddag het prachtige dorp Wassenaar den piloot Evert van Dijk een feestelijken intocht in zijn woonplaats bereid. Reeds om halfdrie stonden honderden menschen bij het viaduct te wachten op de aankomst van den vliegenier en diens vrouw, die de reis van Amsterdam per auto hadden onder nomen en in Voorburg waren overgestapt in den door de firma Englebert welwillend ter beschikking gestelden, schitterenden open Packard-wagen. Dat deze opeenhooping van menschen op den drukken rijweg geen ver keersstremming heeft veroorzaakt en dat geen ongelukken zijn voorgevallen, is te danken aan de goede regeling van de Was- senaarsche politie, bijgestaan door Haagsche collega's en marechaussée's. Niemand zal echter het wachten lang zijn gevallen, daar het aanhoudende toestroo- men van de meest schitterende tot de een voudigste auto's, het arriveeren van de eere- wacht te paard, van de schoolkinderen met hun tot vliegtuig versierde fiets en van de tallooze belangstellenden te voet een uitste kende afwisseling vormde. Bovendien had men thans gelegenheid om rustig de door den architect Go Brandes ontworpen versie ring bij het viaduct, welke uit een symbo lische voorstelling van de vlucht bestond, te bewonderen. Toen dan ook de auto al meer en meer naderde, nam de spanning gaandeweg toe, om zich bij aankomst van den versierden Packard met het echtpaar Van Dijk en de heeren Boichel en Kruseman Aretz, leden van het Uitvoerend Comité, te ontlasten in een spontaan gejuich. In strijd met alle ge zegden over het gebrek aan enthousiasme bij ons Nederlanders laaide dit gisteren bij de intrede in zijn woonplaats van den eersten Nederlandschen Oceaanvlieger tot groote hoogte op. De ontvangst. Namens het Uitvoerend Comité heette de heer J. A. A. M. van Es den kranigen piloot van harte welkom in zijn woonplaats, hem tevens feliciteerend met het slagen van zijn onderneming en onder aanbieding van een krans, met de naar gewoonte plaatselijk ge kleurde linten. Mevrouw van Dijk bood spr. vervolgens een tuil bloemen en hun doch tertje een met Lathyrus versierd vliegtuig model aan. Nadat de gelauwerden in Amerika had men den vlieger reeds spoedig overtuigd van de noodzakelijkheid om te poseeren door de vele fotografen met hun bloemen waren vereeuwigd en het muziek korps van het Regiment Huzaren uit Den Haag het volkslied had gespeeld, werd een aanvang gemaakt met de formatie van den optocht. De intocht. Voorafgegaan door de Huzaren die met hun berenmutsen en mooie uniformen een grootschen indruk maakten de schoolkin- deren, de padvinders en padvindsters en een gedeelte van de uit vertegenwoordigers van de eerste Wassenaarsche families bestaande eerewacht, vertrok hierna de auto met den piloot en zijn echtgenoote door het dorp Achter den wagen „waar alles om draaide" sloot zich het tweede deel van de eerewacht aan, gevolgd door de auto's met familieleden, leden van het comité en belangstellenden in totaal ongeveer 40 stuks. Overal langs den weg stonden auto's en voetgangers geschaard eri had men van de meeste woningen de vaderlandsche driekleur uitgestoken, en werd Van Dijk luide toegejuicht en op Ameri- kaansche wijze als 't ware bekogeld met serpentines, waarvoor hij slechts een ant woord, zijn bijna jongensachtige lach die (is 't toeval) ons sterk aan dien van „Lucky Lindy" herinnerde had. Ook werden hem onderweg nog meerdere bloem stukken aangeboden. Tegen vijf uur arriveerde de stoet aan het schitterend gelegen gemeentehuis van Was senaar, waar de burgemeester, de heer J. Wiegman, nadat allen zich op het terras hadden verzameld, de volgende rede uit sprak. Rede van den burgemeester. Het is tol u, Evert van Dijk, dat ik a's burgemeester van Wassenaar bij uw feeste lijken intocht in uw woonplaats, in tegen woordigheid van een groote schare belang stellenden, vereenigd voor dit sehoone raad huis, Huize „dc Paauw" eenige woorden ga richten. En als ik met opzet het plechtstatige „mijnheer" voor uw zoo dóór en dóór Ho'- landschen naam weglaat, dan is dat om daarmede aan te geven, dat ik in u zie dep. ronden Ilollandschen jongen, die eigenlijk wars van alle huldebetoon en maar zeer matig ingenomen met deze feestelijke ont vangst, zich meer thuis gevoelde onder zijn kameraden in het vliegtuig, welks naam sedert kort over de geheele wereld algemeenc bekendheid heeft verworven door den ge slaagden tocht in Westelijke richting over den Atlantischen Oceaan. Evert van Dijk het ligt niet op mijn weg hier lang uit te weiden over de bijzonder heden van den tocht. Evenmin zal ik u aan boord komen met beschouwingen over do waarde en het nut van transoceanische vluchten. Neen, ik wil als Nederlander, als Wasse naarder, op eenvoudige Hollandsche wijz' tol u zeggen, hoezeer wij allen respect heb ben voor uw kunde en meed, die zeker een groot deel zullen hebben bijgedragen tot het slagen van den tocht van den „Southern Cross"; dat wij allen trotseh zijn, ik zou haast zeggen'zoo trotseh als de 5 pauwen, die in den gevel van dit raadhuis zijn uitge houwen. op u, Nederlander en Wassenaar der. die. behoevend tot de mannen