Vetikadai Tofóee. Voorstel van B. en W. inzake de Leidsche Duinwater-Maatschappij. HUN BEIDER WEG. 7Iste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 25 Juli 1930 Derde Blad No. 21581 DE AARDBEVINGSRAMP IN ITALIË. Eau de Cologne FEUILLETON. Gezicht op Napels en omgeving. 'olgens de te Rome binnenkomende be ten blijft het aantal dooden van de ibevingsramp bij Napels nog steeds en. Doordat de telegraaf- en telefoon- bindingen op vele plaatsen zijn verbro- heeft men eerst vrij laat bericht ge- jen van de gevolgen van de aardbeving een aantal dichtbevolkte dorpen en sle- TeTwijl tot heden toe werd aange- in, dat Melfi in de provincie Potenza zwaarst getroffen was. blijkt thans, dat Zuid-Oostelijk deel van de provincie illino, dus Villanova en Aquilonia en igeving er het erngst aan toe zijn. De ge- Jiten, die van verscheidene duizenden ïden spreken, zijn waarschijnlijk over men. doch in de provincie Avel- zijn 1392 dooden en 2072 gewonden! folgens voorschriJt in geval van natuur- npen heeft het ministerie voor Lucht- irt een militair verkenningsvliegtuig jr de geteisterde streek gestuurd om de latie op te nemen en luchtfoto's te maken deze verkenning bleek, dat de vele latsen in het centrum van het aard- ingsgebied de ramp nog tamelijk goed Ïden doorstaan. Iet bergingswerk wordt inmiddels met ter beschikking staande krachten voort- tet. Het blijkt echter, dat men nog niet voldoende manschappen beschikt. De iade en de omvang van de ramp blijken ll grooter te zijn dan men oorspronkelijk k )e wegen zijn vol met autocolonnes en rone txansportauto's. Op kruispunten npeert de daklooze bevolking, meestal geslagen door de ellende, soms vrou- n en kinderen luid jammerend. Op som plaatsen ziet men de menschen als nzinnig in de puinhoopen van wat eens woning is geweest, graven, in de hoop reddingswerk te kunnen bespoedigen, lijk speelden zich hierbij allerlei atische tooneelen af. Een ingenieur Villanova, die aan het reddingswerk eai, had men verzekerd, dat zijn moe- iet huis vóór de aardbeving had ver- i Tot zijn wanhoop en ontsteltenis weTd lijk van zijn moeder echter onder de oopen van het ouderlijk huis gevonden, nieuwe hulpcolonnes, die in het gebied de aardbeving aankomen, zijn voorzien water, levensmiddelen en radio-instal- es. Mussolini laat zich voortdurend van toestand op de hoogte houden. Reeds *nt men op vele plaatsen met het orga- ren van collectes ter leniging van nood. apels heeft het aanzien van een bezette in oorlogstijd. Militaire colonnes en omobieltransporten doorkruisen de stad militie en militairen bewaken de bescha- 'e en vernielde gebouwen. Ook het Ko- klijk Paleis is ernstig beschadigd. Overal ;en de vlaggen halfstok. Ook den afgeT n nacht hebben vele personen in de n lucht doorgebracht. De opwinding was groot, dat vele personen niet te bewegen n hun woningen weer op te zoeken en liever op de pleinen en in de parken ble ven samenscholen. Gistermorgen werd een rouwdienst ter nagedachtenis gehouden onder leiding van Kardinaal Ascalesi, waarna een processie plaats vond, waarbij het beeld van Napels' beschermheilige Santo Gennaio door de straten werd ge dragen. Nabij Napels ligt de vulcaan Pozzuoli. die af en toe wel eens een weinig rook uitstoot, en waaraan veel minder aandacht wordt geschonken dan aan den gevaarlijken Ve suvius. Sedert gisteren is deze vulcaan echter in werking. Volgens mededeeling van het seismografisch instituut staat dit in ver band met de aardbeving. Op zichzelf is de werking van de Pozzuoli niet hevig, maar te Napels heeft het de nerveuze stemming verhoogd. Elk oogenblik verwacht de bevol king. dal de ramp nu ook nog gevolgd zal worden door een uitbarsting van den Vesuvius. De Ducc heeft bevolen, dat een groot aantal vliegtuigen zou vertrekken uit Napels cn Foggai, om op geringe hoogte boven het rampgebied te vliegen, zulks om het terrein le verkennen en de meest dringende be hoeften te mekten, welke bestaan in de streken, die thans vrijwel geheel van de overige wereld zijn afgt.