SPECIALE VERKOOP Maarsmanssteeg 4 welfSCHOENEN P. J. v. d. ZANDEN's Schoenhandel TEGEN VLOOIEN 25 Custard Van Zaterdag tot Donderdag EEN PAND JONGSTE BEDIENDE OPENBAAR SLACHTHUIS. Het Leven Pe De iet tournooi te hamburg. UIT DE RIJNSTREEK. aarlanderveen. alkemade. boskoop. woubrugge. UIT DE OMSTREKEN. katwijk-aan-zee. voorschoten. zoeterwoude. kunstzijde veloutine ziet de etalage HET NIEUWE COUPONMAGAZIJN T0NDEUZE ziet de etalages Jan de Nie Zonen SCHAKEN. De uitslaan d°r voor de lie ronde ge peelde partijen luiden als volgt: XederlandZweden 7'17» (Weenink jpeelde remise met Stahlberg; v. d. Bosch [verloor van Berndtson; Xoteboom staat in rijn partij goed: Landau slecht.) Hongarije—IJsland 20. Finland—Frankrijk 1—2. PolenSpanje 30. LitauenTsjeeho-Slowakijë 22. Letland—Engeland 7'—27». AmerikaDenemarken 20. DuilschlandNoorwegen 30. De volgende afgebroken partijen werden jspeeld: Xoteboom won van Taubmann; Landau remise met Lundin; Xoteboom Temise met Bollz. De stand na veertien ronden is thans: Hongarije 387» P-, Polen 377» p., Tsjecho feliwakijê 37 p.. Duitschland 367' p.. Oos- Jenrijk 357» en 3 hangp., Amerika 347» P-. federland en Engeland 34 p.. Zweden 337» Letland en Denemarken 27 p.. Roemenie 3'/» p. en 1 hangp.. Frankrijk 227» p. en 1 oiigp.Lilauen 21 p. Finland 17 p., Spanje 1(7» p., IJsland 137» P- en Noorwegen Bp- Te water geraakt en verdronken. I In een onbewaakt oogenblik kwam jriste- fen het lV'-jarig zoontje van de familie P. 1 een sloot voor zijn woning; op jaiimer- Jjke wijze door verdrinking om het leven. Men kan zich de smart der ouders indenken. ALPHEN. Geen stroom. Tot groot ongerief van verschillende be drijven en fabrieken, die geheel stil werden Jelegd. was onze gemeente gisteren van des i morgens 10 tot 's avonds 7 uur door een ibeldefect van electr. stroom versloken. Arm gebroken. Het 16-jarig zoontje van den heer K. had Isteren het ongeval bij het opgang willen Jrengen van den, motor van 'n auto zijn arm Ie breken, doordat de slinger van den motor prugsloeg. Het ventje moest zich terstond wr heelkundige behandeling naar het zie lenhuis te Leiden begeven. I De opbrengst van de spcldjesdag ten fate van het „Groene Kruis" van gisteren ;draagt f. 347.421/*» I In de Hooftstraat werd door den schip- Ier B. een heerenrijwiel onbeheerd gevon- ?d. Inlichtingen hieromtrent worden ver bid aan het politiebureau Julianastraat. I - In de Vinkebuurt werd gisteren door burgemeester van een driewieligen wa* 3 een lantaarn stuk gereden. De besluur- is bij de politie bekend. I-Tot tijdelijk onderwijzer aan de Chr. Julianastraat werd benoemd onze f'fifsgenoot, de heer L. de Wijs. Onze plaatsgenoote mej. P. van der 'lis te Rotterdam geslaagd voor het exa- ten nuttige handwerken. Keuringsdienst voor waren. I Uit het verslag van den keuringsdienst fin waren over het tijdvak 2 Januari tot i met 30 Juni 1930 blijkt op hot laborato rium zijn onderzocht geworden 175 monsters 1 ter plaatse 2738. Hiervan werden afge keurd 14 monsters. Het aantal geïnspec- brde winkels bedroeg 64 met 9 bakkerijen, eren 3 personen werd proces-verbaal op- einaakt. GEMEENTERAAD. Uitvoerige besprekingen over de electrificatie. 