van Kingsford Smith, hebt medegewerkt aan die j kranige prestatie en die daarmede den naam van ons kleine dierbare Vaderland op aller lippen hebt gebracht en in de geheele we reld hebt hooggehouden. Ik wil u eindelijk zeggen, dat wij u, na deze afwezigheid vol onzekerheid, met dezen feestelijken intocht met groote vreug de weer welkom heeten in ons midden en u zoo straks gaarne teruggeven aan uw vrouw en uw kindje, uw gezin, dat gij, ik houd er mij van overtuigd, voor deze, toch altijd ge vaarlijke reis alleen hebt verlaten, omdat gij wist, dat deze tocht beter was voorbereid dan welke oceaanvlucht voordien ook, dat deze reis dusdanig was georganiseerd ik denk aan de draadlooze installatie dat de daaraan verbonden gevaren zooveel mogelijk waren beperkt. Mevrouw van Dijk, het zij mij vergund ook tot u een kort woord te richten. Wij zijn hier bijeen gekomen om uw echtgenoot te huldigen. Nu vieren wij feest, nu juichen wij, want de vlucht is geslaagd. Maar eenige weken geleden stapte uw man vol energie, moed en wil tot overwinnen, in zijn ma chine en gij bleeft alleen achter met uw kindje en wachtte lange bange uren. Zeker toen u trouwdet met een piloot, wist u wat u boven het hoofd hing, maar toen u ten slotte vooj het feit geplaatst werdt was uw daad d.w.z. niets doen, maaT wachten en berusten in overgave en met moed er niet minder om. Daarvoor breng ik u gaarne onze eerbiedige hulde en gelooft u mij als ik u zeg. dat het mij goed doet, dat ik met deze enkele woorden den koenen Oceaan- vlieger Evert van Dijk weer mag terug- I geven aan zijn gezin. De huldiging. Nadat de heer Boichud een korte toe spraak had gehouden, waarin hij vooral bet verschil naar voren deed komen tus- j schen ihet oogenblik van den start, dus het moment van afscheid met de onzekere toe komst voor zich, en dat van de feestelijke ontvangst in Amsterdam, met tot slot de intocht in zijn woonplaats, overhandigde j hij den vliegenier een geslagen zilveren bokaal met cerewijn 4namcns de Wasse naarsche bevolking als blijk van modeleven I met dc geleverde prestatie. Schier einde loos scheen het gejuich der enthousiaste menigte op dit oogenblik. Toen de cha>m- VERDUISTERING DOOR EEN OFFICIER. Een tekort van f. 38.000. In hooger beroep heeft voor het Hoog Militair gerechtshof te Den Haag terecht ge staan de 29-jarige A A. W., officier van administratie tweede klasse der zeemacht, laatstelijk dienende aan boord van Hr. Ms. Jacob van Heemskerk, die in eerste instance door den Krijgsraad te Willemsoord, wegens verduistering van gelden, gepleegd als amb tenaar, is veroordeeld tot 3 jaren gevan genisstraf met aftrek van de voorloopige hechtenis en ontslag uit den militairen dienst. Verdachte legdo een volledige bekentenis af. Hij is van het vonnis van den Krijgsraad in hooger beroep gegaan in verband met de opgelegde zware straf, welke het hem on mogelijk zou maken om zoo veel mogelijk weer goed te maken, \yat hij misdreven heeft. pagne was rondgediend, gaf de Oceaan- vlieger den wensch te kennen eenige woor den te willen spreken.' Dankwoord van Van Dijk. „Mijnheer de Burgemeester", aldus sprak de piloot voor den microfoon, „aanwezigen, Uw ontvangst in Wassenaar is voor mij één van de pleiziengste oogenbiikken van mijn reis geweest. Gij hebt.maar ik ben, viel Van Dijk zich zelf in de rede, geen spreker, ik ben maar vlieger, en daarom gaat het mij zoo beroerd af. Ik drink op Wasse naar en den Burgemeester". (Overweldi gend applaus). Naar huis. Hierna bestond er gelegenheid den Oceaan vlieger en -zijn vrouw geluk te wen- sdhen, waarvan door velen gebruik werd gemaakt. Nadat de muziek nog enkele num mers ten gehoore had gebracht; werd de tocht naar 't Berkje" dc villa van het echtpaar aan den versierden Rust- en Vreugdlaan. Voorop g-ing thans „Excelsior" terwijl obk het aantal voLgauto's was ver minderd. Ongetwijfeld echter zal het oogen blik, dat hij zijn erf weer betrad voor den vlieger 'het meest aangrijpende van de laatste weken zijn geweest. Ook hier wa ren blijken van belangstelling in eea vloed van -'bloemstukken binnen^ een imitatie van de „Southern keurig opgemaakt met groen en bloei den tuin aanwezig. 1 'Hiermede behoorde officieel de I lijke intocht van den vlieger tot h leden doch de groote verzameling c hem in Amerika en hier te lande boden, benevens de herinnering i doorgestane moeilijkheden, zullen Va; nog na tal van jaren de laatste weke den geest roepen; en dan zullen naars intocht en huldiging juist da spontanen opzet zonder twijfel n* genoegen door hem worden verteld je kunt het je haast niet voorstellen te wensohen is het zijn in een tijdvak, dat een transatla j vluCht misschien tot de gewone behoort. Doch altijd blijft Evert ra 1 de eerste Nederlander die per vliegt: Oceaan heeft overgestoken I Naar wij vernemen zal Van Zondagavond van 9 tot 9 uur 30 r A. V. R. O.-microloon het een ei vertellen over zijn tocht met K Smith, Stannage en Saul over den Evert van Dijk dankt den heer J. A. A. M. van Es voor de hem aangeboden krans.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 10