-neden. De bladen te Rome geven opvallend weinig nieuws over de ontzettende catastrophe. Waar schijnlijk hebben zij instructie gekregen de berichten zoo sober mogelijk le houden, om de bevolking niet onjioodig op te winden. De koning gaat heden naar het terrein van de Tamp. De directeur van het Observatorium te Florence heeft, verklaard, dat het waar schijnlijk nog geruimen tijd zal dmen voor aleer de rust in het aardbevingsgebied zal zijn weergekeerd, aangezien de omvang van de aardschokken zeer groot is geweest. De schokken kunnen zich wellicht binnen een maand herhalen. Zij zullen echter van ge ringer kracht zijn. daar de eerste schok altijd het hevigst is. De eerste symptomen, dat het nog niet uit is, heeft men gisteravond gehad, daar de buurt van Napels geteisterd is door een orkaan, die zóó hevig was. dat de hoornen op de helling naaT de zeezijde ontworteld werden: ook sloegen er zware golven over dep strandboulevard. RECLAME. O Volledige zeggenschap der gemeente in hel bedrijf gewenscht. AANKOOP VAN 418 AANDEELEN. Verdrijft Hoofdpijn en Lusteloosheid! 5460 Het College van B. en W. heeft onderhan delingen gevoerd met aandeelhouders van de Leidsche Duinwater-Maatschappij- die hebben geleid tot een aanbod van 418 van de 450 uitgegeven aandeelen dier Naam- lcoze Vennootschap tegen een prijs van f. 300 per aandeel, benevens een bedrag van f. 175.000 voor de z.g.n. concessionaris- rechten (zie art. 10 der statuten der Leid sche Duinwater-Maatschappij) onder eenige voorwaarden, die veTvat zijn in een concept- contract met jhr. J. A. van Kretschmar van Teen te Hilversum, die in deze voor de hou ders van bovengenoemde 418 aandeelen op treedt. Ten einde den Raad in staat te stellen de wenschelijkheid van dezen aankoop te be- oordeelen, geven B. en W. de noodige in lichtingen van feitelijken aard, alsmede de overwegingen, die er toe deden besluiten, aanvaarding van dit aanbod aan te bevelen. Aan de Leidsche Duinwater-Maatschappij is concessie verleend op 23 December 1876 voor een termijn van 50 jaar Deze werd bij raadsbesluit van 27 April 1925 verlengd met 10 jaren. De concessie loopt dus ten einde 1 Januari 1937. Worden de waterleiding en daarbij behoorende werken dan niet door de gemeente overgenomen, waartoe art. 22 van de concessie het recht geeft, dan wordt deze automatisch verlengd voor 25 jaar, dus tot 1 Januari 1962 en kunnen in de voorwaar den daarvan in die periode geen veranderin gen worden aangebracht dan met weder- zijdsch goedvinden. Geplaatst voor dc vraag of de gemeente per 1 Januari 1927 de Leidsche Duinwater- Maatschappij zou overnemen, heeft de toen malige Raad met overgroote meerderheid daarvan afgezien op grond van de al te be zwarende voorwaarden waarop dit krach tens de concessie toen mogelijk zou zijn ge weest en heeft men er in berust de beslis sing dienaangaande 10 jaren te verschuiven. De gunstige bedrijfsresultaten van de sedert dien verloopen jaren wettigen het ver moeden, dat tegen het oogenblik, waarop de naasting nu weer mogelijk zou zijn. d. i. 1 Januari 1937 en de prijs daarvan bepaa'd zou moeten worden, deze nog aanzienlijk hooger zou uitvallen en het vermoeden is dus ook gerechtvaardigd, dal de gemeente ook dan van haar recht geen gebruik zal maken op grond van financieele overwegin gen. terwijl anderzijds de aandeelhouders dan met de meer lastbare buitengewone voordcelen voor