'rrier leiding van den burgemeester kwam raad dezer gemeente gistermiddag bij en. Afwezig was de heer J. de Vette. Xa penmg der vergadering met het gebruikc- J® gebed worden de notulen van de vo- '?e vergadering gelezen en onveranderd eedgekeurd. Aan de orde de agenda: lo. Aanbieding van de gemeente-reke- mg voor het dienstjaar 1929. De rekening oor den ontvanger opgemaakt, wordt aan- eboden. Gewone dienst, werkelijke in krasten f. 208.848.79V2 en weidelijke- uit een f. 163.679.85. alzoo een batig saldo van f. 45.168.941/». Het batig slot van den kapitaaldienst bedraagt f. 2998.69. De reke ning wordt in handen gesteld van de com missie voor onderzoek, waarin zitting heb ben de heeren P. J. Heemskerk. C. Bontje en W. Rietbroek, laatstgenoemde is evenwel aan de beurt van aftreding. Xa gehouden stemming wordt in zijn plaats gekozen de ieer G. H. Rotteveel, die de benoeming aan neemt. 2o Wijziging gemocnle-begrooling. Deze ft ordt na toelichting door den Voorzitter on veranderd aangenomen. 3o Reclames schoolgeld. Een drietal re clames zijn bij den Raad ingekomen en houden allen verband met verlaging Rijks- inkomstenbelasting. De reclames worden afgehandeld overeenkomstig het voorstel van B. en W. 4o. Bespreking verhuring woning te Xieuwe-Wetering. De Voorzitter deelt mede dat de rijksveldwachter C. J. Moerenhout wegens overplaatsing naar Halfweg onthef fing verzoekt van den huur der woning staande te Xieuwe-Wetering Tot zijn opvol ger is benoemd de rijksveldwachter R. C. van den Bosch, die bereid is de woning van de gemeente te huren, onder de uitdrukke lijke voorwaarde, dat aan deze woning de noodde verbeteringen worden aangebracht. De ^orzitler leest de desbetreffende 'tuk ken voor, en deelt nog mede, dat Mooren hout 11 maanden in deze woning heeft ge woond. Bij het betrekken dezer woning heeft de gemeente deze doen herstellen. De onkosten hebben bedragen f. 145.73. Wordt aan den wenscti van adressant gevolg ge geven, dan zullen aan deze woning weder om groote kosten moeten worden gemaakt. Spr. vraagt dan hierover het oordeel van den Raad. De heer Los merkt op dat uit het sohrijven van den rijksveldwachter van den Bosch blijkt, dat deze te Halfweg een zeer goede woning heeft ge'had, zoodat hij niet graag (hierop zou willen achteruit gaan. Spr. gelooft toch wel <L>t hij dan zeer zeker wel meer (huur zal betaald hebben dan hier. De heer Rotteveel is er voor de verbeteringen aan deze woning aan te brengen en dan Ie huur te verhoogen tot f. 6.50 per week. De heer Rietbroek merkt op, dat adressant wel wat vrijpostig is in zijn ei9ch omtrent de noodige verbeteringen, doch spr. acht h-t in het belang van het politiewezen, cat te Xieuwe-Wetering een rijksveldwachter is gestationneerd. Voorzitter voelt veel voor het idee van den heer Rotlevu1 '"-wijl 5v"j ook overtuigd is van het nut, dat te Xieuwe Wetering een rijksveldwachter woont. De heer Horsman is er voor de huur der wo ning niet te verhoogen, doch den rijksveld wachter te verplichten zelf de noodige ver beteringen aan te brengen. De Voorzie ter voelt hier weinig voor. De heer an Dooren is er voor in het contract een bepaling op te nemen, dat de huurder het huis voor minstens een jaar moet huren en bij ver huizing de volle 'huur voor een jaar ver schuldigd blijft. Besloten wordt aan den rijksveldwachter v. d. Bosch te berichten, dat de Rhad be reid is bedoelde woning voor den tijd van een" jaar te verhuren togen een huurprijs van f. 6.per week onder aanbrenging der noodige verbetering, terwijl bij vertrek am hem geen ontheffing zal worden verleend. Tot de ingekomen stukken behoorde o.m. een tweetal mtssieves van Ged. Staten. waaTbij zij goedkeuren de wijziging van de begrooling voor het dienstjaar 1929 en 1930 Voorts pen adres van C. W. Pennings en A. van der Poel te Oud-Adc houdende ver zoek om een bijdrage uit de gemeentekas voor een door hen aan de lichtfabrieken te Leiden te betalen hui'aansluitkabel voor aansluiting van hunne perceclcn aan het electrisch net. B en W stellen den Raad voor niet op