hen aan een naasting ver bonden voor oogen, zeker minder geneigd zullen zijn met een redelijken prijs voor hunne aandeelen genoegen le nemen. Het College van B. en W. acht het oogen blik. om deze transactie aan te gaan, dus zoo gunstig mogelijk en koestert de vrees, dat de thans geboden gelegenheid zich niet zal horhalen, doch dat men in 1937 uitslui tend te overwegen kriikt naasting van het geheele bedrijf tegen een prijs, bepaald over eenkomstig de voorwaarden vervat in arti kel 22 der concessie, of wel automatische verlenging der concessie met 25 jaren. Waar de bedrijfsresultaten der laatste ja ren deze vrees volkomen rechtvaardigen, meent het College, dat de gelegenheid, orn zich langs den nu voorgeslagen weg nage noeg volledig zeggenschap in de leiding der onderneming te verzekeren, moet worden aangegrepen. Door aankoop toch van ruim 90 pet van de aandeelen, die niet zullen worden overgedragen alvorens de statuten zoodanig gewijzigd zijn. dat ieder aandeel recht geeft op éón stem. verkrijgt de ge meente inderdaad alle macht in het beheer der vennootschap en zal het gemeente belang in alle zaken den doorslag geven. Dat het verwerven van deze zeggen schap van groot en overwegend belang voor de gemeente Leiden is. vloeit voort eener- zjjds uit overweging van wijs gemeente beleid en is anderzijds ook gewenscht voor Leiden om redenen, ontleend aan de ge breken. die de verleende concessie aan kleven. Het komt toch voor, dat de voorziening der gemeente met goed drinkwater meer nog dan die met gas cn eleclnciteit, is een zaak van gemeentelijke zorg. Daarvoor een con cessie te verleenen aan een particulieren ondernemer was een 50 60 jaren geleden begrijpelijk, maar zou thans zeer waar schijnlijk geen enkelen voorstander meer vinden. Drinkwater is een absolute levensbehoefte en het is voor de ingezetenen niet mogelijk dit anders te verkrijgen dan door een daartoe speciaal in het leven geroepen bedrijf. De voorziening van de gemeente met het alleen uit de duinen te winnen zuiver voor treffelijk water is een monopolie, dat in de handen der gemeenschap behoort te berus ten. Hel winningsgebied bevindt zich in de duinen te Katwijk; een gedeelte is door het Rijk in erfpacht aan onze gemeente gege ven. die het op haar beurt aan de Leidsche Duinwalermaatschappij ter exploitatie heeft overgegeven en een ander deel behoort aan de genoemde Naamlooze Vennootschap in eigendom, doch beide zijn gelegen in een andere gemeente. De aanvoerleidingcn doorkruisen meerdere andere gemeenten, of aan Rijk of provincie toebehoorende kanalen, vaarten en wegen. Het is naar het gevoelen van B. en W. voor geen tegenspraak vatbaar dat op den duur de overheid die geen ander belang te verzorgen heeft dan het algemeen belang, beter dan een particuliere ondernemer bij wie het maken van winst toch steeds een voorname rol speelt in staat is op de meest doeltreffende wijze voor de bescher ming en instandhouding of uitbreiding van het winningsgebied en de aanvoerleidingen te zorgen. De vaststelling van de tarieven en van do voorwaarden, waarop water geleverd wordt, geschiedt thans door de Maatschappij, zij het dan ook na goedkeuring door B. en W. Ver anderingen daarin kunnen niet tegen den wil der Maatschappij worden gebracht. Op de door de Leidsche Duinwater-Maat schappij gevolgde politiek ten aanzien van de verzekering van voldoend water kan de gemeente geen invloed uitoefenen en een grondig onderzoek van geo-hydrologischen aard, dal aan die politiek ten grondslag moet liggen, is door dc Maatschappij nooit ingesteld noch kan zij daartoe gedwongen worden. De zeer noodige nauwkeurige con trole op de instandhouding van de werken en buizennetten, de