het adres in te gaan. De Voor zitter merkt op. dat eenige weken geleden adressanten eenzelfde adres aan B. en W. hebben gericht en dat hierop eveneens af wijzend is beschikt geworden, omdat inwil liging van het verzoek tot een zeer gevaar lijk precedent aanleiding zou geven. Spr. herinnert er aan, dat in 1923 reeds de elec trificatie van het Lageland is ter sprake ge bracht. Leiden was bereid het Lageland van clectriciïeit te voorzien tegen betaling van een bedrag in eens groot f. 35.000.of door verhooging van de beslaande tarieven met f. 0.05. Hierop ging de gemeente niet in. In 1928 kwam deze zaak weer ter sprake en de Lichtfabrieken was bereid de uitbreiding tot stand te brengen overeenkomstig artikel 5 van het stroomleveringscontract. hetgeen hierop neer kwam, dat gedurende 3 achter eenvolgende jaren aan Leiden zou moeten worden gegarandeerd een stroomverbruik van f. 23S0.De perceel en van Pennings en v. d. Poel waren hierbij nog niet begre pen. Later zijn deze perceelen eihij geko men en heeft de gemeente de garantie ver hoogd tot f. 3000.— per jaar. Op 29 Maart 1929 heeft de Voorzitter de belanghebben den tot een conferentie uitgenoodigd en na gehouden bespreking verklaarden de be langhebbenden zich bereid tot de aanslui ting mede werken. Hiervan is een con tract opgemaakt en de belanghebben den hebben dit contract geteekend, waarin o.m staat, dat de huisaansluitkabel. over eenkomstig de bestaande bepalingen voor rekening van adressanten komen, terwijl indien na afloop van elk vol jaar blijkt, dat het bedrag der garantie groot r. 3000 door Leiden niet zal zijn ontvangen, adressanten aan het gemeentebestuur het tekort ko mende bedrag zullen aanhuiveren tol een maximum van 20 cent per gebruikte Iv.W.U. Spr. is dan ook verwonderd, dat adressanten thans nog met een adres - den Raad durven te komen. Alle mogelijke moeite heeft spr. besteed om dit vraagstuk dat reeds zooveel jaren is besproken tot een goed eind te brengen. Staat de Raad het verzoek loc, dan zal ook de Taad de consequenties van het bi- sluit hebben te aanvaarden en dan zullen niet alleen andere belanghebbenden gratis dienen te worden aangesloten, doch zullen degenen, van wie een bijdrage is gevorderd recht op restitutie hebben. De heer v. d. Geest merkt op. dat de meerderheid van het College legen inwil liging van het verzoek is. Voorzitter merkt op. dat hier alleen met het meerderheids- voorstel dient rekening te worden gehouden Indien de heer van der Geest bezwaren heeft, dan kan hij deze ter tafel brengen. Dc heer Heemskerk is van meening dat adressanten yr onschuldig ingeloopen zijn en niet hebben geweten dat zij zooveel zou den moeten bijdragen Bovendien was de weg eerst korter en deze is later weer gewij zigd. De Voorzitter ontkent zulks. De weg is juist door een andere meting korter ge worden, terwijl belanghebbenden zeer goed hebben geweien hoeveel zij hadden bij te dragen. Voorts zou spr. gaarne van den wethouder van der Geest willen hooren waarin hij tegen het voorstel van de meer derheid van B. en XV. is. Dc heer v. d. Geest antwoordt, dat adressanten graag licht wilden hebben, doch zij zijn er on schuldig ingeloopen, wa.nl zij hebben ge dacht dat de andere belanghebbenden mee zouden hebben betaald ia den kabel. Bo vendien vindt spr. het zeer eigenaardig dat behalve de kosten van de aansluitkabel zij 'bovendien nog moeten betalen voor de stroom f. 0.45 per K.W 17 Dc Voorzitter merkt op. dat belangheb benden hiermede door teekening van het contract genoegen hebben genomen. De heer Rotteveel vindt, dat degenen, die het verst afwonen, weer aim het kortste eind trekken. Spr. gelooft, dat het beter zou zijn geweest indien de aansluitkabel voor gezamenlijke rekening was betaald gewor den Zonder medewerking van adressanten was het toch niet mogelijk geweest elec trisch licht Ie verkrijgep. De voorzitter merkt op, dat deze bewering niet juist is, want bet lag oorspronkelijk in de bedoe ling de kabel niet verder te leggen dan tot D. van der Geest. Toep ladressanten eVbij kwamen heeft de gemeènle dc kabellengte nog met 400 Meter verlangd, zoodat de ga rantie steeg tot f. 3000. De heer de Jong,, wethouder, wijst op de uitbreiding van het ne't te Roelofarends- veen. waar tevens straatveriichlingspalen geplaatst werden. De belanghebbenden hebben- in dezen kahelaanleg eveneens een bijdrage gegeven, zoodat het niet aangaat van een eenmaal ingenomen standpunt af te wijken. Hierna wordt zonder hoofdelijke stem ming besloten op het adres niet in te gaan. In bespreking komt het maken van een vleugel aan de brug te Rijpwetering. Xa toelichting van den Voorzitter wordt be sloten de vleugel te verlengen overeenkom stig ontwerp van den deskundige, den heer H. Mol. Vervolgens deelt de Voorzitter mede, dat aan Borst bericht is gezonden, waarbij B. en XV. hebben medegedeeld, dat zij bereid zijn den Raad voor te stellen een bedrag in eens te geven groot f. 25.voor het gebruik dat van zijn erf is gemaakt. Borst heeR ■hierop nog niet geantwoord. De heer Heemskerk brengt een woord van dank aan den Voorzitter voor de wer kelijk handige wijze waarop deze het ver keer te Rijpwetering heeft gaande welen tc houden Terwijl spr. met den heer de Vette nog bezig was met het zoeken naar een ge schikte oplossing, was deze Tecds door den Voorzitter tot stand gebracht. Hierna werd de vergadering gesloten. Muziek- en Zangcoacours. De zangvereeniging „Zang zij onze Leus" behaalde op het concours te Baarn in de eere-afd. 4 eerste prijzen, benevens een directeursprijs. „De Kleine Stem" verwierf in de afd. Kinderkoren een lsten prijs in de le afd. Voorts verwierf de Chr. Zangvereeni ging „Hosanna" een lsten prijs in de 1ste afd,, terwijl het kinderkoor „Klein Ho sanna" een lsten prijs in de 3de afdecling behaalde. Uitstapjes. Ondanks regen en wind (Hollandsche jongens en meisjes zijn daarvoor niet be vreesd) maakte de Knapenvereeniging per motorboot „Wcstdijk" een reisje naar Scheveningen en de leerlingen van de Chr. School stoomden per Volhardingboot naar Zandvoort. Toch keerden zij voldaan huis waarts en hadden genoten van den groot- schen aanblik der wilde golven. Ten nadeele van mej. v. W. werd ccn damesrijwiel ontvreemd en van de-n arbei der V. een jas. AALSMEER. Uitstapje. Gisteren maakten de leden der Ohr. Ge heelonthouders-afdeel ing en de neven-orga nisatie ..Hoop der Toekomst'/ per s.s. „Vol harding" een boottocht naar IJmuiden. Met het weer had men het beter kunnen treffen Het muziekcorps „Sursum Corda" verleende op de reis zijn medewerking. Onze plaatsgenooten dc dames A. XV. Jongerius en A. J. Vennink zijn te Rotter dam geslaagd voor het examen nuttige handwerken. NOORDWIJKERHOUT. Koe door den bliksem getroffen. In het weiland van den heer B. M. werd liij een kort doch hevig onweder, een koe door den bliksem gedood. Autotocht Ouden van dagen. Gisteren hebben de ouden van dagen een autotocht gemaakt naar Heemstede, Haarlem, Bloemendaal en Zandvoort en terug over Noordwijk. Wassenaar naar Voorschoten. De autoY gesierd me de Voorschotensche vlag, geel met drie manen reden omstreeks één uur van de Voorstraat in de richting Haarlem tot aan Heemstede, waar in „Groenendaal" het eer ste oponthoud plaats had. De