waarborgen van een goed technisch beheer bij voorkeur boven een politiek op het behalen van hooge divi denden gericht, zijn eerder verzekerd, wan neer de gemeente volle zeggenschap heeft, dan wanneer z\\ slechts toezicht op het be heer der directie kan uitoefenen. Wanneer de directie eens mocht geraken in niet bekwame handen, is het voor de ge meente niet mogelijk tijdig in te grijpen en eerst wanneer grove verwaarloozing geleid heeft tot een stopzetting van de levering van water, kan de gemeente zich in het beheer stellen van het bedrijf. Over verscheidene bezwaren van minder ingrijpenden aard. die het gemeentebestuur in de praktijk heeft ervaren, willen B. en W, niet in bijzonderheden uitweiden. Het gemeentebestuur van 1876 heeft voorzoover dat toen mogelijk wa? zich een aanzienlijke mate van zeggenschap weten voor te behouden cn de concessie zooals die later nog gewijzigd is biedt tal van waarborgen, als goedkeuring door Raad of B. en W. van tarieven, balansen, groote wer ken, leeningen en benoeming door den Raad van een Gemeentelijken Commissaris-Voor zitter, maar dc zeggenschap der gemeente is nog verre van volledig en zij is voor de uit oefening daarvan afhankelijk van allerlei niet te voren te verzekeren gelukkige om standigheden, w.o. wel de voornaamste is, dat de Gemeenteraad een goede keus doet voor een Gemeentelijken Commissaris en dat deze over een zeer scherpen zakenblik en een groote dosis tact beschikt, om op het be leid van de niet door de gemeente bcnoemdo directie dagelijks toezicht te oefenen. Dat de gemeente in den legenwoordigen Commis saris en in diens voorganger voortreffelijke adviseurs gevonden heeft is verheugend, doch dit zou ook wel eens anders kunnen worden. Zeker is wel gebleken.-da taan deze betrek king hooge eischen gesteld moeten worden. B. en W. willen niet verzuimen als een andere gelukkige omstandigheid te vermel den, dat het van de zijde der diTeetie en den legenwoordigen gedelegeerden Commis saris jhr. van Kretschmar van Veen aan den wil om samen te werken niet ontbro-> ken heeft, doch zij kunnen niet verhelen, dal in den loop der jaren dikwijls verschil len zijn ontstaan, die slechts ten koste van veel moeite, werk, dure adviezen en lang durige onderhandelingen konden worden opgelost. Onduidelijke bewoordingen van de concessie gaven en geven tot verschil van onvatting aanleiding en er zijn verscheidene punten, waaromtrent overeenstemming met de directie onbereikbaar is, punten die van zeer ingrijpend belang zijn. Na de bespreking van de bezwaren onder meer die van sociaal politieken aard, komen B. en W. dan tot de tweede groep van be zwaren, die de tegenwoordige verhouding tusschen Maatschappij en gemeente ople vert en die meer van financieelen aard zijn. Het voeren van een economisch juiste bedrijfspolitiek is voor de Maatschappij niet wel mogelijk. Een toenemende bloei van de Maatschappij maakt het krachtens het naastingsartikel der concessie in even sterke mate toenemend kostbaar, ja nagenoeg onbetaalbaar, voor de gemeente, volledig zeggenschap over de voorziening van de stad met drinkwater te verkrijgen. In hoe sterker mate de gemeente haar invloed aanwendt, om de haar toekomende financieele voordeelen op te drijven en er tevens voor te waken, dat de prijs van. naasting zoo laag mogelijk blijve (dit toch kan samengaan(( in des te sterker mate benadeelt zij hel bedrijf en maakt zij hel der directie moeilijk een verstandige cn voor zichtige bedrijfspolitiek te voeren. Verstandige aandeelhouders zullèn een directie niet in een goede reserveering uit de bruto winsten belemmeren noch aan dringen op verdeeling jaarlijks van een zoo hoog mogelijk opgevoerd winstsalrlo of een zoo gunstig mogelijk samengestelde winst en verliesrekening. Het gemeentebestuur van Leiden is door de thans geldende regeling niet alleen in rle verleiding gebracht, doch zelfs gedwongen, zijn niet geringe macht le gebruiken, om juist zulk een politiek te voeren, een politiek, die het zelf moet afkeuren. De punten van wrijving tusschen de ge- RECLAME. 