ontmoeting van de verschillende fa milies, die van elkanders meegaan niet af wisten, in dezen lommerrijken tuin zullen wij niet .Jicht vergeten. Het was één familie, opgetogen en met van blijdschap stralende gezichten. Toen hier enkele ververschingen waren genuttigd, heeft de voorzitter van het comité de heer N. Vernède de gasten toe gesproken en allereerst dank gebracht aan den loco-burgemeester, den heer C. Eggink Sr., voor het aannemen der uitnoodiging. Spr. deelde mede. dat zijn vader, Burge meester E. Vernède in gedachten bij dezo samenkomst was en las hij een schrijven voor, waarin deze allen stralende zonne schijn en in alle opzichten een genotvolle tocht toewenschte. (Applaus). Spi*. schetste nog het ontstaan van het comité en de hulp, die van alle zijden werd ondervonden en zeide in deze autotochten ton symbool le zien van eerbied en dank baarheid van de jongeren tegenover de oudere generatie, uit dankbaarheid voor wat zij voor de jongeren hebben gedaan. Het verheugde spr., dat thans zoo'n groote een heid is bereikt, een eenheid, die helaas wel eens ontbreekt, en noemde dezen dag een „hoogtijdag" voor Voorscholen. Spr. besloot zijn rede met den heer P. Kaayk dank te brengen voor zijn daadwerkelijken steun en wenschte allen verder een genoegelijken dag toe. Omstreeks half vier werden de oudjes weer naar de auto's gebracht en naar Haar lem en Zandvoort gereden. Geleid door de molorbrigade van Bloemendaal. die de mooi ste piekjes voor ons had opgezocht, werd Zandvoort bpreikt en de gasten naar de Bo dega gebracht. Hier werd de inwendige u.ensch versterkt en genoten van een schit terend panorama van af het terras over de Noordzee. Nadat een foto was gemaakt ging ren via Vogelenzang huiswaarts, uitgeleide gedaan door vele badgasten. Toen Voorschoten werd bereikt stond „Bonvenuto" klaar om den stoet door Voor schoten naar Hotel Deurloo te brengen. Een aardige en zeer gewaardeerde verrassing. De koffie was klaar en terwijl men nog eens bij elkaar zat. neeft de hoer C. Eggink Sr. namens de bevolking hartelijk dank ge zegd vooi den prettigen middag en het co mité verzocht in functie te blijven (dave rend applaus). Vervolgens heeft de heer Th. J. Broers namens de oudjes een woord van dank ge sproken aan het comité en de politie, die den geheel en rit per motor heeft meege maakt en gezorgd heeft voor een prachtige verkeersregeling: de dames, die onvermoeid steeds maar hielpen en de heeren auto-be zitters. Spr. geloofde niet, dat het nog beter had kunnen gaan (daverend applaus). Tot slot heeft de heer N. Vernède nog maals uiting gegeven van de dankbaarheid jegens dc burgerij voor de offervaardigheid. Het comité zal blijven bestaan en spr. wenschte de gasten toe, dat God hen nog vele jaren zou schenken, waarbij het comité zou zorgdragen den levensavond wat extra lichtpunten tc bezorgeii, zooals dezen dag er een geweest is. Spontaan werd een hoera uitgebracht op het comité en „Benvenuto" en „Lang zullen zij leven" gezongen. Wij kunnen niet nalaten een woord van dank te brongen aan het comité voor het mogen meemaken van dezen tocht. Zeld zaam waren de lachende gezichten en dc woorden van opgetogenheid, die wij zoo dik wijls hoorden. Zij die thuis bleven, zullen er spijt van hebben, de route langs het kopje te Bloemendaal was schitterend. Tn Zand voort kreeg het comité gratis parkeeren, do tocht verliep zonder ongelukken en tot slot de ontvangst door de burgerij en „Benve- nuto" was meer, zooals vele oudjes zeiden', dan cenig ander feest voor hen waard is. Zelfs gingen zij bijna zoo ver, geld in te za melen teneinde bet in de courant to zetten zoo blij en dankbaar waren zij. Er was geen rang of stand, er was saamhorigheidsgevoel en eenheid. WASSENAAR. Huldiging Evert van Dijk. Omtrent de huldiging van den koenen Oceaanvlieger Van Dijk op Dinsdag a.s, kunnen wij nog mededeelen, dat de eere- wacht, welke met andere plaatselijke veree- nigingen den vlieger van het viaduct, ver moedelijk uit 30 ruiters, allen uit de eer ste Wassenaarsche families, zal bestaan. Dan gaat het, met de muziek van de Haagsche huzaren voorop, over Zijdeweg, Calcarlaan, Wittenburgerweg, Stoeplaan, Groot Hase- broekscheweg, Wilhelminalaan (Kieviet), Koninginneweg, Groot Hasebroekscheweg, links Schouwweg door het -dorp langs het Postkantoor, Lange Kerkdam, Victorialaan naar het Stadhuis, alwaar burgemeester Wiegman den vliegenier zal verwelkomen- Aldaar zal door het comité de eerewijn wor den aangeboden en zal er gelegenheid zijn den vlieger te begroeten. Na afloop gaat do stoet via den Leidscheweg naar de Rust en Vreugdelaan. begeleid door de muziekvere niging Excelsior, waar de familie van Dijk woont. Het viaduct en de omgeving van den Zijdeweg worden versierd. De plaatselijke afdeeling van de Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde zal aan den in gang van het dorp do door de Vereeniging Wilhelmina op te richten eerepoort ver sieren. Belangstellenden uit andere gemeenten' zullen van harte welkom zijn bij do huldi ging, mits zij zooveel mogelijk vreugdetce- kenen als vlaggetjes, serpentines enz. mede brengen. Het belooft Dinsdag in ons dorp een drukte van belang te worden! Onze plaatsgenoot de heer A. C. Ver sprille is te 's Gravenhage geslaagd voor heG examen handelskennis L.O. Op het nationaal concours te Baarn behaalde de Chr. zangv. „Zingt den Heer", dir. Jac. Smit, een eersten prijs in de vierdo afdeeling. VRAGENRUBR1EK. XV. R. U is verplicht gedurende zes weken voor behoorlijke verpleging en ge neeskundige behandeling zorg to dragen* De kosten van de eerste vieT weken moe ten door u gedragen worden. J. Pi. B„ te K. De gemeente zal er voor moeten zorgen, dat do uitgang ook na de aangebrachte veranderingen goed te gebruiken is. M. E. K., te L. De rechtsvorderingen' 1 van kooplieden voor de geleverde koopwa-* 1 ren verjaren door verioop vaai vijf jaren# MOOIE DESSINS COUPON Meter voor 1.68 A Meter voor 1.92 FIJNE TINTEN COUPON 5494 3K Meter voor 6.82 4 Meter voor 7.80 Breestraat 77 - Telefoon 1189 Geven den juisten bodem aan Uw voet. Wandgedierte, Mieren, Motten, Kippenluis, etc. is een pakje „HELIOS" wettig gedeponeerd zuiveringspoeder 45 ct. een muoe «««uu» uw.ware uitkomst! Verkrijgbaar bureau van dit blad No. 5490. bij alle solide Drogisten. 3894 Te huur of te koop gevraagd waarin zaal met een oppervlakte van pl.m. 60 it 70 MJ. of een perceel geschikt om een zoo danige zaal in te richten. Liefst in het centrum der stad. Brieven Gevraagd op Handelskantoor ter opleiding. Brieven onder No. 5299 Bureau van dit Blad. ZATERDAG v.m vanaf 77» nnr verkoop van een groote partij voorwaardelijk goedgekeurd RUNDVLEESCH, VET en BEENDEREN. - Runderlappen vanaf 35 cent. Rib, Rosbief 50 cenl, alles per 5 ons. 4229a Verkcoper: PH. v. GELDEREN Tel. 1492. 1/10 m.m., speciaal voor dames f. 2.-, bij GEB. SUSAN, Haarlemmerstraat 3941. 5513 Is zoo lollig niet als een likdoorn U kwelt dat ge er scheel van ziet Gedézalf, per Doos 45 ets., bij alle Drogisten. 5461 Sn ij b o o n enmolens nieuwste uitvoering r i on vanaf I. I.OU „Het Hanrilpnhnin" Kort Rapenburg 10. - Tel. 25. Hserengracht 112 - Tel. 1549. Opgericht 1894. 5493 3—2

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 7