110 i naar het Engelsch - H. ANTONSEIN (Nadruk verboden). elfs de gedachte aan een kus was niet Dick opgekomen. Zij was immers Audrey I zoo heel anders dan de anderen. Hij haar heel ernstig. Hij zou er evenmin gedacht hebben, aanhalerig tegenover r te zijn, als hij dat zou wezen tegenover rouw Winkles. Als hij haar bij het he men van een steile rots de hand reikte, "was het als een vriend, niet als aan meisje waar hij verliefd op was. Ze be- andelden elkaar als goede kameraden, even gewoon als het weer op slag soms jndert. even gewoon kwam de verande- rn Dick's leven, werd Audrey gedwon- hem niet langer als een kameraad te houwen en werd aan zijn plannen om F.ae koloniën te gaan of bij de bereden in Bechuanaland. den bodem inge ven. p ^en avond, dat ze naar gewoonte op halcon rustig hadden zitten praten, ,n n ^plotseling tot de ontdekking geko- Bord tAr zwaar betrokken was, ■l" dikke regendruppels onverwacht op P neerplensten. Ze waTen wel gedwongen- hmnen te gaan. e? v°lgenden morgen moesten ze door en Ulpenden regen naar zee om te gaan ontbi3t las mevrouw "Win- weerbericht van de „Times" twee maal over en toen ze allen klaar waTen met het ontbijt en er over begonnen, hoe ze den dag binnenshuis zouden moeten door brengen. omdat het geen zin had naar bui ten te gaan, om zich doornat te laten rege nen, gaf zij doodbedaard haar beslissing. Kinderen, zei ze, jullie moeten er van door! De „Times" zegt, dat we een regen- periode krijgen Als jullie hier in huis opge sloten zitten, dan vliegen jullie elkaar bin nen vier en twintig uur in de haren. In de hal kunnen iullie spoorboekjes vinden °n de auto staat altijd voor jullie klaar om je naar het station te brengen. Tegen dat besluit viel niet veel in te brengen Ze keken elkaar een oogenblik zwijgend aan. Toen stond Fatty op. Lieve kinderen, zei hij, ik zou wilien voorstellen op mevrouw Winkles een drie werf hoera uit te brengen. Luidruchtig werd op zijn voorstel inge gaan en daarna zette er een in: Lang zal ze leven, waarmede dc rest terstond uit volle borst meebrulde. En ten slotte riep Fatty om een toespraak van mevrouw Winkles Deze stond dadelijk op en keek met glinste rende oogen het jolige gezelschap rond. Ik heb het vreeselijk leuk gevonden, dat jullie hier waart en vind het akelig, dat jullie weggaat Tullie moeten eens gauw te rugkomen. Zullen jullie dnt doen? Het was nu juist geen modelspeech. maar er kwam als antwoord een: „Ja" op, dat de tafel er van dreunde en de glazen rinkel den. Er volgde een algemeen gedrang en ge- hol door het huis en al spoedig stonden èn Audrey èn Dick op hun eigen kamer voor het vraagstuk, hoe zc zouden inpakken. Of beter eezegd. een vraagstuk was dit alleen voor Audrey, omdat ze. het altijd door haar kamenier liet doen. Dick was er in een paar minuten mee klaar. Maar toen hij er mee klaar was. kreeg hij een gevoel alsof hij lamgeslagen was. Hij had er in al die weken geen oogenblik aan gedacht, dat er een einde aan komen zou. Hij had geen seconde aan Whiteleaf of aan Joyce gedacht. Als mevrouw Winkles hen niet zoo in eens op straat gezet had, zou hij er heel den zomer zijn gebleven. Hij was totaal vergeten, dat hij maar in Sea- bridge te gast was cn dat zijn tehuis elders was. Dit was nu het einde van alles. Hij zou naar Whiteleaf teruggaan en zich meer dan te voren alleen gevoelen, omdat Audrev er niet wezen zou. Misschien zag hij haar wel nooit terug! Maar dat zou krankzinnig zijn. Hij liep vlug het balcon op, het balcon, waar ze wel nooit meer samen zouden zit ten praten. Audrey! Er Wam geen antwoord op zijn roepen, maar ze kwam zelf de kamer uit en keek hem zoo wonderlijk vreemd aan. Op dat oogenblik wist Dick op eens. hoe het tus schen hen beiden stond. Waar ben je van plan naar toe le gaan? vroeg hij. Naar Londen, antwoordde zij. Dan ga ik mee. Ze knikte. Ben je klaar? Nee, antwoordde Audrey, maar ik zal me haasten. Ze gingen ieder in hun eigen kamer terug en hij begon zijn zaakjes met koortsachtige haast in zijn koffer te stoppen. Zijn hart klopte of het barsten zou. Audrey was dus de zijne! Ze hoorde van heml Als het moest, zou hij er voor vechten, al kwam hij in bot sing met de heele wereld. Met zijn koffer in handen rende hij de trap af. Mevrouw Winkles kwam juist da eetkamer uit. Hallo, Dick, riep ze. Met welken trein moet je mee? Met dien van half elf, als we tenminste de auto mogen hebben. Mevrouw Winkles richtte haar eigenaar- digen blik hem en vroeg: Bedoel je dat jullieallemaal tegelijk gaat! Dick keek haar recht in de oogen. U hebt het veertien dagen geleden al geraden, zei hij ronduit. Maar toen wist ik het zelf nog niet. Ik zou er u dolgraag voor bedanken, maar ik weet niet hoe! U hebt me.alles gegeven, wal ik op de wereld wenschen kan! Mevrouw Winkles stak hem haar hand toe Ik ben er heel blij om, zei ze eenvoudig weg. Als ik je ooit ergens mee kan helpen, schrijf me dan maar. En verder, veel suc ces! Houd je maar goed. Dick! Hij schudde haar de hand. Dag mevrouw, zei Dick. En.u helit me 'n weldaad bewezenik dank u hartelijk. Mevrouw Winkles keerde zich snel om en zei over haar schouder heen- Ik zal den wagen voor laten komen. Dank u. zei Dick. Dan ga ik de ande ren even goeden dag zeggen. Boven aan de trap was het een heele herrie, waar Tiny Tim en Fatty met een berg koffers voor den dag kwamen. Dick holde naar boven. Dag jongens! We zien elkaar nog w?l eens! riep hij in het voorbijgaan. Waar moet ie heen? vroeg Fatty. Londen. Om half elf? vroeg Tim. Dick knikte. Maak dan maar niet zoo'n haast. We gaan ook mee, met Doris, Mary en Johan. Dick knarste van nijdigheid op zijn tan den. maar glimlachte toch en zei zoo iets van: Mooi zool Audrey's deur ging juist open. Tim en Fatty sleepten hun koffers do trap af. Zonder veel te zeggen nam Dick haar bagage en bracht die naar beneden in een der wachtende auto' s.haalde dan zijn eigen koffer en zette dien in dezelfde auto. Hij wilde weg zijn, voordat de anderen ge reed waren, maar toen hij in de hal terug keerde, om Audrey te halen, kwamen do anderen de trap afstormen Onder een fialge- meen vaarwel geroep tot mevrouw Win kles. Midge en Winkles drongen zo de wa gens binnen eD wuifden nog lang na onder het wegrijden. Dick was woest. Toen ze aan het station kwamen, stond* de trein reeds voor .Dick sprong uit do auto, greep zijn en Audrey's golftasschen, holde naar het loket en nam twee kaartjes. Daarna rende hij terug naar Audrey, die tusschen de anderen stond, omringd door kruiers en pakjesdragers. Kom mee! 2ei hij, haar bij den arm nemend. Daar zullen die lui wel voor zorgen! En Audrey, door hem voortgeduwd, hoide mee langs den trein, terwijl Tim hem ach terna riep: Héla! Jullie daar met zijn tweeën! Hier! Bij elkaar blijven! Ze renden den Irein langs en sprongen in het eenige leege compartiment, dat ze vonden, juist toen de conducleur floot en de groene vlag werd heen en weer gezwaaid. Dick gooide de golfstokken in het net, zijn hoed er bij en rir.? dan tegenover Audrey zitten. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 9